Plaatst Uw advertentiën in dit Blad. Uit den gemeenteraad. Van den politieken sterren hemel. In den Raad van BI o emendaal. ïds lang niet meer bestond ustitie te Haarlem met het elang der openbare orde te en toen de Officier daaraan zelve het faillissement dei proeping om op die faillisse- irden gehoord, deed zij be- dat de vereeniging een jaar bij het beteekenen van den res had de vereeniging, die en de advocaat, wiens kan- >n de Rechtbank bij het ver- jen geven; hij kon de niet sniging niet vertegenwoor- neel tegen de vordering der er werd gevoerd, moest de fficieus beter ingelicht, de der curatrice dat de ver- aanvaarden en verklaarde >rische schim) failliet. Verder beuren omdat de gefailleerde vel bestaan, dan zou er toch gebeuren, omdat de schuld (gesproken niet bestaat, en iet geval, dan nog niet uit at de vereeniging na de ver- id onder de leden en de af- eeniging en leden van ieders asom geenerlei bate bezat, waarom de curatrice de be ste handelingen verrichtte, veronderst ellen der wijs, dat ,ek verkeerd begrepen heb- of wilde terugkomen, zoodat loor eene reeks andere kon [en, die ons over deze zaak is mede vernomen te hebben, e leden op een goedkoopen de aannemer zou ze te laag ;n de leden zouden aldus uit standigheden nog voordeel j hebben dit onderzocht en ■on dit gerucht, dat overigens :en stelligste tegenspreken. en duur komen te staan, ook iheden en kosten, welke de vereeniging heeft bezorgd; rerk heeft moeten afmaken, gesponnen, niettegenstaande iet de aanzienlijke gerech- e late oplevering in rekening de groene hagen te scheren? haag bloeit en het nieuwe lerdenklng 1925 van de Volkenbond en Vrede. Aan alle Nederlanders. 1 Nederlander (sehe) er- skenis, die Hugo Grotius zijn in 1625 verschenen i ac pacis" hem tot den iet moderne volkenrecht latuurlijk in dit jaar on- ,ale herdenking van het m geleden dit boek ver- i het anders? kosten voor Volkenbond en het denkbeeld voor. deze lerdenking is uitgegaan, t over een kas, zoodanig de kosten der herdenking r kan nemen, iet niet onbescheiden om u beroep te doen op aller einde u te vragen eene sten der Grotius-herden- 3nken, en zulks aan den litvoerend Comité (adres: aat 93, Den Haag; giro- willen kenbaar maken, elf, dat de bepaling van der bijdrage geheel aan irdt overgelaten, in de bedoeling van het om zooveel mogelijk alle 3reid hebben kunnen ver- Irage te schenken in de is-herdenking, uit te noo- ng van de plechtigheid, ief op Vrijdag 28 Augus- iag, te Delft is bepaald, ruimte beperkt en de te stelling groot is, zal de p te maken uitnoodigin- p der verzending zoowel theid van het bedrag wel ouden, en kan niet voor iin dit ook zou zijn, voor ingestaan, n hoogachting, s het Uitvoerend Comité, EUB, Voorzitter. VAN DER MANDERE, secret.-penningmeester. STOEL's UIOIHIGIUSEAU, Bioeieidaaisciie uieg 111. nioeieidaa geheim en een raadsel ge- tl A-WATER ■rlahnstein gewekter en vlugger waren en van denzelfden leeftijd, heim meer. Victoria-Water ename drank, een radium- dat een allergunstigen in- gestel. Voor huishoudelijk lanbevolen in heele Liter- ïoudsprijs 32 cent. Donderdagmiddag te 2 uur vergaderde de gemeenteraad. Voorzitter was de burgemeester. Op het appèl ontbraken de heeren Hogen- birk, Laan, Linden en Otto. Een verzoek van den heer B. Kuurstra, te Overveen, inzake terrein-aankoop aan de Noordertuindorpslaan werd aangenomen. Kennemer Lyceum. Door B. en W. was een voorstel ingediend om, indien het bestuur van het Kennemer Lyceum voor de aan zijn school te stichten literair-econo- mische afdeeling over eenig jaar geen Rijks subsidie zou kunnen ontvangen, uitsluitend op grond van het ontbreken van het daar voor vereischte aantal leerlingen, aan dat bestuur een vergoeding te verleenen tot een bedrag, ten hoogste gelijk aan het bedrag van het Rijkssubsidie, waarop het aanspraak zou hebben kunnen maken, indien