ritslaan 9a lierhandel MEN rFENHAHDEL n ii Prima Belgische Anthraciet Fabrikant H. STAM, Haarlem Van fler Boon Wentliolt 'EPKES assee :ndaal pping c°. .2, en AFWERKING en Films N. VAN BAKEL JLOTTGERIMG E, Kleermaker ever jren )nades :rdam i KRUL Jr. TEL.10441 Brandstoffenhandel van IVEPFT-STGDMTj GOED-SHEL Vloeibaar Poetscrême Wettig gedeponeerd ORTHOPAEDIE W, IJSSELMUIDEN HAARLEM - TEL 13534 5RAAF 89 VEEN iraat 30, HAARLEM 3N 12918 nde Coupe LSCHEWEG 48 AN No. 139 No. 2 2.4.4.4 iiiiiiiiiiiimiiimiiiiiitii I DE EN AFDRUKKEN la HAARLEM n 10744 BLOEMENDAAL Telefoon 22012 M PRIMA MET, EIER- ET-, BRECH- 5C0KES 5 •RIA-BRON Buitenland. Brieven van een winkelier in ruste. Het Centraal Comité van de Jongeren Vredesactie Canada. Ontvangen Boeken en Tijdschriften. Land- en Tuinbouw. Japan. Waarom Amerika droog blijft. LET WEL OP, komt slechts naar HENSEN, Midden in de PAARLAARSTEEG, Want slechts HENSEN is de firma Waar men STEEDS HET BESTE kreeg. Hensen is ALLÉÉN gevestigd PAARLAARSTEEG (juist MIDDEN in) Denkt er aan, maakt geen abuizen, Loopt niet bij' een ander in. HAARLEM Zomerkade57 - Tel. 11516 f 2.70 p. H.L, f 3.— p. H.L. Ruime gelegenheid STCDMER'J-VERVERU, Het IDEAAL voor alle metalen is ElectroTechnisch Bureau Lood- en Zinkwerkersbedrijf Ventilatoren in alle prijzen Electr. Haarden, Strijkijzers Schemerlampen Ïein35 Haarlem 4 Concurreerend Adres voor alle soort Ortho- paedisch schoenwerk speciale Inrichting voor schoenen naar maat FRANKENSTR. 13 isd naar imer Lyceum OONNUMMES iiiiiiiiiiiiiiiiiini iiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiuiii llllllllllllllllllllllllllllltllllllM IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIII ^EERENDE PRIJZEN rlandsche onderneming. te Oberlahnstein. Haar restigd te Amsterdam, tie kantoor en pakhuizen terdam, Boompjes 40/4, a-Water regelmatig met 3 bron te Oberlahnstein jr huishoudelijk gebruik in Literschroefflesschen, sjoels luomngbubeaii, bioemendaaisghe uieo iet, bioemendaa hoogleeraren in te gaan. De waarheid omtrent Indië zullen wij in het vervolg dus bij wijze van spreken in den omtrek van Woerden moeten zoeken. In het echte Woerden zouden wij kans hebben mi nister De Geer te ontmoeten, die zich blijkens eene rede tot de Zuid-Afrikaansche landbouwers gesproken van landbouwstreken en -aangelegenhe den al aardig op de hoogte stelt, waarmede hij een guitig antwoord geeft aan mr. Van Haastert, die in „De R.K. Boerenstand" vrij onverholen de meening uitsprak, dat deze minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw van het laatste vak wel heel weinig verstond en in ieder geval in dit opzicht van zijn Departement wel niet veel bi- zonders maken zou. Te Haarlem is eene beweging, als dit woord niet te grootsch is, gaande (de Haarlemmers zijn in hunne „bewegingen" altijd zeer bescheiden) tot behoud van de nuttige school voor bouwkunde, versierende kunsten en kunst ambachten. Wij vertrouwen, dat de Maatschappij van Nijverheid hare sterkste krachten in het geweer zal roepen om deze instelling te doen standhouden en dat als Haarlem ze moet verliezen, er in onze gemeente of in Bloemendaal een be hoorlijk onderdak voor haar zal gevonden worden. In het Vredespaleis zijn de collegiën van de Akademie voor Internationaal Recht begonnen. Terwijl in Engeland, als in vele andere landen van Europa bezuiniging op het pro gram staat, in 't bizonder is zij van regee- ringswege aanbevolen aan de vlootvoogden, blijft Frankrijk hoewel nog steeds schulde- nares in het groot zoo van Engeland als van Amerika, zich in dure militaire avontu ren