naar maat CHUURING I STOEL's WONINGBUREAU, BFdaalscheweg 161, Bloemendaal Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang VRIJGEZELLEN-TEHUIZEN. Namiddag- en Avondconcert J.A.b<2>KAMR,ZN dioffipj STOFFEN A. H. T. d. STEUR Jr. EE Zn. onzeilen enz+ GARAGE ARJOS-TABAK £k de maand Juni Hotel Duin en Daal - Bloemendaal Fotografisch Atelier nipUR Wijnhandel J. Reinders ZATERDAG 20 JUNI 1925 No. 24 „OEMENDA AL >260 Telin r. Schilder ingwerken ra ier van prima stof Jezoekt ons Magazijn 2474 - Haarlem - KOKERIJ IARD Haarlem en Heiwerken Sï v Uitgever: A. EIKELENBOOM, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: Bloemendaalscheweg 42. - Tel. 22324 ZONDAG Gemeenteraad. HEEREN' EN DAMESKLEERMAKERIJ Het beste adres voor EERSTE KLAS KLEED ING tegen billijke prijzen 19e JAARGANG \c=> t~ X' Af 'oren en Rijwielen mur Rustenburgerl. 14r. Tel. 28137 voor alle fonds-en marmer- De laatste be- Vraagt offerten, 'erstrekt. Billijke ugge afwerking. f 75.— ra RS onder nummer at - HAARLEM oooooooooooocoooo Directe levering JOOOOOCOCOOOOOOOOO hoofd niet af, toen hij zich eren morgen deed, diep en mg. bben begrepen, hoe hij haar denzelfden nacht steeg hij d en hij keerde terug met g over de schijnbaar leven- loof, nog nat van den nach toen prinses Ella wakker te droomen. I haar vriendin Adelheid en Zij lachten haar vriende- liaar uit op te staan en bo- in 't vaderlijk paleis, ar oogen want zij was bang. n-zich-zien dit heerlijke lie- i verliezen. Met gesloten zalige blijdschap: als eens delheid en al de vriendin- la dan....! zij duidelijk Adelheid's stem. ers loerde de prinses haar leurige meisjesgewaden, rose en violet. Ze zag ze bewe- een blanke meisjeshand. Ze die Adelheid als een ge- nses steeds aan haar hand blijdschap sloeg ze de de ze strekte de handen uit: mijn lieve Adelheid, ben jJj Hoe heerlijk, hoe heerlijk!' isamen. gd voor prachtige vruchten zoor klaar helder vruchten en voor geurig, knappend est. (Wordt vervolgd)- ssacsasaEiHeE«r®saaoEa Abonnement: Voor een half jaar 1.75 LOSSE NUMMERS 5 CENT. Advertentiën: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer, korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.elke regel meer 10 cent. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. GEDACHTEN. Vlugger als de wind die vliegt, en de losse boomen wiegt, gaan, mijn kind, gedachten; dieper als onze ooge 'n kan peilen, in 't wijde uitgespan, peilen, kind, gedachten; hooger als de sterren staan in de glimmende hemelbaan, staan, mijn kind, gedachten, wijder als dat wijde en wak uitgestrekte watervlak, strekken, kind, gedachten! GUIDO GEZELLE. (Nadruk verboden). In den Haag is eenige weken geleden een Tehuis voor Ongehuwden geopend. Ook te Amsterdam bestaat reeds een dergelijke inrichting. Eveneens vindt men in de hoofdstad een Tehuis voor Vrouwen en is de stichting van een Clubgebouw voor vrouwen in overweging. Zonder mij uit te spreken over deze instellingen, die ik niet anders dan uit een courantenbericht ken, wil ik hier enkele gedachten neerschrijven, waartoe zij mij aanleiding hebben gegeven. Ik zie in elk streven, dat het bestaan van den vrijgezel, hij zij man of vrouw, veraangenaamt en vergemakkelijkt, een maatschappelijk belang van niet te onder schatten beteekenis. Hoe vreemd het moge klinkendergelijke instellingen bevorde ren in hooge mate het geluk en het wel slagen van het huwelijk. Laat mij deze paradox toelichten. Over 't algemeen is het publiek den vrij gezel niet genegen. Men houdt hem, zoo hij een man is, voor een zelfzuchtige, die zich onttrekt aan zijn maatschappelijke ver plichtingen. Is zij een vrouw, dan be schouwt men haar als een minderwaar dige, wie de eigenschappen ontbreken om tot deze verplichtingen te worden geroe pen. Talloos zijn de scheldwoorden en spot ternijen