FRANKEN'S SPECULAAS FRANKEN'S SPECULAAS J.J.MIJÉ DE WIT Plaatselijk Nieuws. MAISON HETTY de goedkoopste, LINCOLN de meest volmaakte. J. Jongki Latijn en Griel Kleine Meubel W. I sterk /MJQ OEPKES] TFOTOGR/^FHU,zt| Boekhandel P.Sti Boekhandel P. Stil le en 2e flypotl Credieten Bijverdiens NUTTIG GOEDKOC E Z O E J. G. W. v. d. POL Jr. Geschikt adres voor Burger-timmerwerk II kunt 't aan den Broodbezorger bestellen Importeur: N.V. Haarlemsche Auto Centrale, Stationsplein, Telef. 1094. advertentie Schotersingel 117 Te] enz.,voorSt.Nicolaas-c „VREEBURG 8 uur DANSE (GROOTE ZAAI Koudenhorn SCHOENHAND schoterweg 27 - haa X TIMMERMAN EN AANNEMER Bl'daalscheweg 23, SANTPOORT, Tel. 22315 BLOEMENDAAL. Aan de jongens en meisjes van Bloemtn- daal, Aerdenhout en Omstreken. In Zetten in de Betuwe, staat een groot huif waar kinderen verpleegd worden wier ouders niel goed voor hun opvoeding kunnen zorgen. Er zijn zoo wat 150 meisjes tusschen drie en vijftien jaar. Nu schrijft de directrice ons, dat de speelgoed kast zoo akelig leeg is. Zij spelen net zoo graag als jullie, dus je begrijpt, dat er heel wat noodig is voor zooveel kinderen. Jullie zult deze week weer een en ander krij gen veronderstel ik, zou je nu wat van je oude speelgoed willen geven aan deze kinderen? Jon gens-speelgoed is ook heel welkom hoor, maar 't moet natuurlijk goed en heel zijn, anders geeft het maar verdriet. Verzend het 15 December dan hebben zij het nog vóór de Kerstvacantie. In Aerdenhout zal jenkvrouwe A. van Riemsdijk, „Rijnegom", het gaarne in ontvangst nemen, voor Bloemendaal stuur je het maar aan mijn adres, „Saxenburg", Mollaan 1. M. A. BIERENS DE HAAN. Concert Bloemendaalsch Gemengd Koor. Gisteravond gaf bovengenoemd koor een con cert in de groote zaal van Hotel Vreeburg. Het koor, onder bekwame leiding van Nico Hoo- gerwerf voerde een achttal nummers uit, waarbij we gelegenheid hadden op te merken, »/elk een vooruitgang er gemaakt is sinds het eerste op treden. Het ensemble, het streng doorvoeren der pp's en de beschaafde voordracht en uitspraak, dit laatste ook in de Latijnsche en Duitsche nummers was opvallend. De beide vaderlandsche liederen, het Wilhelmus en Gelukkig Vaderland, werden een waar succes voor de jonge vereeniging, die ook in Ave Maria en Abendbild toonde, wat ijverige studie onder deskundige leiding vermag. Het is een gelukkige gedachte van den leider, onze Bloemendaalsche musici voor welwillende medewerking uit te noodigen. Mevrouw Rozelaar won als violiste aller harten. Deze leerling van den heer Steenman beheerscht haar instrument vol komen. Frappant was de heerlijk zangerige toon, er de rust van haar voordracht. We hopen mevr. Rozelaar nog menig maal in 't openbaar te zien optreden. Mejuffr. Joh. Reeser zong een zestal liederen waarvan vooral Zueignung (Straus) en Sterren (Zweers) uitstekend vertolkt werden. Beide dames konden aan geen toegiftje ont komen. Aan den vleugel zat mej. Ré Levie, die op de haar eigene, bescheidene, maar hoogst kunstzin nige wijze de solisten begeleidde. Overigens, goede wijn behoeft geen krans! De zaal was geheel bezet, en 't publiek toonde zich hoogst dankbaar. Alles bijeengenomen kan Bloemendaalsch Ge mengd Koor met genoegen op dezen avond terug zien, omdat dit tweede concert buiten twijfel een groot succes was. Chr. Fanfarecorps „Sursum". Zaterdagavond gaf „Sursum" voor zijn donateurs en kunstlie vende leden een concert in Hotel Vreeburg van den heer Van Holst. Alvorens het concert een aanvang nam opende de voorzitter dezen avond en wekte alle aanwezi gen op, voor zoover deze nog geen kunstlievend lid waren, zich onder de kunstlievende leden te scharen of als donateur tot „Sursum" toe te treden. J HAPTF.NU ISTLAVN II l BLOEMENDAL OPNAMEN IN ElüEN OMGEVING* Gr. Houtstr. 