Concert OFFEN ningbureau j Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang „RUSTHOEK" Het Waterhoentje. Kleverpark" (anH, DE MON SIDAAL 1 van Boorden, OpmaakwassGhen •AAL gde consumptie-prijzen Bloemendaal /AATLESSEN van dameskleeding BLOEMIST staangeld 5 ets. Telefoon 22265 aan 16, Telef. 22147 rlaan 39, Telef. 22444 ijzen Gascokes Bloemendaal 42 - Telef. 22240 •atie-lnrichting itomobielen "-RIJWIELEN (8e J44"-a,IG' Uitgever: A. EIKELENBOOM, Bloemendaal. - Kantoor voor Redactie en Administratie: BioerrsendaaSscheweg 42. - TeL 223124. Huiseigenaren 1 n H ALM i. J. H. KRUL Jr.j rM.O. Boekhouden IE EXAMENS Jan Steenstr.) Tel. 1952 Leesglazen - Kijkers, ;;i Scheerapparaten, enz, i billijk OPTICIEN AGENDA: Fotografisch Atelier oir^upt,Gr.Hoiitsir.i69,Tei.3472 Aardige Kinderopnamen A Familiegroepen HOTEL „DUIN EN DAAL" ZONDAGMIDDAG-CONCERT N TELEFOON 22242 JTTERSW AREN .EESCHWAREN )ONM AAK ARTIKELEN :r 3 maanden i per 2Vj uur ÏS VAN 4—7 UUR Coornhertstraat 15 MWMtNMMIMHt irt-Sigaretten Sigaren llllli Haarlem Telef. 2563 wt«e8<w— n. Levering van boomen, ijlweg 74. n 22, Overveen. Tel. 3819. uw tafel. De natuur biedt lam werkenden drank aan. koolzuur; het zachtste en tafelwater. ,i 2 ,AL en omstreken bij i Bronnenbelang. 'loresstraat 71 - SCHOTEN bewijzen van herkomst en sooTten Brandstoffen, als erende prijzen, velend, ZATERDAG 19 JULI 1924 No. 29 BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD '*n: ■r? Abonnement; Voor een half jaar 1.75 LOSSE NUMMERS 5 CENT. Advertentiën: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer, korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.elke regel meer 10 cent. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. Telefoon Kantoor 22089 Kozijnen, Trappen ingen. HEEMSTEDE ,raat 15 HAARLEM j GEN .17-22012 1 uur alléén 22012). PRAAT 63 SCHOTEN l Wat men Hemel noemt ligt niet aan de over zijde van het graf: de Hemel is hier reeds, rondom ons, en zijn licht schijnt in ieders rein hart. FICHTE. GENADE. Genade wordt verleend, niet afgedwongen; Zij drupt, als zachte regen, uit den hemel Op de aarde neer en dubblen zegen brengt ze. Zij zegent hem die geeft en die ontvangt; Ze is 't machtigste in den machtige. Zij siert Den koning op zijn troon meer dan de kroon; De scepter toon' zijn wereldlijk gezag Zij 't zinbeeld zijner macht en majesteit, Wekke eerbied en ontzag voor 't koningschap, Maar boven dezen scepter heerscht genade; Zij heeft haar zetel in des vorsten hart; Zij is een eigenschap der godheid zelf En aardsche macht zweemt meest naar die van God Wanneer genade 't recht doortrekt. SHAKESPEARE. BLOEMENDAAL. Hotel Rusthoek. Tuinconcert van 7.4511 uur. Hotel Duin en Daal. Tuinconcert, 's middags 3 5.30 uur. HAARLEM. Atlanta bioscoop. Alle avonden 8 uur voorstelling Zondag, Woensdag en Zaterdag matinee van 24.30 uur. SCHOTEN. Gebouw „Geko"i Spaarndammerw. hoek Floresstr. Zaterdagavond van 811 uur concert. Zondag n.m. 36 uur matinee, 's avonds van 811 uur concert. (Nadruk verboden.) In den voornacht tusschen twee koste lijke zomerdagen ontwaak ik door een klagelijk geschrei. Ik haast mij naar 't j venster, waardoor een geur van hooi en viierbloesem me tegemoet waait, en spied in het stille veld. „Een kind in het water!" is mijn eerste gedachte, en ook mijn buur- I man, die nog niet naar bed was gegaan, is op het angstgeroep toegesneld. Maar als het zich herhaalt, ontdekken wij, dat het I moet komen van het waterhoentje, dat zich tusschen het hooge riet pleegt te