Het romantij alledai De Nationale Zangwedstrijd voor Kwartetten. üitgesGlireven door het Dnhhel Mannenkwartet „Aurora" alhier. BLOEMENDAAL. BURGERLIJKE STAND. GEVONDEN VOORWERPEN. KERKAGENDA. BLOEMENDAAL. OVERVEEN. AERDENHOUT. Uitgev 11 een groote gaping, waardoor onze voorhoede eeni- ge aanvallen kan doen, die nogal verwarring in de Rolterdamsche achterhoede stichten. Voorloo- pig echter blijft men de situatie meester. Dan een vlugge aanval van Ruffelse-v. d. Mark. Eerstgenoemde speler plaatst het leder voor de voeten van den middenvoor, die Beijk geen kans geeft. Lang heeft Sparta niet pleizier van dezen voorsprong, want als R. Strik den bal goed aan gegeven krijgt van Sabelis, zendt hij dezen (den bal) door naar M. Jansen, die keurig voorzei. C. Bakker loopt tusschen de backs door en schiet hard en zuiver hoog in. Een keurig doelpunt, dat met een hartelijk applaus beloond wordt. Vlak hierop wordt Sparta's keeper weer gepas seerd en het is jammer, dat de scheidsrechter niet heeft geconstateerd, dat v. Zwieteren den bal ver achter den doellijn wegkopt. Alle aanvallen van de Sparta-voorhoede, hoe vlug en goed ook opgezet, leveren niets op door het inderdaad keurig spel van ons trio Sunter KroonJ. Beijk. Tallooze malen komt Kroon ze gevierend uit den strijd met Ruffelse te voorschijn, terwijl Formenooy geregeld in Sunter zijn meer dere moet erkennen, terwijl in de laatste instantie onze doelman zijn reputatie, die zelfs in Rotterdam reeds bekend was, op sublieme wijze hoog houdt. Rust breekt aan met 11. Na de thee blijkt, dat onze middenlinie en voor hoede in de eerste helft te veel van haar krachten gevergd heeft, en deze linie's met uitzondering van C. Bakker en Niemann blijken vrijwel uitgespeeld. Als excuus voor onzen middenhalf H. Beijk dient opgemerkt, dat hij direct na 't begin geblesseerd werd, wat 'n groote handicap was voor dezen emi- nenten speler, en 't strekt hem tot te 'meer eer, dat hij zoo kranig volgehouden heeft. Alles kwam dus neer op de backs en keeper, en het pleit voor hun capaciteiten, dat Sparta, ondanks hard en serieus werken, nog slechts twee doelpunten wist te ma ken, waarvan één (Ruffelse was de fabrikant) in opvallende buitenspel-positie. Het derde kwam door schitterend spel van Stheeman, die ons de taak van een half-back in de perfectie demonstreerde. Vooral na de rust heeft Jan Beijk ons vergast op het vertoonen van keepcrstalenten, die het Rotterdamsche publiek, heusch niet verwend op dit gebied, in vervoering brachten. Zijn stijl, waaronder het wegwerken niets leed, zijn resoluut ingrijpen bij de talrijke corners, zijn bedrevenheid om de situatie meester te blijven in de hachelijkste momenten stempel den hem, zooals de Sparta-spelers en officials ons na afloop eenparig verklaarden, tot een uitgespro ken prima eerste klas doelverdediger, welke kwa lificatie hem voor onze vereeniging, maar bovenal voor onzen populairen en vooral bescheiden kee per-secretaris ten zeerste verheugde. Voorts waren onze beste spelers Sunter, Kroon, Bakker en Kopjes Niemann. Het speet ons voor den laatste, dat hij een schitterend schot na een pracht-rush, vlak voor 't einde, even kranig door den jeugdigen Sparta-doelman gestopt zag. Wij hadden hem gaarne het maken van een doelpunt na zijn inderdaad keurig spel gegund. De rest van 't elftal heeft zonder twijfel hard gewerkt en haar best gedaan, maar was in alles een tempo te langzaam. In dit opzicht hebben de meesten onzer spelers veel van de Spartanen kun nen leeren. Het stoppen, opbrengen en doorgeven van den bal geschiedde met zooveel gemak, en zooveel minder inspanning dat zij naar