M I.J 1. SI IN K- U K E RS Prins iMtsiaan 9a Firma J. krul Jr. AUG. OEPKES WIJNHANDEL Kodak's en Films BEGRAFENIS-ONDERNEMING R.SMINK TEL.10441 PEDICURE-MAMICURE KINDERHUISVEST 33 TEL.10441 DE EENIGE ITAL. a OVERVEEN en BLOEMENDAAL VlCTORIA-WATER EIGEN RO UW EN VOLG - AUTO IGEN F? O UW EN VOLG-AUTO 'S HAARLEM Voetbal 2de klasse A. Van den politieken sterren hemel. Brieven van een winkelier in ruste. FOTOGRAAF 11589 OVERVEEN WÊBBÊÈ u 2 w 2 O O H tn po ORTHOPAEDiE W, IJSSELMU1DEN BRANDSTOFFENHANDEL ONTWIKKELEN EN AFDRUKKEN Gr. Markt 23a HAARLEM Telefoon 10744 Van gulse om KINDBRHUISVEST gadering voorgesteld te hebben, deze bij eenkomst met gebed te openen, sprak spre ker een gebed uit, dat vele harten ont roerde. Daarna verkreeg Ds. Meindersma, Herv. 'Pred. te 's Hertogenbosch het woord, die een nauwkeurig historisch overzicht gaf van het leven en werken van Jan de Bak ker. Vele oude documenten, die in onze archieven bewaard zyn gebleven, deden dienst als bewijsmateriaal om aan te too- nen, hoe de inquisiteurs met dezen vromen ketter hebben gehandeld, totdat op den morgen van den 15 Sept. 1525 te 9 uur zijn vonnis voltrokken werd. Aan het eind van zijn rede wekte Spr. in het bijzonder de vrouwen op, om op 20 Nov. 1927 de eerste vrouwelijke martelares te herdenken, die 400 jaar geleden ook op den brandstapel levend werd verbrand. De tweede spreker, Ds. Drijver, Luth. pred. te Haarlem, legde de vergadering de vraag voor„hoe moeten wij, Protestanten, hetgeen 400 jaar geleden gebeurd is, zien?" Daar is volgens Spr. maar één antwoord opmet afschuw en afgrijzen denken wij aan dien barbaarsóhen tijd terug. En al mogen de zeden thans niet zoo ruw zijn als in de 16e eeuw en de Roomsche Kerk zich bij den modernen tijd hebben aangepast, Rome is en blijft dezelfde als voorheen. Jan de Bakker heeft de stem van zijn geweten gevolgd en de Roomsche Kerk weerstaan. Aan de hand van het bekende lied van Dr. Maarten Luther: „Delf vrouw en kind een graf, neem goed en bloed ons af", beval spr. de collecte aan voor het gedenk raam in de Herv. kerk te Woerden. Hoe deze woorden insloegen bewees de opbrengst der collecte (f 100.—.) Volgens een besluit van de alg. verg. der afdeeling Haarlem en Omstr. werd f50.— uitgetrokken voor de Jafi de Bakker-herden king, die ook ten bate van het Gedenk raam zullen worden afgedragen; daaren boven stelt de Remonstrantsche Gemeente alhier, evenals verschillende afd. van de Evang. Mij., de collecten van a.s. Zondag ook beschikbaar voor de totstandkoming van het Gedenkraam te Woerden. Alle particulieren en kerkeraden, die nog in gebreke bleven een bijdrage voor dit echt Protestantsche doel te offeren, kunnen alsnog hunne gaven zenden aan den pen ningmeester van de afd. Haarlem en Omstr., Klein Heiligland 17. De laatste vrije Zondag, die „Bloemen- daal" vóór de competitie restte, werd benut voor het spelen van eeq vriendschappelijken wedstrijd tegen V.V.A., een Amsterdamsche tweede klasser, hier trouwens niet onbe kend. Of „benut" hier echter het ware woord is, zal de toekomst moeten leerenin ieder geval heeft speciaal de „Bloemendaal"-voor- hoede leering kunnen trekken uit het spel der rood-zwarte aanvallers, die goed demon streerden hoe de nieuwe buitenspelregel succes kan opleveren. We hebben Zondag geen oogenblik kunnen ontdekken, dat ook maar één speler uit de witte stormlinie zich bijster inspande, om door kordaat op treden verwarripg te stichten in de' de fensie der gastheeren, en er moet