ver bergen en daar ook overdag soms zijn eigenaardige, klokkende geluiden slaakt. Maar zooals nu heb ik hem nog nooit hooren schreeuwen. Het klinkt, als 'k weer te bed lig, nog een paar maal als angstig kindergekerm door den nacht. En eens klaps begrijp ik mijn waterhoentje. Het is het hoogtepunt van den zomer. Een kostelijke zomer; kostelijke dagen en kostelijke nachten. In den tuin bloeien alle bloemen en alle sterren schitteren aan de lucht. Het maailand golft en kikkers kwaken in de slooten. Vlier en sering en acacia en meidoorn geuren en kleuren te gelijk. Nu is het de tijd om te genieten; haast u, want spoedig is alles voorbij Maar het waterhoentje kan niet genie ten, want het waterhoentje is eenzaam. Ongepaard zie ik hem dagelijks het water doorscheren; onrustig doorzoekt hij het riet langs den kant. Hij blijft alleen; tel ken avond als hij zich neergeeft in het verborgen hoekje, dat hij als woonplaats beschouwt, zit hij eenzaam tusschen de scheppingspracht. En eenzaamheid kan geen schepsel verdragen; een waterhoen noch een mensch. Daarom is het, dat er in dezen kostelij- ken voornacht een klagelijk geschrei, als van een verlaten kind, uit het oevergras oprijst. Want hoe kostelijker het leven, des te grooter de behoefte, anderen deel genoot te maken van ons geluk. Wat hebben wij aan geluk, zoolang het ongedeeld is? Een kwelling wordt ons zelfs het hoogtepunt van den zomer, wan neer wij niemand hebben om getuige te maken van onzen geestdrift. Het schijnt soms, dat de openbaring van ons geluk jegens anderen grooter genot nog verschaft dan het geluk op zichzelf. Als een kind iets moois ziet, kraait het en klapt met de handjes, maar het kijkt slechts een oogenblik naar het voorwerp rtiwt 7ndering; het tracht de aan- vari r]c 6 en van vader of moeder of van de omstanders, om dezen duidelijk te maken, hoezeer hij geniet. De uitings- drang is het, die bevrediging zoekt. Hoe sterk dit het geval is, heb ik eens bemerkt bij een uitvoering van de tooneel- vereeniging op een dorp. De slager, die vóór me zat, vond het blijspel, dat zijn dorpsgenooten opvoerden, erg grappig en vermaakte zich kostelijk. Zoo geestig vond hij het spel, dat hij bij eiken goeden zet van de spelers zich achterom wierp op zijn stoel, om met gelaat en gebaren zijn vrien den te toonen, hoezeer hij genoot. Hij gunde zich den tijd niet, op het tooneel te lettenvoortdurend keerde hij zich om, zoodat ik zijn gezicht vaker te zien kreeg dan zijn achterhoofd. Laat deze man, gelijk, naar ik meen Koning Lodewijk van Beieren dit met Wagner's opera's placht te doen, op zijn eentje in het duistere ruim van een schouwburgzaal een uitvoering bijwonen, en het schitterendste spel zal hem niet die heerlijke ontroering doen krijgen, welke thans zijn avond tot een genieting maakt. Hij moet zijn pret kunnen luchten, ande ren kunnen betrekken in zijn smart. Hebben wij het eigenlijk niet allemaal zoo? Het overkomt ons dikwijls, wanneer wij 'n grappig avontuur beleven, 'n indruk wekkend natuurtafereel aanschouwen, ge tuige zijn van een boeiende kunstverrich ting, dat wij hiervan slechts half genieten, wijl de gedachte bij ons overheerschtnü moest die of die er bij kunnen zijn! Het schijnt dat onze aandoeningen eerst het gemoed ten volle in beweging zetten, wan neer wij ze gemeenschappelijk beleven. De mensch is geen kluizenaar; hij is een gezelligheids-, een gemeenschapswe zen. Hij is slechts de helft van een geheel, slechts het onderdeel van een volkomen heid. Afgesloten