Plaatselijk Nieuws. GERZOF J. Jongk VIOOLL ENGELS INVALIDEWAI Middenstandswo OPRUIMING I KALENDER! Trikcp'age l/XUO OEPKESl EOTO<ïR4(N> H E. VAN DEN BO „VREEBURt UITVERKOO Kunst- en Plaathan ADR. KURVERS Jumpers en Vesten - Kousen, Sokken en Handschoenen - Overhemden, Pyama's, enz. G R O O T E OPRUIMING OVERVEEN. advertentii ALLERLEI. 8 uur DAN SI (GROOTE ZAA TE KOOF K JOH. MÖHRINGER, Margarethastraat 4, Haarls Boekhandel P. STIN Boekhandel P. STIN Dameshemden Kombinations Haarlem EMSER-WATER Lijstenmaker Vergulder Encadreur van een „Vereeniging tot stichting en instandhou ding van een Planten- en Vogeltuin voor Kenne- merland", met verzoek, aan voornoemde stichting of vereeniging: a. tegen een nader te bepalen huursom te ver huren het gedeelte van het Bloemendaalsche bosch, kadastraal bekend als gemeente Bloemendaal, Sectie A no. 7917, groot 2 H.A, 33 A. 90 c.A.; b. een subsidie in eens te verleenen ten be drage van de helft der aanlegkosten van dien tuin, tot een maximum van vijfduizend gulden; c. een jaarlijksche subsidie te verleenen ten be drage van de helft der kosten van onderhoud en verzorging daarvan, tot een maximum van een dui zend gulden; Van oordeel, dat het in het belang der gemeente is. het stichten van een planten- en vogeltuin in bedoeld gedeelte van het Bloemendaalsche bosch mogelijk te maken; Gehoord het voorstel van B. en W. Gelet op de Gemeentewet; Besluit: le. aan genoemde stichting of vereeniging, zoo dra deze zal zijn tot stand gekomen, het recht te geven, het gedeelte van het Bloemendaalsche bosch, ter oppervlakte van 2 H.A. 33 A. en 90 c.A. op de bij dit besluit behoorende teekening nader aangegeven, kadastraal bekend als gemeente Bloe mendaal, Sectie A no. 7917, geheel volgens eigen inzicht te doen inrichten en in stand te houden als planten- en vogeltuin, geschiedende deze machti ging onder beding, dat de tuin, na de inrichting, overdag gratis voor het publiek toegankelijk moet zijn, en overigens onder de voorwaarden, die B. en W noodig of raadzaam zullen oordeelen; 2e. voornoemde stichting of vereeniging tege moet te komen in den aanleg of wel haar een sub sidie te verleenen in de helft der aanlegkosten tot een gezamenlijke waarde van ten hoogste vijf duizend gulden; 3e. tot wederopzeggens aan voornoemde stich ting of vereeniging een jaarlijksche subsidie te ver leenen ten bedrage van de helft der kosten van onderhoud en verzorging daarvan, tot een maxi mum van een duizend gulden, onder voorwaarde, dat de stichting of vereeniging, ter verkrijging dezer subsidie, telken jare vóór 1 April, voor het eerst vóór 1 April 1926, onder overlegging van een verslag van den toestand van het terrein en van een rekening en verantwoording der ontvangsten en uitgaven over het afgeloopen jaar, daartoe een verzoek aan Burgemeester en Wethouders indiene Aangenomen. Daar de punten 10 en 11 niet los van elkander kunnen worden behandeld, doch feitelijk een ge heel vormen komt aan de orde: PUNT 10. Aankoop grond van den heer Ver- schuyl, en PUNT 11, Voorstel tot het aangaan van de vol gende overeenkomsten met de Binnenlandsche Exploitatie Maatschappij van Onr. Goederen: a. tot het in orde brengen van den vijver in den planten- en vogeltuin; b. tot overname van grond bij de Muloschool; c. tot het verleenen van vergunning voor het leggen en hebben van een werkspoor; d. tot wijziging van het uitbreidingsplan van het Kinheimpark. De heer Otto verklaart zich tegen aankoop van dezen grond, daar dit van de gemeente nogal een bedrag vordert. De heer Laan deelt mede dat B. en W. en ook de