v.Beek Stoffen Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang IAARLEM BOSKAMP I Vf rkeersrnisd^den Weet U het al mm laken van Boorden, Opmaakwasschen DDAK8 EN FILMS itelier „LE NOBEL"" F. HOED x BROERSMA Architect ranje Nassaulaan 43| OVERVEEN. FotopafisGh Atelier Pjr^fip TENTOONSTELLING Kunsthandel SCHOUTEN's MAGAZIJN led. 0. Gracbt 62, Haarlem 18e JAARGANG' ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1924 Uitgever: A. EIKELENBOOM, Bioemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: Bloemendaalscheweg 42. - Tel. 22324. SCHOENMAKER Timmerman, Metselaar en Aannemer Maatwerk 26 GED. OUDE GRACHT 26 "Qr.Houtstr.169, Tel.3472 OLDENKOTT's TABAK Vraagt OLDO PLAATSELIJK NIEUWS. BLOEMENDAAL. KUNSTHANDEL OVERVEEN KEES KOEMAN van 27 Sept. t.m. 12 Oct. '24 OVERVEEN. Anegang 17, Tel. 2685 10.90 8.90 6.90 Q 75 5.90 4.75 0.= SIGARENMAGAZIJN „DE TOERIST". 1 merken hebben slechts een kort bestaan? komen om weer spoedig heen te gaan ir Hombroek's éérste soort sigaren hielden stand sinds vele jaren, agt gij het geheim van deze zeldzaamheid igt in den Smaak en in de fijne Kwaliteit, eds voorradig Poorters toebak, a, Portorico van Oldenkott. te Friesche Heerenbaai van Hendrik Taconis, o goud en zilver. Beleefd aanbevelend, B. HOMBROEK vlak over de Centraleklok, Lijstenmakers tsen - Platen - Gravures medestraat 13, Haarlem Telefoon 2072 Ontwikkelen en afdrukken GROOTE MARKT 23a Telef. 744 Gebrandschilderd Glas iebrandschilderde Lampen Glas in Lood Telefoon 1042 Gevestigd 1892 1 - Xv No. 39 BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD x'c Advertentiën; 15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer, korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.elke regel meer 10 cent. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. Garenkokerskade 20 Gaelstraat 26 Haarlem KINDERHUISSINGEL 58 tARLEM TELEF. 3111 2e Huis vsnaf de Gr. Houtstraat Dames Coupe Al wie voldaan is over hetgeen hij doet, heeft zijn toppunt bereikt hooger klimt hij niet. 's Menschen lot is niet, ontevreden te zijn, maar onbevredigd ten allen tijde. F. W. ROBERTSON. ROZENBOOMPJE. Als de zon des avonds daalt Staat mijn rozeboom vol rozen Nog in 't avondlicht te blozen, Dat zijn kruintje overstraalt. 't Boompje bloeit en bloeit en blinkt In het midden van mijn gaarde, Waar rondom de duistrende aarde Reeds in schemering verzinkt. 's Avonds in mijn rozenhof Blijft het avondlicht gevangen In de duizend roosjes hangen, Roodend roos en rozelof. JAQUELINE E. VAN D$R WAALS. ïn opgetogen gezicht. „Maar waarj u Billy?" eenen", ladhte Billy met het ge- an een verdwaald kind dat een heeft. „Ik ben zelf Billy!" Henshaw begon de aarde plotse- ckend rond te draaien en leek orden. De gron'd rees en de daken meden terwijl rondom, boven en en voorbijgangers allerlei onmo- sche toeren verrichtten. Toen heel ver weg zijn eigen ste® Billy?" a hier wachten, als u hem dat even Hij verwacht me, weet u, het F aar hij -heeft zich vergist in hel st. Misschien kent u hem wel. htige wilsinspanning werd William If meester. Hij lachte zelfs e" 1 achterover zooals Billy zelf zijn stem trilde. )at zou ik meenen!" liep hij i Henshaw." Tlliaml Waar is uw anjer dan?' n den man was al zoo rood aki kheidheid zijn kon maar he-i om nog wat rooder te worden. - het o als je even in d'T n wilt, liefje", stotterde hij me'l zal je dat later wel uitleggen-1 1 alleen laten een oogenblikiej ig bracht