van zijn natuurlijke om geving, is hij niets en elk voorval, elke ontroering ook, die hem zijn eenzaamheid scherp in 't bewustzijn prenten, worden hem een ondragelijke kwelling. Er is geen smartelijker kreet dan het geschrei der eenzaamheid. Eenzame levensook op het hoogtepunt van den zomer worden zij geleden om ons heen. En juist op het hoogtepunt van den zomer doen zij hun smartelijk karakter gelden. Al uiten zij zich niet zoo onbe- heerscht als het jammerende waterhoen, het is,, of de stilte van den nacht hun ver beten bitterheid, hun verstikte klachten in zich opneemt en als een treurig lied verder doet ruischen. Maar de mensch heeft iets voor op het waterhoen. Is dit laatste op zichzelf aan gewezen zoo zijn genooten het verlaten de mensch bezit zijn verbeelding, die hem vergoeding doet zoeken waar de werkelijk heid te kort schiet. De mensch behoeft nooit eenzaam te zijn. Hij omringt zich met boeken, met muziek, met herinnering, zelfs planten en dieren maakt hij tot zijn vertrouwden. En op de witte bladen van het papier, in de tonen van zijn lied, in de kracht van zijn arbeid legt hij alles, wat hij had willen zeggen, wat hij had willen fluisteren of uitschreeuwen tegen zijn ge nooten. Zoo schept hij zich zijn eigen omgeving, zijn eigen rijk, waarin hij zelfs in vol strekte eenzaamheid nimmer alleen is. C. GEMEENTERAAD. Donderdagmorgen 10 uur kwam onze Raad in openbare zitting bijeen. Voorzitter Jhr. A. Bas Baoker, burgemeester. Af wezig de heeren Bornwater en van Kessel. Dc Voorzitter deelt mede, dat hij zich genood- noodzaakt ziet om zich meer te houden aan het reglement van orde. De heeren zijn zóó welspre kend geworden dat het gewenscht is dat zij zich een weinig bekorten. De heer de Roo van Alderwerelt stelt voor één maal per 14 dagen te vergaderen. Dan éénmaal per 3 weken zegt de Voorzitter. Het wordt na eenig gepraat aan den Voorzitter overgelaten. PUNT 1. Definitieve verleening van een voor schot aan de Coöperatieve Woningbouwvereeni- ging „Ons Huis". Het definitieve besluit wordt thans genomen, na dat reeds in de vorige raadszitting in beginsel was besloten om steun te verleenen aan de Coöpera tieve Bouwvereeniging „Ons Huis", alhier, bij voor schot, tegen een rente van 6 of zooveel hoo- ger of lager als de gemeente hare voor dit doel te sluiten geldleening geplaatst krijgt, de benoo- digde gelden te verstrekken tot een maximum van Een Honderd zes en twintig duizend gulden (f126.000.zulks onder de volgende bepalingen en voorwaarden: lo. dat de gelden voor den bouw der woningen successievelijk zullen worden uitbetaald, telkens bij het vervallen van een termijn, als in het bestek voor bedeeld werk is bepaald; 2o. dat het gebouwde ten behoeve van de Ge meente Bloemendaal zal worden belast met ls'te hypotheek tot een zoodanig bedrag, als uit de ge meentekas aan voormelde vereenlging voor de stichting van bedoelde 41 woningen op Rolland zal worden uitbetaald; 3o. dat de hypotheek na vijftien jaren opeisch- baar zal zijn en dat gedurende dien tijd, te rekenen van 1 Januari 1925 af, jaarlijks aan rente en aflos sing telkens voor den 31sten December betaald zal worden een bedrag van f 9610.bij eene rente van 6 of, bij eene hoogere of lagere rente, een evenredig hooger of lager bedrag; 4o. dat de bewoners der te stichten huizen, (ge zinshoofden of op zichzelf staande personen), be houdens bekomen ontheffing van Burgemeester en Wethouders, moeten zijn menschen, die uit hoofde hunner werkzaamheden in deze