OLSENBROEK fu Y BENS Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang Strijden of Slapen. F. WISBRUN LIFFMANN Groote sorteering in Heeren Overhemden, Zelf- hinders, Boorden, Manchetten, Bretels, Pyama's WILD EN GEVOGELTE P. VAN DER STAD - Tel. ARCHITECTUUR inlaan 52 Overveen 't onder garantie c.E Telefoon 22265 oooooooooooocoooo itrijkinriGhting M ESSEX SRA8 SPOOR J. J. van Kempen Genestetweg 25 VANAHOUSE Kleverlaan 14 18e JAARGANG. ZATERDAG II OCTOBER 1924. No. 41 Uitgever: A. ESKELENBOOM, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: Bloemendaalscheweg 42. - Tel. 22324 Fotografisch Atelier J?f CJ-ïR"Gr flout8tr169, TeU472 BLOEMENDAALSCHEWEG 64 TELEF. 22179 PLAATSELIJK NIEUWS. BLOEMENDAAL. J. HENDRIK FORTGENS luiseigenaren I sn, Kozijnen, Trappen en. X HALM j HEEMSTEDE f ,t 15 HAARLEM .AAN elef. 214-5 '299 - Boschlaan 7 KWEEKERIJ CH EN HOVEN'' e Witlaan - Heemstede Telefoon 3330 :en en Begrootingen >r eenige verbinding CHTKIJDEB I in Grond, Mest, enz. Telefoon 2077 OOOCOOCOCCOGOOOOC jr^ MEDICINALE EN DER FIRMA'S JAGER IN DE LUZE ET FILS HE LIKEUREN ENS HAARLEM Bloesnendaa! TELEFOON 22242 TERSWAREN ESCHWAREN 'VM AAK ARTIKELEN van vertrouwen, wend U oud vertrouwd adres. De waarborgt de kwaliteit. ïn omstreken zonder prijs- 12, Haarlem. Telef. 1212 i - Motorrijwielen Luxe Automobielen en Onderhoud ïeweg 8 - Tel. 22387 ÏMENDAAL KL „TREEBURG" aal en Kegelbanen Kerkplein I. L. VAN HOLST GROOTEGOEI» d- en Varkensslagerij emendaalscheweg 76 Telefoon 22169 S®0©©@®«®©@©®®®0 ;erij Stoffeerderij Matrassenmakerij ijten Linoleums Gordijnstoffen Telefoon 22268 Telefoon 22350 t uitsluitend kwaliteit en, diverse Import Sigaretten. BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD vr 1 'J Abonnement; Voor een half jaar 1.75 LOSSE NUMMERS 5 CENT. Advertentiën: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer, korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.elke regel meer 10 cent. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. Ieder mensch drukt op zichzelven het stempel zijner waarde en wij zijn groot of klein, zooals wij dat zelf willen. SAMUEL SMILES, DE SCHOVEN. Soms staat het leven wel, gebonden als in schoven, Gewillig en gedwee en naar des Binders Wil; Daar zijn de blauwe verten, die werelden beloven, I Maar 't leven ligt gebonden en voor den Binder stil. De schoven rijen zich in eend're trotsche standen, Doch zacht gebogen is hun fiere, gouden hoofd. Rondom hen donkeren de wijde levenslanden Zij staan als koningen, van eigen wil beroofd. Het leven is soms wel als die gebonden schoven, Het leven, dat zich trotsch en koninklijk verweert, En boven dinge' en menschen, die werelden (beloven, Het rustig-sterke staan, alleen op 't veld, begeert. (Uit Witte Wegen). TONY DE RIDDER. (Nadruk verboden.) In een van de Psalmen staat een bekend woord, waarin de dichter zegt, dat de mensch tevergeefs vroeg opstaat en laat cpzit om het geluk te verwerven, want dat God het evengoed zijn geliefde geeft in den slaap. Dit woord herinnert aan een waarheid, die wij uit ervaring ontegen zeggelijk moeten beamen, maar, gelijk het geval is met alle waarheden, is zij slechts deel van een waarheid. Een andere waar heid staat er tegenover, en het zou niet moeilijk zijn, om eveneens uit den Bijbel uitspraken aan te halen, die wijzen op de noodzakelijkheid, dat de mensch moet strijden om zijn geluk. „Slapende rijk worden", is een vaak ge bezigde uitdrukking en