Prins iMtsiaan 9a iin- en lierhandel WIJNEN BRAnDSTOFFEMIMOEL AUG. 0EPKES BEGRAFENIS-ONDERNEMING R.SMINK TEL.10441 I |V|. •J. hMINK"Kr UKr WS PEDICURE-MAniCURE KIMDERHUISVEST 33 TEL.10441 F\ C. CASSEE BL0EMENDAAL F*. B. A. RIPPING C°. WAARSCHUWING Kodak's en Films FIRMA J. H. KRUL Jr. Binnenland. Buitenland. De School voor Bouwkunde, Versierende Kunsten en Kunstambachten te Haarlem. ORTHOPAEDiE W, IJSSELMUIDEN HAARLEM -- TEL. 13534 FOTOGRAAF 11589 OVERVEEN GENEVER LIKEUREN EN LIMONADES VAN DE AMSTERDAM echte MONIA HJ.V. SCHOENEN alleen bij L FAB ER Zn. - KI. Houtstraat 10 l. FADER, 8 Zn, KI. Houtstraat 10, HAARLEM SCHOEMAGAZIJN - OPGERICHT 1898 ONTWIKKELEN EN AFDRUKKEN LEVEREN PRIMA ANTHRACIET, EIER KOLEN,GIET BRECH- EN GASCOKES 5 EIGEN ROUW EN VOLG-AUTO S 1W STOEL Overveen. Het Brouwersvaartpad geheel ver boden voor wielrijders. B. en W. hebben het Brouwersvaartpad, vroeger Zandvaartpad geheeten, thans ge heel voor rijwielen verboden. Door de voetgangers op dit smalle pad werd in den laatsten tijd veel overlast onder vonden van wielrijders, die al of niet met vergunning van dit voetpad gebruik maakten, terwijl eenigen tijd geleden zelfs klachten inkwamen over een motorwielrijder, die langs de Brouwersvaart tufte. Aangezien ook het aantal houders van vergunningen om het pad te berijden te groot werd, zijn alle vergunningen ingetrokken. Het ligt niet in de bedoeling opnieuw ontheffingen te verleenen. Door bovengenoemden maatregel wordt bereikt, dat het pad alleen door voetgangers zal worden gebruikt, waarvoor het trouwens ook alleen geschikt is, terwijl het toezicht voor de politie vereenvoudigd wordt. (St. ed.) De stank van het Noordzeekanaal. Sinds geruimen tijd stijgen uit het Noordzeekanaal geuren op, die het ver blijf aan zijn oevers ver van behaaglijk maken. In verband met dezen inderdaad onhoudbaren toestand heeft het lid van den Velsenschen gemeenteraad, de heer B. 0. Schuitemaker, de volgende vragen tot B. en W. der gemeente Velsen gericht: „Ondergeteekende, lid van den Raad van Velsen, zou gaarne van uw college vernemen wat de vermoedelijke oorzaak van den ondragelijken stank kan zijn, welke in de laatste dagen uit het Noord zeekanaal binnen de gemeente opstijgt. Indien de voornaamste oorzaak is ge legen in de papierfabriek, dan wil onder geteekende uw college bij deze opmerk zaam maken op een bestaand en afdoend stankvrij stelsel, dat o.a. is toegepast op de stijfselfabriek de Bijenkorf te Koog aan de Zaan". Daarop is door B. en W. volgenderwijs geantwoord: üe vraag werd door ons ter kennis ge bracht van den Inspecteur van de Volks gezondheid, in het bijzonder belast met de zaken rakende de hygiëne van bodem, water en lucht, den heer dr. G. Romijn, te Haarlem, met verzoek, ons hieromtrent te willen dienen van advies. Naar aanleiding hiervan mochten wij, onder dagteekening van 23 Juli 1925, door bemiddeling van den Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, den heer Dr. J. B M. Coebergh, te Utrecht, het volgende schrijven ontvangen: „In voldoening aan het verzoek mij bij nevenvermeld schrijven geworden, heb ik de eer u te berichten, dat ik meen dit zoo te moeten opvatten dat gij vraagt: le. of het stelsel, dat aan de Stijfselfabriek ge volgd wordt goede resultaten geeft en 2e. of dit ook aan de Papierfabriek kan wor den toegepast. De eerste vraag kan ik wat betreft het weekwater der maïs, dat voorheen den grootsten last gaf, volkomen bevestigend beantwoorden, omdat dit afvalwater nu niet meer op den boezem wordt afgevoerd. Het antwoord op de tweede vraag moet echter ontkennend luiden, aangezien, zoo als de directeur der Papierfabriek ook aangaf, de hoeveelheid der geloosde sul- fietloog veel en veel grooter is dan die van het afvalwater