Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Santpoort, Schoten, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang A.ïï.v.d. STEUR Jr. L. FABER Zn. i Strijkinrichting port onder garantie Exploitatie: LEIDSCHE UITGEVERSMAATSCHAPPIJ, OUDE RIJN 39, LEIDEN, Telefoon 53 en 73. F. H. SMIT Heeren- en Dameskleermakerij Hotel Dein en Dael - 19e JAARGANG ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1925 No. 33 :ns ruto's te huur Bericht. Menschen. ELECTRISCHE REPARATIE-INRICHTING KL. HOUTSTR. 10 TELEF. 2896 CONCURREERENDE PRIJZEN EH VLUGGE BEDIENING UITGEVER. KUNSTHANDELAAR Garage F. STAPPERS Gedempte oude Gracht ao, haarleiïi Plaatselijk Nieuws. Kleverparkweg 154 - Telefoon 10303 Predikbeurten Burgerlijke Stand. Uit de Omstreken. ZONDAG Hamiddag- en Avondconcert ;kt*ruij isjesnuam. i (werkwoord). ten om 'n handkar voor- e krijgen. sin. ïoeisel. t aan 't begin en eind van brood zit. g- maakt ge uit de woorden iar" sdeel. iertje dat in groot aantal weggaan, plaats van 9 letters in heerlijke tijd. plaats in N.-Holland. een rond figuur, groote vogel, richting. woonplaats v. duiven, noemt ieder zichzelf, kanaal in N.-Friesl. i de reus Goliath, als hij thter opeten oud-Hollandsche raadsels). HAARLEM LOEMENDAAL, Tel. 22444 ïRVEEN, TELEFOON 3816 1. Rustenburger! 14r >299 - Boschlaan 7 hij een anderen man in eindigde dan met de id van zijn hoed te bren- schikking, die niet van 5 hij toch een betere ver ader; soms schaamde hij Er was nu heelemaal jn vader en om een heer te it toch onmisbaar, naar ,t men den hoed op de wist af te nemen, was lang. lar de publieke Carnegie te zich daar in Bryce's wealth, met een air van tan, maar ieder oogenblik n rand van het boek om liemand naar hem keek. hij eenige magazines, be- iperen houder geschoven udeerde de isothermische poosje, alsof hij daaruit ies putte. Deze weervoor- an vorigen dag. Aan den aalgravure van Lincoln; taan, draaide zijn hoofd t naar den anderen met een autoriteit op kunst- lie details kon waardee- eteekend waren om door zelfs maar opgemerkt te (Wordt vervolgd). BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD Abonnementsprijs van Het Bloemendaalsch Weekblad per jaar f 3.50, per half jaar f 1.75per 3 maanden f 0.875. De prijs voor afzonderlijke nummers is 5 cents. Abonnementen kunnen met elk nummer beginnen. Adres voor redactie en administratie te Haarlem bij: Boekhandel EDW. JORIS, Groote Houtstraat 94, Telefoon 13684. Hulpadressen voor redactie en administratie: Duinwyckweg 3, Tel. 22177, Bloemendaal en Ged. Oude Gracht 63. Tel. 11862, Haarlem. Advertentiën18 cents per regel, bij afname van 500 regels of meer, korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels f 1.50, elke regel meer 15 cents. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief, dat op aanvrage verkrijgbaar is. De directie der L. U. M., Oude Rijn 39, ver zoekt ten behoeve der Redactie van dit blad hen, die genegen zijn geregeld op te treden als be richtgever voor een der aan het hoofd van het blad genoemde plaatsen, ook voor het leveren van vergaderingsverslagen, schriftelijk zich tot haar te richten, onder vermelding van tegen woordige betrekking en condities, en onder toe zending van eene proeve van berichtgeving ter beoordeeling van hand, taal en stijl. Ook dames en jongelieden komen in aanmerking. 