EPKES 9a FEHDEL U dwaalt Van tier Boon ffeitlolt Prima Belgische Anthraciet a Wariofisstr. 2, Haarlem, Tel. 10387 J'LOTTGISING HUWING ■Water al Stalling N. VAN BAKEL tegen concurreerende prijzen WIJNHANDEL Brandstoffenhandel van DE EENIGE ITAL. W, IJSSELMUIDEN JRAAF 89 It SCHOENEN n. - KI. Houtstraat 10 utstraat 10, HAARLEM - OPGERICHT 1898 KRUL Jr. prima et, eier- r.brech- :okes 5? istein, Brieven van een winkelier in ruste. Reizen en trekken. Muziek. 'Iein35 Haarlem ElectroTechnisch Bureau Lood- en Zinkwerkersbedrijf Ventilatoren in alle prijzen Electr. Haarden, Strijkijzers Schemerlampen Ruime gelegenheid haarlem Zomerkade 57 - Tel. 11516 Neem eens proef met mijn 12/25 Anthraciet, zeer ge schikt voor kleine kachels en vulhaarden 2 O O IN NEDERLAND H tn po STOOMER'J-VERVERU, ORTHOPAEDIE Concur reerend Adres voor alle soort Ortho paedisch schoenwerk speciale inrichting voor schoenen naar maat FRANKENSTR. 13 HAARLEM -- IEL. 13534 ■I sd naar mer Lyceum OONNUMMER LR. V. WANDEL- men toch niet op vandeltochten te orens voorzien te hoog, laag, Bruin en Zwart :n No. 10, wil men e MONTA N.R.V. te ren mindere soort in dt aangeboden ibevelend >N 2896 (LOEMENDAAL Telefoon 22012 lllllllllllllllllllllllllllllllll ERENDE PRIJZEN uik bijzonder aanbe- lefflesschen, inhouds- cent. j et] «oen stoel's iiioniRfiBUREAU, BioGHiGndaaisciie weg ui, Bioemendaai zonden op de „Exposition Internatio nale" te Parijs. En ook juist mi overweegt de regeering, d.w.z. adviseert men uit de leidende krin gen van het nijverheids-onderwijs, dit in stituut maar zonder meer op te heffen. Want hoewel de plannen nog niet geheel bekend zijn, mogen wij toch aannemen dat men weer dezelfde voornemens koes tert van eenige jaren geleden, toen n.l. door den heer H. J. de Groot, den inspec teur-generaal van het Nijverheidsonder wijs, werd voorgesteld de afdeeling bouw kunde van de sinds vele jaren bestaande Kunstnijverheidsschool op te heffen en de leerlingen onder te brengen in de ter zelfder plaatse sinds 1919 gevestigde Middelbare Technische School. Met recht is daartegen van vele be voegde zijden geprotesteerd. De Minis ter van O., K. en W„ de heer de Visser, kwam naar Haarlem om zich persoonlijk van de eventueele gegrondheid dier Be zwaren te overtuigen en besliste dat de school mocht doorwerken en de gelegen heid zou krijgen haar gezond studie- en arbeidsbeginsel te verwerkelijken en ver volmaken. Blijkbaar was onze eerste minister van Onderwijs met de vele eensluidende des kundige verklaringen van meening, dat dan een inrichting voor modern onderwijs in de bouw- en toegepaste kunsten, de bouwkunst, die. in alle belangrijke cul tuurperioden der geschiedenis als de moederkunst van alle andere kunsten werd erkend, het hart van de zaak is en daar niet zonder meer kan worden gemist. Nu zullen velen zich afvragen of het dan zoo onmogelijk is, dat de bouwkundi ge afdeelingen van beide bovengenoemde scholen in de Middelbare Technische school gecombineerd worden, vooral als deze samenvoeging gaat terwille van de versobering onzer staatsdiensten. Het beste en meest logische antwoord hierop zou misschien te geven zijn door het stellen van een andere vraag, n.l. deze: of het mogelijk zou zijn ter wille van be zuinigingspogingen de theologische en juridische afdeelingen van verschillende Hoogescholen tot één faculteit te ver eenigen. Middelbaar Technisch onderwijs kweekt dit is ten minste de bedoeling ervan een categorie van bekwame technici, naast