A Expl< 19e JAARGAN Van alles wat. Voor de kinderen. vr/y, Cycle later als de ayieren krachtig genoeg gewor den zijn. Het geheele groeiproces van het jonge kind vraagt als prikkel van buiten: spel en frissche lucht. De kleinere spelletjes bin nenskamers zijn goed voor verschillende geestelijke functies: het verstand, de fanta sie en meer andere eigenschappen worden aan 't werk gesteld. De krachtige groei en de geheele fundeering van het gestel op een wijze zooals die in het latere leven bijna niet meer is in te halen, worden in de allereerste plaats bevorderd door het bewegingsspel zooveel mogelijk in de open lucht. Voor bepaalde spelen met allerlei spelregels is het kind nog te jong, daarom is spelleiding hier niet noodzakelijk. En, ouders, gaat gij 's zomers met de kin deren naar buiten, vooral naar duinen en zee, trekt ze alsjeblieft niets bijzonders aan, laat ze niet poesnetjes zijn, maar laat ze hollen en buitelen en stoeien en hun heele blije jeugd uitleven zonder vrees „dat ze d'r nou zoo schandelijk zullen uitzien"; het zal allés meewerken tot een krachtigen groei, waaraan straks het zittende schoolleven al een leelijken knauw geven zal. Musculus Een eigenaardig beroep. Een jong Fransch meisje, mejuffrouw Collinere, oefent het eigenaardige beroep van wijnproefster uit. Met dien arbeid verdiende zij een paar jaar geleden in Ca- lifornië en salaris van 25000 dollar per jaar. Op dezelfde wijze als men in Ooster- sche landen gebruik maakt van den fijnen smaak van sommige personen om thee te proeven, trekt men in het verre Westen profijt van de merkwaardige gave van mej. Collinere om wijn te keuren. Zij slikt den drank nooit door, maar gaat hem alleen beoordeelen naar den smaak. Zij behoeft maar één slokje te nemen, om in staat te zijn dadelijk te zeggen, waar de druiven, waarvan de wijn bereid is, zijn gegroeid. Zij proeft onmiddellijk of de te keuren drank Californische-, Fransche-, Duitsche-, Spaansche- of Hon- gaarsche wijn is, of hij vervalscht of ver mengd is, of hij werkelijk uit druiven is geperst, dan wel uit suiker, van kleurstof en chemische producten vervaardigd, of de druiven gegroeid zijn op dé berghellin gen of in de dalen. Ook den ouderdom van den wijn kan zij direct door haar smaak vaststellen, als mede of de wijn per as vervoerd is dan wel per schip over zee. Mej. Collinere moet heel voorzichtig en sober leven, om haar fijnen smaak te behouden. Zij leeft altijd op dieet en ge bruikt nooit koffie, thee of chocolade. Citroenen en uien krijgt ze nooit over haar lippen, kortom alle prikkelende stof fen versmaadt zij, om de kostelijke gave niet te verliezen, waardoor zij een der best betaalde betrekkingen kan blijven vervullen. t Een snuggere verdediging. Iemand werd beschuldigd, dat hij een vaas geleend en ze gebroken teruggebracht had. Vol verontwaardiging wees hij die be schuldiging van zich, en verdedigde zich met de volgende woorden: Ten eerste heb ik nooit een vaas geleend, ten tweede was de vaas al gebroken, en ten derde heb ik ze gaaf teruggebracht. Endeze vier argumenten kan ik onder eede bevesti gen. den mond te brengen." En dit „slechte voorbeeld" heeft in voorname kringen langzamerhand navolging gevonden, waarna het eveneens langzamerhand door drong tot alle lagen der bevolking. SPROKKELS. Eiken nacht worden er te Amsterdam een didzendtal dakloozen ondergebracht in de verblijfplaatsen voor onbehuisden. De badplaats Bagnères de Luchon ligt 30 M. boven de zee. Ze heeft 3400 inwo ners en trekt jaarlijks 5000 badgasten. De naam beteekent: de Koningin der Pyre neeën. Vele kleintjes maken één