126. Tel. 1760 Ruime keuze St. Nicolaas cadeaux! Jumpers en Vesten - Kousen, Sokken en Handschoenen Overhemden, Pyama's, enz Vervolgens opende Sursum, door te spelen Psalm 150. Dan nam het concert een aanvang. De heer L. D. zegt daarvan in „Haarl. Dagbl.": Het concert werd ingezet met een vroolijke Pas redouble, die vroolijk gespeeld werd. Het be roemde Largo van Handel, een van de werkjes, die de prijzen op het reeds genoemde concours te Zwijndrecht hadden helpen winnen, was zeer be schaafd van toon. Een kleine onzuiverheid in den inzet daargelaten, werd het zeer goed gespeeld en gaf het blijk van hetgeen deze enthousiaste nieuwelingen reeds vermogen. Daarna volgde een fantaisie, die verschillende leden gelegenheid gaf zich als solist te doen hooren. Vooral de piston- nist maakt zich deze gelegenheid ten nutte, om zijn werkelijk zeer mooien toon te doen hooren. Ook de trombonist had een belangrijk aandeel en speelde goed. Het was alleen jammer, dat de be geleiding tijdens zijn solo zoo onzuiver was. De zuiverheid heeft trouwens ook in Le Trouvère nogal eens parten gespeeld. Ook was in die opera fantasie wel wat erg aan tempo geofferd. Dit laatste werk lag nog wel wat boven het kunnen der jonge vereeniging. Na de pauze was het programma vrijwel op gelijke wijze samengesteld als ervoor. De totaal indruk was, zooals ik reeds zeide, een goede, en een compliment aan den kundigen dirigent is dus zeker niet misplaatst. modern georganiseerden en leden der Coöperatie „Vooruitgang" zullen gehouden worden: voor de kinderen van 47 jaar, Zaterdag 6 December in het Enotgebouw, Duinlustparkweg aanvang 's middags half drie precies, zaal open 2 uur; voor de kinderen van 812 jaar wordt Woens dag 10 December een gecombineerde bioscoop- goochelvoorstelling gegeven, aanvang half vier, zaal open 3 uur. Door de groote deelname (300 kinderen) biedt de zaal geen ruimte voor de ouders; deze zullen dus dit keer niet het feest kunnen bijwonen. Een nieuwe brug over de Jan Gijsenvaart. B. en W. stellen den Raad voor, in te willigen een verzoek van den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat, om aan het rijk vergunning te geven tot het maken van een nieuwe brug over de Jam Gijsenvaart in den Rijksweg Haarlem eisen. B. en W. stellen eenige voorwaarden, o.a. dat de stremming van de scheepvaart zoo kort mogelijk zal duren. Met ingang van 22 Dec. wordt de besteller bij den Post- em Telegraafdienst P. J. A. Molenkamp l van hier als zoodanig overgeplaatst naar het post en telegraafkantoor te Bloemendaal. Haarlemsche Sigarenfabriek JChessenZn Haarlem SANTPOORT. Met groot succes trad mevr. PruijsBoszhardt van hier als soliste op bij het concert van het kerkkoor in de Ned. Herv. kerk te Uitgeest. Ze zeng liederen van 'Hiller, Bach, Tetterode en Kuiler. Mevr. Pruys is leerlinge van mevr. Sybrandi Halberstadt. Vierde Volkszangavond. Deze had Donder dagavond in Zomerlust plaats. Na eenige goed geslaagde algemeene zangstuk- St. Nicolaas te Santpoort. Als ieder jaar is de Sint ook hier geweest en heeft zijn artikelen in verschillende zaken laten uitstallen. Ieder jaar worden de zaken echter niet op dezelfde wijze bedacht. Wie van de oude Sant poorters herinnert zich niet den tijd, dat alleen enkele zaken aan den Rijksstraatweg een St. Nico- laas-tafel hadden. Het was in den tijd dat Sant poort nog een knus en klein dorpje was en als ge volg daarvan had de Sint niet zooveel te brengen als thans van noode is. Santpoort