22 Augustus. Nadruk verboden) Wie het voorrecht geniet, te wonen op een plek, waar natuur- en beschavingsleven elkaar raken, kan spoedig de bezoekers, die hij ontvangt, in twee groepen onder scheiden. Er zijn er, die het liefst met hem de natuur intrekken, om in de ongerepte rust van bosch of duinen de eenzaamheid te zoeken en anderen, die hem uitnoodigen, mee te gaan flaneeren langs de straten der stad. Over 't algemeen houdt men laatstge noemden voor oppervlakkigen, die zich aan den schijn vergapen. Hoe kan men den rusteloozen stroom van banale menschen verkiezen boven de stille pracht van hei en dennen? Is het geen blijk van geestes armoe, deze vreemde voorkeur voor het gezelschap van menschen? Het komt mjj voor, dat men met zulk een oordeel een groep te kort doet, die tegenover de andere groep evenveel recht van bestaan heeft. Het neerzien op menschen in tegenstelling met de natuur heeft zijn bedenkelijke zijde. Ik geloof niet, dat Yan Eeden, die in het eerste deel van den Kleinen Johannes zijn afkeer van menschen lucht door ze als een smakelooze troep te doen neerstrijken in Windeleind's lieflijke domein, later deze tegenstelling nog voor zijn rekening heeft durven nemen, als hij in het derde deel van zijn boek alle aandacht tezamentrekt op de povere, schamele figuur van den scharenslijper Marcus Yis. Het is, vooral in den zomertijd, wanneer de natuur praalt in volle pracht, zoo ge makkelijk af te geven op de „dagjesmen- schen", die haar ontwijden. Doch er ligt in dezen afkeer van menschen, die een vlucht uit de maatschappij beteekent en in menschenschuwheid ontaarden kan, iets ongezonds en iets lafs. Het is waar, menschen zijn vaak onsmakelijk en vaker nog onge makkelijk van niets in de wereld heeft men zoo'n last als van menschen; ze zijn gevaarlijker dan roofdieren, valscher dan slangen, opdringeriger dan muggen en vlie gen. Maar ze vormen ons natuurlijk gezel schap; ze zijn vleesch van ons vleesch en bloed van ons bloed, en, wanneer wij de bestemming van ons leven bereiken en de liefde leeren kennen of haar zuster de vriendschap, zijn het menschen, die onze ziel vervullen met het hoogste geluk. Onze moeder is een mensch en onze kinderen zijn menschen. En wanneer wy ergens op straat een oude vrouw ontmoeten, zp moge er nog zoo terugstootend uitzien, dan hebben wij te bedenken, dat die vrouw iemand's moeder is en dat de straatjongens, op wie wij ons zoo driftig maken, iemands kinderen zijn. De mensch is de kroon der schepping en de natuur wordt in den mensch eerst ver heerlijkt. Menschenschuwheid is een bewijs van zwakte; het is het teeken, dat men zich nog niet heeft weten op te werken tot het begrijpen van dat wel zeer ver wikkelde, maar in zijn tegenstrijdigheid toch altijd buitengewoon belangwekkende wezen: de mensch. Menschenschuwheid is een bewijs, dat men zich nog laat afstooten door uiterlijke bijkomstigheden, die men moet doorgraven om tot de innerlijke kern te geraken; een bewijs van onmachtige kleinzeerigheid. Menschen kunnen stooten, menschen kunnen pijn doen en last ver oorzaken, maar de doornen, die ons ver wonden, beschermen de heerlijkste roos. Men veroordeelt de maatschappij niet, door haar te ontvluchtenmen veroordeelt zichzelf. Natuurlijk heeft ook deze zaak haar keerzijde; men kan zich ook te sterk aan de menschen hechten en zich zoo verwik kelen in het kluwen der maatschappij, dat van alle soorten Schoenen en Laarzen HAARLEM, Groote Houtstraat 69 - Tel. 404 LIJSTENMAKERII TELEFOON 14454 le klasse Reparatie-inrichting. Expertise men de eenzaamheid vreest. Dan verliest men de ontvankelijkheid voor de bekoring der ongerepte natuur, die haar eigen aan trekkelijkheid heeft. Tegenhanger van de menschenschuwheid is de houding van dien wereldling, die, op een klein dorpje gelo geerd, verzuchtte, dat hij het er heel goed zou kunnen uithouden, zoo ieder