I KEUKENMEI! Fröbelen Iersche Setl J de goedkoopste. LINCOLN de meest volmaakte. TE KOOI W. F. HOI MAISON HETTY Jumpers en Vesten - Kousen, Sokken en J. Jong! VIOOLL i 1 N FUNKE'S ROGGEBROOD brengt GELDWINST Daar 't aan lekkernijen SPAART. En men 't ROGGEBROOD van FUNKE ZELF EEN LEKKERNIJ verklaart. FUNKE'S ROGGEBROOD is VOEDZAAM 't Geeft dus KRACHT en is gezond. Dus DE WINST (ook aan GEZONDHEID) Mag gerust daarop gegrond. Handschoenen - Overhemden, Pyama's, enz. oepkesi TOTOQP4&FT BLOEMENDAL IG0LD5CHMEDINGI HAARLEM A DAM PIANO'S ORGELS VLEUGELS KUN5TSPELPIAN05 Importeur: N.V. Haarlemsche Auto Centrale, Stationsplein, Telef. 11094. ONTVANGEN BOEKEN. s ADVERTENT1 Dierenarts Scliotcrsingel 117, T E. VAN DEN B( BLOEMENDAALSCHE^ „VREEBURl 8 uur DANSI (GROOTE ZA; VICTORIA-WATER Wegens omstandig ■chesterfield g/ en 2 FAUTEUILS, i goud met zwart en 2 PLUCHE GORDIJNEN WR. köhuncerTc» ™dS|rs 1 IK SCHOENMAKEF Garenkokerskade Gaelstraat 26 afiSy 4 I [T i Gr. Houtstr. 126. Tel. 11760 De Commissie meent 3 millioen te kunnen be zuinigen; een zeer aanvechtbaar bedrag en van weinig importantie op een begrooting van 90 millioen van een gemonopoliseerd bedrijf, doch laten wij deze beide punten even rusten. Van deze 3 millioen moet het platteland direct 1 millioen opbrengen en wel door: a. het totaal aantal ambtenaren op de platte landsbijkantoren zal geringer zijn dan dat van de opgeheven hoofdkantoren. Schatting 400.000 gld.; b. besparing door de omzetting van hulpkan toren in stations, te schatten op 600,000 gld. Nemen wij beide bedragen eens nader onder de loupe, dan moet het een ieder dadelijk duidelijk zijn, dat zij alleen verkregen kunnen worden ten koste van het publiek, door beperking van openstelling, inkrimping van verzending en ontvangst, bestelling en buslichting en verdere opheffing van Zondags-bestelling. Dat zulks inderdaad het geval is bleek ons uit een mededeeling, dat door den Directeur-Gene raal aan Heeren Inspecteurs opdracht is gegeven, ,loor plaatselijk onderzoek vast te stellen of, en >n hoeverre, de formatie van het kantoor- en be slellend-personeel op de hoofdkantoren vermin dering toelaat, zulks te verkrijgen door een meer beperkten omvang der exploitalie (beperking openstelling kantoor; verzending en ontvangst brieven- en pakketpost; bestelling en buslichting opheffing Zondagsbestelling). Bedoeld onderzoek zal zich ook uitstrekken tot den omvang van de taak van de directeuren der kleinere kantoren, welke directeuren aldus het standpunt der Administratie alleen in zoover hulp krijgen als noodig is, om hem niet te over belasten. De Commissie had in feiten nog een stap verder moeten gaan en tot grondbeginsel moeten aanne men: „Tot het voornaamste middel om te gera ken tot bezuiniging op de exploitatie-uitgaven behoort de opheffing van elke gelegenheid ten plattenlande om via de post zaken te doen; door middel van de autobusonderne mers kan zulks in de omliggende steden ge schieden". Zoover is zij nog niet gegaan, maar dat komt wel; gelijk bij den postcheque- en girodienst het geval is geweest. Toen de débacle steeds meer en meer om zich heen greep, werd het goede en goedige publiek tevreden gesteld met allerlei ge ruststellende verklaringen, met tot slot: Algeheele sluiting. Zóó zal het ook hier gaan. Want is het platteland heelemaal leeggepompt an ambtenaren en zijn de instellingen waar post zaken behandeld kunnen worden nagenoeg geheel vi rdwenen, hoe zal datzelfde platteland dan weer bivolkt moeten worden en gestoffeerd met de thans zoo nuttige inrichtingen? Zij weten het niet, en in arrenmoede zullen zij moeten besluiten: Doek dan de heele zaak maar op! En dat, waar we hier te doen hebben met een gemonopoliseerd bedrijf, waarvan ieder Nederlan- dc. het