ten koste van de „oude vrijers en vrijsters". De gedachte, die aan de waardeering van de vrijgezellen ten grondslag ligt, is, dat het huwelijk de normaliteit vertegen woordigt en dat derhalve de ongetrouwde een abnormaal wezen is. Deze gedachte is juist, wanneer men het huwelijk ideali seert. Eerst de mensch, die in een harmo nische gemeenschap met een vertegen woordiger van het andere geslacht leeft, kan zijn edelste hoedanigheden ontplooien, kan de opperste deugden van ziel en zinnen tot haar volle recht doen komen. Wie het voorrecht van deze harmonische gemeen schap mist, blijft onvolmaakt en onvol groeid. Zeer zeker kan het hem onder gun stige omstandigheden gelukken, op een of andere wijze een gelegenheid te scheppen, die hem het gemis van het huwelijk ver goedt, doch, hetzij hij deze schadeloosstel ling zoekt in zijn arbeid, in liefdadigheid, maatschappelijk hulpbetoon of liefhebbe rijen, surrogaat blijft dit alles. In zoover heeft het volksoordeel met zijn geringschatting van den ongehuwden staat gelijk. Doch, en dit vergeet men teveel, elk huwelijk is niet een huwe lijk in boven geschetsten zin. De verede lende kracht gaat alleen uit van het har monische huwelijk; van de gemeenschap, die waarlijk in den hoogsten zin een ge meenschap is. Helaas zijn er tal van echt verbintenissen, die eigenlijk een parodie op het huwelijk zijn. Men behoeft de ver derfelijke werking, den ontzenuwenden invloed, de zielsvernietigende gevolgen van een dergelijk samenwonen niet uit de wrange schilderingen van een Strindberg te leeren kennen, maar kan ze in eigen om geving aan allen kant waarnemen. De noodlottigheden, die aan het mislukt hu welijk ontspruiten, vullen de helft van de dagbladkolommen uit het gemengd nieuws MODERNE DAMES- EN LM-J ft Gr. Houtstr. 169, Tel. 13472 HEERENPORTRETTEN en de rechtszaken, en men geve zich er eens rekenschap van, hoeveel stille smart en verzwegen schande er aan dit alles vooraf moet gaan, voordat het tot een openbare, crimineele uitbarsting komt. Beter geen huwelijk dan een verkeerd huwelijk. Liever vrijgezel dan ongelukkig getrouwd. Gaat men de oorzaken na, die tot een mislukte echtverbindtenis leiden, dan zijn deze velerlei. In verband met mijn onder werp wil ik volstaan met op één factor te wijzen, die een overwegende plaats in neemt. Hoevelen zijn er, die niet trouwen uit den innerlijken drang der liefde, doch om uiterlijk geborgen te zijn. Ik spreek nu niet over geldhuwelijken en dergelijke ook vrij algemeen voorkomende onverstandig heden, doch bepaal mij tot die gevallen, waarin een man of een vrouw zich eenzaam en hulpeloos voelt. Het ouderhuis is verlaten; vader en moeder zijn doodmen vervult een betrek king onder vreemden in een groote stad, waar men niemand kentmen hokt op een ongezellige kamer. Dan komt het heimwee, het verlangen naar vriendschap, de drang naar genegenheid. Soms zijn het behoeften van zeer nuch- teren aard, die den eenzame komen kwel len. De man voelt zich onhandig ten op zichte van huishoudelijke beslommeringen als kleeding en verzorgingde vrouw staat links tegenover allerlei formaliteiten, waarmee ze geen weg weet. Had de man maar een vrouw, om zijn sokken te stop pen; de vrouw een man om haar belas tingbiljet in te vullen. Hoe groot wordt de verleiding, dat zulke eenzame zielen den eerste de beste, dien zij tegen 't lijf loopen, trouwen. Hoe groot wordt de kans, dat een dergelijk gedwon gen huwelijk mislukt. Want bij „gedwongen" huwelijken den- ke men niet uitsluitend aan hetgeen men als zedelijke verplichting aanvaardt. Men kan tot een huwelijk gedwongen worden uit nood, uit hulpeloosheid, door heimwee en eenzaamheid. En deze vormen geen goede grondslag voor huwelijksgeluk. Nu begrijpt de lezer, hoe ik kon zeg gen, dat vrijgezellen-tehuizen het geluk