Grondcommissie voor den aankoop zijn en hij het ten zeerste zou betreuren indien deze aan koop niet tot stand kwam. Spr. becijfert een en ander en komt tot de conclusie dat dit voor de gemeente een voordeeligen aankoop is. De heer Otto beklaagt zich dat een en ander zoo slecht is gemotiveerd. Men gooit het op een eventueele uitbreiding van de gemeentelijke Mulo- school, terwijl er nog voldoende grond langs die school ligt ook al gaat die aankoop niet door. De heer Prinsenberg vraagt zich af: hebben wij den grond noodig voor een eventueele uitbreiding van de M.U.L.O.-school en dan zegt spr. neen. De prijs vindt spr. ook veel te hoog en de motiveering onjuist. De heer Otto wil de zaken gescheiden houden, n.l. de grondaankoop van den heer Verschuyl en het verkoopen van 4000 M3. zand en het aanbren gen van zwarte grond. Apart die zaken behande len is heel best mogelijk. De heer Schulz meent dat die zaken niet ge scheiden kunnen worden en zou het ten zeerste betreuren indien het eene door het andere zou vervallen. De heer Blankevoort bepleit aankoop van dien grond. De fout is, zegt spr., dat het de leden niet duidelijk is wat deze transactie inhoudt. Wisten zij dat wel dan zouden de besprekingen misschien een ander verloop hebben. Spr. zou daarom willen voorstellen: indien er vrees voor niet-aanneming bestaat, laten we dan deze zaak aanhouden en laat B. en W. een en ander nog eens duidelijk toelich ten. De heer Hogenbirk licht met cijfers toe dat het voor de gemeente heusch zoo'n koopje niet kan worden genoemd en adviseert om er niet op in te gaan. De heer Otto wil het voorstel van den heer Blankevoort ondersteunen en er aan toevoegen dat de gemeente nog eens met den eigenaar over legt of die twee voorstellen niet los van elkaar kunnen worden behandeld. HAPTTNLIISTIAVN II BLOEMENDAL OPNAMEN IN EKiEN OMGEVING- De Voorzitter begrijpt het niet dat men in de Grondcommissie die zeer groot is, niet meer ver trouwen stelt. Er zitten toch ook 4 raadsleden in. Om echter tot een beslissing te komen wil spr. deze punten beide in stemming brengen. Met 8 stemmen voor en 6 tegen worden daarna beide punten aangenomen. Tegen stemden de heeren de Roo van Alder- werelt, Otto, Verdegaal, Prinsenberg, Hogenbirk en Luden. PUNT 12. Voorloopige vaststelling wegenplan van het terrein tusscben de Teding van Berkhout laan, Zandvoorterweg en Houtvaart, en Voorloopige vaststelling van het uitbreidings plan: a. voor het terrein tusschen de Kleverlaan ey de Julianalaan; b. voor den Zijlweg en omgeving. De heer de Waal Malefijt had van dit plan iets anders verwacht, 'n Lijntje trekken kan een ieder wel meent spr. maar er moeten problemen wor den opgelost, waarvoor is anders een adviseur noodig. Oplossing van die problemen mist spr. echter geheel. De heer Bornwater waarschuwt tegen aanhou ding. We hebben al genoeg schade gehad van het aanhouden van uitbreidingsplannen. Dit punt wordt daarna aangenomen. PUNT 13. Ontheffing bepalingen der Bouw verordening. 1. Verzoek van J. B. Sluiter, namens Mr. A. F. van Hall voor bouw van een tuinhuis aan den Bentveldsweg. B. en W. stellen voor de gevraagde ontheffing te verleenen. De heer Prinsenberg vraagt of de naaste bewo ners goed vinden dat dit tuinhuis zoo kort bij hun woning komt. Zijn bewoners der gemeente Zandvoord, ant woordt de Voorzitter. De heer Schulz houdt van een goeden buur en zou er wel rekening mee willen houden. De heer Laan antwoordt dat nooit aan buren wordt gevraagd, vinden jullie een en ander goed, dus in dit geval ook niet. De heer Prinsenberg verklaart heel veel be zwaar te hebben om deze afwijking toe te staan indien de naaste bewoners daarover niet hun mee ning mogen zeggen. De Voorzitter brengt het voorstel van B. en W. in stemming, wat wordt afgestemd, zoodat de ver gunning niet verleend is geworden. 