Prijsvraag met cadeaux! Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang SMIT I; juitaren Buiten den stroom WILD EN GEVOGELTE P. VAN DER STAD - Tel. 188 FotografiSGh Atelier DirHRttGr HAARLEMSCHBJANKYEREEN1GING - BLOEMENDAAL 1 18e JAARGANG. ZATERDAG 13 DECEMBER 1924 No. 50 I Uitgever: A. EIKELENBOOM, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: Bloemendaalscheweg 42. - Tel. 22324. J. Jansen :narbeid velll" 8.— :daas cadeau ;weg 49 Haarlem Houtstr. 169, Tel. 3472 GESCHENKEN EFFECTEN EN COUPONS VREEMD GELD BUITENLANDSCHE WISSELS - CREDIETEN DEPOSITO'S VERSTREKT CREDIETBRIEVEN OP BINNEN- EN BUITENLAND DOCUMENTAIRE CREDIETEN LOKET-KLUIZEN GEMEENTERAAD. Voor kinderen van abonné's J-7 A VEEé, :ag ze door de straten, d, in de Seine-stad, jn, of hoorde ik praten straat, die ik vergat? weet niet die kleedijen, ig hadden omgedaan, niet meer hunner rijen, die klinkend ging vooraan. .r Jongens; de gelaten lenschwezens, schrijdend voort, van soldaten, land waarheen, of oord. schouders de geweren, kleine veldboeket, te gaan marcheeren n die daarin gezet.... roet zijn van het leven, èn het wellekom.... arom gaat gij nu beven vaarom wordt gij nu stom? Uit: „Opstandige Liederen".) K A G E N D A. ag 7 December. IEMENDML voormidd. 10 uur, ijk, Doopsbediening. J. C. van Dijk. BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD v£ i: Abonnement: Voor een half jaar 1.75 LOSSE NUMMERS 5 CENT, Advertentiën: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer, korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.elke regel meer 10 cent. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. 300O0QO00O000QC* MENKOMST in gebouw des voormiddags 10 uur, G. Dankbaar. 11 December 1924. J. C. van Dijk, Bijbellezing. KERK, voormidd. 10 uur, ■ussaard. :lfde. De Engelsche pers kan een waarheid zoo droog [voorstellen, dat zij alle overtuiging mist; de Ame- |rikaansche pers kan een waarheid met zooveel [vuur voorstellen, dat geen mensch eraan gelooft. „SPOKEN IN JEST". OOCXDOOOOOOOOCHXIOOOOOOOOOO NTPÖGRT. voormidd. 10 uur, an den Bergh van Eysinga. serschappij van het kleine. den heer D. Bartelsman. KERK, in het aan, v.m. 9.45 uur, Heemstede, esdienst. gebouvf AARLEM. UJZINNIG HERVORMDEN mg Jacobstraat. Sneek. VI Telef. 3640 -carrosseries HAARLEM i de Firma's lolland ^onden Met een jaar garantie /khandel van Catalogus HET EIGENDOM. De koning spreekt: Dat zijn mijn landen; Ik ben de heer, ik draag de kroon; Dat zijn mijn bergen en mijn stroomen Dat is het erfdeel van mijn zoon. De landheer zegt; „Deez' velden waren Ons eigendom van overoud Mijn vader erfde van zijn moeder „Die weiden en dat donker woud.'' Het knaapje toont de vogelkopjes, 'Half weggedoken onder 't mos, En zegt: „Dat nestjen is het mijne, Ik heb 't gevonden in het bosch." Als moest de mensch alleen bezitten, Om eigenaar en heer te zijn; Als moest steeds de een aan and'ren zeggen; „Dit is het uwe en dat het mijn". ROSALIE LOVELING. (Nadruk verboden.) Een eigenaardige gewaarwording maakt z.ch van ons meester, wanneer wij, op ge ringen afstand van het straatverkeer ons voor een winkelruit of op een bank bij een boschje posteerend, den menschenstroom aan ons laten voorbijgaan. Hier is de vergelijking met den bloeds omloop werkelijkheid gewordenhet krioe lend heir van lichamen dringt zich door de aderen der stad en