Bierhandel MEN HUMOR IN WOORD EN BEELD IASSEE INDAAL PPING C°. EXPERTISE TEL.10441 iMotoren Plaatst Uw advertentiën in dit Blad. W, IJSELMUIDEN HAARLEM -• IEL 13534 LLSCHEWEG 48 AN No. 139 I No. 2.2.4.4.4 EVER JREN DNADES I DE ERDAM morgen. a»W ater 1e klas Reparatie-inrichting van Automobielen en rf B '*0<^ k r.V^ 2^^ Ruime gelegenheid tot Kamer van Koophandel enz. Sport. Dr. Jac. P. Thijsse. ORTHOPAEDIE Co-.curreerend Adres voor alle soort Ortho paedisch schoenwerk speciale inrichting voor schoenen naar maat FRANKENSTR. 13 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiimiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiii sen volk een uitvloeisel is de raadslieden onzer Ko- het laatste oogenblik op nen omtrent de eminente lijke goederen, al kunnen epaald bedrag hollandsche ikt. non betreft: onze kruiser :iju, „een voortreffelijke len scheepsbouw" (en als jk bewijs van nederland- chniek) en een krachtig, wapen wij hebben wel lit gebied wat op heden r later niet veel meer be- x vlagvertoon zien wij ons Dan varen koopvaardij- le knapste, reislustigste aarde om, cultuurdragers, zak aan de wereld in en, wat wij hier tezamen door onderwijs in kunsten 3n teweeg leeren brengen. ratie. n leven van inspiratie ;ij uitblijft. Zij hebben iet geweten en de stem n; maar om deze taak ïij in zichzelf gelooven, is inspiratie. In deze eid en zonder haar is irm vermogen. Eenigen inspiratie teren, doch ruur der groote dagen .dammen slinken, maar ling dooft liet uit. Er klein naar mate van a taak en hun talent; n zij inspiratie; en hoe aspiratie niet komt. unstenaars, maar niet r inspiratie kwijnen, valt voor hen meer te bootsers te worden van verleden werk? Waar. breekt en de innerlijke t getuigt, is de kunst r wordt teleurgesteld tmoedigd. De kunst- Li het werk nog eenigen maar als de inspiratie groote gemis voelbaar, wijsgeer, al wie uit de t uit de routine zij m binnen welt, uit den zonder dezen gebeurt wetend wacht zulke ratie, of zij weerkomt, dat de inspiratie niet eriode van het geestes- laal in deze korte zin- Het leven heeft zijn e zee haar eb en vloed, lenen. Toeneming en HNSTEIN tneraalwater c gebruik bijzonder ele Literschroeffles- ;prijs 32 cent. stoel's Ü01IIGBUSEA1, Bioemendaaische weg ill, noeieidaai afneming, beweging en stilstand wisselen elkaar af; geestelijk vermogen en geestelijke onmacht. Er is opwelling- van geestdrift en er is gemis. Wat bij profeten en kunste naars plaats heeft is niets speciaals, dat alleen voor dezen is weggelegd, maar ken merkt het innerlijk leven algemeenlijk: iedere mensch, die niet in een materieel be staan opgaat, maar evenmin zijn geestelijk leven wenscht te leiden in de meer traditio- neele banen der kerkelijke aanwijzing, be hoeft een inspiratie uit zijn innerlijken grond. Het geestelijke leven moet bloeien en heeft anders geen kracht; het wordt niet als stilstaande waterpoel beleefd, waarin oude begrippen hun onbewogen bestaan sla pen, maar als innerlijke fontein. Evenzeer als het uitwendig leven reactie is op om standigheden, prikkels, omgeving en dus doende in beweging verkeert, is het innerlij ke leven actie; bij reactie mag het zijn dat de omstandigheid waarop gereageerd wordt de beweging belieerscht bij actie volgt zij van binnen uit: zedelijke ernst, sclioonzinnige verblijding, religieuse verheffing, naden kende wereldbeschouwing, deze alle zijn openbaring van het innerlijke wezen en uit liet innerlijke wezen geïnspireerd. De geeste lijke mensch is profeet en kunstenaar voor zichzelf; profeet en kunstenaar heet hij slechts, indien hij het ook voor anderen is, waartoe nog heel wat meer behoort dan het voor zichzelf te zijn; maar in het inspira- tieve der gedachten en gevoelens ligt de overeenkomst. Inspiratie is het ontwaken van den Geest in het menschelijk bewustzijn. De Geest is Wereldwezen, nergens niet zijnde, maar in den mensch bewust geworden. Het Wereld wezen is niet blinde kracht, uit wier stuur- looze toevalligheid nu en dan ook wat goeds ontstaat, maar Gedachte. Idee die zichzelf denkt. De alwerkende Gedachte werkt niet bovenover maar doorhenen de wereld, die aan haar deel heeft; in mensehen dezer wereld is het dat