r W Jr. ZERK i Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang RENTE-VERGOEDING ande irenhandel Idenmakerij T( M 3859 Coué en de Krant. Fotografisch Atelier pT^Up"QrJoutstr.l69,Tel.3472 HAARLEMSCHE BANKVEREEN1GING - BLOEMENDAAL ZONDAGMIDD&.CONCERT l JO w- IWI"n t*" (8e JAARGANG. ZATERDAG 14 JUNI 1924 No. 24 lefoon 22377 I. DE MON ia Boeré HAARLEM ader garantie sleri eeni? linteis Uitgever: A. EIKELENBOOM, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: Bloemendaalscheweg 42. - Tel. 22324. PLAATSELIJK NIEUWS. BLOEMENDAAL. OVERVEEN. SANTPOORT. HOTEL „DUIN E^D^AL» ONDERNEMING) Zeeweg blijft een vervoer. Dienst met kwartier in beide Inlichtingen bij de rdam, Houthaven 13, :inde Zeeweg. XXXXXXXX3000C IEDICINALE EN •IRMA'S JAGER LUZE ET FILS <EUREN efoon 22265 xxxxxxxx; oooo KRUIJFF tie-inrichting GE BEDIENING aangenomen bij )AAL 12 [tervoorraad ®e©« 1 O G I S T Tel. 22195 at 71 - SCHOTEN at - HAARLEM irichting 8T1KKER1J <300000000 coog dt prima en herp concur- i aanvraag gratis XXXXXXXXJC' SCHOTEN [E BEDIENING •strekt a Boschlaan 7 alfa autafelljes.enz., Me ubelen. Inkoop, ein, enz. or lieteren van SCHOTEN V, V BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD Abonnement: Voor een half jaar 1.75 Advertentiën: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer, korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.elke regel meer 10 cent. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. Met list verworven goed gedijt nooit, SOPHOKLES. JEUGD. Wij stormen tot den nieuwen tijd, wij laten ons den weg niet sperren, en is de nieuwe wereld verre, de winden koel, de waatren wijd, de gloed der zon, de glans der sterren zij stralen waar wij zijn bereid tot uwen strijd. Wij dragen niet den matten geest, die, zonder vreugd van diepe kleuren, geen levend hart tot u kan beuren, ons slaat niet neer wat is geweest: uit nieuwe zangen, nieuwe geuren maken wij 't leven onbevreesd God, tot uw feest. D. A. VORSTER. AGENDA: BLOEMENDAAL. 15 April. Rusthoek. Zondagmiddag- en avondconcert. Aan vang 2.30 en 7.30 uur. Duin en Daal. Zondagmiddag van 35.30 uur, con cert, SCHOTEN. Gebouw „Geko", Spaarndammerweg hoek Flores- straat. Zaterdagavond 8.11 uur concert. Zondagmiddag 36 uur matinee. Zondagavond 811 uur concert. Maandagavond 8.30 uur Bestuursvergadering der Sc'iotensche Winkeliersvereeniging. L Hagenbeck's Amusements Park (op het gemeente- terrein aan den Middenweg). Geopend van n.m. 511 uur. Woensdag- en Zaterdagnamiddag Kinderfees ten met cadeaux. (Nadruk verboden.) Nu de wonderdokter Emile Coué ons land heeft bezocht, valt de aandacht on willekeurig op de waarheid, welke aan zijn stelsel ten grondslag ligt. Deze waarheid is, dat men zijn eigen gedach- tenleven opzettelijk in een bepaalde richting kan leiden en hierdoor grooten invloed kan uitoefenen op zijn ziels leven en lichamelijke gesteldheid. Wat men zoekt, vindt men ook. Ieder, die 's morgens opstaat, kan, zoo hij goed oplet, wel ergens een pijntje of een gevoel van vermoeidheid ontdek ken en daaruit afleiden, dat het met zijn gezondheid niet heelemaal pluis is. Maar evengoed kan hij vaststellen, dat zijn spieren en zenuwen hun taak naar behooren verrichten, en daaruit moed putten voor den komenden dag. De omstandigheid, in welke richting men zijn gedachten went te gaan, be slist over ieders leven. Richt men ze bij voortduring op zijn pijnen en kwalen, dan zal men allengs de houding aanne men van een