Magazijn VAN BAKEL UJTHRACIET LANDER" Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Santpoort, Schoten, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang A.H,v.d.8TEURJr. Lange Annastr.35 VERVEEN GAZIIN JULIANA L. FABER Zn. Hotel Duin nu Daal - Blaemendaal -iENSEN (LEM Haarlem O in in dit blad Exploitatie: LEIDSCHE UITGEVERSMAATSCHAPPIJ, OUDE RIJN 39, LEIDEN, Telefoon 53 en 73. F. H. SMIT Heeren- en Dameskleermakerij 19e JAARGANG ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1925 No. 32 /raagt prijsopgaaf M - Tel. 11516 p. H.L. SI 35 VAN TUINEN Bericht Zomer. Het makkelijkst van alles. ELECTRISCHE REPARATIE-INRICHTING KL. HOUTSTR. 10 TELEF. 2896 CONCURREERENDE PRIJZEN EN VLUGGE BEDIENING UITGEVER, KUNSTHANDELAAR Garage F. STAPPERS Gedempte Oude Gracht 40, HAARLEM Plaatselijk Nieuws. Kleverparkweg 154 - Telefoon 10303 ZONDAG Namiddag- en Avondconcert ?STEEG 1 ON 2842 fddeksel. eeft men veel pret. itters van het woord maken. Je weet dat in le letter maar één keer te meisjesnaam, te jongensnaam, n mond uit en in. >.a. in lengtematen en laten. lus uit 4 letters behal- n sieraad. t nooit, al houdt ge 't 't water. ;n van alle soorten ieuw en reparatie ,rens rEN HEESTERS N TENNISBANEN evrouw Plummer de i, zonder daarbij van De restjes erop ord bij elkander, goot el leeg in één kop en eene glas in het an- afgeloopen. •gaan toen er een 011- m doordrong, dat zijn ?en had. Zij wisselden „ik wou je even in •eken." 3l Hij bad een gevoel aantocht was. n voor naar de „stu- kte Adriaan Plummer r stond een schrijfbu- tweede hand gekocht petroleumlamp met een •pgehouden door dra steen doorliepen, hing hermer voor, die aan iroeid was en de dra- verward geraakt. Als avonds moest werken, p, want aan electrisch st wennen. Electrisch n pijn aan de oogen, Wordt vervolgd BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD Abonnementsprijs van Het Bloemendaalsch Weekblad per jaar f 3.50, per half jaar f 1.75; per 3 maanden f 0.87s. De prijs voor afzonderlijke nummers is 5 cents. Abonnementen kunnen met elk nummer beginnen. Adres voor redactie en administratie te Haarlem bij: Boekhandel EDW. JORIS, Groote Houtstraat 94, Telefoon 13684. Hulpadressen voor redactie en administratie: Duinwyckweg 3, Tel. 22177, Bloemendaal en Ged. Oude Gracht 63. Tel. 11862, Haarlem. Den abonné's van het Bloemendaalsch Week blad wordt hiermede beleefd, verzocht, het abonne mentsgeld voor het tweede halfjaar 1925 vóór 31 Aug. te willen overschrijven op onze postreke ning 93154 Leiden, ter vermijding van incasso kosten. Na dien datum zal over het bedrag a f 1.75, verhoogd met 15 cent incassokosten, per kwitantie worden gedisponeerd. LEIDSCHE UITGEVERSMAATSCHAPPIJ Oude Rijn 39, Leiden. De groote zomerdag staat open En bouwt zijn weelde over de aarde, Het malsche moes laeht in de gaarde Bij 't sappig groen, met dauw bedropen; Het ruischelt in de weeke hagen, Het gonzelt in de bloesemstruiken, Het tintelt in de groene pruiken Der berken bij de zoete vlagen; De kool brandt op de peerse kluiten, De blonde brem bloeit welig tegen De mulle hel-besehenen wegen Met volle gele honingtuiten, Hef over de aarde Uw aangezicht, Over Uw oogen valt het licht, Over Uw lippen stort een lied Levend mooi mensch geniet! C. S. Adama van Scheltema. 