1 Stoom Was Victoria=Water J. G. W. v. d. POL Jr. [AUG OEPKESl TOTOGP/^E" m Onder-Kettkenmei SALON 1DYLLOPHO Tandarts J. DE JO Typen Stenogra Fa. GRAS SPOI v TIMMERMAN EN AANNEMER Bloemendaalscheweg 23 Santpoort, Telef. 22315 BURGER TIMMERWERK Plaatselijk Nieuws. BLOEMENDAAL RIJWIEL- EN MOTOREN HERSTELPLAATS J. W. H. v. d. STEEG Lange Molenstraat 3 Haarlem ADVERTENT1ËN. Gem. Schooltandarts Oude Gracht 70, Haar BLOEMENDAAL. Boekhandel P. STINS v.h. J. J. van Kemp De Genestetweg 25 Goederen van Par ifi1 GESCHIKT ADRES VOOR zijde kan daar misschien wel iets bereikt wor den, aldus de heer Laan. Goed gezien. De boomen, welke verplaatst kunnen wor den, hebben wij in ons bezit, zoodat de kosten niet zoo hoog kunnen worden en na één jaar reeds boomen aanwezig zullen zijn welke eeni- ge beschutting kunnen geven. Bovendien zou het ook voor de bewoners van dat gedeelte van ons dorp een uitkomst zijn, indien de kale zandvlakte van thans werd veranderd in een klein boschje. Het andere terrein door den heer Laan ge noemd, n.l. het groote zandterrein tusschen het Bloemendaalsche bosch en de school der Bloe- mendaalsche Schoolvereeniging dus daar waar de muziektent der H.O.V. heeft gestaan, lijkt ons minder geschikt als speelplaats voor de kinderen. Indien de plannen van Dr. Jac. P. Thijsse, den heer De Visser en meer anderen werden verwezenlijkt, dan zal daar een ter- reintje komen, dat aantrekkelijk zal worden voor groot en klein, doch een speelplaats kan het dan niet zijn. Ontheffingen geven van de bepalingen der bouwverordening is altijd gevaarlijk geweest, het schept bijna altijd precedenten. Brrr. Een rechtgeaard ambtenaar rilt bij dit woord. Pre cedentenwaarbij terecht de een zich durft beroepen op de toegestane ontheffing van een ander! Brrrr! Van den heer D. van Kampen was o.m. een verzoek ingekomen om dispensatie der bouw verordening voor het bouwen van een villa en een dubbele villa tusschen den Lage Duin en Daalscheweg en het Bloemendaalsche bosch. B. en W. adviseerden afwijzend, daar de af wijking h.i. te groot is. De heer Laan zegt dat door den heer van Kampen destijds een verloren stukje grond is gekocht te klein voor één woning, terwijl adres sant er maar eventjes drie op wil plaatsen. Alle andere bewoners van het park Duin en Daal hebben zich groote uitgaven moeten ge troosten voor grondaankoop, omdat dit nu een maal voorgeschreven werd. De heer de Roo v. Alderwerelt herinnert zich hetzelfde geval voor twaalf jaar terug, toen is er ook afwijzend op beschikt, waarna de heer Van Kampen „er een rommelhoek van heeft gemaakt". Ik ben daar eens bij dien rommelhoek gaan kijken en heb eventjes paf gestaan. Ten eerste is dat verloren stukje grond 1785 M2. groot, zoodat er heel royaal bijna zonder dispensatie 2 villa's zouden kunnen geplaatst. Ten tweede heeft de gemeente daar een vuil nisbelt, n.l. naast en achter het terrein van Van Kampen, zoodat de gemeente daar den grootsten rommel maakt, terwijl uitsluitend van het gemeenteterrein een kwalijk riekend luchtje komt. (Men is daar n.l. thans bezig om een mestvaaltje om te werken). Menigeen en ik met hen dacht dat die rom mel daar ter plaatse door den heer Van Kam pen werd gemaakt, maar het isde ge meente! Ten derde loopt er tusschen de terreinen van Van Kampen en die van de gemeente een sloot, die den naam van sloot niet hebben mag. Een vieze, breiïge massa, één groote kweekplaats voor malariamuggen inplaats van water, ziedaar een sloot in ons mooie park Duin en Daal, welke zeker half door de