2. Verzoek van H. J. M. W. J. Pieterse te Heemstede voor bouw van een dubbel landhuis. B. en W. geven den raad in overweging dit ver zoek niet in te willigen, daar tusschen het be staande (aan de Nicolaas Beetslaan gebouwde) perceel en de te stichten woningen te weinig ruimte zal ontstaan, de woningen met riet gedekt zullen worden, terwijl het naastbijgelegen met riet bekapte gebouw geen 75 meter verwijderd is. Wordt wel toegestaan. 3. Verzoek van G. Meppelink voor uitbreiding van een bestaande bergplaats, op het kad. perceel sectie A no. 7472. B. en W. stellen den Raad voor geen onthef fing te verleenen, aangezien meerdere uitbouw naar de zijde van den Zuider Stationsweg uit ver- keersoogpunt ongewenscht is. Aldus vastgesteld. 4. Verzoek van A. A. Bosch te Overveen voor bouw eener garage op het kad. perceel sectie A no. 7119 aan den Bloemendaalscheweg. B. en W. stellen voor de gevraagde ontheffing te weigeren, aangezien inwilliging een misstand daar ter plaatse zou scheppen en gevaar voor het ver keer zou opleveren. Aldus vastgesteld. PUNT 14. Ingekomen stukken. 1. Proces-verbaal van kasopname bij den Ge- meente-Ontvanger. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Accountantsrapporten omtrent de boeken der Woningbouwvereenigingen. Voor kennisgeving aangenomen. 3. Verzoek der Vereeniging voor School- en Werktuinen voor Haarlem en Omstreken om steun (hetzij grond, geld, mest of planten). B. en W. geven in overweging afwijzend op het verzoek te beschikken, daar die vereeniging voor de ingezetenen dezer gemeente praktisch van geen belang is. Voor kennisgeving aangenomen, 4. Verzoek van L. Pouwer om de gemeente woningen aan den Lagen Duin en Daalscheweg nos. 1, 3 en 5 te mogen koopen. B. en W. stellen voor afwijzend op dit verzoek te beschikken, daar de gemeente juist om haar personeel c.q. huisvesting te verschaffen, woningen heeft gekocht. De heer Otto vraagt waarom de gemeente niet over verkoop denkt. Omdat wij voor onze ambtenaren woningen moeten hebben, antwoordt de Voorzitter. De heer Otto is met dat antwoord niet tevreden. De heer Schulz stelt voor dit punt aan te hou den daar dit een principieele kwestie geldt. Aldus wordt besloten. PUNT 15. Rondvraag. De heer van Kessel vraagt aansluiting of adhaesiebetuiging aan de gemeente Haarlem welke gemeente geprotesteerd heeft tegen een besluit van den Minister van Waterstaat betreffende loon regeling, werktijden en pensioenstorting personeel der N.Z.H.T.M. Zal overwogen worden. De heer Otto vraagt of B. en W. van voorne mens zijn toe te passen een baatbelasting op de gronden langs den Zeeweg, d.w.z., een belasting op de meerwaarde van de gronden, waardoor 'n flink bedrag zal worden terugontvangen van de ge maakte onkosten. De heer Schulz voegt daaraan toe de vraag in welk stadium de exploitatie der gronden langs den Zeeweg gekomen is en of binnen afzienbaren tijd deze gronden werkelijk in exploitatie zullen komen. De heer Laan antwoordt dat het eerste thans niet gewensc'ht is en het tweede in bespreking is. De vergadering wordt hierna gesloten. BLOEMENDAAL Vacantiekolonies. De opbrengst van de in December gehouden col lecte ten bate van de „Vacantie-Kolonies'' be draagt in totaal f 692.75. Houtverkooping. Er was veel belangstelling maar er waren wei nig liefhebbers tot koopen bij de