Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Santpoort, Schoten, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang L. FABER Zn. sfc A.H v.d. STEUR Ir. Hotel Duin en Deal - Bloemendaal Exploitatie: LEIDSCHE UITGEVERSMAATSCHAPPIJ, OUDE RIJN 39, LEIDEN, Telefoon 53 en 73. dg# F. H. SMIT Plaatselijk Nieuws. Heeren- en Dameskleermakerij ZONDAG Namiddag- en Avondconcert 19e JAARGANG ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1925 No. 35 Cyclonen. fifP UITGEVER. KUNSTHANDELAAR ELECTRISCHE REPARATIE-INRICHTING KL. HOUTSTR. 10 TELEF. 2896 CONCURREERENDE PRIJZEN EN VLUGGE BEDIENING Garage F. STAPPERS Gedempte Oude Gracht 40, HAARLEM Kleverparkweg 154 - Telefoon 10303 Predikbeurten Uit de Omstreken. Het groote feest van 31 Augustus. BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD Abonnementsprijs van Het Bloemendaalsch Weekblad per jaar f 3.50, per half jaar f 1.75per 3 maanden f 0.875. De prijs voor afzonderlijke nummers is 5 cents. Abonnementen kunnen met elk nummer beginnen. Adres voor redactie en administratie te Haarlem bij: Boekhandel EDW. JORIS, Groote Houtstraat 94, Telefoon 13684. Hulpadressen voor redactie en administratie: Duinwyckweg 3, Tel. 22177, Bloemendaal en Ged. Oude Gracht 63. Tel. 11862, Haarlem. Advertentiën18 cents per regel, bij afname van 500 regels of meer, korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels f 1.50, elke regel meer 15 cents. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief, dat op aanvrage verkrijgbaar is. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Voor de goede orde deelen wij aan onze abonné's en adverteerders mede, dat nie mand dan alleen de Leidsche Uitgevers maatschappij van ons het recht heeft, over na 1 Juli 1925 verschenen abonnements- en advertentie-gelden te beschikken. Daar het ons is gebleken, dat A. Eikelenboom stempels en briefkaarten met den naam van ons blad, gelijk ook het bord voor zijn kantoortje aan den Bloemendaalschen weg 42 bezigt voor zijne eigen aangelegenheden, deelen wij bij deze nog eens uitdrukkelijk mede, dat noch genoemd persoon, noch de p. o. voor hem teekenenden G. Eikelenboom of A. Rem daartoe eenig recht bezitten en men in moeilijkheden kan geraken door op aanbiedingen, voorstellen of beschikkingen van genoemde personen onder den naam van ons weekblad in te gaan. De Uitgeefster van het Bloemendaalsch Weekblad De N.V. Uitgevers-Mij. „Het Midden" P. TIDEMAN, Dir. Zaterdag 5 Sept. Nadruk verboden Ofschoon de ramp van Borculo thans reeds weer bjjna een maand is geleden, blijft zij nog versch in het geheugen. Deze ramp behoort tot die buitengewone ge beurtenissen, waarover „ouden van dagen" later nog navertellen waarvan de geschie denisboekjes op school gewagen en die in ons aller leven een nieuw element invoegen. Want een natuurverschijnsel als de wervel storm van 10 Augustus 1925 hielden wy in ons land voor onmogelijk, gelijk wij den oorlog van 1914 voor onmogelyk hebben gehouden. Maar nu zal elke windvlaag ons in den vervolge opschrikken, gelijk elk tromgeroffel ons opschrikt, omdat het on mogelijke tenslotte mogelijk is gebleken ook voor ons! Het onverwachtsche aanvaarden wij reeds moeilijk; om bet onmogelijke te aanvaar- den, moeten wij alles wat aan verstand en besef in ons leeft, verloochenen. De ont- steltenis, de gedruktheid, de angst om ver schrikkelijke gebeurtenissen ontstaat niet zoozeer, omdat deze gebeurtenissen ver schrikkelijk zijn, maar omdat wij hun bestaan niet kunnen verklaren, hun aan wezigheid niet kunnen vatten. Een oorlog in Marokko of in Engelsch-Indië, nu ja maar een