KOOP Plaatselijk Nieuws. stdagen Handschoene liy-artikelen >t tijd! Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang A. H. v. I STEUR Jr. /EEN Co. ALS EEN LEEUW RENTEVERGOEDING KE STAND. OORWERPEN. IENDAAL. 3ENH0UT. ARLEM. JTP00RT. reorganisatie „d, W. J. ROM] a 57 Bloemend^' 19e JAARGANG ZATERDAG (8 APRIL 1925 No. 15 Uitgever: A. EIKELENBOOM, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: Bloemendaalscheweg 42. - Tel. 22324. FotografiSGh Atelier DÏPHR HAARLEMSCHE 6ANKVEREEN1GING BLOEMENDAAL. HEEREN- EN DAMESKLEERMAKER Het beste adres voor EERSTE KLAS KLEED ING tegen billijke prijzen ghavervan der Burg, d.; i.; H. H. Boegschoten enEnthoven, d. J. Koster, Kleverlaan 121, edingstukken, w.o, schor- lendaal, een tramabonne- d. Belt en een parap'.uie; laalscbeweg 80, Bloemen- n; Bierens de 'Haan, Jozef aal, een broche; J. van heweg 133, Bloemendaal, pper, Boschlaan lb, Bloe dje; Station Bloemendaal, Panhuizen, Kloverlaan 73, :n haarspeldje; P. Kroone, rveen, een halsketting van Wolstraat 7rood te Harar- Kensen, Kdrte Houtstraat ijwielbelastingmerk 1925. politie- te Overveen: een oeischaar; twee ceintuurs; jringtouw; een dameshand- ij twee cocosmatten. AGENDA. 12 April. JTE, voormiddags 10 uur, Paaschdag). Fr. Postma, Pred.-Dir. van ssenhuis. [KOMST in gebouw „Mara- iddags 10 uur, 's, Amsterdam. ERK, voormiddags 10 uur, 1. Je. Paaschdag). 1. C. v. d. Brink van Zand- lNTENBOND, gebouw der ilvereen. voorm. 10.30 uur. er, Rotterdam. RVEEN. 1 SCHOOL, voorm. 10 uur, e Paaschdag). J. C. van Dijk. !G" AerdenhoutBentvelAta Eikenlaan 5, v.m. 10.30 li ink, Herv. Pred., Haarlem. Ie Paaschdag). (Raaks). Voorm. 10 uur 2mpvoort van Veenendaal, ur, Ds. Bijleveld. Ie Paaschdag). ir, Ds. Bijleveld. UJZINNIG HERVORMDEN ng Jacobstraat. ENTE, voormiddags 10 urn m den Bergh van Eysinga. de Paaschdag). r v. d. Bergh v. Eysinga. 3rd in straat 1, Haarle KT ZIJN ONZEN GEHEE- ZÉÉR GEREDUCEERDE IOUTSTRAAT 1341 - TELEF. 11040 TRACT VOORRAAD): VAN f 1.85 VOOR f 1-7° I 2.- 1-60 2.35 „2.10 1 Theeserviezen, Theepotten Borduursels, Kimono's, enz- uit per meter OORDEELIGE AANBIEDINGEN! woonhuis op de taW Het werk wordt sol'l renden prijs uitgevo^1 s»' Abonnement: Voor een half jaar 1,75 Advertentiën: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer, korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.elke regel meer 10 cent. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. WEES STIL, MIJN ZIEL. Wees stille nu, mijn ziel, de nacht is nu gekomen, de straat is ledig, en de huizen luistren toe, de hooge huizen, waar de menscben, werkens moe, nu slapen, zwaar, hun droeve of blijde droomen. Wees stille nu, mijn zielO, meerder dan de dagen, zijn nachten üw gebied. Daar kent ge ieder ding, des daags vaak doolt gij als een angstige vreemdeling, die in rumoerige stad bevreesd den weg moet vragen. Wees stille nu, mijn zielGij luistert naar de accoorden van vreemde eenzaamheid, van donkerheid en smart, wat overdag benauwt het bange menpchenhart, verdwijnt, als zingt de nacht haar liedrèn zonder woorden. Wees stille nu, mijn zielDe ste, luistren mede, de hemel, hoog, de huizen, donker en de straat. waarlangs nu een, één late voetstap gaat wees stille nu, mijn zielDe nacht biedt u haar vrede. (De Stroom). A. KLAVER. (Nadruk verboden). In een der Psalmen schildert de dichter op de beeldende wijze der oosterlingen het leven der natuur, die in alies haar