Iluk Meiier PARIS erhoeden Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang REISSEIZOEN Namiddag- en Avondconcert A. H. v. d. STEUR Jr. TAAL PINKSTEREN. Wijnhandel J. Reinders 38 Santpoort I M I N A" ESSEX STOFFEN ;selpapier raat 19, Haarlem Fotografisch Atelier DIPHF mam HAARLEM8CHE BANKVEREEN 1G1NQ - BLOEMENDAAL Hotel Duin en Daal - Bloemendaal Zeven-en-dertigste Concours van den Provincialen Bond van Harmonie-, Fanfare- en Symphonie-Orkesten in Noordholland, gehouden in de kom van Duin en Daal. Gemeenteraad. Raadsoverzicht. 19e JAARGANG ZATERDAG 30 MEI 1925 No. 21 LLINOA. mvest 27 asc-h ite Automobielen it 5 pCt. Korting j traat 168 meerde Uitgever: A. EIKELENBOOM, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: Bloemendaalscheweg 42. - Tel. 22324. ft Gr. Houtstr. 169, Tel. 13472 BRUIDSGROEPEN Binnen- en Buitenlandsche Credietbrieven Vreemd Geld Bagage-Verzekering Verhuurt Safe-loketten per maand Bewaring van koffers, trommels, enz. met waarden len en 2en Pinksterdag HEEREN- EN DAMESKLEERMAKER Ret beste adres voor EERSTE KLAS KL EE DING tegen billijke prijzen VOOR BRAND ENDEN ARBEID. RN INGERICHT loeiden naar lichaam ar dag. Wij verple- uigeling inbegrepen, verzorgster IEVE-FONDS"? elefoon No. 13466 prijzen mangeld afleveren Motorrijwielen Onderhoud eg 8 - Tel. 22387 ENDAAL iendaal - Tel. 22242 Comestibles rijne Vleeschwaren TE KLEVERLAAN 1PARATIE-INRICHTING S BRETELS 5 {TKOUSEN - ENZ. ol t gaarne verstrekt loverwinlijke", zoodat het it vloog en voor de voeten >r kwam, die er, alsof het lirect zijn voet op zette, i geen einde. itond eenige oogenblikken en verlegen van schaamte verliet het strijdperk, ge- n page. wendde zich naar de ko- de deze en liet zich neer i het vizier van zijn helm van haar hooge zetel e° de groote versierde krans steeg op haar eigen paard tooneel van den gevoerden kanten klonk het gejubel, oning het jonge paar aaO. wilde hij aan zulk een dap- le teugels van het bewind was er toch eenige onze- wijze en de kracht van den niet die van een gewoo» igenlijk zijn en hoe was he Lgatha hem kende? een bediende om den h«er :estmaaltijd bij zich te °n (Wordt vervolgd OR DE SCHOOL. k wonderlijk-rare nichten e de M.U.L.O.. Weet u >n? Ze beteekenen:,, M" 3ren Onzin". Gelukkig dat zelf wel beter weet. BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD Voor een half jaar ZATERDAGAVOND. Klokken hoor ik klinken In deez' stille stond; 't Zonnetje zie ik zinken; Wolkjes zie ik blinken Heel den hemel rond. Uit een dauwmeer rijzen Koeien vaag omhoog; Rietmus fluit zijn wijzen; Jonge mensen peinzen, Liefdedrang in 't oog. Klare klokken zingen Zachten liefdedroom; Zoete mijmeringen Van voorbije dingen Wiegen z'op hun stroom. d' Aarde sliep tevrede; 't Klokkelied gedaan; Vooglen zwegen mede. 'k Ben vol diepen vrede Stil naar huis gegaan. Vertaald door Dr. J. B. SCHEPERS in: Troelstra als Fries Dichter. P. J. TROELSTRA. (Nadruk verboden). Wanneer iemand, die weinig gewend is, plotseling het middelpunt wordt van een grootscheepsch feest, gevoelt hij zich be drukt als onder een last. Het is hem te machtig, deze bloemen, deze toespraken en hij wou, dat het oogenblik van zijn triomf maar voorbij was. Ik herinner me dat aardige verhaaltje van den man, die op zijn honderdsten verjaardag in een ver sierden stoel moest zitten, en daar, met