LOUIS SCHUY 1:IS 4.50 4.75 STIJVE 5 i i f/MJÖ I BLO£MEND4&L IAI80N BETTY Jumpers en Vesten - Kousen, Sokken en Gr.Houtstr. 126. Tel. 11760 II Handschoenen Overhemden, Pyama's, enz. AERDENMQUT. advertentie JONGEN Gemeubileerd Hi [VERGADER I van Aandeelhouder N. V. OVERDEKT E EN ZWEMINRICH „STOOP'S BAD te Bloemendal Toeg-angspiij 50 ets. nc SLAPPE HOEDE FUNKE bakt vier soorten Rogge- brood: wit roggebrood, zwart rogge- brood (ook wel zoet roggebrood 9 genaamd), krentenroggebrood en J Geldersch roggebrood. Elke soort roggebrood is in z'n soort het fijnste wanneer het van FUNKE is. FUNKE bakt uitsluitend roggebrood. Roggebrood is Funke's specialiteit. Daarom is het lekkerste roggebrood gemerkt M. FUNKE. het z.g. „Groote Plan", omdat het algemeene be lang zulks zou vorderen. Uit de ter vergadering gehouden redevoeringen blijkt, dat die noodzakelijkheid zou voortspruiten uit het feit, dat de inwoners van Haarlem te zwaar zijn belast, dat voldoende terreinen voor uitbrei ding ontbreken, dat de uitbreiding aan een zijde door samentreking met enkele gemeenten, die daartoe bereid waren gevonden, de lasten eerder nog zou verhoogen en dat 'deze daarom gepaard zou moeten gaan met de aantrekking van andere deelen, die in staat zijn door hun talrijke welva rende inwoners die lasten te doen verlagen. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat deze andere deelen, die dienen moeten tot belastingverlaging van Haarlem, daartoe niet veel animo gevoelen, te meer, waar deze 'daarbij niet het algemeene belang zouden hetbben. Doch wat is nu eigenlijk dat algemeene belang, dat zoo op den voorgrond wordt gebracht ter mo tiveering der noodzakelijkheid en waarvan andere gemeenten zouden moeten worden opgeofferd an ders dan het belang van Haarlem zelf? Niet het algemeene belang, doch het belang van 'Haarlem brengt 'dus mede, dat Bloemendaal als gemeente zou moeten verdwijnen en dat de ge meente Heemstede een groot deel van haar wel varende inwoners zou moeten afstaan. Doch 'het feit, dat in de eene plaats de belas ting laag is en in de andere hoog, mag toch geen reden zijn om de eerste haar bestaansrecht te ont nemen; of heeft Bloemendaal, dat ten minste even oud is als 'Haarlem, nu Haarlem zich verder uit breiden en haar lasten verlagen wil, plotseling haar recht, of moet ik hier zeggen: reden van be staan verloren? Blijkens het ter vergadering gesprokene, achtte men het ontoelaatbaar, dat zich in Haarlem's na bijheid bevoorrechte plaatsen bevinden, oasen, waar men naar kijken mag, doch aankomen niet. Die voorrechten hebben zij echter altijd bezeten en zij zijn niet langs onrechtmatigen weg verkre gen, behooren dus haar toe en niet aan een ander en het zou dus niet anders dan onrecht zijn, haar die ten bate eener aangrenzende gemeente te ont nemen door haar bestaan eenvoudig op te heffen tegen haar wil en zonder 'dat zij op eenige wijze daartoe aanleiding heeft gegeven. Bloemendaal, 23 Februari 1925. C. Een comité van actie. Naar wij vernemen heeft zich ook in onze ge meente een comité van actie tegen de annexatie plannen van Haarlem geconstitueerd. Tot dat comité zijn toegetreden: H. Beekman; Mr. J. Bierens de Haan; W. 