ielen 1EID" ABR. MEIJER OPRUIMING Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang ;sis 519 iturenhandel ïverpark" i Fotografisch Atelier pi/^pip^Gr.Houtstr.i69,Tei.3472 ïaakwa^Xhfi 18e JAARGANG. ZATERDAG 5 JULI 1924 No. 27 Uitgever: A. EIKELENBOOM, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: Bloemendaalscheweg 42. - Tel. 22324. !8a Haarlem lefoon 2311 raat - HAARLEM Inrichting STIKKERIJ CHANDEL aarlem cent adestraat 4 urinrichting AGENDA: Gedenkteekenen. V 5 PI S'i, V PI V VERKOOP a CONTANT GEEN ZICHTZENDINGEN V PI FOTO's voor 11-/ eJke geleg8ni,elll RAADSOVERZIGHT. „Strijdt tegen „stijl" nabootsing en ambachts bederf". AFDEELING AMSTERDAM VAN ,,'T BINNENHUIS" AFDEELING BLOEMENDAAL IN HUIZE „S0RGH-VL1ET" PLAATSELIJK NIEUWS. BLOEMENDAAL. HOTEL „DUIN EN DAAL'' ZONDAGMIDDAG-CONCERT VAN 3-5.30 UUR ichermeii [luiken loor de ilaau70-76 ,FOON 743 vertrouwen, wend U vertrouwd adres. De rborgt de kwaliteit. nstreken zonder prijs- Haarlem. Telef. 1212 BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD Abonnement: Voor een half jaar 1.75 Advertentiën: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer, korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.elke regel meer 10 cent. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. ibrieken hef JÖSüSÖ 3n des tijds t eekenbehoeften noodigdheden, o a. OLETU1S etc. esweMMetwM ÏRRASSING PETITE"? d zijn over de kwaliteit. 2 .50 2 ent Telef. 2563 ONDULEERENf 1.25 III genre. - Telef. 883 izen - Kijkers, u rapparaten, enz, OPTICIEN T 63 SCHOTEN wordt voor Ajour-, estigd bij Zij arbeiden ook, die ter zijde staan en wachten. MILTON. DE WARE CHRISTEN. Will gij een Christen zijn in woord en daad, Dan zoekt gij het goede en mijdt gij het kwaad, En wilt alle menschen beminnen, Dan dient gij God wekelijks niet slechts maar (één dag Maar overal, altijd, schoon niemand u zag, Met woorden en daden en zinnen. Dan deelt ge aan de armen van uw overvloed mee, Dan schenkt gij den lijder weer hoop en weer vree En richt zijn blik naar boven, Dan brengt gij den Godsdienst in huis, bij hun werk En zoekt dan niet enkel, bij priesters of Kerk, Maar wilt door uw daden God loven. MARIE CORELLI. BLOEMENDAAL. Zondag 6 Juli. Hotel Rusthoek. Tuinconcert van 7.4511 uur. Hotel Duin en Daal. Tuinconcert, 's middags 3 5.30 uur. Dinsdag 8 Juli. Hotel Vreeburg. Vergadering Koninginnedag 8 uur. Vrijdag 11 Juli. „Sursum Corda", concert. Gemeentelijk speelter rein achcter Pannekoekenhuisje, 8 uur. Zaterdag 12 Juli. Kennemer Lyceum. Tuinfeest „Aelbertsberg", 8 u. HAARLEM. Atlanta bioscoop. Alle avonden 8 uur voorstelling Zondag, Woensdag en Zaterdag matinee van 24.30 uur. (Nadruk verboden.) Het gebeurt mij, wanneer ik bij een zekere familie logeer, dat mijn aan dacht steeds weer valt op hetzelfde por tret, dat op de logeerkamer hangt. Reeds jaren overnacht ik, wanneer ik de familie bezoek, op dezelfde logeer kamer en steeds hangt er dit zelfde por tret. De familie is in dien tijd driemaal verhuisd en driemaal verhuisde het portret mee. Ik herinner me nog heel goed den avond, waarop ik het portret voor het eerst zag. De gastvrouw vertelde mij, wie het voorstelde; het was een ken nisje uit de buurt, dat bij een feeste lijke gelegenheid in een maskerade-pak was gestoken en zich zoo had laten kie ken. We spraken over het meisje en over het flattante van het pak dat zij droeg. Toen ik een paar jaar later in een andere stad en een ander huis ditzelfde portret weer op mijn