medische kers i Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang Ongeweten Rijkdom. REISSEIZOEN LEN Zn. osseriemaker F. HARTENDORP eg 15a, Tel. 2815 i Chevraux i van kleuren BLOEMIST j Befldenmakerij j DROGIST 18e JAARGANG. ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1924 No. 34 J. DE KRUIJFF Telefoon 22377 Uitgever: A. EIKELENBOOM, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: Bloemendaalscheweg 42. - Tel. 22324. I. Kleverlaan Haarlem Luxe Carrosserieën i AGENDA: Fotografisch Atelier ra|^up"Gr.Houtstr.i69,Tei.3472 HAARLEMSCHË BANKVEREENI&INQ BLOEMENDAAL Binnen- en Buitenlandsche Credietbrieven. Bagage-Verzekering. Bewaring van waarden in hare brand- en inbraakvrije kluis. PLAATSELIJK NIEUWS. Brieven over Geestelijke Opvoeding. BLOEMENDAAL. AERDENHOUT. HOTEL „DUIN EN DAAL" ZONDAGMIDDAG-CONCERT VAN 3-5.30 UUR f41 HAARLEM ich, ook gefileerd levering van: Schol, Griet, Kabeljauw, Zalm en Paling, Ansjovis, ;n. enz., enz. bakken Visch. si VOORRADIG Jen voornaam te letten. JOXCALF 'IE-INRICHTING i. Levering van boomen, jlweg 74. i 22, Overveen. Tel. 3819. SCHOTEN rLUGGE BEDIENING loos verstrekt A A L Tel. 22195 Reparatie-inrichting VLUGGE BEDIENING eparaties aangenomen bij BLOEMENDAAL WEEKBLAD - Abonnement: Voor een half jaar 1.75 LOSSE NUMMERS 5 CENT. Advertentiën: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer, korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.elke regel meer 10 cent. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. 't Christendom is, naar sommigen zeggen, ver sleten. Als dit waar is, is 't een wonder, want veel gebruikt is het niet. LAURILLARD. BIJ DE BEEK. De kleine beek doet lichte golfjes glijden, In vluchtig vlieten, als een spelend kind, Gelukkig, nu haar boom en bloem belijden Hoe heel natuur haar jonge jeugd bemint. De losgestoeide berkeblaadjes spreiden Een vreugdekrans, wen 't zonnig spel begint Van vlinders, de met vreugd gebenedijden, En 't luchtig luwen van den zoelen wind. Vlugge eekhoorn trippeltrappelt even, Boom in boom uit 't genietend oog voorbij, En door de dennen zingt het vogelleven. 0 weeldeplek van lachend-groene Mei! Gij houdt mijn ziel in hoogen Droom geheven, Die Vrede draagt en Blijheid, sterk en vrij. MIEN LABBERTON. EN EN ONDULEEREN f 1.25 n elk genre. kT 69 - Telef. 8831 dat stond bij hem vast, was Als hij ver van huis aanl 1 hij door nog grooter onrust I ir gekweld worden. Hij moest I :ijn oogappeltje en bovendienl k een vak leeren, hoe dikwijlsj er al bij hem op aangedron-| ar te laten.. Nu in dezen stil-l ,t duidelijk voor zich, het zoul kind langer voor zich alleenl hadden ook recht op haar enl i. Wel dikwijls had hij Grete s| lf overwogen, maar de vreesl scheiden, was hem steeds tel erin te doen bewilligen hem Hij nam zich voor zijn eigen uding voor haar te verbergen n den dag, bij haar peettant :ij een prettig tehuis en ec ng zou krijgen, rder zou zijn zonder zijn lieve u ze niet meer bij hem op morgens haar bedrijvig trip-I -er wekken, en geen vriende erwelkomen, als hij moede thuis kwam. En dan de Zoo waren die altijd geweest; dat' door de bosschen; zoo haddct ge reetjes opgespoord in hu: te er een meegenomen en tan de nu in den omtrek van dj ïreetje haar „Muki" riep; me de spechten in den winte n de boomen gelokt, tot vlal gevoederd met brood, de in ossenhol bespied tot ze d s der jonge dieren te voor- dat alles zou nu voorbij zij' leven nog eenzamer worde het blij en vroolijk hebbe ïorgen viel hij in slaap sd toen ze later wakker wer' ider nog