echte ziekemen gaat tob ben, onttrekt zich aan zijn plichten en aan de genietingen des levens, acht zich nergens meer toe in staat en vertoont tenslotte zoowel uiterlijk als innerlijk het beeld van een cjjnenischen lijder. teun mén •iaarentegen zijn gedach- ten zich op de gunstige toestanden van zijn iichaam te letten, dm voelt men zich eiken dag beter en sterker; men wordt een vroolijk, arbeidzaam en on dernemend m msch, wien d levenslust en de levenskracht uit de oog-n stralen. Sommige ™anschen spetuen naar ieder eiv.jhi el, dat zij ttn hunnen nadei w unnen uitlegge*; ieder is na- l ii meening onvrienèeï je_ gens hen of behandelt hen achts |oeG het slot is, dat ze aan vervolgingsv,ft-n- zib gaan lijden. Anderen daareutt-j^ zijn bij voortduring verrukt van e letti diu den, die men hun bewijst zelfver >uwen kan in zelfoverscha- ting or .aarden. Zoo heeft men dt zwartzTng)-.; tegenover de wereld, het heela Maatschappij en men heeft t'; peters, die diezelfde wereld, aatzelt celui, diezelfde maatschappij ee lssthof beschouwen. Het is *7ÏAM»w»4wiknnwmT*~i E*mi JL Jt REPRODUCTIES VERGROOTINGEN DEPOSITO, dagelijks opeischbaar 2V2 voor een maand vast prolongatiekoers. voor 3 maanden vast 4 voor een jaar vast 4y2 Te met een jaar opzegging 5 SPAARDEPOS1TO (Spaarbankboekjes tol maximum f 2500.4 To maar, hoe men de zaken bekijken leert. Allen zijn wij afhankelijk van den dagelijkschèn invloed op onze gedach ten onze huisgenooten en vrienden, maar ook onze boeken en kranten stu wen ons gedachtenleven in een zekere richting. Ja, vooral de krant is de leids vrouw van onzen geest. Geregeld iede- ren avond, ja soms tweemaal per dag, treedt zij onze woning binnen en wij geven ons aan haar leiding over. Wij worden, wat de krant wil, dat wij zijn. Wij bekijken de wereld, zooals de krant haar bekijkt; met ons lijfblad mee oor- deelen en veroordeelen, rouwen en ju belen wij. Toon mij welke krant gij leest, en ik zal u zeggen, wie gij zijt. Ik heb menschen gekend, die vol maakt veranderden, zoodra zij van krant veranderden. Het waren geheel nieuwe menschen geworden, die mij vreemd aandeden en aan wie ik moest wennen, alsof ik ze thans voor het eerst ontmoette. Men onttrekt zich niet aan den invloed van zijn dagelijksche krant. Ik heb eens het abonnement op een blad opgezegd, louter omdat ik gevoel de, hoe de dagelijksche lectuur als gif op mij werkte. Uit het praktische Amerika is de ge woonte overgekomen, om, gelijk ook Coué dit propageert, stelselmatig zijn gedachtenleven te zuiveren van alles wat ongunstig werkt op de gesteldheid van lichaam en ziel en zich opzettelijk onder invloed te stellen van opbouwen de, gezondmakende gedachten. En het verbaast mij, dat zelfs in Amerika de krant nog niet bestaat, die ik ook ten onzent zoo noodzakelijk acht. Want hierin zijn alle kranten gelijk, onverschillig of ze neutraal zijn dan wel de een of andere politieke of gods dienstige overtuiging verbreidenze lij ken allemaal op die zwartziener, die de aandacht vestigt op zijn pijnen en kwa len en onderwijl de voorrechten van zijn algemeene gezondheidstoestand vergeet. Men meene niet, dat in een krant de beschouwingen het voornaam ste deel uitmaken. Van grooter invloed zijn de berichten; de schijnbaar on schuldige en onbelangrijke rubriek van het gemengd nieuws bepaalt bij het krantlezend publiek de stemming van den dag. De krant leert ons den nadruk te ves tigen op den moord, door één van de