gutst rhythmisch ver der. Er is geen begin en geen eindruste loos stuwt de stroom langs den eenzamen toeschouwer voorbijonverpoosd, als één opgehoopt, samengeklonterd kleefsel van lichamen, dat traag maar volhardend zich voortbeweegt. Alle persoonlijkheid ver vaagt; dit veelhoofdig wezen draagt een gemeenschappelijk stempel: dat van de kosmisch vloeiende rivier, die zonder besef de haar voorgeschreven baan volgt, en zich door geen beletselen laat weerhouden. Deze duwende, stuwende, dringende stroom is meedoogenloos vastberaden, voorbestemd tot zijn doel. Wat is het doel van dezen tienduizend- voudigen menschenstroom? Heeft hij een doel? De tienduizenden oogen laten geen twijfel over; stellig en zeker zijn ze ge richt op iets in de verte vooruit, iets, dat de toeschouwer kan zien noch vermoeden, maar dat er is, zeker en stellig, ergens ginds in de verte. Kil en hard staren de oogen naar het concrete, werkelijke doel, dat te bereiken moet zijn, als men maar volhoudt. Nooit is het in de straat zelf, waar wij ze waarnemen, de zwijgende, norsche ge zichten, die zich voortspoeden naar hun doel. Altijd zal het in een volgende straat zijn. En als wij hen in de volgende straat gadeslaan, is ook daar niet hun doel, maar weer een straat verder. Altijd is het ver der, eindeloos is de lange, jachtige tocht naar het doel. En steeds komen nieuwe gezichten voorbij steeds wast het getal dergenen, die met de overigen mede, vastberaden welbesloten voortstevenen. Nimmer zal een hunner de laatste zijn. Want onaf gebroken gutst de menschenstroom voort Alle gezichten lijken op elkaar en alle voortspoedende beenen; wanhopig trooste loos is de eentonigheid in het uiterlijk van deze tienduizendtallen. Heeft elk dezer menschen een geschiedenis, die louter hem zelf betreft? Kan één hunner een enkele gedachte eigen zielsbezit noemen? Beleeft iemand van allen iets persoonlijks, is hij hoofdpersoon in zijn eigen roman? Wie kan hier iets zelfstandigs vermoeden of iets afzonderlijks! Buitengewoon alleen is net gewone, dat deze menschen gemeen schappelijk kenmerkt. Ik tracht mij te verplaatsen in den eers e de beste die mij voorbijvaart. Ik fwf ZVn: levensverhaal. Het verhaal is Sf droevig. Maar hoe ik mij tot be- in S opschroef, het geeft niet. Hier langrijk"611 enStr°°m' Wordt alles onbe~ KERST- ttlVlVxI ILi De man, die voorbijgaat, betreurt een doode. Maar wat voor beteekenis heeft een doode hier op dit drukke punt? Kan de stroom bij een doode stilstaan? Er zijn honderden dooden elk oogenblik van den dag. De vrouw, die voorbij gaat, begeeft zich naar een rendez-vous. Een geur van romantiek omzweeft haar. Een kleurig stipje in dezen grauwen stroom. Maar de stroom draagt duizenden kleurige stipjes. Wat als verrassing bekoorde in de eerste verschijning, laat onaangedaan in de tweede en verveelt in de derde. Van tal- looze aangezichten lonkt de liefde. Wat voor beteekenis heeft liefde, zoo in het groot Beurszaken, winkelinkoopen, straat- slenterij. Bezigheden zonder eind, over wegingen zonder eind, beuzelarij zonder eind. Eén gemeenschappelijke bezigheid, één gezamenlijke overweging, één groote beuzelarij. De ziel der menigte spreekt uit duizenden ziellooze gezichten. De ziel der menigte! En plotseling be denk ik, eenzame hier voor mijn winkel ruit, eenzame hier op mijn bank, wat ik voor de ziel der menigte