'Blankevoort; J. Tb. Bornwater; H. J. Hijmans; C. Jansen Hendriks; J'hr. B. de Jonge van Campens Nieuwland; Mr. D. E. Lioni; A. J. de Waal Malefijt; Mr. J. Mei huizen; E. A. W. van Nederhasselt; Mevr. A. Oep- kesGerritson; S. P. Reinierse en Mr. F. J. D. Theyse. IHet ligt in het voornemen dat het comité zijn actie gaat aanvangen, zoodra een wetsvoorstel zal zijn ingediend. Personalia. Voor het examen Kantoorstenograaf Neder- landsch, zijn geslaagd onze plaatsgenooten de da mes A. C. Führen en IH. J. Vermeer, Politieke lezing. Vrijdagavond had in de bovenzaal van 'hotel Vreeburg een openbare vergadering plaats, uitge schreven door de afdeeling Bloemendaal der S.D.A.P. Te 8.15 uur opende de Voorzitter, de heer Noor man de vergadering, heette alle aanwezigen wel kom, in 't bijzonder de aanwezige raadsleden van Bloemendaal en gaf daarna het woord aan den spreker, den heer Schulz, gemeenteraadslid, welke als onderwerp had,, De gemeentepolitiek in onze gemeente". Spreker begon met te verklaren dat hij het be treurde dat de heer Otto niet aanwezig kon zijn (hij met nog eenige raadsleden hadden bericht van verhindering ingezonden). Temeer betreurde hij dat, daar de 'heer Otto in den Raad de grootste woordvoerder is en vanzelf ook dezen avond nog wel eens genoemd zou worden. De gevoerde politiek van den Vrijheidsbond in ons gemeentelijk huishouden kwam dan allereerst aan de orde. Voor spreker was het duidelijk dat meer eenheid bij de z.g.n. Vrijheidsbonders hen meer voordeel zou hebben bezorgd. Bij hen heerscht steeds verdeeldheid en bij de stemmin HAPTENLIISTIAAN It OPNAMEN IN EKiEN OMGEVING- gen komt dat steeds tot uiting, veel meer nog dan bij de R.-K. fractie, terwijl de heer Otto het wel eens heeft doen uitkomen, alsof 'de R.-K. fractie in tweeën was verdeeld, er z.g.n. twee fracties waren. Vervolgens becritiseerde spreker de leiding in het college van B. en W.f wat wel eens iets te wenschen overlaat en als gevolg waarvan ook nogal eens, juist op momenten waar eenheid geboden is, tweedracht heerscht. De financiëele toestand besprekende noemde spreker deze tamelijk gezond. Met de scheeve voorstellingen van enkele raadsleden, n.1. dat de uitgaven in verhouding tot die van voor den oor log veel te hoog waren, kan spr. absoluut niet mee meegaan, daar door zulke cijfers te gaan noemen, in hoofdzaak door den heer Otto, het tendensieuze van hun politiek naar voren komt. 'De critiek van den heer Otto verder bestrijden de bracht spreker naar voren de houding van den heer Otto en Blankevoort bij de vaststelling van eventueele suppletoire begrootingen. Zonder zich voldoende rekenschap te geven, zonder voorlich ting, worden door hen die begrootingen becriti- seerd, terwijl dan later wel blijkt hoezeer zij heb ben misgetast. Destijds werd door B. en W. aan de raadsleden een staatje verstrekt waaruit bleek, dat de suppletoire begrooting waarover het toen ging, geheel gerechtvaardigd was en die heele be grooting was een af- en overschrijving welke door de regeering was voorgeschreven en voor de ge meente niets beteekende en toch waren het weer genoemde heeren welke ook op deze begrooting felle critiek leverden. Bij de bespreking over 'het uitvoeren van wer ken in eigen beheer voerde spreker aan, de op haaldienst van haardasch en vuil. Ontegenzegge lijk heeft de openbare aanbesteding aangetoond dat dit voor de gemeente eenig voordeel heeft opgeleverd, doch er staat toch nog wat naast en wel: le hoe wordt in dezen dienst door een parti culier voorzien; 2e hoe zijn de loonen bij dien in schrijver en 3e was het voor de gemeente noodig geweest dit uit handen te geven, of had men ook bij de gemeente eenigszins kunnen bezuinigen. Als voorbeeld noemde spreker de aanplant van hoo rnen bij aanbesteding en daartegenover den aan plant van boomen door de gemeente zelf. Het ver schil loopt hier