rhyth- me bestendigt. Dag en nacht wisselen el kaar af, en het is de opgang en de onder gang der zon, die het tweeledig aanzijn der wereld regelt. Gelijk een schilder, om de grootschheid van het landschap te doen uitkomen, de eenzaamheid soms stoffeert met een en kele gestalte, doet de oostersche dichter in de natuur een enkel wezen optreden, dat zijn omgeving beheerscht. In den nacht is dit de leeuw, op den dag is het de mensch. En zoo schept hij een treffende vergelijking. In den nacht gaat de leeuw uit, om buit te zoeken voor zijn welpen. Alles ligt stil, ademloos, en slechts de geoefende luiste raar speurt iets van den sluipenden voet stap. De leeuw is de koning der wildernis, de koning van den nacht. Zijn rijk ligt in het duister; in het stomme zwart verricht hij zijn werken. Maar zoodra de zon de kimmen begint te verlichten, is het rijk van dezen heerscher ten einde. Dan trekt hij zich in zijn hol terug en laat de baan vrij voor den koning van den dag, die hem komt vervangen. „Gaat de zon op", aldus de dichter, „de mensch gaat uit naar zijn werk, naar zijn arbeid tot aan den avondstond". Even zien wij op van ons boek en staren peinzend de ruimte in. Is de vergelijking juist? Gelijk in den nacht de leeuw er op uit trekt, om buit voor zijn welpen, statig, kloek, het beeld van heldhaftigheid en kracht, gaan wij zoo aan ons werk in den morgenstond Ja, er ligt iets aantrek kelijks in het beeld; het is een voorbeeld. Zoo is het niet, maar zoo behoort het te zijn: als een leeuw in den nacht, zoo heerscht de mensch op den dag. Zie hem voortschrijden met moedigen tred, over moedig wel eens, de koning van het iicht, de strijder in de zon, de heerscher ovor den dag. Och, wij dikwijls ontmoedigden, waar is onze koninklijke grootschheid? Onze ont zagwekkende majesteit in den «strijd met de weerstrevende dagtaak? De leeuw, het beeld van het heroïsme, van den helden- zin, we snijden hem in onzen zegelring; wij schilderen hem op ons wapen. Onze munten weerspiegelen zijn kracht, wan neer hij de onbreekbare eenheid van den pijlenbundel omklemd houdtin steen ge houwen, grijnst hij ons aan van standbeeld ot Poort of fontein. Het is, of wij hem noo- Qig hebben, om elkaar er aan te herinne ren, dat wij zijn tegenhanger zijn. Wat hij o* v°or zijn hongerende welpen des achts, dat vergt het leven van ons over dag. i6r *s tenslotte slechts één ding, I barn en van °ns vergt, en dat is: neldenzm, heroïsme. „Het is", zegt Tho- snraL- - stoere Schot, wiens uit spraken zijn als staalpillen voor een bloed- FAMILIEGROEPEN ff Gr. Hontstr. 169, Tel. 13472 KINDERPORTRETTEN DEPOSITO, dagelijks opeischbaar iy2 voor een maand vast prolongatiekoers. voor 3 maanden vast 3 voor een jaar vast 4V2 °/0. SPAARDEPOS1TO (Spaarbankboekjes tot maximum f 2500.—) 4 arm geslacht, „de eeuwigdurende plicht,, de plicht om dapper te zijn. Een mensch moet noodzakelijk dapper wezen". De dapperheid van den leeuw, die in het duister uitgaat om buit, is niet in de eer ste plaats gelegen in de kracht van zijn klauwen en tanden, als hij zijn prooi be springt of een mededinger vermorzelt. Zijn dapperheid is, dat hij uitgaat in het duister. En als wij, onze dagtaak begin nend, het licht tegemoet treden, hebben wij dezelfde dapperheid noodig, omdat de heldere dag ons even weinig zekerheid brengt als de donkere nacht den leeuw. Weten wij, waar wij van avond zullen uitkomen, wanneer wij van