de groep van academisch ge vormden. Het onderwijs draagt dus uitsluitend zorg voor de technische vorming van den aanstaanden bouwkundige, die juist daar door nog geen bouwkunstenaar is. Want noemenswaardige eischen van aesthetischen aard worden bij het Middel baar Technisch onderwijs niet gesteld, hetgeen ook niet goed mogelijk is, omdat dit de studeerende jongelui bij hun oplei ding teveel in de eenmaal gekozen rich ting zou belemmeren. liet volledige, d.w.z. het technisch aesthetische bouwen is echter een kunst vak, dat men niet door het verzameien van een groote dosis kennis kan aanlee- ren, doch waarvoor men als 't ware ge boren moet zijn; m.a.w. om zich als bouw meester te bekwamen, dient men van na ture talent voor dit kunstvak te bezitten. En juist op de ontwikkeling van het door den leerling meegebrachte talent, heeft het onderwijs aan de School voor Bouw kunde zich gebaseerd. Het prospectus noemt dit zeer juist „zelfontwikkeling onder leiding" en het is volkomen begrijpelijk dat deze metho de, die er op gericht is den aanleg van den leerling voor het gekozen vak te verster ken en dezen zoodanig te leiden, dat aller eerst zijn eigen kracht zoo gunstig mo gelijk medewerkt, hemelsbreed verschilt van het meer schoolsche onderricht eener Midd. Techn. School. De School voor Bouwkunde, Versieren de Kunsten en Kunstambachten is feite lijk geen school in de gewone beteekenis, doch veel meer een vrije arbeidsgelegen heid voor jonge talentvolle inenschen, die niet op eenigerlei wijze door hun leeraren „beschoolmeesterd" worden, doch in dezen hun oudere vrienden vinden, die wat heb ben mede te deelen van hun rijpe prak tische ervaring en veelzijdig ontwikkeld aesthetisch inzicht. Dat dit geen jjdele phrasen zijn bewij zen de resultaten van het onderwijs en het feit, dat vele oud-leerlingen als assis tent of zelfstandig architect of sierkun stenaar werkzaam zijn. Vandaar dat het moment om deze bloeiende inrichting voor Modern Kunst onderwijs op te heffen al zeer ongunstig is uitgezocht. Ik aarzel niet een dergelijk voornemen kortzichtig te noemen en m.i. is het de plicht van alle werkelijk be schaafden in den lande daartegen te pro test eeren. Want men bedenke het wel: met een eventueel verdwijnen der school voor Bouwkunde enz. is een bouwkunstbelang gemoeid, waartegenover het onmogelijk is onverschillig te blijven. Dat dient een ieder, die het wel meent met onze cultureele ontwikkeling te he seffen. Het inderhaast gevormde „comité tot behoud", bestaande uit de keeren Jhr. A. W. G. van Riemsdijk, Prof. Dr. P. H. van Moerkerken', Mr. P. Tjeenk Willink, Ir. J. B. van Loghem, H. G. Cannegieter, G. D. Gratama en A. van der Boom, heeft dan ook een actie ontketend tegen zooveel kortzichtigheid en besloten tot het zenden van een collectief protest aan den minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Het request, voorzien van een vijfhon derd handteekeningen, verzameld door een oproep in de plaatselijke en groote dagbladen (de welwillende medewerking- der pers worde hier dankbaar erkend), vermeldt de namen van autoriteiten, kun stenaars van de meest uiteenloopende richtingen, professoren, doktoren, advo caten, ingenieurs, belangstellende leeken van iedere richting en maatschappelijke positie. Verheugend en hoopvol is het, dat ve len in den lande niet zijn gediend van de gebruikelijke officieele geringschatting voor alles wat heden ten dage een ideëele waarde vertegenwoordigt. Maar zelfs