dan ook zeer in de gaten en wel ten gunste van de gemeentelijke aanplant. Een proef-aanbesteding van de besproeiing van den Zeeweg met sprimax, bracht aan het licht dat de gemeente zich 7000.heeft bespaard door zelf die besproeiing ter hand te nemen, enz. Een scherpe critiek leverde spr. op de houding van het gemeentebestuur tegenover de Commis sie voor het Georganiseerd Overleg. Aanvanke lijk hadden de hoofdbesturen der verschillende organisaties zitting in deze Commissie, doch al lengs veranderde deze toestand en thans zijn zij uitgeschakeld. Spreker noemde het ook voor het gemeentebestuur een verkeerde tactiek om dit overleg onmogelijk te maken. Over de houding van ons gemeentebestuur in zake de gemeente-woningen was spreker ook niet tevreden. De door een Commissie geschatte wonin gen werden in huur verhoogd, enkele woningen bleven dienstwoningen, zeer willekeurig vastge steld, 'hier en daar een greep, de rest moest huur gaan betalen. Op zichzelf is daar niets tegen mits dan de loonen ook zoodanig zijn gesteld dat een behoorlijke huur kan worden betaald. Bij de bespreking der Werkloozen-voorziening kreeg vooral de heer Blankevoort de wind van voren. Bij de behandeling der begrooting was het n.l. de heer Blankevoort die van de 25000. welke voor deze voorziening was uitgetrokken 20000.wilde aftrekken, daarbij mededeelende dat hij wellicht een grooter vriend van den werk man was dan de heeren Van Kessel, Nuyens en Schulz bij elkaar. De katholieke fractie stelde ook wel voor dezen post met 20000.te verminde ren, doch daartegenover den post onderhoud van wegen enz. met hetzelfde bedrag te verhoogen. Spr. kon ook daar niet zijn stem aan geven, doch het was toch een gezond voorstel in tegenstel ling met dat van den heer Blankevoort, daarin ge steund door den heer Otto. In hoeverre deze hee ren vrienden waren van den werkman liet spreker aan het oordeel van het publiek over. In de voorziening van arbeiderswoningen is het ook niet gegaan zooals spreker gaarne gezien had. Vooral voor wat betreft den bouw van woningen der Woningbouwvereen. ,,Ons -Huis", welke huizen heden officieele geopend worden, had spreker om trent het verloop van deze lijdensgeschiedenis heel wat te zeggen en bleek wel dat het bestuur heel wat moeilijkheden had te overwinnen alvorens toe stemming werd gegeven en het noodige voorschot werd verstrekt. Op de voorgestelde bezuiniging door de Regee ring met betrekking tot 'het onderwijs had spre ker ook het een en ander aan te merken en het was voor spreker zeer typeerend dat door den heer Otto als oud-onderwijzer geen enkel bezwaar werd ingediend om tegen te gaan wat de regee ring wilde en waardoor, zoo dit wetsontwerp zou worden aangenomen, dit ook voor onze gemeente funeste gevolgen zou hebben gehad. Scherp becritiseerde spreker de houding van den heer Otto betreffende de vaststelling van een eventueele toelage bij de kinderen van- arbeiders, zoo blijkt dat deze voor doorleeren in aanmer king komen. Niet alleen dat de moeilijkheid van de minimum schoolgeldbëlasting toch altijd nog zeer zwaar weegt, doch nog veel meer doordat men niet zelf kan of mag bepalen wanneer zijn kind kan doorleeren, doch dit moet overlaten aan het oordeel van anderen en waarin de heer Otto een groote rol gespeeld heeft. Het meest onrechtvaardige is wel dat niet alle inwoners, die voor hun kinderen een toelage ont vangen, welke een hoogere school bezoeken, on der voogdij staan van het gemeentebestuur, doch alleen maar zij die het meest afhankelijk