verhouding drie maal minder energie verspeelden, waardoor het mogelijk was, dat ons elftal zoo goed als uitge speeld was tegenover een vrij frisch Sparta-elftal, toen het eindsignaal klonk. Voorts was het onzen gastheer opgevallen, dat wij te weinig gebruik maakten van lichaamskracht in gevallen dat dit alleszins geoorloofd was. Hier op was dan ook waarschijnlijk de uitspraak van het publiek gebaseerd, dat het nimmer zoo'n spor tief en fair spelend elftal op Spangen gezien had. Uit dit alles blijkt, dat Bloemendaal een uitste kenden indruk in Rotterdam heeft achtergelaten, wat van veel waarde is voor den naam onzer vereeniging en waarvoor onze spelers zeker een woord van> hulde toekomt! A. C. VAN HIER EH DAAR, DE BLOEMENTENTOONSTELLING. Commissies van Vreemdelingenverkeer. Hieronder laten wij volgen de samenstelling van eenige der commissies, door Vreemdelingenver keer te Haarlem voor haar taak in verband met de bloemententoonstelling te Heemstede, inge steld. De navolgende heeren verleenen hu<ni mede werking aan de Commissie voor de Huisvesting: W. A. J. v. d. Kamp (voorz.), Ant. Meijer, beiden te Haarlem; N. Vos te Heemstede en C. A C. Gunters, te Zandvoort. Commissie voor de Straatversiering: F. Wilde- boer (voorz.), J. L. Bouwer, P. J. M. van Tete- ring, C. ten Boom, allen te Haarlem. J. M. J. Braam en C. van Bmpelen, te Heemstede. Kioskcommissie. Jhr. P. N. Quarles van Ufford (Heemstede, voorz.), P. J. M. v. Tetering en Gen.- Maj. b. d. J. W. Stoutjesdijk, te Heemstede. Reclame-commissie: P. J. M. v. Tetering, (voorz.) G. A. Luilingh, J. H. van Oosten, T. Primo en P. W. Peereboom, allen te Haarlem. Etalage-commissie: F. Wildeboer, (voorz.), en de voorzitters der navolgende Haarlemsche straat- vereenigingen: H. Stinis (KruisstraatKruisweg), A. H, Weyburg (Barteljorisstraat), P. Duyn (Jans- slraat), J. Braakman (KI. Houtstraat N.), W. Oost- wald (KI. Houtstraat Z.)f A. Th. Pielage (Zijlstraat), F. A. Leeflang (Lange Veerstraat), K. Kaan (Spaarnwouderstraat), F. J. Bekker, Wagenweg) en W. F. H. Voet (secr., KruisstraatKruisweg). Al deze commissies zijn thans hard aan het werk om ook buiten de hekken der tentoonstel ling dit bloemenfeest tot een succes voor de stad en een festijn voor de bevolking te maken. Commissies voor de Schouwfourgavonden en voor de Concerten. De eerste bestaat uit mevrouw C. KremerWijt te Bloemendaal en de heeren E, H. Krelage, H. Voors, J. B. Schuil, Jhr. J. C. Mollerus, G. Baron d'Aulnis de Bourouill, J. F. v. d. Mersch en Jan Wiegman. Zooals wij reeds mededeelden staan op het programma dezer commissie twee schouwburg avonden, waarvan de eerste op 12 Maart a.s. in Cabaret Modern, de tweede einde April in den Stadsschouwburg zal plaats vinden. De Commissie voor de Concerten heeft een voorloopig programma gemaakt van niet minder dan vier avondconcerten, waarvoor reeds bespre kingen zijn geopend met zeer bekende Neder- landsche solisten. Deze concerten zullen waar schijnlijk in de Gemeentelijke Concertzaal en in de Groote Kerk worden gehouden. Leden dezer com missie zijn de heeren Ed. A. v. Bilderbeek, voor zitter, H. Stinis, M. C. van Zanten, G. A. Luiningh te Haarlem, J. Moolenaar en W. Muller te Heem stede. Nedcrlandsch Schoolmuseum te Amsterdam. Jn de afgeloopen maand Februari noteerde deze instelling 219 bezoeken en 89 aanwinsten. Opening van de Schoolwerktuinen Nos. 1 en 2 te Haarlem en Heemstede. Het Bestuur der Vereeniging voor School- en Werktuinen voor Haarlem en Omstreken bericht ons het navolgende: Tuin No. 1, gelegen aan de Kleverlaan, ingang Marnixstraat naast den Sta'dskweektuin, zal onge veer half