het ver eischte aantal leerlingen wel aanwezig zou zijn geweest, onder bepaling echter, dat: I. a. op 15 September van het cursusjaar het gezamenlijk aantal leerlingen van de derde klassen der H.B.S. afdeeling, waaruit de voor subsidie in aanmerking komende klassen zijn voortgekomen, niet minder bedraagt dan 31 en geen der derde klassen minder dan 10 leerlingen telt; b. Jaarlijks aan B. en W. wordt overge legd een naar de klassen ingedeelde lijst van leerlingen der H.B.S. afdeeling, die op 15 September behooren tot de derde, vierde en vijfde klasse, met aanduiding, welke leer lingen de literair-economisehe afdeeling van de school bezoeken; c. dat jaarlijks wordt ingezonden een ge motiveerde berekening van het bedrag dei- vergoeding, waarop het bestuur aanspraak meent te kunnen maken, vergezeld van alle gegevens, welke noodig zijn om die bereke ning te kunnen controleeren; d. het juiste bedrag jaarlijks door den Raad op voorstel van B. en W. wordt vast gesteld en bij de vaststelling wordt reke ning gehouden met het aantal leerlingen uit de gemeente Bloemendaal, dat de betrokken klassen bezoekt. II. a. voor de derde klassen 19251926 onder I a inplaats van 31 wordt gelezen 21; b. voor het schooljaar 1925—1926 de ver goeding ook kan worden verleend voor de derde klasse der literair-economische afdee ling van dat schooljaar; c. de vergoeding voor het schooljaar 19251926 wordt bepaald op een bedrag van ten hoogste 1200. Een voorstel van den heer Prinsenberg om de woorden over eenig jaar te vervan gen door: „voor den cursus aanvangende 1 September 1925 en welke 3 jaren zal du ren", werd aangenomen. Ook werd bepaald dat de vergoeding zal worden vastgesteld op een bedrag, overeen komende met het aantal lerelingen uit de gemeente Bloemendaal. Voor het overige werd het voorstel van B. en W. goedgekeurd. P e n s i o e n-D e Jong. Aangezien in de laatste vergadering de stemmen gestaakt hadden over het voorstel van B. en W. be treffende het ontslag-besluit van den heer C. W. de Jong, vond nu een tweede stem ming plaats. Thans werd het voorstel ver worpen. De heeren Bornwater, Blankevoort, Kremer, Van Kessel, Nuyens, Prinsenberg en Schulz waren er tegen. De heer De Jong zal derhalve op pensioen gesteld worden. De jaarwedden der wethouders verlaagd. Voorgesteld wordt de le suppletoire begrooting dienst 1925 goed te keuren als volgt: Gewone dienst, uitgaven I, II, Jaarwedde van de wethouders met 500 te verlagen. I, XVI, onvoorziene uitgaven met 500 te verhoogen. De voorzitter merkte op dat de raad zich bij deze beslissing van Ged. Staten heeft neer te leggen. Er is toch niets aan te doen. Toch zal ik, zegt de heer Van Kessel, probeeren om de jaarwedden der wethouders te handhaven. Uitvoerig betoogde spr. het ongewenschte om de jaarwedden te be snoeien. Er dient bij Ged. Staten te worden aangedrongen om de begrooting zooals zij is ingediend, goed te keuren. Helpt dit niet, dan wil spr. desnoods een beroep op de Kroon doen. De voorzitter herhaalde dat dit alles weinig helpen zal. Bovendien brengt het een massa administratieve moeilijkheden met zich. De heer Schulz beaamde dit en meende dat de raad in het besluit van Ged. Staten dient te berusten. De heer Prinsenberg gaf in overwe ging om door B en W. een schrijven tot Ged. Staten te laten richten, en dezen te verzoeken alsnog op hun besluit terug te komen. Derhalve behoeft de raad nu niet de begrootingswijziging goed te keuren. De heer Van Nederhasselt zeide hiertegen eenige bedenkingen te hebben, omdat het toch zijn bezwaren heeft dat de wethouders hun eigen zaak gaan bepleiten. Beter was het misschien, wanneer een com missie uit den raad wordt benoemd, die zich met Gedeputeerden hierover verstaat. Mis schien verdient het ook aanbeveling om te trachten Bloemendaal in de groep klassen- looze gemeenten te doen opnemen. De heer Schulz ondersteunde het denk beeld van den wethouder en wilde hiervan wel een voorstel maken. De raad kon zich hiermede vereenigen. De commissie werd gevormd uit de heeren Prin senberg, dr. Bornwater en Blankevoort, en zal trachten met Ged. Staten over deze kwestie een onderhoud te verkrijgen. Uitbreidingsplannen. Voorge steld was door B. en W.: 1. Definitieve vaststelling van het plan tot herziening van het uitbreidingsplan voor de gronden in het Kinheimpark. 