en het welslagen van het huwelijk bevorde ren. Maak het den vrijgezel, man of vrouw, zoo gemakkelijk en zoo aange naam mogelijk. Omring hem of haar met gezelligheid, doe hem zich nestelen in een huis en behaaglijk verblijf, neem hem elke zorg, elke beslommering uit handen. Dan zal hij eerst een „vrij" gezel kunnen zijn en niet meer uit nood behoeven te trou wen. Dan zal zijn keus een vrije keus wor den, waartoe hem louter zijn zuivere lief de beweegt. Want de echte, ware liefde hecht zich niet uit gemakzucht; zij wil een offer aanvaarden. Zij moet beproefd worden door weerstand en tegenslag. Als de vrij gezel in zijn tehuis zit, zoo gerieflijk en prettig, dat men hem met geen stok uit zijn behaaglijk hoekje kan krijgen, dan zal er slechts één macht in staat zijn, hem de kou en de duisternis in te jagen, en deze macht zal zijn de liefde, die alles waagt en alles wint. De liefde, die den welverzekerde en welverzorgde uit zijn te huis lokt, zal een goede grondslag voor het huwelijk kunnen zijn. Dit is de liefde, die, naar 't woord van de dichteres, meer zal wezen dan een „troost in treuring" of een „vlucht uit d' eenzaamheden"zij is het „die hoog zal heffen in goddelijke beuring „levens vreugde tot levenszaligheid". C. Donderdagmiddag te 2 uur vergaderde de Raad onzer gemeente ten Raadhuize. Voorzitter: Jhr. A. Bas Backer, burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heer Van Neder- hasselt, wethouder. De notulen worden onveranderd goedgekeurd. Punt 1. Benoeming onderwijzeres aan de open bare lagere school te Overveen. De voordracht luidt: No. 1. Mej. D. Keyser te Den Burg. No. 2. Mej. G. W. C. Veldman te Abbenes. No. 3. Mej. A. Jonkers te Schoorldam. Met 12, tegen 2 stemmen op Mej. Veldman, wordt Mej. D. Keyser benoemd. Punt 2. Benoeming leden van het corps brand- blusschers. Na overleg gepleegd te hebben met het bestuur der Vrijwillige Brandweer heeft de Commissie van Toezicht op de Brandweer aan den Raad een voordracht 'doen toekomen waarvan werden be noemd: Tot Commandant: Ir. W. L. C. Brünings, Hoofd ingenieur P.E.N. Tot Onder-Commandant: Joh. Meeuwig, Bloe mendaalscheweg 119, Bloemendaal. Tot Opzichter van 'het materiaal: J. Veen, Zijl- weg 54, Overveen. Tot Secretaris van den staf: E. J. van Donselaar, Leidsche vaart 14a, Vogelenzang. Tot Brandmeesters: F. Cassee, D, van Buuren en C. J. Cassee, Bloemendaal. A. G. Haagen en A. J. van Schooten, Overveen. N. van Keulen en H. van Oorschot Sr., Aerdenhout. J. Bonkeniburg en E. van Donselaar, Vogelenzang. Tot straalgeleiders: W. K. Kemper, D. Hout graaf, D. Verduin, D. Walter en F. Wittgrefe, Bloemendaal. G. Vries, J, Backhuys Jr. en A. J. van' Wijk, Overveen. G. J. van Dijk, H. van Oor schot Jr. en L. Lelyveld, Aerdenhout. W. Krom hout, P. Freriks en H. Heyste'k, Vogelenzang. Tot Slangenleiders: J. 'Reinders, F. Terwee, J. van der Meer, C. Cassee en G. E. Noordhof, Bloe mendaal. J. P. de Jong en J. Roling, Overveen. P. Lelyveld, W. Steets'kamp en S. Joustra, Aer denhout, C. J. Ruigrok en J. W. Buschman, Voge lenzang. Tot Chauffeurs: le chauffeur J. J. Lansdorp, J. Walter, W, Both, Bloemendaal en H. Freuden- borg, Overveen. Eerste hulp bij ongelukken: P. A. Kok te Bloe mendaal. Punt 3, Overname van de Teding van Berkhout laan en verbreeden Zandvoorterweg. Goedgekeurd. Punt 4* Vaststelling 4e suppletoire gemeentebe groting dienst 1924. Goedgekeurd. Punt 5- Vaststelling suppletoire begrooting en rekening van het Waterleidingbedrijf. Goedgekeurd. Punt 6» Voorstel tot verleening van medewerking tot verbetering van het bij de Christelijke M.U.L.O.