>ark" ri eën Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Santpoort, Schoten, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang ARAGE UITVERKOOP A.H, v. d. STEUR Jr. ertentiën lad L. FABER Zn. Hotel Duin en Daal - 'Bloemendaal GERZIH S MODEMAGAZIJNEN -TPd lef. 10131 Haarlem 70 Exploitatie: LEIDSCHE UITGEVERSMAATSCHAPPIJ, OUDE RIJN 39, LEIDEN, Telefoon 53 en 73. fgjf F. H. SMIT Heeren- en Oameskleermakerij ilin s, Motoren en to's te huur JAARGANG ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1925 No. 30 Vraagt prijsopgaaf Strijklnrichting NS ELEKTRISCHE REPARATIE-INRICHTING De Journalist. ZONDAG Namiddag- en Avondconcert UITGEVER, KUNSTHANDELAAR HAARLEM - TEL. 11955 13706 De Fatale Datum. Garage F. STAPPERS Gsdsmpie Oude Groent 40, HAARLEm Kleverparkweg 154 - Telefoon 10303 Plaatselijk Nieuws. Predikbeurten Gemeenteraad van Bloemendaal. leb ik: een lief vier- :n hoofddeksel een t? ats in Gelderland of in Noord-Holland, op het korenland. nok. erde van 1. zeggen met mijn mond >t besluit. p school?" 1." een automobiel van len noodig zijn om het als hij onderweg stuk Kustenburgerl 14r jen van alle soorten nieuw en reparatie igens HAARLEM iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilllili or de vuist weg verzon- 3ii beste. De organist bank, wiegelde zichzelf ite houding. Het orgel eerst uit één vergulde meer en meerdere. De begonnen hun speciale in; groeten werden ge in gaven elkander bloe- boeken geperst, eeuwig handen werden uitgesto- iiem te felieiteerende le Latijnsche rede stond i opgerolde diploma tus- heen en weer te schui- begon door de lachende, en te glijden om in Guy's terwijl hij zijn geluk- ?st nam. Hij had zichzelf en om Guy op school t« m dit was Guy's eerste iaan Plummer's gelaat n zulke gedachten; het a onbewegelijk, maar ior de menigte trachtte blonk er toch wel een in oogen. Zijn tocht door d echter gauw onderbro- hem aan; een oogenblik ijn tocht. f Wordt vervolgd). BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD Abonnementsprijs van Het Bloemendaalsch Weekblad per jaar f 3.50, per half jaar f 1.75; per 3 maanden f 0.875. De prijs voor afzonderlijke nummers is 5 cents. Abonnementen kunnen met elk nummer beginnen. I VAN ALLE SOORTEN SCHOENEN EN LAARZEN KL. HOUTSTR. 10 - TELEF. 2896 CONGURREERENDE PRIJZEN EN VLUGGE BEDIENING Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. De Journalist is eigenlijk iemand, Die zonder dat hij het zelf weet bang is voor [niemand. Hij is dus volgens den vergeten Schoolmeester [van der Linden Wiens wedergade men vroeger alleen bij hemzelven [kon vinden, Een soort onbewuste tegenwoordig zegt men [onderbewuste leeuw, Om het even of zijn vader een Fries was, een [Groninger of een Zeeuw. Als er iets te doen is, ziet men hem met papier [en een potlood als in één ren, En op z'n bureau zit hij tot de tanden gewapend [met een pen. Hij is het geweten van den openbaren weg, van de [vischhal en van het kerkhof, En in de millioenen Nederlandsche Vergaderingen [neemt bij het moeilijkste werk op. Hij verslaat er namelijk alles wat zin heeft en [geen zin, En legt er buiten de hersenen van de sprekers [om, zelfs nog een leiddraad in. Terwijl in z'n hart iedereen hem vreest, is hij in [zijn hart voor ieder een vrind, Wat ik nog niet zoo'n onchristelijke houding vind. Als hij buigt voor de autoriteiten is het een reuze lvergissing, En regeeren zij zonder hem, dan voelt ieder dadelijk [de kolossale „vermissing" Heeft hij alevel een vrouw en vijf kinderen aan [boord, hij laat ze niet zien, Want een ieder moet begrijpen dat hij behoort [tot de zuiver geestelijke liên. Hij gaat, bij wijze van spreken, net als de leeuw alleen op jacht. En, omdat hij duvekatersch oprecht is, om dend. [niet in een schapevacht. En wat het ergste voor de woestijn van de [menschenwereld is, Is, dat er daar voor hem geen sterveling veilig is. Men valt van de fiets of breekt zijn been, Verzwikt zijn oorlelletje of z'n