aan de Stijfselfabriek en ook de samenstelling der loog het nut tig gebruik, dat van het afvalwater aan de Stijfselfabriek wordt gemaakt, niet toe laat. Ik wil hier nog bijvoegen, dat er even-, wel een ander systeem is, dat toepasse lijk schijnt om ten minste den grootsten hinder, dien de sulfietloog nu veroor zaakt, weg te nemen. Reeds wordt door mij in vereeniging met anderen onder zocht, of dit systeem hier niet toegepast worden kan. Wanneer het resultaat daarvan gunstig is en gjj aan de opdracht aan de Mabeg gegeven om een rioleeringsplan te ont werpen, een verbindt om een plan tot rei niging van het verkregen rioolwater op te maken, zal de zuivering van de sulfiet loog in verbinding daarmede ongetwijfeld in staat zijn de stankontwikkeling door het Noordzeekanaal op te heffen". De Internationale Hondententoonstelling in het Brongebouw te Haarlem. Het programma van deze 10de honden tentoonstelling is verschenen. Zij is uit geschreven door de K.C.A. en belooft goed te zullen slagen. In het programma lezen wij dat het eere-comité bestaat uit de heeren G. J. v. d. Vliet, Overveen; E. L. L. Baron van Tuvll van Serooskerken, Haarlem; mr. M. A. H. L. van Lier te «Amsterdam; O. Z. van Sandick te Amsterdam en R. De- termeyer idem. De regelingscommissie vermeldt o.m. de namen van den heer en mevrouw v. d. Meent BloemenD. On- vlee, Haarlem en H.B. Ostermann, Zandvoort. Men kan inschrijven in Puppy, Jeugd, Nieuwelings, Limite, Na tionale fokkers- en Openklas, benevens paar en groepklassen. Het inleggeld be draagt 3 voor leden, 3.50 voor niet- leden der K.C.A. In alle klassen worden medailles uitgeloofd, n.l. 1ste prijs ver gulde medaille, 2de prijs verguld zilve ren medaille en 3de prijs bronzen me daille. Verder nog een keur van speciale prij zen en 12 eere-prijzen w.o. zeer belangrij ke, zooals bij de Herdershonden de zilve ren Bouman Beker (een wisselprijs), een verguld zilveren medaille, uitgeloofd door de Nederlandsche Kennelclub Cyna- philia voor den besten hond van een der groote rassen. Bronzen medaille door de K. N. Jachtvereeniging Nimrod voor den besten jachthond, zilveren servetring voor beste dameshondje enz. De voeding en verzorging der honden is opgedragen aan de firma Spillers' honden-desinfectie „Isal". Veterinaire dienst Dr. C. J. Folmer, Amsterdam, D. J. Kok en J. Jongkind, Haarlem. Zeer waarschijnlijk zal dr. Kok ook de brigade „eerste hulp bij ongelukken aan dieren overkomen" ter beschikking stellen. De keuring begint 's morgens om 10V3 uur precies. De honden moeten 's morgens tien uur in het Brongebouw aanwezig zijn en kunnen uiterlijk Maandag 7 Sep tember 11 uur worden teruggehaald. Zon dag 6 September kunnen zij 's namiddags om 572 uur worden weggehaald, terwijl zij te 3 uur tegen betaling van 2.50, te 4 uur tegen betaling van 1 de tentoon stelling mogen verlaten. De tentoonstelling is geopend van 's morgens 9 uur tot 's middags 5*/2 uur. Toegangsprijs van 9 tot 2 uur 1 en van 2 tot tot 5V2 uur 0.50. Dagkaarten strikt persoonlijk 1.50. Inlichtingen en pro gramma's verkrijgbaar bij den secretaris, den heer L. J. Harms, Des Présstraat 8, Amsterdam. Ook in Haarlem zijn de pro gramma's verkrijgbaar. Zie daarvoor een dezer dagen de advertentiën. In ons land zelf heeft geen enkele ge beurtenis van beteekenis de publieke aan dacht getrokken. De zomer loopt zoo zacht jes aan ten einde. Allen die voor hunne bezigheden niet op de open lucht, maar op de schoolgebouwen, kantoren, vergader lokalen en studeerkamers zijn aangewezen, maken zich op tot nieuwen ingespannen arbeid. De komende winter wordt met meer vertrouwen tegemoet gegaan dan de vorige. Het dagelijksch bestuur van den Ned. Journalistenkring is gaan kennismaken met den nieuwen Minister