HOEIN< MAISON HETTY J. Jongkin 65 Ct' tot 4.51 net Dagmeisje DAGMEISJE HAARLEM FUNKE'S ROGGEBROOD [AUG OEPKESl "FÖTOÜP4&.F" Jumpers en Vesten - Kousen, Sokken en Handschoenen Overhemden, Pyama's, enz. OVERVEEN. AERDENH0UT. Gevraagd EMSER-PASTILLE CORRESPONDI ADVERTENT1ËN Ongemeubileerde Zit- kleine Slaapkamer Te huur aangebot A. KÖHLINGE WILT U STEEDS CORRI GEKLEED GAAN? Sigaren-Magazij „De Toerist" B. Hombroi Wie geen specialiteit is op dit gebied, doet verstandig niet Ie veel te beweren omtrent vitaminen en de daardoor ge voede levenskracht. Ook met het oog op deze kleine vriendin der menschen mag met vertrouwen worden aanbevolen, omdat zonder eenigen twijfel een deel der goede eigenschappen van FUNKE'S ROGGEBROOD aan de aanwezigheid van vitaminen moet worden toege schreven. FUNKE'S ROGGEBROOD is gezondheid in broodvorm. Het is altijd gemerkt M. FUNKE. Na deze inleiding welke door de anders zoo drukke en woelige jeugd, onder ademlooze stilte werd aangehoord, nam de vertooning der film een aanvang. Over het bijenleven heeft natuurlijk elke scholier al het een en ander gehoord. Maar dat de bijenmaatschappij zoo prachtig georganiseerd is, dat er zoo'n orde en regelmaat heerscht in de eenvoudige bijenkorf, dat er zoo gezwoegd en ge arbeid moet worden door de nijvere diertjes, om een boterham van een laagje voedzamen en ge zonden honing te voorzien, dat zullen ze waar schijnlijk niet vermoed hebben. Maar de film en de duidelijke explicatie van den heer van der Wel, hebben het nu geleerd. En 't kan niet anders, of de vertooning heeft 't hare er toe bijgedragen, om bij de jeugd de liefde voor de natuur en haar schepselen te vergrooten. Een spontaan applaus van de jeugd steeg dan ook op, toen de heer van der Wel klaar was met zijn dankbaar werk. De heer de Groot, hoofd der Christ. M.U.L.O.- school, maakte zich na de vertooning tot tolk van de jeugd en de aanwezige onderwijzers, door den heer van der Wel te bedanken voor zijn leerzame en interessante vertooning. Ook aan het gemeente bestuur werd dank gebracht, omdat dit door gel delijke tegemoetkoming het den heer van der Wel had mogelijk gemaakt, de filmvertooning te doen plaats hebben. De heer de Groot sprak dan ook den wensch uit, dat de heer van der Wel, indien hij daartoe werd aangezocht, bereid zou zijn nog eens terug te komen. Een mogelijke bestemming voor het voormalige gebouw van het Kennemer Lyceum. Een dame schrijft aan de St Editie (O.H.Crt.j: Ik woon in Bloemendaal en wandel veel. Zoo kom ik ook dikwijls langs het gewezen Lyceum dat op het oogenblik leeg en te koop staat. ■Nu zijn er al meer dan eens stemmen opgegaan over de wenschelijkheid hier een gelegenheid op te richten voor oudere menschen. Bloemendaal is in hoofdzaak ingericht op zomerpensions. Men schen op leeftijd, die niet veel meer uitgaan wo nen graag buiten en zijn dan ook gesteld op een aangenaam zitje en uitzicht. Nu kwam bij mij de gedachte op of het bedoel de gebouw voor dat doel niet geschikt zou zijn. Om te beginnen is 'het zeker groot genoeg en zou met weinig kosten bruikbaar zijn te maken en door het groote terrein zou latere uitbreiding dus op eigen gebied zeer goed mogelijk zijn. Voor Protestanten is hier niets en het Luther- sche Weeshuis ligt somber en heeft geen omge ving, terwijl hier onmiddellijk van het huis uit de tuin een heerlijke wandeling en lieve zitjes biedt. Dit denkbeeld is nog zoo kwaad niet^ Naast een r.k. rusthuis in Overveen zou een protestantsch rusthuis in Bloemendaal zeer zeker op z'n plaats zijn. Wie maakt een begin? Radio. De bezitters