logeerkamer zag hangen, vond ik er iets ontroerends in, dat mijn gastvrouw dat kennisje uit 'n lang vervlogen tijdperk van haar le ven zoo in eere hield. En toen ik, jaren daarna, weer in een andere stad en in een ander huis datzelfde portret nog maals tegenover mijn bed vond hangen, kon ik niet nalaten, haar er iets van te zeggen. Maar toen lachte mijn gastvrouw. Ze vond mijn opmerking overdreven. Er was voor haar heelemaal niet iets ont roerends in dit portret. Ze wist haast niet eens meer wie 't voorsteldein elk geval was ze dat meisje al lang vergeten en de eenige reden, waarom deze kiek steeds maar weer aan den wand kwam, was de sleur, die haar nu eenmaal bij het meubilair van de logeerkamer deed behooren gelijk de waschtafel en de toilet-emmer. Na mijn thuiskomst ben ik mijn eigen portretten aan den wand ook eens wat kritischer gaan bekijken. Het eind was, dat ik enkele, die mij reeds lang niets meer zeiden, heb vervangen door afbeeldingen van jonger datum. En ik dacht: zou het niet goed zijn, zoo wij bij de jaarlijksche schoonmaak ook ons portretten-materiaal eens gin gen schiften? Zeker, er ligt iets van trouweloosheid en oneerbiedigheid in het vervangen van een portret. Maar is heel het leven niet trouweloos en oneer biedig jegens den dood? Het vergeten is een natuurlijk proces, en, als alle na tuurlijke processen, tragisch en wreed. Maar wie op kunstmatige wijze in we zen wil houden wat de natuur ter dood heeft veroordeeld, doemt zichzelf te le ven in een wereld van mummies. Hoe zou de Meimaand er uitzien, als alle dorre takken en doode blaren van 't vo rig jaar tusschen het nieuw ontluikend groen moesten blijven hangen 1 Onze gedenkteekenen mismaken het beeld van de wereld. Wanneer een ont dekkingsreiziger in Borneo's binnenlan den het beeld vindt van een vierstaarti- gen aap, maakt hij de gevolgtrekking, dat de inlanders den vierstaartigen aap vereeren. Zijn slotsom is onjuist; hij had moeten vaststellen, dat de voor ouders dezer inlanders den vierstaarti gen aap hebben vereerd en dat het thans levend geslacht dat oude beeld heeft la ten staan. Maar misschien weet dit ge slacht niet; eens meer wat het beeld beteekent. Wanneer een inlander uit Borneo bij woont, dat in den Haag een ruiter standbeeld van Willem II wordt ont huld, schrijft hij naar huis, dat de Hol landers Willem II vereeren. Maar dit ruiterstandbeeld zegt het thans levend geslacht allicht niets meer dan hetgeen het portret op de logeerkamer voor mijn gastvrouw beteekende. Er zijn na Willem II alweer zooveel nieuwe volks helden geboren! Evenmin als in een huis op portret ten mag men in een stad op standbeel den of straatnamen afgaan. Wat weten dt bewoners omtrent de helden en grootheden, wier namen hun straten dragen? Het zijn vergeten portretten, die uit sleur aan den wand zijn blijven hangen en met elke verhuizing mee overgaan. Daarom ligt er een gezond beginsel ten grondslag aan de steeds meer in zwang komende gewoonte, oude straat namen bij gelegenheid te vervangen door nieuwe, waarmee men de ver diensten van pas gestorven of nog le vende burgers eert. Het gedenkteeken voldoet door dit stelsel beter aan zijn eigenlijke bestemming; het is inder daad een gedachtenis, die nog ontroe ring wekt, althans gevoelens levendig houdt. Echter kan ik mij ook het bezwaar begrijpen van hen, die in een dergelijk tijdelijk karakter van gedenkteekenen iets onbevredigends zien, en de wijzi ging van een straatnaam een aanslag