9a Houtsneden a Prima Belgische Anthraciet ffarmoesstr. 2. Haarlem. Tel. 10387 f. I. SMIT SSTELLING Collectie s en Films AZIJN JENSEN'S VAKKLEEDING is PRIMA HENSEN'S PRIJZEN blijven LUG!" 1 WIJNHANDEL WAARSCHUWING N. VAN BAKEL tegen concurreerende prijzen Tan der Boon Wentholt Stalling RLEM sGravesand, ie, Steinlen, Iwitz e. a. Nu de duurte maar blijft dure en de loonen zakken gaan Vraagt de werkman vaak wanhopig Waar haal 'k Vakkleeding vandaan? HEN SEN brengt dan waarlijk uitkomst want hij antwoordt op die vraag: U W CQ 2 O O H rn echte MONTH NJJ. SCHOENEN L FABER, Zn, KI. Houtstraat 10, HAARLEM Brandstoffenhandel van Automobielen ORTHOPAEDIE W, IJSSELMUIDEN (GRAAF UTSTRAAT 69 derijen door in de Voorzaal KLEURETSEN eekeningen door iren van artistieke ten en het restau- Schilderijen en renten i:n en afdrukken 23a HAARLEM •ia»W ater Het Nederlandsche Actualisme. Heeft niemand meer plaats? Let wel op komt slechts naar Hensen Midden in de Paarlaarsteeg Want slechts Kensen is de firma Waar men steeds het beste kreeg Hensen is alléén gevestigd Paarlaarsteeg (juist midden in) Denkt er aan, maakt geen abuizen Loopt niet bij een ander in. DE EENIGE ITAL. IN NEDERLAND co PO alleen bij L FAS ER Zn. - KI. Houtstraat 10 SCHOENENMAGAZIJN - OPGERICHT1898 V olksgezondheid. HAARLEM Zomerkade 57 - Tel. 11516 Neem eens proef met mijn 12/15 Anthraciet, zeer ge schikt voor kleine kachels en vulhaarden ElectroTechnisch Bureau Lood- en Zinkwerkersbedrijf Ventilatoren in alle prijzen Electr. Haarden, Strijkijzers Schemerlampen 1e Klas Ruime gelegenheid STOEL's woninGBUREAU, BioemendaaischG meg I6i, noeieidaa Concurreerend Adres voor alle soort Ortho- paedisch schoenwerk speciale inrichting voor schoenen naar maat PRANKENSTR. 13 HAARLEM -- TEL 13534 luisd naar nemer Lyceum FOONNUMMER ?VEEN ION 10404 iORRAAD oon 10744 sspannen arbeid bij vermoeienis, rICTORIA-WATER zich dra weer frisch tafelwaters t men dan al dra toon: VICTORIA. LAHNSTEIN stemming te komen, willen zij niet opnieuw ge raken tot inmenging der groote mogendheden. Jleu schat aan de zijde der tegenstanders van het tractaat de vermoedelijke kosten door Nederland te maken om op den duur aan de verdragseischen van België te voldoen op zeer hooge bedragen. Van zeer bevoegde zijde is er op gewezen, dat er gedurende de 4 oorlogsjaren van 19141918 volstrekt niets aan de Schelde gedaan is en dat de stroom om zoo te zeggen zichzelf heeft geholpen om op diepgang te blijven. Zeeland was vroeger een reeks vrij kleine eilanden in een soort van binnenzeedoor kunstmatig „fixeeren" van vaar water door middel van kribben is de stroomkracht en daarmede de natuurlijke diepte der Schelde verder op te voeren, waarhij bovendien land is aan te winnen, dat alleen Nederland ten goede komt. Omtrent de kosten van alles wat door Neder land te maken verbeteringen betreft moet eerst eensgezindheid tusschen beide landen verkregen zijn voordat de uitvoering daarvan kan worden geëischt. Zou de Schelde op den duur verzanden, dan ware een beroep öf op overmacht öf op den Volkenbond gerechtvaardigd, welke de partijen kan uitnoodigen hunne verdragen te herzien Om de oppositie tegemoet te komen geeft de heer D. in overweging bij aanvullend tractaat een limiet van door Nederland te verrichten uitgaven vast te