van een radio-ontvangstation mee- nen wel eens dat de lucht nog vrij is en men daar kan doen wat men wil. Niets is echter minder waar. Weliswaar zijn er geen kosten aan verbon den, doch men is verplicht de daarvoor aan het postkantoor gratis beschikbare formulieren in te vullen op straffe van boete indien te eeniger tijd mocht blijken dat men zich niet heeft aangegeven Men zij dus gewaarschuwd. Volksbond tegen Drankmisbruik. De dezen winter op de Huisvlijtcursussen der afdeeling Bloemendaal van den Volksbond, Ver- eeniging tegen Drankmisbruik, vervaardigde voor werpen zullen Zondag 22 Maart a.s. des namid dags van 2.30 tot 4 ure ter bezichtiging worden gesteld in een der lokalen van de Bloemendaal- sche Schoolvereeniging, Park Duin en Daal. Lezing Prof. Stomps over Ceylon. Prof. Stomps, voor de leden van de afdeeling BloemendaalVelsen van Tuinbouw- en Plant kunde een goede bekende, hield Dinsdagavond in hotel Vreeburg voer een groot en aandachtig ge hoor een causerie over Ceylon. In 1923 maakte prof. Stomps een reis naar Ned.-Oost-Indië ter be studeering van de tropische plantenwereld. Om echter niet geheel onkundig omtrent den Indischen plantengroei in Oost-Indië aan te komen en tegenover zijn talrijke oud-leerlingen in Indië, waarvan er velen flinke posities bekleeden, een niet al te droevig figuur te maken, besloot prof. Stomps zich eerst eens te oriënteeren omtrent de tropische flora op het eiland Ceylon, hetwelk door HAPTENU1STIAVN II BLOEMENDAL IOPNAMEN IN EIGEN OMGEVING-I de booten va^ de beide stoombootmaatschappijen, welke Nederland met zijn Aziatische bezittingen verbinden, wordt aangedaan. Deze kennismaking op Ceylon met de Indische plantenwereld was voor den professor een zoo vruchtbare, dat zijn Indische kennissen de opmerking maakten: „waar haalt hij de wijsheid vandaan". Enfin! van zijn oponthoud op Ceylon en van de daar opgedane kennis, gaf prof. Stomps Dinsdagavond verslag op de bekende geestige en onderhoudende manier, waardoor hij zich bij Tuinbouw- en Plantkunde tot den zoo gewilden gast heeft gemaakt. Spreker begon met een vluchtige beschrijving te geven van den bouw van het eiland. Ceylon be staat uit een bergland met kustvlakten er rondom heen. Deze kustvlakten zijn opgebouwd uit de verweringsproducten van 't graniet-, basalt- en gneis-gesteente in 't bergland. De vlakten zijn voor een groot deel intensief bebouwd, 't Gebergte is tot op een hoogte van 1500 M. nagenoeg ont- boscht en voor de cultuur ingericht. De oorspronkelijke bevolking bestond uit de Wedda's, die door andere volken zijn teruggedron gen. 't Klimaat is tropisch, met zeer veel regen. De regenval beloopt in de meters. De moesons (passa ten) zijn oorzaak van een groot verschil tusschen Oost- en Westkust, wat 't klimaat betreft. Na deze inleiding vertoonde spr. een groot aan tal lantaarnplaatjes en deed naar aanleiding daar van allerlei interessante mededeelingen over be volking, de verschillende cultures, den beroem den plantentuin, die volgens de Engelsc'hen dien te Buitenzorg overtreft, (met welke uitspraak spr. zich echter niet vereenigen kan), het land, midde len van vervoer, enz. enz. 