recht heeft een behoorlijke fuctioneering te eischen. Tijd is geld, is niet alleen op den stedeling, maar ook op den plattelander van toepassing. Welk een zee van lijd er verloren zal gaan door het in practijk brengen van de reeds genoemde grondstelling der Commissie, is niet te berekenen. Intusschen gaat de Administratie lustig haar gang en doet alsof het voorstel der Commissie al in kannen en kruiken is. Den laatsten tijd kan men bijna dagelijks in de dagbladen berichten lezen over de ophetffing van hulpkantoren of de omvor ming van deze kantoren in stations. Het wordt nu toch werkelijk tijd, dat het Neder- Ir.ndsche Publiek eens wakker wordt en de Post administratie in de ooren dondert: Pas op, dat de gemeenschap geen schade lijdt! De Zeeweggronden. Sinds de jongste raadszitting, doch ook al eenige weken daarvoor hebben de gronden langs den Zeeweg weer de volle aandacht. Een inwoner uit onze gemeente schrijft het vol gende aan de St. Editie ,0. H. Crt.)'': Toen eenige jaren geleden het bericht kwam, dat de gemeente Bloemendaal zou overgaan tot den aanleg van een breeden weg door de duinen naar zee, werd dat alom met blijdschap en groote belangstelling vernomen. 'De opening later werd een gebeurtenis en de eerste kennismaking met HAPTENLIISTIAVN II r OPNAMEN IN EIGEN OMGEVING- den weg was voor de talrijke natuurliefhebbers een verrukking. En inderdaad prachtig is de bree- de weg door het fraaie duinlandschap met die heerlijke vergezichten overal. Maar thans komt de teleurstelling. Eerst was er het bericht, dat eene Amsterdamsche firma na mens een combinatie een gedeelte der gronden langs den weg van de Erven van der Vliet had gekocht en ze zou gaan exploiteeren voor villa- bouw. Daarna werd medegedeeld, dat de bedoel de firma nog geen bezitster van de gronden is en de gemeente Bloemendaal ook nog onderhandelt. In het intervieuw met den heer Otto, opgeno men in ons blad van Vrijdag j.l., wordt dat ver teld en het blijkt een commercieel zaakje te wor den. Hoe het echter ook loopt, of de Erven van der Vliet, of de gemeente Bloemendaal, dan wel de firma Van Dam de gronden zullen gaan exploi teeren, de bedoeling zal zijn om zooveel moge lijk voordeel van de exploitatie te trekken. Maar dat door die exploitatie de thans schoone Zeeweg totaal zal worden bedorven, men denkt daaraan blijkbaar niet. Dat waar te nemen, het is bijzon der teleurstellend. De Zeeweg toch zal, wanneer de gronden langs dien weg met villa's worden bebouwd, zeer veel, ja het voornaamste en be langrijkste van zijn schoonheid verliezen. Het duin landschap zal op vele plaatsen aan het oog wor den onttrokken, de fraaie vergezichten zullen ver dwijnen. De Zeeweg wordt dan een aardig, breede villaweg als zoovele andere wegen in Kennemer- land; maar zijn thans zoo bijzonder, ja eenig ka rakter, zal de weg hebben verloren. Mag dat gebeuren? Mag een gemeente als Bloemendaal haar thans verrukkelijken Zeeweg weer volslagen laten bederven voor enkele tonnen gouds? Dat het nog voorkomen worde! Restauratie. Hedenavond zal de Foto- en Kunsthandel van den heer Joh. Karstens Jr., na een inwendige restauratie opnieuw worden geopend. Van de aan wezig zijnde artikelen trof ons o.m. de aandacht, eenige prac'htmodellen van het Atelier „Koper kunst" van den heer Klaas Dijkstra te Sneek. Wat deze eenvoudige Sneeker familie tot stand brengt is waarlijk iets bijzonders. Zoo zagen wij b.v. een koperen tabaksdoos omgewerkt tot een snoeperig lepeldoosje. Dat zooiets zonder moderne machines kan worden omgewerkt of voortgebracht getuigt van fijnen artistieken aanleg van deze familie. 