Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Santpoort, Schoten, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang A.H,v.d. STEUR. Jr. Hotel Duin en Daal - Bloemendaal 19e JAARGANG ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1925 No. 38 Aan onze abonnee's en adverteerders. Het is ons gebleken, dat aan som migen niet duidelijk is wat eigenlijk i Leiden met het „Bloemendaalsch Weekblad" heeft te maken. De zaak lis zeer eenvoudig. Het „Bloemen- [daalsch Weekblad" wordt te Leiden gedrukt en de daar gevestigde Leid- sche Uitgeversmaatschappij voert de finantieele administratie; alle gelden voor abonnementen en annonces worden vanuit Leiden geïnd, maar het „Bloemendaalsch Weekblad" is en blijft verder zoo Bloemendaalsch als het ooit is geweest en zal dit altijd blijven. Redacteuren, verslag gevers en medewerkers zijn, op enkele uitzonderingen na, zooals b.v. de heer H. G. Cannegieter, die te Haarlem woont, ingezetenen van Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang. Men hoede zich dus voor verwarring. Bladerval Speelgoed. DE ARJOS-TABAK Garage F. STAPPERS Gedempte oude Gracht 40, haarleiyi Kleverparkweg 154 - Telefoon 10303 Heeren- en Dameskleermakerij Plaatselijk Nieuws. ZONDAG Namiddag- en Avondconcert BLOEMENDAALSCH WEEEBLAD Abonnementsprijs van Het Bloemendaalsch Weekblad per jaar f 3.50, per half jaar f 1.75; per 3 maanden f 0.875. De prijs voor afzonderlijke nummers is 5 cents. Abonnementen kunnen met elk nummer beginnen. Adres voor redactie en administratie te Haarlem bij: Boekhandel EDW. JORIS, Groote Houtstraat 94, Telefoon 13684. Bijkantoor voor redactie en administratie te Bloemendaal: Bloemendaalsche Weg No. 19 (hoek Rustenburcherweg). Tel. 22265, Advertentiën18 cents per regel, bij afname van 500 regels of meer, korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels f 1.50, elke regel meer 15 cents. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief, dat op aanvrage verkrijgbaar is. [Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. De boomen strooien weèr den weg met wakke winterblaren, die, vol gevangen morgendauw, te gronde nedervaren. Ze wentlen, zoo de wouters doen, die weg en weder draaien, van de eene blomme naar de andere, in het heetste zonnelaaien. Geen zonne nu, geen vlindervlucht, geen blommen meer, die blinken maar blaren, die, verwelkerd, uit de hooge boomen zinken. Maar blaren die, al stemmeloos, in 't gers en in de biezen, in 't diepe van den wagenslag hun stille grafsteê kiezen. De lucht is heel doorwaaid ervan: de wegen en de weiden, de voren in den akkergrond en kan ik onderscheiden. Zóó dapper, in de velden, zijn des zomers oude paden met allerhande verwen van gestrooisel overladen. Komt, koning Winter, komt nu maar; bij honderdduizend tallen van blommen en van blaren is al 't zonnevolk gevallen. G. Geselle. Zaterdag 26 Sept. (Nadruk verboden Tot vervelens toe heeft men den lof bezongen van onzen aan ontwikkeling en beschaving zoo rijken tijd. Het is de tijd van den vooruitgang techniek en weten schap behalen haar schitterendste triomfen. In zijn auto, aan zijn draadlooze gevoelt de moderne mensch zich een heerscher zelfs het onnoozelste boertje kijkt niet meer op naar het vliegtuig, dat boven zijn hoofd ronkt. Het is immers mede van hem, dit reeds niet eens meer wonderbaar middel van vervoer 1 Ook hij heeft aandeel in de zegepraal der cultuur. Wij allen aanvaarden de wonderen van techniek en wetenschap met een onver schillig gebaar, alsof ze ons van rechtswege toekomen. Zelden verdiepen wij ons er in, hoe de uitvindingen zijn tot stand gebracht