2. Idem voor de gronden ter weerszijden van den Zijlweg. 3. Idem voor de gronden in het park Boe kenrode. 4. Voorloopige vaststelling van het uit breidingsplan voor de gronden in het park Rijnegom. 5. Idem voor de gronden in het Naalden- veld. 6. Idem voor de terreinen van Caprera en Wildhoef. 7. Idem voor de terreinen langs den Zee weg. 8. Wijziging besluit tot goedkeuring van het bouw- en wegenplan op „Boekenrode". 9. Idem van „Rijnegom". Zeer uitvoerig werd over dit alles van gedachten gewisseld. Alle voorstellen werden tenslotte aanvaard, behalve de plannen voor den Zijlweg, die uitgesteld werden tot later. On derwijs-reorganisatie. Door B. en W. was voorgesteld om vast te stellen een Verordening op het openbaar lager on derwijs in de gemeente Bloemendaal, waar van art. 1 luidt: De openbare scholen voor lager onderwijs zijn de navolgende: I. voor uitgebreid lager onderwijs: 1. de school aan den Vijverweg te Bloe mendaal (school A); II. voor gewoon lager onderwijs: 2. de school aan den Vijverweg te Bloe mendaal (school B); 3. de school aan den De Genestetweg te Bloemendaal (school C); 4. de school aan den Bloemendaalschen- weg te Overveen (school D); 5. de school aan den Vogelenzangschen- weg te Vogelenzang (school E). De verordening leverde veel stof tot be spreking, doch werd met algemeene stem men goedgekeurd. Op voorstel van den heer Schulz werd er in vastgelegd, dat bij de in schrijving van leerlingen zooveel mogelijk rekening met de wenschen der ouders zal worden gehouden en dat, wanneer een school bezet is, de verdere inschrijving bij loting zal geschieden. De Zeeweg-terreinen. Omtrent deze belangrijke en veelbesproken kwestie hadden B. en W. een uitvoerig schrijven den raad doen toekomen. Zij stellen daarin voor, om, onder voorbehoud, dat tusschen de gemeente Bloemendaal en de Erven van der Vliet een overeenkomst tot stand kome betreffende verschillende punten, vast te stellen de volgende voorwaarden, waaronder na te melden terreinen door de eigenaren of hunne rechtverkrijgenden in exploitatie kunnen worden gebracht: I. Ten aanzien van den grond, welke doorsne den wordt door of grenst aan den Zeeweg, wordt o.m. bepaald: Op het terrein, gelegen tusschen de kust en een lijn, evenwijdig daaraan loopende op een afstand van vijf honderd Meter, zal aan eengesloten bouw geoorloofd zijn langs den Boulevard, terwijl langs overige wegen op dat terrein een dichtere bebouwing dan langs den Zeeweg zal worden toegestaan. Voor de verbouwing van den overigen grond geldt het navolgende: Aan den Zee weg zal worden vergund te bouwen woning blokken van ten hoogste twee aaneengeslo ten woningen, en aan andere wegen, als na overleg met B. en W. door den Raad zal worden bepaald. Elke woning moet zoodanig worden gebouwd, dat zij slechts bestemd is om te worden bewoond door één gezin, zoo dat woningen met afzonderlijke onder- en bovenwoningen uitgesloten zijn. II. Ter verkrijging van gas, water en electri- citeit legt Bloemendaal (mits de Erven van der Vliet zich verbinden om de werkelijke kosten van aanleg tot een bedrag van ten hoogste 80.000 te bekostigen) de noodige buizen of geleidingen door den Zeeweg, voor zoover die op haar grondgebied is gelegen, en verleent, voorzoover hare bevoegdheid daartoe strekt, daaraan aansluiting op de voor aansluiting gebruikelijke voorwaar den, zooals deze in Bloemendaal voor