kleine teen, Onmiddellijk dans-davert de journalist om je heen, En vraagt: hoeveel graden? of: warm of koud? [of: haver of gort?, En in een minimum van tijd of moment sta je in [de Houtstraat op 't bord Je wordt om zoo te zeggen op 'n zwarte plank [met een stukje krijt eventjes uitgekleed, Door iemand, die niet eens weet hoe dat je heet. Je zwoegt op een wedstrijd, de kongsie van vrienden [roept: hup, En met veel geluk en veel inspanning behaal je [de „cup". Maar je bent nog de kleedkamer niet in of daar [staat-ie, En met indringerig oog en z'n papier en z'n potlood, [daar praat-ie «Zeg mijnheer, 't was mooi, maar hebt u al 'ns [meer zoo'n „cup" behaald En, neem me niet kwalijk, werd u er toen misschien [voor betaald Een oogenblik denk je: ach man, is bederven van pleizier jou beroep Adres voor redactie en administratie te Haarlem bij: Boekhandel EDW. JORIS, Groote Houtstraat 94, Telefoon 13684. Hulpadressen voor redactie en administratie: Dulnwyckweg 3, Tel. 22177, Bloemendaal en Ged. Oude Gracht 63. Tel. 11862, Haarlem Advertentiën18 cents per regel, bij afname van 500 regels of meer, korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels f 1.50, elke regel meer 15 cents. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief, dat op aanvrage verkrijgbaar is. HAARLEM, Groote Houtstraat 69 - Tel. 404 LIJSTENMAKERIJ Maar 't is anders. Vergeleken bij het belang van [De Waarheid is al 't andere soep. Of wel, je bent wethouder geworden van een of [andere groote gemeente, En in de verbeelding zie je je naam al op een monu- [ment en een van je nazaten voor het gesteente. Rrt., rrt daar wordt je opgebeld door mijnheer [Leeuw, den Journalist, Die zoo maar pardoes vraagt of je met dien of dien [aangekondigden maatregel je niet vergist, Want de partij, waartoe je behoort, zit met het [vraagstuk nog in 't haar, En volgens je zelf, zooals je vroeger sprak, zat 't [heel anders in mekaar. Alleen als je het geluk hebt dominee te zijn, of [rabbi, of pastoor Ben je voor dezen Leeuw betrekkelijk veilig, want [als de kerkdeur open gaat, gaat hij er vandoor Het geheim daarvan wil ik wel even verklappen, (Stil aan je oorhij moet eens in de week zijn [eigen zaakjes opknappen. Hoe goed ook bij hem en z'n verborgen vrouw [en vijf kinderen de wil is, Deze Leeuw kan alleen voor zich zelf iets verrichten [als heel de wereld rondom hem gedwee en stil is. Ja, om te besluiten, zeg ik, van uit dit standpunt [beschouwd is de Journalist er eigenlijk een, Die zonder dat hij het zelf weet bang is voor [iedereen. HORA. 1 Augustus. {Nadruk verboden.) Een paar menschengeslachten geleden schijnt er een bekend liedje te hebben be staan over een voddenraper. Ik herinner mij, het in mijn allervroegste jeugd wel eens te hebben booren zingen „Des nachts wanneer de meeste menschen slapen, Dan trek ik welgemoed mijn woning uit 'k Ga dan op straat om vodden op te rapen, En vind dan meestal een goeden buit. Lompen, papieren, afgedankte kleeren, Komen mij alle wonderwel te pas Doch laat ik nu eens gaan examineeren, Wat hedennacht mijn vangst alweder was." Deze examineerende voddenraper was een wijsgeer, verwant aan den doodgraver uit Hamlet. Hij deed zjjn werk niet met den ruwen haast van het tegenwoordig geslacht, dat geen eerbied meer heeft voor zijn materiaal. Hij bekeek elk lapje, dat hij in handen kreeg, vouwde een gekreukelden brief glad om het handschrift te ontcijfe ren en liet zijn verbeelding den vrijen loop, zoo hij in het aschval een afgetrapt schoentje vond van satijn. Hij zal met zijn treuzelig gemijmer niet zooveel verdiend hebben als zijn tegenwoordige vakgenoot, die den ge- heelen rommel pardoes op de weegschaal kwakt omdat hem alleen het „zooveel centen het pond" belangstelling inboezemt. Maar daartegenover verzamelde hij zich levenswijsheid, en deze gold in die dagen toch ook voor iets. Aan dien voddenraper moest ik denken, toen ik onlangs in den tuin van een lande lijk café een kop