en de ontdekkingen zijn gedaan, die ons het gerief en het genot hebben verzekerd, waarop wij als vanzelfsprekende zaken aanspraak maken. Verwondering, bewondering, deze twee drijfveeren tot een bewust en rijk leven, ontbreken ons te zeer. Reeds door de schep ping loopen wij zonder besef van het ge weldige werk, .dat haar schoonheid heeft voorbereid. Hoeveel sterker wordt ons ■natuurgenot, zoo een kundig leermeester ons heeft uitgelegd, met hoeveel vernuft en volharding het een zich uit het ander heeft .ontwikkeldhoe de doelmatigheid van het Heelal is een vrucht van duizen den eeuwen ervaring. Och, zoo we slechts opletten op den ontwikkelingsgang van een knop, die tot bloem wordtzoo we het proces volgen van bevruchting tot geboorte, komt er reeds een nieuw bestanddeel in onze verhouding tot de natuur. Dan ge voelen wij eerbied, ook voor het geringste schepsel en wij laten ons verdeemoedigen door het grootsche levensgeheim. Maar nu al die werktuigen, die niet rechtstreeks aan de natuur zijn gegroeid, gelijk bladeren en vruchten aan den boom, maar die het voortbrengsel zijn van den bemiddelenden menschengeest. Hebben wij, wanneer wij zoo klakkeloos profiteeren van hetgeen de uitvinders en ontdekkers voor ons hebben klaargemaakt, ons er wel eens rekenschap van gegeven, dat een voorbe reiding van eeuwen aan de uitkomst vooraf is gegaan Dat een reeks van geniale men- schen, die elk op hun beurt hun tijd voor uit zijn geweest, ieder voor zich een geheel leven van onafgebroken inspanning hebben gewijd aan de taak, de natuur te onder zoeken en te ontleden en haar machten en krachten dienstbaar te maken aan men- schelijk gerief en mensehelijk genot? Kennen wij wel eenmaal hun namen Hebben wij aan hun nagedachtenis een enkele eerbiedige, erkentelijke gedachte gewijd Het is zoo vruchtbaar voor ons, ons eens te laten overweldigen door den aan blik van het inwendige eener groote fabriek en ons te laten uitleggen, hoe de dingen, die wij als vanzelfsprekendheden tot ons nemen, tot stand komen. Het is zoo vrucht baar voor ons, eens te hooren, welk een langdurige en ingewikkelde denk-arbeid vooraf is gegaan aan de schepping van die zoo eenvoudig lijkende werktuigen. Vlieg tuig, auto, draadlooze telefoon, de utopis ten in de middeleeuwen, ja, in de oudheid kenden ze reeds, gelijk wy de Marsbewoners kennen, maar het is een lange en moeilijke weg van den droom naar de werkelijkheid, van het ontwerp tot de voleinding. Zijn wij groot, is onze tijd groot, omdat onze uitvinders en ontdekkers groot zijn geweest? Heeft een kind reden tot roem, wanneer het speelt met het speelgoed, dat vernuftige menschen voor hem hebben uitgedacht Onze tijd zal eerst groot zijn, wij zullen eerst groot zijn, wanneer wij de vruchten, die de uitvinders en ontdekkers ons in den schoot hebben geworpen, oordeelkundig hebben leeren gebruiken. Op het oogenblik zijn hun scheppingen nog slechts grooten- deels speelgoed voor ons. Het is niet tot onze schande, want wij staan als verwende kinderen op den Sinter klaasavond, zoo rijk bedeeld, dat we er brooddronken van worden. Telkens kent de geschiedenis van die tijdperken, waarin de beschaving verlegen staat met haar nieuwe aanwinsten. Eerst langzamerhand komt het oordeelkundig gebruik. Het sterkste voorbeeld van brooddronken verkwisting is wel de omstandigheid, dat het steeds weer de machten der vernieti ging zijn, die het eerst op de nieuwe uit vindingen beslag leggen. Leger en vloot zijn de eerste gebruikers van auto en vliegtuig, van scheikundige geheimen en van de draadlooze telefoon. Maar ook zoo het particuliere leven