van Binnenlandsche Zaken en heeft hem zijne goede diensten aangeboden om tot eene blijvende goede verhouding tusschen regeering en pers te geraken. Zooals men weet is het zooge naamde Correspondentie-bureau voor Ne derlandsche Dagbladen van VazDiasdoor vorige regeeringen wel eens gebruikt voor hare officieuse voor het publiek bestemde mededeelingen. Of men dit onder geenerlei controle werkende bureau zal kunnen uit schakelen Over de plannen der nieuwe Ministers dringen nog geen berichten naar buiten door. Vooral wat de heeren Colijn, Kooien, Lambooij en Bongaerts betreft is dit inte ressant. Wanneer dit blad is verschenen heeft H. M. de Koningin een feestelijken omme gang door Haarlem gemaakt. Op haar verlangen worden de Koninginnefeesten alom vereenvoudigd, met de bedoeling dat het bespaarde geld de geteisterde streken zal ten goede komen. De bloembollenhandel doorleefde een voortreffelijk seizoendit komt direct of indirect de geheele streek ten goede. Van Sassenheim tot Haarlem toe, allerwege wordt gebouwd en gerepareerd en het personen- zoowel als vrachtautoverkeer met al hunne bedrijvigheid blijft toenemen. Ook de boer in Noord-Holland heeft, voor zoover hij niet op belemmerden uitvoer is aangewezen, geen bepaald slecht jaar. Toch heerscht nog een zekere malaise in verband met de nog steeds niet ordelijke toestanden in het buitenland, waardoor 't crediet- en bankwezen nog steeds huiverig is, op zoo coulante wijze als vroeger het publiek te dienendaardoor blijft de onder nemingsgeest geremd. Terwijl wij dit schrijven, loopt het we reldcongres voor den godsdienst te Stock holm ten einde. Aan dit congres met zijn 600 afgevaardigden, meer dan de helft der Christenheid vertegenwoordigende, heb ben de meeste Protestantsche Kerken deelgenomenhet leekenelement is er sterk vertegenwoordigd geweest. Een onzer bladen noemde het een nieuw type van een concilie. Dit Stocholm, zoekende naar wat de volkeren van Amerika en Europa verbindt, is als het ware een te genhanger van Versailles, den naam waaraan blijvend de gedachte is verbon den aan wat de volkeren verdeeld houdt. Er is in Stockholm gestreefd naar de eenheid van alle Protestantsche kerken, waarvoor de grondslag gezocht werd in wat men wel eens Praktisch Christendom heeft genoemd, en waarbij de Moraal meer op den voorbrond staat dan de Theologie of de Wijsbegeerte. Het protocol van Genève, op 24 Octo ber 1924 aangenomen door de Volken bondsvergadering, bedoelt de volkeren te voeren naar verplichte arbitrage in on derlinge geschillen, onderlinge beveili ging en algemeene beperking der bewa pening. Het is thans verworpen door alle deelen van het Britsche wereldrijk. De oorzaak daarvan is in hoofdzaak onwil of onmacht om zich los te maken van het denkbeeld dat het wereldbestel om eigen land draait, en dat nationaal belang dus altjjd en overal gaat boven internationaal gemeenschapsbelang. Eigenaardig is, dat terwijl zulk 'n onwil of onmacht typisch Engelsch, althans Britsch is, in tegenstel ling daarmee de Engelsche natie de eenige is, onder wier leiding in werkelijkheid zoo iets als 'n bond van natiën, zij 't dan alleen Engelsch sprekende, "is tot stand geko men. Zoo werkt de Idéé in de geschiede nis zich aan eigen tegenstellingen verder. In Frankrijk blijft het groot aantal spoorwegongelukken het publiek veront rusten. Te hard rijden, slecht materiaal gebruiken en het personeel niet Voldoende in de hand hebben, worden als oorzaken genoemd. Tusschen de Fransche en Engelsche ministers van financiën is geen overeen stemming verkregen over het betalen der Fransche oorlogsschulden. Het internationale 14e Zionistencon gres zette zijne bijeenkomsten te Weenen rustiger voort dan in het begin. Te Londen is gehouden