hij haar naar een stoel I oor zaken iemand spreken. Ik ko®l Ga hier maar zitten, wil je!" E®| ieisje haast in den stoel en snek>e| ^eilgen afstand was bleef illin"11 en keek om. Zijn knieën knikte® I waren koud. Hij kon haar duidelj) h voorover boog over het man-' I Hij kon de liefelijke ronding j enscheiden en van haar slanke r hoofd ophief, illy een meisje! i (Nadruk verboden.) "Kortgeleden heeft het Fransche Kamer lid Chastenet aan den minister van bin- >nenlandsche zaken een brief geschreven, waarin hij de aandacht vestigt op het -Steeds toenemend aantal ongelukken, door auto's en motorfietsen veroorzaakt. „Volgens een onderzoek, door mij inge steld", aldus heet het in dezen brief, „zijn deze ongelukken meer in het bijzonder te v ijten aan de onervarenheid van sommige bestuurders en aan de woeste snelheid van sommige anderen. Ik weet wel, dat heel gelukkig, deze categorie van bestuurders maar een uitzondering is, maar toch niet temin een betreurenswaardige uitzonde ring. Ik ken dorpen, waar de bewoners zich met een gespan niet dan noodgedwon gen op den weg wagen. Wat de kinderen betreft is hun op den weg zijn voor de ouders een stellige reden van ongerust heid. Zoo dreigt de weg niet langer bruik baar meer te worden voor den voetganger, den landbouwer met een gespan en zelfs niet meer voor den ernstigen automobilist. Het is er, wei te verstaan, niet om te doen om, hoe weinig ook, de automobilisten te plagen, die dien naam waardig zijn, noch om op eenigerlei wijze het toerisme te verlammen, doch alleen om den weg niet in beslag te laten nemen door onge schoolden of gekken." Aldus het Fransche Kamerlid, dat met zijn beroep op de regeering de erkentelijk- i heid heeft verdiend van duizenden en tien duizenden ook buiten zijn land. Het wordt I boog tijd, dat tegen het internationale gevaar van verkeersmisdaden een bewe- ging ontstaat, even algemeen, even krach- en even hardnekkig als de bewegingen gen andere verschijnselen, die het leven i .menschheid op gewelddadige wijze be- 0.0 ge?; Q°rlog, tuberculose, drankzucht, f '\dC"gekten hebben door hun ontstel- o-vnnt,f slachtoffers bestrijding op verkeersm&u n°0dig gemaakt' maar de in Foto lscHden gaan deze pestilentiën ELS^evenaren. Slechts de stuw- stait an ,et volksbewustzijn zal in maatregelen' d6 °Verheid te dwingen tot gemeenheid'ennH°Vereenkomst met de al~ kwaal Pt, verderfelijkheid van de Eni van f1SSchien zal Chastenet als weging den stoof116™6' internationale be" in andere landen.Seven tot navolging ook de openbare meemng het h ?ljn'td W dat verkeersongevallen °ntwaakt' Wie uit onkunde of 5 J?adtn-/i;,n- onschuldig slachtoffer donmelrSheid-1? is een moordenaar. Men l t verminkt' aard van het misdrijf 4^bJ°eme dea tende technische termen ™6t verzach" Onderde rubrieken eener hedendaag- dat FORTGENS de Fotograaf gaat verhuizen van de I Finsr-HP STRAAT naar de bij het Postkantoor. ONTHOUD DIT ADRES Een aardig KIN DER PO RTRET verhoogt het geluk van uw jaardag Nog steeds de beste (licht en geurig) sche courant is er geen die zoo verbitteren kan als de rubriek rechtzaken. Zij schijnt het doorloopend bewijs, dat het hoogste recht het hoogste onrecht kan zijn. Het meten met twee maten lijkt de grondslag van de gerechtelijke praktijk. Men behoeft zich slechts te bepalen tot de gevallen van dood of letsel door schuld. Een wisselwachter, die een boom niet op tijd neerlaat; een fabrikant die een machine