oorlog vlak aan de grenzen van ons eigen, kalm en gemoedelijk landEen cycloon in Japan, nu ja! maar een I cycloon in onzen vredigen Achterhoek Japan en een natuurramp behooren bijeen, maar een cycloon is met Borculo niet te rijmen. Het past niet bij elkaar het vloekt tegen elkaar; het wil ons niet aan. En toch gebeurt het! Dit is het ergste, wat ons kan over komen zoo er dingen gebeuren, die wij voor onmogelijk hadden gehouden. Dingen, die ingaan dwars tegen den gewonen loop van zakendingen, die strijden met alle regelen en wetten dingen, die als vreemd- soortigheden zich indringen tusschen de j normale bestanddeelen van het leven. Din- gen, die plotseling ontstaan, zoo maar, zonder waarneembare oorzaak en dan, zonder geleidelijke voorbereiding, eensklaps het heelal in beslag nemen, het bestaande en bekende wegvagen, het licht donker maken en het donker licht, zulke dingen verbijsteren en ontstellen ons. Het zijn de cyclonen, die wij het ergst j vreezen. Waar komen ze vandaan, die grillig gevormde, dreigende hoozen, die teugelloos door het luchtruim wervelen, en waar zijn ze gebleven, na de weinige minuten, waarin ze een wereld hebben ver woest? Stijgen ze niet omhoog uit het onnaspeurlijk rjjk der daemonen, ploffen ze niet terneer uit het geheimzinnig gebied van de booze geesten in de lucht? Zij openbaren hun grondelooze macht niet louter ten opzichte van het aardrijk i rondom onsook als geestelijk verschijnsel richten ze binnen ons menschelijk gemeen schapsleven hun verschrikkingen aan. Cyclonen, ze overstelpen op zeker oogen blik onze maatschappij. Daar wervelt op f één dag, plotseling, na een drukkende HAARLEM, Groote Houtstraat 69 - Tel. 404 LI] STENMAKERIJ atmosfeer vol politieke spanningen, de revolutie-storm over Europade czaren- familie is vermoord, keizer en kroonprins vluchten over onze grenzen. Onherstelbaar ligt de bestaande orde tegen den grond heel het staatsverband is ontredderd en op de ruïnes van de omvergestormde wereld dolen verbijsterde scharen rond, hopeloos zoekend naar wat gister nog heel hun hebben en houden uitmaakte. Wie één dag geleden voorspeld had, dat de keizer en de kroonprins van Duitsch- land als ballingen in Nederland zouden zitten, zou als waanzinnig zijn uitgekreten; zooiets bestaat niet, dit is onmogelijk. Net zoo onmogelijk als het op 9 Augustus was, dat een Japansche cycloon Holland's. Ach terhoek zou verwoesten. Maar op één oogenblik, onvoorbereid, plotseling, bij het samentreffen en op elkaar aanbotsen van nooit vermoede krachten, by de ontkete ning van tot nog toe geboeide geesten, wordt het onmogelijke mogelijk. De natuur is weer kalm, de kranten pleiten na, de maatschappij herstelt zich van den schrik en neemt het reddingswerk op, en men kan zich niet voorstellen, dat de cycloon werkelijkheid is geweest. Men heeft, één seconde van zijn bestaan, het ontzettende, het onmogelijke beleefd. Cyclonen barsten soms uit in de mensche- lijke ziel. Kalme naturen worden, voor ze het zelf weten, meegesleept door een drift bui razernij bevangt den door ontgooche ling of miskenning eensklaps geprikkelde een roes maakt zich meester van den be daarden huisvader, die plotseling zichzelven vergeet. En na het oogenblik van overstelping kijkt het slachtoffer rondverdwaasd en verbijsterd. Maar zijn leven ligt in puin na deze katastrofale seconde: het booze woord is gesproken de bacchante staat onteerdde moordenaar buigt zich wan hopig over het lijk van den verslagens. En de wereld gevoelt zich gekrenktwie had zulk een uitbarsting voorzien bij een zoo bezadigd man, bij een zoo fatsoenlijke