koffie dronk. Ik zat vlak bij het hek en het was nog vroeg. De nachtwind had enkele papieren tegen het hek gestuwd, die gedurende den storm van de vorige dagen uit een voorbijgaande vuilniskar of uit de aschbakken der naast liggende huizen naar deze plaats waren verdwaald. Eén van die half verregende papieren trok mijn aandacht. Het was een afgescheurd blad van een maandkalender. De eigenaar had, zooals dat op kantoren gewoonte is, elk datum blokje met een streep doorgehaald, en na afloop van de maand het papier in de prullenmand geworpen. Maar één datum was op bijzondere wijze bewerkt. Er was om de 5 een dikke inkt- streep getrokken en het geheele blokje was met rood potlood gekleurd. Deze datum had voor den eigenaar van den kalender kennelijk gewichtige beteekenis gehad. Allicht had hij maanden tevoren dezen 5den Juli zoo in 't oog vallend aangestreept TELEFOON 14154 le klasse Reparatie-inrichting. Expertise TEGENOVER DE MIDDELB. TECHN. SCHOOL OPGERICHT 1903 misschien had de gedachte aan dezen datum zijn Oudejaarsavond reeds in beslag ge nomen en had hij, toen hij op Nieuwjaar den kersverschen kalender inwijdde, als eerste daad in den pas aangevangen tijd kring dit hokje rood gemaakt. Klaarblijkelijk was 5 Juli een fatale datum voor hem geweest. Wat zou er op dien datum hebben moeten gebeuren Had de eigenaar van den kalender hem met vreugde of met angst tegemoet gezien? Had hij, hoe meer deze datum naderde, niet kunnen slapen van voorpret of van vrees? Misschien was het de dag, waarop hij zou gaan trouwen misschien ook de dag, waarop een omvangrijke wissel verliep. Het geheim van dezen datum zou ik nim mer raden. Maar wat mij meer trof dan dit fel ge kleurde hokje, was de omstandigheid, dat alle verdere datum-hokjes, die op dien fata len 5den volgden, regelmatig met de gewone scheeve potloodstreep waren doorgehaald. Dit gaf aan dat verfomfaaide kalenderblad een tragischen aanblik. Want, hoezeer en hoelang die noodlottige 5 den eigenaar van den kalender gedreigd of gelokt had, eenmaal was de dag ingebroken, de ge weldige, gewichtige dag, dè Dag, maai de zon had niet stil gestaan en de wereld was niet vergaan. Er was op de 5 een 6 en op de 6 een 7 gevolgd en regelmatig had de vaste kantoorhand dag na dag door gestreept, tot de 31 vol waren en het blad van Juli in de prullenmand was geworpen. Is dit tenslotte niet de grootste tragiek van het leven, dat alles zijn gang gaat, ook na den fatalen datum Hetgeen zoo lang had gedreigd, is minder verschrikkelijk gebleken, dan de verbeelding in slapelooze nachten het had gekleurd. Hetgeen zoolang had gelokt, is minder bekoorlijk gebleken, dan de verbeelding in visioenen had voor- getooverd. En, verschrikkelijk of heerlijk, den 6den is het doorleefd, verleden gewor den en het verdwijnt met de snelheid van den voortijlenden tijd in het niet. Zelfs in de herinnering blijft het niet kleurhoudend. „Hetgeen onmogelijk scheen, neemt, zoodra het geschied is, naast het gewone zjjn plaats in," merkt Goethe ergens in Wilhelm Meister's Leerjaren op. „Naast het gewone." Hebben wjj daarvoor reeds met Nieuwjaar den fatalen datum nadruk kelijk omrand Hebben wij daarvoor nach ten slapeloos gelegen Omdat het onmo gelijke een waan zal blijken en het gewone de werkelijkheid Daar ligt het veelbeteekenend kalender blad, opgestuwd door den nachtwind, tegen het hek van het café. Nu dreigt het niet meer noch lokt het, en de omrande datum staart mij als een cyclopen-oog wezenloos aan. Straks zal de vuilnisman komen en het met alle overige lorren en prullen ver nietigen. „IJdelheid der ijdelheden," zegt de Prediker, „het is alles ijdelheid C. te zien. De grootste begin-moeilijkheden en de onkruidverdelging zijn onder de knie gekregen, en in de tuinen staan een massa planten op eene frissche regenbui te wachten, om in groote hoe veelheden en verscheidenheden hare bloemen te kunnen openen. Belangstelling en steun van zeer velen, van hoog en