ochtend aan den slag gaan? Even woest, even onge baand als de nachtelijke wildernis ligt vóór ons de klaarlichte dag. Ook wij moe ten onafgebroken op onze hoede zijn; elk gesprek, elke ontmoeting, elke postbestel ling kan ons den overval brengen, waar tegen de leeuw zich met omzichtigheid wapent. Misschien heeft onze vijand zijn strikken gezet in de onmiddellijke nabij heid; misschien ligt zijn kuil in ons eigen hart. In ieder geval zullen wij hebben te strijden op de plek, waar wij den strijd het allerminst verwachten. Het leven is grillig, onberekenbaar. Wat zullen wij thuisbrengen, wanneer wij op onze beurt ons in onze holen moeten te rugtrekken, omdat met het ondergaande licht het terrein weder vrij komt voor den leeuw? Best mogelijk, dat wij niets thuis brengen. Ook den leeuw overkomt dit, maar hij blijft, zelfs als hij met niets thuis komt, een leeuw. De koning der wil dernis, de koning van den nacht blijft waardig in zijn mislukking, onoverwinne lijk in zijn teleurstelling. Hoe zal de koning van den klaarlichten dag zich jegens mislukking en teleurstel ling gedragen Hoe zal de avondstond den mensch vinden, die in den ochtend uitgaat naar zijn werk en zijn taak? Heldenzin toont zich het schoonst niet bij het wel slagen, maar in de nederlaag. Wie een waarlijk groot mensch wil zien, ontmoete hem in zijn ontgoocheling. Hoeveel schijngrooten, die tijdens hun zegepraal overmoedig waren en brooddron ken spotten met het lot, zakken ineen ais laffe, onwaardige schepselen, zoodra de fortuin zich van hen afkeert. Dan blijkt hun ware aard, die met het echte heroïs me geenerlei verwantschap bezit. Dan zijn zij armzalige stumpers, die klagen en te men, dat alles hun tegenloopt en die me delij afsmeeken van hen, die tevoren hun slachtoffers waren. Er is geen verheffender aanblik, dan die van den held, die, ontgoocheld en ver slagen, berust in zijn wreede gebroken heid en het allerergste aanvaardt met een dapper, blijmoedig hart. De lafaard teert op illusiesde held voedt zich met de wer kelijkheid. Hij erkent de tragiek van het leven en durft het aan met het onvermij delijk tekort, dat zijn begrensde mensche- lijkheid oplevert. Hij duldt, dat het leven vaak lijden ishij vecht tegen z'n verbitte ring, met opeen geklemde tanden en straks wijkt de hardheid uit zijn gelaat en zijn trekken ontspannen zich tot een zacht heid, die alles begrijpt en alles aanvaardt en een bron van troost en bemoediging wordt voor zijn omgeving. Zóó keert aan den avondstond van zijn .leven de mensch van zijn werk en zijn ar beid terug, wanneer hij de oprechte tegen hanger zal zijn van den koning der nach telijke wildernis,, wiens plaats hij heeft in genomen toen hij met het aanbreken van den dag zijn taak als heerscher in het dag licht begon. C. De Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeeling BloemendaalVelsen, zal op Dinsdag 21 April a.s., 8 uur 's avonds, in hotel Vreeburg, 'Kerkplein, alhier een ledenvergadering houden. De agenda luidt: 1. De cultuur van 'Hortensia's (Hydrangea's), door den heer W. Beunder. 2. „Onkruiden schadelijk voor Tuin- en Land bouw", causerie met lichtbeelden, door den heer Dr. W. Posthumus Meyjes. 3. Notulen en Ingekomen stukken. 4. Voorstel inzake Excursie, 5. Mededeelingen betreffende: Collect, inzending; Afd. Floralia; Bibliotheek enz. 6. Vragenbus. 7. Rondvraag. diet ten behoeve van de herziening van het uitbreidingsplan. 