heel an ders aangepakt worden, zullen er een of meerdere doelpunten per wedstrijd te no- teeren zijn. „Hollandia", dat Alcmaria Victrix met 50 een lesje gaf, verbaasde iedereen. We vernamen dat dit team onder leiding van een heuschen trainer schitterend speelt, en hoe vooral de aanval, geconcentreerd op den geduchten midden-voor Freeze, het long-passing buitengewoon onder de knie heeft. Yoor de Alkmaarders, die ook het vorig seizoen met twee nederlagen begon nen, was de uitslag een bittere ontgooche ling, maar de 6000 toeschouwers hebben genoten van het spel der gasten. Dezen krygen Zondag a.s., in eigen huis tegen Zand- voort spelende, gelegenheid dit spelletje te herhalen, om daarmee te bewijzen, dat Alcmaria geen off-day had en zij zelf niet boven hun kracht gespeeld hebben. Den Zandvoorters, zoo goed begonnen, is wel een stortbad bereideen 61 neder laag tegen West-Frisia, zij 't dan in Enk huizen, is voorwaar geenpeulschilletje. We herinneren aan de sprekende 4—0 over winning, door de kampioenen in't voorjaar op 't zelfde terrein, op dezelfde tegen partij behaald, en we vragen ons af, of Zandvoort van haar voetstuk getuimeld is, een val, reeds eerder voorspeld, doch dan te snel uitgevoerd. W.F.C. debuteerde niet gelukkig. Zy zag zich in 't Sportpark door Schoten met 21 geslagen, een prestatie, die ons van de hekkensluiters verbazend- meevalt. Het uit nemende doelverdedigen van Radsma (ex R.C.H.) schijnt een belangrijke factor in dit succes te zijn geweesthoe 't zij, de pun ten zijn binnen, eneen goed begin is 't halve werk. 't Zou ons daarom niet verwonderen, als Zondag de zaak op denzelfden voet voort gezet werd, en Alcmaria, dat in Schoten op bezoek komt, het kind van de rekening werd, waardoor de mannen van Lutterot een stuk achterop zouden komen. Toch vreezen we dit. Ook D.E.C. schoot met scherp, waarvan haar plaatsgenoote D.W.S. het slachtoffer werd. Met een 5—1 nederlaag en een ver loren illusie verliet „Kareltje" met z'n gevolg het slagveld in de Watergraafsmeer, maar met dit al schijnen er onder de diverse heeren nogal booze plannen i. z. het be zetten der eerste plaats gekoesterd te wor den. De spanning kan er slechts bij winnen, en is 't voor vriend en vijand interessant, als er niet reeds direct een ploeg als kam pioen gedoodverfd is. K. F. C., de Benjamin der afdeeling, die Zondag rust had, ontvangt 20 Sept. West- Frisia, en 'tzal ons benieuwen, ofdeEnk- huizers inderdaad de barre broeders zijn, als hoedanig ze zich tegenover Zandvoort deden kennen. De Koogers zjjn op eigen terrein lang niet voor de poes, en zullen zich in 't bijzonder door West-Frisia, dat een oude tegenstandster is, niet als willig slachtoffer laten gebruiken. D. W. S. en W. F. C., in den Spaarndam- merpolder elkaar bekampende, zullen beide hun best doen, een overwinning op een nederlaag te doen volgen. We houden het op de thuisclub, al was het alleen maar om 't terreinvoordeel. Bloemendaal II opent het seizoen met een wedstrijd ('s morgens 10 uur) op het terrein aan den Brederodeweg tegen E.D.O. III. De reserves, die een sterk elftal op de been brengen, dienen goed te beginnen, wat tegen het E.D.O.