verkooping van bcomen in het Bloemendaalsche bosch. De prijzen waren dan ook beneden het middelmatige en wie niet tegen werken opzag kon voor een koopje een „brandje" bekomen. De R.K. Gymnastiekvereniging Hercules. De R.K. Gymnastiekver. .Hercules", ongeveer een jaar geleden opgericht, gaf Zaterdagavond haar eerste uitvoering in Hotel Vreeburg alhier. Over belangstelling voor deze uitvoering zal het bestuur wel niet te klagen hebben gehad, hoewel 't misschien liever had gezien, dat 't oudere element wat sterker, 't jongere element wat min der sterk vertegenwoordigd was geweest. Dit laatste gaf tijdens de uitvoering nog al eens lucht aan zijn bewegelijkheid en luidruchtigheid, waar door het de ergernis opwekte van 't meer be daagde gedeelte van 't publiek. De rustverstoor ders konden anders een lesje nemen aan hun kor nuiten, de leden der vereeniging, die 't zij tot hun eer en die van de leiding gezegd, zich voorbeeldig kalm en ordelijk gedroegen, ook in de pauze, waarin zij tot het publiek behoorden. Te ruim 8 uur opende de voorzitter, de heer Sweyen, de bijeenkomst met een woord van wel kom aan donatrices en donateurs en verdere aan wezigen en met een woord van waardeering voor den leider en mej, Dollé, de pianiste. Beiden kre gen een bloemenhulde. Verder maakte spr. gebruik van de gelegenheid, door, met 't oog op den finan- cieelen toestand der vereeniging, de aandacht te vestigen op 't inteekenbiljet aan 't programma toegevoegd, waarop men zich kan opgeven als donateur of donatrice. De opmarsch van alle leden der vereeniging en hun opstelling op 't tooneel, aan deze toespraak van den voorzitter voorafgegaan, had al gelegen heid gegeven de conclusie te trekken, dat de Hercules-directeur zijn jongens uitstekend in de hand heeft. Rustig en kalm, zonder stemverheffing en zonder onnoodige drukte, regeerde hij het gezel schap, alsof hij 't aan een lijntje had, waaraan hij maar te trekken had, om te voldoen aan zijn wil. Deze rustige en energieke leiding was zeer opval lend, ook bij de andere nummers van 't program ma. Dit wekt de verwachting, dat de vereeniging onder 's heeren Vreeswijks leiding haar weg wel vinden zal. Natuurlijk kan bij een eenjarig bestaan alles nog niet in de puntjes zijn, Maar de vereeniging heeft, vooral in de heeren-afdeeling, goede krachten en bij ernstige oefening beloven deze wel iets voor de toekomst. De directeur was zoo verstandig geweest zijn programma niet te overladen en de verschillende nummers niet te veel uit te spinnen. Daardoor bleef de belangstelling gaande en werd 't niet te laat. Echter zij 't hem geraden zijn oefeningen niet te zwaar te nemen en meer rekening te houden met den gemiddelden turner. Een lichtere oefening correct uitgevoerd, voldoet meer dan een zwaar dere, die half mislukt. Dit geldt niet alleen voor dc toestel-oefeningen, maar ook voor de vrije oefeningen. Dat de vrije oefeningen voor jongens van 1013 nogal eens mank gingen aan vergissingen en zon digen tegen de maat, mag misschien op rekening geschreven worden aan 't ongewone van de jeug dige executanten, om voor 't publiek op te treden. Echter, ook de grooteren begingen nogal deze fout. De toestel-oefeningen waren over het alge meen bevredigend. Kromme beenen, die recht moesten blijven, zwaaien met bollen rug inplaats van hollen rug e.d., zijn gebreekjes, die later zullen verdwijnen. De stokoefeningen voor jongens was wel een der best geslaagde nummers. Een aardig nummertje was 't vierkante touw trekken. 