achten op de piëteit. Een naam krijgt op zichzelf historische waarde, afge scheiden van de persoon, aan wien hij is ontleend. Wie het Vondelpark of de P. C. Hooftstraat niet wil verdoopen, handelt niet uit piëteit voor de Holland- sche dichters maar uit piëteit voor de Amsterdamsche straten. Zoo is er zelfs wijziging, ontwikkeling, vervorming in het proces van den dood. Wat als ge denkteeken voor den één is opgericht, wordt ten slotte het gedenkteeken yoor den ander. Dit is wel het sterkste be wijs van aardsche vergankelijkheid. C. i'i i'4 V 5*4 f*4 V i'4 V f'4 V ;'4 V 5*4 ViV ATa AV A?» ATAATA AfA ATA AV A!a A9A A?A ATA Gr. Houtstraat 16 Haarlem v i'4 }(4 i(4 V 2*4 V {'4 w v i'4 v v? 'A? <IA Ate AV. »1<L A^AA^i» VWWW i'4 V f i'4 V i'4 i'4 w i'4 i'4 V 5*4 5'4 ij? i'4 5*4 V 5*4 5'4 5*4 5*4 Ï|V i'4 V i'4 (Vergadering van 20 Juni 1924.) Het publiceeren van hetgeen in de Raadszaal zooal wordt verhandeld, heeft zijn goede zijde, mits men dan ook werkelijk datgene publiceert wat gezegd wordt en niet zooals wij in in ons vorig nummer hebben gedaan, door al direct bij den aan vang van het Raadsverslag een onwaarheid neer te schrijven. Betreffende het verslag van het Lager Onder wijs werd door ons geschreven dat door den heer Otto op mindere publiciteit werd aangedrongen. Dit moest natuurlijk zijn op meerdere publiciteit. Aan den heer Van Kampen is de gevraagde ont heffing verleend, zoodat binnen afzienbaren tijd het leelijke puntje, de z.g.n. rommelhoek van het park Duin en Daal zal worden omgetooverd in een prachtig puntje. Het gemeentelijke rommelzoodje dat dan achter die te bouwen perceelen komt te liggen, verdwijnt daarmee ook voor ons gezicht, terwijl er nu een schoone gelegenheid is om de scheidingssloot tusschen het gemeenteterrein en zijn perceel, de bekende malariabroedplaats, te dempen. (Zoodat wij maar willen zeggen dat in plaats dat de heer Van Kampen ons 12 jaar lang heeft genegeerd met zijn steenmassa's enz. nu pas b'iilct welk een goed hart genoemde heer ons toe draagt. Als de gemeente nu ook maar zoo ver standig is om te denken: „een goede buur is beter dan een verre vriend", dan beloopen de a.s. be woners tenminste nog de kans dat de gemeente daar in den vervolge hoogstens een fatsoenlijke op slagplaats zal houden en dat natuurlijk verzamel plaatsen van straatvuil, mest, en dergelijken, niet zullen worden verwerkt nt bewaard in de onmid dellijke nabijheid van die woningen). Als de eene hand de andere wascht, nietwaar? Gemeenteraadsleden zijn toch bijzondere men schen. Zoo af en toe wordt er door B. en W. eens iets gevraagd, meestal heel kleine bedragen, heel enkel eens een grooter bedrag en dan is de Raad wel zoo beleefd om die aanvragen toe te staan, Regeeren is immers moeilijk en zonder noodige contanten voer je geen straal uit. En zonder straal bereikt men niets. Als gevolg van die beleefdheden, door toe te staan dat iets wordt uitgevoerd of uitgegeven bui ten de begrooting om, verschijnt er zoo af en toe een suppletoire begrooting. U weet het dus: een suppletoire begrooting bestaat uit verschillende posten waarvan men het bestaan vermoeden kan, doch die zoo bij elkaar genomen tot een groote post zijn samengebracht, die vaak een leelijke tegenvaller is. (In het huwelijksleven komt zooiets ook voor, doch door de handige wijze waarop dan zoo'n begrooting wordt aangeboden, bemerkt men het onaangename er niet zoozeer van.) Komt echter het gemeentebestuur met zoo'n suppletoire begrooting