zuiver zakelijk bekeken is hier geen aannemelijke reden tot ophef fing. De voorgestelde bezuiniging is ten slotte een fictie, omdat men door domweg- te schrappen wat de opleiding dier bouw kunde studeerenden het rijk kost, ook te vens hun verdere studie-ontwikkeling stop zet of ernstig benadeelt. Nemen wij nu een oogenblik aan dat zoo'n bouw- kunde-leerling gedurende zijn 5 studie jaren het rijk in totaal 5000 gulden kost (wat zeer hoog geraamd is!), hoeveel meer ontvangt dan de gemeenschap terug aan de praktische en ideëele waarde, die het werk van den bouwmeester vertegen woordigt. De architect vertegenwoordigt als kunstenaar inderdaad een cultureele waarde, die niet in een paar duizend gave Hollandsche guldens is uit te drukken. De Cost gaat voor de Baat uit! Dat wordt ook hier weer vergeten. Want hoe men de zaak ook moge bekijken: Op heffing der School voor Bouwkunde, Versierende Kunsten en Kunstambachten beteekent een zeer ernstig verlies voor de Moderne Nederlandsche Bouwkunst. Het zou een besluit zijn, dat m.i. door geen redelijk denkend mensch aanvaard kan worden, omdat het strijdig is zoowel met het algemeen als met het persoonlijk be lang. Haarlem, Aug. '25. A. VAN DER BOOM. Vinkhuizen, 5 Augustus '25 M'n beste Jongen! Maandagavond zaten wij, je moeder en ik, in de achterkamer thee te drinken, toen er gebeld werd. Het was nog te vroeg voor de laatste postbestelling, dus toog ik vol ver wachting naar de voordeur om te zien, wie er was. De kamerdeur bleef op een kier. staan, van welke gelegenheid je moeder gebruik maakte om onopgemerkt te kunnen zien, wie had aangebeld. Je kon niet weten, misschien was 't de dominé, die al eenige dagen geleden een bezoek had aangekondigd. In dit geval zou ze gauw een en ander moeten opruimen in de kamer. Maar 't was niet noodig. Wie dacht je dat ons in onze rust was komen storen? Jouw oude meester van de school, die op het oogenblik hier met vacantie is. En ik. zal je nu maar dadelijk schrijven, waarover hij met mij kwam spreken. „Looier, zei hij, ik lees die brieven van jou geregeld. D'r zit wel wat in. Nu heb ik een plan. We schrijven samen een handboek voor den winkelier. Jij behandelt de practijk, ik de theorie. Ik ben nog al op de hoogte van boekhouden, over warenkennis kan ik ge noeg in boeken vinden, zoodat ik voldoende stof heb om een flinke handleiding te schrij ven. Wat denk je er van?" Ik zag aan het gezicht van je moeder, dat zij het een pracht-idee vond. Sjonge, d'r ouwe Barend, die z'n heele leven niet anders dan achter de toonbank gestaan had, zou een boek schrijven. Ik dacht er anders over. „Beste mijnheer Schoolemans, het spijt mij, maar ik voel niets voor uw plan. En ik zal u zeggen, waarom niet. Wanneer je de toe standen in de maatschappij zou moeten be- oordeelen naar het aantal boeken, dat op allerlei gebied geschreven wordt, zou je tot het besluit komen, dat de tegenwoordi ge mensehen allemaal geweldig knappe kop pen zijn en bijgevolg alles buitengewoon goed'zou marcheeren. Je kunt tegenwoordig alles leeren, d.w.z. als je wat voelt voor het een of ander vak, kun je er zeker van zijn, dat er wel ergens een leermeester voor je te vinden is, die je de theorie leert. Kom je later in de praktijk, dan blijkt het niet zelden, hoe je totaal ongeschikt bent voor het gekozen vak. U zult me toegeven, mijnheer Schoole mans, dat lang niet ieder, die de theorie van uw vak kent, ook een goed onderwijzer is." Daar had ik hem! 