steken. I-n Marokko gaat het blijkbaar nog niet naar wenseh. Een officier, Reginald Kann, onlangs van uit Marokko in Parijs teruggekeerd, schrijft in de „Temps": „Overal zijn wij teruggeweken, bijna alle stammen in de nabijheid van de grens, die vroeger on derworpen waren, zijn nu in opstand, Abd-el- Krim heeft groote hoeveelheden oorlogsma- terieel op ons buit gemaakt, onze tegen slagen hebben grooten indruk gemaakt op de bevolking." Terwijl men in Parijs beraad slaagde over dit nijpend geval, ondergaan de Fransehen ook in Syrië een nederlaag tegenover de ingezetenen des lands, in op stand gekomen naar men zegt, omdat de Fransche regeering een ongeschikt officier tegen den zin der bevolking gehandhaafd had. De dreigende Engelsche mijnwerkerssta king, beraamd als terugslag tegen een voorgenomen loonsverlaging, is niet uitge broken, omdat de regeering in zoover tus- schenbeide is gekomen, dat ze uit landsgelden de mijneigenaren zal tegemoet komen. Kort daarop zijn in de katoenindustrie 160.000 mannen en vrouwen uitgesloten; ook in dat conflict toog regeeringsbemiddeling aan het werk. Het door de Franschen in Duitsch- land nog bezet gebied wordt allengs ont ruimd; de militaire tegenslagen der Fian- sehen in Afrika en Klein-Azië zullen wel mede daartoe hebben geleid. De Duitsche ex-kroonprins (door Ge deputeerde Staten van Noord-Holland met betrekking tot zijne weigering- als oud-Wieringsch ingezetene belasting te betalen in het gelijk gesteld) heeft een ook in ons land (o.a. in „De Groene") nog al be sproken boek, over de schuld aan den We reldoorlog geschreven, waarin het bekende dnitsch-nationalistische standpunt uitkomt. Te Saarbrücken is een complot van nationa listen ontdekt, om een dagbladredacteur te ontvoeren en voor een soort particulier ge recht (in de middeleeuwen noemde men ze Veemgericht) terecht te stellen. De duitsehe Rechter schijnt in zulke gevallen niet erg flink in te grijpen. De pruisische geest in de eerste faze van den oorlog over nagenoeg liet geheele duitsche volk vaardig, is niet één, twee, drie in iets beters om te zetten. In Amerika noemen de „vaderlanders", die buiten de bestaande regeeringsmachten om de macht willen uitoefenen, zich aanhangers of leden der Ku-Klux-Klan; 't zijn 'n soort „fascisten", 36.000 hunner hielden een op tocht; nadat standjes ontstaan waren, pakte de politie er 75 op. Tusschen Rusland en het overige Europa botert het nog niet. Men vertrouwt in het Westen de Sovjet-Russen niet, althans niet de machthebbers, omdat dezen ondubbelzin nig te kennen hebben gegeven niets goeds uit het Westen, dat nog steeds op en d'op kapitalistisch geregeerd wordt, te verwach ten. Upton Sinclair, de befaamde Amerikaan- sche schrijver, ook niet verrukt over het heerschende productiestelsel, staat blijkbaar op het standpunt, dat volksontwikkeling of arbeidersontwikkeling allereerst moet wor den bevorderd om betere toestanden in het leven te roepen. Hij heeft ten behoeve van het fonds tot nut van het algemeen (Fund for public service) een lijst van 300 der voor naamste in de wereldliteratuur bekende ge schriften opgesteld en geeft een ieder die daarin belang stelt gelegenheid mee te stem men over de 200 beste daaruit, die waard zouden zijn herdrukt en op groote schaal verbreid te worden. Zijn adres is Upton Sin clair Passadena, Californië U.S.A. Wie uwer zulk een lijst aanvraagt en ontvangt, doet ons genoegen met daaruit iets mede te deelen. Als tegenhanger van onze Hollandsehe kerkmagnaten, die zich nog nimmer in dien geest uitlieten, maar wel uitlatingen