wordt een moderne plaats en alle oude dorpstradities mogen nog jaren in den geest gedragen worden in werkelijkheid zal het anders zijn. Santpoort wordt a.h.w. door een nieuw dorp ombouwd en dit brengt onomstootelijk ook ver nieuwing voor al het gebeuren in Santpoort. St. Nicolaas heeft dit óók begrepen en zoowel Rijksstraatweg als Hagelingerweg hebben nu een beurt gekregen om een St. Nicolaas-uitzet te ont vangen. Het doet prettig aan om dat alles te bekijken. Een wandeling langs al het moois dat onze zaken- menschen de Santpoorters ontvangen hebben, doet beslist besluiten om in Santpoort uw sur prises te koopen voor de St. Nicolaas. De tijd dat wij geïsoleerd waren, is geweest. Santpoort is als plaats onder de rook der stad te bereiken zonder hooge transportkosten enz. Dus is het thans voor Bij het op 17 en 18 dezer te Haarlem afgenomen examen der Vereeniging van Leeraren in het Boek houden te Amsterdam, slaagde voor het praktijk diploma boekhouden de heer J. J. Korsdam te Santpoort. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Santpoort (station) en het daaronder ressorteerende hulppostkantoor Santpoort (dorp) werd gedurende de maand November 1924 ingelegd: f 9476.69; j terugbetaald f 13.841. l Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draag het nummer 3487. Het laatste door dat kantoor overgeschreven i boekje draagt het nummer 2221. Het laatste wat U proeft van is de fijne botersmaak is pikant, kruidig en broos, iedereen houdt er van. DE PRIJS IS 18 CENT PER ONS. ken werden we vergast op eenige sopraansolo's van mej. Wortman, begeleid door den heer Vink, beiden uit Amsterdam. Deze sopraan, die zich welwillend beschikbaar gesteld had, beschikt over een krachtig, helder en zuiver geluid. Aan de uitspraak, hoewel duidelijk, is nog iets te verfijnen. „Een Koningsvrouwe", „Mijn Kerelke" en „Vrijage 1814" werden voor beeldig voorgedragen en verdienstelijk begeleid door den heer Vink. Na een spontaan applaus werd haar een fraaie ruiker aangeboden. De heer Sixma gaf na de pauze een tenor-solo, waarna men overging tot gemeenschappelijke zang. Mej. Wortman had zich intusschen als visschers- vrouw verkleed en zong nu het mooie liedje van de zee „Op de witgekuifde baren" en het komische „Zoo doet de boer". 'Beide nummers werden wederom met daverend applaus beloond. Vergeten we niet te vermelden, dat de jongens den heer Sixma een aardige attentie bewezen, door hem een bloemruiker aan te bieden. De heer de Haas, bestuurslid der afd. Sant poort, bracht dank aan mej. Wortman en den heer Vink en sprak den wensch uit nog veel van hen te mogen genieten. Wederom werden nieuwe leden aangeworven. De zaal was tamelijk vol. de Santpoortsche winkpliers ook mogelijk om tegen stadsprijzen te (everei, De dorpsche degelijkheid hopen wij echter nog lang te bewaren, want de opvatting der Santpoortsche winkeliers is om vooral prima kwaliteit te leveren. St. Nicolaas- aankoopen in Santpoort en Jan Gijsenvaart zullen U hiervan overtuigen. Soc. Dem. Vrouwenclub Bloemendaal—Santpoort. De kinderfeesten door bovengenoemde club ge organiseerd voor de kinderen van partijgenooten, Uitslaande brand. Zondagavond ongeveer 6.30 uur brak in een betrekkelijk kort tijdsbêstek weer brand uit in ons dorp. Het was aan den Hagelin gerweg, waar een groot pakhuis, gevuld met kunst mest en riet, 'm een oogenblik in vollen vlam stond. Voor het zoover was, kon de heer Taber- nal de huurder van 't gebouw en eigenaar van den inventaris, zijn vrachtauto nog in veilige haven brengen. De brandweer was spoedig ter plaatse,- ondanks het feit, dat Zondags de meeste Santpoorters