beteeken. Voor haar beteeken ik niets. Als mij hier iets overkwam, zou de menigte gapen, grijn zen. Verschrikkelijk moet het zijn, ten overstaan van de menigte te sterven. De ziel van de menigte is meedoogen loos, zielloos. Voor haar bestaan geen per soonlijke belangen. Voor haar geen teer heid, geen fijne schakeering van stem ming, geen innige dingen. Voor haar slechts het koude, zakelijke doel in de verte, waarnaar zij hardnekkig streeft. Haar eenig besef is, dat zij in haar streven niet gestoord of belemmerd wil worden. Moge verhoed worden, dat ik, eenzame, het verkeer ooit strem! Maar gaat dit dan heelemaal buiten mij om Is er niets wat mij bindt aan haar en haar aan mij Troostelooze gedachte, bui ten den stroom van het leven te staan. Want slechts in de gemeenschap is leven. Daar: rug zijnde tusschen die ruggen en hoofd tusschen die hoofden zal ik een kracht voelen, die ik, eenzame, hier ont beer zal een genot in mij tintelen, dat mij hier heeft begeven. Opgaande in de menigte zal ik mijzelf verliezen om mij zelf te hervinden. Ook als atoom in het machtig heelal, als bloedlichaampje in den gutsenden polsslag, ken ik mijn waarde. Ingevoegd in het monumentale gebouw, ingelijfd in het breede gelid, opgelost in den grooten golfstroom word ik mij den anderen kant van mijn wezen bewust. Toch is het mij goed geweest, een oog wenk den stroom te verlaten, om dien langs mij te laten voorbijgaan. Het zijn allen eenzamen als ik, die hem vormen, en als elk hunner zich naast mij in eenzaam heid afzondert, zal hij in mij den genoot ontdekken. Dan verrast ons wederzijds menschelijkheid en een nieuwe wereld is voor ons beiden ontstaan, een inniger, warmer, werkelijker wereld. C. Openbare vergadering van den Raad onzer ge meente, gehouden op Donderdag 11 December 1924, des namiddags twee uur, op het raadhuis te Over veen. Voorzitter Jhr. A. Bas Backer, burgemeester. Afwezig de heer Kremer. PUNT \1. Aankoop van een stukje grond van mevr. de Wed. van Hoorn geb. Schouwenburg. Dit betreft een strook grond aan den Parkweg, hoek Bloemendaalscheweg, waarvan de aankoop som f 1.— bedraagt. Goedgekeurd. PUNT 2. Verkoop grond langs de Noorder Tuin- dorpslaan aan B. Kuurstra. Goedgekeurd. B PUNT 3. Opnieuw vaststellen verordeningen op de helling en invordering van schoolgeld ,voor het Lager Onderwijs, Uitgebreid Lager Onderwijs en V ervolgonderwijs. Wordt zonder bemerking vastgesteld. PUNT 4. Vaststelling bijslagverordening op het schoolgeld voor de R.K. Handelsavondschool. Wordt zonder bemerking vastgesteld. PUNT 5. Beslissing omtrent toekenning tran ge meentelijke vergoeding ex art. 100 Lager Onder wijswet over 1923 aan de besturen: a. R.K. Jongensschool te Overveen, b. R.K. Meisjesschool te Overveen, c. Bloemendaalsche Schoolvereeniging. Wordt zonder bemerking vastgesteld. PUNT 6. Adres van Hoifschlag c.s. om alsnog de terreintjes langs den Zeeweg onderhands te verhuren. Naar aanleiding van din verzoek hebben Burge meester en Wethouders de eer den Raad te ver wijzen naar de door hen te dien aanzien ingediende en in de vergadering van 16 October 1924 beïian- delde voorstellen inzake de verpachting van het strand en bedoelde terreintjes. De heer de Roo van Alderwerelt zal, de omstan digheden in aanmerking genomen, thans vóór het voorstel van B. en W. stemmen. De heer Otto vraagt eenige