April kunnen worden geopend. Vele werkzaamheden moeten daarin nog worden ver richt, alvorens de Tuin zijn 250 leerlingen zal kun nen herbergen. In de meening, dat de Gemeente Haarlem wel zou willen medewerken tot ver hooging van een deel van den tuin, dat nu door zijn lage ligging totaal ongeschikt is om daarop door jonge kinderen te doen werken, moest het aantal beschikbare tuintjes van ongeveer 300 tot 250 worden teruggebracht, daar de Gemeente aan ons desbetreffend verzoek niet 'heeft kunnen voldoen, 't Spijt ons dit teleurstellend bericht te moeten geven. Men haaste zich derhalve de aanvragen tot het verkrijgen van een tuintje in dezen Werktuin aan de onderstaande adressen in te dienen. De volgorde waarin de tuintjes zullen worden toegewezen, is door het Bestuur als volgt vast gesteld: lste komen in aanmerking, kinderen uit de twee hoogste klassen van alle Lagere Scholen, zoowel Openbare en Bijzondere Scholen uit de gemeen ten Haarlem, Schoten, Bloemendaal, Haarlemmer- liede en Heemstede. Zijn er méér aanvragen dan beschikbare tuin tjes, dan krijgen van de kinderen, onder lste be doeld, die kinderen de voorkeur, wier ouders door hun lidmaatschap de Vereeniging reeds finantieel steunen. Dit lidmaatschap is daarom op een mini mum van slechts 1.per jaar gesteld, waardoor bijna ieder ouder zich die voorkeur kan verze keren. Ouders, die zelfs één gulden per jaar voor dit doel niet kunnen afzonderen, kunnen daarvan ken nis geven aan 't Bestuur; over de toelating van hun kind tot den tuin zal dan afzonderlijk worden be slist. 2de komen in aanmerking, kinderen, van an dere scholen dan onder lste genoemd, of jonge lieden, die de school reeds hebben verlaten en toch gaarne een tuintje zouden leeren bewerken; daarbij zal eveneens de voorkeur worden gege ven aan hen, wier ouders lid zijn der Vereeniging. Tuin No. 3, gelegen aan het Haamstedeplein, bij de IJzeren Brug in de kom der Gemeente, toegang door de Haamstedelaan, zal reeds begin April kunnen worden geopend. Deze tuin is door zijne ligging meer in 't bijzon der bestemd voor kinderen uit de Gemeenten Heemstede, uit Aerdenhout, en de meest zuidelijke gedeelten van Haarlem. Hij biedt echter slechts plaats voor 80 kinderen. Ook hier in derhalve het betrachten van zeer veel spoed bij het indienen der aanvragen voor een tuintje te krijgen, zeer aan te bevelen. De wijze van toelating tot dezen tuin is overi gens geheel gelijk aan die, vermeld voor Tuin No. 1. Er wordt dringend verzocht bij de aanvragen duidelijke opgave van naam, voornaam, adres, school en klasse van het kind te willen vermelden, als ook of de ouders reeds lid zijn der Vereeniging of dit alsnog wenschen te worden en voor welk bedrag aan jaarlijksche contributie. Nadrukkelijk wijst het Bestuur er op, dat elk kind, dat een tuintje verkrijgt, daarvoor wekelijks moet betalen 0.10, om daaruit gedeeltelijk de on derwijskosten te kunnen betalen. Zaden en planten van groenten en bloemen, meststoffen en gereedschappen, als spaden, har ken, schoffels, harken wiedharkjes en gieters wor den kosteloos dcor de Vereeniging ten gebruike verstrekt. Het is geoorloofd en wordt zelfs aanbevolen, eigen gereedschap mede te brengen, mits van goe de kwaliteit; strandschoppen en dergelijk zwak gereedschap, zijn voor dit tuinwerk totaal on bruikbaar. Als goed adres voor eigen gereedschap wordt de Fa. Hoesbergen en Kochman, Kruisstraat 34, aanbevolen, die ook het Tuingereedschap der Ver eeniging heeft geleverd en derhalve weet, wat er noodig is. Ieder kind moet nog zelf medebrengen: a. Een richtlijn van ongeveer 10 M. lengte, mei aan ie'der eind een plantstck