zoo danige aansluiting zijn toegepast. III. De Erven van der Vliet zijn verplicht op nader overeen te komen tijd en voorwaarden een bedrag van vier honderd duizend gul den in tien jaarlijks gelijke termijnen aan Bloemendaal te betalen, als bijdrage in de kosten van den Zeeweg, en voor na te mel den concessie. IV. Voorzoover zulks in de macht van Bloe mendaal staat wordt gelegenheid verleend, om, op den in den aanhef van I beschreven grond tenminste twee café-restaurants met vergunning volgens de Drankwet te stich ten. V. Bloemendaal verbindt zich, voorzoover zij daarover zeggenschap heeft, om indien de Erven van der Vliet daartoe binnen vijf ja ren na dagteekening van de met hen te slui ten overeenkomst schriftelijk aan Bloemen daal hun wensch te kennen geven, geduren de dertig jaren uitsluitend aan de bij die overeenkomst te bepalen persoon of per sonen, zonder vergoeding, doch onder nader door B. en W. vast te stellen voorwaarden, concessie te verleenen voor de exploitatie over den in den aanhef van I bedoelden grond, van autobussen, en/of andere ver voermiddelen, waaronder een tram, en den daartoe bestemden ondergrond kosteloos ter beschikking te stellen, terwijl door Bloe mendaal (met inachtneming van het be paalde bij de Wet betreffende de openbare middelen van vervoer, met uitzondering dei- spoorwegdiensten, Wet van 23 April 1880, Stbl. no. 67) aan geen andere autobussen of vervoermiddelen (met uitzondering van de bestaande electrische tram Julianalaan, indien deze met onderling overleg mocht worden doorgetrokken) vergunning zal wor den verleend om te stoppen tot het in- en uitlaten van passagiers. Het vervoermiddel, waarvoor concessie wordt aangevraagd, moet binnen drie jaar na de kennisgeving harer verleening in ex ploitatie zijn gebracht, anders kan zij wor den ingetrokken. VI. Bloemendaal verbindt zich, om na ver loop van drie jaren na de dagteekening van de met de Erven van der Vliet te sluiten overeenkomst: a. het zich op den Zeeweg bevindend ge bouw, ingericht tot café, te doen verwijde ren; b. om, voor zoover zij daartoe bevoegd heid bezit, aan den eigenaar van ieder hotel, dat gebouwd wordt aan den Boulevard, het strandgedeelte, ter breedte van het hotel terrein, langs den Boulevard te verhuren tegen een prijs, voorwaarden en duur, door partijen in onderling overleg vast te stel len. Tot zoover het voorstel van B. en W. De heeren Blankevoort en Kremer hadden een schrijven tot den raad gericht, waarin zij met bezwaren tegen dit voorstel kwamen aandragen. Volgens hunne opvatting zijn twee oplossingen mogelijk, n.l.: a. De Erven Van der Vliet betalen de rente van 900.000, die de gemeente voor den aanleg van den weg heeft moeten leenen, b.v. in den vorm van een belasting; b. De Erven Van der Vliet betalen in eens de te taxeeren kosten van een hoofd weg, die noodig was om de exploitatie der gronden aan te vangen. Het schrijven luidt verder als volgt: De laatste oplossing is blijkbaar althans in principe in het onderhavige voorstel neerge legd. Echter komt het ons voorloopig voor, dat de voorgestelde 300.000 dadelijk, plus 100.000 in 10 jaar daarvoor niet voldoende is, tenminste waar nog zeer belangrijke an dere concessies van de gemeente worden ver langd, waarvan sommige op zich zelf reeds een groote waarde vertegenwoordigen. Deze concessie t.a.v. de verkeersmiddelen mag principieel naar onze opvatting niet aan deze voordracht worden vastgekoppeld. Wij zouden tenslotte het ontstaan van een klein Zandvoort aan 't einde van den Zee weg voor de gemeente betreuren, en meenen dat ook daarom deze voordracht nog an dere preciseering behoeft. Tenslotte is alles veel te overhaast in el kaar gezet, hetgeen ook blijkt uit den laatsten brief van mr. Van Styrum. Om al deze re denen achten wij de behandeling niet vol doende voorbereid en stellen wij voor de voordracht