stellen. Dat de tegenstanders van het verdrag zich steeds op het standpunt stellen, dat Antwerpen een „concurreerende haven" is en dat het dwaas heid mag heeten voor een concurrent iets te doen, geeft den schrijver deze juiste opmerking in de pen, dat het verdrag juist is tot stand gekomen omdat dezerzijds dat standpunt niet meer zou worden ingenomen. Welk bezwaar is er, van Rotter dam en Antwerpen op den duur elkander aan vullende en dus steunende havens te maken, waarbij rekening is te houden met Antwerpeu's betere ligging voor het stukgoederenverkeer en Rotter dam's betere ligging voor dat van massa-goederen (granen, erts etc.); hij ziet de mogelijkheid in van een belangengemeenschap. De schrijver eindigt aldus: „Nederlandsche en Belgische staatslieden hebben wijsheid aan den dag gelegd toen zij „leven en laten leven" als liet grondbeginsel hunner poli tiek aanvaardden. Van hen zal men niet kunnen zeggen, dat zij de „balkanisatie" van Europa in hunne landen wilden bevorderen. Nederland moge doen wat recht is in zijne oogen en de gevolgen met vertrouwen afwachten." Tot zoover de heer Dunlop, wien men dankbaar kan zijn voor zijn duidelijk en rustig betoog. In- tusschen is het in niet geringe mate beschamend, dat zulk een betoog hij ons nog nuttig en mis schien zelfs noodig is. Wat is ten onzent het roepen om eenheid der natiën, een Volkenbond, een wereldrecht en dies meer anders dan wat de Duitschers noemen „Korinthengefasel" (zwetserij als waardoor bij de oude Grieken de bewoners van Corinthië befaamd waren), wanneer hij de eerste gelegenheid de beste dat iets gedaan kan worden om onzerzijds den goeden wil te toonen, dadelijk de ooren steil overeind worden gezet. De vreemdeling is niet meer per se onze vijand, gelijk in de oudheid werd aangenomen, maar per se onze medemensch. In het Handelsbld. van 19 Aug. Avondbl. komt de heer R. W. J. den Tex tegen deze vingerwijzing van den heer Dunlop in oppositie, o.i. met on redelijke argumenten. Immers de heer D. heeft niet art. 19 van het covenant van den Volkenbond aangehaald om te betoogen dat de vergadering van dien Bond zelfstandig tractaten tusschen twee leden wijzigen kon. Het ev. verzanden van de Schelde zou een onvoorziene gebeurtenis zijn, op grond waarvan de Volkenbond ter vermijding van twist in West-Europa de betrokken landen zou kunnen uitnoodigen zich opnieuw met elkaar te verstaan. Men schrijft ons: Een beweging zonder ruggegraat. Deze week zal van „De Vaderlander", weekblad voor nationaal-staatkundigen en -economischen op bouw, Orgaan van het Verbond van Actualisten, het 52ste nummer verschijnen, waarmede dus een jaargang wordt afgesloten. Bijna schreven wewaarmede de eerste jaargang wordt afgesloten. Doch een gerechte twijfel of de tweede jaargang wel ooit zal ver schijnen, hield ons hiervan terug. Hoe dit zij ons dierbaar Vaderland zou er stellig niets minder wel door varen, als „De Va derlander" ophield te verschijnen en het Verbond van Actualisten aanstalten maakte om te verdwij nen. Het aandeel toch, dat dit blad heeft in den nationaal-staatkundigen en -economischen opbouw van ons land, beperkt zich geheel tot den arbeid, dien het drukken en verzenden ervan oplevert. Verder beteekent dat aandeel niets. Absoluut niets. Wij lezen „De Vaderlander" geregeld. Maar