't Was bijna elf uur, toen spreker zijn leerzame causerie eindigde. Een hartelijk applaus van de talrijke aanwezigen bewees, hoezeer dezen van de interessante mededeelingen genoten hadden. Met de betuiging van dank en den wensch van wederzien, die de Voorzitter op de hem eigen voortreffelijke wijze uitte, werd dan ook door har telijk applaus ingestemd. Door den heer H. Heesberge waren ter keuring ingezonden, waaraan de Commissie van keuring, bestaande uit de heeren: C. G. Gohler, J. Bouwer en K. Griffioen, toekende: Amaryllis hippeastrum, 10 p.; Primula verticulata, 7 p. en Freesia refracta alba, 9 p. Hedenavond (21 Maart) zal in Hotel Vreeburg om 8 uur, optreden de vermaarde Illusionist en Fantast BELLARDI, Hofkunstenaar van het Ko ninklijk Huis, in zijn onnavolgbare en ongelooflijke moderne wonderen, geesten-demonstratie's, onver klaarbare mysteries, ■Na afloop is er een gezelig bal met de nieuw ste Cotillonverrassingen. Wilbelminadum. De trappen welke leiden naar het „Kopje", worden door de afdeeling Publieke Werken on zer gemeente vervangen door cementen trappen. DE ANNEXATIE. In de „Telegraaf" vonden wij het bericht dat inzake de samenvoeging van Haarlem en Bloemen daal binnenkort een wetsontwerp zal verschijnen dat in Haarlem zeker ietwat opluchting zal bren gen. Met andere woorden: dat men niet zelfs, na hoor en wederhoor tot de conclusie is gekomen in den Haag, dat het kleine plan nog inhoudt een roofpolitiek die, alleen door onjuiste voorstellin gen te geven van den „benarden" toestand waarin het arme Haarlem verkeert, nog eenigszins kan worden geloofd en aanvaard, doch dat men nog verder zal gaan. Het zal begeerig Haarlem wat opluchting bren gen. Dat wil in plat Hollandsch zeggen: de financiën van Bloemendaal en haar inwoners moeten in Haarlem het zaakje weer op de been helpen. Alleszins begrijpelijk. De wijze waarop men echter te werk gaat zal wel door niemand, behalve dan door Haarlem mers, worden goedgekeurd. Als een der motieven waarom men onze ge meente en meer gemeenten of gedeelten van ge meenten wil inpalmen, wordt o.m. het volgende gezegd in de brochure welke door de gemeente Haarlem is uitgegeven: „Practisch voorzien reeds talrijke Haarlemsche instellingen ook in de behoeften der omwonende bevolking. De Haarlemsche gasfabriek levert gas aan Schoten, Spaamdam, Bloemendaal en Haar- lemmerliede; het openbaar slachthuis en het labo ratorium voor pathologische bacteriologie worden door alle omliggende gemeenten gebruikt; de al- gemeene begraafplaats aan den Schoterweg dient ook voor Schoten en Haarlemmerliede; voor de ziekenhuisverpleging is men tot in verren omtrek aangewezen op Haarlem; op het gebied van la ger, middelbaar en hooger onderwijs is de gemeente een toevlucht voor velen; schouwburgen, concert zaal en openbare leeszalen zijn de eenige in deze streek", We zouden echter ook wel eens willen vra gen: is 'het wel recht en billijk om dergelijke argu menten aan te voeren. Wij nemen gas af van Haar lem, wij vullen ten deele schouwburgen en bios copen, wij betalen voor het gebruik van het open baar slachthuis, wij steunen diverse Haarlemsche Vereenigingen, enz. enz. Wil men nu, gezien onze goedgeefschheid, nog meer van ons? Het ware te wenschen dat zij die 'het onderste uit de kan willen hebben, het deksel op den neus kregen. Ziehier nog hoe het blad „De Controleur" over deze annexatie denkt. Dit blad schrijft onder het adres hetwelk door ons gemeentebestuur naar Den Haag werd verzonden: „Zooals de lezer weet, zijn we tegenstanders van het annexeeren van gemeenten door een of andere gemeente, blijkbaar met geen ander doel dan het eigen belastinggebied te vergrooten ten koste van rijke naburige gemeenten. Naar arme gemeenten wordt 'heel wat minder uitgekeken. Deze kan men, zooals liet in den volksmond heet, missen als kiespijn. Let maar eens op de annexatie plannen van Den Haag, dat wel Rijswijk en Voor burg wil opslokken, doch geen behoefte heeft aan een gemeente als Wateringen e.a. In het Bloemendaa.lsche ad)-es wordt dan ook Gr. Houtstr. 