15 Augustus. (Nadruk verboden). Bjj zekere gelegenheid zijn oordeel uit sprekend over de Parijsche Commune, zei de Russische schrijver Dostojevski„Zij slaan hoofden af; waarom? Uitsluitenden alleen, omdat dit het makkelijkst van alles is. Iets degelijks te zeggen is onvergelijkelijk veel moeilijker." Deze uitspraak veroordeelt het geweld als argument. Het lijkt bijna overbodig hier nog iets aan toe te voegen. Is het na de verschrikkelijke uitbarsting van den wereldoorlog niet als algemeene overtuiging doorgedrongen in alle lagen der bevolking van de gezamenlijke natiën, dat het geweld geen bewijskracht bezit En toch gaat men kalm voort, het apparaat te bestendigen, dat slechts ten koste van de volkswelvaart in stand kan worden gehouden en dat te gelegener tijd dienen moet, om tegenover „den vjjand" kracht bij te zetten aan het diplomatieke getuigenis. Geweld is zulk een gemakkelijke bewijs grond. In een dorp van duizend menschen woont een idioot. Al die duizend menschen mogen nog zoo verstandig, redelijk, ont wikkeld zijn, wanneer de idioot een vuur wapen in handen heeft, kan hij op zijn eentje ze allen de wet stellen. Maar laten we niet meer spreken over de noodlottige dwaasheid, die nog steeds macht uitoefent over de samenleving der volkeren. Eenmaal zal toch wel de dag aanbreken, waarop deze barbaarsche me thode van bewijsvoeren het loodje legt. Zal echter, zoo men de zwaarden tot ploeg scharen omsmeedt en de speren tot sikkelen, de gewoonte om zijn recht te toonen door den tegenstander het hoofd af te slaan, tegelijkertijd uit de wereld verdwijnen Men kan ook in figuurlijken zin elkaar afmaken. Er zijn menschen, die meenen, dat een criticus bijv. een taak heeft, al wat hem in handen komt, te vernietigen. Zjj beschouwen den dagbladschrijver, die boeken of tooneelvoorstellingen, schilderijen of muziekuitvoeringen moet beoordeelen, ills een soort slager. Zij houden dezen functionaris voor een papieren beul, die zich van den baarlijken uitoefenaar van dit bloedig handwerk louter onderscheidt, doordat hij slechts in den geest het moord tuig hanteert. En inderdaad schijnen er onder de critici nog steeds te zijn, die zich op hun macht om te moorden verhoo- vaardigen en die dit beroep hebben gekozen, om hun sadistische neigingen bot te vieren. Zij slaan hoofden af, en de kast, waarin zij hun ontzielde reputaties bjj wijze van tropee bewaren, gelijkt op die van Blauw baard, Zij zjjn de geestelijke koppensnellers, de wilden, die hun krijgsmansroem afmeten naar het aantal veroverde scalpen. Maar zijn deze lieden louter om de macht, waarmee zij de openbare meening terrori- seeren, eerbiedwaardig Berust hun gezag op bekwaamheid en inzicht? „De critiek Advertentiën18 cents per regel, bij afname van 500 regels of meer, korting. Vraag en aanbod, hum- en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels f 1.50, elke regel meer 15 cents. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief, dat op aanvrage verkrijgbaar is. van alle soorten Schoenen en Laarzen HAARLEM, Groote Houtstraat 69 - Tel. 404 LIJSTENMAKERIJ TELEFOON 14454 1e klasse Reparatie-Inrichting. Expertise is gemakkelijk," zegt het Fransche spreek woord en Dostojevski zou hieraan toevoegen „Zij slaan hoofden afwaarom Uitsluitend en alleen, otndat dit het makkelijkst van alles is. Iets degelijks te zeggen is onver gelijkelijk veel moeilijker." Iets degelijks te zeggen, vergt inspanning en geduld. Iets degelijks te zeggen, vergt kennis en inzicht. Maar gemakkelijk kan men zich van zijn slachtoffers afmaken, door ze af te maken, zonder pardon. Het is het makkelijkst van alles. Ook voor den onderwijzer, den leeraar, den pro fessor, die de moeilijke taak heeft, zijn