pijnlijken rug van de ongemakkelijke hou ding, de s erenade van het fanfarecorps moest aanhooren en heel zijn eenvoudige huis overhoop gehaald zag en vol vreemde menschen, die hem tot laat in den nacht uit den slaap hielden. Toen hij goed en wel in zijn mandje lag, bad hij Onzen Lie ven Heer, of die hem asjeblief toch geen honderd één jaar wou laten worden! Het geluk kan te onstuimig op ons aan dringen, zoodat het ons benauwt. Men kan ons overladen met weldaden, zoodat wij er onder bezwijken. Ook ten opzichte van het goede des levens beschikt de mensch slechts over een beperkt bevattingsvermo gen. Pinksteren is als de reus uit Dickens' Kerstlied, die temidden van kwistig groen op een troon van lekkernijen zit, met den hoorn des overvloeds in de hand. Pinkste ren is als Pallieter, die meet met de maat van den Holle Bolle Gijs, en van uitbun digheid niet weet wat hij doen moet. Pink steren is als Simson, die uit louter brood dronkenheid de velden in lichte laaie zet. Hoogtepunt van feestelijkheid, warmte en licht; overvloed van vreugden; overlading met weldaden. IV ij arme menschen, zijn zoo weinig ge wend; staan ons de handen niet scheef tegenover zooveel goed? Aanpakken nu, want fluks is de kans verstreken. Wadende in het groen, met de armen vol bloeiende takken, het hoofd bekranst en behangen met meien, staan wij daar in de volle zon als een zot. Wij durven 't met de vreugde niet aan en schamen ons voor onze brood dronkenheid. Fluks, want onze kans raakt verkeken! Nog maar weinige dagen en dalen gaat weer de zongemaaid worden de velden en de bloemen raken gedaan. Laat ons goed proeven om den smaak te onthouden, want spoedig zal alles niets dan herinne- ung zijn. De volle zon over de maden en de wassende maan door de nevelen. Kort duurt de melodie va nhet loommakend kik kergekwaak. Straks is alles voorbij. Kort duurt de bruiloftsdag. En nooit keert hij weder. Het hoogtepunt van het leven herhaalt zich niet; de volheid der tijden wordt slechts eenmaal bereikt. Slechts heden, op dezen Pinksterdag. Daarom, wie deze verzuimt, verzuimt heel zijn leven. Advertentiën: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer, korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.elke regel meer 10 cent. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. FAMILIE- EN 1-Lf Pinksteren is steeds het feest der uit bundigheid geweest. De jolijt stort zich uit over de landen, die met Pinksterbloe men en Pinksterbruiden getooid zijn. De natuur is op haar toppunt gekomen en zij bereidt al haar schepselen een vroolijk feest. Als genoodigden ter bruiloft scharen wij ons allen in de rij. Waar is de knies oor, die heden zonder feestkleed zich op sluit De weldadige uitbundigheid, de feeste lijke kwistigheid van den Pinksterdag is het symbool geworden voor hoogere din gen. De brooddronkenheid veredelde zich tot bezieling; de reidans tot een geestelij ke gemeenschapsbetooging. De feestdrift werd geestdrift en de geest, die tot luid ruchtigheid dreef, werd heilige geest. Pinksterstorm en Pinkstervuur kregen een nieuw geluid en een nieuw aanschijn en de beteekenis van den Pinksterdag breidde zich uit van de natuur tot de cul tuur. Want wij zijn niet louter natuurwezens meer, die zich kunnen bedwelmen aan de zoete vrucht van den nieuwen oogst. Door onze natuurvreugde