'Verder bevat het magazijn bijzondere pullen en vazen, fijn glaswerk enz. te veel om op te noe men, en de nieuwste modellen staaf- en hand- w erklijsten. Men moet heusch eens een kijkje gaan nemen aan den De Genestetweg, alwaar het magazijn ge vestigd is. Verkoopingen. Veiling van vaste goederen, gehouden op Maan dag 9 Februari 1925, des avonds 7 uur, in het Algemeen Verkooplokaal, Nieuwe Gracht. Ten overstaan van Notaris N. J. HOEFLAKE: No. 1. Een woonhuis met erf te Schoten, aan de Javastraat 23, groot 79 c.A. 3290.J. Suu- rendonk. No. 2. Een woonhuis, erf en tuin te Haarlem, aan de Zijlvest 29, 9625.Schenk q.q. Ten overstaan van Notaris B. M. SERINE: No. 3 Een huis en erf te Haarlem aan de Kei zerstraat 7, niet geveild. No. 4. Een kapitale Bollenschuur, kantoor en erf, met toegangsbrug, benevens de zich daarin bevindende stellingen, centrale Verwarming en brandkluis, aan de Houtvaart 30a, te Overveen;. No. 5. Een Bollenschuur met de zich daarin be vindende stellingen, benevens schaftschuur, fiet sen- en vuilnisbergplaats, gelegen achter perceel No. 4. No 6. Een perceel Bloembollengrond, achter ge melde perceelen en het hierna sub. 7 omschreven huis. No. 7, Een dubbel Burgerwoonhuis met bloem bollenzolder en stellingen benevens schuurtje en tuin aan de Houtvaart, get. 32, naast perceel no. 4. Perceelen 4 tot en met 7: 37990; P, Roozen. De Bloemend. Amateur Fotografen-Vereeniging houdt in 't vervolg hare vergaderingen te Haar lem in het Restaurant iBrinkmann, Groote Markt. Waar het tot nu toe voor vele amateurs te Haarlem en Omstreken een bezwaar was naar Bloemendaal te komen, verwacht het Bestuur, dat velen zich nu als lid zullen opgeven. Op 18 Febr., des avonds 8 uur, wordt in boven genoemd lokaal een propaganda-avond gehouden, waartoe alle fotografeerenden van 'Haarlem en Omstreken worden uitgenoodigd. Introducties verstrekt de secretaris H. Bekkers, Overboschlaan 14, Heemstede. Feestavond Adspiranten B. G. V. Zaterdagavond gaf de Bloemendaalsche Gymna- tiekvereeniging een feestavond voor haar adspi ranten in hotel Vreeburg. Verschillende wedstrij den en voordrachten werden gehouden. De heer Paulen was zoo welwillend den avond met mu ziek op te luisteren. Uitslag wedstrijden meisjes: le prijs: F. Wig- chert; 2e prijs: M. Koelma; 3e prijs: Truus Ides; 4e prijs: J. Handgraaf. Jongens onder 14 jaar. le prijs: v. Kampen; 2e prijs: C. Bruijnis; 3e pr.: G. Dillewijn; 4e prijs: B. Dingerdis. Oudere jongens. le prijs: R. Koelma; 2e prijs: B. Spoor; 3e pr.: M. Timmer; 4e prijs: J. Handgraaf. Voor de beste tooneelspeelster(s) was een extra prijs beschikbaar gesteld, welke in de wacht werd gesleept door F. Wigchert, M. Giebels en A. Dernison. Ruim 11 uur was de goed geslaagde voorstel ling afgeloopen. De feestavond vóór dames en hee ren vindt plaats op 21 Febr. a.s. Bij de wisselwedstrijden van de Kennemer Turnkring werd de wisselbeker gewonnen door den heer P. J. Klinkenberg, die tevens den eer sten prijs behaalde voor athlet.iek. Voor den heer Klinkenberg een mooie prestatie. Concert Provinciaal Gesticht. Zaterdag 14 Februari geeft de heer P. de Nobel met Haarlems Chr. Gemengd Koor en de Meisjes Zangklasse uit Bloemendaal een concert in het Prov. Gesticht voor verpleegden en personeel. Gezien het succes van de uitvoering welke het vorige jaar gegeven werd, twijfelen we er niet aan, of ook dit concert zal aan de genoodigden een genotvollen avond bezorgen. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Moeria-tras exploitatie-maatschappij, alhier. 7 Behalve onze gewone A.D.O.S. hebben we een nieuwe autobusdienst gekregen, welke loopt van Haarlem naar IJmuiden, via Bloemendaal. De on dernemer heeft de route eenigszins anders ge steld dan de A.D.O.S.