't Publiek genoot van de „trekproeven'', I de winnaars van hun reep kwatta. I We willen besluiten met den goeden raad aan de pianiste, haar tempo bij 't opmarcheeren wat te „moderateeren". Daar was vaak geen bijbeenen aan en gaf aanleiding tot onregelmatigheid. En sommige leden moeten hun houding toch niet zoo overdreven stram maken. Zij maken van den mooien soepelen gymnastenpas een plankerig voortschuiven, die ik hem wel eens over een af stand van 5 K.M. zou willen zien volhouden! De uitvoering werd besloten met een paar aar- 1 dige standen en groepen, welke, beschenen door Bengaalsch vuur, zeer voldeden en een krachtig applaus verwierven. (St.-Ed, O.H.Crt.) S, O. s. De schrijver van de artikels in „De Telegraaf" onder het hoofd „Spotternij of Sotternij" heeft het noodig geoordeeld ook over het nieuw geopende Kennemer Lyceum zijn „bezwaard" hart eens te moeten luchten. Volgens dezen schrijver behoort men tot de gelukkige menschen indien men in dit nieuwe ge bouw les geeft of ontvangt. Nu, bepaald ongelukkig zal men zich, hoop ik, niet voelen, doch of men het daar elkaar nu zoo gemakkelijk zal maken betwijfel ik toch ook. Zoolang er ondeugende jongens of meisjes zijn, zoolang zullen ook de onderwijzers geplaagd wor den vrees ik. 't Is echter geschreven onder het hoofd Spot ternij, zoodat wij Bloemendalers er heusch niet kwaad om zullen worden, of ons minder grootsch zullen gevoelen met dit nieuwe gebouw. Hij schrijft dan; 20 Januari. De zegeningen der beschaving zijn vele. Is er de vorige week in Overveen niet 1 een lyceum geopend, waarbij de Minister een roe- rendespeech hield, de president-commissaris aan- gedaan sprak, de directeur ontroerd dankte en de jongens en meisjes tranen in de oogen hadden? En heb ik het verslag der openingsplechtigheid niet met zielsverrukking gelezen? En dat alles om een school! Wat 'n school! Neen, geen school. Een club! De tijden en de menschen zijn wel veranderd! In mijn jeugd was de school een soort gevangenis voor de onvrome jongetjes. Voor de vrome was zij een hel. Als je erg bofte, leerde je er wel eens wat en dat was nog niet eens altijd iets goeds. En die arme leeraren! Het moet een soort mis dadigers zijn geweest, die levenslang gekregen hadden om een bende kwajongens te trachten te temmen. Sommigen gaven zich eenige moeite. Het meerendeel geloofde het wel en de rest werd door ons tot allerlei onchristelijke en onmaatschappe lijke deugden opgevoed'. Onzen geschiedenis- leeraar leerden wij vloeken, onzen Engelschen leeraar met stoelen smijten en onzen Franschen leeraar het boksen. Alle drie waren schuchtere jonge mannen. Wij maakten ze tot duivels. Ze gaven les in holle, kalle lokalen, waar zij een heelen dag waren opgesloten en waarin het hardste hoofd op den duur versuffen moest of hcofdpijn krijgen of dol worden. Een paardeharen stoel, waaruit wij het paardehaar getrokken had den, was het eenige gerief en- 's winters trok de kachel niet of stonk. Helden waren deze gestudeerde mannen. Ge vangenis-bewaarders in dezen tijd hebben het beter. En nu krijgen zij in Overveen hun eigen vak-lokaal, dat zij huiselijk zullen inrichten. De jongens komen bij hen op bezoek en wie lawaai maakt, wordt er uitgezet en vindt boven het club lokaal, waar hij met de andere uitgeworpenen een partijtje billard of een schaakje kan spelen, wat kalmeerender en verheffender op zijn geestes gesteldheid zal werken dan het hok waarin wij getrapt werden of het verlaten lokaal, waarin wij opgesloten werden om een schrift vol onmogelijke vraagstukken op te lossen. Dit alles schijnt de Middeleeuwen te zijn. De dageraad der kinder-bevrijding is aangebroken. Nu