zijn. Geldt dit voor allen, dan zou spreker er niets tegen kunnen hebben. Ten slotte wilde spreker nog iets zeggen over de z.g.n. baatbelasting, inzake de gronden langs den Zeeweg. Ook hier was het weer de heer Otto die deze zaak zeer ontijdig ter sprake bracht, in de bladen artikelen schreef, welke voor wat de cijfers betreft, kant nog wal raakten en ten slotte toen door spreker een artikel tegen die eigenaar dige houding van den heer Otto had geschreven, hij in een antwoord daarop deed voorkomen, alsof spreker niet goed lezen kon, doch op de cijfers zelf werd niet ingegaan. Voor de tweede keer tracht de heer Otto iets te doen ten nadeele van de gemeente inzake de Zeeweggronden. Zeker, ook spreker is er voor dat voor deze gronden, die in waarde zijn gestegen, iets wordt betaald, doch de becijfering van den heer Otto raakt kant noch wal. Met een waarschu wing tegen de politiek van den heer Otto besloot spreker zijn rede. Van de gelegenheid tot debat werd geen ge bruik gemaakt, alleen werden door een der aan wezigen een paar vragen gesteld. Door den Voorzitter werd daarop onder dank aan den spreker voor zijn uitnemend betoog, deze vergadering gesloten. Ds. H. H. Barger. Onze vroegere predikant, ds. H. 'H. Barger, thans predikant 'bij de Ned. Herv. Gemeente te Utrecht, herdaéht Zondag den dag dat hij vóór 45 jaar tot predikant werd bevestig^ OVERVEEN. Ons Huis. Zaterdagmiddag had de officieele opening plaats van de woningen der woningbouwvereeniging „Ons Huis", alhier. Te ruim 3 uur verzamelden de aanwezige auto riteiten zich voor de directiekeet en hier werden zij toegesproken door -den voorzitter van „Ons Huis", den heer G. Hoffschlag. Spreker richtte een woord van welkom tot Bur gemeester en Wethouders en de leden van» den Raad van Bloemendaal en de verdere genoodig- den. Aan allen bracht spr. dank, dat zij gehoor hadden gegeven aan >de uitnoodiging om bij de officieele opening tegenwoordig te zijn, en verder voor de door B. en W. en den Raad betoonde me dewerking, om de 41 woningen op coöperatieven grondslag tot stand te brengen. Uitvoerig schetste spreker de wederwaardighe den, welke aan den bouw vooraf gingen, welke bouw eindelijk mogelijk werd gemaakt, doordat 'de Raad in Mei 1924 een voorschot verstrekte van 126.000.—. Door de aannemers, de heeren Veldkamp en Mettens, uil Haarlem en den opzichter J. Scholten zijn daarop in 7 maanden 41 woningen gebouwd, welke aan de hoogste eischen voldoen. Het Gemeentebestuur van Bloemendaal heeft hiermede een daad verricht gaat spreker voort waardoor Bloemendaal aan de spits staat van de 1100 gemeenten van ons land. De bewoners van Ons Huis toch hebben niet alleen een woning, maar deze woning wordt ook in de toekomst het eigendom der bewoners. Ten slotte verzocht spreker aan den Burgemees ter het complex woningen officieel te openen. 'De heer Jhr. A. Bas Backer nam daarop het woord en deelde mede dat hij met genoegen de uitnoodiging had aanvaard om tegenwoordig te zijn bij deze feestelijke opening. Daarop roemde spreker de goede hoedanighe den van deze huizen, de eensgezindheid der leden waardoor dit bereikt is geworden en noemde het ten slotte kweekplaatsen voor huiselijke en maat schappelijke deugden. Deze rede werd door applaus gevolgd. In de directiekeet werd hierop aan de autoriteiten en ambtenaren een kopje thee geoffreerd. Hierop werd in het eerste huis van de Lam- brecht van Daalelaan een gedenksteen onthuld, welke in den zijgevel was aangebracht en de na men der bestuursleden bevat. De heer S. Kroon hield hierbij een toespraak, om het bestuur te hul digen. De plechtigheid zelf werd door den burge meester verricht. Hierop maakten B. en W. en vele raadsleden van de gelegenheid gebruik, om enkele huizen te bezien. Onderwijs. Mej. A. J. Uyttenbogaard, onderwijzeres aan de M.U.L.O.