TWEEDE BLAD „Bioemendaalsch Weekblad" Plaatselijk Nieuws. No. 21. ZATERDAG 24 MEI 1924 ONTVANGENBOEKEN. Jan Luyken, Bloemlezing door W. Kramer, uitgave van J. M. Meulenhoff, te Amsterdam. Tot de faculteiten der menschelijke ziel be hoort ook het vermogen den band (religie be- teekent: band) te voelen, die ons met het abso lute, met den oorsprong van alle-Zijn en van alle dingen verhindt. Deze natuurgave is bij den een veel sterker ontwikkeld dan bij den ander. Er zijn zelfs vele menschen, bij wie dat vermogen, niet tot hun eigen geestelijk voordeel, nagenoeg geheel afge sleten is. Het laat zich ontwikkelen door het zich ver diepen in eigen gemoedsleven, door concen tratie; het wordt verdrukt door het najagen van ijdelheden ,door zelfverstrooiïng. Het zijn vooral de mystici, die dezen band het sterkst gevoeld hebben en die het vurigst ervan getuigd hebben, zij, die „de ,,unio mys- tica", de mystieke vereeniging met God kenden. Jan Luyken, de 17e eeuwsche, Nederlandsche mystiek' dichter is wel niet de grootmeester der Nederlandsche dichtkunst, doch hij heeft, als mystiek dichter, zijn eigen plaats in het litterair milieu der zeventiende eeuw. Vondel is machtiger en schijnt hem menig maal geïnspireerd te hebben. Wie denkt niet aan de „Rei van Eubëers" uit „Palamedes", wanneer hij van Jan Luyken leest; Gelukkig mensch, wien 't is gegeven, Bij 't vreedzame en onnozele vee, Dat nooyt noch quaat, noch onrecht dee, In 't veld zijn dagen af te leven; De Bloemenkrans braveert de gouden Kroon Die 's Konings zorg by nacht doet waken; Geruster zit men onder daken, Van riet gebout, als op den hogen Troon. O hoe pleyzierig is 't te kruypen, Ter kooye, op eene veed'ren zak, In 't land-huys, onder 't lage dak, Wanneer de regevlagen druypen, Een koele wint in hooge beuken ruyst, De krekel die geen zorg wil dragen, Voor winter, zingt uit ruygte en hagen, Tot dat men word in zoeten slaap gesuist, Daar legt men en ronkt en droomt in vreden, Niet als den Vorst, die onverwacht Uyt zyne slaap springt, en by nacht Het klamme sweet vind op zyn leden, Om dat hem docht; men stak hem naar het hart; Maar hoe het veld begint te gelen, Hoe in 't groen de Gytjes spelen, Hoe Bloemerts fluyt de Nachtegalen tart. Den hofhond bast met zyne makker, Wanneer den Huysman 1) smorgens vroeg, Vcor dag, met omgekeerden ploeg, Al zingend', trekkende ten akker, Op zyne Guyl 2) voorby de hoven ryt; Dan waaktme, en hoort de wakk're hanen Die ons tot naarstigheyd vermanen; Gelukkig mensch, die zoo zyn jaren slyt. Men opent vensteren en deuren, Men ziet de starren dun gezaayt, Men voelt hoe 't westewindje waayt, Dat met een schat van versche geuren, Van Vlierblom en Violen zuyker-zoet, Van Wynruit, Tym, en hage-Rozen, Die als een root scharlaken blozen, U in een huys zoo liefelyk begroet. Daar ziet men 't blode Haasje lopen, Gins zeylt den Havik in de lucht, De Klok-hen raast, en is beducht, Dat hy haar koomt heur kiekens stropen; De Tortel kort, de swarte Lyster fluyt, Men hoort langs 't veld de beesten loeyen, Terwyl de dag begint te gloeyen, En langs hoe meer haar licht te spreyden uyt. Men ziet den hof met vruchten pryken; Men zayt, of plant, of ent den boom, Of queelt een deuntjen aen de stroom, Zo gaat den zomermiddag