-bussen. Deze dienst komt n.l. van 'Haarlem, langs de Kleverlaan, Bloemen daalsche weg, Kerkplein, Kênnemerweg, Jan Gij- zenvaart, Station Santpoort, Duinweg, Brederode- weg, en verder langs de buitenplaatsen wijlen J. T. Cremer, over Driehuis en Velseroord naar IJmuiden. De bussen vertrekken 7.35, 9.25, 11.15, 1.05, 2.55, 4.45, 6.35, 8.25 en 10.15 uur van Haarlem (de laatste dienst niet op Vrijdag) en zijn 6 a 7 minuten later in ons dorp, Bloemendaalsc'heweg. Reizigers worden op alle plaatsen op verzoek opgenomen. Op Zondag laat deze onderneming geen bussen rijden. Het Zandspoor. Overveen heeft eenige keeren de genoegens gesmaakt van een zandspoor door het villa-park, 't is niet meer dan billijk, dat ook Bloemendaal zelf daar eens van profiteert. Bloemendaal heeft dan nog dit voordeel, dat het werk, waarvoor de zandrijderij zal plaats hebben, Bloemendaalsch werk blijft, terwijl Overveen de lasten van het zandvervoer heeft gehad, en Haarlem binnenkort met de lusten gaat strijken. Als wij hier een Na poleon hadden, dan zou die wellicht zeggen: „'Haarlem is voor een gedeelte opgehoogd met Overveensch duinzand, dus Haarlem trek ik bij Overveen" (decreet van den 14den Februari 1925). Waarvoor dat zandspoor wordt aangelegd, daar over loopen de berichten uiteen. Sommigen be weren, voor het wegvoeren van het zand uit den planten- en vogeliuin en het aanvoeren van den benoodigden zwarten grond. Uit de route, die het zandspoor volgt, zou men het haast gelooven. In dien dit werkelijk zoo is, dan mag men den Bloe mendalers den lof niet onthouden, eigen rust en veiligheid veil te hebben voor die onzer gevleu gelde zangers. Want met de rust van een gedeelte van 't Bloemendaalsche villa-park is 't voorloopig gedaan. Zoon' rammelende, knersende, piepende, hotsende, fluitende en sissende zandtrein is geen gezellige buurman. Omvan den rook en de smook nog maar niet te spreken. En van 't Pannekoeken- huisje tot 't eind van den Vijverweg is een heele afstand. Velen kunnen dus van zijn logeertijd ge nieten. Maar als 't is ter wille van de vogels, dan moeten de Bloemendalers zich dat maar ge troosten. En dat willen zij ook wel. Als ten minste vandaag of morgen niet bekend wordt, dat de regeering zich uitspreekt voor het „groote plan". Wordt ons dagelijksch brood minder voedzaam, in spijt van den vooruitgang in de bemestings leer, waardoor men het nuttig effect der voe- dingsplanten wist op te voeren ten koste der waardelooze vezelstof? Is onze spes patriae geze gend met een gezonder eetlust dan de vroegere, uit onze eigen jeugjaren? En zoo ja, is die gezonder eetlust een gevolg van de velerlei takken van sport, die door eiken jongen van fatsoenlijken huize tegenwoordig beoefend worden? Of is hij (de gezonde eetlust) toe te schrijven aan de zit tende leefwijze, waartoe onze studeerende jonge- lingsschap in de avonduren veroordeeld is door de massa's huiswerk, die zij te verwerken heeft? Mogelijk ook, dat de tegenwoordige jongelings schap minder matineus is dan de vroegere, zoodat 'het ontbijt in een vloek en een zucht in onvol doende hoeveelheid verwerkt wordt. Of is 't een manie, een nieuwigheidje, een periodiek of toe vallig verschijnsel, gedoemd om even plotseling te verdwijnen als 't verschenen is? Al deze vragen en onderstellingen komen in mij op, zonder in staat te zijn, daarop een bevre digend antwoord te geven. Toen ik nog op de schoolbanken zat, aten we 's morgens 8 uur of kwart over 8, al naar dat 't zomer of winter was, onze boterham, kwamen om half een thuis en aten ons middagmaal. En we dachten er niet aan, gedurende den morgenschool tijd een natje of een droogje te nuttigen. Alleen, als 't zomers zoo om en bij de 90 graden warm was, werd er 's middags wel eens een schoone, leege inktflesch gevuld met water, die dan van mond tot mond ging, om de dorstige schare te laven. Maar er begint verandering te komen