vrouw, bij een zoo behoorlijk opgevoed kind Het onmogelijke is mogelijk gebleken! Hartstochten, ze zjjn de cyclonen in het zieleleven van mensch en menschengemeen- schap. Hartstochten, de hemel is kalm en het leven vredig. Maar het ondoorgron delijke heeft zijn draaikolken en boven het leven wervelen de booze geesten door de lucht. Eén electrische vonk, één toevallig samentreffen van krachten, en duisternis ploft neer. Bliksems kruisen elkander, hoozen wentelen dooreen, stormen fluiten en gieren, de mensch kent zichzelven niet, buiten zichzelf treden de onbereken bare machten uit de diepte der ziel, de cycloon van den hartstocht vaagt zonder aanzien weg wat hem voor de voeten komt. En gebroken hurken de slachtoffers neer op hetgeen met één slag een ruïne is ge worden C. De exploitatie van de gronden aan den Zeeweg. Door Gedeputeerde Staten is het raads besluit van 16 Juli j.l., betreffende de be bouwing van de terreinen langs den Zee weg, goedgekeurd. De steunramp-collecte te Bfaemendaal. Aan het Nationaal Steuncomité is voor de slachtoffers van de stormramp door B. en W. kunnen worden afgedragen de som van f 3607.41, zijnde de opbrengst van de collectes te Bloemendaal f 1750.50 te Overveen 729 29 te Aerdenhout 753.75 te Vogelenzang 373 87 B. en W. hebben voor het welslagen dezer collecte aan de leiders schriftelijk dank betuigd. van alle soorten Schoenen en Laarzen Een feestavond van den Alg. Ned. Christ. Ambtenaarsbond. Door de afdeelingen Bloemendaal, Duin en Bosch en Medemblik van bovengenoem- den bond is verleden week een feestavond van propagandistische strekking gehouden in hotel Vreeburg, naar aanleiding van de handhaving van den 8 uren-dag voor het ve< plegend personeel in de provinciale ziekenhuizen. In de goed bezette zaal heerschte een opgewekte stemming. De heeren Cornelisse, voorzitter van de afdeeling Bloemendaal en Van Driel, bonds voorzitter, hebben op de gebruikelijke wijze het woord gevoerd. Voorts spraken nog eenige afgevaardigden. Er werd heel aardig gemuciseerd en aan verschillende ontspanningen deelgenomen. Een collecte voor Borculo bracht onge veer veertig gulden op. TELEFOON 14454 le klasse Reparatie-Inrichting. Expertise bepalingen van het reglement op deBloe- menkeuringen. Hierbij wordt herinnerd aan de bepaling, dat een nieuwigheid om voor een beoordeeling voor Eerste Klasse in aanmerking te komen, te voren het Ge tuigschrift van den Proeftuin moet hebben behaald. De keuringszaal zal te 8 uur voormiddags voor de inzenders toegankelijk zijn. Het ingezondene moet te 11 uur v.m. gereed staan voor de beoordeeling. De Grotlus-herdenking door de Remonstranten. Men schrijft ons De Remonstrantsche Gemeente te Haar lem zal Zondag 6 Septbij monde van haren voorganger dr. A H. Haentjens, den grooten Remonstrant Hugo de Groot in een godsdienstoefening herdenken. Ongetwijfeld zullen zeer velen blijk geven van hunne vereering door op te gaan naar het vriendelijk kerkgebouw. TEGENOVER DE MIDDELB. TECHN. SCHOOL OPGERICHT 1903 Voor NAJAAR- en WINTERKLEEDING het beste adres. Alles reeds voorhanden vorderd, dat het niet mogelijk was daarin verandering te brengen. Toch zal het misschien gelukken een gave voor onze zwaar getroffen landgenooten af te zonderen- Het is heden feest, en wij allen vieren het bij uitnemendheid nationale feest van ganscher harte. Wij vieren het evenals wij reeds in. onze jeugd de oranjefeesten vierden, en zooals ook onze voorouders die hebben meegemaakt; dat zit ons in 't bloed. En nu geven wij allen heden uiting aan onze vreugde, dat het Gode behaagd heeft het leven