5. Voorstel tot verhooging van het bedrag, uitge trokken als aandeel der gemeente in de uit dieping van de Delft. 6. Wijziging uitbreidingsplan van het Kinheim- park. 7. Opheffing servituut, liggende op de gronden tusschen Spoorlaan, Tetterode weg, Kweek- duinweg en Zeeweg. 8. Voorstel om de perceelen Vogelenzangsche- weg nos. 61, 63, 65 en 67 onbewoonbaar te verklaren. 9. Ontheffing bepalingen der Bouwverordening. 10. Ingekomen stukken. 11. Benoeming Voorzitters en leden stembureaux (aanvulling). Near aanleiding van het verzoek van J. A. F. Kok alhier, om de huur van perceel Bloemendaal scheweg no. 123, die met 1 Mei 1925 eindigt, tot 1 September a.s. te verlengen, doen Burgemeester en Wethouders opmerken, dat dit perceel tegelijk met perceel Bloemendaalscheweg no. 119 bij raads besluit van 11 Maart j.l. voor afbraak aan J. D. KLEVERPARKWEG 154 TELEFOON 10303 TEGENOVER DE MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL OPGERICHT 1903 Aan de klacht van bewoners aan de .Houtvaart met betrekking tot het niet ophalen van wege de gemeente van het haard- en huisvuil is door het gemeentebestuur tot heden nog niet tegemoet ge komen. In 'den toestand der waterplassen in de wegen Sterre'boschlaan, Brederodelaan en Alb. Thijmlaan en genoemd in 'het vorige jaarverslag kwam met de medewerking van het gemeentebestuur een afdoende verbetering. Ingekomen was een klacht over stank van eene mestverzameling gelegen nabij perceel Bloemen daalscheweg No. 207. ïEdj een plaatselijk onderzoek bleek, dat ter Meeuwig is verkocht, die hun ter vergadering I plaatse £ene mestv,rzameling aanwezig waS] welke Mr. P. Tideman geeft ons zijn leedwezen te ken nen, dat een bericht uit een der Haarlemsche bla den hem betreffende door ons is overgenomen; hij verzoekt door onze bemiddeling zijne vrienden de in dat bericht bedoelde dag volstrekt ongemerkt te doen voorbijgaan. Veiling villa „Rodesteyn". Naar wij vernemen is de villa „Rodesteyn" aan de Mollaan, groot 3580 M2„ ingezet voor 52130; 'het perceel bouwterrein, groot 1890 M2,t voor 12000 en perceel III groot 2040 M2„ voor 13050. De verkoop bij toeslag is bepaald op 22 April, Concert „Gloria Dei". De Chr. Zangvereeniging „Gloria Dei", dirigent Jan Booda, alhier, geeft Maandag 20 April a.s. een concert in hotel „Vreeburg", met welwillende me dewerking "van Mevr. E. F. ter Brake (Sopraan), Mej. Pim Kok (Sopraan), den heer Dr. E, Paesi (Tenor), Mej. Annie Broeder (Piano), Mej. Betsy v. Leeuwen (Orgel), Solist de heer Douwe Draais- ma (Viool). Het programma luidt als volgt: 1. (Koor) a. Choral, J. S. Bach; b. Ave verum, Mozart; c. Domine salvam fac., A, Giesen. (Tenor) a„Osterlied, Kor Kuiler; b. In 'tWoud, Philips Loots. (Viool) Vlioolconcert e. kl, t. Mendelssohn- Bartholdy. (Sopraan) a. Solvegslied, Eduard Grieg; b. Ein Schwan, deze'fde; c. 'Der Jager, 'deze'fde. (Koor) Adeste, Otto de Nobel. Psalm 95, Mendelssohn-Bartholdy (Soli, Koor, Piano en Orgel). Wij voorspellen een uitverkochte zaal gezien het rijk afwisselend programmal 2. „Dat bestaat niet". Dinsdagavond werd docr de afdeeling Bloemen daal van de Nederlandsche Padvinders „The Tank" ter gelegenheid van haar eerste lustrum in den Stadsschouwburg te 'Haarlem opgevoerd de revue „Dat bestaat niet". [Hoewel daartoe uitgenoodigd, waren wij niet in de gelegenheid deze opvoering bij te wonen. Verplaatsing Atelier. De heer Aug. 