M I.J 1. SMINK- K E RS Prins RMslan 9a a Firma J. H. KRUL ir ïan der Boon Fentlioli Kodak's en Films WIJNHANDEL BEGRAFENIS-ONDERNEMING R.SMINK TEL.10441 PEDICURE-MA11ICURE KINDERHUISVEST 33 TEL .10441; DE EENIGE ITAL. OVERVEEN en BLOEMENDAAL Electrische Haarden en Kachels EIGEN ROUW EN VOL6-AUTO 'S HAARLEM Predikbeurten Burgerlijke Stand. ONTWIKKELEN EN AFDRUKKEN Gr. Markt 23a HAARLEM Binnenland. ÜLMIZANDVOORTSCHE DUINAARDAPPELEN Eerste Zandvoortsche Groente n- en Fruithal Buitenland. AUG. 0EPKES FOTOGRAAF 11S89 OVERVEEN Hl en H ra W. IJSSELMUIDEN ElectroTechnisch Bureau Lood- en Zinkwerkersbedrijf KOLENHAARDEN ffamoBsstr. 2, HaarlBi, Tel. 10381 V lotorla«W ol ter KINDKRHUISVE8T Gereformeerde Kerk van Bloemendaal. Zondag 11 October, v.m. 10 uur en nam. 5 uur Ds. J. C. Brussaard. Ned. Herv. Kerk Bloemendaal. v.m. 10 uur Ds. J. C. van Dijk, Heilig Avondmaal, nam. 5 uur Ds- J. C. van Dijk. Bidstond Zaterdag 10 October, 's avonds 9 uur, Consistoriekamer. Jeugddienst in Maranatha. Zondag 11 October, v.m. 10 uur Ds. V. Roos, Em. predikant, te Bloemendaal. Donderdag 15 October gebouw „Maranatha", 's avonds 8 uur Ds. J. C. van Dijk, Bijbellezing. Ned. Protestantenbond, afd. Bloemendaal. Zondag 11 October, v.m. 10y2 uur in het Gebouw v/d Bloemend. School- vereeniging Ds. A. Klaver van Hoorn. Onderwerp: Paden over de heide. Ned. Herv. Gem. Santpoort. v.m. 10 uur Prof. Dr. G. A. v. d. Bergh v. Eysinga De kringloop der Eeuwigheid (Openb. 18). Bloemendaal. Bevallen: A. C. Nieuwpoortvan Gastelen, d. Ondertrouwd: G. Th. M. Luijkx en A. M. A. Back. G. H< Was- sink en J. Cobelens. Getrouwd: G. W. Valster en E. de Graaf. Overleden: M. G. J. van Gerven 83 j. L. J. Krijgsman U m. Dr. A. de Vletter schreef ia de „N.R.Ct." onder den titel Dr. JAC. P. THIJSSE EN DE JONGE GARDE, naar aanleiding van de feesten van 26 Sept. j.l, het volgende: Over verleden, heden en toekomst der natuurbeschermingsbeweging. Jac. P. Thijsse is dezen zomer zestig jaar geworden. Ter eere daarvan en me de naar aanleiding van de opening van den Planten- en Vogeltuin in het Bloe- mendaalsche Bosch (naar den jubilaris „Thijsse's Hof" genoemd) is een eenvou dige nationale huldigingsactie op touw gezet, waarvan het resultaat is medege deeld en, vergezeld van een deelnemers album, is overhandigd aan den „jongen zestigjarige" in een grootsche huldigings- samenkomst in de aula van het Kenne- mer Lyceum te Bloemendaal. In antwoord op de toespraken van den rector en den voorzitter van het bestuur der school, die namens den minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen aan Thijsse diens benoeming tot officier in de orcTe van Üranje-Nassau mededeelde, heeft dr. Thijsse een rede gehouden, in hoofdzaak tot de jongeren gericht. In de eerste plaats heeft hij dank gebracht aan H.M. de Koningin, die door deze benoeming even zeer als door het aanvaarden van het be schermvrouwschap der vereeniging tot behoud van natuurmonumenten, belang stelling en waardeering betoond heeft voor het streven van Thijsse en de zijnen. Dat streven is, aldus dr. Thijsse, aan Hare Majesteit, ook aan Haar Gemaal, niet onbekend. Dr. Thijsse zeide dankbaar te zijn voor deze nationale onderscheiding, wijl hij zich bewust was een warm vaderlander te zijn. Stellig was hij een „laag-bij-de- grondsch" vaderlander, omdat zijn liefde voor het vaderland al begon by slib en moeras, bij poel en plas, bij duin- en boschgrond. Maar een oprecht vaderlan der was hij zeker, want zijn overtuiging, zijn geloof, is, dat geen land en geen volk op