er zijn inderdaad menschen, die slapende rijk worden. Rijk niet alleen aan geld, maar rijk ook aan al die vreugden en voorrechten, die niet in geldswaarde zijn uit te drukken: liefde, vriendschap, achtingrijk ook aan nog kos telijker dingen, als levensmoed, blijdschap, geloof. Zij doen er niets voor, de begena digden, het waait hun aan, 't valt hun toe en zij aanvaarden het als iets vanzelfspre kends, met een luchthartige houding, die de tallooze wroeters en tobbers prikkelt en ijverzuchtig maakt. Het zijn de gelukskinderen, de lievelin gen der fortuin, of zooals het in de taai van het Psalmboek heet, God's beminden, wien hij hetgeen zij noodig hebben, toebe deelt in den slaap. Het bestaan van deze door 't lot begunstigden heeft in het be wustzijn der menschheid de tegenstelling in het leven geroepen, die in de kerkleer aangeduid wordt met de woorden „ver doemden" en „uitverkorenen". at heeft men oudtijds niet getobd over dit vraagstuk, in hoever het geluk of de zielsvrede of, zooals men het placht uit te drukken, de zaligheid, het heil of het behoud door den mensch uit eigen bewe ging- door strijd en arbeid verworven kan Morden en in hoever hij volkomen afhan- I kehjk is van machten, waartegenover hij i ulpeloos staat. Men sprak van de voor eschikking, daarmee doelende op hetgeen op eperkter gebied later de aanhangers an de erfelijkheidsleer zouden aanwijzen a s een algeheele gebondenheid aan ver- e en, ras en omgeving. Wie voorbeschikt is, "ïijgt het geluk; hij behoeft er niets vooi e oen, hij kan er zich zelfs niet egen verzetten. In den slaap valt het hem toe. Maar wie met voorbeschikt is, hem geven geen werken; al tobt en slooft hij lanJ-TIgenS, V?eg tot 'a avonds laat, j hij blijft de oude knecht. Er ligt iets zeer troosteloos in deze erva ring wie tot de slotsom is gekomen, dat het geluk vanzelf komt, dat men er, hetzij da" d?.°T goddelijke bestiering of door natuurlijke wetmatigheid, op aangewezen is of niet, ondergaat de ontzenuwende werking van deze gedachte. Behoort hij- tot de „uitverkorenen", hij zal overmoedig 1 en zorgeloos worden; behoort hij tot de „verdoemden", hij zal elke poging als ver- geefsch laten varen en allen arbeid opge ven Het zou voor karakter en persoonlijk heid noodlottig wezen, zoo er tegenover de waarheid, dat het ons in den slaap wordt gegeven, geen andere waarheid stond. Moderne Dames- en Hooronnnriroiion Heerenportretten Want het is ontegenzeggelijk waar, dat de ééne mensch het in den strijd om stof felijk en geestelijk zelfbehoud gemakke lijker heeft dan de ander. Het is waar, dat onveranderlijke factoren, deels van licha- melijken, maar in sterkere mate van gees telijken aard, het lot van ieder onzer van te voren bepalen; dat wij begrensd zijn binnen onze vermogens en dat deze ver mogens bij den één overdadig zijn en bij den ander ontoereikend. Wij mogen deze schijnbare onrechtvaardigheid niet ont kennen; in den levensstrijd zijn wij niet met dezelfde middelen toegerust. Ik spreek van een „schijnbare" onrecht vaardigheid, want inderdaad komt het mij- voor, dat ook ten opzichte van dit punt de strikte rechtvaardigheid van het leven zich gelden doet. Tegenover de waarheid der voorbeschikking staat een andere waarheid, die het belang van de eerste weer opheft. De begunstigden mogen de hun toegeworpen vreugde kennen, die voor de uitgeslotenen onbereikbaar blijft, laatstgenoemden ervaren een geluk, dat den eersten op hun beurt is