lang 40 c.M. «b. Een plat wiedmandje om het onkruid in te verzamelen bij het wieden. c. Eene gewone drinkkom, waarin het zaaizaad bij den Tuinleider wordt ontvangen. d. Een meetstok, lang 1 Meter met ingekeepte verdeeling in heele en halve decimeters. e. Wordt aanbevolen een paar klompen in de gereedschapschuur te deponeeren en deze bij het tuinwerk te dragen. Aanvragen tot het verkrijgen van tuintjes en opgaven voor het lidmaatschap der Vereeniging kunnen worden gericht aan onderstaande adressen: Mejuffrouw C. Westendorp, Kleverparkstraat 17, Haarlem. Den Heer A. Meilink, Julianastraat 16, Haarlem. Den Heer J. Stolp, Bloemhofstr. 29rood, Haarlem. Mevrouw De Voogt, Tuinwijklaan 17, Heemstede. Den Heer A. D. de Roos, Tuinwyklaan 14, Heemstede, Secretariaat. Steunt met giften in geld, of op andere wijze dit Jeugdvormend Onderwijs. Zaterdag 28 Februari werd in het Gemeentelijk Concertgebouw de nationale Zangwedstrijd ge opend door den Edelachtbaren heer Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, waarnemend burgemeester onzer gemeente, die de jubileerende vereeniging geluk wenschte met het 12'/2-jarig bestaan en daarbij toevoegde dat „Aurora" nog veel rozen zou mogen plukken op baar verderen loopbaan. De jubileerende vereeniging zong daarna het openingsnummer „Zomeravond" van Isr. J. Olman, met dit nummer behaalde „Aurora" op het con cours te IJmuiden in 1919 in de 2e Afdeeling den eersten prijs. Het verdere gedeelte van den avond was gewijd aan de afwerking van het programma, de 12 inge schreven kwartetten (in ons vorig no. reeds ge meld) dongen allen mede en waren tijdig aanwe zig om bun beurt te vervullen. Na afloop van de zen wedstrijd volgde een langdurige beraadslaging der jury, in tegenwoordigheid van de voorzitters der concurreerende 'kwartetten; eindelijk betrad de voorzitter der jury, de heer Versloot het po dium, 'die namens den componist Hoogerwerf me dedeelde, dat de uitvoering van „Morgenzang" niet aan de gestelde eischen had voldaan. De uit slag werd daarna bekend gemaakt. Ie prijs: „Inter Nos", Den Helder, met 4 tegen 1 stem. 2e prijs: „Door Zang Vriendschap", Haar lem, met 3 tegen 2 st. 3e prijs: „Apollo", Zaan dam, met algemeene stemmen. 4e prijs A: „Euter pe", Amsterdam, met 3 tegen 2 st.; 4e prijs B: „Semper Melior", Amsterdam, met 3 tegen 2 st. 5e prijs A: „Oefening Baart Kunst", Amsterdam, niet 3 tegen 2 st. 5e prijs B: Euterpe", Schoten, met 3 tegen 2 stemmen. De d'irecteursprijzen werden als volgt toegewe zen: le prijs A. J. Leeuwens, Den Helder, met 4 tegen 1 st. 2e prijs: Jan Booda, «iet algemeene st. De uitgeloofde prijzen bestonden uit: le pr. 9 verg. zilveren medaille en 30. 2e pr. 9 15. 3e pr. 9 10. 4e pr. A 9 verg. bronzen «led. 4e pr. B 5e pr. A 5e pr. B Zondagmiddag ha'd in gebouw Bloemhof de wed strijd plaats voor de 2e Afdeeling Gemengde Dub bel Kwartetten, van de acht kwartetten waren er zeven opgekomen. Aan het einde van dezen wedstrijd werd de uit slag reeds spoedig door den voorzitter der jury meegedeeld, deze luidde als volgt: le prijs: (9 verg. zilveren med. en ƒ30) „Zang- lust", Den Haag, met alg. st. 2e prijs: (9 verg. zilv. med. en 15) „Zang en Vriendschap", Alk maar, met alg. st. 3e prijs: (9 verg. zilv. med. en 10) „Ons Genoegen", Haarlem, met alg. st. 4e prijs: (9 verg. bronzen med.) „Ons Genoegen", Am sterdam, met 3 tegen 2 st. De eerste directeursprijs (ingelijste ets) wertl toegekend aan Anton Smit van „Zanglust", Den Haag; en de tweede (zilveren potloodhouder) aan Jan Booda van „Ons Genoegen", Haarlem. Hierna zong nog „Zanglust", Den Haag, voor de eere-wedstrijd. De eerste prijswinnaars