uit zijn, en tastte met twee stralen op de waterleiding bet vuur aan. Gelukkig kon de brandweer de aan grenzende gebouwen behouden. De naaste bewoners zullen echter benauwde en warme uurtjes hebben doorl efd. De brand bracht veel nieuwsgierigen op de been, honderden toeschouwers sloegen dan ook de brand en de werkzaamheden der brandweer gade. De Santpoortsche brandweer heeft inderddaad door het actief optreden gezorgd dat er geen ongelukken gebeurden en de brand beperkt bleef. Naar wij vernemen is de eigenaar van het perceel, de heer S., yerzekerd, ook is dit het geval met den heer A. Tabernal, wiens goederen iu dit gebouw opgeslagen waren. SCHOTEN. Nog meer bouwrijp terrein. Wat is men toch j van plan met de uitgestrekte terreinen die voor j bouwgrond worden klaargemaakt? Daar is het ge meentelijk bouwterrein, dat nog in geen jaren vol gebouwd zal zijn, zoolang de grootte van het ter rein, dat als minimum voor een arbeiderswoning bestenïd is, niet wat kleiner zijn mag. Onnoodige druk op de toch immer al te hooge huren! Dan daarnaast ligt het opgespoten, en evenals het gemeenteterrein voor elk ander doel nuttelooze stuk grond, behoorende bij het landgoed „Huis te Zaanen". Als er geannexeerd wordt de secreta ris-generaal van Binnenlandsche Zaken meent, dat het wetsontwerp, stel dat het zoover komt, niet eens in dit zittingsjaar meer op de agenda zal komen zal Haarlem daarop gaan bouwen. Het terrein behoort immers reeds meer dan een jaar aan onze groote zustergemeente. Maar wat gaat er gebeuren als er o, nachtmerrie voor Haar lem eens niet geannexeerd wordt? Zal deze grond dan verkocht worden aan kleine stukken wellicht, of zal Haarlem het in erfpacht geven? In zijn voorlaatste vergadering besloot de Haarlemsche Raad tot aankoop van bijna 6 H.A. grond tusschen den Rijksstraatweg en het N.B. Spaarne. Voor volkswoningbouw!! 't Is alles voor den volkswoningbouw, maar volkswoningen vindt men er geen enkele onder de woningen, welke de laatste paar jaren gebouwd zijn, uitgezonderd dan de 100 gemeentewoningen, die nog veel te hoog in huur zijn. Dat pas aangekochte terrein moet worden opge spoten, liefst maar 80 c.M. en dit gerekend bij de f 2.50 die Haarlem betaalde voor elke vierkante meter van dat drijvende weiland, kan men moei lijk spreken van een koopje, waarop goedkoope volkswoningen zullen kunnen verrijzen. Ja toch! Er is een weg op te vinden, als de malle eischen voor de grootte van elk bouwterrein maar ver vallen en b.v. worden gesteld op die welke men in Haarlem aan de Slachthuisbuurt ziet benutten. Er zijn nog meer plannen! Ruim een jaar geleden, werd het weiland, be hoorende bij de oude boerderij van Van Schie tus schen Rijksstraat- en Spaarndammerweg in exploi tatie genomen als bouwterrein. Een groot aantal woningen is er verrezen. Niet één nog is er be woond! Kan ook niet. 't Zijn alle Middenstands woningen, minstens zelfs. En daaraan is in onze gemeente voorloopig geen gebrek. Voor één gezin, waartoe de huizen zijn ingericht, zijn ze stuk voor stuk te duur. Maanden zullen er verloopen, voor dat dit huizencomplex bewoond zal zijn. En alsof alles bezet is gaat men het resteerende stuk van dat bouwterrein ongeveer de helft opspuiten met een laag van ongeveer 80 c.M. blauwzand en het dus bouwrijp maken. Alleen.... de rioleering voor de aan te leggen straten ligt er nog niet in. Zou men leergeld gegeven hebben met het geheel berioleeren van 't groote gemeentelijk bouwterrein, waardoor iedere wijziging van het bouwplan on mogelijk is zonder zeer groote kosten. Zouden er op dat straks opgespoten terrein tot aan het Spaarne nu eindelijk