-veteranen-elftal werkelijk geen kunststuk behoeft te zijn. De andere elf tallen zijn vrij. Bloemendaal I is als volgt samengesteld J. Bejjk J. Sunter C. Bakker J. Cassee H. Beijk C. Kluit H. Loerakker G. Kopjes Nieman P. Parson J. Yfs R. Strik terwijl het tweede in 't veld verschijnt met: Schoehuis v.Lent v. Dam P. Sabelis Veldhuis J. Parson Ad. Cassee H. v. Reem G. Strik Immer M. Jansen. Naar aanleiding van de uiteenzetting van den veranderden off-side-regel, werd ons gevraagd, eens precies te vertellen, hoe het nu eigenlijk met het ingooien zit, waaraan we gaarne voldoen. Eerst een stukje historie: We moeten een eind in de voetbal geschiedenis terug, en wel naar het jaar 1867, toen er in Nederland van voetbal nog geen sprake was. In Engeland was be paald, dat een bal, die „out" was geraakt, mocht worden ingegooid door den speler, die hem 'teerst wist te bemachtigen. Dit ingooien mocht naar verkiezing met één of twee handen gebeurenafstand was dus niet aangegeven, maar de bal mocht door niemand aangeraakt worden vóór hij den grond geraakt had. In 1871 kwam de eerste verandering tot stand. De minimum afstand werd ge regeld (minstens 5% Meter). Eerst in 1873 verviel de in 1867 gemaakte bepaling om trent het bemachtigen van den bal bij het „uit" raken, en kwam men overeen, dat de tegenpartij van den speler, die uittrapte, mocht ingooien. In 1877 verviel de verplichting, den bal loodrecht in de richting van het veld te werpen elke richting werd' thans veroor loofd. Toch bleek dit alles niet voldoende. Er waren half-backs, die de kunst van ingooien zóó verstonden, dat zij met één arm den bal in den doelmond wisten te werpen. Om dit te coupeeren, werd in 1883 be paald, dat de ingooier met zijn gezicht naar het speelveld moest staan, den bal boven zijn hoofd met beide handen moest vasthouden, en aldus mocht ingooien in elke richting. Nog bleven er spelers, die, niettegenstaande de scherpzinnigste scheidsrechter er met den neus bovenop stond, den bal tot over de helft van 't veld wisten te gooien. In 1896 riep echter een Archimedes-voetbal- wetgever „Eureka" en schreef voor, dat de ingooier met beide voeten op de lijn moest blijven staan. Daarna is er niets meer aan dezen regel gewijzigd tot het nieuwe seizoen, 1925—1926. Regel 5 (handelende over den inworp) luidde o.a.„De inwerper moet met het ge zicht naar het speelveld gekeerd, met beide voeten of een gedeelte daarvan, op de zij- grens staan en den bal over het hoofd met beide handen inwerpen" enz. Dit werd als volgt veranderd „De inwerper moet met het aangezicht naar het speelveld gekeerd, met beide voeten op den grond, buiten de zij grens staan" enz., waarby de N.V.B. later de kantteekening liet maken, dat in afwachting van de nader door den Intern. Board te geven ofücieele uitlegging, het als geoor loofd is aan te nemen, dat de inwerper een deel van beide voeten op den grond heeft. Di tlaatste geschiedde naar aanleiding van verschillende opvattingen van H.H. scheids rechters, of het z.g.n. opwippen bij het in gooien al of niet strafbaar was. Voorloopig kan dit dus toegelaten worden. Toch wordt de regel nog- onjuist toege past. Algemeen is men van meening, dat de speler, die ingooit met de voeten naast elkaar buiten de kalklyn moet staan. Niets is minder waar dan dat. Men mag één voet op de grens van de kalklyn zetten en den anderen voet ver naar achter. Ook isj toelaatbaar, dat men de voeten op de kalklijn zet, als men maar zorgt, ze buiten 't speelveld te houden. Als grens wordt immers gpdacht de lijn, die de binnenzijde van de kalklyn langs 't speelveld trekt. Daarom kan het mogelijk zijn, dat een ervaren grensrechter out-bal geeft, hoewel 't voor een buitenstaander lijkt alsof de bal niet geheel de lijn gepasseerd is. Want lijn en kalklyn zijn in de voetbalwetgeving, zooals