gemeente rein moet worden gehouden. Ten vierde is mij gebleken dat bijna aan alle eigenaars van de daar staande huizen of villa's ontheffing is verleend voor wat betreft de open ruimte. Het perceel hoek Arnoldslaan en Lage Duin en Daalscheweg heeft zelfs maar 1.5 M. open ruimte op zeker punt! Dat hindert niets, misstaat niet, alleen men wil het thans niet toestaan, hoewel de minimum open ruimte in dit geval 4.5 M. bedraagt. Ten vijfde toonde men mij de koopacte van bedoelden grond en waar deze staat gesteld op 30 Juni 1920 kan er van 12 jaar de gemeente tegen een rommel aan laten kijken toch zeker geen sprake zijn. Dit is een overdrijving van 8 jaar. Wat onvoorzichtig voor iemand die een an der op zijn fouten wil wijzen. De heer de Waal Malefijt toonde zich koop man, door te adviseeren de gevraagde onthef fing wel te verleenen, .doch als eisch te stellen, dat de sloot door adressant gedempt zou wor den. Dat zou een goede oplossing geven. Inplaats van een onooglijken rommelhoek 'n HAPTENU ISTIAVN ff BLOEMENDAL IOPNAMEN IN EIGEN OMGEVING-I Kent U reeds het Amerik. Ondergoed „VARSITY"? Het vereenigt zich in alle eigenschappen die men van licht ondergoed mag verwachten. Het is sterk, goed passend (in 7 heerenmaten), zacht zelfs voor de gevoeligste huiden, laag in prijs. Kniebroeken en shirts f 2.50, per 3 stuks 30 ets. korting. Combinations f 4.25, per 3 stuks 45 ct. korting. MAISON HETTY - GR. HOUTSTRAAT 126 - TELEF. 1760 paar flinke villa's, de sloot gedempt en de ge meentelijke rommelhoek voor een flink ge deelte aan het oog onttrokken door de nieuwe villa. De uiterste punt wil de heer Van Kampen dan nog wel aan de gemeente afstaan, in ruil indien voor 4Va M. open grond geen ontheffing kan worden gegeven doch om niet indien het verzoek wel toegestaan wordt. Het punt werd natuurlijk weer aangehouden. Dat gebeurt met alle punten, waarmee B. en W. vastloopen. De voorzitter vindt aanhouden al tijd toch nog gemakkelijker dan stemmen. In 't eerste geval is hij er dadelijk af, in 't laatste kan dit nog wel even duren. Maar de betrok ken wethouder ergert zich. En terecht. Een Liagi-comedie eigenlijk. Zoo krijgen wij alle dingen minstens drie maal in onzen Raad. De heeren Meeuwig en Kok gaan den weg op van den heer Tit, vrees ik. Is dit zoo dan zal de ontheffing toch over eenige maanden nog wel verleend worden, na veel geharrewar en gepraat. Eigenaardig is wel dat nu deze aan vraag voor den tweeden keer in den Raad is behandeld, dit punt is aangehouden op grond dat men niet definitief wist wat de rooi- en wat de kantlijn was en er geen overzichtelijke teekening van was. Door den heer Otto werd dit bestreden, al leen moest door hem worden toegegeven, dat door den architect een stippellijn verkeerdelijk was aangeduid als rooilijn, terwijl het de kant lijn is, zoodat daardoor een kleine toelichting noodig was. Doch de vorige maal, toen de Raad alleen onder protest van den heer Otto in een vloek en een zucht op dezelfde plaats naar de zelfde teekening onder pressie van den voor zitter den befaamden nieuwen rooilijn vaststel de die nu weer werd ingetrokken, mirabile dictu! toen was het allen leden volkomen duidelijk. En over de teekening klaagde nie mand. De bestrijding van den heer Otto vindt zijn grond in het feit dat spr. van zeer betrouw bare zijde had vernomen, dat het denkbeeld van een dorpsplein nog niet geheel was prijs gegeven. Toen dan ook door den heer Otto het ver wijt werd gemaakt, aan den heer Hogenbirk, dat wat hij wenschte, n.l. aanhouding, een