eens arbeiderswoningen ko men? Maar er zal daar zeker wel geheid moeten worden, dus niet bepaald goedkoop bouwen. Wat wil men toch met de tegenwoordig eenzijdigen bouw. Middenstandswoningen en niets anders. De „stroppen" welke op die bouwwerken vallern zijn niet weinige en vooral zijn ze niet klein. Een fail- lissementje komt er nog al eens voor! Wel zal nu de Spaarnhovenstraat, de nieuwe' verbindingsweg van den Rijksstraat- naar den Spaarndammerweg aangelegd worden; de riolee ring ligt er reeds. Zou de gemeente Haarlem nu tegelijk ook het door haar aangekochte terrein, dat aan het eerst bedoelde grenst, laten opspuiten. Dan kan ook de Zaanenstraat worden aangelegd langs en de Timorstraat achter de R.K. Kerk aan den Rijksweg. Het terrein bij de Timorstraat, achter het kerkgebouw schijnt bestemd voor de te stichten R.K. school St. Liduina. Het is meer dan noodig, dat eindelijk eens be gonnen wordt met de eigenlijke volkswoningbouw. En daarvoor zal het straks opgespoten terrein tus schen Spaarne en Rijksstraatweg uitstekend ge schikt zijn. De groote zandzuiger ligt voor den Spaarnewal en zal straks het terrein volspuiten. Chr. Hist. Kiesvereeniging „Groen van Prinsterer". In een dezer dagen gehouden ledenvergadering der Chr. Hist. Kiesvereen. „Groen van Prinsterer" te Schoten, werd o.m. door het en bloc bedanken van het oude bestuur, een nieuw bestuur gekozen, hetwelk hierna als volgt werd samengesteld; E. de Groot, le voorzitter; R. H.-Veltkamp, 2e voor zitter; J. Horsmeier Jr., le secretaris; D v. Bins- bergen, 2e secretaris; Chr. Rabouw, le penning meester; Z. Eikerbout, 2e penningmeester; mej. A. van Hemert, I. Nauta en J. C. de Groot, commis saris. Faillissement J. de Leeuw, handelaar in leder en fournituren. Het Algemeen Nieuwsblad „Handelsbelangen", uitgave Van der Graaf en Co. te Amsterdam bevat o.m de crediteurenlijst in het faillissement J. de Leeuw te Schoten. Zij telt 29 namen, met een tctaal passief van f 10.756.84. De voornaamste schuldeischers zijn: N.V. Leder- en Fournituren- handel v.h. S. Prins Azn., Amsterdam f 4.589.52; J de Leeuw, Laren f 1000. Onderhandelingen om het Kasteel „Zaanen" te behouden. Men schrijft aan de St. Editie (O.H.Crt.): Het kasteel op het landgoed „Huis te Zaanen is sedert 1 Nov. onbewoond. Naar verluidt zijn er onderhandelingen hangende om het kasteel niet te sloopen, maar te behouden in welk geval de ge meente Haarlem het huis van den vroegeren eige naar van „Zaanen" zal moeten overnemen. Het tramemplacement, Waarom, nu de rails van de stoomtram verwijderd zijn, 't vroegere, door een houten varkenshok-hek omrasterde emplace ment, intact gehouden wordt en daarmede tevens voordurend de grootste verkeershindernis langs den Rijksstraatweg bestendigt, is niet heel duide lijk. Want ook al zullen de tramplanmen naar Oud- Schoten voortgang hebben, dan nog heeft het geen zin, die hindernis te behouden. Kan dat oude wachthokje, waarvan zeer weinig gebruik gemaakt wordt, niet beter verdwijnen naast de remise, dan kan het Soendaplein eindelijk eens ruim gemaakt worden. MUZIEK. Het Hollandsche Strijkkwartet. Het Concert bureau W. Alphenaar te Haarlem verzocht ons mede te deelen, dat het, bij voldoende belangstel ling, voornemens is, een Cyclus van 3 concerten, te geven door het bekende Hollandsche Strijk kwartet, te organiseeren. Bedoelde concerten zullen plaats hebben in de bovenzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw en wel op de volgende datums: Maandag 22 Dec., Maandag 12 Jan. en Maandag 9 Febr. Het eerste concert bevat uitsluitend klassieke, het tweede romantische, terwijl het derde en laat