een Internatio naal Penitentiair congres 1925. De daar gehouden redevoeringen stonden min of meer op het moderne standpunt, dat voorkomen beter is dan genezen, dat genezen noch door pijnigen, noch door vernietigen te bereiken is, dat wie den gevangene niet opvoedt hem demorali seert, dat de taken van kerk en van over heid op dit gebied elkander raken, en dat een en ander de volstrekte bescherming der maatschappij tegen recidivisten en hun,, volkomen onschadelijkmaking niet uitsluit. In Duitschland is eene internationale vereeniging van straf rechtsgeleerden op gericht, die juist het tegendeel beoogt: theoretisch terugkeer tot de vergeldings- leer, praktisch toepassing van dwang en geweld zonder veel meer. Het officieel blad van paus en kardi nalen (het Vaticaan), de Osservatore Romano, heeft sedert eenigen tijd open lijk geageerd tegen de onhebbelijke fascis tische geweldmethoden in Italië door een deel der bevolking, onder leiding van Mussolini, op het andere toegepast, onder oogluikend „toezien" des konings. In Parijs bracht een groote staking der bankbedienden vriiwat beroering; er wa ren tijdens den oorlog te veel banken gekomen, daardoor te veel bedienden aangenomen, alles terwijl er te weinig geld in Frankrijk is. Het Permanente Hof van Internatio nale Justitie te 's-Gravenhage heeft een voorloopige uitspraak gegeven in het Duitsch-Poolsche geschil, aan zijn oordeel onderworpen, de Poolsche exceptie's aan gaande zijn onbevoegdheid of niet-ont- vankelijkheid der vordering verworpen en voort-procedeeren gelast. In het Amsterdamsche Stadion is om de wereldkampioenschappen op het rij wiel gereden. Groote menigten belangstel lenden hebben zich voor deze wedstrijden geïnteresseerd. In Syrië schijnt het tot een algemee- nen opstand tegen de Franscben te ko men. Algemeen Nederlandsch Verbond. Namens het dagelijksch bestuur van dit verbond wordt ons verzocht mede te deelen, dat het niet verzonden heeft een telegram van heilwenschen voorgelezen op den be groetingsdag te Roosendaal, waarvan mel ding is gemaakt in een onzer dagbladen. „Aanhangige plannen" tot opheffing Men overweegt om bezuinigingsredenen opheffing der reeds 40 jaar bestaande school voor Kunstnijverheid te Haarlem. Nemen wij eens even aan dat men dit werkelijk terwille van de bezuiniging gaat volvoeren, dan valt daar in de eerste plaats van te zeggen, dat het moment al héél ongelukkig werd gekozen, en wel om de volgende redenen 1. Heeft deze schóól zich ontwikkeld langs dezelfde lijnen als de moderne bouw- en nijverheidskunsten sinds de tachtiger jaren. Vooraanstaande figuren heeft zij onder haar leerkrachten kunnen tellen: de Bazel, Dijsselhof, Lebeau en vele anderenzij heeft, gestuwd door deze leidende figuren, kunstenaars gevormd, die op hun beurt weer hebben medege werkt aan den opbloei van het kunstzinnig leven in onze dagen, inzonderheid aan de ontwikkeling der architectonische en deco ratieve ideeën. Daardoor is de school heden een bloeiend kunstcentrum en wordt zij ook thans nog geleid door en kele der belangrijkste kunstenaars, die ons land op dit gebied bezit. 2e. Is deze school een der zéér weinige zoo niet de eenigste inrichting in ons land, waar jongelui van artistieken aan leg zich volledig aan de bouwkundestudie kunnen wijden, d.w.z. waar de ontwikke ling van hun aesthetischen aanleg hand- in-hand kan gaan met die hunner tech nische kennis, vereischt als onderbouw voor hun verdere harmonische ont plooiing. 3e. Biedt zij een ruime studie-gelegen heid aan hen, die hun talent in eenig on derdeel der Kunstnijverheid wenschen te ontwikkelen en is als vanzelf het nood zakelijk verband gelegd tusschen archi tectuur en toegepaste kunst. 