slapend te vinde oede zag hij er uit, en zij kec wangen en streelde de zwad' op het dek lagen. Kon van dit nare werk afhoude" e oogen op en zich alles va| ande, trok hij Grete naast zit :1de haar zijn besluit en Greek want een plan vloog door h jarig kind en dat plan weer a glimlach, die over haar Je' zou hard leeren en wekk e geld kon verdienen en d" komen en het ongezonde lev" olendamp was voor goed V0« was niet meer de vader, maar het kind dat met ha! -lannen de zorgen verjoeg '1 :ek van vaders voorhoofd. D'c, •iden naar het dorp. Gre'e flink werken en naaien en r len Grete en haar vader Ve' u in het dorp. Zij verdien izelve en voor vader had ha evonden aan den molen. J stond nu leeg en verlaten waren de dagen van Gre r omzwervingen in het BLOEMENDAAL. Hotel Rusthoek. Tuinconcert van 7.4511 uur. Hotel Duin en Daal. Tuinconcert, 's middags 3 5.30 uur. HAARLEM. Atlanta bioscoop. Alle avonden 8 uur voorstelling Zondag, Woensdag en Zaterdag matinee van 24.30 uur. SCHOTEN. Gebouw „Geko", Spaamdammerw. hoek Fioresstr. Zaterdagavond van 811 uur concert. Zondag n.m. 36 uur matinee, 's avonds van 811 uur concert. (Nadruk verboden.) Toen ik, eens met een mijner kennissen sprekende over de moeilijkheden van het leven, de opmerking maakte, dat de men- schenziel toch een onbegrensden weer stand schijnt te bezitten, vertelde hij mij ten voorbeeld de geschiedenis van een man, wiens verschrikkelijk lot hij van nabij had gadegeslagen. Deze man was als Job door een reeks rampen getroffen, die ik allemaal hier niet behoef op te som men. Genoeg, dat wij beiden ons afvroe gen: Hoe is deze mensch zijn ellende te boven gekomen? Mijn vriend, die met den ongelukkige 'als buurman verkeerd had, heeft het in een vertrouwelijk oogenblik van hem te hooren gekregen en het zal misschien voor sommigen een openbaring zijn, waar van ze voor zichzelf profijt kunnen trek- ;ken. „Nadat ik", aldus de beproefde, „allengs ian de eerste verbijstering was ontko len, waarmee de herhaalde slagen van met noodlot mij hadden getroffen, ge peurde het op een avond, dat ik door mijn venster een kind zag spelen. Het was een kleine jongen in een rood broekje en een witte trui en hij liep een vlinder na, dien hij niet krijgen kon. Het aardig tafe reeltje trof mij en ik betrapte mij er op, dat ik voor het eerst sinds langen tijd uit mijn neerslachtigheid was gehaald' en iets van vreugde had gevoeld. iv T™ u s avonds te bed lag, bedacht |k met voldoening, dat de afgeloopen dag giijtoch weer iets goeds had geschonken lliil-8 Z°?, kmdcriijk verrast door deze ren loot haar te notee" Waarlijk, als een kostschoolmeisje ging ik een dagboek aanhouden, en eiken tT fTndat-lk te ™sten legde, schreef ik daarin een kort relaas van mijn wederwaardigheden. Enzoodra ik mij tot gewoonte had gemaakt, aldus de goede oogenblikken van mijn dag aan te teeke nen bemerkte ik, dat hun getal oneindig gesteU°°nen T vf-j °oit had voor" "eni, h' t waren kleine dinKen, voor ander onbeteekenend, maar voor mii varen 't schatten geweest, die Bag tot een vreugde hadden doen worden. .Nu eens was het een ongedacht succesje ij mijn arbeid', dan weer het gezang van en vogel, een aardige ontmoeting in de mfïü' u6en ?.roet °P een prentkaart van waren f' Ie naar dacht, mij allang kalnnrio 6r en'. een woord op de scheur- van mi in fen nieuw leesboek, een grap lend W r01,ld"--. E" 200 waren er dui- s elijke kleinigheden. Ik had nooit VERGROOTINGEN **AX1L V>1. lA-f REPRODUCTIES geweten, dat het leven zoo rijk was. Maar niet alleen leerde