leerlingen te examineeren. Er bestaan exa minatoren, die ieder vreest. Er bestaan leeraren, berucht om hun straffen. Zij maken korte metten hun strengheid is onvergefe lijk ze werken met onvoldoendes en laten zonder er zich druk over te maken, hun slachtoffers zakken. Ze meenen heele helden te zijn, deze boemannen, maar geven door hun kras optreden, dat tenslotte niets dan gemak zucht is, blijk van groote tekortkoming. Hoeveel moeilijker is het, zich in een leer ling te verdiepen, hem rustig en alzijdig te ondervragen, door te letten op allerlei schijnbare bijkomstigheden zijn vermogens te peilen, hem op zijn gemak te stellen door gemoedelijkheid. Een kinderziel, een menschengeest is geen handelswaar, die men ruw aanpakken kan bij het taxeeren het is een fijn en gevoelig mechaniek, dat slechts met de uiterste zorgvuldigheid kan worden bestudeerd. Dit vergeten ook die ouders, die met straffe hand het regiment voeren over hun kroost. Roekeloos slaan zij de hoofden af, omdat dit het gemakkelijkst van alles is en eerst wanneer ze hun kinderen van zich hebben vervreemd en dezen hun eigen weg zijn gegaan, komen ze tot de overtuiging, dat ze toch beter hadden gedaan het te beproeven met iets degelijks te zeggen, hetgeen onvergelijkelijk veel moeilijker is. Hoeveel heetgebakerde menschen leven er in onzen kortaangebonden tijd, waarin te midden van haast en gejacht de gelegen heid tot rustig overleg ontbreekt Gaat iets hun niet naar den zin, onmiddellijk leggen zij er het bijltje bij neerkomen zij met hun genooten in botsing, ze toonen een kop en draaien zich om. Zich den tijd niet gunnend, de vaak hopeloos verstrikte verwikkelingen te ontwarren, hakken zij den Gordiaanschen knoop door en brouil- leeren zich met hun familie, maken ruzie met hun vriend, scheiden zich van hun echtgenoot en ontbinden hun compagnon schap. Het lijkt zoo kordaat en flink, er kort weg een eind aan te makenmet geweld zich een uitweg te banen uit de moeilijk heden, die nu eenmaal gepaard gaan met alle vormen van menschelijk verkeer en maatschappelijken omgangmaar het is met dit al het gemakkelijkst van alles. Hoofden afslaan, men doet het niet alleen in oorlog of bij revolutiewij maken er ons allen dagelijks aan schuldig en daarom is voor ons allen het woord van den Rus sischen schrijver overwegingswaard, als hij ons maant tot den onvergelijkelijk veel moeilijker weg van de redelijke oplossing. C. Woensdag 19 Aug. a.s. zal door het Symphonie- orkest „Euterpe", Directeur de Heer J. A. Meng, een concert worden gegeven in de muziektent, staande in het Bloemendaalsche bosch, van 's avonds 8 tot 10 uur. PROGRAMMA. 1. Deutschlands Walïenehre, Marsch, Blankenburg. 2. Ungarisches Lustspiel, Ouverture, Héler Béla. 3. Zwei Ungarische Tanze, Joh. Brahms. 4. Grande Fantaisie „La Favorite" (2 parties), Donizetti. PAUZE. 5. Japanischer Marsch, v. d. Voort. 6. L'Auréole, Ouverture, Bouillon. 7. Valse Italienne, Desormes. 8. Fantaisie uit „Faust", Gounod. Een nieuw bedrijf in onze gemeente. Voor eenige jaren begon de heer C. Sipkes uit Haarlem, nu inwoner van onze gemeente, een kweekerij aan den Zijl weg 82c. Hoofdzaak was vaste planten, dus Phloxen, Riddersporen, Irissen enz. en als bijcultuur rotsplanten en wilde planten. Werden rotsplanten zoowel i n als buiten ons land reeds door vele kweekerijen aangekweekt, de cultuur van wilde planten was iets nieuws. De heer Sipkes meende dat er behoefte was aan wilde planten, omdat de liefde voor de natuur in het algemeen