wij herinneren ons uit de laatste helft van den jaar gang geen enkel oorspronkelijk artikel, dat iets om 't lijf had. Het aantal oorspronkelijke bijdragen is trouwens in het laatste half jaar met de week verminderd, en het gehalte dier bijdragen bovendien nog met minstens 75gedaald. Voor 90°/0 bestaat de inhoud tegenwoordig uitknipsels uit Handels blad, Standaard en andere bladen. Alle knipsels, waarin „rood" wordt neergehaald öf het Itali- aansche fascisme wordt opgehemeld. Naar iets origineels, iets Nederlandsch-actualistisch' zoekt ge tevergeefs. In het begin deed de beweging heel wat vree zen of hopen, al naar ge 't neemt. Het eerste nummer van „De Vader lander" werd plechtig aan H.M. de Koningin opgedragen in een door den Secretaris van den Centralen Raad, W. H. Snijders, onderteekend artikel. En in de eerste nummers van het blad kwamen ook wel bijdragen voor, die waard waren gelezen te worden. Maar ras verminderden zij zoowel in aantal als in gehalte. Het peil der geheele beweging daalde snel. Ont zaglijk snel. Eerst ging de heer Snijders heen. Toen de redacteur van „De Vaderlander", de heer W. Lubberink. „De Vaderlander" zweeg over heider heengaan. Waarom De nieuwe ster aan den actualistischen hemel, de heer Jan Schouten, die daarna de redactie van „De Vaderlander" heeft gevoerd en zelfs als Kamereandidaat heeft gefungeerd, is ook al spoe dig met de Noorderzon vertrokken uit de re dactie tenminste en waarschijnlijk ook wel uit de beweging. „De Vaderlander" zweeg over zijn heengaan. Waarom In de N.R.C. lazen wij voor eenige weken een berichtje, dat een zekere mijnheer Linzen, die ver bonden is geweest aan de Nationale Arbeiders- Organisatie, een stichting van het V. v. A„ naar wij meenen te weten, een aanklacht had inge diend tegen den heer Schouten wegens verduis tering. „De Vaderlander" heeft er tot dusver het zwij gen toe gedaan. De „pittige" actualist, die een tijdlang „De Va derlander" gevuld heeft met zijn vernuftige bij dragen over het wezen van het Actualisme en ons daarin onder meer verteld heeft, dat dit we zen bestaat in de daad, die jeugdige Redder des Vaderlands, luisterend naar den schoonen naam H. A. Sinclair de Rochemont, hij is ook verdwenen. „De Vaderlander" heeft er het zwijgen toe ge daan. Wie nu de redactie voert, is onbekend. Het doet er ook weinig toe, nademaal het volstrekt geen kunst en nog minder een verdienste is, om een blad met anti socialistische en pro-fascistische knipsels te vullen. Het speciflek-actualistische in deze liefhebberij vermogen wij ook niet te ont dekken. Mogelijk hebben wij de uitleggende arti kels van monsieur Sinclair de Rochemont toch nog niet met voldoende aandacht gelezen. Aan het 51ste nummer van „De Vaderlander" hebben wij die eer intusschen wèl bewezen. Het is een onbetaalbaar nummer, dat 51ste. Het opent met een artikel van een meneer uit Italiëeen Hollander, die natuurlijk de Italiaansche fascisten schoonwascht en de Italiaansche socia listen zwart maakt. Een vrij onschuldige bezig heid. Maar die daarna aan zijn Hollandsche broe ders o.a. dit voorhoudt „Er is moed voor noodig om het „Zwarte Hemd" te dragen. Maar de Fascist denkt daar niet aan. Hij trotseert alle gevaren, ziet den dood kalm onder de oogen, omdat hij zich bewust is te arbeiden