mijn dagboek mij mijn rijkdom door wat ik had, maar ook door wat ik niet had. Een zakenvriend vertelde mij terloops, hoe hij aan slape loosheid leed, en voor het eerst in mijn ieven gevoelde ik mij dankbaar voor mijn gezonden slaap. Op straat kwam ik een gebrekkige tegen, en met voldoening rekte ik mijn krachtige leden. Ik was niet wer keloos gelijk de duizenden, van wien ik in de krant lasik was niet betrokken bij dte rubriek verkeers-ongevallen, en op weg naar mijn kantoor de gevangenis en het ziekenhuis voorbij komend, stelde ik vast, dat ik niet gevangen en niet ziek was. Zelfs had ik geen kiespijn, gelijk mijn schoonmaakster." Deze levenswijs gewordene had in het vertrouwelijk oogenblik, waarin hij mijn vriend het geheim van zijn levensweer- stand openbaarde, dezen een blik gegund in het van zoo overstelpenden rijkdom ge tuigende dagboek, en mijn vriend, die er in alle opzichten oneindig veel beter aan toe was dan de ongelukkige dien hij altijd beklaagde, had van schaamte gebloosd. Sindsdien was ook hij meer gaan letten op zijn ongeweten rijkdommen, en hij was er erkentelijker voor geweest dan tevoren. Toen hij mij het verhaal vertelde, be dacht ik, dat het, ook al zijn wij geen kostschoolmeisjes, voor elk onzer toch heel goed' zou zijn, op deze manier een dagboek aan te leggen, dat als tegenhan ger kon dienen tegen het relaas van onze onaangename ervaringen. Want deze ple gen wij maar al te goed te onthouden! Wat ons ontbreekt, wat ons teleurstelt, wat ons verbittert, wij houden er boek van, zorgvuldig en nauwkeurig als een ambtenaar van de belasting, maar wat ons verrijkt en ons leven veraangenaamt, achteloos vergeten wij het. En zoodoende vergrooten wij ons ongeluk en voelen ons slachtoffer, terwijl wij door die betere methode van boekhouding begenadigden zouden blijken. „Men moet," zegt de Fransche schrij ver Georges Duhamel, die dat mooie boek uit de loopgraven geschreven heeft, „ont dekken om rijk te zijn. Als gij van uw dagelijksche wandeling de herinnering mee naar huis brengt aan de blanke wolk stuifmeel, die uw wandelstaf omhoog jaagt uit den heester langs den weg, dan moge dat weinig zijn, uw dag is niet ver loren. Als gij voor het eerst den bijen zwerm hebt zien voorbij gonzen zoekende naar een woonstee of de schil van den bremstruik hebt hooren barsten, terwijl het zaad in de warme lucht verstoof, dan zijt gij niet te beklagen en het leven lacht u toe. En als gij dienzelfden dag uw men- schenverzameling verrijkt hebt met een mooi of merkwaardig aangezicht, dan slaapt gij 's avonds in naast een onbe- driegelijken schat." C. i. De Vredesgedachte. Het is niet de bedoeling om nog eens een min of meer volledig verslag te geven van de feeste lijke herdenking der eerste vredesconferentie, op Vrijdag 16 Mei 1.1., doch het voornemen bestaat om over bijzondere gebeurtenissen, eenige be schouwingen te geven welke de belangrijkheid mo gen aantoonen van gedachten, als grondslagen van het menschelijk handelen. ■De vredesgedachte is de laatste weken zoo vaak het onderwerp van besprekingen geweest, dat een uiteenzetting van een fundamenteel standpunt im mer nuttig kan zijn. In vele kringen toch ook in religieuse heerscht nog zoo veel misverstand en verwarring omtrent de begrippen oorlog en vrede, dat verheldering van het menschelijk den ken op dit gebied van groot belang is. Het volgende moge daartoe bijdragen. Wanneer men den meflsch eene handeling ziet verrichten, is er aan die handeling iets voorafge gaan: er is een oorzaak, welke die