van het tegendeel in den mond van onder hun ker kelijk gezag staanden toelieten, heeft een En- Vinkhuizen, 29 Juli 1925 M'n beste Jongen In een der blaadjes in onze leesportefeuille las ik dezer dagen een artikel van een geleerden schrijver, die het verschrikkelijk vond, dat er in onze maatschappij zooveel menschen zijn, die niets doen en toch geld verdienen. In dat stuk moesten de rentetrekkers het geducht ontgelden. Daar je vader zich op het oogenblik tot de rentetrekkers rekent, heeft hij zich dat kwaadaardige artikel erg aangetrokken. Als ik wat vlugger met de pen was, had ik een ingezonden stuk aan dat blaadje geschreven, maar aan liep ik de kans, dat ik nog belachelijk gemaakt zou worden. En als ze dat dan in Leiden gelezen hadden, zou het jou geen goed hebben gedaan. Je moeder vond het een gemeen stukje. „Wat gaat het dien vent aan, wat wij met ons geld doenEn zoo is hetJe moeder heeft nooit meer school gegaan dan noodig was om te leeren lezen en schrijven (en wat aardrijks kunde), maar met d'r gezond verstand oordeelt ze toch dikwijls juister dan menigeen, die zooveel boeken gelezen beeft, dat hij alleen nog maai'het bestaan van een wereld-in de boeken kent. Zoo'n boekenmensch meent, dat alle menschen zich houden aan wat er in de boeken staat. Wat je moeder zegt is volkomen juist. Het gaat een ander niet aan, wat ik met mijn geld doe, wanneer ik mij maar eerlijk gedraag. Daar drijft de heele maatschappij op. Dat ik gespaard heb in mijn jonge jaren is m ij n zaak. Telkens, wan neer wij weer een flink bedrag hadden liggen, ging het naar de Bank. Of ik kocht een papiertje. Hoe het ook zij, ook van mijn gespaarde dubbeltjes hebben fabrikanten hun bedrijven kunnen gaande houden of uitbreiden. Had ik alles opgemaakt, en zou iedereen zoo doen, dan zou er nooit een machine bij komen en nooit een nieuwe fabrieks schoorsteen bijgebouwd worden. En waar zou bet naar toe gaan, wanneer wij in ons land niet steeds meer zaken kregen, die maakten wat wij noodig hebben? In het dorpskrantje stond onlangs, dat elk jaar er meer dan 80000 Nederlanders bij komen. Die nieuwelingen moeten eten, en kleeren hebben, en wonen. Om te kunnen leven moeten zij, zoodra zij daartoe in staat zijn, werken. Er moet dus voor gezorgd worden, dat er voor hen werkge legenheid is. En nu heeft Minister Colijn gezegd je ziet, dat ik m'n krant goed lees dat er elk jaar weer 500 millioen gulden noodig is, om die nieuwelingen aan het werk te zetten. Welnu, voor die millioenen zorgen de spaarders. Zij brengen als het ware al hun guldentjes in een potje bij elkaar en daaruit worden dan de onkosten betaald van het oprichten van zaken, het koopen van materiaal en het betalen van loonen. Wat die zaken dan opbrengen is voor een deel voor hen, die de zaken leiden, maar het is billijk, dat zij, die de zaken mogelijk hebben gemaakt, ook wat krijgen. De rentetrekkers leven niet op den zak van anderen! 'tis net andersom! Velen leven uit den zak van de rentetrekkers. Ik ben het wel eens met den schrijver van bet stuk in dat blaadje, dat het schandelijk is, zooals sommigen misbruik maken van de armoede van hunne medemenschen en hun geld tegen woeker rente uitleenen. Ook onder ons winkeliers, zijn velen de dupe van woekeraars. Maar hier moet de Staat ingrijpen door een behoorlijke regeling vau hetcredietwezen voorden Middenstand. Vooral in dezen tijd wordt veel gewoekerd en ik geloof niet, dat voldoende krachtig tegen de woekeraars wordt opgetreden. Moeder zegt, dat dit ons ook niet aangaat. Maar zoo zijn wij, zal ik maar zeggen, niet