grassprietje een mensch ware. Ook een grassprietje is mooi en een zonsondergang op de eenzame hei is de moeite waard, maar ik houd het met Goethe, die Wilhelm Meister tegen Philine laat opmerken, dat van alle dingen in de wereld de mensch voor den mensch toch het be langwekkendste is. „Al het andere, dat ons omgeeft," zegt hij, „is 6f slechts element waarin wij leven öf werktuig waarvan wij ons bedienen". En hij vergelijkt de natuur met het tooneel, waarop de voortreffelijkste décors niet tot hun recht komen, zoo de acteur niet boeit, doch de boeiende speler ons ook het ontoereikendste décor doet vergeten. Wilhelm Meister merkt hierbij op, dat het echter slechts weinigen gelukt, men schen om zich heen te verzamelen en zich in de menschen te verheugen. Hierin heeft hij volkomen gelijk. Het genieten van de menschen is een gave, die men moet ont wikkelen, gelijk het genieten van schilder kunst of muziek. Al komt ook in dezen de één bevoorrechter ter wereld dan de ander, wij kunnen ons allen toch aanwen nen, de menschen met meer belangstelling en vreugde gade te slaan. Want ook hier hangt bijna ailes af van onze verbeelding. De menschenbater ziet de geheele samenleving als een troep af zichtelijke wezens, maar de menschenmin- naar geniet. Wanneer Heine, de groote Duitsche dich ter, de straat opging, gevoelde hij zich oneindig rijk. Hij beschouwde de menigte, die hij ontmoette als zijn particuliere bron van vermaak, en als hij al die zoo uiteen- loopende typen en excentriciteiten de revue liet passeeren, die zijn dichterlijk genie door hun bestaan bevruchtten, sloeg hij de handen ineen van verrukking, dat dit nu alles van hèm was! Maar het zijn niet slechts de opzichtige figuren uit de menschenmenigte, die onze verbeelding kunnen bevruchten. Het zijn de gewone, normale, voor banaal versleten medegenooten, in wier ziel wij ons moeten trachten te verplaatsen om ons leven ver rijkt te zien. Zjj allen vormen, stuk voor stuk, een wereld op zich zelf, een bonte, tegenstrijdige tragische wereld vol smart en schoonheid, en zoodra wfj ons in een mensch verdiepen, wordt het poverste menschenleven voor ons mysterieuser en majestueuser dan alle beuken en dennen tezamen. C Op het hoekterrein aan den Bloemendaalschen weg hoek dr. D. Bakkerlaan is het bouwvlak uit gezet voor eenige winkelhuizen! Bouwer is de bekende aannemer de heer F. Broersma, te Haarlem dit waarborgt goed en degelijk werk. Het is te betreuren, dat hiermede het door de architecten Mulder en Van Asdonk ontworpen plan voor een groot monumentaal dorpsplein met lage winkel huizen definitief onmogelijk is geworden. Nog blijft er ruimte voor een kleiner plein tegenover Voorduin. Misschien, dat het gemeentebestuur er nu voor gevoelt om dit zelf eens aan te pakken. Als wij goed zijn ingelicht hebben B. enW. het advies der Gezondheids-commissie gevraagd op een door den Ir. Joseph Cuypers ontworpen uitbreidings plan voor dat gedeelte der wijk Bloemendaal, het welk wordt ingenomen door de buurt Bosch en Duin, Wildhoef, de Schapenduinen en de bezit tingen van mevr. Van der Wyck en de ervan Van der Vliet tot aan het Provinciaal gesticht. Daarop is o.a. ontworpen een groote verkeersweg van 30 M. breedte van af den Kennemerweg noordelijk om de huizinge Wildhoef heen via Donkere Laan, het gemeentelijk Sportterrein en Zomerzorger laan naar den weg naar 't Kopje. Ter ontlasting van den Kennemerweg en evenwijdig daaraan is door Wildhoef een weg gedacht van 16 M. breedte. Voorgesteld wordt een bouwverbod te leggen zoowel op den Vijver in Wildhoef met eenige daar omheen ^liggende