-School behoorend speelterrein. Goedgekeurd. Punt 7. Voorstel om de garantie op zich te nemen voor de ten laste der vereeniging „Kennemer Luceum" komende onkosten, voor het geval de door haar op te richten literair-economische onderafdeeling niet voor rijkssubsidie in aan merking zal komen. De heer Kremer heeft wel eenig bezwaar tegen 'het verleenen van -deze subsidie of 'het dragen van deze risico. Het is een school van draagkrachtige menschen die dit best gezamenlijk kunnen dra gen. Waarom direct maar weer een beroep wordt gedaan op de gemeentekas is spreker niet duide lijk. Wel duidelijk is voor hem dat een andere der gelijke inrichting in onze gemeente ook spoedig om subsidie zal komen indien dit toegestemd wordt. De heer Van Kessel vindt bet bezwaarlijk om de redenen door den heer Kremer genoemd, doch ook nog om een andere reden, n.l. dat er heel veel leerlingen uit omliggende gemeenten deze school bezoeken. De heer Schulz uit zich in denzelfden geest. De heer Hogenbirk wil een ander geluid laten hooren. Spr, kan meegaan met het voorstel van B. en W. Het Kennemer Lyceum moet met deze literair-economische afdeeling op het paard wor den geholpen. Dat offer mogen wij heusch wel brengen. De beer Otto schildert de toestand zooals deze thans is. Afgezien van alle bijkomstigheden is de inrichting van deze literair-economische afdeeling wel van heel veel belang, daar thans een gedeelte der kinderen feitelijk onderwijs ontvangen hetwelk niet voor hen geschikt is of goed gevolgd kan worden en hierin nu wordt voorzien. Uitvoerig licht spr. het voorstel en zijn amende menten toe, daarbij uit latende komen dat het de gemeente voor dit jaar hoogstens 1200.— kan kosten. De heer Bornwater juicht dit voorstel van harte toe en zal er zijn stem van harte aan geven. Korte Kleverlaan naast Hotel „Rusthoek" Telefoon 22145 Depot van Wijnen der Fa. Ferwerda 6 Tieman BIEREN EN BRONWATEREN, BINNEN- EN BU1TENLANDSCH GEDISTILLEERD Roode Bordeaux-Wijnen vanaf f 1.— p. fl. Witte Bordeaux-Wijnen1.50 Bourgogne-Wijnen2.— Rijn-Wijnen1.30 Moezel-Wijnen1.40 Champagne-Wijnen Renaudin Bollinger Co. Lanson Père Fils Moet Chandon Louis Roederer Heidsieck Co. Pommery Greno. Muscaat-Wijnen1.50 Port-Wijnen1.20 Sherry1.50 Madeira1.60 Cognac3.40 Whisky's6.- Holl. Genever en Brandewijn 2.60 Likeuren Ferwerda en Tieman f 2.35 per V2 fl- Bols3.25 Wijnand Fockinck3.25 VRAAGT UITGEBREIDE PRIJSCOURANT DE is verkrijgbaar bij: Fa. P. J. DE ZWART, Bloemendaal C. LINNEKAMP, Bloemendaal KOELEN, Overveen C. KOOPMAN, Tuindorp, Overveen De heer De Waal Malefijt is door den heer Otto wel een 'beetje bang geworden dat de gemeente voor een zeker aantal jaren gebonden is, moreel verplicht is, meerdere subsidie te verleenen. De heer Schulz voelt ook het bezwaar van den beer De Waal Malefijt. Het is spr. gebleken door uitlatingen van den heer Otto dat het aantal 'kin deren wat noodig is om Rijkssubidie te ontvangen, n.l. 31, niet kan worden bereikt, de gemeente zeer zéker het risico loopt van moreel gebonden te zijn, voor jaren, subsidie te verleenen. De heer Otto erkent de bezwaren door enkele leden genoemd, doch wij staan thans voor het feit, zegt spr., willen wij deze school helpen deze afdee ling op te richten, ja dan neen. Uitstellen kunnen we niet want dan komt deze afdeeling voor dit jaar niet tot stand. Hij heeft zijn amendementen thans zoo geformuleerd, dat aan de geopperde bezwaren zooveel doenlijk wordt tegemoet ge komen. De heer Luden verklaart dat alles hem nog niet duidelijk is, doch hij stelt zooveel vertrouwen in 'het college van B. en W., dat hij voorstelt deze zaak ter afdoening in handen te geven van B. en W., desnoods bijgestaan door den heer Otto. De Raadsleden voelen daar echter niet voor. Weshalve wordt overgegaan tot het punt voor punt behandelen. De amendementen Van den heer Otto worden daarbij alle overgenomen. Na behandeling luidt het ontwerp-besluit: De Raad der gemeente Bloemendaal; Gezien het op 7 Mei 1925 ingekomen adres van 'het