-school te IJmuiden, heeft bedankt voor haar benoeming tot onderwijzeres aan de O.L. School te Overveen. Er zal dus een nieuwe oproeping voor onder wijzeres gedaan worden. Orchideëntentoonstelling. Mevrouw van Vloten te Aerdenhout, Huize „Orchidophilia" aan de halte Doodweg van de E.S.M. naar Zandvoort, zal op Zaterdag en Zondag 7 en 8 Maart a.s., eene tentoonstelling organisee- ren van een rijke verzameling orchideën, die alle schitterend in bloei staan. De tentoonstelling zal geopend zijn van 's morgens 10 tot des namid dags 5 uur, Zaterdags toegankelijk voor 1. 's Zondags voor 0.50. De geheele opbrengst komt ten bate van de Haarlemsche Tuberculose Vereeniging, Ged. Oude Gracht 41. Een sympathiek plan, waarvan naar wij hopen, 'het succes even groot moge zijn als 10 jaar gele den, toen een zelfde tentoonstelling werd gehou den ten voordeele van het Haarlemsche Steun- Comité tijdens de mobilisatie. Wij herinneren ons nog goed de schat van zeld zame orchideën van de fraaiste en zeldzaamste kleuren en vormen, waarover een ieder toen vol bewondering was. 'De orchideën-teelt heeft dien tijd niet stilgestaan, en men kan er dus zeker van zijn nog schitterender exemplaren te zullen zien dan in 1914. Wie een zeldzame collectie orchideën wil aanschouwen, verzuime dus niet op Zaterdag of Zondag, 7 en 8 Maart a.s., een trammetje te ne men naar den Doodweg, men zal uiterst voldaan van zijn uitstapje terugkeeren. Niet alleen over de buitengewoon fraaie bloemen, die men gezien heeft, maar óók om de prettige gedachte onze plaatselijke t.b.c.-vereeniging te hébben geholpen, die op 't oogenblik erg in den brand zit. Zij staat, zoo luidt het voorloopig jaarverslag over 1924, voor een tekort van 3300.dat is geen kleinigheid. Maar laten we er onmiddellijk aan toevoegen, dat hoort zoo, want komen we niet te kort, dan doen we niet genoeg voor U, voor alle inwoners in ons gebied van tuberculose-be- strijding. Doch het tekort moet aangezuiverd wor den. Tegen de moorddadige tuberculose mogen we niet te kort schieten, willen we zelf niet onze kinderen haar slachtoffer zien worden. Elk uur één onzer in ons kleine landje gaat hard. Moge daarom meerderen het goede voorbeeld van Mevr. van Vloten navolgen door op één of andere wijze mede te werken onze Haarlemsche T.b.c.-Vereeniging uit hare eerste geldverlegen heid te helpen, het komt ons allen ten goede. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Aan den Hoogwelgeboren heer Jhr. A. W. G. van Riemsdijk, Dir.-Hoofdrcdacteur der Opr. Haarl. Courant. Naar aanleiding van een kritiek, over de ten toonstelling van mevouw Johanna Kruyder, voor komend in de Stads-editie van Donderdag 19 Fe bruari, onderteekend met S., zou ik gaarne het onderstaande onder Uw aandacht willen brengen en ook onder die van het publiek, want openbare kritiek moet en mag immers in> het publiek bekri tiseerd worden. In de eerste plaats wil ik nadrukkelijk verkla ren, dat mijn antwoord geen enkele hatelijkheid of spitsvondigheid zal inhouden aan den heer S. Het is alleen mijn bedoeling zoo objectief moge lijk deze aangelegenheid te bespreken. Ik maak gebruik van een ander blad, omdat meestal tegen-kritiek terecht of ten onrechte, ik laat dit in het