gemeente hunne woonplaats behooren te hebben of personen, die hier al meer dan twee jaren woonachtig zijn; 5o. dat de te bouwen huizen, zoolang deze met hypotheek van de gemeente bezwaard zijn, tot wo ningen bestemd blijven, behoorlijk onderhouden en tegen brand verzekerd worden, een en ander ten genoege van Burgemeester en Wethouders; 6o. dat het de vereeniging verboden is, zoo lang de te stichten huizen met hypotheek van de gemeente zijn belast, om een of meer van die hui- zeiï.'te verpanden,- te veiv-c^em-den of te bezwaren; 7e. dat ter betaling van het jaarlijks aan de ge meente verschuldigde, maandelijks bij voorschot ten kantore van den Gemeente-ontvanger worde gestort een som van f 700.zullende voor deze gelden een rentevergoeding worden gegeven van minstens 3 pet,; 8o. dat jaarlijks vóór den lsten April aan Bur gemeester en Wethouders zal worden voorgelegd een verslag over de exploitatie der woningen, zoo mede een balans met verlies- en winstrekening over het afgeloopen jaar; 9o. dat de Vereeniging zich verplicht, aan Bur gemeester en Wethouders steeds alle gewenschte inlichtingen te verschaffen en toe te laten dat zij, oi personen door hen daartoe aan te wijzen, zoo dikwijls zij dit noodig oordeelen, inzage, afschriften of uittreksels nemen van de boeken en beschei den der vereeniging; lOo. dat bij nalatigheid in de opvolging der voorwaarden en bij overtreding van elk beding, in dit besluit vermeld, de geheele hypotheek terstond opvorderbaar wordt, indien ook na herhaalde aan maning de Vereeniging in gebreke blijft. Na een korte bespreking en na toevoeging van een paar punten wordt dit aldus vastgesteld. PUNT 2. Schoolgeldregeling Middelbaar Onder wijs. De heer Schulz opent de rij van sprekers over deze kwestie. Spr, begint met te zeggen dat hem is gebleken, dat B. en W. zijn teruggekomen op het ontwerp hetwelk in de vorige zitting ter tafel is geweest. Dat men geen begrooting heeft gemaakt van de kosten betreurt spr. Wel begrijpt hij de moeilijk heid van zulk een begrooting, maar men heeft toch reeds eenige gegevens van de voorafgaande jaren. Dat men niet lager is gegaan dan met een in komen van f 3000.betreurt spr. eveneens. Een bedrag van f 60.per jaar voor de laagste inko mens wil zeggen dat feitelijk die gezinnen uitge schakeld worden. De aankoop van leermiddelen is toch nog zóó hoog, dat het niet mogelijk zal zijn een bedrag van f 60.aan schoolgeld te be talen. Spr. hoopt dat hiermede nog rekening zal wor den gehouden. De heer Laan antwoordt den heer Schulz dat er in' de vorige raadszitting een commissie is benoemd geworden en dat, als spr. het goed inziet, wat thans den Raad wordt aangeboden de gevoelens van den Raad weergeeft. De heer Otto kan met dit ontwerp geheel mee gaan. Wat thans ter tafel is gebracht komt in gioote lijnen overeen met de regeling welke in 1922 is vastgesteld, zelfs is de nieuwe regeling nog eenigszins gunstiger geworden voor de lagere in komens en iets verzwaard voor de hoogere inko mens. Het doet spr. genoegen, dat door dit nieuwe ontwerp de gemeentekas veel minder wordt be zwaard en dat dus deze regeling ook financieel vcor de burgers een groote voldoening geeft. De heer Schulz komt op tegen het betoog van den heer Otto, Het is voor spr. de vraag of de gemeente met deze regeling goedkooper uit zal zijn. Spr. gelooft het tegendeel. Vervolgens blijft spr. opkomen tegen die zoogenaamde toezegging dat voor die kinderen uit de gezinnen met de laagste inkomens thans een goede