van onze geliefde Koningin wederom met een jaar te verlengen, en bij de intrede van het nieuwe levensjaar wenschen wij allen uit den grond van ons hart Hare Majesteit geluk, voorspoed en zegen toe. Lang leve de Koningin l" De redevoering van den Burgemeester werd met een drievoudig hoera beantwoord. De volgende spreker was de heer A. E. Beekman. Hij zeide het volgende: „Dames en Heeren, Geachte feestgenooten Men heeft gewild dat ik als voorzitter van de feestcommissie hier ook een enkel woord zou spreken. Laat het een woord van dank mogen zijn. Burgemeester. In de eerste plaats aan onzen Hoog- geachten Burgemeester, die zoo welwillend is dit feest met zijn tegenwoordigheid te vereeren en wel het openingswoord wilde uitspreken. Namens de Commissie zeg ik u hartelijk dank. Raadsleden. Een woord van erkentelijkheid past ons ook aan ons geacht gemeentebestuur, dat door een ruime subsidie toe te staan blijk gaf, mede te leven en belang te stellen in ons pogen, dit feest te organiseeren. Gemeentearchitect. Een woord van dank ook aan den heer de Jong, gemeentearchitect, en zijn staf van werklieden, die ons zoo ijverig geholpen hebben bij het in orde brengen van deze Muziek en Zang. De Muziek- en Zangvereenigingen, welke belangloos hun medewerking verleenden, onzen hartelijken dank. Politie. Ik denk ook aan onzen C' mmissaris van Politie, den heerHiemstra en zijn mannen, voor hunne hulp ons toegezegd. Allen. Verder aan allen, die door het schenken van een bijdrage op de lijst, of het beschik baar stellen van ten prijs voor Athletiek- of Volkswedstrijden het mede hebben moge lijk gemaakt, dit feest te organiseeren, onzen welgemeenden dank. 8 Jongens en Meisjes. Ik vergeet ook de jongens en meisjes niet, die zich voor een of ander spel lieten inschrijven en straks ons zullen laten zien wat zij kennen en - unnen en voor een niet gering deel zullen bijdragen, dezen dag te maken tot een feestdag voor de ouderen. Bloemend. Bloei. Ten slotte noem ik de Ver. Bloemd. Bloei. Inderdaad is dat het lichaam dat den stoot gaf tot dit feest. Eere wie eere toekomt Mogelijk zijn er menschen die zeggen: dat is nu alles goed en wel, maar ware Koninklijke onderscheidingen. Ter gelegenheid van den verjaardag der Koningin is o.m. verleend de eere-medaille, verbonden aan de ord van Oranje-Nassau in zilver aan den heer G. T. Uiterwijk, boschbaas en aan den heer E. Steenken, schildersbaas op het landgoed Elswout te Overveen. Onze gelukwenschen aan de betrokkenen Van het Loo is bij de voorzitter der feestcommissie, dato 31 Augustus j 1., het volgende telegram ingekomen, in antwoord op het namens de burgerij aan de Koningin gezondene „De adjudant van dienst is ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin belast met het overbrengen van Hoogstderzelver op rechten dank aan allen, die op heden hun gelukwenschen aan H. M. hebben aange boden. De adjudant van dienst heeft de eer zich jegens u van zijn opdracht Te kwijten door deze." Dat H. M. zal medewerken dat de ge meente Bloemendaal in onverkorte gedaante en schoonheid blijft bestaan en alle aan vallen daarop Hare goedkeuring niet weg dragen, kan uit bovenstaand antwoord niet rechtstreeks worden afgeleid, doch blijft ook op zichzelf te hopen en te verwachten. Gereformeerde Kerk van Bloemendaal ZONDAG 6 SEPTEMBER, v.m. 10 uur en nam. 5 uur, Ds. J. C. Brussaard. Ned. Herv. Kerk Bloemendaal. ZONDAG 6 SEPTEMBER, v.m. 10 uur, Ds. J. C. van Dijk. Jeugddienst in Maranatha. V.m. 10 uur, Ds. F. Postma, Pred.