in de lange perioden tusschen de verschillende schaft tijden. Bij een gedeelte onzer jeugd schijnt 's mor gens omstreeks half 11 het spijsverteringstoestel zoo luide om aanvulling te schreeuwen, dat de eigenaars van die spijsverteringsorganen tot licha melijke perceptie moeten overgaan, of ze willen of niet. Er zijn er, die 's morgens een extra bo terham meenemen, om die in 't vrije kwartier achter hun knoopen te zetten". Anderen, die meer van versche krentenbroodjes houden, dan van een boterham, die al een paar uren in een stuk pa pier heeft gezeten, wisselen hun centen in tegen een heerlijk krentenbroodje of versch kadetje. Want er zijn bakkers genoeg, die dezen ruil wel willen helpen tot stand komen. En. zoo kunnen we den laatsten tijd in 't vrije kwartier aan de scholen bakkers zien staan, die bestormd wor den door krentenbroodjes-minnende-jongens-en- meisjes. En hiermee zijn de rollen omgekeerd. Ging „meester" vroeger in den morgenschooltijd even naar huis, om bij vrouw meester zijn „half elfje" te gebruiken, of bracht de meestersvrouw dit half-elfje even bij meester in school, thans ge nieten de kinderen hun half-elfje, terwijl meneer koud blijft van zijn bakje koffie. Maar we zijn er nog niet. De jeugd, die steeds veeleischender wordt, zal spoedig met haar kren tenbroodje alleen niet meer tevreden zijn. Weldra zal zich de behoefte gaan doen gevoelen, aan een kopje mocca, een kop chocolade of warme fosco. En als er dan een of andere ondernemende handelsman op duikt, die een kraantje of stalle tje opslaat bij de school, aan wel stalletje deze versnaperingen te koop zijn, dan is de gele genheid er en met haar de behoefte. Succes is hem al bij voorbaat verzekerd. De leerlingen van de Gem. M.U.L.O.-school al hier, hebben, op 't voorbeeld van de leerlingen van verschillende Haarlemsche Onderwijs-inrich- tingen, een overeenkomst gesloten met een bak ker, die hun 's morgens van versche krenten broodjes zal voorzien. Een riskante onderneming! want de afname 'hangt ten nauwste samen met 'tweer. Slecht weer tijdens het vrij kwartier wil zeggen: binnen blijven en binnen blijven wil voor den bakker zeggen: met de krentenbroodjes zit ten blijven. Maar er zijn ook handelslui, voor wie het riskante van 't bedrijf een zekere aan trekkelijkheid heeft. René Lalou te Bloemendaal. In het eind van Febr. en begin Maart zal de bekende Fransche literator René Lalou voor het genootschap NederlandFrankrijk een serie le zingen houden in ons land; en o.a. te Bloemen daal, Door de politie is alhier bij al de agenten van de Tijdgeest, obligaties, boeken en andere beschei den, die op hovengenoemde Maatschappij be- betrekking hadden in beslag genomen. Redenen hiervoor zijn niet bekend. Maar dat is zeker, dat 'het wederom een groote rec'ame voor de Tijd geest zal zijn, daar spoedig alles weer terugge geven zal moeten worden. De Tijdgeest geeft obli gaties uit en een maatschappij, die obligaties uit geeft, kan nooit geen loterij zijn. Degenen, waar van ales in beslag genomen is, zijn er dan ook van overtuigd, dat alles op zijn pootjes terecht komt. Melden we nog dat de Maatschappij, niet tegenstaande dit kleine incident, zijn verplichtin gen trouw nakomt en geregeld doorgaat met het uitbetalen van premiën. Door de storm van Maandag is er wederom heel wat af en stuk gewaaid. De wegen waren bezaaid met takken, dakpannen, reclameborden en ander materiaal. Van een villa aan den Duinwijkweg, zijn een groot aantal dakpannen afgerukt. Een be wijs is hierbij geleverd hoe een ontzettende kracht de wind had, dal sommige dakpannen niet naar beneden vielen, maar langs het dak omhoog wer den geblazen en aan den anderen kant een heel eind ver weg werden geslingerd. Ook eenige boomen te Overveen hebben de storm niet kunnen trotseeren, zijn ontworteld en kwamen dwars over den weg te liggen. Van V'oensdag op Donderdagnacht heeft gedurende een paar uur ook een storm gewoed, die echter hier geen schade aangericht heeft. Fröbelclubjes. Belanghebbenden verwijzen we naar de adver tentie over Fröbelclubjes. Wellicht, dat vele da mes, die voor haar peuters gezellige bezigheid wenschen, deze gelegenheid niet onwelkom zal zijn. 