stryken; Tot dat de Zon in 't weste aan 't ondergaan, De schad'we rekt, langs beemde en heyden, Fr jaagt de beesten uyt de weyden, Ter kooye, met hun Uyers vol gelaan. By winter, als de wat'ren sluyten, Wanneer het snippen 3) van de vorst, Het land met eenen harden korst Bedekt, dan blyft men in der muyten 4); Den avond steekt heel vroeg haar lampen aan' De deeren zit'er by te spinnen; Men sluyt de laauwe Zomer binnen, En laat gerust den Winter buy ten staan. Dan groeyt het roet in schoorsteen hoeken: Dan knapt de harde Beuke-stam, En roost de schenen met zyn vlam, Terwyl men gaat te gast in boeken; Men braat in d as Kastanien; of vertelt Malkander sprookjes: zo met vreden Verwacht men weer de zoetigheden Des zomer-zons, die 't koude berg-sneeuw (smelt. Dit leven loofden alle wyzen: Dit haagden, Kats, en Westerbaan; Die pryzen 't ons met vaarzen aan; Dit leven zal ik altijd pryzen. O dat het lot my zulk een leven gaf? Myn zanglust zou veel schooner bloejen En met den Wilg aan 't beekjen groeyen; Gelyk een Swaan lyde ik het leven af. Gelukkig mensch, wien 't is gegeven, By 't vreedzame en onnozele vee, Dat nooyt noch quaad, noch onrecht dee, In 't veld zyn dagen af te leven: De bloemekrans braveert de goude-kroon, Die 's Konings zorg by nacht doet waken, Geruster zit men onder daken, Van riet gebout, als op den hogen Troon." Zuiverder en meer zichzelf is Luyken, wan neer hij ervan zingt, hoe God zich in zijn ge- mced openbaart, zooals in: „De ziele betracht de nabijheid Gods. Ik meende ook de Godheid woonde verre, In eenen troon, hoog boven maan en sterre, En heften menigmaal myn oog, Met diep verzuchten naar omhoog; Maar toen gy u beliefden te openbaaren, Toen zag ik niets van boven nedervaaren; Maar in den grond van myn gemoed, Daar wierd het liefelyk en zoet. Daar kwaamt gy uit der diepten uitwaarts (dringen, En, als een bron, myn dorstig hert bespringen, zo dat ik u, o God! bevond, Te zyn den grond van mynen grond. Dies ben ik bly dat gy myn hoog beminden, My nader zyt dan al myn naaste vrinden. Was nu alle ongelykheid voort, En 't herte rein gelyk het hoord, Geen hoogte, noch geen diepte zouw ons (scheiden, Ik smolt in God, myn lief; wy wierden beide Een geest, een hemels vlees en bloed, De wezentheid van Gods gemoed, Dat moet geschiên. Och! help getrouwe Heere, Dat wy ons gants in uwen wille keeren." Jan Luyken genoot, in extase, van de schoon heden der natuur en zag daarin een voorproef, van hetgeen het hiernamaals bieden zou: „Alles heeft zyn mond. Als wy door groene beemden gaan, Daar veelerhande Bloempjes staan, Die tot ons al iet willen spreeken, Met wit, en blaauw, en rood, en geel, Vermengt, besprengt, zo schoon en eêl, Hoe wel, hoe nauw, en dicht bekeeken: Terwyl zy haaren geest van geur, Door 't aangenaame Lyf van Kleur, Zo hert-verkwik'lijk van zich geeven, En 't windje, veegende over 't Hof, Met bloeisel-reuk, het ruizend lof, Der hooge Poopelaa-s doet beeven, De morgen-zon zo heerlijk blinkt, En koele daauw van kruidjes drinkt By 't tuit'ren, fluiten, zingen, kweelen, Van 't luchtig vluchtig pluimgediert, Dat tussen Aarde en Hemel zwiert, En door de takjes heen gaat speelen; Dan denken wy in ons gemoed: Paradys, wat zyt gy zoet!" De uitgever J. M. Meulenhoff, te