onvoldoende beveiligt; een sol daat die met vuurwapenen speelt; een kaaiwerker, die zich in drift vergeet; een apotheker, die zich bij het klaarmaken van een recept vergist, zij allen ontvangen een zware straf voor hun onoplettendheid. Zoo is het ook met baldadigheid. Ik herinner mij een schoolkameraad van mijn dorp, die in brooddronkenheid een hooiberg in brand had gestoken en met een jaar gevangenisstraf zijn studentico- siteit moest boeten. Ik herinner mij op standelingen, die steenen door een ruit hadden geworpenlotelingen, die een voor bijganger hadden gemolesteerd; smokke laars, die zich aan een commies hadden vergrepen Zijn hun vergrijpen zwaarder dan die van den onkundigen of roekeloozen be stuurder, die kinderen en ouden van dagen vermorzelt onder zijn rad? En toch, let op de straf, die op verkeersmisdaden staat! Hoe ontziet men deze categorie, bij de anderen vergeleken. Zou de geringe straf, te licht om ook maar eenigszins pre ventief te werken, haar verklaring vinden in de algemeenheid van het misdrijf? Maar juist hierom diende zij ernstiger te zijn. Een epidemisch kwaad bestrijdt men met drastische middelen. Uit sociaal oogpunt is een zeldzaam geval van verzet tegen de openbare macht minder gevaar lijk dan het massaal overtreden van de regelen voor het verkeer. De verkeersmisdaad heeft inmiddels naast een sociale ook een zedelijke betee- kenis. Wat haar zoo afschuwelijk maakt, is de geringschatting voor het menschen- leven. Wie zelfs uit den mond van overi gens hoogstaande sportmannen de termen hoort, waarin zij van overrijdingen spre ken, bedroeft zich. Het is of uw kind, lezer, of uw moeder, die gij als slachtoffer van hun te snelle vaart op het kerkhof hebt gebracht, niet meer dan een slak of een spin is, die gij onder uw voeten ver treedt. Zeer zeker is het leven niet het aller hoogste goed. Er zijn gevallen, waarin de enkeling het moet offeren voor de ge meenschap, voor één van de idealen der menschheid, maar dit sluit niet in, dat ik het kostbaar bestaan van mij en de mij nen moet prijs geven, omdat een brani- achtig hoogere burgerscholier het in zijn hoofd heeft gezet met sneltreinsvaart door mijn straat te rijden! „Ik heb mijn kind niet gebaard voor den oorlog!", zongen destijds de Amerikaan- sche moeders. „Ik heb mijn kind niet ge baard als speelgoed voor den chauffeur", kunnen onze moeders zingen. Wanneer zij het luide genoeg en gemeenschappelijk genoeg zingen, zal Chastenet steun krij gen en spoedig zal het gedaan zijn met de onbeperkte macht van de „ongeschoolden en gekken", die den openbaren weg voor zich in beslag nemen. Tegen den oorlog! Tegen de tuberculose! Tegen het drank misbruik! Goed; maar wanneer hierne vens niet een internationale bestrijding van de verkeersmisdaad komt, is het met de menschheid toch evengoed gedaan. Wie neemt ten onzent het initiatief? C. Prof. G. C. van Walsem, vroeger geneesheer directeur van het Prov. Ziekenhuis alhier, schrijft over een inrichting voor wetenschappelijke foto grafie in onze gemeente in het Ned. Tijdschrift voor Geneeskunde; Zoolang ik Bloemendaal ken, dat is sedert 1887, is het een centrum geweest voor de beoefening van de kunst van Daguerre. Zij werd gepopulari seerd door een bloeiende vereeniging van ama teurs. Van de leden dezer vereeniging noem ik alleen den onlangs overleden Ing. Bispinck, die, voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging van Amateur-Photographen en langen tijd redacteur van „Lux", vele jaren voor Nederland een leider is geweest. Vooral op het gebied der levende natuur waren er geestdriftige beoefenaars. Ik noem de namen Tepe en Burdel. Vooral de vogelfilms van den laatstgenoemde met Thijsse als uitlegger veroverde de harten. Zij waren dan ook schitte rende bewijzen voor wat menschen met talent, geduld en volharding op dit gebied kunnen berei ken. Later was Bloemendaal de geboorteplaats van een ander photografisch tijdschrift; „Focus". Dit werd uitgegeven door A. Boer en J. C. Mol. De laatstgenoemde heeft zich onlangs uit dit tijd schrift teruggetrokken en in samenwerking met dr, W. H. van Seters, bioloog te Leiden, een inrich ting voor wetenschappelijke phoiografie opgericht (woning; Duinwijckweg 5, werkplaats; Zomerzorger- laan 29). Aan de werkplaats zijn wetenschappelijke belangstellenden altijd welkom. De bedoeling is in de eerste plaats het vervaardigen van films op biologisch gebied. Een malariafilm is in een ver stadium van uitvoering. Ik 'heb verder proefdraaiingen gezien van opnemingen van allerlei protoziën, Parame cium, vorticella, enz. Verder de moleculairebewe ging van Brown in de speeksellichaampjes, de be wegingen van spermatozieden van koudbloedige dieren en van warmbloedige dieren enz. Braus vertelde verleden jaar op een zijner voordrachten, hoe hij, zekere bewegingen willende vastleggen, met zijn voorwerp per sneltrein naar Jena moest gaan om daar de filmopneming te laten maken. Ons Jena is Bloemendaal. Verder wordt daar alles vervaardigd, wat tot 't vak der mikrophotographie behoort, zoo in het lichte als in het donkere veld. Hierbij is natuurlijk nummer één, dat 't praeparaat in het bijzonder voor de mikrophotographie ge schikt is. Maar dan worden ook zeer goede uit komsten verkregen. Ik ben bereid proeven van mijn ervaring aan belangstellenden ter kennis neming te zenden. Een proefneming met een luchtvest. Dezer dagen hadden een paar bestuursleden van de Bloe- mendaalsche Reddings Brigade een onderhoud met hun voorzitter, den heer C. W. de Visser alhier. In den loop van dit gesprek kwam ook het artikel zwemvest ter sprake. „Kijk", zei de heer de Visser, „weet je wat wij (de heer De Visser en zijn huisgenooten) gebruiken, als wij op zee zijn?" En de heer De Visser haalde een vest, dat zich op 't oog in niets van een gewoon vest onder scheidde. Alleen een gummislangetje hing er buiten te bungelen. Hierop volgde een korte gebruiksaanwijzing. Het geheim van 'het vest zit tusschen voering en stof in den vorm van een breede gummibus, welke buis door middel van 't slangetje (met een schroef- sluiting) met den mond kan opgeblazen worden. Eenige seconden blazen en men heeft om 't middel een met lucht gevulden gordel, welke voldoende drijfkracht heeft om een mensch als een plank op 't water te doen drijven. De heer De Visiser was zoo vriendelijk, te zeg gen; „neem 't maar eens mee en probeer 't maar eens". Zondagmorgen is het eens geprobeerd in de zweminrichting aan de Kleverlaan. Eenige leden van de Haarlemsche en Bloemendaalsche Reddingsbrigaden waren hierbij tegenwoordig. Wel lokte het water niet uit om er in te springen, maar een goed Brigade-lid ziet niet op een paar graadjes minder. Als 't moet staat zoo'n Brigadier in den winter 's nachts uit zijn warme bed op en duikt in het koude vuile water van een vieze Haarlemsche gracht om een drenkeling naar boven te