inlichtingen naar aanleiding van de uitlating van den heer de Roo van Alderwerelt en meent bij het Dagelijksch Be stuur een onjuiste behandeling te bespeuren van deze zaak. De heer Schulz oordeelt het beter dat de pacht van jaar tot jaar wordt verlengd, gezien de plannen welke thans aanhangig zijn betreffende de aan den Zeeweg liggende gronden. De heer Laan, wethouder, bestrijdt de woorden van den heer Otto en zet uiteen hoe het verloop is 'geweest. Van een onjuiste bekendmaking is abso luut geen sprake. Ook met den heer Schulz kan spreker het niet eens zijn. Jaarlijksehe verlenging van pacht wil voor de menschen zeggen dat zij elk jaar op sprong zitten. De heer de Waal Maleüjt bepleit, uit een moreel oogpunt bezien, het indertijd door B. en W. inge diende voorstel. De heer Otto vraagt hoe het komt dat de mee ningen in deze zitting omtrent deze kwestie zoo geheel anders zijn dan die waarin dit punt toen is afgehandeld geworden. De groote meerderheid was toen vóór openbare aanbesteding. Dat komt zegt spr., omdat de mededeelingen van de tafel van B. en W. aan den Raad gedaan, onjuist waren. Spr. wil er thans echter toe meewerken dat aan die menschen alsnog recht wordt gedaan, mits B. en W. zich dan ook dienaangaande duidelijk uitspre ken. Om nu de kwestie formeel zuiver te stellen stelt spr. voor dit adres in handen te stellen van B en W. om advies. Thans een besluit nemen is niet mogelijk daar er geen voorstel is. De Voorzitter wenscht de discussies te sluiten en het voorstel in stemming te brengen. De heer Hogenbirk wil wel overgaan tot het nemen van een beslissing, doch zou eerst gaarne vernemen wat de bedoeling is voor één of voor drie jaar verpachting. De heer Prinsenberg moet zich scharen aan de zijde van den heer Otto. Er kan geen besluit wor den genomen alvorens het in de vorige zitting ge nomen besluit wordt vernietigd. De heer Nuyens wijst op een groote onbillijkheid Ia de vorige zitting werd een adres van gemeente werklieden betreffende een pas genomen bes'uit van de hard gewezen, omdat het niet aanging op een pas genomen besluit terug te komen. Waren het toen maar werklieden? De /oorzitler ste>!t voor het in de vorige zitting genomen besluit in te trekken en aan B. en W. op ti drag n in de z'tting welke de volgende week Donderdag zal w, rden gehouden met nieuwe voor stellen te kome Dit voorstel wordt met 122 stemmen aangeno men. Tegen stemden de heeren Prinsenberg en Blankevoort. PUNT 7. Adi es ven L. Pouwer en J. G. ter Beest om de doe. de daartoe benoemde Commissie geschatte hour van gemeente woningen te herzien. 'HSibi B. en W. geven den Raad in overweging, afwij zend te beschikken op het verzoek van L, Pouwer en J. G. ter Beest om de door de door den Raad benoemde commissie geschatte huur der gemeentewoningen te herzien, daar men toch van de veronderstelling moet uitgaan, dat deze commis sie zich met nauwgezetheid van haar taak heeft gekweten. De heer Prinsenberg zegt dat de geschatte huur waarde niet te hoog is. Spr. kent de perceelen, deze zijn zeer goed. De heer Schulz zegt dat huren als deze, n.l. f 7.voor arbeiderswoningen te hoog zijn, over de geheele linie worden huren betaald van hoog stens f 6.of f 6.25. De heer Otto zegt dat de Commissie de opdracht heeft gekregen de huren voor de gemeente-wonin- gen te bepalen. Noch B. en W., noch de Raads leden