zij tot levende bewustheid komt. Daarin ligt voor mensehen de moge lijkheid der inspiratie: niet ikzelf ben vin der mijner vindingen, maar vinder is de Geest, die niets doet dan in mij zichzelf uit drukken. Hoe oorspronkelijker een mensch is, d.i. hoe meer hij aan den oorsprong leeft, zooveel te meer geïnspireerd. Oorspronke lijkheid is diepte en kan aanwezig zijn, ook waar zij geen eigene woorden vindt om zich te uiten. Maar de ziel die de Gedachte denkt in haar ontstraalt de dageraad aan de nachtscliemers en bloeit het geluk open. Want het is de Gedachte die zioh denkt in haar. De mensch, dit wonderlijk instrument der Godheid, geloove aan de inspiratie ook als zij uitblijft. Het leven gaat door daling en stijging op de wijze der golven in de zee. Wat heden inzinkt zal overmorgen herleven. In matte tijden zullen wij wachten op de inspiratieve kracht en haar prijzen met het dichtwoord: dat één dag in de goddelijke voorhoven beter is dan duizend elders. J. D. BIERENS DE HAAN. Aerdenhout. (Overgenomen uit het Alg. Handelsblad van 25 Juli j.l.) O STALLING Poolsch tarief van invoerrechten. Vanaf 26 Mei 1925 is in Polen een belang rijke wijziging van het tarief van invoerrech ten in werking getreden. Voor loopende contracten leverde deze plot selinge tariefsverliooging veel bezwaren op, en gaf aanleiding tot verschillende klachten, welke bij het Departement van Arbeid, Han del en Nijverheid werden ontvangen. De Poolsche Regeering heeft thans echter in Staatsblad no. 69 van 13 Juli j.l. onder No. 488 een decreet gepubliceerd, volgens hetwelk ar tikelen, welke besteld zijn tussclien 1 Maart en 19 Mei j.l. in landen, waarmede Polen handelsverdragen heeft afgesloten, (wat on der meer met Nederland het geval is) kunnen worden toegelaten onder de oude tariefsvoor- waarden, indien bedoelde goederen voor 12 October a.s. de Poolsche douane-kantoren bereiken. Om van dezen maatregel gebruik te kunnen maken, behooren de buitenlandsche afzen ders binnen 15 dagen na het in werking tre den van dit besluit de volgende gegevens te verstrekken aan de Poolsche consulaire amb tenaren in het buitenland: le. specificatie der bestelde waren met op gave van naam en adres der bestellers 2e. kwantiteit en gewicht der waren; 3e. waarde der goederen volgens bestel ling; 4e. termijnen van levering; 5e. de douane-kantoren, waar de goederen ingeklaard moeten worden; 6e. overlegging der origineele contracten, of notarieele afschriften daarvan, en der documenten, welke bewijzen, dat de waren tusschen 1 Maart en 19 Mei be steld zijn. De Poolsche consulaire ambtenaren zullen de documenten aan het Ministerie van Han del en Nijverheid te Warschau moeten toe zenden. Het ontbreken van juiste documenten zal tot gevolg hebben, dat de oude tariefsvoor- waarden niet kunnen worden toegepast. Het decreet, dat op 13 Juli j.l. gepubliceerd is, trad 3 dagen later in werking. Certificaten van Oorsprong Polen. De verschuldigde kosten, welke door de Poolsche consulaire ambtenaren hier te lande in rekening werden gebracht voor het legali- seeren van certificaten van oorsprong, be droegen 1% van het factum bedrag, met een minimum van 17.65 en een maximum van 64.—. Na de ingediende klachten 0:1 de onderhan delingen te Warschau heeft de Poolsche re geering haar consulaire ambtenaren instruc ties gezonden, waardoor vanaf 1 Juli 1925 voor het legaliseeren van certificaten van oorsprong nog wel 1% van het factuurbedrag mag worden geheven met een minimum echter van 1.(2 Zloty) en een maximum van 25.(50 Zloty). T tus a.s. te Hillegom een wedstrijd Haarlem Den Haag om den Stadseditie-korfbalbeker te doen plaats hebben. Aan Ulysses zal worden verzocht mede te deelen, of de commissie haar op eenigerlei wijze bij de propaganda kan steunen. Ter vergadering bleek, dat de groote clubs Haarlem en Advendo in ledental goed voor uitgaan. Haarlem beeft bovendien een sterke adspiranten-afdeeling. Ook van S. V. kwamen gunstige berichten omtrent ledental, aantal adspiranten, enz. in. theehuis, H. de Leeuw. En wie wegwijs wil worden in de mooiste Gooische plekken, die koope voor 35 cent het boekje van den A.N.W.B., „Wan delingen in Het Gooi en Omstreken", voorzien