Amsterdam heeft een bloemlezing uit Luyken's werken het licht doen zien, samengesteld door den heer W. Kiamer, leeraar aan het Christelijk Lyceum te Almelo. De heer Kramer heeft het boekje voor zien van een zeer leerzame en vlot geschreven inleiding. Tal van reproducties naar etsen van Jan Luyken versieren den tekst. Dat Jan Luyken als etser een wereldbe roemdheid genoot, zal niemand verwonderen, die maar een oogenblik aandacht schenkt aan de in deze uitgave voorkomende reproducties. De hierboven door mij aangehaalde gedichten van Jan Luyken komen alle voor in de bloem lezing van den heer Kramer. Wie zich het boekje aanschaft, leze vooral ook „De Morgen stond". HENRI BAKELS. 1) Boer. 2) Werkpaard. 3) Snerpen. 4) In z'n schuilhoek, z'n woning. KUNST. Expositie in den Kunsthandel de Bois te Haarlem. In de zaaltjes van den heer de Bois is een collectie schilderijen verzameld, vervaardigd ongever 70 a 80 jaar terug, 't zoogenaamde „Kunstlooze Tijdperk". Dit wil niet zeggen, dat er geen kunst geproduceerd werd, doch over 't geheel stelde men hieraan geen hooge eischen. De techniek vierde hoogtij. Als men 't werk uit die dagen beschouwt, dan raakt men niet in vervoering, 't geeft ons geen schok. Men ziet direct, dat de bedoeling van den schilder geen ander was, dan de natuur in al hare onderdee- len zoo zuiver mogelijk te copieeren en hier voor is noodig een groote technische vaardig heid, vooral in stillevens kwam dit sterk tot uiting. Bezien we eens een stilleven van de Castro, no. 218, hoe zuiver is hier de kleur en vcrm weergegeven. Een landschap van Weissenbruch, no. 201, Langs de rivier, die frischheid van kleur is een genot voor de oogen. Daarnaast een doekje van Meyer de Haan, no. 203, Weidehoekje, wat mij meer voldoet, fijn van kleur en meer impressionistisch ge schilderd. Een goede aquarel van W. J. J. Nuijen, no. 204, Koopvrouwtje. Van dezen jong gestorven schilder had men groote verwachtingen. No. 205 van A. Mollinger, Bij Utrecht. Dit is wel 't beste hier aanwezig. Goed van compositie, voornaam van kleur, boeit dit door het werkelijk intieme geval. Voorts een werk van B. C. Koekkoek, no. 221 Zomerlandschap. Wat is zoo'n oude eik van eenige eeuwen her, prachtig uitgebeeld. Die verweerde schors met mos begroeid is een mees terstuk van techniek. Nog van Schelfhout no. 203, Een winterland schap, aquarel, Rochussen, De Vlucht, eenige losgebroken koeien met verschrikte kinderen. No. 215, J. W. Bilders, Bij Oisterbeek, een forsch geschilderd landschap met mooie stem ming aan den horizon. A. J. Eimers, Landschap in de buurt van Haarlem, alles gladjes en fijntjes aangebracht. Verzamelaars van werken uit dien tijd kan een bezoek worden aanbevolen, daar er wel het goede van dat tijdperk is bijeengebracht. A. O. Abonnementsconcerten der Hollandsche Con certdirectie Dr. G. de Koos. Evenals vorige jaren zal de Hollandsche Con- certdirectie Dr. G. de Koos dit jaar wederom een viertal abonnementsconcerten samenstel len. Genoemde concertdirectie schrijft ons hier omtrent het volgende: Daar wij de laatste jaren steeds getracht hebben iets bijzonders op concertgebied te ge ven, hebben wij dan ook getracht dit vertrou wen ook dit jaar niet te beschamen, en geloo- ven we wel