IELFT nRonijnen Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Santpoort, Schoten, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang enz. A.H.v.d. STEUR Jr. \NSDORP Mg 8, Tel. 22387 Hotel Duin en Deel - Bloemendaal 19e JAARGANG ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1925 No. 37 „Haarlem ftENDAAL ESSEX ETREKKING Wildhal .IEFTING. ISCH ATELIER iTZ Bericht. Een lied Hammaaloth, Aan al onze lezers. „Modern" Garage F. STAPPERS Gedempte oude Gracht 10. HAARLEM Paatselijk Nieuws. Kleverparkweg 154 - Telefoon 10303 Heeren- en Dameskleermakerij Predikbeurten Burgerlijke Stand. ZONDAG Namiddag- en Avondconcert Uit de Omstreken. DE ARJOS-TABAK Me een stuk in den p betalen aankwam, len doove. Ze wilden houden. De kwartel >e hij 't hest weg kon en hij 't plan had op Ie half openstaande pakte de herbergier- 't. En de mooie lange rtel vroeger had en >rie uitmaakte, bleef vink achter. ekster kwam in den waardoor hjj zwarte j nu nog heeft. En de n mooi gekleurd pak en schoorsteen naar lerde gedurende die swarten vogel tenge- >et, en pikzwart is hij" ;urtenis hebben de meer. De vink roept geld van mjjn bier!" twoordt daarop ge- gehad! Je hebt het KOKERIJ Motorrijwielen Luxe Automobielen en Onderhoud fin 35, Haarlem leidt mens: Kommies Prosp. inlichtingen en oedige aanmelding ge- 5 Sept. elefoon 12735 IJGBAAR DE de prijzen Clausing» Jr., Haarlem HOTEN HAARLEM Omgeving 5PELIJKE AFWERKING •e le klas ateliers portret ;d worden in het bloed ikruisigde Christus En dan klokte Plum- ird, zich nauwelijks be- in had. Soms zelfs be ng te zingen Mevrouw schrapende, placht dan j dan Guy eens veelbe- Waarop ook hij dan het lied dan uit was, deer zij geprezen; Hij levende schepselen." ijgend verder, jden, als zij over een ummer soms ineens de ;eugels aan Guy over- e nam hij dan een verf- igon een boodschap op ?s den weg te schilde- >or u," of: „er is slechts door het Bloed van klauterde hij weer ini leidsels weer op, klok- let paardje kwam weer chouwde hem als een ig mensch. Wordt vervolgd). BLOEHENDAALSCH WEEKBLAD Abonnementsprijs van Het Bloemendaalsch Weekblad per jaar f3.50, per half jaar f 1.75; per 3 maanden f 0.875. De prijs voor afzonderlijke nummers is 5 cents. Abonnementen kunnen met elk nummer beginnen. Adres voor redactie en administratie te Haarlem bij: Boekhandel EDW. JORIS, Groote Houtstraat 94, Telefoon 13684. Bij kantoor voor redactie en administratie te Bloemendaal: Bloemendaalsche Weg No. 19 (hoek Rustenburcherweg). Tel. 22265, Advertentiën18 cents per regel, bij afname van 500 regels of meer, korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels f 1.50, elke regel meer 15 cents. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief, dat op aanvrage verkrijgbaar is. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Van heden af hebben wij aan den Bloe- mendaalschen weg No. 19 (hoek Rusten- burgerweg), telefoon 22265, een bijkantoor gevestigd, waar stukken voor de redactie of administratie van het Bloemendaalsch Weekblad bezorgd kunnen worden. De adres sen voor redactie en administratie zijn dus als volgt: Boekh. Edw. Joris, Groote Houtstraat 94, telef. 13684, Haarlem. Bijkantoor: Bloemendaalsche weg no. 19, telef. 22265, Bloemendaal. van David. Zie, hoe goed en hoe liefelijk is het, dat broeders ook te zamen wonen. Het is gelijk de kostelijke olie op het hoofd( nederda lende op den baard, den baard Aarons, die nederdaalt tot op den zoom zijner kleederen. Het is gelijk de dauw Hermons, die nederdaalt op de bergen Sionswant God gebiedt aldaar zijn zegen, het leven tot in eeuwigheid. Psalm 133. „Wee dengenen, die ongerechte inzet tingen inzetten". Toevallig, of bestaat er eigenlijk geen toeval in geestelijke din gen? kwamen ons deze woorden van den feilen profeet Jesaja onder de oogen, toen wij ons gereed maakten een enkel woord te bezigen met betrekking tot de verschij ning' van het andere blaadje. Wij herinnerden ons tevens een bekende spreuk der oude Romeinen, die ook wel wat