laag, is noodig om van dit nieuw begonnen werk iets goeds te kunnen maken en het voor immer te kunnen doen inburgeren. Zonder die be langstelling en dien steun is het niet mogelijk het zóó te kunnen uitbreiden, dat kinderen uit vele deelen van Haarlem en Omstreken er van zullen kunnen profiteeren. Er wordt getracht dit jaar nog minstens één tuin ergens in de omgeving voor te bereiden, die in 1926 zal kunnen worden geopend. Daarom wordt nogmaals tot het betoonen van belangstelling en tot het verstrekken van hulp opgewekt. De school- en werktuinen aan de Kleverlaan. Het bestuur van de Vereeniging voor Schooi en Werktuinen voor Haarlem en Omstreken ver- I zoekt ons plaatsing van het volgende. Aangezien ook voor onze Bloemendaalsche kinderen veel nut 1 hieruit te trekken valt, willigen wij gaarne het verzoek in. Ouders van kinderen, die in de Kinderwerk- tuinen te Haarlem en te Heemstede een tuintje bewerken, nog geen lid zijnde der Vereeniging, alsook leden der Vereeniging en autoriteiten, welke verhinderd waren de opening der tuinen bij te wonen en eveneens alle andere belangstellenden in dit Jeugd-opvoedend werk, worden beleefd uitge- noodigd, nu eens de Kinderwerktuinen te komen bezoeken op Woensdag- en Zaterdagmiddag. De jonge tuiniers en tuinierstertjes zijn dan druk aan den arbeid, waarom op die dagen de beste gelegenheid wordt verkregen om de waarde van dit jeugdwerk te leeren kennen. De tuinen beginnen er nu bovendien aardig uit Dr. Jac. P. Thijsse 60 jaar. Onder vele blijken van belangstelling heeft Dr. Jac. P. Thijsse zijn zestigsten verjaardag gevierd. Den jarige is door vrienden en kennissen een keurig uitgevoerd album aangeboden, waarin o a. ook de handteekeningen voorkomen van den Minister van Onderwijs,Kunsten enWetenschappen, van den burgemeester van Bloemendaal en van de professoren de Vries en Stomps. Door vele collega's, leerlingen en oud-leerlingen werden telegrammen, brieven en kaartjes gezonden aan den jubilaris. Een hond doodgeschoten. Heel vroeg in den morgen van Zaterdag j.l. werd op het terrein van den heer Luden een prachtige Duitsche herdershond van mr. A. J. Enschedé, te Aerdenhout, doodgeschoten gevonden. De „St. Editie O. II- Crt." vermeldt omtrent deze laffe daad de volgende bijzonderheden: „Geconstateerd werd dat het dier door een schot werd gedood, een dierenarts dr. Kok, die het lijk heeft onderzocht, verklaarde dat het arme dier om zoo te zeggen a bout poitant moet zijn ge troffen, dat althans de brutale dader den hond moet hebben neergeschoten op een afstand van nauwelijks vier meter. Dit is niet de eerste maal dat ingezetenen van Aerdenhout op dergelijke wijze hun geliefde dieren om het leven zien gebracht. In vorige gevallen werden de gedoode dieren steeds weggesleept en wellicht begraven. Ditmaal, daar het hier ging om een buitengewoon grooten, zwaren hond, hebben de daders het dier ter plaatse waar het gedood werd, laten liggen. Maar het merkwaardigste in dit geval is wel dat daar ter plaatse algemeen bekend is wie de dader(s) zijn, dat er zelfs meer dan één aanduiding aanwezig is waaruit men kan afleiden wie hier schuld treft. Echter, het wettig bewijs kon tot nog toe niet worden geleverd, hoezeer de commissaris van politie te Bloemendaal, de heer A. Hiemstra, aan de zijde staat van de getroffen families en al het mogelijke doet om de overtuigende bewijzen der misdaad in handen te krijgen. Want anders kan men de laffe manier om aan het leven van een menschenvriend als, naar ons blijkt, ook deze hond was, een einde te maken niet noemen. Het is gewoon een moord, een sluip moord, een dier neer te vellen in de omstandig heden waarin dit hier is gebeurd. De arme hond werd dood gevonden liggend met den rug tegen de omheining." Door mr. E. is een belooning van honderd gulden uitgeloofd aan dengene, die aanwijzingen kan geven, welke leiden tot de ontdekking van den dader. Het beste adres voor EERSTE KLAS KLEEDING tegen b i 11 ij k