aan de grootheid en den bloei van het vaderland. Inplaats van kleinzielig het Fascisme te bekritiseeren en altijd met dezelfde thema's te komen aandra gen, moest ieder de dappere fascisten bewon deren, die hun leven opofferen voor de groote nationale zaak." Hallo, gij ex-redacteuren van „De Vaderlander", mitsgaders gij, vernuftige uitlegger van het wezen van het Actualisme, waar zijt gij? Is Uw ontzag gelijke taak tot redding des Vaderlands nu, na nog geen jaar, al volbracht? Wij zouden U zoo gaarne bewonderen, „Uw leven opofferend voor de groote nationale zaak", en dat hebt gij toch immers in die keurige opdracht in het eerste n°. van „De Vaderlander" aan H.M. .de Koningin be loofd ook Waar z ij t ge nu Ge hebt voortdurend gescholden, in bijna elke bijdrage die Uw hand voor „De Vaderlander" schreef, op de „baantjesgasten" in dienst van S.D.A.P. en N.V.V., op de betaalde partij leiders. Ge hebt hoog opgegeven van Uw geest kracht, van wat Uw beweging zou doen; ge hebt het Parlement bespot, eindeloos, tot verve lend wordens toe waar zijt ge nu, gij mannen van de daad, gij leiders van het Nederlandsche Actualisme? De een na den ander zijt ge verdwenen, om onnaspeurlijke redenen. Mogelijk om kleine ruzie tjes dat is specifiek-Hollandsch, hoor!maar misschien ook wel ik durf het haast niet hard op zeggen, maar ik waag het er toch maar op, misschien ook wel omdat.(ik zeg het heusch voorzichtig!) het V.v.A. financieel zoo weinig per spectief meer bood Er is nog meer moppigs in dat 51ste nummer van „De Vaderlander". Iemand die zich J. H. teekent, verheerlijkt op de eerste pagina Mussolini om diens geweldige arbeidskracht en -lust. Best. Dit is tenminste blijkbaar een oorspron kelijke bijdrage al is ze dan ook niet groot, vergeleken met wat er dan tot en met pag. 7 aan on-oorspronkelijke volgt. Daar vinden wenög iets origineels het eenige trouwens in het ge heele nummer, behoudens dan de gezegde Musso- lini-verheerlijking en de opwekking tot steun ver leening aan de getroffenen door de stormramp, die de geheele 8ste pagina beslaat(hoe actu- alistisch-filantropisch, nietwaar, zoo maar een hééle pagina daarvoor af te staan!). Dit tweede origineele artikel is: een ingezonden stuk van een Stadskanaalschen actualist. De man is blijk baar zeer geestdriftig voor de actualistische „be ginselen", maar even blijkbaar slecht op de hoogte met de actualistische practijken. Wat geen wonder ishij woont immers in Stadskanaal. Deze broeder schrijft o. m. „Naar aanleiding van een mededeeling op de laatste bladzijde van „De Vaderlander", no. 49, d.d. 31-7-'25, waarbij geestverwante lezers worden uitgenoodigd hunne gedachten „belangeloos" kenbaar te maken, veroorloof ik mij, U beleefd het navolgende te doen toe komen. „Mogelijk, dat U plaatsing zou kunnen over wegen. „Twee dingen treffen mij in genoemde afle vering le. het woord „belangeloos" in de mededeeling. Is het dan zóó gesteld met ons Verbond, dat wij de werkzaamheden, die dien stig kunnen zijn aan de zaak van het Ver bond, betaald zouden willen zien?" Ja, mijnheer de Stadskanaalsche actualist, zóó is het inderdaad gesteld met Uw verbond. Zoo is het in ieder geval ermee gesteld geweest. Infor meer U maar eens nader! Wij gaan verder. Of liever de Stadskanaalsche broeder gaat verder: „Zou