in de uitkomsten is gaan'deelen, duurt het nog jaren en jaren, aleer de nieuwe vondsten strekken ten algemeenen profijte. Telkens en telkens weer moet de menschheid zichzelf opvoe den tot het doeltreffend gebruik van het geen haar geniaalste vertegenwoordigers voor haar op de natuur hebben veroverd. Maar zoolang wij nog de slaaf zijn en niet de beheerscher van het nieuw ver worven goed, zoolang wij het misbruiken inplaats van gebruiken, zoolang het ons onrustig maakt en vermoeid inplaats van ons kalmte en kracht te verschaffen, zoolang het ons droefheid en ongeluk brengt in plaats van vreugde, zoolang het oppervlak kigheid bevordert inplaats van ons te ver diepen, zoolang het onze samenleving ver deelt inplaats van den maatschappelijken vrede te stichten, zoolang het den rijkdom is verkrijgbaar bij Pa. P. J. DE ZWART, Bloemendaal. C. LINNEKAMP, Bloemendaal KOELEN, Overveen C. KOOPMAN, Tuindorp, Overveen TELEFOON 14454 le klasse Reparatie-inrichting. Expertise TEGENOVER DE MIDDELB. TECHN. SCHOOL OPGERICHT IÖ08 ophoopt inplaats van den voorspoed tot gemeengoed te maken, hebben wij nog geen aanspraak op ons deel in den door ons zoo geroemden vooruitgang. C. Bloemendaalsche Amateur-fotografen- vereeniging. Op Donderdag 17 dezer hield bovenge noemde Vereeniging hare eerste maande- lijksche bijeenkomst in het nieuwe seizoen in het Gem. Concertgebouw te Haarlem. Bij de ingekomen stukken bevond zich een hoeveelheid circulaires betreffende den Ihagee-fotowedstrijd 1925-'26, benevens een aantal programma's voor den Jaarlykschen wedstryd om de Bronzen Herinnerihgsplaat, als wisselprijs ingesteld door de voormalige „Nederlandsche Club voor Fotokunst" aan belangstellende leden werd een exemplaar van deze stukken uitgereikt. Door den Heer P. Windt werd een uit voerig verslag uitgebracht omtrent de club- tochten, die gedurende de afgeloopen zomer maanden werden gehoudenhoewel deze tochten over het algemeen door goed weder werden begunstigd, was de deelname meestal niet geheel bevredigend. De voorzitter deelde de vergadering mede, dat bij het bestuur nog eenige clubtochten in voorbereiding zijn en sprak daarbij de boop uit, dat deze zich in de algemeene be- belangstelling van de leden zouden mogen verheugen. Hierna werd door den heer F. J. Quintus een voordracht gehouden over„Het doel en het gebruik van iso-chromatische filters". Spreker gaf een uitvoerige uiteenzetting van de groote voordeelen, die kleurgevoelige en voornamelijk panchromatische platen bieden boven de gewone, niet kleurgevoe lige plaat. Tevens werden de verschillende hierbij te gebruiken filters besproken, terwijl een en ander door een collectie lantaarn plaatjes aanschouwelijk werd voorgesteld. Aan den tentoonstellingswand prijkte een zeer mooie collectie foto's, vervaardigd door den Heer K. Hoogeboom, lid der Ver eeniging. De Heer K. toonde zich een meester op verschillend gebied, daar allerlei onderwerpen, waaronder ook portretwerk, op artistieke wijze door hem waren be handeld de foto's vonden dan ook bij de aanwezigen algemeene waardeering. Voor de projectie waren door de leden verscheidene plaatjes, waarbij ook eenige autochrooms, bijeengebracht; verschillende van deze plaatjes toonden de resultaten van de gehouden clubtochten, hierboven reeds besproken. De voorzitter sloot hierna de vergadering met een woord van aanbeveling voor den lantaarnplaatwedstrijd, die op de volgende ledenvergadering gehouden zal worden in verband met den vereenigingswedstryd, uit geschreven door de N.A.F.V. te Amsterdam. Herijk van Maten en Gewichten. Wij herinneren belanghebbenden, dat vóór 1 October van dit jaar alle maten en gewichten/op gevaar van straf, moeten voorzien zijn van de letter b. Voor degenen, die tot nog toe verzuimd hebben in de laatste twee jaren te laten herijkenbestaat daartoe alsnog gelegenheid des Maandags en des Vrijdags van 9x/2 tot 3l!2 uur aan het IJkkantoor te Amster dam, Brouwersgracht No. 276. Schiedam, over „Judas Ish Kariot" van Dr. J. L. Walch. 