'k Had het nog niet ge zegd, of hij viel mij in de rede. „Dat is heel wat anders, waarde Looier, een schoolmeester, wordt geboren, maar een „Juist, mijnheer Schoolemans. Een school meester wordt geboren. En een winkelier ook. En laat ik er maar dadelijk aan toe voegen: er worden in een jaar minder win keliers dan schoolmeesters geboren. Kijk eens hier: een onderwijzer moet de kinderen van zijn klasse kennen en zijn ieerprogram. Het is zijn kunst om wat er in de boeken staat in de hoofden van zijn kinderen te pra ten. Maar nu de winkelier. Hij moet zijn klanten kennen, d.w.z. hij moet weten wat ze hebben willen. En meer nog. Hij moet zelfs weten wat ze over een paar maanden willen hebben. Hij moet vooruit weten. Om een voor beeld te noemen uit mijn vak. Jaren lang heb ik een bepaald soort krenten verkocht. Mijn collega's verkochten dezelfde soort. Wij kochten allemaal in van een en dezelfde firma. Uit gesprekken over de toonbank maakte ik op, dat er heel wat klanten waren, die met die krenten niet bijster tevreê waren. Zonder iemand er iets van te zeggen heb ik toen een groote bestelling van een ander soort gedaan en op een avond laat, onge zien, een speciale krenten-étalage gemaakt. In de courant zette ik den volgenden dag een advertentie: „Alle krenten zijn goed, maar die van Looier, zijn beter!" Beste mijnheer Schoolemans, mijn vaste klanten kochten mijn nieuwe krenten engezichten, die ik vroe ger nooit in mijn winkel had gezien, waren sindsdien dagelijksche verschijningen in mijn zaak. Met mijn krenten had ik de nieuwe klanten geworven. Schrijf voor zoo iets nu eens een handlei ding? Toen de lollies kwamen, om nog een voor beeld te noemen, heb ik niet gewacht tot de reiziger in mijn winkel stond, neen, mijnheer Schoolemans. 's Maandags las ik over lollies in Amsterdam en Donderdags had ik ze in mijn winkel. Ik voelde dat het een succes artikel was. Schrijft u nu eens een handlei ding voor succesartikelen. Dat kunt u niet." Zoo heb ik jouw meester trachten aan het verstand te brengen, dat-ie zijn plannen maar moest opgeven. Maar ik begrijp het wel. Tegenwoordig willen ze voor alles scho len hebben. En voor alles geven ze diplo ma's af. Het gevolg hiervan is, dat er heel wat jongens te Iaat in een vak komen en dan op lateren leeftijd moeten leeren, wat vroeger in het vak, spelenderwijze, geleerd werd. Toch zullen ze het nooit zoover, bren gen, dat iemand op de schoolbanken winke lier wordt! Wat zou Schoolemans met zijn boekje bereiken? Niets! Jij hebt ook eens zoo'n boekje gekocht, weet je nog wel? Toen je in Amsterdam bent geweest. Hoe heette het ook weer? „Hoe moet ik met klanten om gaan", niet waar? Onzin, m'n jongen. Met klanten kun je niet omgaan. Elke klant stelt zijn eigen eischen en de goede winkelier kent die na een paar dagen, zonder er om te vra gen. Je moet eiken klant op de hem prettig ste manier bedienen. En dit kun je niet lee ren van een ander. Schoolemans werd het ten slotte met mij eens en moest ook toegeven, dat je geen win keliers kunt maken. Een klompenmaker kun nen ze tien handleidingen geven, wanneer hij geen goed hout heeft, maakt hij ook geen goede klompen, al is-ie tiendubbel gediplo meerd. In je winkel, m'n jongen, leg jij je ziel! Als je dit niet doet, helpt al je kennis je niets en wordt je zaak nooit grooter. En hierop komt het aan, nietwaar? Ze kunnen je misschien leeren, hoe je een winkel in richt, hoe je boek moet houden, maar hoe je den winkel grooter moet maken, neen, dat