126. Tel. 11760 zoo juist den vinger op de wond gelegd en het middel tot genezing zoo scherp aangegeven, dat we dit adres, waar de annexatie-manie nog steeds niet is uitgeroeid, gaarne een plaats in onze ko lommen geven. Geen verlies van zelfstandigheid, doch samenwerking van de omgeving met de cen trale gemeente worde de leus". Het proces tegen den aannemer D. Blankevoort Dzn., alhier. In ons vorig nummer van 17 Januari werd door ons een bericht geplaatst, naar aanleiding van een z.g.n. overtreding der arbeidswet door den aanne mer, D. Blankevoort Dzn., alhier. Het betrof hier de vraag of een excavateur, d.i. een machine wel ke de duinen afgraaft en als een baggermachine werkt, ook als zoodanig kon worden beschouwd. De arbeidsinspectie meende van niet en maakte proces-verbaal op wegens het over tijd laten wer ken, daar het baggerbedrijf wel vergunning had om baggermachines te laten werken na bezette tijd, doch niet voor deze machine. De kantonrechter dacht er al evenzoo over en al beriep beklaagde er zich op dat door de ar- beids-inspectie te Amsterdam geen aanmerking werd gemaakt, dus geen verschil werd gemaakt tusschen een droge en een natte baggermachine, er volgde toch een veroordèeling, en een niet mal- sche veroordeeling ook: 72 dagen voorwaardelijke hechtenis met een proeftijd van twee jaar. Van dit vonnis ging beklaagde in appèl. De vorige week Donderdag werd deze zaak op nieuw behandeld door de Haarlemsche rechtbank. Bjj deze behandeling bleek al spoedig, dat de merkwaardige opvatting van de arbeidsinspectie geen steun vond, noch in de feiten, noch in de practische toepassing. De verdediging kon door eenige deskundigen laten bewijzen, dat hier inder daad van niets anders dan baggerbedrijf sprake was. J.l. Donderdag volgde de uitspraak, die in elk opzicht deze opvatting bevestigde en den beklaag de van alle rechtsvervolging ontsloeg. Een groote voldoening voor den betrokken aannemer, die wij hem van harte gunnen na al de schade, tijd en moeite, die het gevolg van dit ongemotiveerde drijven van de Arbeidsinspectie is geweest. wien het idee zeer sympathiek was, zou aan deze zaak zijn aandacht wijden. Met een opwekking aan de leden, om vrienden en kennissen aan te sporen, de vergaderingen van 't „Witte Kruis" te bezoeken, sloot de voorzitter daarna de vergadering. Vergadering „Witte Kruis". De afdeeling „Bloemendaal" van de N.-H. Ver- eeniging „Het Witte Kruis", hield Donderdagavond in hotel „Van ouds het Raadhuis" een ledenver gadering. Het woord „Ledenvergadering" klinkt eenigs zins bespottelijk, als op die vergadering aanwezig zijn eenige bestuursleden, 2 krantenmenschen en 3 gewone leden. Wat een prettige gedachte voor het bestuur tot de ontdekking te komen, dat de leden zooveel goed vertrouwen hebben in de lei ding van 't bestuur, dat zi maar' stiekum thuis blij ven. En wat een heerlijke gedachte voor een se cretaris, dat hij z'n met zorg samengesteld jaar verslag mag voorlezen voor 2 of 3 menschen. Je zoudt er haast toe komen, verslagen maar te ma ken in telegramstijl. En we kunnen ons het ver zoek van den voorzitter aan de verslaggevers heel goed begrijpen, er in het verslag op aan te willen dringen, dat de leden de vergaderingen beter zul len bezoeken. Maar we weten ook. dat dit al heel weinig zal helpen. Zoolang er geen bioscoopvoor stelling aan een vergadering verbonden wordt, zoo lang zullen er geen leden komen. Enfin. Het jaar verslag van den secretaris, den heer A. IJzerman vermeldde, dat 't vergadering bezoek slecht was! Dat de heeren Bijvoet en Reinierse in het bestuur werden herkozen. Ook de aftredende le den in de commissie voor de wijkverpleging wer den herkozen. 