dan is Leiden in last. Zoo werd dan ook in deze zitting pas de derde sup pletoire begrooting aangeboden, niet eens zoo heel erg bijzonder hoog en toch kwam de heer Otto voor den dag met de opmerking: Mijnheer de voorzitter, wij hebben nu reeds twee van die heb bedingetjes versleten dit jaar en daar komt U nu zoowaar al met no. 3 aandragen. De voorzitter: Kijk mijnheer Otto, dat zit zoo De heer Otto: Ja mijnheer de voorzitter, laat mij nu maar eens kijken (m.a.w. houdt U uw mondje nu maar eens even dicht, wat de voorzitter dan ook direct deed). Wij hebben hier een financieele commissie en die zit hier niet om vliegen te van gen, doch om de afdeeling financiën te bestudee- ren, te bekritiseeren, kortom om de raadsleden aan het verstand te brengen, dat de uitgegeven of uit te geven gelden werkelijk ook uitgegeven zul len worden of uitgegeven zijn op de wijze, zooals wij Raadsleden dat wenscnen. Zou de gemeente b.v. zekere rijksinstelling gaan naapen, door ter vereenvoudiging in de administratie de halve cent te gaan verwaarloozen en daarvoor dan voor iedere halve cent welke verwaarloosd moet wor den 6 cent aan papier en inkt te gaan besteden, dan heeft de commissie te adviseeren: „jongens, geen toestemming geven, want dat gaat niet goed". Wil het Dagel. Bestuur de weg van sommige han delaren volgen door de halve cent te verwaarloo zen, doch daarvoor 6 cent in het laadje te krijgen, dan wordt zoo'n halve cent ook wel verwaarloosd, doch op een andere manier en de financieele com missie kan in dat geval gunstig adviseeren. Kijk, Mijnheer de voorzitter, nu zouden wij zoo gaarne hebben gezien, ik heb het al ontelbare ma len gezegd, doch herhaal het nog eens, dat van der gelijke adviezen een klein rapport aan de Raads leden werd gezonden en wij daardoor ook meer van deze begrooting hadden geweten. De voorzitter deelde daarop mede dat deze sup pletoire begrooting in niets verschilt van de vori- gen en er dan ook geen reden is, om deze als bij zonder te gaan beschouwen, weshalve Z.Ed. dan ook niet anders kon doen dan adviseeren om de laat ste hand aan den ploeg te slaan en dus goed te keuren. Toen stond de heer Luden, lid der financieele commissie, op van zijn zetel en gaf zijn advies: de uitgaven zijn reeds gedaan, stemmen jullie nu maar toe, dat die uitgaven goed gedaan zijn en alles zins in orde. Zijn mede-commissielid, de heer Schulz, vond dit advies al heel simpel, doch het advies was gege ven en de raad keurde de suppletoire begrooting goed. Die volgt. De onderwijskwestie is een verbazend moeilijke kwestie. Sinds den tijd, dat de bijzondere scholen gesubsidieerd worden zijn het de bijzondere scho len, die ontzettend veel geld vragen uit de kassen van gemeente of rijk, daar zij z.g.n. hun schade nu pas bezig zijn in te halen. De openbare scholen waren er reeds in een voldoend aantal, deze waren ingericht zooals dat vereischt was, zoodat door die scholen geen extra gelden behoeven te worden ge vraagd, terwijl door de gelijkstelling van het on derwijs buitengewoon veel bijzondere scholen zijn verrezen en deze ook gemeubileerd moeten wor den. In een vorig overzicht hebben de lezers kun nen constateeren welke middelen soms te baat worden genomen om toch maar de noodzakelijk heid aan te toonen. Men weet het, het ging er toen om in Aerdenhout een R.K. bijzondere school te stichten en om kracht bij te zetten werd voor gewend alsof zich in den Aerdenhout het meest onzedelijke gespuis ophoudt en het