handeling tot. gevolg had. Die oorzaak ligt in het denken; door inductie is de handeling ontstaan; het denken is als het ware de schepper van de handeling en om gekeerd, de handeling geeft uitbeelding aan het denken. De conclusie ligt voor de hand dat alle zintuig lijk waarneembare actie secundair is en dat het daaraan voorafgegane denken primair is. Dat in den loop der tijden in de geestelijke ont wikkeling der menschheid groote veranderingen verbeteringen hebben plaats gehad mag als al gemeen bekend verondersteld worden. Toch is de appreciatie van die verschijnselen verschillend, omdat nog niet eenzelfde maatstaf van beoordeeling wordt gebezigd; maar die ver schillen in appreciatie zullen verdwijnen naarmate wij nader komen tot de kennis der geestelijke din gen, tot het begrip van p>n universeele geestelijke oorzaak en een daarbij passend besef van geeste lijke eenheid. De methode om bij de beschouwing en beoor deeling der uiterlijke verschijnselen terug te gaan tot de oorzaken is niet nieuw maar ze is niet door gevoerd, niet als logisch noodzakelijk gevoeld en niet algemeen aanvaard. Toch is dit noodzakelijk. Dat in de menschelijke samenleving die methode niet gevolgd wordt, leidt en heeft geleid tot vele in wezen onverstandige pogingen tot opvoe ding der menschheid; men behandelt veelal het gevolg in plaats van de oorzaak: een psychologi sche blunder eerste soort. Op zuiver stoffelijk gebied is men al iets wijzer geworden wat de pogingen tot herstel of verbete ring betreft: zoo zal een hedendaaigsch medicus er niet meer aan denken om koorts op directe wijze té bestrijden, hij zal volgens zijn medische zienswijze de oorzaak opsporen en die trachten weg te nemen. Ligt er niet een phenomale inconsequentie in de poging van speciaal materialistisch denkende groe pen om te trachten de menschheid vooruit te hel pen door voortdurend ,,het gevolg" te bewerken, inplaats van de oorzaak te behandelen en te ge nezen? Is het, wanneer wij het verschijnsel door denken, eigenlijk geen soort Donquichotterie? Ligt het dan niet voor de hand, dat het hee]e operatie- veld van den hervormer elders moet worden ge zocht? Mr. H. C. Dresselhuijs, als spreker optredende bij de bovenaangehaalde herdenking, is een goed redenaar; hij is overtuigd van de juistheid der vredesgedachte en van de mogelijkheid om ze in het bewustzijn der menschen 'te planten en te doen groeien. Terecht zocht spreker de belangrijkheid van de eerste vredesconferentie in de zichtbaar geworden, de veraanschouwelijkte vredesgedachte, de tot vleesch geworden idee, zooals hij het nog uitdrukte. De staat met een christelijke structuur vooral niet uiterlijk te nemen! is inderdaad een geschikte bodem voor die gedachten van rechtvaardigheid en vrede, die noodig zijn, om ons te voeren tot uiterlijk waarneembare harmonie. Mr. Dresselhuijs liet duidelijk uitkomen hoe in oudere tijden de oorlog beschouwd werd als ,,een igoddelijk middel" een gevolg dus van een ge brekkig inzicht in goddelijke dingen hoe later ook nog in het Oude Testament in het mono theïsme oorlog werd aanvaard als een middel Gods" tot afstraffing totdat eindelijk in het Chris tendom voor het eerst de universeele vrede als integreerend deel van de nieuwe leer werd onder wezen. Inderdaad: de menschheid was toen en is nu nog voor een groot deel geneigd onvolmaaktheden op rekening van de godheid te stellen. Een juist ver staan der christelijke waarheden stelt echter vast, dat God en oorlog niets met elkaar te maken heb ben, want God is Liefde