men ziet, lang niet 't zelfde. Ook daarom is 't dikwijls zoo komisch te hooren, welke uitspraken Jan Publiek doet naar aanleiding van scheidsrechterlijke beslis singen De Troonrede, waarmede H. M. de Ko ningin j.l. Dinsdag de zitting van de twee Kamers der Staten-Generaa heeft geopend luidt als volgt: In uw midden, leden der Staten-Gene- raal, herdenk ik met voldoening, dat er voor ons volk in zoo menig opzicht reden tot dankbaarheid bestaat. Innige deelne ming vervult mij met de slachtoffers van de ramp, die in de afgeloopen maand ver schillende deelen van het land teisterde. Het gevoel van saamhoorigheid, dat zich, waar het geldt geleden verlies te lenigen, weder zoo krachtig openbaarde, stemt ech ter tot erkentelijkheid. De toestand van land- en tuinbouw geeft in menig opzicht reden tot voldoe ning, al zijn de vooruitzichten voor de naaste'toekomst niet geheel zonder scha duwen. Handel en Nijverheid verkeeren nog in moeilijken toestand; in niet geringe mate is daarop van invloed de «economische ge steldheid buiten onze grenspalen. Al blijven zorgen drukken, zoo kan niet temin van eenige verbetering in den alge- meenen toestand des. lands worden ge waagd. Het gevaar voor de ontwrichting van den toestand van 's lands geldmiddelen kan als afgewend worden beschouwd. In grijpende maatregelen zijn daarvoor noo- dig geweest. Blijft de financieele toestand zich gunstig ontwikkelen, dan zal, naast verlichting der aan de burgerij opgelegde lasten, ook verzachting van enkele der in de laatste jaren genomen maatregelen in overweging kunnen worden genomen. Zoo voor bestuur als wetgeving blijft handhaving van de Christelijke grond slagen van ons volksleven richtsnoer. Vereenvoudiging van den Staatsdienst, waar mogelijk inkrimping van staatsbe moeiing en betrachting van de uiterste soberheid in het beheer der publieke mid delen blijven dringend geboden. Voorzie ningen, die omvangrijke geldelijke offers van de schatkist vorderen, dienen dan ook vermeden te worden. Onze betrekkingen met de andere mo gendheden zijn van den meest vriend schappelijken aard. -De geldelijke verhouding tusschen Rijk en gemeenten zal worden herzien. Met volstrekte handhaving van de grondwettelijke financieele gelijkstelling op het gebied van het Lager Onderwijs, blyft het oog gericht zoowel op het hou den van de kosten van het onderwijs bin nen redelijke grenzen, als op het wegne men van onnoodige beperkingen van de vrijheid van het onderwijs. Een voorstel zal worden gedaan tot wij ziging van de regeling van de schoolgeld heffing. In afwachting, dat de ontwikkeling van den internationalen toestand de verwe zenlijking zal toelaten van de door den Volkenhond in uitzicht gestelde algemee- ne beperking van bewapening, zal reeds thans het streven erop gericht zijn om, bij behoud eener weermacht, welke met den bestaanden internationalen toestand rekening houdt, geleidelijk te geraken tot verlaging van de militaire uitgaven. Maatregelen zijn in overweging tot in stelling van een Departement van Lands verdediging, waaraan de belangen van land- en zeemacht zullen worden toever trouwd, voor zoover deze laatste niet naar het Departement van Kolinën moeten overgaan. De zorg voor de groote verkeerswegen te land vordert bijzondere aandacht. Ook hieromtrent zijn voorzieningen in over weging genomen. Op sociaal terrein blijft een omzichtig beleid noodzakelijk. Geleidelijk zal de in het verleden gevolgde lijn worden door getrokken. Naarmate de