kozen ter vertolking nogmaals het verplichte werk. Zondagavond had in de Gemeentelijke Concert zaal de wedstrijd plaats voor de eerste afdeeling Gemengd Dubbel Kwartetten, tien kwartetten had den ingeschreven, negen dongen mee, door het te rugtrekken van „Max Reger", Haarlem, directeur Leo Pielage. De uitspraak van de jury bij monde van den Voorzitter was als volgt: le prijs: (9 verg. zilv. med. en 50„ Harmonie", Alkmaar met 4 tegen 1 st. 2e prijs: (9 verg. zilv. med. en 30) Zaanlandsch „Gem. Kwartet", Zaan dam, met 3 tegen 2 stemmen. 3e prijs (9 verg. z'ilv. med. en 15) „J. S. Bach", Amsterdam, met algem. st. 4e prijs A: (9 verz. bronzen med.) „Har monie", Utrecht m. alg. st. 4e pr. B: (9 verg. br. m.) „Oefening Baart Kunst", Dordrecht, met 4 tegen 1 stem. 5e prijs A: (9 verg. br. med.) „Oefening zij Ontwikkeling", Den Haag, met 4 tegen 1 stem. 5e prijs B: (9 verg. br. med.) „Cantabile", Haarlem, met algemeene stemmen. De eerste directeursprijs (ingelijste ets) beviel aan Jac. N. Al, Alkmaar. De tweede (zilveren pot loodhouder) aan C. Kef, Zaandam. Vervolgens had de eere-wedstrijd plaats tusschen de eerste- en tweede prijswinners van Zondag: „Zang en Vriendschap", uit Alkmaar, „Zaan landsch Gem. Kwartet" en /Harmonie" uit Alk maar.. De eerste eere-prijs (zilveren lauwerkrans) werd toegekend aan de Zaandammers; en de tweede (groot verg. bronzen medaille) aan die van Alk maar. De jury onderging voor dezen avond een wijzi ging. Inplaats van den heer Roeske, zetelde de heer Jac„ Bonset. Het Programma van de Wedstrijden op Zaterdag 7 en Zondag 8 Maart. Zaterdag (hedenavond) 7.30 uur in het Gemeen telijk Concertgebouw, entree 60 cent plus rechten. Wedstrijd voor de 2e Afdeeling B. Dubbel Man nen Kwartetten, aantal deelnemers 11 kwartetten, met als verplicht nummer „Morgenzang" van Nico Hoogerwerf, tevens zingt elk kwartet een nummer naar keuze. Zondag 8 Maart in gebouw Bloemhof, n.m. 1.30 uur, entree 50 cent plus rechten voor de 2e Afd. Solo-Mannen Kwartetten. Aan dezen wedstrijd nemen 5 kwartetten deel, met als verplicht nummer Salve Regina" van Piet Kallenbach, terwijl elk kwartet een nummer naar keuze zingt. Onmiddellijk gevolgd door een wedstrijd van de le Afdeeling Solo-Mannen Kwartetten, aantal deelnemers 6 kwartetten, met als verplicht koor „Meisje" van Piet Versloot, tevens zingt elk kwar tet een werk naar keuze. Daarna Eere-wedstrijd tusschen de le en 2e prijswinners van de Afd. A. en D. Zondag 8 Maart, 's avonds 7.30 uur in het Ge meentelijk Concertgebouw, entree 75 cent, plus rechten, voor de le Afdeeling Dubbel Mannen Kwartetten. Aan dezen w dstrijd nemen tien Kwartetten deel met als verplicht koor „O, Heil- gen" van Nico Hoogerwerf. Tevens zingt elk kwar tet een nummer naar keuze. Daarna Eere-we'dstrijd tusschen de le en 2e prijswinners van de Afd. E. (A. en B.) en F. Openbare Vergadering van den Raad der Gemeente Bloemendaal, te houden op Woensdag 11 Maart 1925, des namiddags 2 uur op het Raadhuis te Overveen. AGENDA: 1. Verhuur van grond aan de Woningbouwver- eeniging „Ons Huis". 2. Verkoop van grond langs den Hoogen Duin en Daalschenwcg aan Mevrouw Van der Man- deleVermeer, 3. Verkoop van grond langs de Bloemveldlaan aan M. J. Henneman. 4. Verkoop van grond langs den Bloemendaal- schen weg aan J. D. Meeuwig. 5. Aankoop grond voor doortrekking der Tulpen kade van G. J. Droste. 6. Vaststelling le suppletoire kohier begrooting 1924. 7. Voorstel tot het doen van af- en overschrij vingen begrooting 1924. 8. Voorstel der heeren A. J. de Waal Malefijt en anderen tot reorganisatie van het photo- grafisch archief. 