aan te houden tot September of October. De haast van de firma Van Dam, waarop mr. Van Styrum doelt, kan den raad niet tot overhaasting verplichten. De heer Otto die meegewerkt heeft tot de opstelling van deze nota, doch door afwe zigheid de raadszitting niet kan bijwonen, stelt er prijs op te verklaren, dat hij met het bovenstaande geheel accoord gaat. Ruim twee uur heeft de raad deze kwestie aan alle kanten bekeken. Heftig werd bij wijlen gediscussieerd, vooral door de heeren Schulz en Van Kessel, die den heeren Blan kevoort en Kremer verweten zich opzettelijk van den domme te houden, ten einde daar door het groote publiek in den waan te brengen het gemeentebelang met een bij zonderen ijver te dienen. Het voorstel om het punt aan te houden werd verworpen. Na veel gepraat, dat over het algemeen te ingewikkeld en te onsamenhangend was om er een behoorlijk verslag van te maken, tenzij dit een geheel weekblad in beslag moeht nemen, werden in het voorstel enkele wijzigingen gebracht, waarna dit met alge meene stemmen werd aangenomen. De voorzitter wenschte den raad er geluk mede en sprak de hoop uit dat de overeenkomst zal mogen strekken tot het algemeen welzijn der gemeente. Ontheffingen der Bouwveror dening. Ontheffingen werden verleend aan de volgende personen: J. A. P. Hoogeweegen te Overveen, A. F. Kremer te Overveen, C. L. W. van IJsendijk te Aerdenhout, H. Lesage te Amsterdam, P. Verdegaal Rz. te Vogelenzang, J. de Visser te Zeist, A. A. Hollander te Overveen, J. Möhringer te Aerdenhout, J. Draak c.s. te IJmuiden, M. Drost te Bloemendaal. Niet goedgekeurd werdeu de verzoeken van A. Michiels te Bloemendaal en Mr. A. J. Enschedé te Aerdenhout. Subsidie aan Bloemendaal's bloei. Voor het vieren van het Konin- ginnefeest op 31 Augustus werd aan de Ver eeniging „Bloemendaal's Bloei" een subsi die van 500.— verleend. Vragen van den heer Blanke voort. De heer Blankevoort had twee vragen tot B. en W. gericht: le. of de reini ging der wegen aan te besteden is en 2e. hoe duur de gemeente thans uit is met deze we genreiniging. De voorzitter antwoordde, dat deze reiniging niet kan worden aanbesteed en dat de kosten 3000 zijn. Rondvraag. De heer De Waal M a 1 e f ij t wees op de belemmering, die de auto's op de standplaatsen aan den Bloemen- daalscheweg aanbrengen en de heer Prin senberg vestigde de aandacht op het ma teloos snelle rijden van automobielen op den Zijlweg. De voorzitter zegde toe een onder zoek te zullen instellen, waarna de zitting gesloten werd De verkiezingen voor de Tweede Kamer zijn onder het geldende stelsel van algemeen mannen- en vrouwenkiesrecht en evenredige vertegenwoordiging in de grootste kalmte verloopen. Ze hebben ditmaal het doemvon- nis uitgesproken over de kleine partijen en partijtjes. Merkwaardig is dat het partijtje der Nederlandsche fascisten, de Aetualisten- bond, dat in zijn blad „De Vaderlander" steeds zeer hoog opgaf van zijn aanhang, ook onder de Nederlandsche arbeiders, in heel het land niet meer dan ruim 2000 stemmen behaalde. In het jongste nummer wordt nu aangekondigd, dat er nog wel andere mid delen bestaan om invloed op de regeering te oefenen. Niemand zal dit betwijfelen; onze Grondwet geeft zelf zulk een middel aan: ieder kan zich bij verzoekschrift tot de Re geering wenden om een of anderen maatregel voor te staan. Het fascistisch orgaan even wel doelt op iets anders, n.l. op bruut en dreigend en zoonoodig gewelddadig optre den. Ons in zijn wezen eenvoudig, werkzaam, goejig en geduldig volk, heeft evenwel van zoodanige methoden een aangeboren afkeer, om 't even of zij van regeeringswege of door particulieren worden toegepast. Het schrijven en wrijven der Nederlandsche fascisten heeft dan ook bijna nergens echo of weerklank ge vonden, in de Vaderlandsche pers is „De Vaderlander" tot dusver vrijwel doodgezwe gen. Dat de