hiermede ten volle geslaagd te zijn. De serie concerten welke wij voor het a.s. seizoen hebben samengesteld is als volgt: Nvember: het wereldberoemde Boheemsche Sevcik Kwartet. December: de alom gevierde Spaansche pianist José Iturbi. José Iturbi is in Haarlem geen onbekende meer. Het succes dat deze Spanjaard deelachtig werd was overweldigend. In Den Haag speelde hij dit jaar nog tusschen 21 April en 1 Mei drie maal voor een uitverkochte zaal. José Iturbi wordt eenparig door pers en pu bliek geprezen, het algemeene oordeel is: „Iturbi Veni Vidi Vici". Het derde abonnementsconcert wordt in Januari gegeven door de gevierde zangeres Bir- git Engell, niet ten onrechte de „Deensche Nachtegaal" genoemd. Tot waardig slot van deze schitterende serie zal in Februari het laatste concert worden ge geven door de geniale Hongaarsche celliste Judith Bokor. Men kan zich vanaf heden al laten inschrij ven voor deze concerten bij den Boekhandel A Vernout, Warmoesstraat 10 te Haarlem. BLOEMEN DAAL. De heer Aug. Oepkes, alhier, behaalde op de tiende tentoonstelling van fotowerken te Am sterdam, een eervolle vermelding. De heer Adr. Boer zegt van onzen foto graaf in „Focus": Van Aug. Oepkes verdienen bijzondere waar deering „De schilder K. K." en het damespor tret „Geïnteresseerd", alles mooi, gaaf, smaak vol werk. Malversaties door een landstormkapitein. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft in open bare zitting behandeld de strafzaak tegen den kapitein, commandant van een landstormkorps, die in eersten aanleg voor den krijgsraad te s-Hertogenbosch had terechtgestaan, beschul digd dat hij als kapitein commandant van een landstormkorps verschillende malversaties heeft gepleegd. De pleidooien in deze zaak zullen op een nader te bepalen dag worden gehouden. Donderdagavond gaf de onlangs opgerichte Chr. Zangvereeniging „Gloria Dei", directeur de heer J. Booda een uitvoering in de Ger. Kerk aan den Vijverweg. De kerk was geheel bezet. Als solisten traden op mej. Veenenbos uit Alkmaar, alt en den heer Draaisma uit Haar lem, viool. In aanmerking genomen dat deze vereeniging pas 3 maanden bestaat kon zij op een niet verwacht succes bogen, immers wanneer men voor 't eerst voor het voetlicht komt, heeft men t meestal zwaar te verantwoorden. De z.g.n. plankenkoorts laat je niet los. De heer Jan Booda had er echter voor ge zorgd dat die koorts verre bleef, men kon op hem rekenen. Dit vertrouwen op hun leider is dan ook goed uitgekomen. Zoowel als dirigent als begeleider van de solisten bleek de heer Booda een uiterst kundig man te zijn, op wien men ten volle kan vertrouwen. Zaterdagavond a.s. te 8.30 uur zal prof. Koe hof een groote billardseance geven in café „Brederode" (van ouds 't Hemeltje), Bloemen- daalscheweg 102, Bloemendaal. Na afloop kunststooten. Voor liefhebbers een bezoek waard. OVERVEEN. Concert. Donderdagavond gaf de muziek- veieeniging „Euphonia", directeur den heer Ltfeber op het terras van café-restaurant Roo- zendaal een concert uit erkentelijkheid tegen over de ingezetenen van Bloemendaal, die zoo welwillend waren de vereeniging een vaandel te schenken. Er was veel publiek. Bloembollenveiling op 21 dezer, onder directie van de heeren D. D. Swart, J. Valke- ring en J. W. Roozen. Gewas vrij goed. Afloo- pende partijen en groote kooplust. E, R. Ger trude f 0.67; E. R. Pelissier f 0.50; E. R. Garri- baldi f 0.68; E. R. La Victoire f 0.70; E. R. Card. Wiseman f 0.47; Etna f 0.47; E. R. Rose a Merveille f 0.40; E. R, Queen of the Pinks f 1.