economische toe standen in ons land dit mogelijk maken, zal de Arbeidswet 1919 verder behooren te worden doorgevoerd. Invoering der Ziektewet, nadat deze gewijzigd is, óók in dezen zin, dat meer ruimte wordt gelaten aan hetgeen in de maatschappij is opgekomen, is geboden. Wettelijke regeling van het collectieve arbeidscontract zal worden bevorderd. Ten aanzien van de Volkshuisvesting zal de Regeering zich als regel beperken tot de taak, zooals de Woningwet zich die heeft gedacht. Maatregelen tot uitbreiding van werk» gelegenheid zjjn in overweging. Het beheer van 's lands Overzeesche Gewesten zal worden voortgezet in een geest, welke met onze zedelijke roeping jegens die gewesten in overeenstem ming is. Om in de toenemende behoeften van land en wolk te kunnen voorzien is ruime toevloeiing van kapitaal onmisbaar. Ge waakt zal worden, dat de belangen der in- landsche bevolking niet door overwicht van dat kapitaal worden benadeeld. Moge God zijn milden zegen aan uw arbeid schenken. Dit belangrijke staatsstuk is eenerzijds als rood (Handelsblad), anderzijds als reactionair (Het Volk) gekenschetst. De toon van het stuk maakt niet den indruk als zou dezèe tweezijdigheid toe te schrij ven zijn aan de bedoeling èn kool èn geit te sparen. We zullen meermalen gelegen heid hebben op dit staatsstuk terug te ko men. De Tweede Kamer benoemde tot voor zitters jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, dr. de Visser en den heer Schaper, onder scheidenlijk als le, 2e en 3e. Het voorzit terschap dezer Kamer eischt kennis, ge duld en rustigheidin het voorzitterschap benoemd te worden is dus voor alle drie als eene onderscheiding aan te merken. Vinkhuizen, 17 Augustus 1925 Beste Kinderen, Zooals je vader de vorige week geschre ven heeft, zou ik je schrijven over ons logee- ren bij oom Dirk en tante Jans. En ik zal jullie er maar dadelijk bij vertellen, dat ik er heelemaal niet bang voor ben, dat deze brief in de krant komt. Die meneer, die in jullie blad schrijft over de fouten, die ze bij de groote kranten maken, heeft mij moedig gemaakt. Ik zal jullie eens precies ver.tellen hoe ik over zoo'n stadshuishouding denk, en loop dan maar gerust met den brief naar den Ouden Rijn, d'r zullen er veel zijn in Leiden, die 't mét moeder Looier eens zijn. Oom, Tante en je vader zijn verleden Woensdag naar Zandvoort geweest. Ik ben thuis gebleven; omdat ik hoofdpijn had en er geen zin in had om in zoo'n gek pakje aan het strand te loopen. Tante Jans zegt, dat ze het doet om mager te worden, maar ik kan niet zeggen, dat het veel helpt, want ze is nog steeds zoo dik, dat ze in den win kel geen badpakje voor, d'r hebben. Ze heeft zoo'n ding zelf moeten maken. Neen, ik heb ze maar laten trekken, vader ook. Hij heeft me beloofd niet in het water te gaan en al leen zijn kousen en schoenen te zullen uit trekken. Wij hadden gelukkig een paar, niet- gestopte heele sokken van vader in onzen koffer. Stel je voor, tante Jans vond, dat je daarop niet meer letten kon. Je zag er im mers niets van! Ja, zoo zijn de menschen tegenwoordig. Als je 't maar niet ziet, komt het er niet op aan hoe je kleeren er uit zien. Enfin, oom en tante zijn nu Amsterdam mers en 's lands wijs, 's lands eer! Van de ge legenheid, dat ik alleen was, heb ik gebruik gemaakt om het huis eens goed op te nemen, 'k Had Marie, die uit logeeren was en mij dus ook niet verrassen kon, beloofd haar nog iets voor d'r kamertje te koopen. Daar om ging ik daar eerst eens