weeft zich een vreug de om anderen oogst :de oogst van de groote zedelijke en godsdienstige goede ren, die opwast na evenveel moeite en strijd. Hoe lang hebben wij in barre, bit tere dagen moeten werken en worstelen om de zaden te doen ontkiemen, die thans in bloei schieten! Hoeveel geslachten heb ben gestreden en geleden om idealen in vervulling te brengen, die thans ons leven bestralen met kostelijken gloed. Pinksteren, het feest der eendracht, waarop grenzen en talen wegvallen en gansch de aarde zich vereenigt in heilige bezieling. Hooren wij ook heden het ge- rulsch van den geweldigen storm, die over de menschheid strijktzien wij ook heden de vurige tongen, die alles in brand steken, wat onder hun bereik komt? Letten wij ook heden op het woord der bezielden, wier heftigheid den spotter verleidt tot zijn mompelend: „Ze zijn vol zoeten wijn!"? Dan ook wij mee in de rei; mede ons aangesloten bij die aanzwellende gemeen schap, die in alle talen der wereld getuigt van de grootsche werken Gods. Want dit is het kenmerkende van Pinksteren: dat het alleen grootsch en geweldig wil zijn; dat het alle halfheid en benepenheid haat; dat het aanblaast dat laaiende vuur, waar in alle krenterigheid verteert. Straks zullen de maren komen en de bezwaren; straks, als in ons leven de zon weer gaat dalen, maar thans op het hoog tepunt van onzen ernst en ons enthousias me staan wij vrijuit in den stormwind met klapperende banieren en laten ons bedwel men door de heerlijke, vurige kracht van ons Pinkstergeloof. Laat de lauwe, de pien tere, de voorzichtige spotten met onze be zieling; wij genieten dankbaar het voor recht, ontvankelijk te zijn voor de frissche, gezond-menschelijke vreugde van den overdadigen Pinksterdag. C. van Krommenie en „Waterlandsch Fanfarecorps" van BuikslootNieuwendam. De uitslag was als volgt: „Arion", Wijk aan Zee, 3e prijs -met 52'/2 pnt.; „St. Ceacilia", Heemskerk, 3e prijs met 48 pnt.; „Eensgezindheid", Halfweg, 1ste prijs met 66 3/4 pnt.; „Ons Genoegen", Schellingwoude, 3e prijs met 48 pnt.; „Forzando'', Amsterdam, 1ste prijs met 68 3/4 pnit.; „Waterlandsch 'Fanfarecorps", BuikslootNieuwendam, 2e prijs met 56'/2 pnt.; „Onderling Genoegen", Krommenie, 1ste prijs met 67 punten. In den eere-wedstrijd kwamen dus slechts drie corpsen uit, doch doordat door allen een tweede nummer werd ten gehoore gebracht was het n g een mooie avond. De uitslag was als volgt: Afdeeling Harmonie: 1ste prijs: „Forzando", Am sterdam met 67 pnt.; 2e prijs: „Kunst en Strijd", Amsterdam met 53 pnt.; 3e prijs: „Euphonia", Overveen met 47J/„ pnt. Afdeeling Fanfare: 1ste prijs: „Onderling Genoe gen", Krommenie met 70 pnt.; 2e prijs: „Oefening Kweekt Kunst", Bloemendaal met 66'/2 pnt.; 3e prijs: „Eensgezindheid", Wormer met 59 pn. De zilveren medaille der provincie Noord-Hol land verwierf „Eensgezindheid" van Wormer. De verguld zi'veren medaille van het gemeente bestuur van Bloemendaal werd het eigendom van „Onderling Genoegen" te Krommenie. Na beëindiging van het concours was er weer de gelegenheid tot dansen waarvan een verbazend druk gebruik werd gemaakt. „Oefening Kweekt Kunst" mag met genoegen op dit mooie feest terugzien. Omtrent d'e financieele resultaten hopen wij in ons volgend nummer een en ander mede te deelen. KLEVERPARKWEG 154 TELEFOON 10303 TEGENOVER 0E MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL OPGERICHT 1903 't Was Zaterdagavond geen meevallertje, toen Pluvius z'n stralen water rijkelijk deed neerkomen op het terrein, op de menschen, op de tenten, op alles. Zelfs in die mate dat de 'be'kapping van de muziektent niet bestand bleek tegen dit béétje en een gedeelte in zich opnam om het weder zoo mild mogelijk op de hoofden van enkele muzikan ten te laten neerkomen. De leden van de muzie'k- vereeniging „Euphonia" deden echter of er geen vuiltje (in dit geval geen water) in de lucht was en speelden lustig door. De aanblik was niet erg bemoedigend. Het publiek was maar matig opge komen en daardoor was er juist genoeg plaats om in de consumptietent te worden ondergebracht, zoodat het terrein als 'het ware ontruimd was. Doch men verloor den moed niet. Het was ook niet noodig. De menschen welke bij minder gun stig weer toch opkomen, zijn de beste, de meest voor muziek voelende, de meest dankbare. Dat ondervond „Euphonia". Van uit de consumptietent klonk een dankbaar applaus. Daarna en daartusschen optreden van de Bloe- mendaalsche Gymnastiekvereeniging. Onze wakkere Gymnasten. Zoo zie ik ze toch maar het liefste, op het open terrein, afgewisseld door muzie'k, zoodat het èn voor de spelers èn voor het publiek niet al te ver moeiend wordt. Hun optreden was correct. Vooral de mannen, lste graad, lieten buitengewoon handige stukjes zien, welke zeer in den smaak van het publiek vielen. Nadat Euphonia geëindigd had werd door Oefe ning Kweekt Kunst een serenade gebracht bij den heer J. C. Laan, waarna men huiswaarts toog. Er was bij deze ovatie geen muziekrecensent aanwezig wat voor „Oefening Kweekt Kunst" maar gelukkig was. Foei, foei, wat was men de klus kwijt. Zondagmiddag was weer gelijkend op Donder dag. Eerst officieele ontvangst in hotel „Duin en Daal met de daaraan verbonden spiets van den heer Velt, le Voorzitter van het Hoofdbestuur, nogmaals een compliment aan de dames welke in de Feestcommissie hadden zitting genomen en waardoor alles zoo in de puntjes verzorgd was. Waarna een dronk op de gezondheid, op het welslagen en ik weet niet waar al meer op. O ja, een dronk op dat het buiten droog moge blijven. Afkloppen, riep er een en goot met een vaartje een glas wijn in zijn keelgat. Medegedeeld werd nog dat thans de jury be stond uit de heeren: M. C. v. d. Rovaart, M. Lur- sen Sr. en M. Bijnevelt. Verder dat de zilveren medaille der provincie zou worden toegekend aan het korps, dat in de twee concoursdagen 'het hoogst aantal punten in zijn afdeeling behaalde; de verguld zilveren me daille van het gemeentebestuur van Bloemendaal aan het corps, dat het hoogste puntental verwierf in den eerewedstrijd. Tenslotte dat „.Excelsior" van de Beemster niet was opgekomen. De Eere-voorzitter, de heer Veltman, nam daar na het woord en zette een en ander omtrent doel en wezen van den bond uiteen. Daarna de Eere-wedstrijd. Hieraan nam een zestal korpsen deel. Het „Wa terlandsch Fanfare Corps" en „Forzando" uit Am sterdam brachten het er het beste af. De uitslag was als volgt: le prijs: „Forzando", Amsterdam met 56'pnt.; le prijs: „Waterlandsch Fanfare Corps" met 53'/2 pnt.; 2e prijs: „Eensgezindheid'', Halfweg met 46 pnt.; 2e prijs: „Ons Genoegen", Schellingwoude met 45'/2 pnt.; 3e prijs; „Arion", 'Wijk aan Zee