regeling is ge troffen, daar die menschen toch niet die f 60. schoolgeld kunnen betalen, Spr. stelt voor dat de retributie zal bedragen; f 5.voor een belastbaar inkomen van f 400 f 600, 10 van f 600—f 800, f 15 van f 800—f 1100, f 20 van f 1100—f 1400, f 25 van f 1400—f 1800, f 30 van f 1800—f 2200, f 35 van f 2200—f 2600, f 40 van f 2600f 3000 en verder als in de voor gestelde regeling. De heer Laan antwoordt den heer Schulz dat de regeling zooals deze in 1922 is vastgesteld ge worden, de gemeente op f 25.000.per jaar kwam te staan. Spr. is er van overtuigd dat deze rege ling voor de gemeente gunstiger is, terwijl de lagere inkomens er mee worden gebaat. De heer Nuyens brengt hulde aan de commissie ad hoe welke zoo vlug deze regeling heeft gemaakt en het komt spr. voor dat zoo'n ad hoc-commis- sie vrij wat meer uitvoert dan de permanente com-, missies. A.pplaus. De heer Otto huldigt deze regeling en wil nog even doen uitkomen dat thans de ouders vol maakt vrij zijn waar zij hun kinderen ter school willen zenden, terwijl de vorige regeling een be voordeeling was voor de Bloemendaalsche scholen. Dit mag dan voor deze scholen te betreuren zijn, voor ons, vcor de burgers, voor de ouders, is het toch veel beter. De algemeene beschouwingen worden thans ge sloten en de voorzitter vraagt of het voorstel van den heer Schulz ondersteund wordt. Dit voorstel vindt geen bijval, zoodat dit van de baan is. De heer Prinsenberg wijst nog eens op art. 5 be treffende een toeslag voor die ouders, die niet f 60,kunnen bekostigen. De heer de Roo van Alderwerelt vraagt alvo rens tot stemming wordt overgegaan of het Kenne- nier Lyceum niet aan banden kan worden gelegd betreffende het nemen van rentelooze obligaties. Wel tracht het bestuur er een anderen draai aan te geven, doch wij alen voelen wel dat dit toch feitelijk een verplichting beteekent. Het voorstel komt hierna in stemming, en wordt aangenomen met tegenstemming van den heer Schulz. PUNT 3. Pacht van het Bloemendaalsche strand. B. en W. schrijven aan den Raad; Den 30 Juni 1924 eindigt de pacht van het strand onder Bloemendaal, aangegaan voor den tijd van drie jaren voor een huurprijs van honderd gulden per jaar. Ofschoon wij gepoogd hebben, onder de zelfde voorwaarden als thans de pacht verlengd te krijgen tot 1924, is zulks ons niet mogen gelukken. Wel is de Staat bereid, het strand aan de ge meente te verpachten voor den tijd van vijf ja ren, tegen een huursom van tweehonderd gulden 's jaars. Daar het o.i. van veel belang voor Bloe mendaal is om het op haar gebied gelegen zee strand in hur te hebben, zouden wij U in over weging willen geven, de voorwaarden van den Staat te aanvaarden en ons te machtigen tot het afsluiten van onderstaand huurcontract, welks ont werp ons werd toegezonden door den Ontvanger der Registratie en Domeinen te Haarlem. Deze machtiging wordt aan B. en W. verstrekt. PUNT 4. Vaststelling kohier Recognitiën over 1924. Wordt vastgesteld. PUNT 5. Vaststelling kohier Hondenbelasting 1924. Wordt vastgesteld. PUNT 6. Verhooging subsidie over 1924 aan de H. O, V. B. en W. stellen voor, naar aanleiding van een adres van de Haarlemsche Orkest Vereeniging (houdende verzoek om of de door die vereeniging destijds aangekochte muziektent voor het geven van concerten in deze gemeente alsnog voor f 2000.over te nemen of de subsidie met f 1000. te verhoogen) niet te besluiten tot overname der muziektent, doch op grond van billijkheid de aan die vereeniging voor dit jaar toegekende subsidie groot f 1000.met f 500,te verhoogen, aange zien de bewuste muziektent door die vereeniging is aangeschaft om aan de bij raadsbesluit dd. 7 December 1922 gestélde voorwaarden te kunnen voldoen. De heer Prinsenberg verklaart er zich tegen. Spr, zou een bod willen doen van f 1500.