4e. Draagt het onderwijs aan deze school thans de vruchten van de sinds 1917 doorgevoerde en in den loop der vol gende jaren vervolmaakte paedagogische en organisatorische wijzigingen, die noo- dig bleken om de inrichting te maken tot een onderwijs-instituut, dat in onmid dellijk contact staat met de ontwikkeling van architectuur en toegepaste kunst, zoo als die zich in het maatschappelijk leven voltrekt. Wat juist nu blijkt uit de prach- tige collectie leerlingenwerk, die is inge- Concurreerend Adres voor alle soort Ortho paedisch schoenwerk speciale inrichting voor schoenen naar maat FRANKENSTR. 13 is verhuisd naar bij het Kennemer Lyceum NIEUW TELEFOONNUMMER BLOEMENDAALSCHEWEG 48 KLEVERLAAN No. 139 TELEFOON No. 2.2.4.4.4 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiimiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Zonder MONTA N. R. V. WANDEL SCHOENEN gaat men toch niet op reis? Of lange wandeltochten te ondernemen? Alsvorens voorzien te zijn van de welke verkrijgbaar zijn in hoog, loog, Bruin en Zwirt Let goed op adres en No. 10, wil men verzekerd zijn de echte MONTA N. R.V. te ontvangen, daar er een mindere soort in den handel wordt aangeboden Beleefd aanbevelend TELEFOON 2896 OVERVEEN BLOEMENDAAL Te lef. 1617 Telefoon 22012 IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii STRENG CONCURREERENDE PRIJZEN zonden op de „Ex nale" te Parijs. En ook juist nü o\ d.w.z. adviseert men gen van het nijverin stituut maar zonder Want hoewel de pla bekend zijn, mogen dat men weer dezel: tert van eenige jare door den heer H. J. teur-generaal van 1 wijs, werd voorgeste kunde van de sinds Kunstnjjverheidssch de leerlingen onder zelfder plaatse s Middelbare Technis Met recht is dar voegde zijden gepr ter van O., K. en V kwam naar Haarler van de eventueele zwaren te overtuig» school mocht doorw heid zou krijgen ha arbeidsbeginsel te v volmaken. Blijkbaar was onz Onderwijs met de v kundige verklaring» dan een inrichting v in de bouw- en toef bouwkunst, die. in tuurperioden der moederkunst van werd erkend, het h daar niet zonder me» Nu zullen velen dan zoo onmogelijk ge afdeelingen van scholen in de M school gecombineerd deze samenvoeging versobering onzer st Het beste en mee hierop zou misschie het stellen van een a of het mogelijk zou zuinigingspogingen juridische afdeeling Hoogescholen tot eenigen. Middelbaar Te kweekt dit is ten ervan een cat technici, naast de g gevormden. Het onderwijs d zorg voor de techni aanstaanden bouwki door nog geen bou Want noemensw aesthetischen aard v baar Technisch on hetgeen ook niet goi dit de studeerende 3 ding teveel in de e» ting zou belemmerei Het volledige, «esthetische houwen vak, dat men niet van een groote dosi ren, doch waarvoor boren moet zijnm.a meester te bekwame ture talent voor dit En juist op de ontw den leerling meege het onderwijs aan d kunde zich gebaseer Het prospectus „zelfontwikkeling oi is volkomen begrip de, die er op gericht leerling voor het ge ken en dezen zoodan eerst zijn eigen kra gelijk medewerkt, I van het meer school Midd. Techn. Schoo De School voor B» de Kunsten en Kun lijk geen school in d doch veel meer een heid voor jonge talei niet op eenigerlei wij „beschoolmeesterd" hun oudere vrienden ben mede te deelen tische ervaring en aesthetisch inzicht. Dat dit geen ydel zen de resultaten v het feit, dat vele out tent of zelfstandig stenaar werkzaam z Vandaar dat he bloeiende inrichting onderwijs op te heff is uitgezocht. Ik aar voornemen kortzicht is het de plicht va schaafden in den lan testeeren. Want men beden! eventueel verdwijn Bouwkunde enz. is gemoeid, waartegen is onverschillig te bi Dat dient een iede met onze cultureele seffen. Het inderhaast go behoud", bestaande

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 2