nog het leeren afgeschaft en aan de ideale school zal niets meer ontbreken. Mijn kleinzoon zal het beleven. Bezichtiging gebouw Kennemer Lyceum. Van de gelegenheid om het nieuwe gebouw van het Kennemer Lyceum te bezichtigen, blijkens mededeeling in de bladen voorloopig op 21, 24 en 31 Januari van 2 tot 4 uur, is den eersten dag een ruim gebruik gemaakt. Tot zelfs uit Amsterdam waren bezoekers overgekomen, o.m. eenige onder- wijsautoriteiten. Deze werden door den rector en eenige leeraren ontvangen en rondgeleid. Ook andere belangstellenden uit onderwijskrin gen zullen gaarne op de hoogte worden gesteld van bijzonderheden in bouw en opzet van het gebouw. De glas-in-lood ramen van den schilder Jaap Weyand zijn nog niet gereed, slechts in teekening aangebracht. Op 8 Februari vindt in het gebouw een confe rentie plaats van leeraren der Lycea in Den Haag, Amsterdam, Baarn en Bloemendaal. De aula van het nieuwe gebouw zal ook in het algemeen voor lezingen en vergaderingen beschik baar worden gesteld. De nieuwe pastoor. Z.D.H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Overveen, den Zeereerw. heer G. van Niekerk, pastoor te Schermerhorn. Pastoor van Niekerk werd geboren in 1878 en tot priester gewijd in 1902. Sinds 1920 was hij pastoor te Schermerhorn. In den ouderdom van 61 jaar is alhier overleden de heer D. Stuten, directeur van de Ontvang- en Betaalkas te Amsterdam, oud-bestuurslid van het Amsterdamsch Kindersanatorium te Hoog-Laren en Hoog-Blaricum. Tombola voor de Nieuwe Kerk te Overveen. Woensdag 28 Januari heeft de trekking plaats van de tombola welke gehouden wordt in de Christe lijke M.U.L.O.-school te Bloemendaal. De school is geopend 's middags van 2 tot 5 en 's avonds van 7 tot 10 uur. Benevens de tombola, waarvoor een pracht col lectie cadeaux ontvangen is, zijn er ook nog zeer leuke attracties, o.a. sjoelen om aardige prijzen, grabbelton enz., terwijl er tevens een theeschen- kerij aanwezig is. Wij vertrouwen dat vele onzer gemeenteleden Woensdag een kijkje komen nemen. Er is ook een prachtige groote pop, die toege wezen wordt aan dengene, die haar naam raadt. De verloting heeft plaats 's avonds 7 uur. De invloed van het licht op den mensch. Maandagavond hield onze plaatsgenoot Dr. J. van Breemen in de aula van het pas geopende Kennemer Lyceum een lezing over bovengenoemd onderwerp. De heer Dr. W. E. Merens, voorzitter van het Kennemer Instituut voor Lichamelijke Opvoeding opende dezen avond met een hartelijk welkomst woord, dankte het bestuur van het Kennemer Lyceum voor de gastvrijheid, waarna hij het woord gaf aan Dr. van Breemen. De spreker begon met te zeggen dat hij voor dezen avond als tekst had gekozen de volgende Grieksche spreuk: „De zon is het hart van deze wereld." Dit woord wil ik, aldus spr,, beschouwen uit een natuurwetenschappelijk oogpunt. Uit dit oogpunt begon spr. een duidelijke uiteenzetting van het spectrum te geven. Dr. van Breemen had er tevens vcor gezorgd, dat een duidelijk spectrum was op gevangen, waardoor zijn rede zeer aanschouwelijk werd. Na eerst nauwkeurig dat gedeelte van het spec trum, wat sensatie geeft, te hebben besproken, ging spr. verder met het ultra-violet en infra- roode gedeelte. Dit ultra-violet is in ons spectrum in groote mate aanwezig vanwege de gunstige lig ging van onze kust, ofschoon het zeer wisselend is dit laatste weer in verband met den zonne stand. Wat is nu de invloed van het heele stralcn- spectrum? Planten, dieren en zelfs delfstoffer^ijn zeer gt y velig voor licht, dus ligt het al voor de hand, dj ook de invloed op den mensch groot zal zijn, Eeï*8de Meijerink-uitvoeri kleine toelichting gaf spr. van het assimilatijWeek Zaterdagavond, 24 proces bij de plant, de vorming van het chlorophyMeijerink-uitvoering gej Zonder zonlicht, aldus spr., zou geen spoor vj-van ons Lighalfonds voor leven dan ook mogelijk zijn. minvermogende t.b.c.