groote. Wie kent niet de nijvere bijen, die op warme zomerdagen aan en af vliegen om de korven met honing te vullen. Yan den vroegen morgen tot den laten 'avond zijn de diertjes in de weer, geen oogenblik verliezende. En met bewonderenswaardi ge nauwkeurigheid weten ze steeds zon der te mankeeren ieder hun eigen korf te vinden. Maar heeft men wel eens nagedacht, hoeveel werk die kleine diertjes moeten verrichten om eenig resultaat te bereiken? Om een pond klaverhoning bijeen te brengen, moeten zij al het honingsap uit 620000 klaverbloesems zuigen. En om dit werk klaar te spelen zijn er 2750000 bijen- bezoeken aan de klaverbloesems noodig. De etensvork. Dit gereedschap, door ons eiken mid dag gebruikt, heeft pas in den loop van de achttiende eeuw burgerrecht verkre gen in zijn tegenwoordigen vorm met vier tanden. In de zeventiende eeuw had de vork diie tanden en daarvoor twee. Nog een eeuw vroeger, in den eersten tijd van den tachtigjarigen oorlog, bedienden alleen voorname personen zich aan tafel van een vork. Een vork was toen een echt weeldeding. Gewone burgers aten met hun vingers. Pas in de elfde eeuw schijnt men in deze streken voor 't eerst van een vork gehoord te hebben. Een monnik vertelde toen, dat een hertogin van Venetië de „slechte ge woonte had, het vleeseh met een gouden tweetandige vork op te pikken en naar De grootste kerk in Europa is de St. Pieterskerk te Rome. Ze kan 45000 men- schen bevatten. v Er werd in 1670 te Utrecht een huis gebouwd met drie kamers voor de som van slechts 60 gulden. O In den winter van 1798 op '99 moest aan 80.000 van de toenmaals 200.000 in woners van Amsterdam ondersteuning verleend worden. O Reeds meer dan 100 jaren voor de ge boomte van Christus gebruikten de Mid- del-Franken veiligheidsspelden. De „Bergen-baan", een spoorweg van Oslo naar Bergen in Noorwegen, is 500 K.M. lang en loopt over een afstand van 50 K.M. door tunnels. o In een gewoon wespennest leven min stens 24000 wespen. Per week bedraagt de Engelsche steen kolen-productie ongeveer 5 millioen ton. Houten geld. Het gebied van de Hudson-baai in Noord-Amerika is bekend om zijn onher bergzaamheid. In den winter is daar al les met een dik sneeuwkleed bedekt, het reizen geschiedt er per slede, getrokken door honden. Het bestuur over dat ge bied is aan de Hudsonbaai-Compagnie, waaraan de Indianen hun dierenhuiden leveren, want de streek is gezocht om de groote hoeveelheid pelswerk, die zij levert. De betaling der huiden geschiedt door de Compagnie met door haar zelf in circu latie gebrachte munten. Die munten zijn van hout en dragen het stempel van de maatschappij. Ze worden „castors" ge noemd. Eén „castor" heeft de waarde van een berenhuid. Twee marterhuiden wor den ook betaald met één „castor", en veertig velletjes van muscusratten even eens. Deze betalingswijze is alleen mogelijk, doordat de Hudsonbaai-Compagnie alle winkels in handen heeft. De Indianen ontvangen voor hun huiden „castors", welke zij in de winkels weer voor levens middelen in betaling kunnen geven. Een aardig kunstje. Schrijf naast elkaar alle cijfers, uitge zonderd het cijfer 8 en de nuf, dus 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9. Nu is het- merkwaardige, dat dit getal vermenigvuldigd kan wor den, zoodat de uitkomst uit allemaal éénen bestaat, of allemaal tweeën, of drieën enz. Vermenigvuldigt men het getal bijv. met 36 (d.i. 9X4), dan krijgt men alle maal vieren tot uitkomst. 