1924 was voor de afdeeling geen voordeelig jaar. Ziekte van een der wijkzusters met als gevolg 't stellen van een plaatsvervangster was voor de kas een groote schadepost, 't Bedrag aan ontvangen contributies ging door vertrek en bedankjes achteruit. Door de „gezondheidsepide mie" in de eerste maanden van 1924 werd aan verplegingsgelden een beduidend kleiner bedrag ontvangen dan' wenschelijk was. Besloten werd dus, 't jaar 1925 te beginnen met een krachtige propaganda-actie. Na 't uitbrengen van 't jaarverslag deelde de voorzitter, Dr. Bomwater mede, dat als gevolg van de ondernomen actie een vooruitgang viel te con- stateeren van 350.aan contributies, zoodat de achteruitgang van 400. in 1924 bijna weer was ingehaald. Mevrouw Van 'HeumenDenit bracht namens de kascommissie verslag uit over het beheer van den penningmeester. Op hadr voorstel werd de pen ningmeester gedéchargeerd. Het boekjaar 1924 sloot in ontvangsten en uit gaven tot een bedrag van 6137.97. De 750 ver spreide circulaires leverden een winst op van pl.m, 350.aan meerdere contributies. Met 't oog op noodzakelijke aanschaffing van verplegingsmate- riaal en een krachtige bestrijding der tuberculose is versterking der geldmiddelen nog zeer nood zakelijk. Dr. Bomwater bracht als afgevaardigde naar de 66ste Alg. Vergadering, te Amsterdam gehouden, verslag uit over deze vergadering. Vervolgens bracht de heer IJzerman het jaar verslag uit over het werk der Wijkverpleging. In dit verslag wordt de ziekte en het daarop gevolg de eervol ontslag van Zr. Van der Werf behan deld. 1 Aug. trad de nieuwe verpleegster, zuster Van den Berg, in fuctie. Tot dusver heeft deze nog geheel beantwoord aan de goede verwachtin gen, van haar gekoesterd. De beide zusters brach ten aan 119 patiënten 3262 bezoeken. Zr. Koopman bracht in 3 t.b.c. gezinnen 46 be zoeken. 207 malen werd verplegingsmateriaal in bruik leen gegeven. Wijkgebouw en verplegingsartikelen verkeeren in goeden staat. De statuten werden daarna behandeld en goed gekeurd. Bij de rondvraag werd door een der leden geïn formeerd naar de mogelijkheid tot stichting van een douchebadhuis in Bloemendaal. De voorzitter, Ziekenhuisfonds. De R.K. Volksbond, afdeeling Overveen, heeft onlangs een ziekenhuisfonds opgericht. De redactie der N. Haarl. Crt. is bij den Voor zitter, ons raadslid den heer Van Kessel, eens op bezoek geweest en mocht daar vernemen dat ge noemd fonds is opgericht den 4en D cember 1.1. met een ledental van 300, een fraai begin. Het ge kozen bestuur bestaat uit de heeren: J. G. v. Kes sel, J. Tuileman, B, Jonkers, G. v. d. Veld en W. v. d. Aardweg, resp. voorzitter, secretaris, penningmeester en commissaris. Het doel van dit Ziekenhuisfonds is mannen, vrouwen en kinderen, katholieken zoowel als niet- katholieken, bij een minimum-contributie, welke resp. 5 en 2;/2 cent per week bedraagt voor per sonen boven of onder de 16 jaar, in staat te stellen zonder moreele of financïëele zorgen zich eventueel te kunnen doen verplegen in een zie kenhuis. Het verplegingsbedrag wordt natuurlijk slechts door het fonds betaald, indien de opneming in het ziekenhuis door de huisarts is aanbevolen. De leden blijven geheel vrij in de keuze van het ziekenhuis en de 'klasse waarin zij verpleegd wen schen te worden, doch hen wordt niet meer ver goed dan het bedrag overeenkomende met het 3e klasse tarief van het ziekenhuis te Haarlem. Voor dit