levenservaring hadden: Quod ab initia non valet, tractu temporis non con- valescetur, hetgeen in onze taal vertaald beteekent: wat in zijn begin ondeugdelijk is, kan door verloop van tijd nimmermeer gezond worden. In Bloemendaal met zijn zuivere lucht, zijn wij broeders van elkan der, wien het goed is aldaar samen te wo nen, zuivere menschen in zuivere verhou dingen. Daarmede is alles gezegd. On zuiver is de man, die een andere vrouw begeert dan de zijne, onzuiver de hian die liegt, onzuiver de man die knoeit, onzui ver de man die teert op het goed van zijn naaste, en daarvan geen verantwoording doet; tot zijne verdelging is vastelijk be sloten. Niet door een mensch, maar door een Hooger bestel der dingen dan van menschen .komen kan; want er is een ge rechtigheid die alle menschelijke bedenk- selen en peuterwerk te boven gaat. Wij hebben in nummer 29 onzer nieuwe serie in droge onomstootelijke feiten vast gesteld, hoe de overgang der leiding van ons blad heeft plaats gehad. Met einde loos geduld hebben wij jaren en jaren ge wacht tot degeen, aan wien wij onze be langen hadden toevertrouwd, zou toonen dit te waardeeren door ons voor te leg gen het gerechte overeengekomen deel van den arbeid, die zijn voornaamste betee kenis ontleende aan de opofefringen van werkkracht en van geld van een veertien tal onafgebroken jaren. Ter verantwoor ding geroepen, heeft hij ongelijk erkend en beloofd alvast op rekening af te doen; bij heeft het niet gedaan; weder ter ver antwoording geroepen, heeft hij zelf ge vraagd met ingang van 1 Juli 1925 ont slagen te worden van den last, dien hij niet dragen kon; daarop is ingegaan; en tot in de kleinste puntjes is als tusschen eer lijke mannen wier woord een zegel is, de overgang geregeld. Daarbij werd dezer zijds zelfs toegezegd, dat mogelijkerwijs door alles wat verleden was een streep gehaald zou worden. En toen degeen, die 't met den overtreder eerlijk meende bui tenslands was, heeft de andere zijn jas gekeerd, met kunstgrepen en list getracht het eigene gegeven woord teniet te doen. Nog eens, maar toen voor 't laatst, is dezerzijds een minnelijke regeling nage streefd, en toen ook deze wederom met slimme slechtheid werd beantwoord, is het Recht te hulp geroepen. Dat is geen bruut geweld, maar eisch van openbare zede: 't Recht is een laatste toevlucht, maar die daarop wordt aangewezen, kan niet mis doen, als alle zijn andere, zijn moreele middelen zijn uitgeput. Zaterdag 19 Sept. Nadruk verboden.) Er zijn van die woorden, die algemeen in gebruik komen, maar van welker inhoud men zich geen rekenschap geeft. Wat be doelen eigenljjk de menschen, die schermen met de uitdrukking „modern" Er is tegen woordig geen huis, dat ni'et modern is in gericht geen vrouw, die niet modern is gekleed geen zaak, die niet modern wordt gedreven. Wjj hebben moderne kunst en moderne theologie het café, dat bezoekers wil lokken, noemt zich „modern" en op de spiegelruiten van myn kapper, mijn slager en mijn kruidenier prijkt in reusachtige letters datzelfde tooverachtige woord. Zelfs las ik het op de kar van den voddenboer, die daarmee te kennen wil geven, dat hij niets meer te maken heeft met den ouder - wetschen Kleerkoop, die in het uchtendlijk uur de straat met zijn „Handelopvroo- lijkte. Modern beteekentvan dezen tijd, nieu werwets. Maar aldus opgevat, is het woord op zichzelf geen aanbeveling. Immers is alles op- zijn tijd modern geweest en zal alles op zijn tjjd modern worden. Het beste, maar evenzeer ook het slechtste. Wanneer wij thans den huizenbouw zien uit het eind van de vorige eeuw, toen men de straten placht te noemen naar de helden uit den Boerenoorlog, huiveren wij van ontzetting over zulk een geestdoodende nuchterheid en eentonigheid. Toch waren de huizen- en stratenbouwers van 1900 de nieuwerwetsche menschen van toen en konden zij hun werk als „modern" aan bevelen. „Modern" waren eenmaal ook de hoepelrokken, de staartpruiken, de hooge hoeden. Wie zich daarmede voor het eerst gewaagd