hebben het recht op die door hen serieus bepaalde cijfers eenige aanmerkingen te maken. Bovendien is hier weer hetzelfde euvel ter tafel, n.l. terugkomen op een pas genomen besluit. De kwestie van het adres Hoffschlag c.s. geldt hier voor niet, daar toen door verkeerde inlic^ ting' n, verstrekt vanaf de tafel van B. en W., een flater is gemaakt. De heer de Waal Malefijt zou niet in die com missie hebben willen zitten indien door de com missie moest worden vastgesteld welke huur ge meente-werklieden moeten betalen. Zij taxeerde de huurwaarde, zonder meer. De heer de Roo van Alderwerelt heeft zich als lid der Fin. Commissie neergelegd bij de huren door de commissie vastgesteld en hij heeft er zich wel voor gewacht op die bedragen aanmerkingen te maken. De heer van Kessel zegt dat de commissie zelf erkent dat het de bedoeling is geweest volgens hen, de huurwaarde van de perceelen vast te stel len zonder meer en zij zich dan ook niet gekrenkt zullen gevoelen indien door den Raad eenige be slissing wordt genomen. Spr. stelt daarom voor alle huren met 10 te verlagen. De heer Hogenbirk zegt dat het toch niet opgaat opnieuw deze huren te gaan wijzigen. De commis sie heeft deze bedragen vastgesteld dus moeten wij ze aanvaarden. Nu toch nog lager gaan wil zeggen dat hen opnieuw een toeslag wordt verleend. De heer Prinsenberg uit zich in denzelfden geest. De heer Schulz kan allerminst meegaan met de woorden van de heeren Hogenbirk en Prinsenberg. Deze huizen zijn door de gemeente niet duur ge kocht, zoodat het toch geen slecht zaakje is voor dt gemeente, Spr. ondersteunt dan ook het voor stel van den heer van Kessel. De heer Otto: ik stel voor 50 verlaging. Zou dat niet het mooiste zijn. Wat is dit och voor een manier van zaken te behandelen! De Voorzitter brengt thans het voorstel van KesselSchulz in stemming. Dit wordt verwor pen met 3 stemmen voor, die van de heeren van Kessel, Nuyens en Schulz, Het voorstel van B. en W. komt daarna in stem ming en wordt aangenomen met 3 stemmen t -gen, n.l. dezelfde als hierboven genoemd. PUNT 8. Verzoek van G. C. J. Wickervoort Crommelin om nog 2 jaren met een woonwagen aan den Jozef Israels weg te /mogen staan. Afgewezen. PUNT 9. Suppletoir kohier Hondenbelasting 1924. Vastgesteld. PUNT 10. Reclames Hondenbelasting. Goedgekeurd. PUNT 11. Ontheiiing bepalingen der Bouwver ordening. 1. Verzoek van W. J. Stam voor verbouw van een woonhuis aan den Zijlweg no. 32. TEL. 188. OPGERICHT 1870 Poulardes Hazen Braadkippen Fasanten Soepkippen Patrijzen Eendvogels Duinkonijnen Talingen Reevleesch KLEINE HOUTSTR. 136 - HAARLEM B. en W. stellen voor de gevraagde ontheffing te verleenen. Aldus vastgesteld. 2. Verzoek van A. Lassing voor bouw van 3 woonhuizen aan de Iepenlaan. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen. Aldus vastgesteld. 3. Verzoek van J. F. Westerman voor verbouw van perceel de Genestetweg no. 12. B. en W. stellen voor ontheffing te verleenen. Al'dus vastgesteld. 4. Verzoek van J. H. de Wilde voor bouw eener garage aan den Rijperweg. B. en W. stellen voor de gevraagde ontheffing te verleenen. Aldus vastgesteld. 5. Verzoek van G. A. Grüner voor verbouw van een garage aan den Zwarteweg no. 4. B. en W. stellen voor op dit verzoek gunstig te beschikken. Aldus vastgesteld. 