honderdmillioen menschen bedreven, en wij gevoelen ons als in een omgeving van moordenaars. De krant vestigt on ze aandacht op het ongeval met één van de duizenden verkeersmiddelen gebeurd en wij zien in fiets en auto en trein en vliegtuig een gevaar. De krant spelt ons eiken dag de namen van tien be driegers en doet ons de namen van tien millioen eerlijke menschen vergeten. De krant vult onze verbeelding met tafe- reelen van brand en opstand, storm en hitte, besmettelijke ziekte en beurs- schandalen. Geen rechtzaak ontsnapt aan de krant en wij zitten aan het ont bijt als getuige bij pijnlijke en gruwe lijke levenstragedies en hebben geen oog voor het rustig gezin om ons heen. Het is eigenlijk een wonder, dat de krantlezers niet allen tot krankzinnig heid of levensmoeheid vervallen zijn. Men zegge niet, dat de krant de mee- deeling van al het gruwelijke in de we reld aan de waarheidsliefde verplicht is. Het gruwelijke is slechts een deel van de wereld en vaak slechts een zeer klein deel. De krant bericht niet de volle werkelijkheid; zij doet uit die werkelijheid een keuze. En zij kiest bij voorbaat de zwarte zijde en suggereert hierdoor tot angst, moede loosheid en misdaad. Waarom sticht Coué geen krant, die de kroon op zijn stelsel zou zetten; een krant, die opzettelijk de neerdrukkende berichten en beschouwingen uit haar kolommen weert en haar keuze doet aan de zonzij van 't leven! In de plaats van het dagelijksch overzicht van na tuurrampen, misdaden en ongevallen, moedgevende berichten uit plaatsen, waar 't mooi weer is geweest, waar no bele daden bedreven en gedenkwaar dige gebeurtenissen goed afgeloopen zijn. Wij, ondankbaren, vergeten het goede in het leven maar al te gauwwij hebben eer noodig hierop de dagelijk sche aandacht te vestigen, dan op het kwade. Een dosis gezondmakende lec tuur bij ons ontbijt en bij 't avond brood zou onze samenleving onmiddel lijk een vroolijken aanblik bezorgen. Waar blijft de krant van Coué? C. Goed voorbeeld doet goed volgen. Het is wellicht naar aanleiding van veel in nood verkee- ren of verdrinken in zee door zwemmers die zeer dikwijls niet met de daaraan verbonden gevaren bekend zijn, dat bestuur en leider der Bloemen- daalsche Gymnastiekvereeniging besloten hebben, om Zaterdagmiddag 14 Juni a.s. met de jongens eenige uren aan het Bloemendaalsche strand door te brengen om hen daar op de hoogte te stellen met deze gevaren der zee en hare oorzaken. Wij stellen het zeer op prijs, dat zij, die reeds den moeizamen taak der lichamelijke ontwikkeling op zich namen, ook nog pogingen in het werk willen stellen tot behoud van menschenlevens. Jongens, die daartoe een schriftelijke toestem ming van hun ouders meebrengen, zullen na afloop der beschouwingen in de gelegenheid gesteld wor den te baden of te zwemmen. Door de Kon. Nederl. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde, afdeeling Bloemendaal Velsen, zal een Rozen-avond worden gehouden op Woensdag 2 Juli a.s. 