9. Voorloopige vaststelling van het uitbreidings plan voor: a. het terrein tusschen Munterslaan en Zand- voorterweg; b. het Naaldenveld. 10. Vaststelling bouw- en wegenplan van het ter rein: a. tusschen Munterslaan en 'Rijnegomlaan; ib. tusschen Teding van Berkhoutlaan en Houtvaart. 11. Wijziging gasprijs voor grootverbruikers. 12. Aanvrage crediet voor oprichting van urinoirs. 13. Ontheffing 'bepalingen der Bouwverordening. 14. Ingekomen stukken. BEVALLEN: J. van der RaadJansen, z,; M. van SteenisSnel, z.; B. MeuringWillemse, z. ONDERTROUWD: F, Elhorst en M. C. Dekker, GETROUWD: L. P, Ederzeel en M. Koopman. OVERLEDEN: H. A, Keijman, 57 jaar. Terug te bekomen bij C. v. Wienen, Korte Kle verlaan 32, Bloemendaal, een heerenparapluie; Postkantoor te Bloemendaal, een zwart lederen portemonnaie met inhoud; C. IJzerman, Korte Kleverlaan 64, Bloemendaal, een letter broche; C. Tesselaar, Brederodeweg 19, Bloemendaal, een zakmes; S. Metz, Sterreboschlaan 9b, Bloemendaal, een voetbal; A. C. Dissevelt, Kinheimweg 61, Bloe mendaal, een vulpotlood; v. id. Meij, Westerduin weg 9, Aerdenhout, een tax-hondje; H. Elizen, Marcelisvaart 7, Overveen, een herdershond; J. Lamee, Bakenessergracht órood te Haarlem, een wagenmoer; Vader, Middentuindorplaan 18, Bloe mendaal, een wollen das. Aan het bureau van politie te Overveen: een paar wit wollen wanten; een R.-K. kerkboekje; een portemonnaie; een dames'handschoen; een En- gelsche sleutel; een lipssleutel. Zondag 8 Maart. NED 'HERV. GEMEENTE, voormiddags 10 uur, Ds. J. C. van Dijk. N.m. 5 uur, dezelfde. GEREFORMEERDE KERK, voormiddags 10 uur, Ds. J. C. Brussaard. N.m. 5 uur, dezelfde. JONGELIEDENSAMENKOMST in gebouw „Mara- natha", des voormiddags 10 uur, De heer C. Tabak, Algem. Secr. van het Ned. Jongel. Verbond, Amsterdam. LOCAAL OPENBARE SCHOOL, voorm. 10 uur, De heer K. Koopman. Woensdag 11 Maart. 's Avonds 8 uur de heer K. Koopman. Bijbellezing. „RELIGIEUZE KRING" AerdenhoutBentveld. Vereenigingslocaal Eikenlaan 5, v.m. 10.30 u. Prof. Dr. 'K. H. Roessingh, Leiden. metworst 'r op en met kaas. Jij krijgt muisjes....'' Maar ook dat vroolijkte 't kind, met 'n ineens bleek ouwe-mannetjes-gezicht, niet op moeder niet te zien en de zuster niet en alleen met de vrouw van de waschtobbe, die altijd naar zeep en 'bleekpoeier rook, de vrouw met blauwsel-vin- gers, den rossen neus en de opwippende kin, de vrouw die 'n kip kapot had gemaakt en as 'n stoomfluit gilde, toen de dakpan over den gootrand glee „Vader," zei-ie smeekend en in erger beteutering dan Duimelijntje, toen de zoon van den kikker 'r op 't plompeblad 'n zoen wou geven, omdat-ie zooveel van d'r hield: „mag ik niet effetjes, effetjes- maar me nieuwe zussie zien?.... Ik zal me lippen vast op mekaar houen, zoolang we binnen bennen! 1 oe, effetjes. „Goed dan," knikte vader overwonnen: „maar dan weer in je kooi, en geen geluidje, mannetje, of vader krijgt zulke groote oogen van verdriet, dat jo 'r met paard en wagen in kan keeren!" Met nam- ie 't kind op z'n arm, en nu zelf z'n schoenen uit wippend, liep-ie op z'n gestopte kousen de kraam kamer in. 'r Was daar dien vroegmorgen geen zon achter de neergelaten gordijnen. Moeder lag als altijd in 't vreeselijk-groote bed, waarvan de jongen alle heerlijke hoeken, alle mollige plekken, alle bulten kende zuster lei in de kleine wieg met dc tullen omkleeding. En toen vader's voorzichtig- tastend hand 'n kier had geplooid, werd onder 't schemerig tente-dakje, 'boven den spreirand, 'n rcod-rimpelig bolletje zichtbaar, kaal as-van-den melkboer, die 's morgens z'n dikken duim in de pint stak, en twee smakkend-zuigende lipjes bezo- gen 'n paarserig