-pat Vervolgens kwam spr. na deze inleiding op Schoterweg. eigenlijk onderwerp: „De invloed van het licht ojl den mensch." Na een korte uiteenzetting van wat er in oj2e| huid plaats vindt bij een liohtinfluentie, ging sj, uitvoerig op de pigmentatie in. Spr. merkte hit,l als directeur van een physische-therapeutische itl richting op, dat hem geen licht bekend is, dat eej zco'n groote pigmentatie verwekt als het zonnel licht, Spr. wees verder op de influentie van hel licht op het zieke lichaam om vervolgens op dia reactie van enkele dieren te wijzen bij de werkin van het licht. Het speet spr. niet langer te kuiH nen uitweiden over de sterke physiologische wet king van het licht. Tenslotte wees Dr. v. Bree| men nog op den invloed op het karakter humeur van de verschillende kleuren van het Iich'l en sloot zijn bijzonder interessante causerie me^R Dierenarts de reeds genoemde spreuk „De zon is het hart vaiH deze wereld''. Schotersingel 117, Tf Dr. Merens dankte vervolgens den spreker vai^K pk uur' 1230 l dien avond, die enkele vragen, hem gesteld, noj^M even duidelijk beantwoordde. Na afloop werden de aanwezigen in de gelegen. I heid gesteld het gebouw te bezichtigen. jpcder jaar heeft de h succes te boeken, dat stc 18 jaren lang. Ook dit ja h toger zij ons doel' naa ken worden, waartoe w daaraan mede te werken jVele kleintjes maken e brengst der Meijerink-ui aan minder bevoorrechte Uitverkoop. De uitverkoop in de meeste winkels en maga. zijnen loopt weer ten einde. Niet onaardig is hel stukje wat voorkwam in de „Telegraaf" over dit uitverkoopen, waar de huismoeders in drommel heentrokken om koopjes te halen en wat wij hiei dan ook onverkort weergeven: „Een van de mooiste eigenschappen van iedei nieuw jaar is, dat het begint met de Spotkoopjes, Alle klassen der maatschappelijke samenleving nemen zich op 31 December allerlei schoone din, gen voor, maar er is maar één die ze onmiddellijk nakomt. Ik bedoel den Handeldrijvenden Midden, stand. Nobele mannen, die winkeliers! In gedachte zie je hen, zich onrustig wentelend op hun leger, steden gedurende den Oudejaarsnacht. Wroeging besluipt hun handeldrijvende zielen, als zij denket aan de aanzienlijke profijten, die zij uit John Citizen hebben gemaakt. Vooral met Kerstmis. Is het niet verschrikkelijk? Met Kerstmis! Arme John! Hoe zal hij straks zijn belastingen kunnen betalen? Hoe zal hij het Bankrupty Courl kunnen ontwijken? In des winkeliers gepijnigd ziel, knijpt en wroet het. „Jouw schuld!'' roept zijn Beter Ik, en zijn Slechter Ik zwijgt beschaamd „Wat ga je doen met den voorraad, die nog bene den ligt?" gaat Beter Ik voort. „Net zoo duur ver koopen? 'Heb ik dan zoo weinig invloed? Ga je John, en John's vrouw geheel ten gronde richten? Is er slechts zelfzucht en Mammon in je ziel? Schaam je!" De Winkelier luistert naar Beter Ik, Nimmer spreekt deze vergeefs in den nacht van 31 Decem ber. Nauwelijks gloort de dageraad, of hij is reeds in zijn kleeren en ontbiedt zijn Reclame-Experl, wiens doffe blik en roodgerande oogen verraden, dat ook hij een slapeloozen nacht heeft doorge bracht. Samen begeven zij zich naar de restanten van den voorraad. „Jones!" begint de Baas, „wij moeten.... wij zijn verplicht.... ik bedoel: ons zieleheil