ste concert geheel aan kwartetten van moderne meesters gewijd is. Het concertbureau verwijst naar de toonaangevende dagbladen, waaruit het afleidt, dat het Hollandsche Strijkkwartet met eere in de rij der meest vooraanstaande strijkkwar tetten der wereld genoemd worden kan. De toegangsprijs is dermate laag gesteld, (abon nementsprijs voor 3 concerten f 2.50; losse kaar ten, voor le, 2e of 3e concert a f 1.50; verhoogd met rechten) dat uit financieel oogpunt, niemand zal behoeven te verzuimen, deze werkelijk schitte rende kamermuziekavonden bij te wonen. Dronk men vroeger 's avonds na de thee een glas wijn of bier, thans is het VICT0RI A-WATER Oberlahnstein. dat vermengd met Sinaasappel, Citro-en of Limo nade-siroop een verrukkelijken avonddrank geeft. Voor huishoudelijk gebruik bizonder aanbevolen in Literschroefflesschen, inhoudsprijs 32 ets. de Sinterklaas-étalages hem af. Hij keek naar speldjes. Verdraaid, wat waren die dingen duur! Voor een gulden had je nog net niks. En hij had geen spie. Toch móest en zou hij een speldje koo pen. Hij had nu juist zoo'n aardig versje gemaakt, en zich al heelemaal voorgesteld, hoe hij 't zou in pakken en stilletjes in haar boekentasch stoppen tusschen de uren in. Daar stond hij voor een horlogemakerswinkel. Hij kon er nu toch wel eens ingaan, om te vragen, wat het zou kosten, de knol weer aan den gang te maken. De horlogemaker bekeek het ding, en zei, met een meewarigen blik: „Daar zou 'k niet aan beginnen, jongenheer! 't Is het niet waard. Dan kunt u beter een nieuw koopen, dan houdt u nog geld over ook." „Wou u 't inruilen?" vroeg Govert, plotseling in verzoeking gebracht. Nu was des horlogemakers meewarigheid gewe ken en met een meedoogenloozen lach viel hij uit: „Inruilen? Maar, meneer, 't is geen cent waard. En 't werk is absoluut verroest. Ik wou maar zeg gen, dat als ik in deze ouderwetsche kast een nieuw werk moet zetten, dit u meer zal kosten dan wanneer u een nieuw horloge koopt." „Geen cent waard?", vroeg Govert verschrikt. „Maar 't is toch zilver?" „Wat u zilver wilt noemen. Al gaf u 't mij present, op Sinterklaas, ha-ha! u zoudt er me geen pleizier mee doen. Gerust, neemt u 't maar weer mee." Nu stond Govert beteuterd. Op straat gekomen, rees twijfel aan de deskundigheid van de uit spraak, en Govert, die niet van halve maatregelen hield, besloot onmiddellijk een tweeden horloge maker te raadplegen. Maar deze, zij het in hoffe lijker termen, verzekerde hem met dezelfde stel ligheid, dat Oom Martinus' dierbare horloge een handelswaarde vertegenwoordigde van nog geen cent Nederlandsch courant. Govert had geen derden deskundige noodig, om zijn geloof in Tante's goede trouw te verliezen. Hem, vijfde klasse gymnasiast en bijna student, met zoo'n waardeloos prul af te schepen en er nog tra nen van dankbaarheid voor te eischen! Tranen van spijt schoten hem in de oogen. Met het lorrige ding in de hand, het kranten papier en de touwtjes had hij in zijn driftige erger nis op de toonbank laten liggen, stapte hij voort. Naar de Sinterklaas-étalages keek hij niet meer; hij nam zijn weg door de smalle steegjes en straatjes, om zoo gauw mogelijk thuis te zijn. Terwijl hij een donkeren hoek in de achterbuurt omsloeg, viel zijn oog op het woord BANK VAN LEENING boven een sinistere deur. En plotseling kreeg Govert een inval. Voordat hij zich ervan rekenschap gaf, wat hij deed, had hij de op een kier staande deur open geduwd en bevond hij zich in een soort hal, waar op een bank een havelooze vrouw bezig was een bundeltje open te knoopen. Door een loketje zag Govert het hoofd van een gebrild heer, die blijk