ontzegd. Ieder onzer herinnert zich, hoe hij, als kind voor een banketbakkerswinkel staan de, de winkeljuffrouw benijdde, omdat deze taartjes kon eten, zooveel ze maar lustte. Het kind begreep toen nog niet, dat de taartjes voor de juffrouw geen waarde meer hadden, omdat ze dag-in dag-uit te midden van taartjes moest voortleven. Zoo gaat het de verwenden van het lot, die slapende rijk worden; die maar een vinger hoeven uit te steken, of vreugde en vriendschap vliegen op hen toe; die met achting en eerbied worden overladendie levenslustig van nature zijn en het geloof een vanzelfsprekende zaak vinden. Waarlijk, wij behoeven hun de toege worpen gaven niet te benijden. Door hun bevoorrechting zijn zij onvatbaar gewor den voor die andere vreugd, van hoogeren aard en van meerdere kracht: de vreugde van den strijd. Het genot van den arbeid kennen zij nietde spanning, die het stre ven met zege en nederlaag brengt, is hun ontzegdhun ziel wordt niet bespeeld door de meesterhand van het leven, dat alle registers hanteert en alle accoorden aan slaat, nu eens majeur, dan mineur, maar altijd indrukwekkend, altijd geweldig in schoonheid en kracht. Deze vreugd valt niemand toe in den slaap; haar ervaart men eerst in de bit tere, heldhaftige worsteling om het be staan. Dit is geen geluk om welslagen, want het weislagen blijft zeer vaak uit, maar het is het geluk van de aanvaarding. Het hoogste wat de strijdende mensch kan veroveren, is het inzicht in het wezen van 't leven, de berusting in de noodwendig heid, de eerbied voor het goddelijk ge heim. Levenswijsheid, geput uit diepten van ellende, is duurzamer en kostelijker ook dan de goedkoope vreugd, die als een vlinder het slapend gelukskind omzweeft. Slechts de graver vindt het goud slechts de duiker stijgt omhoog met de parel, en de ware uitverkorenheid valt den dichter ten deel, die weet „dat daar nooit heil wordt zonder smart (geboren, dat er geen hart zal worden uitverkoren, dat niet verging in vlam van eigen leed." C. Woningbouw. Bij beschikking van de Minis ters van Arbeid, Handel en Nijverheid en van Fi nanciën, is de aan de gemeente Bloemendaal bij Koninklijk Besluit van 16 April 1921 toegekende bijdrage uit 's-Rijks kas, ter tegemoetkoming in het tekort op de exploitatie van 18 arbeiderswoningen door de Woningbouwvereeniging „Bloemendaal Noord", aldaar, nader vastgesteld op ten hoogste 2134.92. Er zijn menschen die groote daden zouden wil len doen en steeds wachten op de gelegenheil, en intusschen gaat het leven voorbij en de kleine verkwikkelijke daden der liefde blijven ongedaan. ROBERTSON. Verblijdende berichten. Naar in de Stads- Editie der Opr. Haarl. Crt. wordt medegedeeld is de grensuitbreiding van Haarlem thans in een sta dium gekomen, die een oplossing binnen zeer kor ten tijd mogelijk maakt. De regeernig heeft zich vereentgd met het zooge naamde kleine plan, dat het voortbestaan van Bloemendaal mogelijk maakt -Dit kleine plan be oogt een uitlegging van de Haarlemsche grens langs de Delft en van den Julianaweg langs den Bloe mendaalscheweg achter Elswout naar Heemstede, gaande door Bosch en Hoven naar Vrederust en van daar langs de Binnenliede tot de Jan Gijsen- vaart. Deze oplossing der kwestie wordt voor Haarlem gemakkelijk gemaakt door de bepaling, dat Haar lem aan Bloemendaal en Heemstede geen ver goeding zal hebben te betalen, als compensatie voor de kosten van annexatie van Schoten. Hoofdzaak is dus, dat