op de lange baan schuiven zou worden met mis schien noodlottige gevolgen voor de heeren Meeuwig en Kok en de heer Hogenbirk dit verwijt van zich wierp, verklaardede heer Laan, dat de heer Otto op het bureau van Publieke Werken deze inlichtingen had gekre gen en deze natuurlijk voor waar had aangeno men. Hierop volgde de uitval van den heer de Roo van Alderwerelt, zooals reeds in het begin van dit artikel werd vermeld. De heer Otto verklaarde nog, dat de heer De Jcng alhier als zijn eigen persoonlijken mee ning te kennen gegeven had, dat hij aan het plein de voorkeur bleef geven, en toen volgde het slot van het stuk: aangehouden tot een volgende gelegenheid. We zullen voor de heeren Meeuwig en Kok hopen dat in de eerstvolgende raadszitting deze zaak zijn beslag zal krijgen, zoodat zij begin nen kunnen met bouwen. Zij kunnen dan wel niet meer op den vastgestelden datum hun perceel ontruimd hebben, doch met een paar maanden huurverlenging zullen zij 't nog een eind brengen. De vaststelling van het percentage van den hoofdelijken omslag ging niet met veel verzet gepaard. Door den heer Kremer was een amen dement ingediend om het voorstel van B. en W. aan te nemen met dien verstande, dat in plaats van 3 pet. gelezen worde 31/:.' pet. onder bepaling dat belastingoverschotten voor schuld delging zouden worden gebruikt. Ook de minderheid van het college van B. en W. was blijkbaar de meening toegedaan, dat het geen gezonde politiek is om de heffing op 3 pet. te stellen, terwijl er dan een tekort zou zijn van f 120.000, doch door B. en W. was deze zaak dermate in cijfers opgesteld, dat althans voor den dienst 1924-'25 geen gevaar te duch ten zal zijn. Ook al zal dat tekort van f 120.000 werkelijk moeten worden bijgepast uit het reservefonds, dan schiet er altijd nog een slor dige f 360.000 in dat fonds over. Het viel mij op dat alleen de heer Otto tegenstemde, zoo dat blijkbaar ook de minderheid van B. en W. tot inkeer was gekomen. Of was wellicht de Burgemeester in dit geval de minderheid? Bij de behandeling van punt 9, beschikbaar stelling van gelden voor den bouw van een R.K. bijzondere school in Aerdenhout, heb ik de waterlanders over mijn wangen voelen loo- pen. Hartroerende tooneelen werden voorspelt indien er geen school komt. Zoo voorspelde de heer Nuyens naaktloopers (het aantal zal later door hem worden opgegeven) het zoek raken van kinderen, door ontvoering enz. (aantal on telbaar) en als gevolg daarvan dat moeders van verdriet zullen sterven en vaders krankzin nig zullen worden. Er zijn kinderen die veertig minuten onder weg zijn als zij gewoon doorloopen, doch aan gezien dit hun gewoonte niet is zal het aantal minuten die zij langer onderweg zijn ontelbaar zijn. De heer Blankevoort deed op de hem eigen kortaffe manier een afdoende oplossing aan de hand :op elke K.M. afstand voor alle partijen een school, dan is iedereen tevreden. Door meerdere raadsleden werden de lange afstanden besproken doch aangezien onze ge meente nu eenmaal een plattelandsgemeente is met verschillende uithoeken, maakten die af standen geen indruk. In antwoord op enkele gemaakte opmerkingen zeide de heer Otto dat het hier geen quaestie gold van politiek of godsdienstig verschil. Als de aanvraag van Pro testanten kwam, zou er onder dezelfde omstan digheden eveneens afwijzend op moeten wor den beschikt, een verklaring waarvan de heer van Kessel met erkentelijkheid acte nam. Zeer terecht maakte de heer Laan de opmer king, dat men in deze zeer voorzichtig moet