gronden, als op de bestaande Sportterreinen, het meertje van Caprera en op een groot gedeelte van den zich van daar tot den Bergweg uitstrekkenden grond De Duinwijckweg is doorgedacht om uit te monden in een nieuwen ongeveer den duinvoet volgenden 12 meter breeden weg, die den nieuwen grooten ver keersweg met den tot 10 M. te verbreeden Berg weg zal verbinden. Het is te hopen, dat er reeds nu op wordt gerekend zooveel mogelijk geboomte te laten staan, in het bizonder de boomen langs het zuidelijk sportterrein, waaronder enkele reuzen, die de liefde en bewondering van omwonenden en vreemdeling tot zich trekken en die steeds een overweldigenden indruk maken. De boerderij „'tHuis te Bloemendaal" zal komen te vervallen. Wij wijzen amateur fotografen op de nu nog be staande gelegenheid om bij verschillende weers gesteldheid opnamen te maken van schoone plek ken, die weldra op 't onverwachtst kunnen ver dwijnen. Het op dit ontwerp volgende vastgestelde plan wordt overeenkomstig de wet t. z. t. voor be langhebbenden op het Raadhuis ter inzage neder- gelegd. Rechte wegen zijn op enkele uitzonderingen na vermeden; het geheel maakt een goeden in druk. Het zilveren jubileum van Pastoor L. J. Willenborg. Groot was Zaterdagavond de belangstelling, toen pastoor L. J. Willenborg met den trein van 6.21 te Santpoort aankwam. Per rijtuigen, vergezeld door eenige geestelijken en gevolgd door het kerkbestuur en het St. Bene- dictus Woningbouwbestuur werd in optocht langs de Jan Gijzen vaart naar den Woningbouw ge gaan Gekomen vóór het versierde Benedictus-beeld, werd stil gehouden en de kinderen der leden, getooid met prachtige bloemen en wit-gele vlag getjes, zongen den jubilaris toe. Er heerschte een ware feeststemming, welke nog verhoogd werd door de prachtige versiering en gekleurde electrische verlichting. De jubilaris sprak de ouders en de kinderen hartelijk toe en dankte allen voor deze huldiging. Vervolgens werd de tocht voortgezet naar Dennen heuvel, alwaar den jubilaris eveneens werd toe gezongen door de met bloemen getooide kinderen van het St. Jozefsgesticht. Nadat een foto was gemaakt van den jubilaris en ook de kinderen en zusters toegesproken waren en de jubilaris zijn dank had betuigd, werd per rijtuigen naar de kerk gegaan. Ook hier was de intocht schitterend. Het groen en de bloemen waren niet gespaard en bovendien was een eerewacht van kinderen en misdienaren opgesteld. Er waren zooveel menschen, dat de kerk allen niet kon herbergen en velen zich met een plaats in den tuin moesten tevreden stellen. Den jubilaris werd een welkomstlied toegezon gen, waarna de kapelaan dezer parochie, de heer J. van Muyen een toespraak hield. Na afloop van een plechtig lof werd nog een priesterlied gezongen. Naar keuze kan worden geschoten op een der vorengenoemde data. De prijzen welke beschikbaar zijn gesteld be staan uit kunstvoorwerpen, terwijl door de Nat. Landstormcommissie voor de 3 schutters met het hoogst aantal punten resp. een verguld zilveren, een zilveren en een bronzen medaille zijn beschik baar gesteld. Als rozenprijs is een kleine zilv. medaille beschikbaar gesteld. Aangezien dit jaar de deelname aan de schietoefeningen bijzonder groot is geweest, zal men elkander op schuttersgebied niet veel toegeven en wordt men verzocht, met het oog op den tijd, bij den aanvang tegenwoor dig te willen zijn. De St. Crt. 157 bevat de statuten van de „Ver- eeniging van Jeugdwerk", alhier. Het concert van „Euterpe". Wij genieten de laatste weken wel van goede muziek-uitvoeringen. Zoo gaf Woensdagavond het kranige Symphonie-orkest „Euterpe" in het Bloe- mendaalsche Bosch onder leiding van den heer J. A. Meng een concert, dat veel welverdienden bijval genoot. Er waren ook thans veel liefhebbers opgekomen, die in een gul applaus hun dankbaarheid voor het gehoorde tot uiting brachten. Alles had een gezellig verloop en zal vele aan gename herinneringen achterlaten. Het concert dat het Christelijk Fanfarecorps „Sursum" Zaterdagavond in de Schapenduinen heeft gegeven (ook hier zwaaide de heer Meng den dirigeerstaf), en waarvoor de heer Bierens de Haan het mooie bosch had afgestaan, mag even eens goed geslaagd genoemd worden. Het orkest was prachtig op dreef en alles werkte mede om de uitvoering zoo uitnemend mogelijk te doen zijn. Luisteraar. TEGENOVER DE MIDDELB. TECHN. SCHOOL OPGERICHT 1903 Het beste adres voor EERSTE KLAS KLEEDING tegen billijke prijzen Inbraak te Overveen. Dinsdagavond hebben inbrekers gepoogd hun slag te slaan in de woning van den heer L. aan den Zijlweg. Doordat de heer L. vroeger thuis kwam dan de heeren dachten, werden zij in hun werk gestoord en kozen het hazenpad. In de slaap kamer was alles reeds overhoop gehaald, doch er wordt gelukkig niets vermist. Natuurlijk stelt de politie een onderzoek in. De schietwedstrijden van het Landstormkorps „Kennemerland". Evenals verleden jaar zullen ook dit jaar de vrijwilligers van opgemeld korps der afdeelin- gen Haarlem, Schoten en Bloemendaal kunnen deelnemen aan een schietwedstrijd. Ook de vrij willigers der Landstormkorpsen motor-, spoorweg en vaartuigendienst mogen hieraan deelnemen, mits woonachtig te Haarlem, Bloemendaal of Schoten. Data en uren der wedstrijden zijn: Zaterdagen 22 en 29 Augustus en Donderdagen 27 Augustus en 3 September en wel op Zaterdag van 2.30 tot 4.30 en Donderdag van 6.30 tot 8.30 uur nam. Bloemendaal en de stormramp in den Achterhoek. Ook Bloemendaal zal zijn aandeel leveren in de algemeene liefdadigheids-uitingen voor de slachtoffers van de vreeselijke stormramp in den Achterhoek. In Aerdenhout is reeds een collecte gehouden, die f 733.75 opbracht. Verder zullen door B. en W. collecten worden georganiseerd in Bloemendaal, Overveen en Voge lenzang. Wij achten het onnoodig om nog een opwek king hieraan toe te voegen. Ieder zal geven naar draagkracht. Onze gemeente dient een schitterend figuur te slaan. Aanrijdingen. De Zaterdag van verleden week heeft zich door eenige min of meer noodlottige aanrijdingen ge kenmerkt. 's Middags kwam een motorrijder uit Amsterdam op den Zeeweg in botsing met een auto uit Zand- voort. De motorrijder kwam te vallen en bekwam een beenwond, terwijl zijn kleeren deerlijk werden gehavend. Omstreeks denzelfden tijd bereed de heer M. uit Overveen per rijwiel den Bloemendaalschen weg en viel over een steen. Toevallig kwam juist een rijtuig achter hem aan, dat over de fiets reed, welke ernstig beschadigd werd. En 's avonds kwamen op de Dr. Dirk Bakker laan twee auto's met elkaar in botsing, doordat een de bocht naar den Bloemendaalschen weg te kort nam. Van beide auto's werden echter alleen de spatborden beschadigd. Gereformeerde Kerk van Bloemendaal ZONDAG 23 Augustus. V.m. 10 uur en nam. 5 uur, Ds. B. van Schelven, van Overveen. Ned. Herv. Kerk Bloemendaal. V.m. 10 uur, Ds. J. D. van Arkel, em. Lokaal Overveen. V.m. 10 uur, Ds. J. Roos, em. Gebouw Maranatha geen dienst. Bloemendaal. Bevallen: J. E. C. Boom—Kruseman Aretz, z. E. A. J. M. van Emmerik—Staal, d. M. B. Bijvoet— Roozen, z. M. de Vries—van Lammeren, d. C. E. Kemper—Siebeling, 3 d. Ondertrouwd: A. A. Goemans en W. Ruig- rok. G. H. van de Klashorst en M. C. Verbeek. M. J. F. de