e prijzen de familie E. uit Haarlem. De heer E. was met zijn vrouw en dochtertje ook juist in zee geweest en hadden in de verte den heer G. zien zwemmen, doch verder geen aandacht aan hem geschonken. Toen later het dochtertje haar badcostuum wilde uitspoelen, zag zij den heer G. op het strand liggen. Dadelij k begon het echtpaar E. de Sylvester-methode toe te passen, later daarin bijgestaan door een oud-verpleegster. De pogingen mochten echter niet baten. Inmiddels was de strandwacht der Bloemen daalsche Reddingsbrigade van het ongeluk ver wittigd en de heeren die dienst hadden, C. en De V., zetten de kunstmatige ademhaling met kracht voort. Ook hart- en voetzoolmassage werd toegepast. Doch toen een geneesheer kwam, dr. Reys, uit Den Haag, kon deze helaas slechts bevestigen dat de levensgeesten geweken waren. Het slachtoffer bleek later te zijn de heer J. G. Groen, uit de Gierstraat 42, te Haarlem. Hij had pas met goed gevolg het eindexamen H. B. S. ge daan en zou met September naar de Midd. Tech nische School te Haarlem gaan. Motorongeluk. De motorrijder O. uit Amsterdam kwam Woens dagmiddag op den hoek Bloemendaalsche Weg Tetterodeweg bijna in botsing met een wielrijder, zoodat hij zijn stuur kwijt raakte. Daardoor reed hij in volle vaart tegen het trottoir, verbrijzelde het hek en kwam bijna terecht in de serre van de daar staande woning. De motor werd zwaar beschadigd. „Sursum" bekroond. Het Chr. Fanfarecorps „Sursum", Bloemendaal, directeur de heer J. A. Meng, behaalde 29 Juli op het Bondsconcours te Naaldwijk een eersten prijs met het hoogste aantal punten in de derde af- deeling. De eereprijs werd het corps toegekend voor het hoogste aantal punten, en een eerste prijs in den marsch wedstrijd. Een Eere-wedstrijd was aan dit concours niet verbonden. Alweder een ongeluk aan het Bloemendaalsche strand. Nog versch ligt het vreeselijk verdrinkingsgeval van een onzer sympathiekste ingezetenen in het geheugen. En nu heeft het Bloemendaalsche strand wederom een slachtoffer geëischt. Zaterdagavond te half 7 ongeveer is n.l. tusschen paal 60 en 61 de heer G. uit Haarlem verdronken. Hoe het geval zich heeft toegedragen is tot heden een raadsel en zal dit wel blijven ook. Het ongeluk geschiedde op het z.g.n. stille strand, waar slechts één kampeertentje stond, n.l. dat van Nederl. Herv. Kerk Bloemendaal. ZONDAG 2 Augustus 1925. V.m. 10 uur Dr. Th. W. L. van Ravesteyn, Windesheim. Jeugddienst in Maranatha. V.m. 10 uur de Heer Fred. G. Beekman. Directeur der Herv. Stadszending te A'dam. Vergadering van 30 Juli 1925. Voorwaarden van exploitatie der gronden langs den Zeeweg. De voorzitter, de burgemeester Jhr. A. Bas Backer, opent te 4 uur de vergadering en zegt, dat het in de vergadering van 16 Juli j.l. genomen be sluit, waarbij de voorwaarden werden vastgesteld van exploitatie der gronden langs den Zeeweg, een besluit in beginsel is. Dit blijkt daaruit echter niet met zoovele woorden. Als nu de woorden „in beginsel en onder voorbehoud" in het besluit worden gebracht, behoeft het niet de goedkeuring van Ged. Staten, waardoor de zaak bespoedigd kan worden. De heer Hogenbirk heeft de vorige vergadering niet kunnen bijwonen. Spr. zou wel willen weten, wat het beteekent: „in beginsel, onder voorbe houd"? Spr. meende, dat als een besluit genomen wordt, zooals door den Raad is gedaan, dit dan een principe-besluit is. Het is z. i. goed zoo als het gebeurd is; wanneer wij daarin verande ring brengen, is dat feitelijk een bespottelijk ma ken var het vorige besluit. De Voorzitter: In beginsel èn onder voorbehoud zijn de woorden. Stel u nu voor dat de Erven Van der Vliet zeggen: goed. Dan zit de Raad er aan. De heer HogenbirkMaar wat wil de Raad dan anders? Waarvoor hebben wij dat besluit dan ge nomen? Spr. meent, dat het niet onmogelijk is, dat de Erven Van der Vliet met ons „beginsel" niets te maken zullen willen hebben.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 1