daarom alreeds noodzakelijk was, dat het groepje ouders, hetwelk daar woont, zelf een school behoorde te hebben voor haar kinderen. Begrijpelijk is dat verschil lende bewoners van den Aerdenhout geprotesteerd hebben tegen deze uitdrukking en zij hebben er dan ook onzen Burgemeester een verwijt over gemaakt, dat Z.Ed. den snoodaard welke die woorden geuit heeft, niet onmiddellijk tot de orde heeft geroepen. En zij hebben gelijk gehad. De Aerdenhoutbewoners zijn heusch heel erg fat soenlijke menschen en zij denken er niet aan, in de verste verte niet is mij gezegd, andermans kin deren een haar op hun hoofd te krenken. Ook is het aantal naaktloopers daar minder groot, dan wel gezegd wordt, de dames verschillen in klee ding niets met de dames uit de andere deelen der gemeente. Daarover ging het echter in deze zitting niet. Het ging thans om een aanvraag van drie bijzon dere scholen om gelden voor meubileering van het gymnastieklokaal en waarbij het bestuur der R.K. St. Aloysiusschool nogal hooge eischen stelde: Dat wil zeggen, ongeveer dezelfde meubileering vroeg, welke aanwezig is in de openbare scholen, doch zooals reeds gezegd, daar van lieverlede is inge komen. Het verschil van opvatting echter tusschen twee heeren van de linkerzijde, n.l. de heeren Otto en Schulz, maakte dat van een vruchtbare bespreking weinig terecht kwam en het verzoek werd dan ook toegestaan. (De heer Otto meende dat voor de zoo- veelste maal een brutale aanval werd gedaan op onze gemeentekas, terwijl de heer Schulz beweerde dat dit niet zoo was en hij dan ook zijn goedkeu ring zal geven aan dergelijke aanvragen, zoolang zij hun eischen niet gaan stellen boven de open bare scholen.) De motiveering van den heer Schulz, dat de wet gever de besturen der bijzondere scholen het recht heeft toegekend, haar scholen te bouwen, in te richten en te onderhouden op kosten van de ge meentekas is juist, doch of men daarom ook alles maar moet goedkeuren zonder eenig protest is een meening die m.i. toch aanvechtbaar is. De schoolgeldregeling voor het Middelbaar on derwijs is jammer genoeg aangehouden. Er was her haaldelijk geconfereerd tusschen het gemeentebe stuur en de besturen der scholen voor Middelbaar onderwijs en men had er dan ook stellig op gere kend, dat deze regeling de goedkeuring van den Raad had verkregen. Het heeft niet zoo mogen zijn. Het was den Raad niet duidelijk genoeg en zij achtte het gewenscht dat een commissie ad-hoc werd benoemd om dat ontwerp eens te bestu- deeren en den Raad duidelijk te maken wat thans nog zeer vaag was. Het debat over deze zaak was zeer onaange naam, of beter gezegd, de woorden van den heer Otto deden onaangenaam aan. Deze spreker vond het niet juist, zelfs zeer onjuist, dat de ouders van leerlingen in onze gemeente bijna gedwongen worden om de kinderen naar de hoogere scholen te zenden in eigen gemeente. Spreker vond het vervolgens een fout, alle democratie ten spijt, dat volgens deze schets, de ouders die niet meer inko men hebben dan f 16.per week hun kinderen voor f 5.per jaar op die hoogere scholen kunnen plaatsen. Dat is een groote fout, een lokken van die kinderen die er krachtens hun aanleg abso luut niet thuis hooren. Wel verklaarde spreker er zich sterk voor om alle kinderen waar intellect in schuilt dat onder wijs te verstrekken wat hen rechtmatig toekomt, doch dit is toch een tegenstrijdigheid die een wei nig in de gaten loopt. Men duldt er die kinderen of men duldt ze er niet. Terecht