Bloemendaal zal blijven bestaan. Zoodat het nu van Haarlem afhangt of de kwestie spoedig zal worden opgelost of dat ze opnieuw sleepende zal blijven, dan wel geheel van de baan zal gaan. Tuinbouw-wintercursus. Tot heden is het aan tal aangiften voor den Tuinbouw-wintercursus, uit gaande van de afdeeling BloemendaalVelsen van Tuinbouw en Plantkunde nog niet van den aard, dat de cursus zal kunnen doorgaan. Zal dit het geval zijn, dan moeten zich nog enkelen meer aanmelden. Personalia. Tot leeraar in het Nederlandsch, aardrijkskunde en de geschiedenis is aan het Kenn. Lyceum alhier benoemd de heer J, Buitenhof Jzn., leeraar aan de H.B.S. te Woefden. „Focus". Het jongste nummer van Focus is al weer zeer belangrijk te noemen. De foto's van en kele wilde dieren zijn prachtig, de bijdragen getui gen van een medewerking welke niet is te verbete ren. Minder ingenomen zijn we echter met de vol gende bijdrage; „Behoud van Natuurschoon". Onze lezers zullen zich herinneren, dat wij eenigen tijd geleden in no. 17 van „Focus", naar aanleiding van een stukje ,,De duinen in de omgeving van Haarlem" een jam merklacht plaatsten in verband met het prachtige terrein „De Blauwe Trappen", dat helaas ten prooi is geworden aan baldadigen en vernielzuchtigen. Het verheugt ons, dat onze klacht de aandacht heeft getrokken in breeden kring, want niemand minder dan de heer Polak heeft ze in zijn „Heem- schut"-artikelen in het Handelsblad overgenomen. Helaas moeten we weer een jammerklacht uiten. „Een der weinige te Bloemendaal overgebleven schoone plekken wordt met ondergang bedreigd. Velen zullen wel kennen het prachtige duinterrein ten Westen van den Hooge Duin en Daalscheweg te Bloemendaal, Het is een tamelijk smalle strook tusschen de „Jachtduinen" en bovengenoemden weg. Het is het eigendom van de gemeente Bloe mendaal en een plek, die uitmunt door natuur schoon. Op dit bijzonder fraaie, prachtig golvende terrein is een groote verscheidenheid van ge boomte. Dennen, eiken, sparren en populieren wis selen elkaar af. Het is een natuurmonument van heerlijke schoonheid. Waar het met den verkoop voor bouwterrein niet lukte, heeft men gemeend er het publiek van te moeten laten profiteeren, een loffelijk streven, doch het dreigt te zullen leiden tot totaal bederven van dit mooie terrein. Vroeger jaren was er een speelterrein aan het eind der Zomerzorgerlaan. Op die plek viel niet zooveel te bederven, doch dat terrein is gesloten. Eenige jaren geleden is aan den voet van „Het Kopje" een speelterrein geopend en oók daar viel niet veel te vernielen. Sedert eenigen tijd is ook dat gesloten en nu zal men zoowaar het heerlijke terrein aan den Hooge Duin en Daalscheweg aan het publiek, dat de omliggende plaatsen op Zon- en feestdagen op Bloemendaal uitstorten, prijsgeven. Wij betreu ren dit besluit van den gemeenteraad in hooge mate en zouden willen, dat men er op terugkwam vóór het te laat is. Het geldt hier geen belang van Bloemendaal alléén, doch dit is een zaak van ge wicht voor alle natuurvrienden in geheel Neder land." Hiermede nu kunnen wij 'het niet eens zijn. Niet met die zoo gevreesde vernieling, doch ook niet met die zucht om alles maar af te sluiten en zoo doende aan ons oog te onttrekken. Ziet ons Bloe- mendaalsche bosch er niet prachtig uit? Is daar nu zooveel vernield? Geen kwestie van. Het is daarom te prijzen dat de raadsleden het eindelijk hebben aangedurfd een klein stukje duin open te stellen. Openbare vergadering van den Raa'd der Ge meente Bloemendaal, te houden op Donderdag 16 October 1924, des namiddags 2 uur, op het Raad huis te Overveen. Agenda: 1. Aankoop van grond voor verbreeding van; aden Saxenburgerweg van J. C. Laan en J, A. Laan, b. den Bloemendaalscheweg van A, Stoop, c. den Verbindingsweg van de firma Joustra. 