aarde zoo gezegend zijn als Nederland en zijn eenvoudig, bescheiden, werkzaam volk. Onder aanhaling van een merkwaardige uitlating van' Wallace, die den aardbol beschouwde als het middelpunt van het heelal, verklaarde Thijsse zijn kleine Ne derland te houden voor het schoonste en belangwekkendste stukje van dien aard bol. Buiten onze grenzen zyn hier en daar wel enthousiaste bewonderaars van de eigen natuur in hun land, die het mis schien wel niet met Thijsse eens zullen zijn. „Mijn vriend Burdet looft zijn Zwit serland met even innige dankbaarheid als ik het Nederland doe, ik acht mezelf gelukkig Nederlander te zijn, bewoner van dit schoone land; en landgenoot vanjullie allemaal, jonge vrinden en schoone vriendinnen", aldus Jac. P. tot ziin jong publiek. Het is steeds merkwaardig hem bezig te zien met de leerlingen; te zien, hoe ze aan zijn lippen hangen, hoe ze de ernsti ge, belangwekkende opmerkingen en me- dedeelingen uit zijn enormen schat van kennis gretig aanhooren, hoe de lach van sympathie niet van hun gezichten ver- dwijpt bij de reeksen van onverwachte geestige uitvallen, waarmee hij zijn lessen, zijn lezingen, zijn voordrachten kruidt. Wie Thijsse ooit gehoord heeft in zoo'n voordracht, .in een improvisatie op een vergadering weet, over welk een macht van taal, van geest en humor hy beschikt om zijn hoorders te boeien. Dr. Thijsse, voortgaande over zijn be noeming tot officier in de orde van Oran je Nassau, zeide ook vooral dankbaar te zijn voor de benoeming in ééns tot officier. Deze onderscheidende benoe ming voerde zjjn gedachten terug naar den tyd van Napoleon, naar diens slag- Velden, op welke ook wel een dapper strijder in ééns bevorderd werd tot ma joor, generaal, zelfs veldmaarschalk. Aan zoo'n benoeming doet de koninklijke on derscheiding Dr. Thijsse denken. Want hij voelt zich met zijn vrienden, de natuurvrienden, als op een zwaar slag veld, waar de stryd aan alle kanten woedt,' enin de komende jaren vol strekt niet in hevigheid minderen zal. Thijsse ziet zelfs den strijd in de komende jaren in een beslissend stadium, zoodat het daarbij zal gaan om het „er op of er onder". De groote uitbreiding van den stedenbouw als gevolg van de toeneming der bevolking bedreigt in steeds ernsti ger mate het natuurschoon van Neder land, tast steeds dreigender allerlei ter reinen aan, die voor de handhaving van het natuurschoon of uit het oogpunt van natuurstudie of van oase-verschaffing aan de bewoners der huizenwoestynen, van onschatbare beteekenis zijn. De strij ders voor het behoud van het natuur schoon in Nederland, voor „het behoud van natuurmonumenten", zullen in de komende jaren in heet gevecht komen, op slagvelden staan, en de benoeming van Thijsse tot officier van Oranje-Nassau is daarom voor hem en zijn strijdmakkers een voldoening, een prikkel om voort te gaan in dien grooten strijd. De in volle wapenrusting staande strijder, aangemoe digd door deze „promotion d'emblée" op het slagveld, hoopt de kracht te hebben zijn plicht te doen in het strijdbare leger zijner kameraden. Hij ziet in de onder scheiding niet zoozeer een eeren van zijn persoon als wel een waardeering vóór het werk van de beweging, waarvan hij deel uitmaakt. Daarom voelt hij behoefte op dit moment dank te betuigen aan zijn strijdmakkers. In de eerste plaats her denkt dr. Thijsse zijn overleden vriend en medewerker E. Heimans. „Zonder Hei mans zou ik nooit geworden zijn, wat ik nu ben; hij heeft mij den weg gewezen, met mij samen den weg gebaand; wij, in onze