getrouwd. Vrijheid, blijheid. Allebei! Niet alleen vrijheid. De regeering is er voor, om te zorgen, dat door de vrijheid van den een, de ander geen ellende lijdt. Het sparen van Jan, Piet en Klaas moet voordeel opleveren aan hen zei ven, maar ook aan de gemeenschap. En dit kan men het best verwezenlijken door te zorgen, dat Jan, Piet en Klaas uit eigenbelang hun spaarduitjes in goede zaken steken. En hiermee ben ik op de kwestie gekomen, die wij Dinsdag op de Soos hebben besproken. Sparen is op het oogenblik voor velen onmo gelijk, omdat alles zoo duur is. En zij. die wel sparen kunnen, huiveren om het bespaarde in zaken te steken. Als dit verandert komen er vanzelf weer spaarders. En ik ben het eens met onzen notaris, die opmerkte, dat een volk wel varend is, wanneer er veel rentetrekkers zijn. Daarom, m'n jongen, werk hard, leg wat op zij en.... laat er andereu mee werkenI Dan vaar jij er wel bij en ook zij, die met jouw spaarduitjes een boterham verdienen. Wees gegroet door je Vader zal eene Internationale Conferentoe houden op 27-31 Aug-, te Soesterberg'. Het program luidt aldus: 27 Aug. 3—5 uur: Aankomst der deelnemers; 5 uur: Opening door den Conferentieleider Ds. W. R. M. Noordhoff; 7.30 uur: Inleidende bespreking, waarvoor gevraagd mr. Bierens de Haan. 28 Aug. 9.30 uur: Lezing van mr. Joekes over „Het werk van Hugo Grotius"; 7.30 uur: Lezing van Georges Duhamel over „Le Pa cifisme Individuel". 29 Aug. 9.30 uur: Lezing over „De Interna tionale Arbeidersbeweging", gevr. Mr. Brown, Secretaris van het I.V.V.; 7.30 uur: Lezing over „The English Pacifism" door Mr. Walter Ayles (Quaker) en over: Der Deutsche Pazifismus, door Decker. 30 Aug 10.30 uur: Religieuse samenkomst onder leiding van 's avonds: Muziek avond. 31 Aug. 9.30 uur: Lezing van Carry van Bruggen over: Vaderlandsliefde, menschen- liefde en opvoeding; 2 uur: Sluiting der Con ferentie. Voor de Hollandsehe deelnemers is de prijs gesteld op 15. Voor het bijwonen eener enkele lezing- (indien er plaats is en vooraf aangevraagd wordt) op 2.Onder dezelfde voorwaarden 1 naehtlogies 1.—, een diner 1.ontbijt en koffiedrinken 0.50. Opgave voor 15 Augustus: Leni Moulijn, Prinsevinkenpark 33, Den Haag. Voor hen, die niet voldoende kennis van vreemde talen hebben, zij nog medegedeeld, dat iedere lezing en bespreking wordt vertaald. bracht en goedgekeurd in de ledenvergadering van 30 Juli 1925, o.a. het volgende Het is ons aangenaam te kunnen constateeren, dat het jaar 1924 een in vele opzichten voorspoedig jaar voor onze vereeniging is geweest. De financieele uitkomsten zijn bevredigend ge weest en geven aanleiding om den leden 15procent van het bedrag, dat als voorschot is betaald, terug te genen, waardoor de omslag 23$°l(1 lager is dan de Rijks-premie. In het jaar 1924 werden aangemeld 719 schade gevallen en wel 37 van vrouwen en 682 van mannen. De oorzaken der ongevallen waren 29 door gebruik van voertuigen bewogen door dieren of personen; 4 door gebruik van voertuigen bewogen door andere middelen 1 door gebruik van vaartuigen 20 motor- en gewone rijwielen, waarvan I door gebruik van motorfiets 38 door omgang met paarden 36 hoornvee 5 andere dieren 9 werktuigen met mechani sche inrichtingen 1 werktuigen zonder mecha nische inrichtingen; 95 val van liet slachtoffer, voor zoover niet behoorende tot een andere rubriek 56 door val van een voorwerp 79 knellen, schrammen, stooten 52 vertillen, verrekken, verstuiken 150 gebruik van gereedschap 15 wondinfectie geen te water geraakt 1 den electrischen stroom 21 diverse oorzaken en 107 geen