- E. R. Lady Derby f 1.E. R. Roi des Beiges f 0.73; E. R. Pink Perfection f 0.24; E. W. l'Innocence f 0.50; E. W. Blancheur a Mer veille f 0.42; E W. Grande Blanche f 0.50; E. B. Brand Maitre f 0.60; E. B. Marie f 0.43; E. B. Pieneman f 0.43; E. B. Potgieter f 0.35; E. B. Pres. Faure f 0.35; E. B. King of the Blues f 0.65; E. B. La Peyrouse f 0.46; E. B. Johan f 0.38 ;E. B. Regulus Yellow Hammer f 0.36. Alles per regel. Oplichting. Door een bewoner van den Julianaweg is bij de politie aangifte gedaan, dat Dinsdagnamiddag tijdens de afwezigheid van mevrouw een pakje werd bezorgd, inhou dende glas en aardewerk, waarbij tevens een kwitantie werd gepresenteerd van f 9.90, die door de dienstbode is betaald. Het pakket was keurig verpakt (in het zegel stonden de letters P. v. V.), geadresseerd aan bovenbedoeld adres. De aanbieder is een als heer gekleed per soon van omstreeks 30 jaar. Bij de thuiskomst van mevrouw bleek zij zich niet bewust van een pakje; de inhoud bleek te bestaan uit min- dci waardige kwaliteit. De commissaris van politie waarschuwt nog maals tegen dergelijke practijken en verzoekt dringend bij verdacht voorkomende gevallen, onmiddellijk bericht. VOGELENZANG. Jubileum. Maandag 26 Mei hoopt de heer J. H. Berends, eerste haltechef te Vogelenzang Bennebroek zijn 25-jarig ambtsjubileum te vie ren. Verscheidene jaren was hij stations-ambte naar te Winterswijk, vervolgens 2 jaar eerste haltechef te Oostzaan en sedert Juni 1923 is Vogelenzang-Bennebioek zijn standplaats. SANTPOORT. Gen. de Wet. Onze plaatselijke schietver- eeniging Gen. de Wet, heeft zich in den wed strijd van den Haarlemschen Schietbond zeer verdienstelijk getoond. In de tweede klasse heeft zij haar plaats als r.o. 1 weten te behouden met 441 punten. Ook op de vrije baan 2e klasss, wisten twee onzer schutters een prijs te veroveren en wel de heeren P. Koning en W. Oorthuisen. Het gaat dus met deze nog jonge vereeniging excelsior. Bijz. Vrijw. Landstorm. De afd. Santpoort van den Bijz. Vrijw. Landstorm zond Dinsdag j.l haar drietal korpsschutters ten wedstrijd, welke gehouden werd in de Infanteriekazerne te Haarlem. Deze wedstrijd, welke aanvankelijk zou plaats hebben te Hoofddorp, als voorspel van den te houden grooten landdag, moest door om standigheden plaatselijk gehouden worden en verdeeld over 3 dagen. Op den landdag zal de uitslag bekend ge maakt worden en tevens de prijzen uitgereikt. De afd. Santpoort behaalde in totaal 270 punten. Zondagavond concert. Zondag 25 Mei a.s., des avonds te 8 uur, zal in den tuin van de lunchroom „Longwood" tegenover Santpoort-station door het gemengd zangkoor „Vox Humana" een concert worden gegeven. Het Spaarndam's Fanfarecorps „Kunstkring" zal haar medewerking verleenen. Sluiting Blauwe Week. Omtrent de slui ting van de a.s. Blauwe Week-actie op Twee den Pinksterdag, wordt het volgende medege deeld door „De Geheelonthouder", orgaan van den A.N.G.O.B.: De bijeenkomst heeft plaats op het boschrijke