— voor die gebruikte tent. De heer Luden wil de verhooging van subsidie toestaan mits de gemeente dan de beschikking krijgt over deze tent. De heer Laan zet uiteen waarom het Dagelijksch Bestuur met dit voorstel is gekomen. Die menschen hebben die onkosten ten deele voor Bloemendaal gemaakt en worden thans door een verhoogde subsidie schadeloos gesteld. Laten wij die tent vooral niet overnemen, dat kost de gemeente schatten gelds. De heer Otto vindt het een fout dat dit punt weer op de agenda komt. Nu het er dan toch is wil spr. nog even wijzen op hetgeen door hem is gezegd bij de begrooting. In 't kort is 't dit; die muziekvereenigingen spelen aardig, de menschen trachten de burgers iets goeds te laten hooren, doch ze zijn er nog niet aan toe om in een dure tent te spelen. (Dat wil dan zeggen, dat zij als 't ware gedwongen worden om in 't openbaar te concerteeren,) De heeren Hogenbirk, Nuyens en de Waal Male- fijt verklaren zich voor aankoop van die tent. De heer de Waal Malefljt is er voor om maar eens royaal te zijn en aan de H.O.V. f 2000, aan te bieden voor deze tent en deze voorloopig te plaatsen in het Bloemendaalsche bosch. Dit punt wordt aangenomen met tegenstemming van de heeren Kremer, Otto, Blankevoort, Schulz, Verdegaal en Laan. PUNT 7. Verzoek om subsidie van de Vereeni ging voor Bloembollencultuur. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken op een adres van het hoofdbestuur der algemeene vereeniging voor bloembollencultuur, gevestigd te Haarlem, houdende verzoek om een subsidie groot f 500.voor de in 1925 te Heemstede te houden internationale voorjaarsbloemententoon stelling, aangezien de Raad bereids heeft besloten een gelijke subsidie toe te kennen aan de afdee- ling OverveenBloemendaal dier vereeniging. Aangenomen. PUNT 8. Begrooting voor 1925 der Gezond heidscommissie. Aangenomen. PUNT 9. Voorstel om te verzoeken het ambu- lantlsme van het Hoofd der openbare school voor M.U.L.O. niet op te heffen. Bij schrijven van 4 Februari 1922 werd aan de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs het gevoelen dier Commissie gevraagd ter zake van een door ons in verband met art. 3 4e lid, jo.art. 193, 2e lid, der Lager Onderwijs wet 1920 ontworpen plan tot reorganisatie van het Lager Onderwijs in deze gemeente. Bij dat reorganisatieplan werd o.m. voorgesteld om met toepassing van art. 27, 2e lid, der Wet, de openbare school voor M.U.L.O. zoodanig te splitsen, dat zij in den vervolge zou vormen een lagere school met 6 leerjaren en een uitgebreid lagere school met 3 leerjaren, aansluitende op het 6e leerjaar van een school voor gewoon lager onderwijs, terwijl het tegenwoordig hoofd als hoofd van beide scholen zou kunnen optreden. Daarbij diende natuurlijk onder de oogen te worden gezien de vraag, of het mogelijk zou zijn, dat aan het hoofd der gesplitste school overeenkomstig het vierde lid van art. 27 der Wet, het onderwijs in een klasse kon worden opgedragen. Krachtens art. 192, 7e lid, der Wet, behoefde aan de bepaling van art. 27, 4e lid, niet te wor den voldaan vóór 1 Januari 1923, tenzij vóór dat tijdstip in het onderwijzend personeel der school een vacature is ontstaan. Waar een redelijk