en oorlog is dat niet en dus is oorlog niet uit God. Onze handelingen zijn de vruchten van ons den ken. In rustige zekerheid en met onwankelbaar vertrouwen gaan de pacifisten verder, ten spijt van ironie en sarcasme over het wee dat sinds 1899 is gekomen over de menschen. Oppervlakkig heid zegt, er waren vredesconferenties en toch bleven de oorlogen, is het niet juister te zeggen: er waren altijd oorlogen en toch groeide de /redesgedachte en nam vasten vorm aan? Wie derhalve op de meest afdoende wijze den vrede wil dienen, vernietige in eigen bewustzijn abc gedachten aan oorlog en geve zijn naaste kans hetzelfde te doen; in ons bewustzijn moet de vt.nieuwing plat* grijpen. W. L. A. WARNIER. Feesten op 1 September. Pang, pang, pang! Aan de ingezetenen van Bloemendaal wordt be kend gemaakt, dat er op 1 September te Bloemen daal feesten zullen gehouden worden, bij gelegen heid van den verjaardag van onze Koningin en dat er voor deelnemers aan de wedstrijden en spe len gelegenheid bestaat, zich daarvoor op te geven tot den 23en Augustus. Pang! Zoo maakte de gemeentelijke omroeper de inge zetenen bekend met de plannen der commissie voor de volksfeesten? Neen! Dat niet. Maar zoo had, indien de gemeente er een dergelijk ambte naar op nahield, de omroeper wel de gemeente mogen bekend maken, met hetgeen er op 1 Sept. a.s. gebeuren zal. De Commissie voor bovengenoemde feesten kwam ter oore, dat er nu nog menschen in Bloe mendaal zijn, die nog niet weten, dat er plannen bestaan tot feestviering op 1 September a.s., dat er ouders zijn die nog niet weten, dat ze hun kin deren kunnenn laten inschrijven voor deelneming aan volksfeesten en sportwedstrijden op bovenge- noemden datum. Want, noch aanplakbiljetten voor de winkel ramen, noch toegezonden circulaires, noch couran tenberichten zijn in staat geweest, de plannen der commissie een algemeene bekendheid te verschaf fen. De omroeper zou er wellicht wèl in geslaagd zijn. Of maar neen, Oost-Indië is te ver af, om z'n bekende doofheid naar deze gemeente over te planten. En zóó de Oost-Indische doofheid hier al haar slachtoffers heeft gemaakt, zeker niet on der hen, die mee willen doen aan de sport- en andere wedstrijden. Want het aantal liefhebbers is nu al grooter dan da't van verleden jaar. Een Hollandsch kind, dat is bekend, dat vindt in 't nat zijn element, bijgevolg is het aantal liefhebbers voor 't waterballet door middel van den kantelen den waterton, nu reeds bijzonder groot. Maar wat nog niet bijzonder groot is, is 't aantal van hen die prijzen beschikbaar stelden voor de verschil lende wedstrijden. Daarom zal 't de commissie hoogst aangenaam zijn, indien de ingezetenen zich door 't inzenden van prijzen niet onbetuigd zullen laten. Verschillende prijzen zijn reeds aangekocht. Ze zullen binnenkort geëtaleerd worden. De com missie is met het meteorologisch instituut te De Bildt in correspondentie over een extra-mooi oranje-zonnetje op 1 Sept. Als dat losloopt, be looft 1 Sept. alzoo een mooie dag te worden. Verschillende dames en heeren, vooraanstaande personen in de gemeente, hebben zjch bereid ver klaard, zitting te nemen in de Jury. Aan haar staat het te becordeelen, wie van de deelnemers aan den optocht des morgens zijn fiets het mooist heeft versierd, 'dus in aanmerking komt voor een prijs. Indien men wil, kan men ook voor dat doel nog een prijs beschikbaar stellen. Aan de feestgids wordt met den bekenden be kwamen spoed gewerkt. Zij zal eenige dagen te voren tegen luttelen prijs verkrijgbaar worden