rondneuzen, wat ze alzoo heeft en wat er nog bij zou kun nen. Zij is nu 26 jaar, 't wordt dus tijd, dat ze eens aan verkeering gaat denken. En ik dacht bij mezelven: ze denkt er misschien al lang aan, maar heeft er nog niets van aan oom en tante gezegd. Ik zou op het kamertje wel merken, hoe het hiermee stond. Toen ik binnenkwam zag ik dadelijk op een tafeltje de mooie doos staan, die wij haar het vorige jaar met haar verjaardag hebben gegeven om haarspelden, krultang enz. in op te bergen. Stel je voor wat er in die doos wasdrie paar kousen! En d'r was er niet één heel van! 't Waren van die dunne dingen, zooals ze ze vroeger op het tooneel en in het paardenspul droegen. In de kast hingen, naar ik dacht d'r klee ren uit haar kindertijd. Toen ik tante Jans 's avonds vroeg, waarom ze die oude kleeren allemaal bewaarde, begon ze hartelijk te lachen. „Gut mensch", zei ze, „je kunt wel merken, dat jij uit den tijd raakt! Dat zijn haar jurken van nu. Die zijn zoo kort." Ja, kort waren ze, nog korter dan haar doop jurk! Als 't een beetje wil, trekt ze die nog weer aan. Als de schoudertjes wat worden uitgelegd kan ze er best in, vooral omdat de mouwen er af kunnen. Enfin, in verband met de kleine ruimte, waarin de menschen tegenwoordig moeten wonen, is het maar goed, dat de kleeren zoo weinig mogelijk bergruimte vergen. Marie d'r bezit kan best in een stijfselkist, dan blijft er nog ruimte over! Als de tijden beter worden en de wo ningen weer grooter, zal 't wel weer, verande ren. Dan is er, meer ruimte beschikbaar en kunnen de vrouwen er weer aan denken zich behoorlijk in de kleeren te steken. En zoo vreemd als het mij aandeed in Marie's kamer was het mij overal in huis. In zoo'n nieuwerwetsche huishouding is van alles net genoeg, niet meer. Vroeger was dat anders. Oom Dirk vond dit nu juist het groote ver schil tusschen vroeger en nu. De menschen, zegt-ie, hadden een rompslomp om zich heen van heb ik jou daar. In een kamer kon men zich niet behoorlijk bewegen vanwege de tafeltjes en overbodige stoelen. Alles is nu practischer ingericht, zegt-ie. En wat de kleeren betreft, is hij 't ook al niet met mij eens. Vroeger was alles evenzeer uiterlijk vertoon als tegenwoordig, zoodat er volgens hem feitelijk niets is veranderd. De oude menschen hebben altijd gesputterd tegen den nieuwen tijd met zijn vreemde gebruiken en i gewoonten en zoo zal 't volgens hem steeds blijven. Maar ik ben 't met vader eens, die zegt, dat als het zoo doorgaat, over vijftig jaar de kinderen in de wieg met lange rokken en opgestoken haar liggen en een meisje van vijftien jaar zich groot gaat voelen, wanneer zij het haar mag laten han gen en korte rokken mag dragen. Volgens vader staat dan de wereld op haar, kop, wat alweer niet erg is, 2£gt oom, want als alles op z'n kop staat, zal niemand er zich aai, eieren. Vader en ik zijn evenwel te oud, om aan al dat nieuwe te wennen en ik wil je wel vertellen, dat ik er wat trotsch op beu, dat er in mijn linnenkast nog lakens liggen, die in de 35 jaren, dat wij getrouwd zijn, geen vijfmaal gebruikt zijn. Wanneer jullie ze later krijgen zijn ze zoo goed als nieuw. Ze zijn door je grootmoeder zaliger nog met de hand gezoomd; 't goeie mensch had daar voor nog tijd over, al had ze voor negen I kinderen te zorgen. Tante Jans doet der-1 gelijk werk niet voor Marie. Ze zegt, dat je I alles nu klaar kunt koopen en dat het even goed is. Ja, de menschen zijn tegenwoordig op d'r gemak gesteld. En ze kunnen dat