midden, niet geplaatst wordt. Jen tweede verzwijg ik mijn naam, omdat ik den 'heer S. allerminst wil aanvallen, hetgeen on vruchtbaar is, maar slechts een algemeene en ob jectieve beschouwing wil houden over en naar aanleiding van diens kritiek. Mijn naam doet dus hier niets ter zake. Ten derde bestaat het niet denkbeeldige gevaar, dat waar gelegenheid gegeven wordt tot publicatie, men zoo gemakkelijk misbruik maakt van een al te groote vrijheid en daar ik niet weet of achter de letter S-, de onbekende, een hoewel onbe- heerscht toch nobel denker dan wel een zwak boosaardig mensch verscholen is, moet ik voorzich tig zijn en mijn persoon voorloopig beveiligen. Bij het bevredigend eindigen van een hieruit wellicht voortvloeiende polemiek kunnen wij indien ge- wenscht, 'kaartjes wisselen. Echter dat de heer S. als aanvaller, zijn naam verbergen houdt, is niet goed. IHij kan dit doen uit schuchterheid, of uit een hautain gevoel voor den door hem besproken en zijns inziens minder waardigen arbeid. Het eerste is menschelijk maar zwak, 'het tweede is onbeheerscht of zakelijk ge sproken, onkritisch. Misleidend zijn tevens ini tialen omdat men verschillende personen onrecht vaardig verdenken kan. Thans ter zake. Wat is kritiek? Kritiek is in het kort gezegd, het psychologisch ontleden waar het betreft le vende wezens. Zuivere kritiek moet zakelijk, en objectief zijn. De manier waarop men kritiseert, 'het subjectieve, is bij ieder mensch verschillend en hangt ten nauwste samen het den kriticus, niet met den bekritiseerde. Men toetst dus niet den mensch aan zich zelf, hetgeen kortzichtig is, even min ontleedt men hem met subjectiviteit, maar ra felt hem objectief uiteen. Een psych-analitisch probleem dus. Dat dit moeilijk is laat zich be grijpen. Dit vere'ischt veel menschenkennis, een geoefend inzicht en moet omzichtig gebeuren met negeering van zich zelf. In de zwakste menschen kan men, hoewel uiterst vaag, dezelfde eigen schappen naspeuren, die ook bij sterkere figuren aanwezig zijn. Dat dit een opvoedkundig geval van buitengewone beteekenis is laat zich denken. De menschen verschillen onderling in hun men- schelijke eigenschappen gradueel. Hun handelingen ontstaan door dit verschil: krachtig of zwak. Men moet dus den mensch naar dit verschil beoordee- len. 'De zwakken, maar ook de sterkeren, hebben noodig te weten, welke eigenschappen versterkt kunnen worden, zoo althans trachtend dit te ver beteren door zelfontwikkeling. Dit kritisch aan duiden, zonder invloed van onbeheerschte sub jectiviteit kan, ten goede, opbouwend en verbe terend werken. Dan is kritiek niet eenzijdig maar alesomvattend. Dit is de taak van den kriticus. Zoodra 'hij zich zelf betrekt in zijn kritische be schouwingen, vertroebelt zijn inzicht. Hiervoor moet hij waken. De kritiek van den heer S. is niet een zoodanige objectieve beschouwing. De heer S. teekent zich zelf en van degene die hij teekenen wil, o.a. me vrouw Kruyder, bespeuren wij niets meer. Zijn kritiek is bijna zelfcritiek geworden, wat niet zijn bedoeling moet geweest zijn. Toevallig maakte ik een jury-dag mede met den beeldhouwer Dr. Mendes da Costa als kritikus. Het trok een ieders aandacht, hoe scherp ontle dend Mendes zijn kritiek gaf over verschillend ingezonden werk. Hoe hij uit de werkstukken den volledigen mensch a.'h.w. opnieuw modelleerde, terwijl dit kritiseeren steeds overtogen was met een warm menschelijk en mild gevoel voor de ma kers, die allen, in dit geval, zijn zwakkere broe ders waren. „Alles