halen. Enfin 1 Een der leden trok het vest aan, even werd geblazen en een ringvormige 'dikte vormde zich om het middel. Een plons en daar dreef het lid al op het water van het diepe bassin. „Armen en beenen strekken", commandeerde de brigade-vader, de heer Meyerink. En als een om gevallen dobber lag 'het lid op het water met een windkussen als hoofdsteun. „Nu zwemmen!" klonk 's heeren Meyerinks commando-orgaan. Bij informatie bleek, dat 't zwemmen weinig of niet gehinderd werd. Nog andere proeven werden genomen. Het vol deed uitstekend. Of dat vest het aangewezen mid del is voor de Brigade? Ja, daar willen we ons niet over uitlaten, kunnen we geen oordeel vellen. Voor de B.R.B. zeker niet, want de prijs is slechts l1/. pond is f 18.En dank zij den enormen steun, die Bloemendaal's ingezetenen B.R.B. geven, laat de kas dit niet toe. Wij zijn voorloopig nog aangewezen op een ouden fietsband of leege petroleumbus. N.H.Crt. Personalia. Voor het Machinisten-examen, diploma B, slaagde de heer A. Bolsenbroek, alhier Voor al degenen, die belangstellen in de voetbal sport en die trouw naar de voetbalwedstrijden van B.V.C. komen kijken, hebben we nu juist geen aan genaam bericht. Wij bedoelen voor degenen, die steeds op koopjes uit zijn en misbruik maakten van de ongunstige omstandigheid wat betreft de ligging van het voetbalveld. Het vorige jaar nog kon men vanaf den weg met het grootste gemak een wed strijd volgen en velen vertikten het dan ook op he terrein te gaan waarvoor betaald moest worden, ze kondein toch net zoo goed vanaf den weg den wedstrijd volgen. Of hierdoor de voetbalclub riu financieele schade had, hierover dachten zij niet. De voetballiefhebbers uit Bloemendaal konden voor niets een wedstrijd bijwonen en dat was de hoofd zaak. Nu a.s. Zondag door Bloemendaal de eerste wed strijd voor de competitie op haar terrein gespeeld wordt, heeft 'het bestuur van B.V.C. besloten om het zaakje eens anders in te pikken. Het geheele terrein wordt thans aan alle kanten met een hooge geblindeerde afrastering afgezet, waardoor men van buiten af niets meer zien kan. Nu zijn er op het Zwartepad dat langs het voetbalveld loopt eenige boomen, die zeer geschikt zijn om als tri bune en uitkijkpost dienst te doen. Maar ook hier aan is gedacht en gedurende de wedstrijden zal het pad voor het verkeer gesloten zijn. Een ieder is dus thans gedwongen, wil hij de wedstrijd bijwo nen, om zich een toegangskaart voor het terrein aan te schaffen. Het bestuur van B.V.C. heeft goed gedaan deze maatregelen te treffen en uit onder vinding zal blijken dat 'hierdoor geen windeieren zullen worden gelegd. van Schilderijen, Aquarellen Grafisch werk, enz., uit de Rivièra door Geopend dagelijks van 9-6 uur. 'sMaandags en 's Zaterdags ook 's avonds van 7-10 uur. ('s Zondags geopend van 11-4 uur) -: komen, want dat het zoo niet langer gaat. De weg staat na een regenval aldaar blank; een smal strookje slechts blijft droog, waarover een persoon ternauwernood kan loopen. Des avonds kan men aldaar geen hand voor oogen zien en komen wan delaars er niet zonder een paar natte voeten af. Het is te hopen, dat bovengenoemd verzoek inge willigd wordt, dan kunnen de Duinwijckwegbewo- ners er zeker van zijn, dat een lantaarn aldaar ge plaatst wordt. Door het blijven hangen van den uitlaatklep ge raakte op den Potgieterweg een motor in brand. Doordat de berijder nog nimmer zooiets had mede gemaakt