't Afrondingssysteem. 't Moderne verkeer blijft zijn slachtoffers eischen, ook onder het zware Bloemendaalsche ge boomte. Bij 't afronden van den hoek Parkweg Bloemendaalsche weg 'heeft een zware boom, die daar als een hechte hoeksteen wellicht eeuwen getroond had, den tol aan 't verkeer moeten be talen. Eens een sieraad van den schoonen Bloe- mendaalschen weg, thans een bonk hout, wellicht bestemd, om er brandhoutjes van te maken. Sic transit etc. Franqois Pauwels, Tziganen. Uitgave van J. M. Meulenhoff, Amsterdam. Schrijvers zijn voorgangers. Er gaat van den schrijver zulk een suggestieve kracht uit, dat de opkomende generatie van een volk door zijn schrijvers geestelijk gevormd wordt. Het is om die reden, dat de geest, die uit een boek spreekt, bij de beoordeeling ervan niet buiten de beschou wing mag blijven. Een boek heeft, evenals een mensch, een stijl, j een houding, een moreel vertrekpunt: boekbeoor- deeling is niet mogelijk zonder.... karakterbeoor-l deeling en een boek dient op denzelfden toets I gezet te worden, als een mensch in de samen-1 leving. Stijl is keuze, zelfbespreking. Hij ontstaat door I aannemen en verwerpen. Een man van stijl kan zich, naar mijn gevoe-1 len, niet bezighouden en vooral niet in het bij-1 zonder bezighoudenwant dat doet men toch in I een gedicht met onderwerpen, zooals die, wel-| ke Pauwels blijkbaar geïnspireerd heben. Eenl gedicht als „Lente", waarin de door den dichter I vermoede emoties van een jonge werkster bij Het I bespieden van dierlijk paren beschreven worden, komt mij minstens even verwerpelijk voor, als I een gedicht op een cariëuze kies of iets dergelijks.! Een tweede bezwaar tegen den inhoud van de-l zen bundel is het vaak tendentieuze karakter der I gedichten, vooral daar tot uiting komend, waar! Pauwels tegen de rechterlijke macht fulmineert b en het opneemt voor misdadigers en onbeheersch-1 ten. Waartoe zulk een tendentie leidt, kan een ge dicht als „Het Pleidooi" aantoonen, waarin de rechters toegevoegd wordt: „ge zult het (vonnis) lezen, kalm en onbewogen"! „Uw aandacht toeft al bij een and're zaak1', „toch is Uw straf een gruwelijke logen'1, „en pleegt g'een misdaad in Uw dwaze wraak!"! 'Niet de misdadigers zelve, maar de rechters zijnI dus de misdadigers volgens den dichter en, wat| vanzelf eruit volgt: Pauwels is de Opperrechter! Wie „Het Pleidooi" leest, zal gereedelijk toege-l ven, dat hij uit de kunst in de politiek verzeildl geraakt is. Niet, dat we iets tegen politiek heb-l ben, doch we wenschen haar niet als gedicht opge diend te krijgen, In zijn eersten bundel gedichten „Phantomen'J toonde Franqois Pauwels een bijzonder talent voorl de beschrijving te bezitten, een begaafdheid! waarvan wij de ontwikkeling slechts in teleurstel-1 lende mate aantreffen in zijn nieuwen bundel. Er.J toch herstelt Pauwels zich ook in dezen bundel! menigmaal, om ons te grijpen, door zijn meeslee-1 pende, dichterlijke beschrijving. Lees b.v. zijnj gedicht „Tziganen'', waarvan ik een fragmenij overneem: Als ik voortglijd op de geluidlooze kleeden door de marmeren hal naar de luttele treden van 't nog verlaten podium met plompe bas en harmonium, voel ik de warmte van de zaal mij omvangen als een vrouwensjaal. Alom klinkt het zilvren geklik en getik van messen en vorken, het nijver gepik van vogels