9 Dec., Mr. D. A. Kool, Bloemendaal, over „Rembrandt", met lichtbeelden. Febrde Heer P. Mindera, Zeist. Ond. en datum later vast te stellen. 4 MaartMevr. Ina Boudier—Bakker, Utrecht, over „Het tekort van het moderne kind". 1 April, de Heer A. P. Smits, Aerdenhout, over „Verband tusschen huis eu tuin". Het Bestuur van den „Religieuse Kring" te Aerdenhout kondigt voor het spreek beurtenseizoen 1925/'26 de .volgende avond lezingen aan, alle te houden in het gebouw der Vereeniging, Eikenlaan 5. 23 Sept., de Heer T. B. Roorda, Aerden hout, over „Chineesche Kunst", met licht beelden. 23 Oct., Ds. A. R. de Jong, Bussum, over „Prometheus als hemelbestormer toch ge bonden aan de aarde". 6 Nov., Ds. L. S. P. van der Chijs, Uit de Ned. Herv. Gemeente. Besloten is het a.s. Avondmaal té houden op 11 October, terwijl op dienzelfden Zondag de avonddiensten weer beginnen. De bijbellezingen te Bloemendaal be ginnen 15 October, te Overveen 21 October. De kerkeraad heeft met de secretarie ten Raadhuize een regeling getroffen, zoo dat hy voortaan geregeld bericht zal ont vangen van nieuw-ingekomen Ned. Herv. menschen in deze gemeente. Het is de bedoeling aan zulke „nieuwelingen" een boekje t« doen toekomen, waardoor zy vol ledig ingelicht worden over alles wat onze Ned. Herv. gemeente betreft, en de kerkeraad hoopt voor het brengen van een „verwel- komings-bezoek" aan hen de hulp van enke len te vragen, want dit zal in deze ge- meente, waarin zooveel „komen en gaan", wel eens noodig blijken. Voor NAJAAR- en WINTERKLEED1NG het beste adres. Alles reeds voorhanden Bloemendaal. De ballomvedstrijd. Of dit programma-nummer ook een succes geweest is! We herinneren ons de voor bereiding der commissie, de distributie der kaarten, het oplaten der honderden balon- netjes, nagestaard door al die blijde kinder oogjes. We herinneren ons de kleuter, die ons pertinent (alleen onschuldige, dus ge- loovige kindermondjes kunnen o.i. pertinent zijn) verklaarde, dat haar balonnetje naar „Flanklijk" ging. Toen er 175 kaarten voornamelijk uit de Zuidelijke provincies binnengekomen waren, achtte de commissie den tijd gekomen, uitspraak te doen en de nieuwsgierigheid van al die popelende kinderhartjes te be vredigen. Men weet de geschiedenis van de com binatie Jean qui rit met Mie met de handjes, die zeer handig dacht te handelen door deze gelegenheid met beide handen (handjes) aan te grijpen, de commissie met de handen in 't haar te doen zitten. De commissie was echter bij de hand genoeg, de hand niet te lichten met de bepalingen, ze hield de hand niet voor de oogen, maar wel op de prijzen, en maakte waarschijnlijk van een „Jean qui rit" een „Jean qui pleure" zonder eenige handomdraaiïng. De volledige uitslag luidt le pr. A. Ronner (Herkenbosch) 2e pr. Corn. v. Rees (Horn) 3e pr. Jelle Hilgeman (Heythuizen) 4e pr. C. Koster (Asten) 5e pr. Willy Karstens (Asten) 6e pr. S. Bladergroen (Lierop) 7e pr. J. v. d. Valk (Deurne) 8e pr. B. v. d. Hammen (Deurne) 9e pr. G. Aling (Deurne) 10e pr. A. v. Roode (Helmond) lie pr. H. Scheelings (Bakel) 12e pr. J. de Vos (Beek en Donk) 13e pr. L. Fonteijne (Erp) 14e pr. T. Cassee (Erp) 15e pr. J. Willebrord (Erp) 16e pr. C. H. Rusman (Veghel) 