Plattelander Braat, een soort fascist op eigen houtje, den kiesddeeler haalde, zal aan 's mans persoonlijke eigenschappen te wijten zijn, z'n onverdroten ijver en een ze kere mate van vakkennis, waarbij zijn onge twijfeld brutale wijze van optreden min of meer op den koop toe wordt genomen; vraagt men naar een tweeden Plattelander, die, kwam Braat ons te ontvallen, zijne „Be ginselen" verder zou moeten verdedigen, dan zal men zulk een man of vrouw vergeefs zoeken. Dit ligt trouwens in de rede; in ons kleine land is de tegenstelling van stad en platteland niet heel scherp; in Amsterdam houden duizenden liefhebbers duiven op hunne daken en platten en kweeken honderd duizenden bloemen in hunne huizen, terwijl overal het platte land bereden wordt door moderne vervoermiddelen, verlicht wordt materieel met behulp van de electriciteit, intellectueel door de voortbrengselen van de moderne drukpers. Men vergeet ook wel eens dat de beoefening van den landbouw, vooral in onze westelijke provinciën, zich slecht laat denken zonder allerlei gebeurtenissen van technischen aard, die op zichzelf met landbouw niets te maken hebben. Waterloop en waterkeer worden in ons land niet geregeld door zaaien, ploegen en maaien. Zoo goed als degeen die zijn land kunstmatig moet irrigeeren (bevloeien), be halve boer een halve technicus moet zijn, zoo is de doorsnee Nederlandsche boer een halve waterbouwkundige, voor een tiende dijkgraaf en voor een honderdste op de hoogte van het verschil tusschen de bruikbaarheid van steenkool en van electriciteit voor zijn wa tergemaal; de boterbereiding brengt hem in aanraking met 't moderne fabrieks- en trans portwezen, de veeteelt, de melk- en kaasbe reiding brengen hem in aanraking met de moderne voedingsleer, met de chemie en met de leer der bacteriën; van oudsher is de re geering ten onzent bij de voorlichting op deze gebieden vooraangegaan en de vakbladen en de plaatselijke pers in streken van land bouw en veeteelt vullen bij ons in het alge meen uitnemend aan wat den redelijk wel on derwezen boerenstand nog aan ontwikkeling mocht ontbreken Bij onzen tuinbouw kan men eigenlijk in het geheel niet van plattelanderiglieid spre ken. Aalsmeer, dat dagelijks voor ƒ20.000 omzet op de rozenmarkt, kweekt onder 200.000 M2 glas bijna uitsluitend kasrozen. Naarden en Bos koop, die jaarlijks nu millioenen omzetten aan rozen, palmen, heesters en kweekboo- men, staan over het hoofd van het overige land heen, geregeld met buitenlandsche af nemers in verbinding; onze bollenkweek en -handel staat met vele vreemde landen in rechtstreeksche verbinding, heeft een eigen economische en zelfs een eigen rechterlijke organisatie. Een afzonderlijke Plattelanderspartij heeft in ons land inderdaad weinig zin. De crisis, zooals men gewoonlijk het tijd perk noemt, waarin de Koningin, aan de hand van den uitslag der verkiezingen, zich eene meening vormt omtrent de keuze van raadslieden, waarmede Zij naar parlemen tair gebruik, de Kroon zal behooren te om ringen om te kunnen regeeren in overeen stemming met den uitgesproken Wil van het Volk, dit tijdperk houdt nog aan. Dit is alleen een nadeel voor hen die zich voorstell-m, dat van eene keuze in hunne richting voor hen- zelven eenig voordeel te verwachten is. Een eenigszins langdurige crisis is dikwijls voor een land geen nadeel; alles gaat toch zijn gang, er wordt bestuurd zonder zwaarwich tigheid of opdringerig gezagsvertoon. Wie afwacht, valt niet aan, en zoo heerscht er tijdelijk vrede tusschen velen, die het zich anders tot taak rekenen, elkander zooveel mogelijk tegen te werken. Aan den politie ken sterrenhemel schijnt de maan. Hoe de zon zal opkomen ligt nog in 't duister. Wie voor de eerste maal een vergadering van den Raad bijwoont, voelt er zich op zijn gemak, omdat hij den indrut krijgt, dat de meeste raads leden er