van een zeer duidelijke kaart. (Het Volk). Kampeeren. De Secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken vestigt de aandacht op de speciale demonstratie op het gebied van de meubel-, spiegel- en lijstenindustrie, welke op de aanstaande Najaarsbeurs, van 8 t.m. 17 September zal plaats hebben. Er is door het Jaarbeursbestuur een intensieve propaganda gemaakt onder den tusschenhandel in deze branche en ook in het district onzer Kamer wordt de aandacht van alle winkeliers in meu belen, spiegels, lijsten e. d. op deze belangrijke gebeurtenis op meubelgebied gevestigd. Het Secretariaat verstrekt kosteloos alle ge- wenschte inlichtingen en belast zich ook met het afsluiten van contracten voor standruimte. Korfbal. De propaganda-commissie van den Haar- lemschen Korfbalbond verzoekt ons het vol gende betreffende den stand der propaganda mede te deelen: In Halfweg is thans door de voetbalclub „Halfweg Vooruit" een korfbal-afdeeling opgericht. De oefeningen vinden „soorloopig op Dinsdag- en Donderdagavonden plaats. Op laatstgenoemde avonden wordt onder lei ding van een der leden van de propaganda- commissie geoefend. Ook de voetbalclub „T. H. B." heeft een korfbal-afdeeling opge richt, welke op Dinsdagavonden en eveneens onder leiding van een lid dei' propaganda- commissie oefent. In beginsel werd besloten om aan het ver zoek van „T. H. B." tot liet organiseeren van een propaganda-wedstrijd HaarlemAdvendo op haar terrein te Heemstede te voldoen. Op verzoek van „De Kraaien" te Hillegom werd besloten aan deze club alle medewer king bij de aldaar te voeren propaganda te verleenen. Het H.K.B.-bestuui' zal o.a. in overweging worden gegeven om op 30 Augus- In 't Gooi zijn maar weinig plekken waar kampeerders geduld worden. Hoe men 't dan moet aanleggen? Wel heel eenvoudig, de Vereeniging „Stad en Lande van Gooiland", de eigenaresse van haast alle heiden in 't Gooi, stelt kampeer- vergunningen beschikbaar. De kosten daarvan zijn f 1.per week, of voor vier achtereenvol gende z.g. „week-ends", dus van Zaterdag op Maandag viermaal achtereen, ook één gulden. Men heeft maar een brief te schrijven aan de sekretarie, Lage Naarderweg 99, Hilversum, en een postwissel van f 1.10 te zenden en men krijgt de vergunningskaart franko thuis gezonden. In dien brief moet vermeld worden hoelang, dus begin- en einddatum en met hoeveel personen men wenscht te kampeeren en waar. Dit laatste is moeilijk te kiezen voor iemand die 't Gooi niet kent. Daarom wordt hun hier een weg gewezen. „Stad en Lande" geeft kampeervergunning voor drie plaatsen: bij Bussum op de Franschekamp- heidetusschen Hilversum, Laren en Baarn op de Laarderlieien tusschen Bussum en Huizen op de Huizerhei. Wie niet te ver van 'n dorp wil zitten, kieze de Pranschekamphei. Die ligt 'n kwartiertje van de winkels, 't Is een mooi be groeide hei bij het gemeentebosch Bantamde bakker, melkboer enz. komen er bij wijze van spreken „aan de deur". Water is er in de nabij heid te verkrijgen aan de fontein op den hoek Nieuwe Gravelandscheweghet straaltje is er heel dun, maar 's avonds tusschen half zeven en half acht wordt onder politietoezicht volop ge schonken. - Ligstroo is te verkrijgen bij de Jong in de Kapelstraat te Bussum. 'n Badgelegenheid is in de zanderij van het Spanderswoud op 'n kwartier afstand te vinden. Wie meer van zee houdt, kieze de Huizerheide. Het terrein ligt nabij het knooppunt Nieuwe Bussummerweg—Langerhuysenweg, dicht bij een boerderij, waar alles te bekomen is. Het Zuider zeestrand is een half uur wandelen verwijderd. Het derde terrein ligt bij het café „de Heide bloem", een goed kwartier voorbij „'t Bluk" aan het fietspad vlak bij 't Laarderwaschmeer, waarin gebaad kan worden. Brood en alle eetwaar worden ook hier bezorgd. Op alle drie de plekken is voldoende schaduw te vinden, de hei is mooi begroeid en luwe plek ken achter zandheuvels zijn er genoeg. 