ge steld. Een elk schaffe zich zoo'n boek aan. Ook worden de ingezetenen door de commissie beleefd verzocht den dag van het feest de vlag uit te steken. Met een variatie op het bekende volkswijsje zouden we willen besluiten: ,,Laat je lappie maar waaien, anders krijg je de mot in je vlag". En dat zou zonde zijn. Voor de atletiekwedstrijden deelen we het vol gende mede: Dank zij het groote succes in 1923 bij de Jubel feesten mocht de Bloemendaalsche Commissie voor Athletiek dit jaar wederom de opdracht ontvangen op 1 Sept. a.s. wedstrijden te organiseeren. De mo gelijkheid is nu geschapen, deze wedstrijden één van de groote jaarlijksche gebeurtenissen in Ken- nemerland te doen worden, waar mede de Athle- iekpropaganda in deze streek niet weinig gebaat is. Zij worden gehouden op 1 Sept. a.s. 's morgens van half tien tot half één op het terrein der B.V.C. Bloemendaal, naast Zomerzorg. Toegang vrij! Zij zijn opengesteld voor: I. Inwoners der Gemeente Bloemendaal, II Leerlingen van Bloemendaalsche scholen, III. Leden van Bloemendaalsche Sport verenigingen, IV. Zij, die werkzaam zijn bij Bloe mendaalsche Firma's of bedrijven en wel, voor Juniores A. (14 en 15 jaar), Juniores B. (16, 17 en 18 jaar) en Seniores (ouderen). Het programma omvat Juniores A. en B. 1. 80 M. hardloopen. 2. Speerwerpen (licht materieel). 3. Discuswerpen (idem). 4. Kogelstooten (3 K.G.). 5. Ver- en Hoogspringen met aanloop. Seniores de zelfde nummers met mqdel materieel, bovendien 400 M.'e-n 1500 M. hardloopen, polsstokhoogsprin gen en voor beide groepen 4 X 80 M. estafette. Deelname aan 3 nummers (naar keuze 1 loop-, 1 werp- en 1 springnummer) is verplicht. Een groot aantal prijzen is weer beschikbaar gesteld. Inschrij vingen vóór 23 Augustus a.s. bij den heer Chr. de Vries, Verbindingsweg 34, Bloemendaal, die met de H.H. Th. J. H. van 't Lam, P. C. André de la Porte, H. A. v. d. Meij en D. Laan voor de rege ling zorg draagt. Dat zij wederom succes mogen hebben! Bloemendaal gaat groote stads-allures aannemen. Wanneer men Amsterdam binnenkomt, hetzij dat men het Damrak kiest of N.Z. Voorburgwal of dat men het Weesperstation neemt, alles is open gebroken en het vereischt eenige routine om „bin nen" te komen. Het gaat onze gemeente precies zoo. De asphal- teering op zichzelf genomen is verbazend mooi, doch met de mooiste en warmste dagen moet er het hardst gewerkt worden omdat de zon nu een maal ook onontbeerlijk is voor de teer- of spri- maxbehandeling. Thans krijgt zooals men weet de Korte Klever laan een beurt en een heusche grondige beurt, daar de zaak boven en onder den grond onder handen wordt genomen. En al is het nu een halsbrekende toer om na de Korte Kleverlaan in of uit Bloemendaal te ko men, straks meneertje krijgen we daar een straatje om te Opdracht. Het vergrooten van een keuken en het verbouwen van het groentehuis aan het Pro vinciaal Ziekenhuis alhier, is opgedragen aan de firma H. van Heyst, ie Velsen voor f 14.400. Personalia. Bij Kon. Besluit is de heer Mr. W. M. J. van Lutterveld, alhier, secretaris van de uit gestelde Staatscommissie voor het Muntwezen, als nog benoemd tot lid van die Staatscommissie. Reisbeschrijving van twee Bloemendaalsche jongens in het Belsenland. Brief VI. Terug in de Ardennen. Met een opgewekt ge moed vertrokken we de vorige week Maandag uit Luxemburg, 't Weer was prachtig. De tweede zo- mersche dag sedert we Holland verlaten hadden. Dezelfde dag zijn we nog in Bouillon aangekomen, 't Was een flinke tocht; zoo wat 92 kilometer. De