bestuur van het Kennemer Lyceum te Bloe mendaal, houdende verzoek tot het door de Ge meente op zich nemen van de ten laste van de Vereeniging komende onkosten, voor het geval de door dat Bestuur te stichten literair-economische afdeeling niet voor Rijkssubsidie in aanmerking zou komen; Mede gezien de bij dat adres behoorende me morie van toelichting; Overwegende, dat de stichting van de z.g. lite rair-economische afdeelingen, welke tengevolge van het Koninklijk Besluit van' 13 November 1923 is mogelijk geworden, uit onderwijskundig oogpunt ten zeerste is aan te bevelen; Gelet op het voorstel van Burgemeester en Wet houders, van 9 Juni 1925; Besluit: indien het bestuur van 'het Kennemer Lyceum te Bloemendaal voor de door dat Bestuur te stichten literair-economische afdeeling zijner school over eenig jaar geen Rijkssubsidie zou ontvangen, uit sluitend op grond van het ontbreken van het daar voor vereischte aantal leerlingen, een vergoeding 'BEHANGER! /MEUBELMAKER!) WIJ NOODIGEN U UIT TER BEZICHTIGING VAN EEN ZEER SPECIALE COLLECTIE HOLLANDSCHE, FRANSCHE, DU1TSCHE EN ENGELSCHE OVERVEEN TELEF. 10956 KLEVERPARKWEG 154 TELEFOON 10303 TEGENOVER DE MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL OPGERICHT 1903 te verleenen, tot een bedrag ten boogste gelijk aan het bedrag der Rijkssubsidie, waarop het be stuur aanspraak zou hebben kunnen maken, indien het vereischte aantal leerlingen wel aanwezig zou zijn geweest, onder bepaling echter, dat: a. op 15 September van het cursusjaar het geza menlijk aantal leerlingen van de derde klassen der Hoogere Burgerschoolafdeeling waaruit de voor subsidie in aanmerking komende klas sen zijn voortgekomen niet minder bedroeg dan 31 en geen der derde klassen minder dan 10 leerlingen telde; b. dat jaarlijks aan Burgemeester en Wethouders wordt overgelegd een naar de klassen inge deelde lijst van leerlingen der H. B. S.-afdee- ling, die op 15 September be'hooren tot de derde, vierde en vijfde klasse, met aanduiding, welke leerlingen de literair-economische afdee ling van de school bezoeken; c. dat jaarlijks wordt overgelegd 'n afschrift van de gegevens die voor de aanvrage om Rijks subsidie voor zooveel de literair-economische afdeeling betreft noodig zouden zijn; d. dat aan Burgemeester en Wethouders worde overgelegd een gemotiveerde berekening van bet bedrag der vergoeding, waarop het bestuur aanspraak meent te kunnen maken. Het juiste bedrag wordt jaarlijks door den Raad vastgesteld op voorstel van B. en W. rekening hou dend met het aantal leerlingen uit de gemeente Bloemendaal, dat de betrokken klassen bezoekt. Voor de jaarklassen 1925-1926 wordt onder a, inplaats van 31 gelezen 21. Voor het schooljaar 1925-1926 wordt het subsidie bepaald op een be drag van ten hoogste 1200. Ten slotte stelt de heer Otto voor dit besluit thans in beginsel aan te nemen doch in 'n volgende raadszitting als dit ontwerp-besluit geheel zal zijn geredigeerd en uitgewerkt opnieuw nog eens onder de oogen t^ zien of wellicht iets aan de Redactie moet worden gewijzigd. Aldus wordt besloten, zoodat de literair-econo mische afdeeling aan het Kennemer Lyceum in elk geval tot stand komt. Punt 8. Voorstel tot wijziging der overeenkomst met het Provinciaal Electriciteitsbedriji van Noordholland betreffende de straatverlichting. De heer Blankevoort kan met het voorstel van B. en W. niet meegaan. Spr. is bijna iederen avond in Bloemendaal, doch het is hem nog nooit opge vallen dat het licht hier zoo slecht is. Vervolgens heeft spr. gelezen van een nieuw systeem gasver lichting in Haarlem. Met het oog hierop zou spr. eerst een nauwgezet onderzoek wenschen, des noods door een daarvoor te benoemen commissie. Spr. dringt dan ook aan op niet-aanneming.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 1