's avonds 7.30 uur in Hotel Vreeburg", Kerkplein, alhier. Op verzoek van vele leden werd besloten een „Rozenavond" te houden en het bestuur hoopt dat door veler medewerking deze avond een suc ces zal worden voor de afdeeling. Er kunnen inge- enden worden: rozen in pot in .bindwerk of afge- den rozen. De keuring geschiedt door een jury van leden- rozenkenners volgens het puntenstelsel; bovendien zijn als prijzen beschikbaar gesteld: een zilveren en een bronzen afdeelingsmedaille en f 2,50 voor eene vaas met de mooiste 12 stuks Oranje-rozen. Andere inzendingen dan rozen, zijn ook welkom doch worden slechts gekeurd op punten, zonder prijzen, H.H. inzenders worden verzocht vóór 28 Juni aan den Voorzitter der Tentoonstellingscommissie, den heer E. A. W. Hirschfeld, Koepellaan 6 te Bloe mendaal te willen opgeven wat men denkt in te zenden. Ook zullen H.H. inzenders zelf voor vazen enz. hebben te zorgen. Alle inzendingen moeten vóór 5 namiddag opge steld zijn in de kegelzaal van Vreeburg, teneinde de jury tijd te geven om de inzendingen behoor lijk te keuren. Door de Kon. Nederl. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde, afdeeling Bloemendaal-Vel- sen, zal een excursie worden gemaakt naar Wage- ningen op Donderdag, 10 Juli a.s. Met medewerking van het bestuur der afd. Wa- geningen en omstreken werd het volgende voor- loopige programma vastgesteld. Bezoeken aan: 1. de fruitplantage „de Rog horst 2. de terreinen voor Tuinbouw-planten- teelt; 3. de terreinen voor Tuinbouw en het Ar boretum; 4. het Laboratorium voor Plantenphysio- logie, waarschijnlijk onder leiding der betrokken professoren. Lunch nader te bepalen waar. De voorzitter van de afd. Wageningen en om streken is zoo vriendelijk dien dag als gids en leidsman op te treden. Het vertrek van Haarlem is vastgesteld op 6.22 v.m., aankomst te Wageningen 9.33. De terugreis wordt aanvaard van Wageningen te 3.47, aankomst te Haarlem 6.43. Uitreiking der plaatsbewijzen zal plaats hebben van 6 tot 6.15 in de hal van het station op Don derdag 10 Juli. Leden, die aan deze excursie wenschen deel te nemen, worden verzocht zich schriftelijk op te geven aan den secretaris met gelijktijdige toezen ding van een postwissel ad f 3.vóór 8 Juli a.s. Verwenschte teer gewenscht. De St. Editie der O. H. Crt. schrijft: Als binnenkort de Bloemendaalsche weg weer met de door sommigen verwenschte teer wordt be werkt, dan zouden we P. W. willen aanraden: Ga voort met uw teer, smeer meer en meer, op en neer, heen en weer, trek van leer, keer op keer, en zet den heelen weg rondom de school onder teer, want 't straatrumoer doet in de school de menschen d'r ooren zeer. Daarom: verlos de school van herrie, Heer. Smeer desnoods een kwart el teer. En geef de school de stilte weer. Publieke Werken. - Men schrijft ons: Het beleid van dezen tak van dienst der ge meentebedrijven, laat wat betreft de zorg voor de toegangswegen naar het dorp van af de Klever- lean, veel te wenschen over. In het voorjaar zijn de boomen aan de Zuidzijde der Verbindingsweg gerooid en overgeplant naar de nieuwe Dr. Bakkerlaan, die toegang geeft naar het in aanleg zijnde Kinheimpark. Die goed ontwikkelde boomen konden op hun oorspronkelijke plaats vooralsnog wel worden ge mist, doch of de nieuwe laan zooveel belangrijker is dat ze de kosten van overplanting wettigt mag betwijfeld worden. Het verhoogde voetpad waarin ze stonden is door rooiïng vrijwel onbruikbaar geworden, want de kuilen die ontstaan zijn werden niet behoorlijk aangevuld. Men had er jonge boompjes in moeten planten. De nette moestuintjes van vader Verduin zijn verlaten en tot woestenij geworden. Aan de Noordzijde van genoemden weg is de onbestrate kant opgebroken om er een nieuwe electrische kabel in te leggen en dat pad is mede onafgewerkt gelaten en ziet er door puin en stee- nen onooglijk uit. Vanaf het eindpunt der Kleverlaan (hoekhuis Kleveroord) is de bestrating