jaar is het aantal kostelooze verpleeg- dagen gesteld op 28, doch dit aantal kan op elke jaarvergadering worden veranderd, naar gelang van de omstandigheden, waarin het fonds ver keert. Waar het fonds het werk van de overheid en het armbestuur aanmerkelijk verlicht, heeft het bestuur zich tot beide lichamen gewend om, indien het noodig is, eenige steun te willen verleenen. Van de gemeente werd reeds de toezegging ont vangen, terwijl het Armbestuur zeker niet ach terwege zal blijven. De leden van den Volksbond genieten 20 pCt. korting op de contributie, terwijl zij ook behalve de 4 weken van het fonds eventueel eenigen tijd kosteloos kunnen uitgezonden worden door het Plaatselijk Comité van Herwonnen Levenskracht. Het reglement bepaald dat alléén zij, die lid zijn van den Volksbond, als bestuurslid kunnen geko zen worden. Dat de voordeelen van deze nieuwe instelling goed worden ingezien, getuigt wel de groei van het ledental. Tot nu toe, dus in enkele maanden, is het ledental gestegen tot 700. Jubileum. 25 Maart a.s. hoopt de heer G. Tesselaar den dag te herdenken, dat hij 25 jaren bij den heer J. Luden in dienst is. Overtreding art. 106. De heer N. W. W. slager alhier, werd wegens overtreding van art. 106 Wet op de Inkomstenbe lasting 1914, veroordeeld tot 20.boete subs, twee dagen hecht. o.v. A. F. 'B., bollenkweeker, eveneens alhier woon achtig, werd wegens overtreding art. 106 Wet op de Inkomstenbelasting 1914, veroordeeld tot 10 of een dag hecht. o.v. In November 1924 werd er ingebroken in de villa van den heer T. te Aerdenhout. De politie slaagde er in den dader op te spo ren, doch toen tot arrestatie zou worden overge gaan bleek hij spoorloos verdwenen. Kort gele den werd hij gesignaleerd in Duitschland te ver toeven, waar hij thans op verzoek van de Justitie is gearresteerd. Hij zal zoo spoedig mogelijk worden uitgeleverd. Inbraak „De Stove". De werklooze stratenniaker H. W. V., die in de Villa „De Stove" alhier ingebroken had en ver schillende voorwerpen had ontvreemd, werd ver oordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf met af trek der preventieve hechtenis. B J. B„ sigarenfabrikant alhier, werd wegens overtr. art. 106 der Wet op de Inkomstenbelas ting 1914, veroordeeld tot 20.of 2 dagen hech tenis o.v. SPORT. VOETBAL. Bloemendaal speelt a.s. Zondag weer thuis, en wel tegen Schoten, een elftal dat steeds een graag geziene gast was, en dat wederkeerig ons team gaarne aan den Vergierderweg ontving. De geel-zwarten hebben wel is waar geen ge lukkig seizoen achter den rug, zijn zelfs gedoemd tot het spelen van degradatiewedstrijden, doch zijn daarom niet wat men noemt: een zacht eitje. In tegendeel, het is nog steeds een ploeg, die een snel en enthousiast spel vertoont, met de verde diging als sterkste deel. Het eervolle resultaat, dat verleden week in de 2e bekerronde tegen den stevigen eerste klasser Z. F. C. bevochten werd, is hier een bewijs van. Met groote inspanning wisten de Zaandammers een 31 overwinning te bevestigen. Schoten viert hedenavond haar vijftienjarig be staan. Wij spreken hier de beste wenschen voor onze buren uit, en hopen, dat ze in ieder geval voor de tweede klasse behouden blijven. Ze hoo- ren in deze afdeeling t'huis, en spelen b.v. stuk ken beter dan Q.S.C. Vooral in de laatste jaren heeft het ijverige bestuur met vele tegenslagen te kampen gehad. Een achttal harer beste spelers zag ze verdwijnen, waarvan de meesten hun vcr- eeniging ontrouw werden en een onderkomen zochten in andere clubs. Het pleit wel voor de organisatie, dat Schoten toch