het ons geen genoegzame voldoening zijn, indien wij er in mochten slagen, om de oogen van ons volk te openen voor het steeds meer dreigende gevaar van Socialisatie? Is dan in ons Verbond niet vertegenwoordigd het intellectueele deel van ons Volk, dat de verdediging van zijn waarachtige belangen beoogt? Laat toch eindelijk eens kracht uit gaan van het Verbond! „Het Nederlandsche Volk wordt niet door drongen van het feit, dat in zijn midden een nieuwe geestes-strooming zich baan breekt. Het Verbond propageert niet en arbeidt niet om zich uit te breiden; men bewerkt niet de breede lagen der bevolking." De Stadskanaler is toch nog zoo dom niet. In elk geval heeft hij zeer juist opgemerkt, dat het Verbond niets doet. Maar die opvatting dat in het V. v. A. vertegenwoordigd zou zijn „het intellectueele deel van ons Volk", die moet hij toch nog even herzien. Zij is niet vleiend voor zijn scherpzinnigheid. En zij getuigt bovendien van een zekeren hoogmoed, die geen grond vindt in de feiten. Bijv. niet in dit 51ste nummer van „De Vaderlander". Het slot van het ingezonden stuk van den Stads kanaler is weer beter. Hem „trof de onderteeke- ning van bijna alle artikelen met „A. v. A." En hij vraagt: „Hoelang, medeleden, zult gij al dien arbeid nog op de schouders van één man laten rusten?" De opmerking is raak. Alleen is A.v.A. geen man, maar een vrouw, n.l. „Ada van Arkel". Een der weinige actualisten, voor wie wij na een jaar lezens van „De Vaderlander" tenminste respect hebben gekregen, aangezien zij zich v I ij t i g en trouw heeft betoond. Maar overigens. Neen, na dit 51ste nummer is niets meer mo gelijk. Stuur het aan H.M. de Koningin, Centrale Raad (als gij tenminste nog bestaat) en vraag ontheffing van de plechtige belofte, in het eerste nummer gegeven. En laat het 52ste nummer van „De Vaderlander" tevens het laatste zijn. Een jaar, een héél jaarlang een blad te hebben uitgegeven, 52 nummers, gedeeltelijk van 16, ge deeltelijk van 8 pagina's druks gevuld te hebben ten deele met de pen, ten deele (maar dan gróóten- deels) met schaar en lijmpot, is voor het ruggegraat- looze Nederlandsche Actualisme al méér dan genoeg. R. Wij betwijfelen of een onzer abonnee's het blad „De Vaderlander" ooit heeft gezien en ook of een hunner zich voor het lot van het Verbond van Actua listen interesseert. Niettemin namen wij gaarne bovenstaande bijdrage in ons blad op, omdat ze afkomstig is van iemand die blijkbaar gesteld is op een vreedzaam verloop van zaken in ons land, eene voorliefde, die wel nagenoeg alle ingezetenen van onze rustige gemeente met hem gemeen hebben. Intusschen is het echte fascisme, dat in Italië, een zoowel belangrijk als gevaarlijk tijds verschijnsel. In ons land is het jongensachtig en romantisch begonnen om onbetrouwbaar en fut loos te sneven. Wij mogen elkander daarmede gelukwenschen. (Red. BI. W.) bieden, die wende zich tot onzen Secretaris, den heer G. Muys, le Hugo de Grootstraat 8, Amsterdam, die ook gaarne alle inlichtin gen verschaft. Het Bestuur van „Vacantia Huilen", J. Th. F. SCHREUDER, Voorzitter. H. A. SCHOLTZ, Vice Voorzitter. G. MUYS, le Secretaris, le Hug" tie Grootstraat 8. J. KLOPPER, 2e Secretaris. Dr. J. H. v. d. BEND, le Penningm., Sarphatipark 32. K. v. d. BERG, 2e