begon hij met een kussentje op het vuur te slaan, waardoor het nog veel erger werd en het kussentje eveneens in brand vloog. Gelukkig dat er spoedig hulp kwam opdagen en het vuur met zand gedoofd werd. Door het heerlijke zomerweer vlogen er Donder dag ontelbare vlinders, de eene nog mooier dan de ander, langs en over eenige bloemen, die ergens stonden. We kunnen ons niet herinneren ooit zoo veel vlinders bij elkaar gezien te hebben. Menig jeugdig lezer zou gaarne willen weten, waar deze plek was met al die mooie vlinders. Dit verzwijgen we maar liever omdat we niet willen hebben, dat de beestjes hun vrijheid ontnomen zal worden. Een der hoofdwegen van het nieuwe park is zoo goed als gereed en zal Zondag wel bereden kunnen worden. Bloemendalers kunnen thans op een ge makkelijker en aangenamer wijze naar Haarlem of Schoten toegaan. We zeggen aangenamer, omdat de nieuwe weg met zijn asphalt het tegenover gestelde is van de Kleverlaan met zijn hobbelige keien. In Bosch en Duin kregen twee personen het aan den stok. De ruzie liep zoo hoog, dat de heeren de handen uit de mouw staken en elkaar op een onzachte wijze gingen bewerken met stompen enz. Natuurlijk werd dit begeleid door eenige woorden, die nu niet bepaald stadhuiswoorden waren. Veel belangstelling *was er niet en die er waren vonden 'het een variatie in deze stille buurt en deden geen moeite de vechtenden te scheiden. Eindelijk kwam een bewoner van Bosch en Duin ten tooneeltï, die er in slaagde de vechtenden van elkaar af te h.alen, waardoor het knock-out slaan" gelukkig achter wege bleef. Op het gedeelte dat thans gereed is van den we g door het nieuwe park branden al sinds Zaterdag - avond lantaarns. Dit is wel vlug te noemen. Namens de Duinwijckwegbewoners worden B. en W. beleefd verzocht na een flinke regenbui des avonds eens een wandeling te maken naar den Duinwijckweg. Men moet dan komen van den kant van Hotel Zomerzorg. Na deze wandeling zullen B. en W. het er over eens zijn, dat op den hoek van den Duinwijckweg of tegenover de boerderij van Uitendaal een electrische lantaarn moet De tram en Bloemendaal. Naar wij vernemen bestaat het voornemen bij de Directie van de E.N.E.T., om met ingang van 1 Jan., wanneer het nieuwe Lyceumgebouw aan den Julianaweg in ge bruik zal worden genomen, op de lijn Station Overveen een 10 minutendienst in te voeren. De vestiging van het Lyceum naast Stoop's Bad en de uitbreiding van den woningbouw aan den Julia naweg wettigen dit voornemen ten zeerste. De vraag komt bij ons op, of niet overwogen kon wor den den dienst zoo in te richten dat of de Ceintuur- 'Bloemendaal om den anderen wagen, naar Overveen deed loopen, of een verbinding gemaakt werd langs Brederodestraat of op den Schotersingel van den Bloemendaalsche en Overveensche lijnen. Bij lezingen, vergaderingen enz. in het Lyceum of in Stoop's Bad zou dit dienstig kunnen zijn. SANTPOORT. Aanbesteding. Voor het bouwen van een dub bel woonhuis voor rekening van den heer Peere boom werd als volgt ingeschreven; P. Geldorp, Haarlemmerliede, f 8852.Servaas, Velseroord, f 8700.Pieterse, Santpoort, f 8580.Jansen en Krom, idem, f 8570.Gnodde, idem, f 8570. Visser en Arisz, idem, f 7300.L. H. Rings, idem, f 7200.P. de Boer, idem f 6949. Aan Gebrs. Sanders te Santpoort is vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis aan den Terrasweg.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1924 | | pagina 1