vermoeden bestond, dat de Commissie van Toezicht voornoemd althans v >r den afloop van het jaar 1922 en in ieder geva het begin van 1923 haar gevoelen zou kenb. maken, werd hieraan onzerzijds voorshands gee- verdere aandacht geschonken. Doch aangezien de commissie ondanks herhaald- aanschrijvingen (21 Maart 1923 en 21 Decemb- 1923) haar gevoelen tot heden niet kenbaar maakte, en het thans uitgesloten is, dat de reorganisatie vóór 1 September 1925 haar beslag zal krijgen, achten wij ons niét veranwoord, den thans bestaan- den onwettigen toestand langer te handhaven. Het-4e lid van art. 27 der Wet zegt; „Aan den onderwijzer, bedoeld in het eerste lid „(het hoofd der school) is tevens het onderwijs „eener klasse opgedragen. Van deze verplichting „kan onze Minister, den Onderwijsraad gehoord, in „bijzondere gevallen vrijstelling verleenen." Tot heden was het hoofd der school ambulant, Niet dat hiermede is gezegd, dat hij in het geheel geen les gaf. Integendeel werd door hem buiten het half uur, dat hij gedurende het laatste school jaar dagelijks vóór den gewonen schooltijd les gaf aan de leerlingen der z.g. Examenklasse (d.i. de klasse, waaruit de leerlingen overgaan naar de in richtingen voor middelbaar en gymnasiaal onder wijs) en buiten zijn twee uur Fransch in de klas sen 5 en 7, gedurende 4 uur geschiedenis in de klassen 5 en 6, gedurende 4 uur lezen en ver klaren en grammatica in de klassen 8, 9 en 10 en gedurende 2 uur praktisch rekenen in de klasse 10 (voor de candidaten voor het M.U.L.O.-diploma, die vrijgesteld worden van het vak Handelskennis.) De overige uren zijn o.i. dringend noodig voor de regeling van het onderwijs, terwijl het hoofd bovendien bij tijdelijke afwezigheid van een leer kracht hetgeen bij een school met 11 leer krachten vrij veelvuldig voorkomt de afwezige vervangt. Ock is eenig toezicht op de leerkrachten gewenscht. In het bovenstaande meenen wij ge noegzame aanleiding te vinden om te kunnen spre ken van een bijzonder geval, waarin het ambu- lantisme van het schoolhoofd dringend noodzake lijk is en op grond hiervan stellen wij U voor, ons te machtigen, aan Zijne Excellentie den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ie ver zoeken ten aanzien van de openbare school voor M.U.L.O. ontheffing te verleenen van de verplich ting, bedoeld in den eersten volzin van artikel 27, 4e lid, der Wet en te bepalen, dat die onthef fing wordt geacht te zijn ingegaan op 1 Januari 1923 en in ieder geval zal voortduren, tot de plan nen tot reorganisatie hun beslag zullen hebben ge kregen en zoo mogelijk tot het tegenwoordig hoofd der schooi, de heer A. IJzerman, die thans 57 jaar oud is, zijn functie zal hebben neergelegd. Besloten wordt de toestand te laten zooals deze thans is, dus het ambulantisme niet op te heffen. PUNT 10. Vaststelling verordeningen op de sa menstelling enz. van de commission van Georga niseerd Overleg, voor: a. de ambtenaren, b. de beambten, c. de werklieden, d. het politiepersoneel met uitzondering van den Commissaris van Politie. (De heer Bornwater komt ter vergadering.) Verschillende heeren maken bezwaar tegen de vele verordeningen en voelen er meer voor om één verordening voor alle gemeente-ambtenaren en ook ééne commissie, dan zooals thans 4 verorde ningen en 4 commissies. De Voorzitter verzoekt de leden thans ter behan deling en vaststelling over te gaan. Anders komen we nooit klaar. VAN 3-5.30 UUR f

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1924 | | pagina 1