12345679 36 74074074 37037037 444444444 Om allemaal zevens te krijgen verme nigvuldigt men met 8X7 of 63. Met 9X8 of 72 vermenigvuldigd, geeft een uitkomst van allemaal achten; en met 9X1 of 9 vermenigvuldigd krijgt men éénen, enz. Probeer 't maar eens Van Kinderspel tot Liefdewerk. Er waren eens twee meisjes ('t is echt gebeurd), die veel met de pop speelden. Zij heetten Florence en Francis. Francis was een onvoorzichtige poppenmoeder, en gedurig had een van haar kindertjes een arm of been gebroken of zich gebrand aan 't vuur van de kinderkamer. Dan legde Florence een keurig verbandje om de gebroken ledematen, of smeerde zalf op de brandwond. Hierna werd de patiënt naar bed gebracht, het kussentje opgeschud, en 't drankje trouw ingegeven. Florence kende geen prettiger spelletje dan „spelen dat de poppen ziek zijn". Telkens speelde zij 't weer op een andere manier, totdat zij twaalf jaar was en haar eersten levenden patiënt te verzorgen kreeg. Florence woonde op een buitenplaats in Enge land. Niet ver van de buitenplaats was een dorp. Op een mooien zomerdag maakte zij met den domi nee van 't dorp een ritje te paard. Vroolijk babbe lend reed zij met hem over de groene heuvels. Daar zagen zij Roger, den ouden schaapherder, met zijn schapen. Maar zijn hond was er niet bij. t*tnrusJ. J 1t7i i. „IJ. „Waar is Cap vroeg de dominee. En nu vertelde Roger dat Cap z'n poot bezeerd had, en dat hij gindsch in de hut lag. De dominee en Florence reden er heenFlorence knielde bij den hond neer. Zijn trouwe oogen keken haar zoo droevig aan. „Wat zal ik er aan doen?" vroeg zij, toen de dominee Cap z'n poot onderzocht had. „Een warm com- pres er op leggen." „Wat is dat?" vroeg zij. „Een lap in heet water doopen, uitwringen en dan op den poot leggen, en telkens vernieuwen." Florence zocht hout, stookte een vuurtje, hing den ketel er boven, en al gauw had zij warm water. Maar nu had zij nog geen doek. Daar zag zij achter de deur een schoon boezeroen hangen. „Roger zal 't wel goed vinden," zei ze, „als Cap maar beter wordt," en zij scheurde een stuk van 't boezeroen af. Dien heelen dag bleef Florence bij Cap als een trouw verpleegstertje, en de domi nee ging thuis vertellen, waar Florence bleef. Toen Roger dien avond thuis kwam, was Cap al zooveel beter, dat hij den baas tegemoet hinkte. Florence wees hem hoe hij Cap verder behandelen moest, en een paar dagen later liep Cap weer achter de schapen. Dit verpleegstertje is geworden de eerste echte verpleegster, want dit is ruim tachtig jaar geleden gebeurd, en toen waren er bijna nog geen ver pleegsters. 't Was Florence Nightingale. Honderden soldaten zijn door haar verpleegd in den Krimoorlog. GRAPJE. Het prikkeldraad. Een boer had om een groote wei drie rijen prikkeldraad gespannen. Op een dag was hij druk aan het werk, toen hij ineens een groote winkel haak in zijn kiel kreeg. „Hé, wat vervelend," dacht hij, „dat zal mijn vrouw ook wel niet pleizierig vinden." 's Avonds vertelde hij het aan zijn vrouw „Wat doe je ook met zulk prikkeldraad," zei ze „neem dan ook in het vervolg glad prikkeldraad Raadsels. Oplossingen. 1. taArt anNie poTen auWen groOt klOmp koRst heDen 2. Haarlem. 3. knie, mier, komen (Krommenie). 4. vacantie alkmaar cirkel arend naar til ik e 5. waren Laren haren baren garen jaren paren varen 6. één ei, want daarna is hij niet meer nuchter. Nieuwe Raadsels. 1. Welk dorp in Overijsel heeft een heel smake- lijken naam? 2. Welk eiland kunt ge vormen uit de letters van onderstaand woord? Kramen 3. Mijn eerste is een vischje, mijn tweede vindt ge op een bed en mijn geheel is een kleur. 4. Kruisraadsel Op de kruislijnen 't gevraagde woord, 't welk een kruipend dier aanduidt, x X X X X X X X X X X een medeklinker. een jong viervoetig dier. een natuurverschijnsel. 