wegen waren zooals altijd, goed. De omstre ken echter lang niet zoo mooi zooals we dat in Luxemburg gewend waren. Met een beetje ver beelding zag men er een Hollandsch landschap in. Allemaal bouwland met veel korenvelden in een flink golvende omgeving. Ook was de weg weinig beschaduwd. De langdurige en steile hellingen ver anderen in korte, hoewel af en toe nog een kilo meter lang, en minder steile. De weg gaat hier verder door donkere pijnwouden en vooral omdat we warm waren voelden we de koelte die in zoo'n bosch blijft hangen. Als we 's avonds in een bosch liepen wat het er warm. Af en toe zagen we mooie dalen en het laatste stuk liep geregeld naar bene den omdat Bouillon in het dal van de Lemies ligt. Men zegt dat Bouillon het mooiste plaatsje in de Ardennen is. De omgeving is werkelijk heel aardig. De bosschen zijn aangelegd. De verschillende paden naar uitkijktoren e.d. zijn gemerkt met kleu ren op de boomen ter onderscheiding. Voor be jaarde menschen zijn banken, op kleine afstanden van elkaar, gezet. Ook zijn de paden erg slinge rend, zoodat deze niet stijl zijn. In het groote kasteel dat hoog boven Bouillon op een naakte rots staat, heeft indertijd Godfried van Bouillon gewoond. Onder deze rots is in het begin van het stadje een tunnel geboord, voor 'het verkeer. Anders zou alles door het geheele stadje moeten en om de rots weer terug rijden. Dit komt doordat de rivier hier een groote bocht maakt. Er is hier een overvloed Van hotels en café's, maar één goede patisserie nioet het snoep lustige publiek tevreden stellen. Zaterdagochtend hebben we Bouillon verlaten. De lucht was effen grijs. We hebben Dinant ge haald, maar hoe. 't Is eerst een heele tijd goed gegaan. De weg steeg nogal om weer uit het dal te komen. Verderop bleken alle hellingen gering te zijn, zoodat we de meeste konden befietsen. Hier en daar een uitzicht over wat bouwland en dorpjes, maar meestal door bosschen. Beuken en pijnboomen. Een keer toen we rustten ben ik in een bosch gegaan. De weg was aan twee kanten door denneboomen begrensd, prachtig! In het bosch was het donker en oogenschijnlijk alles dood. Er was net geen wind en ik hoorde eerst niets, Later toen ik ging zitten en aandachtig luisterde, hoorde ik eerst een winterkoninkje in de verte kwetteren. Verder hoorde ik het gerommel van de groote boschmieren. Vol zat het ervan. En allemaal druk in de weer. 't Is hier een dorado voor insecten. Nog een heel eind ging het goed. Maar 20 kilo meter voor Dinant begon het te gieten en er was geen café in den omtrek te zien. Na een half uur gebaggerd te hebben, want fietsen was onmoge lijk tegen den regenwind, vonden we eindelijk een bierhuis, waar we een paar uur vertoefden. Daarna zijn we naar Dinant gegaan. Onderweg hebben we de rotsen van Fryer bewonderd aan het Maasdal. Dinant zit vol met Hollanders. Van morgen heb ik in een patisserie voor tolk gespeeld. Een Engelschman die daar voor eenige dagen was kon de arme winkeljuffrouw iets niet aan het ver stand brengen. Naderhand beklaagde de juffrouw zich dat het zoo moeilijk was om al die buiten landsche indringers te verstaan. KEES. Aangehouden. Dinsdag werd aan de politie te Bloemendaal medegedeeld, dat op den Zand- voortschen straatweg een man tegenover jeugdige meisjes ongepaste handelingen pleegde. Op aan wijzingen der kinderen mocht het de politie geluk ken een zekeren de G. uit Alkmaar aan te hou den, tegen wien proces-verbaal werd opgemaakt.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1924 | | pagina 1