met 39 punten. De vaandelwedstrijd, welke na den marsc'hwed- strijd volgde had tot resultaat dat werd toegekend: le prijs: „Ons Genoegen", Schellingwoude; 2e prijs: „Arion", Wijk aan Zee. Daarna nam 'het concours een aanvang. In ons vorig nummer 'hadden we al medegedeeld dat de Zondag nog de meest spannende dag zou worden. En dat was het ook. Het in grooten getale opgekomen publiek volgde met belangstelling, hetgeen geboden werd en naar mate het einde naderde werd de muziek beter. Tot we ten slotte het „neusje van den zalm" te hooren kregen, n.l. de twee corpsen welke in de eere-afdeeling uitkwamen: „Onderling Genoegen" Vrijdagmiddag kwam de Raad onzer gemeente in spoedeischende vergadering bijeen. Nadat men van 2 tot 3 uur in geheime zitting was geweest werd de vergadering te 3 uur geopend en las de Voorzitter een voorstel voor van B. en W. om te besluiten af te lossen het restant van de geldleening van 1.010.0000.van 1920, groot 840.000.en aan te gaan een nieuwe leening van ten hoogste 863.000.nominaal tegen een rente van 5 pCt., af te lossen in 27 jaar met 35.000.per jaar en het resteerende het laat ste jaar. Dit voorstel werd aangenomen. Ten aanzien van de 'legesverordening deelden B. en W. den raad mede: Namens Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land is er op aangedrongen om van gemeente wege geen uittreksels verkrijgbaar te stellen uit de plans van 'het kadaster, omdat deze uit den aard der zaak niet in die mate rechtsgeldig zijn als de plans vanwege het Kadaster uitgegeven en voorzien van de handteekening des landmeters. Er is echter geen bezwaar tegen, dat belang hebbenden zelf uittreksels van de kadastrale plans maken. Daarom wordt in overweging gegeven rubriek VII Kadaster, sub a der Legesverordening in dier voege te wijzigen, dat gelezen wordt: a. Voor het door belanghebbenden zelf ver vaardigen van kopieën of schetsen uit de plans van het kadaster, voor vijf perceelen of daar be neden 1.voor ieder perceel daarboven 0.15. Gedeputeerde Staten achten het voorts ge- wenscht, de laatste alinea, luidende: De in deze rubriek bepaalde rechten worden verdubbeld" enz. te doen vervallen. B. en W. st Hen voor aan dezen wensch gevolg te geven. Dit wordt zondier hoofdelijke stemming aange nomen. Hierna sluiting. (Vergadering van Donderdag 14 Mei). In elk geval kan worden volstaan met een hef fing van 3 Dat is in 't kort de groote spil waaromheen bij na alles of alles draait. Of de wegen hier nu al een tikje mooier of gelijker zijn dan elders, of we al 'n mooie Zeeweg hebben of 'n vogel- en plantentuin, welke eenig is in den lande, het doet er niet veel toe, het percentage op het belastbaar inkomen is het alles- beheerschende punt, de barometer van het komen en gaan der bewoners, vooral voor een plaats als Bloemendaal. 't Is, op de keper beschouwd, niet te verwon deren, dat Haarlem 'n beetje ('n heel 'beetje! Red.) begeerig naar onze gemeente kijkt en steeds haar grijpklauwen naar ons uitstrekt. 