't Is zoo prettig, dat je van „Stad en Lande" het recht koopt om te kampeeren voor 'n kleinig heid. De instelling van de kampeerkaarten heeft ook het voordeel gebracht, dat rare stelletjes wegblijven, omdat de kaarten op naam gesteld zijn en de houder verantwoordelijk is, dat de voorschriften opgevolgd worden. Men kan de vergunningskaarten ook persoon lijk op de sekretarie van „Stad en Lande" tegen betaling verkrijgen, en voor wat het terrein bij „Heidebloem" betreft, bij den eigenaar van dit De Redactie van het Bloemendaalsch Weekblad vraagt me iets te schrijven naar aanleiding van den zestigsten verjaardag van Dr. Jac. P. Thijsse. Ik doe dit met eenige aarzeling, want persoon lijk ken ik Dr. Thijsse nog betrekkelijk slechts kort. Maar eigenlijk ken ik hem toch ook alweer heel lang, want zijn bekende populaire boeken over het natuurleven waren in m'n H. B. S.-jaren een onschatbaar bezit. Ze vormden een soort Bijbel der natuur voor me. Ze werden gelezen en herlezen en ze legden den grondslag voor eigen onderzoek en eigen natuurstudie. Ze hebben me geleerd een open oog te hebben voor de wonderen, die zich dagelijks in de natuur om ons heen voltrekken en hebben daardoor m'n later leven veel verrijkt. Dit is de groote verdienste van het werk van Dr. Thijsse. Hij heeft velen van ons geleerd de natuur met liefde gade te slaan, en hij heeft dat gedaan in een onweerstaanbaar smakelijken vorm. Uit iederen regel van het werk van Dr. Thijsse straalt zijn eigen liefde voor de natuur U tegen en hij weet iets van dat enthousiasme op U over te brengen en U op te wekken tot eigen aanschou wing en eigen studie. En daardoor heeft Dr. Thijsse met zijn populaire werken, geloof ik, meer gedaan voor de kennis en de studie der natuur in ons land, dan tien van de gebruikelijke methodische plant en dierkundeboeken bij elkaar. De werken van Dr. Thijsse brengen U niet alleen kennis, maar vooral liefde voor het natuurleven. En dat is toch de hoofdzaak. Echter het werk van Dr. Thijsse heeft ook groote wetenschappelijke waarde, al is het niet doorspekt met allerlei citaten en geleerde termen en niet ge schreven in den geijkten dor wetenschappelijken vorm. Het bevat allerlei nieuwe waarnemingen, een schat van frissche denkbeelden en vooral een eigen kijk. Niet alleen door zijn boeken en artikelen maar ook in allerlei ander opzicht heeft Dr. Thijsse veel bijgedragen tot het verbreiden van natuurliefde en natuurkennis. Zijn werk is in dit opzicht voor ons land van groote beteekenis geweest. Later had ik het voorrecht met Dr. Thijsse per soonlijk kennis te maken en hetzelfde blijmoedig enthousiasme dat U uit zijn boeken tegemoetkomt, vindt U terug in zijn persoonlijkheid. Zijn onver flauwde geestdrift en zijn onverwoestbaar optimisme werken aanstekelijk en opwekkend. Ieder die wel eens een voordracht van Dr. Thijsse over een van zijn geliefkoosde studieobjecten heeft bijgewoond, weet daarvan mee te praten. Dr. Thijsse, ik geloof uit naam van velen, die ge evenals mij een open oog hebt leeren hebben voor het mooie in de natuur om ons heen, van harte gelukgewenscht en nog vele jaren! M. Sydney Bulletin, Australia Sydney Bulletin, Australia Melbourne Punch „Wat heb jij? Geen winners?" „Ik weet alle winners!" „Waarom kijk je dan zoo bedrukt?" „Ik heb geen geld om op hen te wedden!" Sydney Bulletin Pele Mele Vrijheid van debat in politieke vergaderingen, «v Koopman: „Als u een kleine foto voor mij heeft, dan maak ik voor den prijs van de lijst een vergrooting van uzelf, precies zooals deze hier." HijZeg schat, als we nu getrouwd zijn, moeten we ook altijd eender denken. Zij: Ja lieveling - maar dan moet je mij eerst Als maar met aan onze Prl™pes tornt, laten denken. 1 paardenkracht. 60 paardenkracht. Buen Humor, Madrid De gelegenheid Vrouw: Ik verwacht, dat m(jn dochters een goed huwelijk doen. Man: Je kan toch niet verwachten, dat ze in alles jou gelyke zijn. Sydney Bulletin, Australia Passing Show Sydney Bulletin i Nf /r „Zeg, kan je niet meteen mijn waterketel vullen?" Dichter: Waar heeft u die papieren gelaten, die op tafel lagen? KosljuffrouwDie heb ik weggegooid, het was toch kladpapier. Oude juffrouw: Zeg aap, moet je met je zusje Dichter: Ik had er nog niet eens wat op ge- vechten? schreven. JongenNee, we spelen vader en moeder. Heeft u de „mop" al gezien, die ik op uw bureau sb gelegd? Ja allang voor jij geboren was.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 3