is mij goed, elke vreemdheid of gril in het kunstwerk, indien de maker maar toont dat het hem ernst is!" „Den geheelen dag ploeteren, goed, maar het moet met liefde gaan". Twee uitspraken van den beeldhouwer Mendes da Costa. Ontbreekt liefde en ernst in het werk van me vrouw Kruyder? Ieder werkstuk van den kunstenaar is een hoe veelheid van dezelfde details, waarmede de ma ker innerlijk gevormd is. Zoo is het kunstwerk het evenbeeld cf het spiegelbeeld van zijn maker. Dit /kan volmaakt, dus evenwichtig, of onvolmaakt, dus verward zijn; de kriticus zal dit onderzoeken, maar niet.... verwerpen. Omzichtig, psychologisch en vooral objectief schouwen in den minst begaafden tot den meest genialen kunstenaar, dit is de taak van den kriti cus, opdat hij niet tegen zich krijgt de uitspraak van Tolstoy: „De kritiek, waarin de kunstliefheb bers plachten te vinden een steun voor hunne mee ningen, spreekt zichzelf in den laatsten tijd zoo zeer tegen, dat indien wij van het gebied der kunst uitsluiten al datgene, waaraan de kritici van verschillende scholen zichzelve het recht ontzeg gen, den naam kunst te geven, er ternauwernood eenige kunst overblijft". Of van Goethe, die zeide: „Schlagt ihn todt den Hund! Es ist ein Recensent". Of van Bredero, die zich tot „den goetwilligen lezer" wendde met deze woorden: „Een ieder siet uit, en niemant siet in. Indien de mensche zoo goed-aardig ware geschapen, dat sy vaardiger wa ren in 't verbergen, en trager in 't berispen van iemants gebreken, soo souden sy de volmaaktheid des Allerhoogste nader komen, en haar zieltjes in alle deelen verbetert sicn. Wat syn wy onrecht- veerdige beulen en helsche tirannen in het uiter ste vervolgen en 't schavotteeren van eens anders lelykheden!" Als de heer S. echter meent tegenover een zwakke kunstenaresse te staan, laat hij zich dan het eerlijke woord 'herinneren van den grooten Vincent van Gogh: „En toch mijn hartstocht be daart waar ik sta voor een zwakkeren, dan vecht ik niet...." In zoo'n geval had de heer S. zich van eenig geschrijf moeten onthouden. Moge de heer S. begrijpen, dat ik allerminst te leurgesteld ben dat hij het werk van mevrouw Kruyder niet goed vindt. Gradueel verschil van geest laat verschil van meeningen toe en maakt kunstbeschouwingen soms elkanders antipoden. Maar wel ben ik teleurgesteld over de manier van kritiseeren, dat geen rustig ontleden is ge weest, maar een wrevelig van zich afduwen, het geen allerminst een kriticus van een blad mag doen, wijl het zijn levensarbeid is en niet een bijkomstigheid mag zijn. Een kriticus moet nimmer vergeten dat het pu bliek in zijn onwetendheid in kunstzaken, veelal het groote kind is dat dikwijls beleefd kan zijn op verzoek of vlegelachtig naar wensch zijn' tong uitsteekt. Kinderen en publiek opvoeden is ook een kunst. De heer S. 'bereikt met zijn geschrijf niets anders dan verwarring en voor de kunstena resse nog meer moeilijkheden. Dit is niet noodig, kan zelfs misdadig zijn. Men vergelijke den heer S. zijn kritiek met die van de N. Rott. Ct. avondblad van 18 Febr., die het publiek in twijfeling brengen bij het afbreken door den eenen en het verheffen door den anderen kriti cus van mevr. Kruyder's werk. Een objectieve be schouwing kan leerzaam envooral menschelijk zijn. Mag ik U, geachte Heer van Riemsdijk verzoe ken dit stuk te willen overnemen in Uw blad, op dat Uw geachte lezers daarvan inzicht krijgen, dat niets anders dan welkom kan zijn; niet om de meening van Uw kunstkriticus te wijzigen, hetgeen