handkluifje, „Is ze dat?", fluister-vroeg Koert, zwaar teleur gesteld. Was dat leelijke spook 't Sneeuwwit-prin- sesje of 't rose Duimelijntje, zooals-ie 't in duizend- en-een droom-uren in z'n boeken gezien had? „Susc'ht!" maande vader: „ja, dat is ze." En in grootemans-trots voegde-ie 'r an toe: „zeven pond en 'n ons 'n pond meer as jij." „O!'', zei 't joggie, angstig. Hij had 'r al genoeg van, „Doe 't gordijn maar weer dicht," fluisterde- in in vader's oor: ,,'t is schandalig zónder haar.I" „Suscht!", zei vader: „maak moeder niet wakker.'' „Ik lig wakker," klonk de liefste stem uit 't groote bed: „....laat 'm even bij me komen." En omdat ze door 'r trage vermoeidheid heen de bezorgdheid voor 'r jongen, die jaloersch móést wezen, als 'n hinderlijk ding-van-dreiging, dat ze niet van zich al kon zetten, voelde, pakte ze 'm onstuimig, haast zoo hardhandig als de groote man neast 't bed 't soms kon, en ze overkoesterde 't kereltje in z'n hanssop met 'n genegenheidswoord jes, 'n vertroetelnaampjes, dat ze 'r de tranen van i',1 'r ocgen kreeg, „Zou je moeder niet leliciteeren?" zei vader. „Moeder, ik feliciteer je,'' praatte Koert na, maar 'r was in den klank van z'n stem iets verdords, onwezenlijks, ol-ie in de huiskamer tegenover vreemden stond, en vader 'm dwong 'n verkild handje te geven en dag-meneer of juffrouw te mummelen. Hij had zoo goed iets héél anders kun nen zeggen. Z'n oogen waren 'bij de vreemde voor werpen in de slaapkamer en 'bij de wieg. Hij zag de apothekersfleschjes en de wieg. Den thermometer en de wieg. De spoelkom met de sponsjes en de v/ieg. De oogen en 't geglimlach van moeder en de wieg. Door en boven alles heen, naast en om ieder woord, stond 't huifje van de wieg, 't ovalen kus sentje, de uitgestoken sprei, met 't monster-hoofdje, 't gele melkboeren-knikkertje bij de koperen vaten der melkkar. Om alle kinderschatten van de wereld had-ie op dat oogenblik niel kunnen vragen wat-ie anders eindeloos-hardnekkig dee hou jij nog 'n snippie van me? Hij was niet afgunstig en dacht niet aan 't leelijke zuigelingetje hij stond in 'n kamer, die-ie niet kende, bij 'n bed, dat-ie nog nooit gezien had, naast 'n vrouw, die naar medicijnen rook en z'n moeder niet was, en 'r gaap te 'n kleine troonhemel van wit en ro e linten, met 'n raar kind, dat-ie niet had kunnen aanraken. „Zeg moeder goeien dag," zei vader, die schik in z'n bleuheid had: „morgen mag je misschien langer blijven. „Dag moeder!" „Krijg ik geen pakker, m'n schatte-kind?'' „Ja, moeder." Maar hij kuste op dezelfde manier als-ie ge sproken had. Z'n lippen gleden 'r wang voorbij, raakten 'r nauwelijks aan, verstolden als in 't ge- woonheidsgebaar van 'n uitgeleefd huwelijk. En omdat 'r ook kussen zijn, die pijn doen, als lippen liegen, kreeg moeder opnieuw heel-erg vochtige oogen. „Wat heeft dat kind," klaagde ze, moeilijk in 't kussen terug-leunend: „hij praat en doet zoo vreemd.... Ik vind je niks aardig, Koert...." De groote, blauwe jongemsoogen keken 'r beduusd aan. „Je ben nog te moe, vrouw," suste de man, 't kind op z'n arm tillend, om 'm weer weg te dragen. Even, heel kort, bungelden de twee bloote voetjes boven 't kraambed, 't gezonde en 't misvormde, verschrompelde voetje. Moeder's hand, met den trouwring, greep 'r naar of ze 't wou beschermen, warmde 't, streelde 't zooals alleen 'n moeder 't in kostelijke koestering kan. Maar 't joggie, geprikkeld door al 't ongewone, door de voor hem ontredderde sfeer van 't huis, trok 't vleesc'hklompje kregelig terug. „Niet doen, niet doen!" weerde-ie vijandig af. „Wat heeft 't kind?" klaagde de vrouw in 't bed nog eens verdrietig," „Hupsakee, moeder! Jij gaat slapen!'', zei vader: ,,en jij, lastig mannetje, weer in je bed!" De deur klepte onhandig in 't slot. „Wat had je, kereltje?" vroeg-ie in de kamer met dc schaduw-vogeltjes, terwijl-ie 't boterham-zeiltje in z'n sterke handen kneep: „was dat lief voor i moeder, die zoo 'r best heeft gedaan, om jou 'n zussie te bezorgen....?1' „Ik hou niet van dat schaap," zei 't kind stug. „Waarom niet, ventje?" „Omdat 'k niet van 'r hou.... 