bedrijfsongeval, waarvan er 89 niet en 18 gevallen als bedrijfsziekte in behandeling zijn genomen. Omtrent den duur der arbeidsongeschiktheid wordt opgemerkt, dat: 68 gevallen een duur hadden van minder dan 3 dagen 531 gevallen een duur hadden van 3 tot 42 dagen 13 42 tot 75 dagen (voorloopige rente) 9 gevallen een duur hadden van 75 tot 100 dagen (voorloopige rente) 7 gevallen een duur hadden van meer dan 100 dagen (voorloopige rente) 2 gevallen van blijvende invaliditeit; en geen geval met doodelijken afloop. Van de 7 voorloopige rentetrekkers met een duur van meer dan 100 dagen, zullen er vermoe delijk 5 invalide blijven: 1 fractuur rechter elleboog en onderbeen 1 peespanaritium linker ringvinger; 1 kneuzing rechter borsthelft; 1 sclieurwond linker duim 1 hoofd- en schouderfractuur. Er blijkt verder uit 't verslag dat er een ge troffene was, die sterk van simulatie en aggra vatie verdacht werd en op advies van den Medi- schen Adviseur is opgenomen in een Internaat voor ongevalspatiënten, waaruit hij na pl.m. 5 maanden totaal genezen is ontslagen. Voorts dat de reserve voor nog verschuldigde en begroote uitkeeringen op 31 December 1924 en de contante waarden voor de vermoedelijk blij vend invaliden van 1923 en 1924 werden vastge steld op f 32.373.255. De reserve voor rentetrekkers werd per 31 December 1924 berekend en bedroeg f 27628. Onze administrateur, de Ongevallen-Verzekering- Maatschappij Fatum, heeft voor administratie kosten in rekening gebracht een bedrag van f 1.44 per f 1000.— loon. Het voorschot werd berekend naar een premie voet, die 10 procent lager was dan de Rijkspremie- voet voor veehouders f 12.96 1 f ]nnn_ voor landbouwers 12.24 arbeidsloon, voor tuinders 7.20 Aangezien, zooals reeds gezegd, de verkregen resultaten aanleiding hebben gegeven om 15 pro cent van het voorschot terug te geven, bedraagt de omslag voor veehouders f 11.02 10.40 Per f 100°' ander land; hij weet dat zijn loon hooger is dan dat van den werkman in onverschillig welk land; hij weet, dat zijn huis beter is ge meubileerd dan vroeger; en deze wetenschap is hem meer waard dan alle borrels in de wereld. W. Paxton, „The truth about pro hibition". „De Blauwe Vaan." De wetgevende macht van de provincie Ma nitoba heeft als haar opvatting te kennen gegeven, dat het de plicht der overheid is, door middel van de onderwijsinrichtingen, de jeugd vertrouwd te maken met de weten schappelijk vastgestelde gevolgen van het gebruik van alcoholische dranken. Teneinde dit op bevredigende wijze te kun nen doen, zullen de leerkrachten aan Hoogere en Middelbare scholen over de verschillende kanten van het alcoholvraagstuk worden onderricht. „De Blauwe Vaan". „F o c u s". Het eerste Augustus-nummer van het foto blad „Focus", het aantrekkelijke orgaan van de amateur-fotografen, dat innerlijk en uiter lijk steeds zoo voortreffelijk is verzorgd brengt een prachtige kleurenplaat, voorstel lend een hoekje van de bloemententoonstel ling, dit voorjaar te Heemstede gehouden. Het is een reproductie naar een Jos Pe kleu renfoto, een der nieuwste methoden van kleu- ren-fotografie, die den laatsten tijd zeer te recht veel opgang maakt. Verder bevat dit nummer een aantal groote reproducties naar werken van J. v. d. Pant, New Westminster, Canada. De maker dezer foto's was oorspronkelijk Journalist te Haarlem, doch heeft in Canada de fotografie als vak gekozen en behoort daar nu tot de meest gewaardeerde foto-artis- ten. De voortreffelijke reproducties, die „Fo cus" van zijn werk brengt, geven inderdaad een uitnemend beeld van de