kunnen ze je niet leeren. Op eigen beenen staan, op eigen kracht en inzicht vertrouwen, dit is een levensregel voor den winkelier. En wanneer er op het oogenblik zoo veel geklaagd wordt door win keliers, komt dit, doordat het hun steeds moei lijker gemaakt wordt hun eigen weg te gaan. Staat, gemeente en organisatie leggen hun voortdurend nieuwe hinderpalen in den weg. Troost je; wanneer ik er niet meer ben, zullen heel wat van die hinderpalen opgeruimd zijn. Geloof dit van je aan ondervinding rijken Vader Voor onze lezers, die niet geabonneerd zijn op „Het Handelsblad", nemen wij hier en daar eenigszins verbeterd de na volgende pas-visa-lijst uit dat blad over: Uit Nederland voor Nederlanders naar Ned.-Indië, per Ned. boot van een Ned. haven naar Ned.-Indië is geen paspoort noodig, doch wel gewenscht, wijl men an ders de boot onderweg niet kan verlaten. Doorreis visum voor de Britsche Domi nions kost f 0.31. Staten waarvoor geen pasvisum noodig is. Voor Nederlandsche Staatsburgers, in het bezit van een geldig Nederlandsch paspoort, niet voornemens zich metter woon in genoemde staten te vestigen, is géén pasvisum noodig voor: België, Italië, Spanje, Luxemburg, Denemarken, Zwit serland, Zweden, Noorwegen, Frankrijk, Fransch Marokko of Algiers (wel echter voor Tunis en Indo-China waarvoor het visum f 5.40 kost), Groot-Brittannië, Ier land, Panama en Canada. Voor België en Luxembui-g is geen pas poort meer noodig. Voldoende is een be wijs van Nederlanderschap, voorzien van foto (geldigheidsduur onbeperkt). Familierapporten, waar echtgenooten of echtgenooten (of een van hen) met kinderen op kunnen reizen zijn toege staan in N oorwegen, Denemarken, Bel gië, Frankrijk, Zwitserland en Spam,je. De kinderen op de familiepas vermeld mogen niet ouder zijn dan 14 jaren. Voor Zweden, voor welk land ook familiepas poorten geldig zijn, is de leeftijdsgerns op 12 jaar gesteld. De Britsche regeering maakt geen be zwaar tegen één visum voor de gebieden in het Rijk waarvoor visa noodig zijn. De op het paspoort vermelde kinderen moe ten jonger dan 16 jaren zijn. Staten die een p as visum eischen. Duitschland. Daarvoor is noodig een gewoon visum voor een heen- en terug reis naar Duitschland. Kosten daarvan voor den duur van drie dagen f 1.20, een week f 3, een maand f 6, drie maanden f 9, meer dan drie maanden f 12. De kos ten voor een doorreis door Duitschland worden berekend naar den geldigheids duur van het visum. Voor gezelschaps- reizen, indien de deelnemers in het bezit van een geldigen pas zijnvoor iederen deelnemer 10 pCt. van de genoemde kos ten, maar minstens f 6 voor het geheele visum. Een visum voor gezelschapsrei- zen wordt slechts onder bepaalde voor waarden verleend. Hieromtrent infor- meere men bij de Duitsche postkantoren. Voorts wordt er op gewezen dat de pas poorten, die door nieuwe bladzijden zijn aangevuld, voor reizen naar Duitschland niet meer geviseerd kunnen worden: al deze visa gelden slechts voor ééne heen- en terugreis. In bijzondere ge vallen wordt een zoogenaamde „Dauer- visum" verstrekt, geldig voor drie maan den, zes maanden of een jaar. De kosten daarvan zijn respectievelijk f 15, f 24, f 36. De gewone Duitsche visa gelden ook voor Beieren, alle bijzondere formaliteiten voor dat land zijn vervallen. Familiepaspoorten zijn in Duitschland geldig voor: le. echtsrenooten, 2e. echtge nooten of een van hen (ook weduwnaars of weduwen) met hun kinderen tot den leeftiid van 15 jaar. Deze