6. Verzoek van J. J. Lansdorp voor verbouw van perceel Bloemendaalscheweg no 8. B. en W. geven den Raad in overweging op dit verzoek afwijzend te beschikken in verband met een eventueele verbreeding van den Bloemendaal scheweg. Om welke reden indertijd aan Balm ook geweigerd is zijn aan perceel Bloemendaalscheweg 8 grenzende woning te verbouwen. (Raadsverga dering van 14 October 1920.) Aldus vastgesteld. 7. Verzoek S. P. Rijnierse voor bouw van drie dubbele villa's aan de Sparrenlaan. B. en W. stellen voor op dit verzoek afwijzend te beschikken, aangezien dit terrein slechts ruimte biedt voor 2 dubbele villa's. Burgemeester en Wet houders wijzen er op, dat inwilliging van het ver zoek een verkorting der rechten zou zijn van de eigenaars der in de nabijheid gelegen perceelen, die wél genoopt waren de gegeven voorschriften op te volgen en thans ook recht hebben te vorde ren, dat voor de nog braak liggende terreinen eveneens een open bebouwing wordt toegepast. De heer van Nederhasselt, wethouder, deelt mede dat de minderheid van het college van B. en W. een andere meening is toegedaan. Volgens spr. zijn er geen voldoende redenen aanwezig om daar ter plaatse vast te houden aan de open bebouwing. De heeren Hogenbirk en Prinsenberg ondersteu nen het verzoek van den heer Rijnierse. 't Is daar -het laatste- stuk grond wat kan worden bebouwd, zoodat er alles vóór te zeggen is dit verzoek toe te staan. Wij werken dan tevens mede aan de ver rijzing van drie kleine vila's. Aan groote villa's is geen behoefte. De heer Laan: 't Is weer het oude liedje. Men heeft een stukje grond gekocht juist groot genoeg voor 2 woningen doch men tracht eerst nog eens te probeeren of er geen 3 op kunnen komen. Men speculeert op de goedgeefschheJd van den raad. Spr zegt, waar blijven wij, wij scheppen een precedent, zoodat men straks niet meer bij machte is iets te weigeren. De Voorzitter ondersteunt deze woorden. BOEKEN CADEAU. In dit nummer staat in enkele advertenties 'n letter op z'n kop of op een verkeerde plaats. Wie van jullie de fouten kan vinden geve daar van kennis per briefje aan ons bureau Bloemendaalscheweg 42, Bloemendaal. Wij stellen beschikbaar 2 boeken en kunnen dus maar aan 2 kinderen een prijs geven. Mochten er meer dan 2 kinderen alle fouten vinden en inzen den dan zal het lot uitwijzen wie een boek ont vangt. De leeftijd van de kinderen welke een antwoord inzenden mag niet boven de 15 jaar zijn. Om nu aan veel kinderen een kans te geven, hebben wij besloten voorloopig elke week 1 of meer jongens- of meisjesboeken beschikbaar te slellen, doch die kinderen welke een prijs hebben gewonnen, voor drie maanden voor een prijs uit ■i. te sluiten, terwijl in één gezin per drie maanden niet meer dan 2 prijzen kunnen vallen. Kinderen welke één abonné aanbrengen ontvan gen een verrassing, kinderen die twee abonné's aanbrengen ontvangen een mooi jongens- of meisjesboek. De abonnementsprijs bedraagt i 1.75 per hall jaar. Door de Sint Nicolaasdrukte hebben de kinderen niet hun best gedaan om letters op z'n kop te zoe ken in de advertenties van ons vorig nummer, waardoor zij een boek of een ander voorwerp kun nen bekomen, vandaar dat wij thans n'og niet den uitslag 'kunnen meedeelen, doch nogmaals één week de gelegenheid geven om alsnog mee te doen. Kinderen, doet vooral mee! 'J

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1924 | | pagina 1