een gezonde ver- eeniging bleef, die nog vijf elftallen in 't veld weet te brengen, We zijn zeker van een spannende ontmoeting, Adres: Bid.weg 53, Bloemendaal. die het aanzien alleszins waard zal zijn, en raden alle voetballiefhebbers aan, Zondagmiddag aan den JBrederodeweg present te zijn! De reeds vijfmaal uitgestelde wedstrijd E.D.O. IIIBloemendaal II is voor. Zondagmorgen op nieuw vastgesteld, en we zijn benieuwd, welke spaak thans weer in 'twiel gestoken zal worden. Het derde elftal won Zondagmiddag in een uit stekend gespeelden kamp met 21 van een Gon- nerman-elftal. 'Het vierde bleef met 30 O.V.A. III den baas, terwijl het vijfde natuurlijk won met 42 van D.I.S. III. Uitstekende resultaten dus! Het vierde speelt Zondag haar Iaatsten wedstrijd aan den Middenweg tegen R.C.H. X en dient te winnen, waarmede het een goed seizoen afsluit. MUZIEK. HAARLEMSCHE ORKEST-VEREEN. (H. O. V.) Dirigent: NICO GER'HARZ. Buitengewoon Symphonie-Concert van Donderdag avond 19 Maart. Het programma dezer avond was geheel aan Beethoven gewijd. Van hem hoorden we: de „Ouverture zu Goethe's Traourspiel Egmont"; Concerto (D. gr. t. Op. 61) voor viool en orkest; en de 5e Symphonie (c. kl. t. op. 67). In het „Concerto" trad als solist Op Willem de Boer, solo-violist te Zürich. Deze violist, van een rijzige kloeke gestalte, passend bij de „eenvoudige grootheid" der muziek dezer avond, had ook in zijn spel het „magistrale". Het was van een „luchtige geroutineerdheid", doch „vol eenvoud" en van een grote zekerheid". „Temperamentvol" en toch beheerst. De 5e Symphonie was een schoon besluit van dezan avond. Hoe voert deze muziek u op tot waar dezie we reld, met al z'n ellende en wee, onder u verdwijnt en ge ademt in zuiverder, reiner lucht. En de benauwde walm van al het „kleine, on reine en liefdeloze, die opstijgt van deze aarde reikt u niet. En deze Goddelike atmosfeer is vol hoge verlan gens en beloften. En ge hoort der engelen wiek slag. En het is als :uist er reeds om u heen hel: „alle mensen worden broederen". De vertolking van het Orkest was in overeen stemming met de eenvoudige schoonheid dezer werken van Beethoven. M. HAARL. ORKEST-VEREENIGING (H.O.V.). Dirigent NICO GERHARZ. Leden-Namiddagconcert van Zondag 15 Maart '25. Het programma voor dezen middag bestemd, wat uitsluitend bestond uit werken van Tschaikowsky, was echter, als een eerbiedige hulde aan de nage dachtenis van wijlen A. Koolhoven, wat betrefl de beide eerste stukken gewijzigd. De „Marcia Funèbre" uit de „Eroïca-Symphonie" van v. Beethoven opende de rij. Daarna, om aan een wens van den overledene te voldoen, het „Derde Deel" uit de 4e Symphonie van Mahler. Na de „pauze" hierop, volgde (op veelvuldig verzoek de „5e Symphonie" van Tschaikowsky. De „Marcia Funèbre". Als een lange ijle stoet van gestalten, gaat ze u voorbij, in een bleek mystéries licht. En dof zijn de stappen. En het telkens terugkerend mo tief is als een snik 'bij tussenposen in dezen zwij genden gang. En van verre rijzen op, de hoge hal len des Doods. En als de Iaatsten daar zijn binnengegaan, klinkt nog even die snik; tot zij vervaagd en daar slechts is de Grote Stilte. Van een fijne, geestelike hoogheid is deze mu ziek. En de vertolking was zuiver en onder een ademloze stilte, werd zij door de aanwezigen, staande, aangehoord. Als een heilig, oneindig teer mededogen; als een reine gouden goedheid, zacht druppelend uit de diepste diepten ener Ziel; als een stil Godde- lik wenen uit innigste ontroering; zo was voor mij I het eerste gedeelte van het „Derde Deel" uit de 4e