zoo toegenomen is, en omdat de wilde planten, voor zoover ze als vaste sierplant reeds gekweekt werden, bijna altijd in „verbeterde", dus veranderde variëteiten afgeleverd werden, terwijl de echte natuurliefhebber juist het wilde type, de plant in kleur en vorm zooals deze in de natuur voorkomt, verlangt. Ook de botanische tuinen van onze Universiteiten, schooltuinen van het middelbaar onderwijs e.d. verlangen voor het onderwijs de echte wilde soorten en maken nu al een dankbaar gebruik van de N.V. Kweekerijen Duin voet en Teunisbloem, waarin de kweekerij „de Teunisbloem", na samensmelting met een zaak met ongeveer gelijke aspiraties in Wassenaar, werd omgezet. Bijna was het hoofdkantoor naar Wassenaar overgegaan Hj deze samensmelting, doch dank zij een gelukkige geste van het ge meentebestuur inzake een bouwaanvrage en de medewerking van den heer G. J. Droste, die eige naar is van de gronden van de kweekerij in Over veen, kwam de heer Sipkes in Overveen te wonen op de kweekerij. In dit verband mag wel eens gezegd worden dat het de vooruitziende blik van den heer Droste is geweest, die den heer Sipkes het zoo noodige vertrouwen bijbracht in zijn plannen. Men meene nu niet dat de zaak „drijft" op de cultuur van wilde planten. Daarvoor is de vraag nog niet voldoende. Wel.neemt de belangstelling in rotsplanten sterk toe, en dit is reeds het beste bewijs dat het publiek den ouden tuinstijl met zijn eenkleurige stijve bloemvakken niet meer appre cieert, doch borders verlangt met een meer losse beplanting van verschillende soorten in passende doch verschillende kleuren en dat begroeide sta pelmuren of rotshellingen nu meer in zwang zijn dan een gemetseld muurtje met klimop of iets dergelijks. Bovendien moet een handelskweekerij inhooge mate rekening houden met de vraag: „Wat wordt het beste verkocht?" zoodat de cultuur van de wilde planten slechts langzaam aan uitgebreid wordt. 't Ligt dus slechts aan de afnemers of deze cultuur hoofdcultuur zal worden of niet. Aan de Bloemendalers heeft het tot-nutoe niet gelegen. De beplanting van de Planten- en Vogeltuin in het Bloemendaalsche bosch, welke in September voor het publiek geopend wordt, is vrijwel geheel door den heer Sipkes uitgevoerd, terwijl het juist vele Bloemendaalsche ingezetenen zijn, die terecht van meening zijn dat de wilde plant zich zoo goed leent voor het landelijk karakter van hun tuin. Wie de kweekerij bezoekt, en ieder belangstel lende is vrij er rond te wandelen, na zich even met het personeel in verbinding gesteld te heb ben ('s avonds met het woonhuis), wordt direct getroffen door het groote aantal soorten, meer dan duizend, alle van groote witte etiketten voorzien. Geen wonder dat verschillende planten liefhebbers dikwijls hun vondsten en determinaties komen controleeren aan de hand van die etiket ten en, wanneer dit niet gelukt, maar even bij den heer Sipkes zelf aankloppen, die zich, als rubriekschrijver van „Uit de Natuur'.' van Haar lem's Dagblad, toch reeds beschikbaar stelt voor alle mogelijke inlichtingen op natuur-historisch terrein en wanneer zijn kennis te kort schiet, de vragers verwijst naar specialisten met wie hij zich in connectie bevindt Alles tezamen genomen zien we met belang stelling den groei van dit bedrijf, dat alieenjverge- leken kan worden met de tuinen van Corrévon bij Genève, die zich echter meer toelegt op de Alpen-flora en minder, zooals hier, op de flora van West- en Midden-Europa. Yoor ons ligt de catalogus, zooals