'Oepkes, fotograaf, Harteniustlaan 11, verplaatst zijn inrichting met ingang van 22 April naar Prins Mauritslaan 9a bij het Kennemer Lyceum te Overveen. Openbare Vergadering van den Raad onzer ge meente te houden op Donderdag 23 April 1925, des namiddags 2 uur op het Raadhuis te Overveen. Agenda: 1. Verkoop van grond langs: a. den 'Duinwijckweg aan S ,de Heer; 'b. de Bloemveldlaan aan M. J. Henneman. 2. Verlenging van huur van perceel Bloemendaal scheweg no. 123 en wijziging raadsbesluit tot verkoop van grond en opstal aan J. D. Meeu wig. 3. Onttrekking van het pad, kadastraal bekend Sectie C no. 714, aan den openbaren dienst. 4. Voorstel tot verleening van een verhoogd cre- heeft medegedeeld, bereid te zijn om Kok tot 1 Augustus 1925 in zijn tegenwoordig perceel te laten wonen, mits hem zelf verlenging van den amotie- termijn verleend wordt tot 1 Februari 1926. Burgemeester en Wethouders stellen derhalve voor om; le. aan J. A. F. Kok vergunning te geven om tot uiterlijk 1 Augustus 1925 in perceel Bloemen daalscheweg no. 123 te blijven wonen, welke woning hij alsdan geheel ontruimd moet op leveren; 2e. aan J. D. Meeuwig tot 1 Februari 1926 verlen ging te verleenen van den termijn, waarbinnen hij den opslal van Sectie A. nos. 7836 en 7837 moet hebben verwijderd ten genoegen van Burgemeester en Wethouders, Verzoeken Ontheffing bepalingen der Bouwverordening. Verzoek van M. I. van Egelen te Haarlem voor bouw eener dubbele woning aan de Rijnegom- laan. Verzoek van A. Bosch voor bouw eener gara ge aan den Bloemendaalscheweg. Verzoek van W. G. J. Roozen voor bouw van een bloembollenloods aan de Houtvaart op sectie E'. no. 1770. Verzoek van Dr. J. D. Bierens de IHaan te stank veroorzaakte. Werd op last der*"gemeente verbeterd. Ingekomen was eene klacht over stank van eene vuilverzameling gelegen nabij perceel Kcepellaan No. 10. Bij een plaatselijk onderzoek bleek, dat deze klacht overdreven was. De vuilverzameling bestond hoofdzakelijk uit een bladhoop, die een maal per week verwijderd werd. Woningwet. In 2 gevallen samen betreffende 5 perceelen en gelegen aan den Verbindingsweg Nos. 15 en 17 en Vog lenzangscheweg 43, 45 en 47 werd aan Burgemeester en Wethouders verzocht om de eigenaren aan te schrijven bepaalde verbe teringen aan te brengen. Aan de perceelen Verbindingsweg No, 15 en 17 is aan het einde van het verslagjaar een begin gemaakt met het aanbrengen der verbeteringen; aan de overige perceelen is met de verbeteringen nog niet aangevangen. Aan de perceelen Rollandspad Nos. 27, 29, 31, 33, 35 en 37 omtrent welke de Commissie in 1923 adviseerde, .zijn de voorgeschreven verbeteringen aangebracht. Aan de perceelen Rampenlaan Nos. 107, 109 ert 111 omtrent 'welke de Commissie in 1923 advi seerde, zijn de voorgeschreven verbeteringen nog ciet aangebracht. Aan de perceelen Vogelenzangscheweg Nos 61, Aerdenhout voor bouw van een steenen berg» *>3, 65 en 67 omtrent welke de Commissie in 1922 plaats op sectie B. nos. 2881 en 2932 aan den adviseerde, zijn de voorgeschreven verbeteringen Slingerweg. I noë »iet aangebracht. Verzoek van J. A. Hobijn te Aerdenhout voor bouw eener garage aan den Zandvoorterweg op sectie B. no. 3790, Verzoek van H. M, 'Heeren te Overveen voor bouw van een garage aan perceel Bloemen daalscheweg no. 249. Verzoek van de firma de Bruin Jonkheid i Aan perceel Rollandspad No. 55, omtrent welke de Commissie in 1921 adviseerde, zijn de voorge schreven