terrein „Het Terras" in de nabijheid van het station Santpoort en vangt 's midags half drie aan. Door 10 onthouderskoren worden afzon derlijk en gezamenlijk liederen ten gehoore ge bracht .terwijl tevens het symphonie-orkest van Velsen zal optreden. Ds. Ekering van Amster dam, ds. A. van der Heide te Britswerd en Henk Witte uit Den Haag houden korte toe spraken. De toegangsprijs bedraagt 10 cent. Op een afzonderlijk terrein in de naaste om geving worden voor de jeugd spelen en wed strijden georganiseerd. Om 1 uur marcheert men van het Kennemer- plein naar Santpoort. Aan de gemeentebesturen van Haarlem en Schoten is vergunning ge vraagd tot het meenemen van vaandels, banie ren en muziek in den stoet. 's Avonds 7 uur heeft in de St. Bavokerk op de Groote Markt ie Haarlem een orgelconcert plaats, waartoe alle meetinggangers toegang hebben. Om 5 uur wordt n.l. de buitenbijeenkomst ge sloten en daarna in „Het Blauwe Kruis" aan de vrienden gelegenheid gegeven om zich vóór het kerkconcert te verkwikken. Serenade. Aan het zilveren echtpaar de BoerDingerdis, wonende in de Platvoetstraat alhier, werd Zaterdag j.l. een serenade gebracht door de harmoniekapel „St. Caecilia" van Schoten, onder leiding van den dirigent Chr. Huyboom. De belangstelling, vooral die der jeugd, was groot. SPAARNDAM. Schoonmaak. Of het mooie weer der laatste jaren, of de vastgestelde schoonmaak tijd, of de te verwachten autoriteiten in de for tificaties, in verband met den plaats gehad heb benden brand, of tenslotte courantenartikelen hebben aanleiding gegeven, om de met groote letters geschilderde anti-militairistische spreu ken op de betonwerken om het fort te verwij deren. De anti-oorlogsgedachte is er nog, maar het zichtbaar aandenken is weg, evenals de tioepenloods. HAARLEM. Heropening Atlanta-Bioscoop. De voor eenigen tijd gesloten Atlanta-Bioscoop is giste renavond weer in werking gesteld. Het pro gramma is rijk voorzien van variaties. Als hoofdnummer wordt er gespeeld tot en met 29 Mei '24 het groote meesterwerk „Lord Hamil ton", buitengewoon filmwerk in 5 acten met Ester Carena in de hoofdrol. Verder bevat het programma nog tal van andere actueele num mers, o.a. een prachtig spel van lief en leed in 6 acten, „Als mannen ontrouw worden" en een kluchtspel „De tante van Charlie". Den nieuwen ondernemers wenschen we suc ces. De bioscoopliefhebbers nemen er maar eens een kijkje, 't is er gezellig! Maison Henriëtte. In verband met de ad vertentie, voorkomend in dit nummer, maken wij onze lezers opmerkzaam, dat in het perceel Jansstraat 157 thans is geopend een zaak in dames- en kinderhoeden. Het inwendige van der, winkel dat door beschildering en betimme ring geheel is gemoderniseerd, ziet er keurig en frisch uit. Met de eischen van den tegenwoordigen tijd is in alle opzichten rekening gehouden; 'n groote keur van hoeden, naar de nieuwste moede, vindt men hier bijeen. Tevens is aan de zaak verbonden een inrichting tot verven en vervor men van dameshoeden. Het perceel dat er den laatsten tijd zeer onoogelijk uitzag, heeft door de nieuwe inrichting een geheel ander aanzien gekregen. Het is een aanwinst voor dat ge deelte van de Jansstraat.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1924 | | pagina 5