deze zich al heeft uitgebreid sinds de eerste uitgave van 1923. Deze laatste was een boekje van 32 pagina's, de prijs courant van 1924—'25 heeft reeds 96 pag met tal- looze foto's van planten en tuinen, die door de N.V. aangelegd zijn, wenken over de behandeling van vaste planten, gedachten over tuinarchitectuur van Ir. J. P. Fokker te Wassenaar, vroeger eige naar van de kweekerij „Duinvoet", kortom een boekje, dat ieder plantenvriend met plezier door bladert en dat zelfs eens bij eenige tientallen tegelijk door een leeraar werd aangevraagd om het bij de plantkunde-les te gebruiken. Er staan opwekkingen in om lid te worden van de Veree- niging tot Behoud van Natuurmonumenten enz., foto's uit „De Levende Natuur", kortom het is een gezellige prijscourant. Men schrijft ons: Kennemerheuvel. Verdwenen grootheid! In het Adres of Jaarboekje voor Bloemendaal 1919, staat nog vermeld: Prmtorius, wed. L. H., Heuvelweg 1. De weduwe bewoonde het vorstelijk gebouw, dat het meest in 't oog viel als men den Prof. van Vlotenweg in wandelde en de trap aan het einde er van opging. Het was ontegenzeggelijk de mooiste villa van Bloemendaal, die hoog troonde op den Kennemer heuvel met een toren van drie verdiepingen met balustrades, consólerand en spits. Na het overlijden der weduwe werd Kennemer heuvel publiek geveild en op speculatie gekocht. Er kwamen geen gegadigden om het groote ge bouw te bewonen en omdat bouwmaterialen in dien tijd hoog in prijs waren, werd de villa voor afbraak verkocht. Het paleis in 1884 gebouwd, werd reeds in 1920 gesloopt; voorwaar een korte levensduur voor een bouwgewrocht dat eeuwen had kunnen trotseeren, want alle materialen waren van eerste soort. Na de slooping waren de fundamenten nog in den grond gelaten, doch toen oude metselsteenen voor het verharden van wegen zeer gezocht werden en dus waarde verkregen, is er als het ware geen steen op den anderen gelaten. Maar dat ging niet gemakkelijk want ze waren met eerste kwaliteit cement aan elkaar gehecht. En nu, in de zomermaanden, is men begonnen aan den hoek Ryperweg het houtgewas te kappen, den hoogen heuvel weg te graven en gelijk te maken met den Bloemendaalschen weg. De eigenaren van den grond zijn daartoe kenne lijk overgegaan, omdat voor den hoogen bouw grond geen liefhebbers kwamen opdagen en ze die voor het vlakke terrein, waarop dezer dagen de borden niet „Villaterrein te koop" zijn herplaatst, wel verwachten. Die zandhoek is een vernieling van natuurschoon, maar de ontgravipg viel waarschijnlijk op grond van eenige wettelijke bepaling niet te verhinderen. Laat ons hopen dat er op het nu afgevlakte terrein eeu villa zal verrijzen, die eenigszins de vroegere hoogverrezene zal evenaren. (Wij voor ons kunnen het verdwijnen van Kenne merheuvel niet zoo sterk betreurendeze huizinge had oi. meer een stedelijk dan een landelijk aan zien. Ook had de heuvel o. i. een drukkenden in vloed op de omgeving. Wij deelen echter geheel den wensch van den schrijver, dat hier nu weer eens een villa verrijze, die een blijvend sieraad is van dit fraaie punt, tenzij de aangelanden het terrein koopen om er een schoonen lusttuin aan te leggen. R e d.) Ter gelegenheid van het Koninginnefeest zullen dit jaar, ten derden male, in onze Gemeente athletiek-wedstrijden worden georganiseerd. Zij zullen plaats vinden op Maandag 31 Augustus 1925, 's morgens van half tien tot één uur op het terrein der Bloemendaalsche Voetbalclub „Bloe mendaal", achter Zomerzorg, en gehouden