'n Meissie met 'n kale knikker, jakkes!'' „O!" „Hoe...." zonder vader aan te zien, vroeg-ie 't gretig „hoe bennen d'r voeten?" „Dat zal je later wel zien," ontweek de man, niét op die vraag bedacht. „'Daar heb je natuurlijk 't eerst na gekeken,' klonk 't ouwe-mannetjes-geluid in 't bed: „maar ik ben niks jaloersch. Ik heb liever 'n hinkepoot dan 'n meissieshoofd as 'n nakende kalebas.... Ach, ach, wat zullen jullie daar óók 'n verdriet van hebben.... Jullie hebben geen geluk met je kin deren. „Hebben we van jóu dan verdriet gehad, malle jongen?" „Ik van mezelf 'n heele boel", zei 't manke jog gie zacht: „en nou weer dat. Ik had 'r zoo werom gegeven. Even later, na 't dichtplonzen van de buitendeur, knabbelde-ie van twee beschuiten met muisjes, door buurvrouw op 'bed gebracht, en omdat-ie voor dc musschen en spreeuwen niet weten wou hoe leelijk-ie zusje gevonden had, begon-ie te jokken, dat ze 'n kroon van fonkerende diamanten op d'r hoofie droeg enne 'n mantel van harmelijn om 'r pracht van 'n Zondagsche jurk enne dat de duifies zoo maar om 'r bedje heen en weer vlo gen Voor een half jaa: QOOOOOOOOOOOOOOOODCOOOOOOOOOOOTO Alles is schadelijk we zonder het karakter te vo CXXXXXODOOOOOOCOOCXXXXXXJCOOOOOOO. GOD, RED D] Wanneer redt Gij de Barmhartig God, wann Niet koningen of trone Maar mensen, mensen, O, zie Gij hen met de Laat hen niet als het En niet in. 't duister oi God, redt de volk Zal 't kwaad méér kw Macht heersen over r< Zal 't mensdom, Vader, Voor wat is boos en sl „Neen", roepen berg e „De zon treedt eens d „De zucht verstomt vo God, redt de volk Wanneer redt Gij de Barmhartig God, wanni De mensen, ja, de me Geen troon of vorsten, Behoud ze! Red ze ui Want Uwe kinderen zi Maak hen van zond' e God, redt de volk' (Uit hel Fellowship Hym de Barchem-bundel). (Nadruk v Wij hunkeren allen grauwe leven bevredi len de fleur, wij will' gevoelen ons hopeloc neer de ééne dag na bekorende afwisseling Sinds onze prille j( romantiek opgevoed, ker, die sprookjes kar dermeisje, dat ons 2 boeman; de onderwijz bh de aardrijkskunde vingen van verre la menschen en wilde c schiedenis ons de bee' krijgshaftige ridders jonkvrouwen; de gees troont naar de woesti dige aartsvaders op k; ons de ster wijst, die waar het Kerstkindek zij allen voeden in het buitengewone en vervullen ons onbewi gen het alledaagsche. Wij worden geboren ze roept om bevredig hongerige maag en de weetgierig verstand, deze fantasie te ond< kort nog ligt de tijd men alles wat naar tot overbodigen „onzi verstand was alles; m de en woog elke uiti vernuft en menscheli af naar haar mate v prees slechts den erns en ieder streeft er n, van zijn bezigheden en kelijk man te gelden. Maar bedriegen laat Zoodra men één van functies verloochent, n onherkenbare gestalte deloos voor haar i maakt juist hem, die de romantiek acht c grootsten slaaf. Want wat zoekt de selende kansen der be mantiek? Hij is rijk; breiding van zijn bez en toch kan hij zijn sp toch mat hij zich avoi het grijpen naar de k koersen boekt. Wat zc strenge wetenschap, - doorworstelt en zich v 5 Wé fc- miïJËEBf V J TT"

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 6