werd door den heer Schulz opgemerkt, dat de leermiddelen wel zóó hoog waren, dat heusch de onbemiddelde ouders van kinderen waar eenig intellect in schuilt nog de grootste zorgen hebben om zelf die leermiddelen te bekostigen En voor wie het wel eenigszins kan bekostigen, zij het dan ook met moeite, is het dan toch een uit komst dat althans hef schoolgeld zeer laag is ge- Stadhouderskade 80 bij Becht Dyserinck Oir.: Jac. v.d. Bosch, Binnenhuis-architect steld. Vooral de scholen met rijkssubsidie moetcii bezocht kunnen worden door kinderen van alle rengen en standen. Gelukkig kunnen wij zeggen, alle democratie ten spijt, dat het standenverschil steeds meer op den achtergrond wordt gedrongen. In de volgende zitting hooren wij over dit punt wel meer. OPMERKER Vrijdag 11 Juli des avonds 8 uur zal door „Sur sum Corda" het uitgestelde concert gegeven wor den op het speelterrein achter het Pannekoeken huisje. Op 17 Juli en niet op 10 Juli zal de eerstvolgende raadszitting gehouden worden. De Bloemendaalsche Gymnastiek-Vereen, is op bezoek geweest in Beverwijk om daar te kampen tegen „Turnlust". De St. Ed. schrijft hierover: Deze wedstrijd, welke op Vrijdag 27 Juni om half negen des avonds was uitgeschreven, kon pas om 9 uur aanvangen, daar de dames van B.G.V. het terrein aan de Baanstraat te Beverwijk niet kon den vinden en hier en daar gedwaald hadden. Wij zouden de ontvangende vereeniging in overweging willen geven, voortaan de gasten ergens op te wachten, terwijl de vereeniging, welke uitspeelt, informeert waar het terrein is gelegen. Als scheidsrechter P, Dijkstra de zestallen in het veld roept B.G.V. wint de opgooi en kiest het doel, zoodat Turnlust den bal heeft blijkt al da delijk, dat het een vinnigen wedstrijd zal worden. Het spel is zeer vlot en beide partijen komen ook niet van haar plaats. Bij Turnlust vangt mej. Romijn uitstekend, mej. Hofland maakt flinke sprongen, terwijl mej de Geus harde schoten geeft, die niet gemakkelijk te stoppen zijn. B.G.V. valt op door haar verre driesprongen, terwijl de dames Kuneman keurig den bal weten te stoppen. Mej. Romijn van Turnlust stopt den bal in alle houdingen, soms zelfs door er bovenop te vallen. Het spel blijft steeds animeerend en beide par tijen zijn even sterk, zoodat ook met blanke stand wordt gedraaid. In verband met den tijd wordt geen rust gehouden, zoodat het spel weer onmid dellijk doorgaat. Langzamerhand wordt Turnlust sterker; het B.G.V-doel wordt meer en meer bedreigd. Mej. Hofland weet met een flinken sprong dicht bij het doel te komen. Ieder verwacht dan ook een doel punt, doch de bal gaat naast. B.G.V. gooit niet ver terug en nu weet mej. Lubbers den bal flink hoog door het doel te werpen, doch zij heeft niet gerekend op mej. van Noggeren van B.G.V., die keurig vangt, terwijl nu de andere speelster van Noggepen met den driesprong weet te redden. Bij B.G.V. komt verademing; Turnlust wordt te ruggedrongen en als de scheidsrechter eindigen fluit is de stand nog 00. Het was een aangename sportieve wedstrijd. Tuinfeest Kennemer Lyceum. Zaterdagavond 12 Juli, des avonds 8 uur zal een tuinfeest gehou den worden in den prachtigen tuin achter het Kennemer Lyceum, Kennemerweg. Men weet het doel. Tengevolge van de bezuini. ging door het rijk werden aan het bestuur van het Kennemer Lyceum verschillende beperkende bepa lingen opgelegd. Zoo ook wat de aankleeding be-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1924 | | pagina 1