2. Ruiling van grond voor verbetering van; a. den Zandvoorterweg met de Mij. „Karsee- pel", b. de Margrietenlaan met mevrouw A. Boreel- Jkvr. Barnaart. 3. Verkoop van grond langs den Duinwijckweg aan Ir. W. L. C. Brunings. 4. Verzoeken om ontheffing van pacht. 5. Verhuur van grond langs den Zeeweg en strand aan: a. W. Dijkstra, b. G. Hoffschlag, c. C. van Maren, d. J. Dijkhuis. 6. Wijziging bouw- en wegenplan nabij Stoop's Bad. 7. Vaststelling suppletoire begrooting 1924, 8. Wijziging van de betalingstermijnen van den bijslag in het schoolgeld Middelbaar Onderwijs en Hooger Onderwijs. 9. Restitutie gelden, voorgeschoten voor school reisje. 10 Aanstelling van een vierde leerkracht aan de O.L. school te Overveen. 11. Verzoek om ontheffing van het bepaalde bij art. 3 van de Verordening op de Dranklocali- teiten. 12. Toepassing van art. 26 der Bouwverordening. 13. Ontheffing van bepalingen der Bouwverorde ning. 14. Ingekomen stukken. Burgem. en Wethouders berichten aan den Raad: Naar aanleiding van het om advies in onze han den gesteld adres van den heer Tinholt, hoofd van de openbare lagere school te Bloemendaal, hebben wij de eer U te berichten, dat adressant niet bekend was met het feit, dat op 'de begrooting geen gelden voor schoolreisjes meer beschikbaar waren gesteld. Dit vernam hij eerst den dag voor de reis, nadat hij ouder gewoonte de noodige voor bereidingen daarvoor had getroffen. Onder die om standigheid is het begrijpelijk en te billijken, dat hij de kinderen, die zich natuurlijk veel van het tochtje hadden voorgesteld, een groote teleurstel ling bespaarde. In verband hiermede zouden wij U in overweging willen geven, adressant de te goeder trouw voor geschoten gelden ten bedrage van 25.75 te restitueeren. Naar aanleiding van een schrijven van het hoofd der openbare lagere school te Overveen, den heer H. Hoekstra, hebben wij de eer U te berichten, dat reeds in he dd. 15 Februari 1914 ontvangen advies van de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs werd gewezen op de noodwendige uitbreiding van het personeel aan die school. Op ons voorstel werd te dien aanzien in de raadsvergadering van 20 Maart j.l. besloten, hier mede in ieder geval te wachten, totdat eene beslis sing zal zijn opgenomen omtrent de voorgestelde afschaffing van het zevende leerjaar. Zooals bekend, heeft de Wet van 30 Juni 1924, Stbl. no, 319 wel de leerverplichting voor het zevende leer jaar tijdelijk opgeheven, doch niet de verplichting der gemeentebesturen om het zevende leerjaar in stand te houden. En al zullen er nu wellicht enkele ouders zijn, die hun kinderen na een zesjarigen leertijd van de school zullen nemen, aangenomen TEL. 188. OPGERICHT 1870 Poulardes Braadkippen Soepkippen Eendvogels Talingen Hazen Fasanten Patrijzen Duinkonijnen Reevleesch KLEINE HOUTSTR.136 - HAARLEM mag worden, dat het overgroote deel der leerlin gen de school zal blijven bezoeken, totdat de zeven leerjaren zullen zijn doorloopen. Een zeer belangrijk motief voor aanstelling van een nieuwe leerkracht is thans na de zomer- vacantie komen te