gebiedtHij zwijgt, overweldigd door ontroering. Zijn Reclame-Expert heeft het reeds begrepen. Hij pinkt een traan weg. Hij antwoord! eenvoudig: „Ja, het moet!" Samen tijgen zij aan den arbeid. Als paarden werken zij. Vol innigen afschuw halen zij hef blauwe en het roode potlood over de hooge prijzen, en schrijven er veel lagere onder. Tel kens herinneren zij zich de zielepijnen van dien nacht, en iedere maal als dat gebeurt, zakt er een prijs met vijftig procent. Vijftig procent is het maximum. Het vertegenwoordigt de grootste overwinning die de Mensch-in-den-Baas, in zijn hoogste momenten van vervoering, op den Mam- mon-in-den-Baas kan behalen. En telkenmale voel! de man, hoe zijn ziel zich loutert. Als tenslotte de avond valt, en hij zich neer zet om zijn eenvoudig maal te nuttigen, komf Vrede over hem. Hij weet nu, dat het Nieuwe Jaar hem zijn ongestoorde nachtrust zal hergeven. Hij weet, dat de Reclame-Expert bezig is, en duizen den ponden zal besteden om John-en-John's- vrouw te verwittigen van de Weldaad, die hun te elfder ure beschoren wordt. Helaas, de heer J. Citizen is nimmer dankbaar. Integendeel. Hij wordt kwaad, als hij de Bood schap ontvangt. Hij betast zijn platte portemon- naie. Hij gromt en knort. Ja, soms vloekt hij. Boos aardige economische beschouwingen omtrent het streven van den Baas ontsnappen aan zijn knar sende tanden. Cynisch beweert hij, dat de Baas slechts streeft naar den voordeeligsten verkoop van partijtjes, waarmee ie in zijn maag zit. Sarcas tisdh vraagt hij, hoeveel de oorspronkelijke winst wel bedragen zou hebben. Honend voorspelt hij, dat de vrouwen weer zullen dringen en vechten om die „zoogenaamde koopjes" te bemachtigen. Sardonisch stelt hij voor, om nu de inkoopen te doen voor het volgend Kerstfeest Gelukkig zegeviert op deze momenten altijd het betere inzicht van de schoone, lieve, verstandige sekse. Mevrouw Citizen, het hart vol dankbaar heid jegens Selfridge, Harrods, Swan and Edgar, Dickens and Jones, Bourne and Hollingswortb, Derry and Toms en andere nobele zielen-paren, tijgt ten uitverkoope. Soms moet zij hevig dringen, soms zelfs fel strijden, maar niets weerhoudt haar- Zij erkent den man die opoffert. En zij koopt, tol de laatste penny Het is een schoon begin van het Nieuwe Jaar- Daarom kan ik mij soms ongerust maken over die ver-gedreven emancipatie der Vrouw, die haar zelfs het mannelijk handelscynisme, verkeerdelijk aangeduid met vele mooie woorden, wil opdringen. Leve de Spotkoopjes! Alles Moet Weg! «WORDT GEGEVEN I BLOEMENDAALSCHEW Le sen voor beginners. C voor het dip'oma ENGI HANDELSCORtESPONI MERCURlUS en VER. v L. VAN BERKEL. Rij! weg G 78. Santpoort (dor en een KAMERSTOEL gevraigd voor jongen van S Aanbiedingen met prijs, ling of schriftelijk aan het van dit blad. OVERVEEN - BLOEMEi f 7000.—, direct te aan\ Hypoilieek voorradig. Telefoon 22045 Telefoon 22045 Kamisoles Met liaekpas, prima A kwaliteitT'O Wol met smalle of bretel schouders I 10 ct. per maat stijging Idem met haakpas prima kwaliteit Tricot met lint- schoudersen haak- 65 I Prima wol met o smalle schouders 15 ct. stijging per maat Prima katoen fil* 1*957J Zuivere wol glad geweven smalle schouders Prima wolmetsmalle schouders 4 50 4. Idem met korte Al mouwtjes! "- 35 ct. stijging per maat Het reeds zoovele eeuwen oude geneesmiddel verheugt zich nog steeds in de bijzondere belang- stelling van hen, die lijden aan Hoest, verkoud heid of andere aandoeningen der Slijmvliezen. SMEDESTRAAT 13, HAARI Telefoon 12072

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 2