zijn, zegt oom Dirk, omdat de fabrie ken de spullen goedkoop en kant en klaar afleveren. Volgens hen is het juist aan het bestaan van fabrieken te danken, dat in de gewone huishoudingen tegenwoordig din gen gebruikt worden, die men vroeger allee: bij de rijke lui zag. En je vader, die, sinds hij weet, dat zijn brieven in de krant komen, I van allerlei boekjes en blaadjes leest, over-1 al wat achter zoekt, zei: Laten de winkeliers I blij zijn, dat steeds meer spullen machinaal I gemaakt worden. De omzet neemt toe en er I is verhuisd naar bij het Kennemer Lyceum NIEUW TELEFOONNUMMER H— CQ H— IN NEDERLAND OPGERICHT Ao. 1883 W Reguliersdwarstraat 74 - Telefoon 47627 VRAAGT REIZIGERBEZOEK OF ONZE PRIJSCOURANT Concurreerend A drool voor alle soort Ortho paedisch schoenwerkI speciale inrichting voor schoenen naar maat FRANKENSTR. 13 HAARLEM -- IEL. 13534 Nu de herfst weer aan gaat breken en de winter ook al wenkt, is het zaak voor elke huisvrouw dat zij aan de brandstof denkt. En dan doet zij heel verstandig als zij die bij KRUL bestelt, want bij Krul's Brandstoffenhandel Krijgt zij waarde voor haar geld. Te lef. 11617 Telefoon 22012 OBERLAHHXTE IM NATUURLIJK MINERAALWATER Voor huishoudelijk gebruik bijzonder aanbev olen in heele Literschroefflesschen, inhou 'sprijs 32 CENT. STOEL zullen steeds meer Oom hief z'n glat „Leve de middensta: Nou, je begrijpt. Wanneer al dat niei de winkeliers er we maar komen. Iedei nietwaar? Als je v te vallen vóór ik Vinkhuizen nog eei werwetsche modespi in gaan. De fietsen gekomen. Wie weet, Gerrie van onzen niet. weggooit en va als ik ze op Marie overal een grapje o het nog zoo ver k< getailleerde kiel eii banden op z'n neus r koeien te balen, 't zeggen, alles bij el mensch als ik moe tijd nadenken, je b< Hiermede eindig i gekost, de drie kant die meneer in ju maar üit m'n gesch bang voor. Weest beiden, ooi door Gulsecheit ende es tsmenschen Jhesus Sydrac die wijn ende v« en mach niet w< Noch seit hi dat gheen armo als di uut lecke want soe hi was soe swaere es si ja, vele meer d doe noyt goet r Noch soe doe dat droncken ai rike werden ne Noch seit die v die mint lecker moet armoede 1 Noch maect hi dat sober dram der zielen ende Vele wijns gb crenct des men: ende aen ziele maect hine, ene Tfledersijn in i ende ander ong dit sien wi dagl maect die wijn qualee rieken n lespen oec inde: ende die oghen luxurie, can hi Dietsecht voegt lier" het volgende Voor wie de m< Hollandsch te on duidelijk worden, onder de zon is, alcoholisme een z al dezelfde warei deze getuigenis r dichter zich beroe Hebreeuwschen v den Prediker zo< maningen heeft g Maar toch één schoon reeds duiz bruik van wijn t middelen werd was het „voorr standen. Muurs Egyptische koni hoe duizend jan tijdrekening aar drinkpartijen waarby de vorste beeld .van onmati Zoo is langen, drinken een zede enkele eategorieë: woonte werd, doe bevolking alleen tot uiting kwam. punt gezien, is verwerpelijk als Maar toch pas de van latere tijden bedrijven, de sam in groote centra, keersmiddelen en derne alcoholisme te worden wat b woester van volk hedendaagsche se onder de mensche iedere klasse, en aanricht, niet a venden, maar voc ste, onder het ko al onze hoop gev Onze plicht is nood te helpen le wordt, maar voo: geslacht in nucht dat tenminste da toekomst kan teg Voor degenen, die de overmaat dezen tyd veroor schaadt,kan in tende omstandig! beweging, die w£ volkerenbewegin;

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 2