verbeteringen nog niet aangebracht. Per ceel Rollandspad No. 49 mede genoemd in het vorige jaarverslag, was tegen het einde van het verslagjaar onbewoond. Drinkwater. Met betrekking tot de klacht van voor bouw eener garage aan den Schulpweg de bewoners der perceelen gelegen aan de Hout- op sectie B. no. 3932. vaar' te Overveen, moet de Commissie tot haar Verzoek van Mr. J. IBierens de Haan voor leedwezen mededeelen, dat aan de bewoners nog 'bouw eener garage aan den Conollyweg op ëeen sluiting op de waterleiding is verleend, sectie A. no. 3560. .aangezien de gemeente de waterleiding tot heden r,- T- 'nog niet heeft doorgetrokken tot aan te Houtvaart. Verzoek van de Bmnenlandsche Exploitatie De Commissie 'blijft alsnog met klem op verbe- Maatschappij van Onroerende Goederen te tering aandringen. Personalia. Op 1 Januari 1924 was de Commissie als volgt samengesteld: Voorzitter en lid: S. H. Brongersma, arts, ge- 10. Verzoek van H. P. Pleging te Bloemendaalneeskundige te Bloemendaal; voor bouw van een winkel, werkplaats en 2 Secretaris en lid; Mr. P. Tideman, advocaat en bovenwoningen aan de Boschlaan, hoek Bosch procureur bij de Arrondissements-Rechtbank te en Duinlaan, op het kadastrale perceel sectie HaarIenli wonende te Bloemendaal; A. no. 7407. Leden; L. Melchior, arts, geneeskundige te Haar- 11, Verzoek van de firma Ge'brs. Ruigdök te Vo-femmerliede en Spaarnwoude; C. A. C. Gunters, gelenzang voor bouw van een ijzeren garage directeur van het hotel „Groot-Badhuis" te Zand- op sectie D. no. 1582 aan den Vogelenzang-f voort; A. J. Stoel Jr., directeur eener N.V. te Bloemendaal om de vrije ruimte achter de wo ningen aan de Julianalaan van 10 Meter terug te brengen tot 8 Meter, scheweg. Uitvoering „Morgenrood". De gemengde arbeiderszangvereeniging Morgen rood", afd. Bloemendaal, van den bond van Arb. Zangvereenigingen in Nederland, directeur de heer Bloemendaal; J. F. van Lierop, Bloemist te E'enne- broek; N. H. Eldering, directeur eener N.V. te Heemstede, en J. W. Lindenbergh, arts, genees kundige te Schoten. Bij besluit van den Commissaris der Koningin van 5 Februari werd aan den beer L. Melchior, G. J. Kalt, geeft op Zaterdag 25 April een uit- '°P diens verzoek, eervol ontslag verleend; bij be roering in Vreeburg. Het strijkkwartet van densluit van 14 APril werd benoemd als Iid de heer heer J." C. Tuin zal hierbij zijn medewerking ver- Ir" C' Breebaart, ingenieur aan de Suikerfabriek te 'leenen Halfweg en bij besluit van 28 Juni werden herbe noemd als lid de heeren N. H. Eldering en Ir. C. Breebaart, welke hun benoeming aannamen. Tot bijstand van den secretaris was werkzaam de heer D, van Zetten, architect te Zandvoort, Gezondheidscommissie. V/ij ontvingen het Jaarverslag der Gezondheids- Commissie gezeteld te Bloemendaal over het jaar Sevens deskundige der Commisie in het bijzonder 1924. Betreffende onze gemeente is het volgende voor de uitvoering der Woningwet, te vermelden. Volksgezondheid. Ingekomen was een klacht over een poel gelegen aan den Vijverweg. OVERVEENi Bij een plaatselijk onderzoek bleek dat de alwa- Bij het op 9 April j.l. gehouden overgangsexa- tering achter de perceelen Vijverweg onvoldoende men aan de Rijksbloembollenschool te Lisse werd was. i bevorderd: van de le naar de 2e klasse H. J. De gemeente heelt een en ander doen verbe-1 Eldering alhier, teren.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 1