baar op de vrouw wachtte. Hij trommelde althans ongedurig met zijn vingers op het paneel. Wantrouwig keek hij Govert aan, toen deze met een vastberaden smak het horloge voor het loketje legde en vroeg: „Wilt u dit beleenen?" Govert wist niet, of hij 't zoo goed zei; hij kende den lommerd en deszelfs gebruiken slechts uit de stuiversromans en de bioskoop. Maar het scheen goed te zijn. De heer nam het horloge, balanceerde het op zijn hand en keek met een loensch brillen-oog op Govert neer. Toen zei hij, zakelijk en kort: ,,'n Gulden". Hij zei het zoo kiesch, dat de vrouw het niet hoefde te hooren. Toch hoorde zij het; zij onder brak het ontknoopen van haar bundel en keek met een schaapachtig medelijden naar den jongenheer, al weer zoo'n slachtoffer van de „fesoendelijke armoede van teugenswoordig". „Je zouën 't toch nooit an 'm zien!" De heer schoof een blanken, gaven Hollandschen gulden door het loketje, en schreef Govert's naam en adres in een geweldig register. Daarmee was de ceremonie afgeloopen. Govert had zoo'n schik over de onverwachtsche wending, die de zaak had genomen, dat hij zich thuis verried. „Wat heb je toch, jongen?", vroeg zijn vader, toen Govert onder het eten al maar door in zich zelf lachte en in zijn vestzakje voelde. „Dit heb ik!", zei Govert, en met trotsch gebaar hief hij het flonkerend zilverstuk uit het vestzakje omhoog. „En nu zouden jullie wel eens willen weten, hoe ik hier aan kom." Overmoedig door het dolle avontuur biechtte nu de zondaar zijn ontrouw aan de familie-traditie en zijn ongeloof aan Tante's milddadig hart. In geuren en kleuren vertelde hij de geschiedenis van Oom Martinus' horloge, maar toen hij meedeelde, dat hij zijn naam en adres in het beleeningsregister had moeten opgeven, verschoot zijn vader van schrik. „Maar dat is schande! Onze naam in het pandjes huis! Mijn solied en gerenommeerd adres! Jongen, je hebt je vader's huis geblameerd. Gauw, als weerlicht terug en los je pand in. Hier heb je een rijksdaalder; zie, dat je 't daarvoor klaar speelt Oom Martinus' horloge in den lommerd.... Tante zou het besterven Govert haastte zich en toen hij, thuis terugge* keerd, Oom Martinus' horloge op tafel legde en zijn vader de f 1.50 terug wilde geven, zei deze; „Nee jongen; geld, dat in den lommerd gewisseld is, neem ik niet meer aan!" Voor een daalder kun je een meisje al iets aar' digs koopen en op Sinterklaasavond had Trun>i haar speldje. Telefoon 22045 LUXE POST KUNST-KALENDE1 ROMANS JONGENSBOEKE MEISJESBOEKE1 KINDERLECTUU1 VULPENHOUDER (Walil, Watermen VULPOTLOODE1 (Eversharp, Penkal ZAKPORTEFEU1LL SCH OOL-ÉTUIS VERFDOOZEN SCHRIJFMAPPEf PRESSF.PAPIERS BEELDJES CORSd VLOEIDRUKKERf KWARTETSPELE ZAKMESSEN POSTZEGELALBUM WANDBORDEN BIBELOTS KINDERSPELEN INKTKOKERS ZAKBOEKJES WHIST- EN BRIDGE B BRIEFKAARTALBUj Telefoon 22045 Dierenarts Spreekuur: 1—2.30 ei STUD. KLASS. LEI GEEFT LESSEN EN 1 LEERLINGEN LYCEUM Brieven No. 9747 Bur. v. WONINGINRICHl Telefoon 2167 Opgericl Zeer aardig oud hollai Haardbankje f Oud holl. Hall-bank I Eiken Ligstoel verstelbi kleurechte kussens Zeer mooie Eiken Kaps effen pluche kleed alle I f 15.- Kleine Wortelnotenvitrine vooriedereen zeer billijkeci CLAES DE VRIESELAA ROTTERDAM. Postz. v. ar mp^ctleY.e en ijverige pi met vrijen tijd, welke schen r °f b,'verdiens1 schen, geheven hun adre B n onder No. 9746 B"reau van dit blad. zijn een paar warme pai vanaf f j.45 zijn onze prima werkscl a f 5.90 zijn wij in alle soorten s werk, welke uitmunten i diteif en gemakkelijke pe daarom voor Ut St. Nicolaasgeschenf

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1924 | | pagina 2