gelden. Tengevolge van de uit breiding 'der bevolking in het Oranjepark en in de omgeving van de Rampenlaan en Rollandslaan is het aantal leerlingen der school, hetwelk na de opening der St. Aloysiusschool aan het Zand- voorterpad tot 54 teruggeloopen was, thans reeds weder tot 99 gestegen en nog doorloopend komen aanvragen binnen, om tot de school te worden toe gelaten. Het door de schoolcommissie geopperde bezwaar dat de drie hoogste klassen onder de leiding van één leerkracht staan, doet zich daardoor thans in veel sterker mate gevoelen. Bovendien rijst de moeilijkheid, dat de beschikbare ruimte in de loka len te klein wordt om nog meerdere leerlingen te kunnen bergen. De plaatselijke commissie van toezicht, aan wier aandacht deze bevolkingstoename nie is ontgaan, komt in haar schrijven van 26 September j.l. terug op haar advies van Februari j.l. en adviseert op nieuw tot aanstelling van een vierde leerkracht over te gaan. 'Het belang van het onderwijs eischt o.i., dat aan het verzoek van het betrokken schoolhoofd en het advies der commissie van toezicht wordt gevolg ge geven. Financieel heeft dit voor de gemeente geen ander gevolg dan dat de jaarwedde van die eene leerkracht ten laste van de gemeente komt, terwijl het op de vergoeding aan bijzondere scholen, be doelt in artikel 100 der wet van geen invloed is, Met het oog op het handwerkonderwijs verdient aanstelling van een vrouwelijke leerkracht boven een mannelijke de voorkeur. In verband met het bovenstaande verzoeken wij U, ons te machtigen, de noodige stappen te doen om tot aanstelling van een tweede onderwijzeres aan de openbare lagere school te Overveen te ge raken. In het belang van 'de financiën van het Rijk zou indien zich hieronder geschikte onderwijzeressen bevinden een keuze kunnen worden gedaan uit de op wachtgeld gestelden. Art. 26 der Bouwverordening, dat o.a, verbiedt het bergen van motorrijtuigen in houten gebouwen, wordt herhaaldelijk overtreden, zonder dat dit ter stond kan worden geconstateerd. Thans hebben Burgemeester en Wethouders een lijst doen opmaken van de bewoners, die in hunne schuren of garages (al dan niet van hout) motor rijtuigen bergen. Alvorens nu tegen de overtreders proces-verbaal te doen opmaken, zouden zij 'gaarne het oordeel van den Raad hieromtrent vernemen, daar, met het oog op brandgevaar, Burgemeester en Wethouders de verantwoordelijkheid hiervan niet langer kunnen dragen. Zij merken evenwel op, dat: le. genoemd verbod reeds van de inwerking treding der Bouwverordening 'daarin was opge nomen, m.a.w. niet eraan is toegevoegd bij de laatste wijziging (18 Juli 1924); 2e. ingeval de Raad mocht besluiten, niet tegen de overtreders op te treden, het beter ware, het verbod in te trekken, welk voornemen toch uit veiligheidsoogpunt ten sterkste moet worden ont raden. De stratenmakers zijn druk bezig met den Vijver- weg een goede beurt te geven, zoodat deze weg wederom piekfijn in orde komt. Wij kunnen weer met lof over onze wegen gaan spreken. In vergelij king met andere gemeenten staan wij met onze wegen aan de spits. Collecte Roode Kruis. De collecte voor het Roode Kruis heeft in onze gemeente opgebracht de som van 1150.19. Vorig jaar bedroeg dit f 881. HET FOTOGRAFISCH ATELIER van IS VERPLAATST NAAR DE Ged. Oude Gracht 26, bij het Postkantoor Telef. 2827 - HAARLEM - Telef. 2827 KOMT U DE ETALAGE EENS ZIEN??

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1924 | | pagina 1