hebben, haalden zich het gepeupel op den hals, dat den nieuwlichter steenigde, die de straat overstak met de allerlaatste uitvinding: de paraplu. Steeds beoordeelt de toekomst het ver ledensteeds houdt,de geschiedenis schif ting tusschen goed en kwaad. En als zij vonnis velt, is dit niet op grond van ouder- wetschheid of nieuwerwetschheid. Er zjjn vreeselijk antieke dingen, die door alle eeuwen heen hun roem van schoonheid of doelmatigheid hebben gehandhaafd. Geen stichtelijk boekje wint het, louter omdat het in 1925 geschreven is, van de klassieke bijbels der menschheid en de dichter, die Homerus of Shakespeare of Vondel wil overtreffen, kan niet volstaan met op z(jn bundel het woord „modern" te doen drukken. Er zijn goddank velen, die de waarde loosheid van de aanbeveling „modern" in zien. Het onooglijk ding van metaal, dat den prachtigen oud-Hollandschen molen vervangt, is zonder twijfel „modern", maar wie zou het niet met de sterkste bewoor dingen, die. hij ter beschikking heeft, maar weer gauw naar Amerika, het land van zijn oorsprong, terug wenschen „Modern" is evenmin een aanbeveling als „antiek". Er bestaan ook van die zon derlingen, die het ouderwetsche mooi vin den, louter omdat het ouderwetsch is. Een onhandig gebruiksvoorwerp, een smakeloos meubel, een kladschilderij, een schoorsteen mantelprul, aardige dingen om als rari teiten op een hoekje van den zolder te bewaren, zetten zij te pronk, wijl zij meenen, dat antieke dingen, alleen omdat ze antiek zijn, ook mooie dingen moeten wezen. Laten wij nooit vergeten, dat elke tijd op zijn beurt modern en tenslotte antiek wordt met zijn leeljjke en mooie producten, met goed en kwaad beide. Ook onze tijd, die op dit oogenblik doch hoe kort maar modern is. Wie zegt mjj, dat de kunst of het leer stelsel, het café of de slagerij, die zich als „modern" aanbeveelt, tot het goede of tot het slechte van dezen tijd behoort Dat moet ik zelf uitmaken. Ik moet zelf leeren kiezen, leeren schiften, en wanneer ik mijn keus heb gedaan en ik bewonder een kunst stuk, ik bekeer mij tot een leer, ik word stamgast in een café of koop worst bij een slager, dan zullen allerlei drijfveeren mijn. keus bepalen, maar niet de omstandigheid, dat de kunstenaar, de propagandist, de caféhouder of de slager zoo hieuwerwetsch is. Het nieuwerwetsche kan, zeer zeker, het, goede, maar het kan ook juist het verkeerde zijn. Denk aan den Amerikaan- schen molen Al is dus de aanbevelende strekking van het woord „modern" in zeker opzicht dwaas, in ander opzicht trekt de uitdrukking mij toch weder aan. Ik vraag mij afwat heeft de steller van de aanbeveling er mee be doeld Als hij zegt, -dat zijn zaak „in alle opzichten naar de eischen des tijds inge richt" is, geeft hij in elk geval hiermede te kennen, dat hij zijn uiterste best doet. En dat is reeds heel wat. Hij streeft er naar, alle hem ten dienste staande middelen aan te wenden om zijn bedrijf, zijn kunst, zijn wetenschap tot bloei te brengen. Hij volstaat er niet mede, te teren op 's vaders roemhij sluit zich niet klakkeloos aan bij 't verleden zijn lijfspreuk is niet„het is altijd zoo geweest en daarom moet het zoo blijven." „Modern" beteekent voor hemdurf, ondernemingszin. „Modern" is een levens ideaal. „Modern" vertegenwoordigthet beste van het allerbeste. Het is de leus van den man, die zijn doel zoo hoog moge lijk stelt. Hij moge zich minder gelukkig uitdrukken, de geest, die zich in zjjn devies openbaart, is alleszins eerbiedwaardig. C. TELEFOON 14454 le klasse Reparatie-inrichting. Expertise Voorbereidend Godsdienstonderwijs. Evenals het vorige jaar zal ook nu weer door de afdeeling Bloemendaal van den Ned. Protestanten-Bond de gelegenheid worden geboden tot het ontvangen van voorbe reidend godsdienstónderwijs. Zij die van deze cursussen gebruik wen schen te maken, kunnen zich aanmelden bij den heer K. Tinholt te Bloemendaal. Karei van Drunen was 14 en de rij werd gesloten door Janne Hofman. De prijzen bestonden uit