-Directeur van het Haarl. Diaconessenhuis. Overveen (Lokaal Openb. School). V.m. 10 uur, geen dienst. Santpoort. ZONDAG 6 SEPTEMBER, v.m. 10 uur, Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eijsinga. „Wereldgewin en Zelfverlies", Lk. 925. Haarlem. De speciale Dahliakeuring. Het hoofdbestuur van Bloembollencultuur deelt mede, dat op Maandag 7 September, in de benedenzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem, de jaarlijksche speciale Dahliakeuring wordt gehouden. Evenals vorige jaren is deze keuring be stemd voor de beoordeeling van de nieu wigheden van dit jaar, ter verkrijging van de door de vereeniging ingestelde certifi caten van Verdienste en Eerste Klasse. Voor opstelling van groepen ter opluiste ring zal deze keuring geen gelegenheid bieden. Aan elk der inzenders zal zijn toe gestaan om ten hoogste zes vazen met even zoovele van hun beste handelsver scheidenheid ter opluistering in te zenden. De keuring wordt gehouden volgens de De verjaardag der Koningin is dit jaar op zeer geslaagde wijze met een werkelijk groot feest gevierd. Wanneer wij nagaan hoeveel vooi bereidende werkzaamheden hiertoe noodig zijn geweest, dan past het ons te beginnen met een woord van hulde en dank aan allen, die daartoe hebben bij gedragen. Vooral aan de leden der feest commissie, te weten de volgende dames en heeren A. E Beekman, Voorzitter, W. F. G Dank baar, Secretaris, J A. Boskamp, Penning meester, P. C. André de la Porte, Mej. E. Beekman, Mej. A. Beekman, Mej. E. van Beem, Mej. A. Both, A. Bos Hzn., Adr. Cassee, F. Cornelisse, G. Cornelissen, H. Freudenborg A. de Graaf, A. van der Ham, Mej. N. Hoogenbirk, S. Hooij, J. Koel- ma, D. Kuiper, D. Laan, Th. J. H. van 't Lam, Mej. M. van Leeuwen, Joh. Meij, H. A. van der Meij, Jhr. W. A. Mock, D. L. J. Spaling, Chr de Vries, J. Vermeer, J. J. de Waal Malefijt, P. W. Waller. Deze commissie heeft haar ontstaan te danken aan de Vereeniging Bloemendaal's Bloei, aan welker bestuur onder zijn wakkeren voorzitter Mr. D. E. Lioni dus eigenlijk de eerste hulde toevalt. Het weder is bijna den ganschen dag meegeloopenhet zag er wat dreigend uit en in den middag viel een enkel dropje, maar over het geheel was het uitstekend. Het feest werd ingezet met een optocht van het Bloemendaalsch Kinderkoor van af de M.U L.O School aan den Vijverweg naar het feestterrein, voorafgegaan door het muziekcorps „Sursum", dat dien dag zich flink heeft geweerd, en al reeds dadelijk met zijn opgewekte marschmuziek de stem ming er in bracht. Het feestterrein, zoo voortreffelijk bereikbaar en schoon gelegen, was slechts voor een deel met spelen, tenten en kramen bezet, en bood ruimie voor duizenden menschen. Dit kwam vooral 's avonds uit toen eenige duizenden Haarle- mieten nevens onze eerzame plaatsgenooten van de groote gastvrijheid der feestcom missie kwamen gebruik maken, iets waar wij hier niets op tegen hebben, mits de- zelven zich gedragen zooals wij dat hier bij zulke gelegenheden gewend zijn. Toen de kinderen op het terrein aan gekomen waren, verzamelden de aanwezigen zich rondom de muziektent, vanwaar af de Burgemeester de volgende woorden sprak „Op dezen voor ons Land algemeenen feestdag, is het mij een voorrecht en ge noegen, namens het Gemeentebestuur de feestelijkheden in deze Gemeente te openen. Hare Majesteit de Koningin heeft verzocht de feestelijkheden een eenvoudig karakter te geven, en dezen dag een gave af te zonderen voor de slachtoffers der door den cycloon geteisterde streken. Bloemendaal heeft als zoovele gemeenten spontaan reeds geofferd en de voorbereiding der feestelijkheden was reeds zoover ge-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 1