Symphonie van Mahler. Als een zware, donkere muur; als een fond van I krachtigen diepen toon, achter de mystieke en even zacht klinkende kleuren der eerste num mers, zo was de 5e Symphonie van Tschaikowsky. Hier het Russies sentiment, de geweldige, don kere hartstocht, de begeestering, de grootse, alles I verpletterende kracht, de machtige kreet der re volutie. En het is in den aanvang, als zijn daar in de ver ten geruchten van iets machtigs dat komen gaat; en het nadert meer en meer; en de enkele gestal ten aan den horizon worden „velen"; een grootse donkere massa nadert en is als een diepe scha duw over de aarde; luider worden de kreten, tot ze is als een alles overweldigende donder. Machtig is dit werk en schitterend was de uit-1 voering. En het orkest, mitsgaders zijn dirigent, ontving I een welverdiende ovatie van het enthousiaste publiek. M. Zevende Concert der Haarlemsche Bachvereenigtog Dinsdagavond j.l. gaf de Haarlemsche Bachver- eeniging haar zevende concert in dit seizoen. Het Residentie-orkest onder Van Anrooy was als ge woonlijk voortreffelijk. Het programma bood, zoo als men dat wel te noemen pleegt, elk wat wik' Het is, dunkt ons, zeer moeilijk een goed program- I ma saam te stellen, want daarbij moet met h«c' wat rekening gehouden worden. Er dient, afwisec' ling in te zijn; velen zullen ook een chronoiogi- sche volgorde der composities erin waardeert"' maar misschien meer nog zal een zekere climaï I Zijt gij verkouden? Neemt dan ook 's avonds voor gij naar bed gaat een in den mond, 't houdt Uw mond vochtig en voor komt hoesten. Verkrijgbaar in alluminium kokerij8® i in den geest vallen; er dieni Kaan dat deel van het gehoo: en uil den treure uitsluitend Sj werken hooren wil, en toCh i iv die ontvankelijk voor de meur F|vergeten worden. En wie we toren nog meer rekening mor /ij voor ons zouden gaarne Vat meer moderne muziek fcien, doch daar de groote mee [hoorders blijkbaar anders den «zijn, dat er temidden van het en dan wat nieuws ten geho /erwend zijn we op dit stuk i Iwillen wc ook niet zijn. U zi moeilijkhedenEn toch... Als gezegd, het programm bood elk wat wils. Wc kre {Ouverture van ,,Le Carnaval llvocral de inzet ons bekoren k Ivoor onze wellicht ontwende Itisch lawaai groeide. Lalo's „C ons beter aan; vooral het t IRusses, dat door de begaafdi IDemigian schitterend werd ges [Ravel's .Daphnis et Chloé", I menten, vol van verrukkelijke I en van een boeiend natuurlijk [doorzichtige fijnheid in de „I jin al zijn woestheid toch t I Guerrière". Na de pauze gaf m de symphonie, voor orkest, or Iwerd met veel vuur en toe' gebracht. En niet minder vu: Wegens plaatsgebrek wordt I in ons volgend npmmer opge Dierenarts Schotersingel 117, Tel. U [Spreekuur: 1—2.30 en GEVRAAGD tegen 1 Mei Iraet kl. keuken, ongev. f 25.- maand., op gezellige stanc Bloemendaal. Br. No. 9801, Bur. v. d. blai GEVRAAGD of Meisje v. d. e. n. Aanmelding Bosch laan 9a, Bloemendaal. en I KEURIG GEM. KAMER en SUITE en AFZ. M. VOLL. PENSION. BADK. - TELEFOON - CUISENIER, PARKLAAN LAAT DAN GEREGELD UW KLEE UITSTOOMEN OF ONTVL KEN EN OPPERSEN Zaak van vertrouwen sedert Ao. Ged. Oude Gracht 11. Tel. 10382,1 Schoterweg 54 - Telefoon 127 Levert uitsluitend kwaliteit-sig vanaf 2V2 ct. Prima merken t retten o.a. Simon Artz, Khe Turmac en Chapchai Frèrc Iabakken van de firma I Oldenkott, Tawnis echte Frie Heerenbaai.Maja, Poorterstoel Rijksdepot voor Rentezege PRIMA HOUTEN P1JPE Beleefd aanbeveler Recht over de Centrale-Kk ANEGANG 17 - TEL. 12685 FANTAISIE ZWART

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 2