Penningmeester. D. v. VLIET, Alg. Adjunct. INGEZONDEN. Welk een heeflijken zomer hebben wij dit jaar. Bijna altijd door prachtig weder, zoo dat kinderen den geheelen dag buiten kun nen zijn. En toch nimmer heeft „Vacantie Buiten" zoo weinig kinderen kunnen uit zenden als dit jaar. Nauwelijks een vijftig tal families boden zich aan, terwijl er meer dan vijfhonderd kinderen zijn, die een ver blijf buiten dringend behoeven. Zou men dit heerlijke werk van Christelijke barmhartig heid niet meer willen steunen1? Heeft nu niemand meer plaats voor één onzer klei nen? Ons goede land is zoo rijk aan gezonde streken. Zijn er in Noord of Zuid, Oost of West geen vriendelijke gastvrije fami lies meer, die een „Vacantie-Buiten-Kind" gedurende ten minste vier weken wil herbergen? Men weet, het zijn alleen zwakke kinderen, die wij uitzenden; kin deren, van wie niet alleen de huis arts op een verblijf buiten aandringt, doch van wie ook de voor onze vereeniging keu rende geneesheeren uitzending dringend noodzakelijk hebben verklaard. Allen zijn leerlingen van Christelijke Volksscholen in Amsterdam en Rotterdam, van wie de hoof den dier scholen een goed getuigenis hebben gegeven omtrent hun karakter en gedrag op school. Jaren achtereen heeft „Vacantie Buiten" honderden van deze kinderen uit gezonden door heel het land. Dan kwamen de aanbiedingen in bij tientallen tegelijk. Zouden we nu dit jaar zoo vele ouders moe ten teleurstellen? Men bedenke toch hoe versterking van gezondheid voor de-'.o zwak ke kinderen beteekent verhooging van het weerstandsvermogen. De neutrale vereeni ging met hetzelfde doel zendt jaarV'jks dui zenden kinderen uit, weliswaar tegen beta ling, doch blijkt hieruit niet duidelijk hoe de beteekenis voor het zwakke kind van goede gezinsverzorging buiten de stad ge durende eenige weken algemeer wordt ge voeld? Zou onze Christelijke actie moeten schipbreuk lijden doordat w:i alleen steunen op de Christelijke barmhartigheid? Met aandrang vragen wij: heeft niemand meer plaats? Wiens hart hem dringt om hulp te S3 Q OPGERICHT Ao. 1883 H— Reguliersdwarstraat 74 - Te'efosn 47627 VRAAGT REIZIGERBEZOEK OF ONZE PRIJSCOURANT Zonder MONTA N. R. V. WANDEL SCHOENEN gaat men toch niet op reis? Of lange wandeltochten te ondernemen? Alsvorens voorzien te zijn van de welke verkrijgbaar zijn in hoog, laag, Bruin en Zwart Let goed op adres en No. 10, wil men verzekerd zijn de echte MONTA N. R.V. te ontvangen, daar er een mindere soort in den handel wordt aangeboden Beleefd aanbevelend TELEFOON 2896 Wat te doen om vliegen kwijt te raken Nu we weer midden in de vliegenplaag zitten, achten wij het nuttig in ons blad nog eens mede te deelen, wat er gedaan moet worden om de vliegen kwijt te raken. Zorgt in de eerste plaats zooveel mogelijk, dat ze niet in uwe woniug komen. Zooals gezegd, de vliegen vermeerderen zich in mest- en vuilnis- hoopen. Houdt deze daarom, zoo het ueenigszins mogelijk is, van de omgeving uwer woning ver wijderd. En kunt ge een mest- of vuilnishoop niet uit uwe nabijheid weren, zorgt dan tenminste, hem elke week op te ruimen, en dekt de hoopen toe, b.v. met plaggen of zoden. De larven der vliegen hebben ongeveer tien dagen noodig om tot vlieg te worden. Worden mest en vuil dus binnen de

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 3