't gevraagde woord. een heel na familielid. 'n ander woord voor gezichtseinder. een medeklinker. Passing Show, Londen i) sa Le Rire, Paris Pele Mele, Paris «X. Grootvader: „Wel Jantje, kleine jongen, wat zou je doen, als ik je 5 gulden gaf?" Jantje: „Eerst natellen." Sydney Bulletin, Australia Compensatie f r/ „Als ik geweten had, dat je zoo'n idioot was, had ik je nooit getrouwd!" „Dat had jij kunnen weien, toen ik iou ten huwelijk vroeg." Sydney Bulletin, Australia Solist: Het zingen voor de Radio is erg ver velend. Je mist de bloemen zoo. f Vriend: En de eieren. Passing Show, London PRIJSVRAAG De uitgevers stellen een mooi boekgeschenk beschikbaar voor den inzender van het geestig ste onderschrift bij bovenstaande afbeelding. Journal Amusant, Paris Oh, Betty, wat is de natuur bewonderenswaardig. Ja, jongen: de natuur brengt niets dan moois voort. Passing Show, London Gek was ik, toen ik jou trouwde. Ja, schat maar ik heb altijd nog gehoopt, dat je zou veranderen. London Mail, London Dame: „Wanneer vindt je de school het prettigst?" Jongen: „Als ie gesloten is!" Melbourne Punch, Australia „Hoe zou ik nu te weten kunnen komen, wat ze van mij denkt?" „Trouw haar!" Pele Melt, Paris Verkwisting. „Moeder, zou ik een flirt worden als ik groot ben?" „Als je lief bent, wel." „Weet je al een naam voor de nieuwe baby?" „Neen, ik weet er heusch geen meer. Ik zal hem maar naar een der koeien noemen." Sc Abonnementsp per jaar f 3.50, p De prijs v( Abonnementen „Heb je dit al aan iemand voorgelezen?" „Nee!" „Hoe kom je dan aan dat blauwe oog?" Dit nummer bestaa EERSTE Voor de goede ord< abonné's en advertee mand dan alleen de maatschappij van ons na 1 Juli 1925 verse en advertentie-gelden het ons is gebleken, stempels en briefkaart ons blad, gelijk ook kantoortje aan den BI 42 bezigt voor zijne eig deelen wij bij deze nc mede, dat noch genoe p. o. voor hem teekene of A. Rem daartoe e< men in moeilijkheden aanbiedingen, voorstel van genoemde persoi van ons weekblad in De Uitgeefster var We De N.V. Uitgevers P Zaterdag 5 Sept. Nadruk i Ofschoon de ramp reeds weer bijna eet blijft zij nog versch i: ramp behoort tot di beurtenissen, waarove later nog navertellen denisboekjes op schoc ons aller leven een niei Want een natuurvers* storm van 10 Augus: in ons land voor onm oorlog van 1914 voo gehouden. Maar nu za in den vervolge ops tromgeroffel ons opscl mogelijke tenslotte mi ook voor ons! Hetonverwachtsche moeilijkom het onn den, moeten wij alles besef in ons leeft, steltenis, de gedrukth schrikkelijke gebeurt* zoozeer, omdat deze schrikkelijk zijn, m bestaan niet kunnen wezigheid niet kunne: in Marokko of in Eng maar een oorlog vlak ons eigen, kalm en gi cycloon in Japan, ni cycloon in onzen vree Japan en een natuur: maar een cycloon is rijmen. Het past niet tegen elkaarhet v toch gebeurt het! Dit is het ergste, komenzoo er ding voor onmogelijk hadd die ingaan dwars tege van zakendingen, regelen en wettendi soortigheden zich in< normale bestanddeelei gen, die plotseling i zonder waarneembar zonder geleidelijke vo< het heelal in beslag i en bekende wegvage maken en het donke verbijsteren en ontste Het zijn de cycloni vreezen. Waar kom grillig gevormde, di teugelloos door het en waar zijn ze gebl minuten, waarin ze ei woest? Stijgen ze r onnaspeurlijk rijk der niet terneer uit het van de booze geesten Zij openbaren hun niet louter ten opzie rondom onsook als richten ze binnen ons schapsleven hun versi Cyclonen, ze overst blik onze maatschap één dag, plotseling,

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 6