worden onder goedkeuring en volgens de nieuwe bepalin gen van de Ned. Athl. Unie. Zij zijn opengesteld voor: 1. Inwoners der Gemeente Bloemendaal; 2. Leerlingen van Bloemendaalsche scholen 3. Leden van Bloemendaalsche sportvereeni- gingen 4. Zij, die werkzaam zijn bij Bloemendaalsche firma's of bedrijven. Deelnemers kunnen zijn Categorie A. Juniores van 14 en 15 jaar Categorie B. Juniores van 16 en 17 jaar en Categorie C. Seniores van 18 jaar en ouder. Voor den leeftijd geldt die op 15 Augustus. Het programma omvat TEGENOVER DE MIDDELB. TECHN. SCHOOL OPGERICHT 1903 Het beste adres voor EERSTE KLAS KLEEDING tegen b i 11 ij k e prijzen Juniores A 80 M loopen Speerwerpen (bamboe) Discuswerpen (licht) Kogelstooten (3 K.G). Verspringen met aanloop Hoogspringen met aanloop Estafette 4 X 80 M. Juniores B 80 M. Loopen 320 M. Loopen Speerwerpen (model) Discuswerpen (licht) Kogelstooten (5 K.G.) Verspringen met aanloop Hoogspringen met aanloop Estafette 4 X 80 M. Seniores 80 M. Loopen 320 M. Loopen Speerwerpen (model) Discuswerpen (model) Kogelstooten (7lU K.G.) Verspringen met aanloop Hoogspringen met aanloop Estafette 4 X 80 M. Deelname aan één loopnummer is voor allen verplichtverdere nummers naar keuze, doch hoogstens 1 spring- en 1 werpnummer. De idee driekampen, zooals vorige jaren, is losgelaten. Bij voldoende deelname zijn voor elk nummer van iedere categorie 3 prijzen beschikbaar, behalve voor estafette in iedere categorie 1. Inschrijvingsbiljetten zijn verkrijgbaar bij den heer Chr. de Vries, Verbindingsweg 34 alhier en moeten vóór 20 Augustus volledig ingevuld en onderteekend ingeleverd worden. De Athletiekcommissie vertrouwt, dat velen zich evenals vorige jaren geroepen zullen voelen een werkzaam aandeel aan dit athletiekfestijn te nemen en door het meenemen van familie, vrien den en kennissen onze mooie athletiek te propa- geeren. De Athletiekcommissie bestaat uit de heeren S. Hooy. D. Laan, Th. J. H. van 't Lam, H. A. v. d. Meij, P. C. André de la Porte, P. W. Walter, en den heer Chr. de Vries voornoemd. De athletiekwedstrijden hebben steeds veel be langstelling ondervonden. Wij wekken de inge zetenen, die een prijsje beschikbaar willen stellen, op hiervan kennis te geven aan den heer Th. J. H. van 't Lam, Molijnstraat 20 te Haarlem, die zoowel geschikte voorwerpen als bedragen om deze daarvoor aan te koopen, gaarne in ontvangst zal nemen of na gezonden bericht zal doen afhalen. Men is op het terrein tegenover Oud-Zomer- zorg en de voormalige gemeentelijke Zandspeel- plaats begonnen met de uitgravingen voor den bouw van het landhuis van mevr. Dudok de Wit geb. Moltzer. Het gebouw is ontworpen door den bekenden architect Hanrath, en in uitvoering bij de aannemers Janssen en Krom van Sandpoort, die ook (onder de architecten Mulder en Van Asdonk) de groote villa voor den heer Kruymel aan den Hoogen Duin en Daalschen weg bouwen. Aan het huis wordt een hooger gelegen garage en dienstwoning door een pergola verbonden, waar door een fraai geheel zal worden verkregen; het huis zal een rieten dak hebben en gebouwd wor den van de roode handvorm-zandsteen, die men ook ziet aan het kantoorgebouw van de Binnen- landsche en het landhuis der dames Bierens de Haan op Saxenburg, eveneens een werk van den heer Hanrath. Op het terras van hotel Duin en Daal zijn de kastanjeboomen van boven ingekort, omdat hun welige groei het uitzicht van uit het hotel te zeer belemmerde.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 1