Jong en M. C. Homburg. Getrouwd: C. B. van Niel en Ch. van Hemelt. Overleden: M. Steenmeyer, 64 jaar. Santpoort. ZONDAG 23 Augustus. V.m. 10 uur, Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. „Bloedverwant of Geestverwant?" Lk. 8:20—21. Haarlem. Een betreurenswaardig incident bij de H. O. V. De weg dien de Haarlemsche Orkest-Vereeniging den laatsten tijd bewandelt, gaat waarlijk niet op rozen. Daar is eerstens de dood van den algemeen zoo vereerden voorzitter, den heer A. Koolhoven welk overlijden een schier niet te overkomen ver lies voor de vereeniging beteeken de. Toen werd door de benoeming van den heer W. Dyserinck balsem op de wonde gelegd, tot ons nu de mis troostige tijding bereikt, dat deze zich genoodzaakt ziet als voorzitter af te treden. De heer Dyserinck acht deze taak te zwaar voor hem Uit piëteit voor den laatsten wil van den heer Koolhoven had hij het voorzitterschap aan vaard, doch nu hij gevoelt dat dit beter aan een ander is toevertrouwd, heeft hij zonder aarzelen tot aftreden besloten en dit in een schrijven aan het bestuur kenbaar gemaakt. Dit feit staat dus niet in betrekking tot de ge beurtenis, die zich deze week in den boezem van het orkest heeft afgespeeld. De harpiste, mej. Samuels, heeft n.l. een conflict met het bestuur der H. O. V. gekregen, doordat zij tegen 1 October haar ontslag heeft aangevraagd. Op zich zelf lijkt dit heel onschuldig, maar mej. S. heeft aan den heer Gerharz en het orkest haar opleiding te dan ken, ontving het maximum-salaris, zijnde f 120. per maand en was van de Houtconcerten vrijge steld. Om die reden had de heer Gerharz haar verzocht aan het orkest nog eenige jaren haar krachten te wijden, hetgeen zij beloofd had. Door haar ontslagaanvrage heeft zij die belofte ver broken, waarin het bestuur aanleiding vond haa!; met veertien dagen te ontslaan en haar voor den nog restenden tijd het halve salaris uit te betalen, waartoe het bestuur volgens een oorspronkelijke overeenkomst het recht bezat. Mej. Samuels nam hiermede geen genoegen, de Bond van Toonkunstenaren sprong voor haar in de bres en het gevolg was, dat een gedeelte der orkestleden Maandagmorgen de repetitie verliet, omdat mej. Samuels de toegang was ontzegd. Veel is toen over deze aangelegenheid geconfereerd tusschen twee bestuursleden van den Bond en den heer Van Zanten, secretaris der H. O. V. en den heer Gerharz, met het gevolg, dat de orkestleden ten slotte de salarisregeling ten opzichte van mej. Samuels aan het bestuur der H. O. V. over lieten. Alles bleek dus een storm in een glas water te zijn. Het op zich zelf weinig belangrijke feit heeft echter, naar wij vernemen, in verschillende kringen te Haarlem ontstemming verwekt en begrijpelijk is, dat ook het bestuur der H. O. V., hetwelk alles belangeloos voor het welzijn der orkestleden ver richt, weinig gesticht is over de houding van een deel der musici. Dezen vergrooten door hun tegen werkende houding niet weinig de moeilijkheden voor hun bestuur om de zaken finantieel zoo goed mogelijk loopende te houden Op dit oogenblik bestaat een tekort van circa 6000 gulden en het zal een lieele toer zijn om dit bedrag bijeen te krijgen. Verder heeft zich nog iets anders tusschen de leden van het orkest afgespeeld, waaromtrent wij in de Opr. Haarl. Crt. van Woensdag j.l. het vol gende lezen: Sinds ruim 10 jaren bestaat bij de orkestleden der H. O. V. een onderling ziekenfonds, hetwelk zijn statuten bezat, welke enkele keeren zijn ge wijzigd. Toen de heer Gerharz aan het orkest kwam,

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 1