dwaasheid zou zijn, maar wel te betrachten dat in het vervolg meer beheerscht geschreven zal worden, opdat de kunstenaars in deze moeilijke tijden niet nog meer geprikkeld worden, dat lei den kan tot demoralisatie. Het werk van Mevr. Kruyder verdient ten volle een uitvoerige bespreking. U geachte redactie, van het Bloemendaalsch I Weekblad, zeg ik hartelijk dank voor Uwe gast-| vrijheid, welke U mij in Uw blad verleend hebt. I Ik hoop in het belang der zuivere kritiek ge schreven te hebben. Hoogachtend, Haarlem, 631925. X. ZANG. Geertruida van Vladeracken. Men schrijft ons: Maandag a.s. 9 Maart, zal Geertruida van VIa-| deracken een liederenavond geven in den Stad: schouwburg, haar eerste optreden na haar Indisch'l tournée. 'Het is niet de bedoeling, een bizonder'l aansporing te geven, te gaan genieten van de bH koorlijke kunst dezer begaafde vrouw, de zangcj res van het volkslied, die 'de volksmuziek van ver l schillende nationaliteiten tot ons brengt Een dcr gelijke aansporing zal wel overbodig wezen. Mevrouw Van Vladeracken 'heeft aan de lede' van „Kunst aan het Volk" een reductie toegel staan, wat het bestuur zéér waardeert en waar-I door velen zich nu het nobele, eenvoudige kuns'I genot kunnen veroorloven, die anders het ziel misschien hadden moeten ontzeggen. Dat de zaal tot de laatste plaats toe vol zij! Een besch- juffrouw, 37 biedt zicli aa" :i's of voor de Huishouding, voor het grove werk aan gr. lett. D 21S, Bo p. STiNS Pz., Bloemenda GEVRAAGD ecu Q, of aankomend, voor di P. P1ETERSE, Santpoort. GEVRAAGD een om in liet RIJWIELVAK te opgeleid bij J. WALTER, E daalscheweg. DAME iner achtjarig j wenscht tegen 1 April te huren in Overveen of i Aanb. met voll. opgave t< [onder lett. T. A., Boekh; I v. d. HOEF, le v. Swinde Amsterdam. Jaarlijksche Algem op WOENSDAG i8m 1925, ten 2 uur namidda kantore der Vennootschap, de punten ter behandtlinj zage liggen en de aandee deponeerd moeten worden TE 2\ UUR IN DE SOLIST Solo Violoncellist der 1 MUZIEK. Haarlemsche Orkestvereeniging. Het buitengewoon concert op Zondagmiddagl vermeldt 'de uitvoering van de Bes dur Symphoniel No. 33 van Mozart en de Ouverture Iphigenie inl Aules van C. W. von Gluck, twee toonscheppin-| gen van bijzondere schoonheid. Aan laatstgenoemd werk maakte Richard Wag-I ner het slot en in het door hem voorgeschreven| tempo zal het ten gehoore worden gebracht. Als bijzondere attractie geldt het optreden vacl den Solo-violoncellist der H.O.V. die het Cello-| concert van iHaydn zal voordragen. Louis Schuyer die van dit schitterende Cello Opus reeds op een ledenconcert een schoone uit-J beelding gaf zal het ook dezen middag niet aai belangstelling ontbreken. Anegang 17, Tel. 1266 NIEUWSTE MODELLE1 MODERNE KLEUR /i IC ZWARTE r* t U HOEDEN INRICHTING voor behandelii zenuwzieken (ook de zw, I gevallen) door den Onafhai ken Beroeps-Magnetiseur C. C. J. WITBRAAD die patiënten behandelde vo staatscommissie, benoemd b j Besluit van 31 Juli 1917. Ook voor minvermogend! Tevens uitstekende gelegi voor opname en behandel'in mie voorkomende ziektegei "ehalve infectie-ziekten. Inwonend Gedipl. Verple; Spreekuur van 3—6 uu Minvermogenden van 7—8 'nsdags, Donderdags, Zate en verder volgens afspra '°emendaal, Noorderstationsv Villa „Sonnevanck" Zijt gij verkouden? Neemt dan ook 's avond' voor gij naar bed gaat een EMSER-PASTILLE in den mond, 't houdt Uw mond vochtig en v0°r I komt hoesten, Verkrijgbaar in alluminium kokerij1'' I

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 2