die gevoederd worden en gretig snaav'len op hun borden; de kelners gaan schielijk af en aan, de schalen met dampende spijzen belaan. en ze schikken gezwind op de blanke damasten! den overvloed neer voor de wachtende gasten,] terwijl opeens met 'n knallend geluid de champagne z'n kurk naar de zohl T.ng spuit' I Mijn spelers komen, ze stemmen de snaren, een vreugdige drift komt in mij gevaren, ik hef den stok en op mijn bevel, springt het lied naar boven, als uit een wel.. Overzie! Ditmaal geen bcspr( den, omdat wegens te vastgestelde ontmoet, door kon gaan. Het i: ricdc niet te lang a; aanvankelijk verkregei Noord-Hollandsche v maal „water-verzadigd gc water niet zoo m< sukkelen, dan blijft worden daardoor de p strijden later, en de voetbal, waarvan we te zijn, zouden toch r Droogt het dus vol a.s. gespeeld: Hollandia(Bloemend Z.V.V.—Q.S.C. Bloemendaal vertre Hoorn, terwijl 'het spel ker is. Kroon, die nog een tegen Alcmaria op niet op volle kracht s sterkste elftal is, dat strijd speelt. Het is e< men, dat verzwakte in staat zijn, en we gc tal door hard werken reiken. Speelt Bloeme achttien punten, waar: hoorlijke plaats op de strijd Z.V.V.Q.S.C. is van meening dat Z.V.V merveer bevestigen zal Zondag waren drie Schreven we in ons v< 4 punten tevreden wat anders over, en in de digheden (onvoltallighei drie overwinningen be' (Het tweede elftal w overwinning op H.F.C. deze eer gunnende aan twee achtereenvolgende den het puntenaantal o terwijl ook het doelgem beslissend kon zijn, bec Ons tweede elftal hee wedstrijden hard gewerk len en twee overwinnin zameld. Dit is slechts ee geheele seizoen zoo Spreekuur: 1—2.30 WORDT GEGEVEN Het vult de zaal met een roes van klank, met een dronken jolijt als de schuimende dranl| die gouden perelt in vlakke bokalen, het doet de kroonlichten feller stralen, het strijkt aan de kleur van ieder ding en zet het in gloed en in schittering, het diep fluweel der plooische gordijnen gaat op een zachten windzucht deinen, met een hooge, sleepende dunne sopraan vangt het schuchter kristal te zingen aan, de bloemkelken die in hun vazen treuren rijzen weer op en spreiden hun geuren en zien hun schoon weerspiegeld schijnen in het zwarte rood der Bourgogne-wijnen, de grillige kronkels van 't zware tapijt omvatten elkaar tot een dollen strijd met armen van geel, violet en scharlaken die smijdig door elkander haken, in hun eigen wiss'lende bochten gevangen, als een warr'lende knod van kleurige slangen B. z. a. zoo sp. m. oud P- Q-, v. g. g. v„ liefst H 1 omstreken. lnBi'u,e^' M' aan v- c Boekh., Baarn. Ideelneming aan Fröbe tsi 11. cond. Br. No. 123, Bur. van TE KOOP: gasthuissingel 38 zwart, Dichter stijgt de rook der sigaren, een kruidige, loome nevel gaat waren langs het hoog plafond en ademt leven waar mollige engeltjes blozend zweven en op vogelwieken in 't luchtruim hangen met bazuinen en bol-geblazen wangen.... Hierin spreekt de dichter en alleen de didii'l Hierdoor worden we overtuigd, op de wijze, z0l| als wij door kunst overtuigd willen worden op een wijze, zooals wij door geen redeneenl overtuigd kunnen wórden door de aansdi"| wing met ons geestesoog. Ook deze bundel van Pauwels houdt een belo' j in, een belofte, die alleen in vervulling zal indien de dichter zich zal willen beperken wat des dichters is. HENRI BAKELS- Victoria-Wafer kwam in 't land ruim veertig jaar gek 1 I,i honderd duizend woningen treft men het aan op h' Geen enkel Tafelwater kan op zoo'n triumftocht wip] Victoria-Water hoort men thans alom volmondig Prl|!'| Oberlahnstein. Kleur, prijs f 250 Brieven onder No. 9: het Bureau van dit bh ParklaanlOl, HAARLEM??, Levering van: DEJEUNERS I KOt Mt m.,n.HaarlefR ■Ka

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 2