stereoscoopplaten, boeken, een mes, een potlood, een penhouder, een kwartetspel en een inktstel. Het bestuur, bestaande uit ds. van Dijk en de heeren De Groot, A. E. Beekman, Dankbaar, Meij en Van Lennep, was bijna geheel aanwezig. Tal van ouders en onderwijzers gaven door hun tegenwoordigheid een blijk van erken telijkheid voor het goede dat hun kin deren was toebereid, en waarvan aan de leden der Keuringscommissie, den heeren Dankbaar en dr. Thijsse, het leeuwendeel toekwam. Laatstgenoemde heeft met zijn navolgende toespraak over het Naardermeer de liefde voor de onbedorven natuur bij kinderen en grooten weer opnieuw gewekt. Er gaat van zijn woord daarom zooveel kracht uit, omdat hjj zijn kennis op een voudige wijze zoo weet te zeggen, dat ieder die onbevangen luistert, er in gevoelt, met hoe groote liefde voor het leven het be schouwen der natuur dezen mensch bezielt. De vogelfilm, met uitersten tact en geduld door den heer Burdet opgenomen en als wij goed gezien hebben vertoond met behulp van den heer en mevr. Mol, ontlokte aan jong en oud teekenen van bewonderingen het was aardig te hooren, hoe de kinderen den Nederlandschen tekst zachtjes hardop lazenze waren allen er in. Oprecht dank baar gingen allen huiswaarts. Wij maken ons zeker tot tolk van honderden ouders in de gemeente, wanneer wij een woord van hulde en dank voor de Vereeniging voor Jeugdwerk hier neerschrijven. TEGENOVER DE MIDDELB. TECHN. SCHOOL OPGERICHT 1903 Voor NAJAAR- en WINTERKLEEDING het beste adrés. Alles reeds voorhanden Gereformeerde Kerk van Bloemendaal. Zondag 20 September, v.m. 10 uur en nam. 5 uur Ds. J. C. Brussaard. Ned. Herv. Kerk Bloemendaal. Zondag 20 September 1925, v.m. 10 uur Ds. Fr. Postma, Pred. Dir. v. h. H;wrlemsche Diaconessenhuis. Jeugddienst in Maranatha. V.m. 10 uur Ds. M. D. Gijsman, van Zunderdorp. Overveen (Lokaal Openbare School) V.m. 10 uur Ds. H. van Oyen, Hulpprediker te Heemstede. Santpoort. Zondag 20 September 1925, v.m. 10 uur: Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. „Het Oordeel Gods". (Mt. 24, vs. 28.) Dinsdag 22 September 1925, 12 uur, dezelfde Huwelijksinzegening van Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman en Margaretha Verwey. Ziekte-verlof. Aan mej. C. Hofstra, onderwijzeres aan de O. L. School te Overveen, is een .ver lengd ziekte-verlof tot 1 November a.s. verleend. Cursus in de Fransche taai. De Oudercommissie van de Muloschool aan den Vijverweg heeftin een vergadering van ouders van leerlingen uit de 5de en 6e klasse het stichten van een Franschen cur sus ter sprake gebracht. Zooals men weet, komt ingevolge het besluit van den ge meenteraad het vak Fransch niet meer voor op het leerplan der openbare lagere scholen. De besprekingen op de vergadering had den tot resultaat, dat een dusdanige cursus is opgericht, waarvan de heeren A. Yzerman en J. A. van Rijswijk leiders zullen zijn. Reeds zijn door B. en W. voor -dit doel schoollokalen beschikbaar gesteld. De lessen zullen gegeven worden van half 4 tot 4 uur iederen dag-en Woensdags en Zaterdags van 12 tot half een. Onder aanbieding onzer verontschuldiging voor een malle zetfout in ons vorig bericht, komen wij terug op den zoo goed geslaagden avond van de Protestantsche Vereeniging voor Jeugdwerk, de vorige week in hotel Vreeburg, gevierd. Want het was een feest, al die vroolijke kinderen bijeen te zien bij gelegenheid van de prijsuitdeeling, die dr. Jac. P. Thijsse welwillend waarnam. Een groote verzameling gekweekte planten, bijna 200, nauwkeurig onderzocht door de ijverige commissieleden, sierden fleurig en wel het stampvoile lokaal. Er werden 15 prijzen uitgereikt. Aardig was het te zien hoe nieuwsgierig het jonge goedje was naar den uitslag en hoe elke nieuwe mede- deeling van een behaalden prijs begroet werd met genoegelijk gelach, zonder afgunst. Daaraan kunnen groote menschen die om prijzen dingen een voorbeeld nemen. Den eersten prijs behaalde Elly Hofstee H. Aartsen, een jonge man van het vak deh