der Korte Kleverlaan tot voorbij het kantoorgebouw der P.E.N. erbar melijk slecht. De vele kuilen zijn voor de veeren der auto's ruïneus en het verhoogde voetpad langs de huisjes tusschen Kleveroord en het gebouw der Gebrs. Verduin, veroorzaakt voetpijn. Maar dit alles wordt overtroffen door hetgeen is geschied met de afronding naar den Bloemen daalscheweg, waartoe de familie Bispinck een stuk van haar grondbezit gratis heeft afgestaan. Vóór Paschen heeft men daar de boomen ge rooid en liet men de grond zooals die was en later, doch eerst vóór Pinksteren werd ze aange vuld niet met zand, doch met vuil van de reini gingsbelt! Het moet voor de Haarlemmers en anderen die op de feestdagen het dorp hebben bezocht wel opvallend zijn geweest, dat het nette Bloemendaal zulk vuil op zijn drukste punt liet liggen. Eindelijk is het ergerlijk zooals de werklieden des Zaterdags na het eindigen van den werktijd, de toestand op den hoek van kapper Meeuwig door den aanvoer van materiaal voor het park ontstaan, laten liggen. Opruiming en herstel is daar noodig. Dat bovenstaande opmerkingen een gunstig ge volg mogen hebben, is de wensch van een BLOEMENDALER. Bij het te Edam gehouden Groot Nationaal Con- c. ers voor Harmonie- en Fanfarecorpsen ter gele genheid van het 50-jarig bestaan van het Konink- Edam's Fanfarekorps, gehouden den 9 Juni 1.1. behaalde het Chr. Fanfarekorps „Sursum" in den marschwedstrijd den 3en prijs en in den concert wedstrijd eveneens den 3en prijs. Vacantiekolonies. De groep van 10 kinderen, die door de afdeeling naar Wijk aan Zee is uitge zonden is gisteren op twee na, die voor een ver lengd verblijf in aanmerking komen, teruggekeerd onder leiding van zuster Koopman. De kinderen zagen er goed uit en de meesten waren aanmer kelijk gegroeid. Verkeersagenten. In de straat op de kruising TetterodewegBloemendaalscheweg is een blau we hardsteen aangebracht, welke de plaats aan geeft voor den verkeersagent daar ter plaatse. De verkeersagenten hopen nu, dat geen enkele auto mobilist hen van dezen blauwen steen zal ver dringen, Op drukke dagen is dat een zeer gevaar lijk punt. h. D. Het is met de Pinksterdagen niet overstelpend druk geweest. Dit komt in hoofdzaak door het weer, dat gedurende beide dagen niet gunstig was. Van verschillende kanten hebben we dan ook van schade hooren spreken. Thans kunnen we mededeelen, dat de zender der Ger. Kerk alhier, in orde zal komen. Bij de laatste proefneming was het orgelspel en het spre ken flink hard, zoodat men op den goeden weg is. De kwestie is thans nog maar alleen om den zen der zuiver af te stellen. Vaklieden waren niet in staat om den zender in orde te brengen. Dat thans alles zoo goed is geworden, is te danken aan een paar jongelieden van het Kennemer Lyceum, die bewezen hebben niet in naam maar in daadwer kelijken zin vaklieden te zijn. Aan hen ook een woord van hulde. Voor den schenker der zender doet het ons een groot genoegen, dat alles in orde komt. Voor de bezitsters van kerkradio's, waarvan de meesten niet meer naar de kerk kunnen gaan zal dit bericht een ware uitkomst zijn. Zondag e.k. is men voornemens wederom predik beurten uit te zenden. In de consumptietent van den heer Hoffschlag heeft men getracht in te breken, of beter gezegd er is ingebroken, daar door ongewenschte bezoe kers het hangslot van de deur is verbroken en men zoodoende gehoopt had iets van zijn gading te zullen vinden. De goederen stonden