zijn. Bloemendaal Noord b.v. met daarbij be grepen dan het Duinlustpark zou als het om de afstanden gaat straks ook wel eens om gel den kunnen komen voor een school. Het slot was, dat alleen de 5 R.K. raadsle den voorstemden. XXX In beginsel werd besloten om aan de Coöpe ratieve Woningbouwvereeniging „Ons Huis" bij voorschot de benoodigde gelden te verstrekken voor den bouw van 41 woningen. Dit was nu met recht eens een buitenkansje voor de leden van „Ons Huis", de a.s. bewoners van die wo ningen, daar door hen de hoop al wel zal zijn opgegeven, dat zij geholpen zouden worden. Enfin, het besluit is er thans, dus zij kunnen tevreden wezen. Alleen, zij moeten inwoners van Bloemendaal zijn. En dat zijn zij niet alle maal. Wel weer hard voor die het nu niet zijn. Zoo blijft er altijd wat. De voorzitter wilde alweer.... aanhouden, maar de heeren Prin- senberg en Otto zetten door, gelukkig! OPMERKER. De door het buurtcomité „Duinlustpark" aan J. G. W. v. d. Pol opgedragen meubelbanken zijn thans in dit park geplaatst. Van zwaar hout vervaardigd, volgens ont werp van genoemde firma staan zij op cemen ten voetingen en kunnen zoodoende nogal een zware proef doorstaan. Mooi wit gelakt geven zij een waar sieraad. Wij hopen dat vooral de jeugd een weinig waardeering zal toonen voor dit kostbaar en nuttig geschenk. Een koe blijft een koe. Dat neemt echter niet weg, dat zoo'n beest ook wel eens lust heeft om een wandelingtje te maken. Alzoo liep er een op den Korteweg alhier. Het was hem aan te zien, dat hij het nu eens leuk vond ook tus schen de menschen, motorrijtuigen enz. te ioo- pen. Altijd die groene wei met plakkerige kleef stoffen, krijg je ook wel eens genoeg van. De menschen, vooral de dames vonden het even wel heelemaal niet leuk en vluchtten naar alle windrichtingen. Met welgevallen wordt er meestal naar een koe gekeken als hij achter een hek staat, maar zoo een tegenkomen op den openbaren weg, dat is teveel voor het vrouwelijk geslacht. Het dier, zich niet van kwaad bewust, liep heel bedaard de Zomer- zorgerlaan op en bleef aan het begin der Ster- reboschlaan staan. Hij merkte wel dat hij daar niet thuis hoorde en ging op een draf terug, gevolgd door de jeugd, die schik in het geval had. Bij de plek aangekomen zijnde, waar hij thuis hoorde, werd hij door bereidwillige tus- schenkomst van den hotelhouder Hupkes, die zich beangst maakte over zijn vrouwelijke gasten, in de weide geloosd. Onze hoofdweg, die al ontelbare malen is opgebroken, is voor de verandering weer eens opengemaakt. Thans was het voor de kabel der automatische telefoon. Het werk vordert dus al aardig. Dit mag dan ook wel, als alles in Augustus klaar moet zijn. Het Zwartepad dat langs het voetbalveld loopt werd nog dikwijls bereden door motor fietsen. Dit mocht echter niet alhoewel er geen borden stonden, was dit toch verboden. Vol gens een stille politiedienaar moet iedere weg \ermeden worden die afgezet is met twee witte paaltjes. Daar er niets bijstaat moet iedere motorrijder dit maar weten en als hij het niet weet, heeft hij kans dat er een bonnetje voor hem geschreven wordt. Met het Zwartepad heeft men heel verstandig gedaan om er bor den te plaatsen, zoodat een ieder het lezen kan, dat hij er niet door mag rijden. (bij het Station) STALLING PER MAAND f 1.50 STALLING PER DAG f0.10 Volg de aangegeven weg STATIONSPLEIN L. MOLENSTRAAT Stalling voor Rijwielen - Rijwielhandel - Emailleeren - Vernikkelen Rijwielen, Banden en Onderdeelen Let op het juiste adres Verhuren - Vele