tweeden; B. Schmeink den 3den, Janny de Graaf den 4den, Jan Pauwer was 5, Frits Fortgens 6, Jopie van Esse 7, C. Ouwehand 8, Jo de Groot 9, Joopie Dankbaar 10, Mientje Clausing 11, Mien Tates 12, Jo IJzerman, die eerst niet te vinden was, bleek den 13den prijs te hebben behaald, Het aloude zoogenaamde „haventje van Rouwens", op den hoek van Bloemendaal- schen weg en Kinheimpark, is niet alleen verdwenen, maar nu zelfs met heipalen van een paar meter volgeheid, die den heer Broersma zullen dienen om er een paar flinke perceelen op te bouwen. Wij herhalen veler opvatting, dat de schutting aldaar gevaar oplevert voor het verkeerwelk nut die schutting heeft is eenigszins moeilijk te vatten, een hek ware voldoende geweest. Bloemendaal. Bevallen: B. M. J. Herbermann— Roozen, d. A. P. J. Huynink—van 't Yeer, z. Ondertrouwd: G. F. Kohier en C. Louw. Overleden: Th. A. Evers, 68 j. Het gemeentebestuur heeft een zeer noo- dige herstelling aangebracht in het plaveisel van den weg van hotel Zomerzorg naar de boerderij van den heer Uitendaal. Dinsdagavond hield de commandant van de vrijwillige brandweer voor de tweede maal binnen zeer korten tijd appèl voor een oefening. Ditmaal was de plaats van samenkomst de Beckslaan te Vogelenzang. Vierentwintig leden en de volledige staf waren aanwezig, welk aantal wijst op een serieuze opvatting bij de leden. Toch zal het corps, al waren èn plichts gevoel. èn routine tot de grootste hoogte opgevoerd, zeer weinig kunnen uitvoeren met het materiaal, waarmede men in Voge lenzang brand denkt te kunnen blusschen. De wagen, waarop slangen etc. vervoerd worden, doet denken aan een gfoot model „corry-wagen", verder alles navenant. De prestaties van de leden der jonge vereeniging waren echter prijzenswaardig. In niet meer dan 2 min. 25 sec. werd 2 X 75 M. slang aangekoppeld en water gegeven. Bravo! Dat is een belofte voor de toekomst. Van 7 tot 8 uur stond de waterleiding onder verhoogden drukdaarna, toen de druk normaal was, werd een hoogte bereikt van... 10 M. We wachten ook in Voge lenzang'met smart op de motorspuit. Haarlem. Haarlemsche Orkest- Vereeniging. Dinsdagavond is in „De Kroon" een leden vergadering der Haarl. Orkest-Vereeniging gehouden, ter behandeling van een voorstel van het bestuur om tot liquidatie der ver eeniging over te gaan. De wnd. voorzitter, de heer G. M. van Zanten, heeft in een betoog, dat van 8 uur tot kwart voor tienen duurde, zijn grieven tegen de houding van eenige orkestleden en tegen het bestuur van den Ned. Toon kunstenaars-Bond uiteengezet. Daarna kwam het voorstel in stemming. Het werd verworpen met 41 tegen 23 stemmen. Op voorstel van de heeren Stinis en J. C. Tadema werd een commissie uit de leden benoemd, waarin zitting kregen de twee genoemden, benevens de heeren Me- nalda van Schouwenburg, v. d. Kamp en Groenendaal. Donderdagavond heeft deze commissie, wier taak is. het werk van het bestuur te vergemakkelijken door te confereeren met het bestuur van den Ned. Toonk. Bond, haar eerste bespreking met genoemd be stuur gevoerd in hotel Royal. In afwachting van wat gebeuren zal, is het bestuur en ook de heer Gerharz afge treden tot en met den 27sten September. Op den 28sten moet de eerste repetitie voor het nieuwe seizoen plaats hebben. Men verzoekt ons uit Haarlem opname van het volgende De afdeeling Haarlem en Omstr. van de Evang. Mij. hield 15 Sept. 1.1. in het ge bouw van den Protestantenbond een open bare samenkomst, ter herdenking van den marteldood van Johannes Pistorius (Jan de Bakker). De zaal en gaanderij waren geheel bezet. De voorzitter, der afd. Ds. P. W. Foeken, die de samenkomst opende, sprak zijn blijd schap uit over de groote opkomst en uitte den wensch, dat het gesproken woord de aanwezigen zou bezjelen om het Protes- tantsch gevoel te versterken. Na de ver- is verkrijgbaar bij Fa. P. J. DE ZWART. Bloemendaal. C. LINNEKAMP, Bloemendaal KOELEN, Overveen C. KOOPMAN, Tuindorp, Overveen

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 1