artistieke opvat ting en het technisch kunnen van dezen ta lentvollen Hollander. Deze reproducties ver schijnen naar aanleiding van een one man show van werken van Van der Pant, gehou den te Vancouver. Bij de reproducties schrijft Joh. Helders, een aldaar gevestigd Hollan der een zeer waardeerend artikel. Verder bevat dit „Focus"-nummer een uit voerig verslag van de Internationale Foto tentoonstelling te Bandoeng, ter gelegenheid van de Jaarbeurs aldaar gehouden. De be langstelling voor dezen salon uit de geheele wereld was zeer groot. Tevens is opgenomen een lijst van bekroningen, waaronder vele bekende Hollandsehe namen te vinden zijn. In de rubriek „Tochten voor Landschaps- fotografie" verschijnt een dichterlijk artikel van de hand van H. T. Verdonk over het pol derland bij Haarlem. Dit artikel is vergezeld van drie fraaie reproducties naar mooie foto's. De rubriek „Geïllustreerde Critiek" brengt aan de hand van een drietal foto's een opbouwende critische bespreking daarvan. Een zeer merkwaardig beeldje in deze serie Wij lezen in het Verslag ingevolge artikel 13b Selsch roomsch-katholiek kardinaal, de heer der statuten, over het jaar 1924 (2e boekjaar) der Bourne, zich sterk uitgelaten tegen de ver menging van godsdienst en politiek. Onderlinge Bedrijfsvereeniging „Land- en Tuln- bouwbelang", gevestigd te 's Gravenhage, uitge^ voor landbouwers voor tuinders 6.12 arbeidsloon. Onlangs is te Tokio een vierdaagsche con ferentie over enkele sociale onderwerpen ge houden, waaraan 1700 vertegenwoordigers van allerlei vereenigingen deelnamen. Ten aanzien van het alcoholvraagstuk werd be sloten aan het parlement te vragen de leef tijdsgrens voor het verbod van verkoop van alcoholica aan jeugdige personen te verhoo- gen van 20 tot 25 jaar. Daarmee zullen de meeste studenten en soldaten onder het ver bod vallen. Aan het Departement van Onderwijs wordt verzocht, in de schoolboeken voor de volks scholen een uiteenzetting van het alcoholis me op te nemen en in alle onderwijsinrich tingen het gebruik van bedwelmende dran ken te verbieden. Bovendien wordt aan de departementen van Onderwijs en Binnenlandsche Zaken verzocht commissies in te stellen met op dracht, de sociale zijde van het alcoholvraag stuk in Japan nauwkeurig te onderzoeken. „De Blauwe Vaan". Wanneer de werkman in Amerika beslist, dat de drooglegging moét worden opgeheven, zal zij verdwijnen; maar er zijn op het oogen blik nog geen teekenen die erop wijzen dat hij tot den ouden toestand wenscht terug te keeren, zelfs niet in gewijzigden vorm. Hij weet dat de Vereenigde Staten de malaise in zaken spoediger te boven waren dan eenig Voor de maanden MEI geel ik 30 cent reductie JUNI 20 JULI 10 per H.L. franco bergplaats lincol polish wanneer U bi) het koopen v. uitsluitend op den prijs let Een costuum. dat U alleen maar koopt omdat het goedkoop is. zal er ook altijd uitzien Onze EERSTE KLAS ENGELSCHE GEMAAKTE HEERENKLEEDING is in verhouding tot de prima kwaliteit der stoffen laag gesteld in prijs Ze wordt door uitsluitend eerste krachten met gebruik van prima fournituren vervaardigd, vandaar haar duurzaamheid en elegant model; terwijl een groote verscheidenheid van modellen in elke maat een onberispelijken pasvorm voor ieder figuur garandeert De recommandatie bewijst het. Tel:11265y^Tlimpelierjstrat" JUT*»# Culbert - cost uums in de nieuw ste dessins en modellen, vanaf f 32.50 )ongcheeren-costuums. 20.— Gabardine regeii|assen -25.— Sportcostuums, Linnen costuums, Flanellen pantalons enz.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 3