passen moeten de namen en portretten van alle daarop vermelde personen bevatten, tezamen moeten zjj reizen. Het visumreeht wordt slechts één keer geheven. Oostenrijk, visum, één jaar geldig, voor meer dan één reis in het jaar f 6.60, voor één reis f 3.30 doorreisvisum niet noo dig. Familie-paspoorten zijn in Oostenrijk gel dm- de daarop vermelde kinderen mo gen niet ouder zijn dan 14 jaren. Het vi sumreeht wordt slechts één keer geheven. Lithauen. Visum f 6, enkel doorreisvi sum f 0.60 (aan te vragen bij het consu laat in Londen.) Polen voor één reis f 10, meer reizen f 20, voor een doorreisvisum f 2. Finland f 6, doorreis-visum, drie da gen geldig kosteloos; Letland voor een heen- en terugreis met verblijf geduren de 30 dagen: f 6; meer reizen per jaar f 27; doorreis-visum f 1; onbepaald aan tal doorreisvisa F2.50. Rusland. Daarvoor worden hier te lande geen visa verstrekt. Om toelating tot dat land te verkrijgen, dient men zich te wenden tot de te Berlijn gevestigde Legatie der Sovjet-regeering hetzelfde geldt voor de Oekrajiene, Georgië en de Kaukasische Sovjetrepublieken. Hongarije. Visum f 6, doorreis zonder oponthond f 0.60. Familiepassen zijn toe gestaan; kinderen daarop vermeld mogen niet ouder zijn dan 14 jaren. Tsjecho-Slo- wakije f 6 een jaar geldig voor een wil lekeurig aantal in- en uitreizen; voor doorreis geen visum noodig. Joego-Sla- vië (Servië, Kroatië, Slavenië) f 6. Tur kije: doorreis-visum f 5, visum voor ver blijf f 10. Portugal. Visum f 10. Familiepaspoor ten waarvoor één visum noodig is, zijn geldig voor: a. echtgenooten, b. echtge nooten of een van hen met minderjarige kinderen, en c. voogden of voogdessen met pupillen. Ver. Staten van N.-Amerika. Visum f 26. Brazilië f 5.72; Argentinië 2.60; voor Chili is noodig paspoort en bewijs van goed gedrag; beide moeten van een visum worden voorzien; elk dezer visa kost 3; zij zijn voor onbepaalden tijd geldig. Japan. Visum f 5, China f 6; voor on bepaalden tijd geldig; Siani f 5; een tran sit-visum kost f 0.50. Britsche Dominions: visum f 5.20, door reis-visum voor Nederlanders naar Ned. Indië f 0.3.1. In „Amsteldamum" schrijft de redacteur, de heer J. W. E(nschedé): Het is voldoende bekend, dat schoon een jaar te laat in 1876 ook door een historische tentoonstelling- herdacht is het eerste vooi'komen van den naam van onze stad (Amsterdam) in de his torie. Dat feit is toen nog op een andere wijze herdacht; 27 October 1875 werd in ge bruik genomen het orgel in het Paleis voor wanneer U bij het koopea van kleeding uitsluitend op den prijs let. Een costuum. dat U alleen maar koopt omdat het goedkoop is. zal er ook altijd goedkoop uitzien. Onze EERSTE KLAS ENGELSCHE GEMAAKTE HEERENKLEEDING Is ui verhouding tot de prima kwaliteit der stoffen laag gesteld in prijs. Ze wordt door uitsluitend eerste krachten met gebruik van prima fournituren vervaardigd, vandaar haar duurzaamheid en elegant model: terwijl een groote verscheidenheid van modellen Ln elke maat een onbenspelijken pasvorm voor ieder figuur garandeert. De recommandatie bewast hel. Tel: II265Tenpe]i{r»ir\Mt Colbert-cos tuums in de nieuw» ste dessins en modellen. vanaf f 32.50 Jongeheeren-costuums. «-20.— Gabardine regenjassen 25.— Sportcostuutns. Linnen costuums. Flanellen pantalons enz. O O 00 H—4 z W CQ H—I OPGERICHT Ao. 1883 CO Reguliersdwarstraat 74 - Telefoon 47627 VRAAGT REIZIGERBEZOEK OF ONZE PRIJSCOURANT IK.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 3