't Financiëel beheer is in onze gemeente op 'n geheel anderen leest geschoeid dan in Haarlem, terwijl het Dag. Bestuur der gemeente Haarlem in dit opzicht vermoedelijk niet de hand in eigen boezem durft te steken, evenmin als het durft zeg gen, dat de wethouder van onze gemeente, of laat i'k rondweg zeggen B. en W„ er 'misschien beter kijk op hebben om het scheepje der financiën te besturen dan de gemeente Haarlem met haar groote-stads-opvattingen. Haarlem zal het gooien op het plattelandsche van Bloemlendaal, het eenvoudige, niet die eischen stellende, welke het stadsleven nu eenmaal stelt. Haarlem zal niet weten, dat niettegenstaande onze lage belastingen, wij toch nog ruim een hon derd K.M. wegen hebben te onderhouden, welke in doorsnee in zóó goeden staat zijn, dat Haarlem daarbij 'heel veel ten achter is. Of weet zij 't wel? Of is 't soms juist daardoor dat zij zoo begeerig is? Om zich straks te kunnen noemen zeebadplaats van eenige beteekenis, geen of bijna geen onder houd van wegen te hebben, om kort te gaan: 'n geheel opgemaakt bedje in te nemen, met onder het hoofdpeluw de noodige contanten? 'n Opgemaakt bedje ware mogelijk, doch de noodige contanten zouden dan wel niet te vinden zijn. Mij werd verzekerd, dat indien slechts 'n 20-tal Ingezetenen van de hoogst aangeslagenen, zich verplaatsten, 'het 'belastingpercentage minstens zou moeten worden verdubbeld. Doch laat ik niet te lang uitweiden over het annexatievraagstuk. Ik zou me anders schuldig maken aan hetzelfde euvel waaraan onze wet houder, de 'heer Laan, zich nogal eens schuldig maakt, n.l. over het hoofd te zien waarover men op een goed oogenblik schrijft of praat en maar steeds de annexatie ter sprake te brengen, met 'n overtuiging en 'n handigheid waarbij onze minis ter Colijn een kind lijkt, en niet eerder ophou dende alvorens de tegenpartij toegeeft dat zij een fout begaat.... zij het dan ook een noodzakelijke fout! We klagen wel eens over ons Dagelijksch Be stuur, maar eerlijk gezegd bedoelen we 't goed. Ik althans ben op dit moment in m'n sas, dat 3 van mijn belangrijk inkomen door den fiscus voldoende wordt geacht! Bovendien is er 'n reservekas van 5 X 100.000 gulden (niet bij mij, doch bij den fiscus, wel te verstaan) is er 'n overschot van 't vorig belasting jaar, vermoedelijk van 12.000.en wie weet heeft menn hier of daar nog niet 'n achterdeurtje waardoor nog wat binnen te smokkelen is. Een van 'die achterdeurtjes is b.v. de heffing van legesgelden. Om een voordeel te noemen: Op het verstrekken van lichtdrukken aan 'het publiek door het Bureau van Publieke Werken wil de fiscus een winst van 300 procent leggen, of beter gezegd: B. en W. willen dat. Voor het even schrijven van een jachtacte wil men 15.laten betalen; dat is in een percentagewinst niet meer uit te drukken. Voor een particulier •om van te watertanden. Zoo was althans het voorstel van B. en W., doch de Fin. Commissie dacht er anders over en meenJde dat bovenstaande cijfers wel met 50 Korte Kleverlaan naast Hotel „Rusthoek" Telefoon 22145 Depot van Wijnen der Fa. Ferwerda 6 Tieman BIEREN EN BRONWATEREN, BINNEN- EN BU1TENLANDSCH GEDISTILLEERD Roode Bordeaux Wijnen vanaf f 1.— p. fl. Witte Bordeaux-Wijnen 1.50 Bourgogne-Wijnen2.— Rijn-Wijnen1.30 Moezel-Wijnen1.40 Champagne-Wijnen Renaudin Bollinger Co. Lanson Père Fils Moet Chandon Louis Roederer Heidsieck Co. Pommery Greno. Muscaat-Wijnen1.50 Port-Wijnen1.20 Sherry1.50 Madeira1.60 Cognac3.40 Whisky's6.- Holl. Genever en Brandewijn 2.60 Likeuren Ferwerda en Tieman f 2.35 per 1/2 fl. Bols3 25 Wijnand Fockirck 3.25 VRAAGT UITGEBREIDE PRIJSCOURANT

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 1