jaren, oogsten, wat vooral door Hei- mans, die nu al vele jaren in het graf rust, is gezaaid." Behalve aan de nagedachtenis van Heiman,s bracht Dr. Thijsse hulde en dank aan zijn beide medewerkers, A. Bur det en Mr. P. G. van Tienhoven, tot wie hij, omfer luid applaus der geheele ver gadering, hartelijke woorden richtte en wien hij, ze beiden in de zaal tegemoet- tredend, de hand drukte. Zoo'n handdruk van de hoofdofficie ren van het natuurhistorische leger, ten overstaan van een driehonderd jongeren, verhoogt de gevechtswaarde der jonge garde in sterke mate. Vandaar dat deze decoratie van den hoofdofficier, vooraf gaande aan de wapenschouw in het Bloe- mendaalsche Bosch, waar de hoogste klassen der lagere scholen in 't gelid ston den bij de opening van den „tuin van Thijsse", den man, die in Kennemerland zoo populair is, voor de natuurvrienden een goede gebeurtenis genoemd mag worden. In antwoord op de toespraak van den Rector van het Lyceum zeide Dr. Thijsse, dat zijn beste dankbetuiging zal zijn, dat hij den eersten schooldag, na dit samen zijn zyn werk, weer met opgewektheid en liefde hervat. In verband hiermee uitwei dend over zijn schoolarbeid verklaarde Dr. Thijsse, zich zelf niet in de eerste plaats onderwijzer te achten: „Mijn eigen lijke beroep is dat van wandelaar en fla neur". Het ideaal van een schoolgebouw acht hij daarom een gebouw met weinig mu ren, maar met heel veel deuren, waardoor inen naar buiten kan gaan, de natuur in. In verband met wat ik boven zei over Thijsse en zijn leerlingen, zou ik ats per soonlijke meening willen geven, dat ik hem dan oök als onderwijzer der jeugd op het hoogtepunt acht, als hij op exclu sie voortstapt met zijn paar adepten om zich, zwijgend kijkend of öpmerkend, pra tend, vergelijkend. Ik herinner me, hoe bij een onzer wandelingen in de buurt van Lunteren, bij ons jaarlijksch kampeeren daar, Thijsse de afspraak had gemaakt met een paar getrouwen onder de leerlin gen een onderzoekingstocht te onderne men naar het in de verte - blikkerende Wekeromsche zand; de andere wandelaars zouden aan den boschrand blijven rusten Naast mij zat een jongen van een jaar of zestien rustig te praten; plotseling keek hij op en zag, dat Thijsse al op stap was met een tweetal jongens, een eind ver op de hei. Met een vloek vloog hij overeind, rende zonder verklaring, zonder groet wég, gebelgd, jaloersch, nijdig over de mogelijkheid, dat hem deze tocht, dit per soonlijk samenwerken met Thijsse, zou ontgaan. Dat is, naar ik meen, de groote waarde van Thijsse voor de school, dat hij, zonder dat hij bij alle leerlingen zoo heel groote resultaten kweekt, bij de enkele „voorbeschikten" dat heerlijk enthousias me weet te wekken, dat verwarmende vuur weet aan te blazen, dat tot geluk voert en tot weldadige vervulling des levens. Telefoon 10744 In aansluiting bij wat Dr. Thijsse op merkte over zijn onderwijzer-zijn, trad hij in een verdediging van de reeds verschei dene malen door hem uitgesproken ge dachte, dat oiize vacantieregeling gewij zigd moet worden. Het zou in de eerste plaats we'nschelijk zijn een zomer- en een winterrooster te hebben, waarbij o.a. met de geheel verschillende omstandigheden voor het natuurhistorisch- èn het verdere onderwijs rekening gehouden kon worden. Maar verder zou het goed zijn de jaar- indeeling te veranderen, zóó, dat het eind van het oude cursusjaar en het begin van het nieuwe op een anderen tijd vielen, dan nu regel is. Thijsse zeide te betreu ren, dat de heerlijke voorzomerdagen, dagen van ontluiking en