echter niet voor 't grijpen, zoodat men maar weer onverrich ter zake is heengegaan. Bekroond. Bij de te Amsterdam gehouden internationale Bakkerij-Tentoonstelling werd in de gehouden broodwedstrijden (3e serie) klasse 20 een 2en prijs behaald door J. Tullenaar, alhier. Zomerfeest op „Kraantje Lek". Het bestuur van „Cremer" heeft besloten als extra voorstelling voor leden en genoodigden medio Augustus een zomerfeest te organiseeren op het terrein van het café-restaurant „Kraantje Lek" te Overveen. Als openluchtspel zal worden opgevoerd: ..liet noodlot van Samuel Prikkebeen", blijspel in cé bedrijf naar-Justus'Van Mauiikf vrij beweiki dooi H Bakker. Na afloop heeft een bal-champêtre plaats in den schitterend electrisch verlichten achtertuin. Zij, die voor het seizoen 19241925 als lid toetreden, hebben tot dit zomerfeest toegang. Aanmelding bij het secretariaat Kloppersingel 29. Transparant. Om automobilisten, des avonds van Zandvoort langs den Zeeweg komende, te waarschuwen voor de gevaarlijke bocht aan het eind van de Spoorlaan, is op de Spoorlaan een transparant aangebracht, welke des avonds in witte letters op een rood fond de waarschuwing „Pas op!" vertoont. De Ned. Herv. Gemeente alhier, heeft nog steeds te kampen met een steeds grooter wordend tekort, hetwelk nu reeds tot c.a. duizend gulden is aan gegroeid. Sinds het verlies van eenige kapitaalkrachtige philantropische leden maakt de kerkvoogdij zich zeer ongerust en is wel eens overwogen om den Hoofdelijken Omslag geleidelijk te verhoogen, Dit stuit echter op onoverkomelijke bezwaren. Wel is kort geleden een aanzienlijk legaat in haar bezit gekomen, echter met de rente hiervan is het gat ook niet te stoppen. De kerkvoogdij heeft nu het verzoek gedaan aan de leden, om den Hoofdelijken Omslag vrijwillig te v< rhoogen. Aangereden. Tijdens de feestelijkheden tot sluiting van de blauwe weekactie op het terrein „Zevenmat" in den Ruigenhoek, werd een wiel- rijdster, mej. Krijger, uit IJmuiden, aangereden door een uit tegenovergestelde richting komende auto. Mej. K, schonk meer aandacht aan het feest dan aan den rijweg, zoodat het ongeluk aan haar zelf te wijten was. De chauffeur, D. de Groot, uit Alkmaar, had meermalen signalen gegeven en reed zeer lang zaam, zoodat hem geen schuld trof, Dt ontvellingen aan haar beenen en voeten wer den door leden van E.H.B.O. voorloopig verbon den, waarna zij met de auto naar haar woning ve rvoerd werd, Mej. K., die eerst bewusteloos was, klaagde i. ter over pijn in haar kuiten. De aanwezige politie maakte van een en ander proces-verbaal op. Verloren en teruggevonden. De eerlijke vin der beloond. Maandag, tweede Pinksterdag, werd door iemand die het geheelonthoudersfeest op „Terras" bezocht, een portefeuille met een bedrag van c.a, f 500.verloren. Spoedig werd deze ge vonden en de eerlijke vinder, een jongen, goed beloond. Later vernamen we dat nog een groot bedrag verloren was op het feëstterrein, hetgeen ock gevonden en aan den eigenaar ter hand ge steld werd. Ook hier volgde belooning. Zoo kweekt men tenminste eerlijke vinders. Ziekenhuis. Woensdag, 9 Juli, te 12 uur zaly door Ged. Staten in openbare zitting worden b' handeld het bezwaarschrift ingediend naar leiding van het besluit van den gemeente--» Velsen om jaarlijks een subsidie te verlaA A T^n dc Maria-stichting voor een ziekenhui--' Tiet VAN 3 UÈIR

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1924 | | pagina 1