soorten Door het plaatsen van een put op den Ver bindingsweg kwam men te hard in aanraking met een buis der waterleiding, waardoor hierin een gat werd geslagen waaruit het water met alle kracht spoot. Terstond werd er gewaar schuwd en de waterleiding gedeeltelijk afge sloten. Voor dat dit echter geschiedde was er een groote hoeveelheid water weggevloeid. Natuurlijk had de koudwaterbron veel bekijks. Alhoewel het nog niet definitief is, doen ge ruchten de ronde, dat onze plaatsgenoot, de heer Mr. J. H. J. Monnik, niet alleen ons dorp maar ook ons land zal gaan verlaten. Dit zou voor velen een groot gemis zijn, daar Mr. Mon nik een man is die al zeer velen alle mogelijke steun verleend heeft en dit thans nog doet. Zijn heengaan zou dan ook door velen betreurd worden. Tentoonstelling van Tuinplastiek. Bij de opening van deze tentoonstelling, die, zooals in ons vorig nummer reeds is aangekondigd gehouden wordt in den tuin van villa Sorgh- Vliet, Bloemendaalscheweg 148, van den heer Jac. v. d. Bosch, is zoo terecht door den heer Bornwater, vice-voorzitter van Bloemend. Bloei gezegd, dat zooveel in den handel wordt aangeboden dat onze tuinen en parken moet versieren, doch juist het tegendeel bewerkt. 't Is daarom zoo gelukkig, dat bovengenoem de tentoonstelling in Bloemendaal wordt ge houden, waar alles medewerkt, om goed beeld houwwerk tot uiting te doen geraken. Men vindt er ongeveer een twintigtal kunste naars vertegenwoordigd. Van mej. van Hall vindt men er een buste van een straatjongen met dien geestig-starende blik, die wel typeerend is. Een drinkbak in hardsteen gehouwen en meerdere goede stukken Een mooi fonteintje van Hildo Krop waar van de drie vogelkoppen het water in een bak spuiten. In een der kamers is van dezen beeld houwer een klok origineel, waarvan echter de wijzerplaat mijns inziens minder past bij het geheel. Brouwer is met zijn aardewerk sterk verte genwoordigd. Het werk van dezen kunstenaar beantwoordt toch door eenvoud van lijn en in ruwe stof uitgevoerd geheel aan zijne bestem ming. Achter in den tuin staat een groot beeld van Bolle een figuur met naar boven gerichte blik en waarvan de handen een doodskop om klemmen. Dit beeld dient geplaatst in den voor hof van een kerkhof, waarvan een klein gips model binnenshuis aanwezig is. In porcelein uitgevoerd staat daar een le- vensgroote kalkoen, door mej. Vaillant ontwor pen en gemaakt door de fabriek de Porceleijne Fles, meerdere exemplaren van haar vinden er een goede plaats en doen er zeer geestig, zoo als vooral de beide ezelskoppen, die uit het groen te voorschijn komen. Verder vinden we er nog Harzing, die er in den prijsvraag voor monumenten bekroond is met den le prijs. Jansen van Galen verwierf den le prijs met zijn Roodkapje in den prijs vraag: „Het sprookje in den tuin". Klinkenberg met een groote collectie dieren- figuren, waarvan zeer opvalt de Wijze Kater. Nog verschillende anderen, wier werken ge plaatst in de mooie modelkamers van den heer v. d. Bosch daarmee een goed geheel vormen. Ieder zij opgewekt deze zeer belangrijke ten toonstelling te bezoeken. A. O. De afdeeling Bloemendaal-Velsen der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, hield 20 Mei j.l. hare maandelijksche ledenvergade ring. Eerst werden de huishoudelijke zaken afge daan en werd o.a. bepaald dat op Woensdag, 2 Juli a.s. een „Rozen-avond" gehouden zal werden in de groote zaal van Café Vreeburg en dat de jaarlijksche excursie zal plaats hebben op Donderdag, 10 Juli a.s. en de tocht