17e pr. W. Staphorst (Veghel) 18e pr. J. de Graaf (Uden) 19e pr. B. Pouwer (Uden) 20e pr. W. Dekkers (Uden) De pientere lezer zal begrijpen,, dat de tusschen haakjes geplaatste namen de namen der gemeenten zijn, waar de bal lonnetjes neergekomen zijn. Woensdagmiddag heeft de heer A. E. Beekman, de voorzitter der commissie de twintig gelukkigen bij zich gehad en hun de prijzen overhandigd. Een mooi slot van een mooien dag Nu gevoegelijk aangenomen kan worden, dat de tijd voor zeebaden verstreken is, is de politiepost aan zee ingetrokken, en heeft ook de stranddienst van de Bloemen- daalscheReddingsbrigade een einde genomen. Overbodig zijn deze diensten in dit sei zoen geenszins geweest, in meer dan negen tig gevallen heeft de politie hulp verleend, terwijl ook de verbandtrommel der Red dingsbrigade haar nut voldoende heeft be wezen. Het huis Aalbertsberg aan den Kenne- merweg is in sloopershanden gevallen. Daar mede verdwijnt weer een historisch ge bouw. De plaats Aalbertsberg wordt door een bouwmaatschappij in exploitatie ge bracht. Betreuren we eenerzijds dat een stukje oud en mooi Bloemendaal opgeofferd wordt, anderzijds kunnen we ons er in verheugen, dat de handeldrijvende midden stand hier weer een nieuw afzetgebied vindt. By oordeelkundige bebouwing be hoeven we ons voor absolute ontsiering verder niet ongerust tè maken. Dit laatste geldt eveneens voor het perceel bosch- en duinterrein, dat door de familie van der Vliet ten geschenke is gegeven aan de Vereeniging tot bestry ding der tuberculose, ten behoeve van den bouw eener lighal. Zyn we wel ingelicht, dan zal het bestuur aïie moeite doen, het terrein zooveel mo gelijk in den bestaanden toestand te laten. Stads-Editie en Haarlem's Dagblad héb ben 't in hunne kolommen weer druk over de „Haarlemsche grensregeling", 't Laatste blad vond 't zelfs dienstig 't geheugen van zijn lezers weer eens op te frisschen met de zooveelste teekening, die doet zien, hoe groot Haarlem wel wordt. Leergeld hebben de heeren nog niet ge noeg betaald. Reeds eerder herinnerden ons de berichten hierover gelanceerd aan 't bekende kinderspel, waarbij de knoopen aan de kleedingstukken geteld worden, of 't on of even, ja of neen is. Wist Haarlem's Dagblad in het nummer van Vrijdag 18 Sept. in een artikel „vei - lucht" door een schets, met vetgedrukte, dik-doende opschriften den volke te ver kondigen, dat „de nieuwe regeering hei- ontwerp ongewijzigd zal laten", dat „alleen een kleine technische verandering aange bracht wordt", dat „in verband met de be lasting de invoering voorgesteld wordt op 1 Maart 1926", zelfs dat „toezegging is gedaan aan het gemeentebestuur van Haar lem" de Stads-Editie van 22 Se.pt. vertelt het andersde Haagsche correspondent van dit blad meldt uit „departementale, hoogst betrouwbare bron" de verzekering te hebben gekregen, dat van al de geruchten, omtrent het ontwerp-grensregeling in de jongste dagen verspreid, niets juist is. Ze zijn absoluut voorbarig. BomEn wy, als derden in den bond, tellen mee: on-eef- ja - neen 1 Aerdenhout. De Schulpweg bood Woensdagavond een fantastischen aanblik, toen de vrijwillige brandweer, omgeven door ouderwetsche fakkels, hier eene „droge" oefening hield. Alles" verliep uitstekend en ordelijk, niet tegenstaande de commandant door ambts bezigheden verhinderd was aanwezig te zijn. De onder-commandant, de heer Meu ring, loffelijk bijgestaan door zijn staf, liet afwisselend zijn theorie door practische toepassingen volgen. Meer en meer wordt de indruk hij ons gevestigd, dat dit corps

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 1