herleving, van arbeidstorende aantrekkingsmacht der herbloeiende natuur, voor de jeugd vaak zijn dagen van proefwerken en repetities, van spanning om overgaan of bljjven- zitten. Daarom bepleitte hij een zomer- vacantie van Mei tot Augustus en gaf de verzekering ook voor dit ideaal in de ko mende jaren den strijd te zullen aanbin den. Tot dusver was ten hoogste eenige welwillende aandacht geschonken aan zijn opmerkingen dienaangaande; misschien dat door krachtige actie, door aandachts vestiging en volharding ook inditopzicht iets te bereiken zou. Met een aardig incident, Thijsse's ver houding tot de jeugd en de school en de menschen typeerend, eindigde de Aula bijeenkomst. De jubilaris zeide gehoord te hebben, dat het de bedoeling was na af loop der plechtigheid de lessen weer te doen doorgaan; op den Rector van het Lyceum toetredend vroeg hij, onder toe nemend- gejubel der honderden jonge stemmen, om een andere beschikking. En toen de Rector, „met rouw in 't hart", om dat hij aan dezen dwingenden aandrang gevolg moest geven in het bijzijn van den Inspecteur van het M.O., van Cura toren, van de Leeraren, die niets liever begeerden dan weer aan den slag te gaan, de andere beschikking gaf, barstte,.een luid gejuich los, dat echter voor een groot deel een uiting was van wat de jeugd voelt voor den markanten drager van een ideaal der jeugd, het zich vermeien in de schoonheid en de belangwekkendheid der natuur. Daarvan was de 26e September een getuigenis. Het is nog geen twee maanden geleden, dat een stormramp den Gelderschen ach terhoek en een deel van Brabant teisterde. Maar in dien korten tijd is er veel onbaat zuchtig werk gedaan. Het Nederlandsche volk heeft over het algemeen diep in den zak getast en nu zijn reeds wekenlang nij vere handen bezig te herstellen, wat ver nield werd. En uit den chaos van puin en neergesmakte boomen, verrijst nu een nieuw Borculo, terwijl langzaam aan de trieste herinneringen aan veel leed ver dwijnen. De vernielde boomen zijn nu ver kocht en worden weggeruimd. De noodwo- ningbouw is geëindigd en er wonen thans 80 gezinnen tijdelijk in bouten huizen, in liet zoogenaamde Villadorp „Cycloon". Reeds werden verleden week herstellingen aan 22 huizen aanbesteed. Streng toege zien wordt er op het te bezigen materiaal." Op verschillende plekken steken ver nieuwde daken hun vroolijke roode pan nen in de lucht. Zoo verrijst overal elders uit de verwoestingen nieuw bouwwerk. Er is nu werkelijk iets moois te zien in Oost-Nederland, n.l. het prachtige werk van den opbouw, gesteund door het offer van duizenden landgenooten. De met 1 dezer ingegane verlaging der posttarieven heeft in de betrokken krin gen van handel en bedrijf wel eenige voldoening gewekt, maar men is nog niet tevreden. Het comité tot verlaging der posttarieven, gevormd uit een aantal zeer invloedrijke vereenigingen, kwam dezer dagen weer bijeen, om het jongste, onderhoud van zijn bestuur met den Direc teur-generaal der Posterijen te bespre ken en lanceerde daaromtrent de vrij sarcastische opmerking, dat „met vol doening werd kennis genomen van de mededeeling, dat ihet hoofdbestuur der voor WINTERPROVISIE koopt bij de Rozenobelstr. 