ook voor de eerste maal zijn. Er is over het algemeen een uitgelaten belangstelling voor de onderwerpen, die de agenda vermeldt, maar het schijnt zoo, dat die belangstelling veelal voort komt uit een zekere nieuwsgierigheid naar hetgeen er ter tafel zal komen. Als in behandeling komt een wat zwaar opgezet, maar overigens niet buitengewoon belangrijk en uit de wet voortvloeiend voorstel tot reorganisatie van het L. O., wegens opheffing van de Mulo- school, dan vraagt de heer de Roowaarvoor is dat eigenlijk noodig, die reorganisatie Ons onder wijs is toch goed. En als de in een vorige vergadering al uitvoerig besproken garantieverleening aan het Kennemer - Lyceum voor de oprichting van een litterair-eco- nomische afdeeling de heeren opnieuw in een langdurig debat dreigt te sleuren met de daarbij ondernomen pogingen tot wijziging van het voor stel, dan waarschuwt de voorzitter: Heeren, het is zoo gevaarlijk te gaan werken in het ontwerp besluit, dat door deskundigen is opgemaakt. Als we er aan gaan knoeien, dan maken we er mis schien onzin van. Laten we toch voorzichtig zijn. Gelukkig waren de heeren voorzichtig; en de heer de Roo vroeglaten we nu nog eens over het geheel stemmen. Dit was niet noodig, omdat in de vorige vergadering met den heer de Roo al over het geheel was gestemd. Dit getuigt van een zekere gemoedelijkheid, die weldadig stemt. Yele leden stellen zich in de ver gadering, tijdens de discussies, nog eens op de hoogte van het onderwerp. Dit houdt wel wat op. vooral omdat de voorzitter alle details niet altijd geheel onder de knie heeft; maar men is er dan toch ook niet om ja en amen te zeggen. De Raad hield vast aan zijn voornemen om den wethouders een verhooging van f500 salaris te geven. Ged. Staten hebben zich daar niet mee vereenigd, dus daar valt niets aan te doen, zei de voorzitter. De Raad was niet zoo gewillig tegen over de hoogere macht en heeft een commissie samengesteld, die bij Ged. Staten een oplossing zal bepleiten. De voorloopige vaststelling van de verschillende partiëele uitbreidingsplannen is een belangrijke vordering op den goeden weg. Er zijn nog enkele wenken gegeven, waarmee rekening kan worden gehouden de heer Schulz sprak van een zoo danige wijziging, dat het bouwen van arbeiders woningen meer mogelijk wordt maar in totaal heeft men de plannen aanvaard. Het belangrijke onderwerp van den middag was natuurlijk het voorstel inzake de exploitatie van de gronden aan den Zeeweg. Het zag er aan vankelijk naar uit of dit voorstel weer voor een paar maanden de lange baan op zou gaan de heer Laan was er niet, en drie raadsleden waren afwezig en de heer Kremer deed dan ook een voorstel tot uitstel van behandeling. Dat voorstel werd verworpen en toen is de behandeling be halve een eenigszins verwarde discussie, die naast het onderwerp liep inplaats van er over ten slotte toch van korten duur geweest. Niettemin was het resultaat zeer verrassend. Van een eenigszins krachtig verzet was geen sprake. De heer Blankevoort sloeg aan als een eenigszins recalcitrante motor als je maar hard genoeg praat, krijg je 't wel gedaan, ver klaarde hij „terzijde" maar hij bracht geen argumenten aan. Zoodat men zich niet behoefde te verbazen over aanneming van het voorstel, maar wel over de aanneming met algemeene stemmen Het groote adres „aan den gemeenteraad" lag onttakeld ter zijde. De artikelsgewijze behandeling noopte slechts enkelen tot terloopsche opmerkingen, maar als de voorzitter maandelaten we dat aannemen, heeren, dan was 't er al weer. Alleen zal nog getracht worden den duur van de tramconcessie van 30 op 20 jaar te brengen maar daar is 't dan ook bij gebleven. Gelukkig is er dus eindelijk aan het Zeeweg- geharrewar een einde gemaakt. Laat het nu dan ook spoedig tot verderen voortgang komen

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 3