zal gaan naar Wageningen. In de pauze werden de inzendingen gekeurd: de Commissie kende het volgende aantal pun ten toe: aan C. W. Meerdink, vroege Haagsche Bloemkool, 9; id. Lathyrus praecox, 9; id. Tro- paeolum Darmstadt, 6; B. Vader, Schizantus gr. fl. 8; A. Bos, collectie tulpen, 10 met lof. Deze laatste inzending omvatte een collectie van 40 a 50 soorten tulpen, door den heer A. Bos medegebracht, ter demonstratie bij zijne causerie over „Onze Tulpen", welke na de pauze werd gehouden. De heer Bos ving zijne causerie aan met het geven van een kort historisch overzicht, vervol gens eerst de wildgroeiende tulpen waarvan de meeste onzer tuintulpen afstammen en vertelt een en ander over onze Hollandsche tulp (T. silvestris) die nog in de omgeving van Bloe mendaal in het wild groeiend te vinden zijn. Dan passeeren de oudere tulpensoorten de revue en staat spreker wat langer stil bij de Broeder- of Moedertulpen en ten slotte worden de Darwintulpen besproken, die thans zoo in trek zijn. De zeer interessante causerie boeide zeer de hoorders en wel weinigen onder hen zullen alle tulpensoorten bekend zijn geweest, die de heer Bos demonstreerde. De voorzitter dankte den heer Bos voor de groote moeite, die hij zich voor deze causerie gegeven had, en wel weinigen zullen verwacht hebben, dat er zooveel interessants over de tul pen te zeggen viel. Na behandeling van eene vraag uit de Vra- genbus werd de vergadering gesloten. Oberlahnstein, is het moderne tafelwater tot in het kleinste plaatsje van Nederland verkrijgbaar. Het is beter dan sodawater of spuitwater. Wie het kent, gebruikt geen ander tafelwater. Voor huishoudelijk gebruik bijzonder aanbe volen In heele Literschroefflesschen, inhouds- prijs 32 cents. Mevr. VAN DER VL „Vaart en Duin" te Over' verlangt tegen 1 Augustus PENSION voor alle soorten Huisdii KLEIST, Houtvaarlspad 206 t Pijlslaan. Verschillende ra: den te koop. gramofoon, 135 c.M. hoog, 53 platen (ook Caruso), f 300 voor f 195, desgewer termijnbetaling. KL. HOUTWEG 69, HAARL TELEFOON 1822 Spreekuren voor particulie lederen werkdag 1—3 uu Minvermogenden: Dinsdags en Donderdags 7—8 uur n.m. NIEUWE CURSUSSEh Vraagt inlichtingen Erkende Pontschool Directrice: L. QUARLES DE QUARI Ripperdapark 24 - Tel Wijziging Uitbreidingspl Het Hoofd van het Gemee bestuur van Bloemendaal g er hiermede kennis van, dat heden af gedurende vier wi ter gemeentesecretarie te O veen voor een ieder ter in: zijn nedergelegd ontwerpen, uitvoerige kaarten en gr teekeningen, tot herziening het uitbieidingspian der meente. I. ten aanzien van terrei gelegen tusschen de spoorl Haarlem-Bloemendaal, deD de spoorbaan Haarlem-O veen, den Bloemendaalsi weg en de Kleverlaan II. ten aanzien van terrei gelegen tusschen de spoort Haarlem-Bloemendaal, de verlaan, den Kinheimweg, Verbindingsweg, de Korte verlaan, den Bloemendaalsi weg en den Vijverweg; III. ten aanzien van terrei gelegen tusschen de Brouw vaart, den Korten Zijlweg Elswoutslaan en „Duinvliet IV. ten aanzien van terrei gelegen tusschen de Zuidl de grens Zandvoort-Bloen daal en den Zandvoorterv BLOEMENDAAL, 21 Mei 1 Het Hoofd van het Gemeentebestuur voornoe A. BAS BACKER Telefoon 22045 Boekhandel P. STINS Telefoon 22045 HOTEL „VREEBUR Zaal en Kegelbanen Kerkplein M. L. VAN HOLST A. J. GROOTEOOI Rund- en Varkensslageri Bloemendaalscheweg 76 Telefoon 22169 Behangerij Stoffeerd Matrassenmakerij Tapijten Linoleums Gordijnstoffen Telefoon 22268

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1924 | | pagina 2