14 - Zandvoort - Tel. 237 Levering franco huis. Beleefd aanbevelend, a. peetoom posteryen zich op' het standpunt stelt, dat de post er is voor het publiek en daarom zooveel mogelijk met billijke wenschen van het publiek moet rekening worden gehouden". Maar in alle vereenigingen heerscht de meening, dat het porto nog belangrijk verlaagd moet worden, omdat deze onkosten nog te zeer het bedrijfsle ven drukken en daardoor belemmerend werken op het economisch herstel. Een droevig ongeval had in de vlieg wereld plaats. De voorvlieger van Fok ker, raakte bij het invliegen van een nieuw type, D 14, in de „vrille" en stortte neer. De verongelukte vlieger, Hess, was pas 29 jaar en stond bekend als een zeer be kwaam aviateur. Daarom is het zeer treurig, dat, naar wij van zeer goed in gelichte technische zijde vernemen, dit ongeval feitelijk vermeden had kunnen worden. Ons is n.l. ter oore gekomen, dat dit nieuwe type D 14, eigenlijk als een mislukking moet worden beschouwd. Het week geheel af van voorgaande types en werd door ingewijden als een verslech teringinplaats van een verbetering be schouwd. Een van de voornaamste eigen schappen van de andere Fokkertypes was n.l., dat zij feitelijk nooit in de „vrille" konden geraken. En de vrille werd voor Hess juist noodlottig. Dat het gebeurde wel meteen een einde zal maken aan ver dere pogingen om dit type -te „vervol maken" wordt waarschijnlijk geacht. In dit verband lazen wij met gemengde gevoelens de uitvoerige uiteenzetting dei- directie, dat de schuld van het ongeval volstrekt niet aan Hess te wijten is ge weest, maar dat als 'n nieuw type gede monstreerd wordt de gewoonte mee brengt er alles uit te halen wat er moge lijkerwijze in zit. De'dood zat er in, dus werd hij er ook uitgehaald. Het scheen in de Limburgsche mijn industrie meenens te worden. De Neder landsche mijnwerkersbond dreigde met staking, als de voorgestelde loonsverla ging met 5% zou worden doorgevoerd en ook de andere verslechteringen der arbeidsvoorwaarden feit zouden worden. De Christelijke Bond werd uitgenoodigd een zelfde standpunt in te nemen. Doch deze wilde er niet veel van weten.. Geluk kig heeft een conferentie met den minis ter Bongearts een verlichting gebracht. Hij had de mijn-directies bewogen, de loonsverlaging van 5% in te trekken. De arbeidsverlenging van 46 op 48 uur voor de ondergrondsche arbeiders moest ge handhaafd blijven. En de minister ver klaarde aan de vertegenwoordigers der mijnwerkersorganisaties ook, dat er nu een langdurige stabilisatie in de Lim burgsche mijnindustrie zou komen. Een en ander schijnt den mijnwerkers aanne melijk toe, zoodat het waarschijnlijk is, dat het conflict in der minne wordt opge lost en een staking zal zijn voorkomen. Ook de Nederlandsche spoorwegen heb ben hier medegewerkt in de goede rich ting, door een verlaging der vrachttarie ven. Het wordt tijd, dat hier en daar niet alleen in woorden maar ook in daden van den lust tot en de noodzakelijkheid van sa menwerking blijft. Pactconferentie. Eindelijk is het er dan van gekomen en Maandag j.l. kwamen Be afgevaardig den van alle bij het voorgestelde Weste lijke garantiepact betrokken landen", te Locarno bijeen. Dr.Luther verklaarde, dat Duitschland bezield is met den aller- besten wil om alles te doen, waardoor eindelijk de wereldvrede kan worden hersteld. Chamberlain herinnerde er aan, dat alles wat ter conferentie wordt aan vaard, door de Britsche regeering moet worden geratificeerd.. En dat bindt de Dominions nog niet. Hij wees op den ernst der pogingen, welke gedaan moe ten worden om een basis te vinden voor nieuwe" en betere internationale betrek kingen. Als basis der onderhandelingen is het te Londen ontworpen veiligheids pact genomen en voorstellen der Duit- sche Sn Fransche delegaties daarop be trekking hebbende, werden.door de ju risten dier conferentie onderzocht. Deze zijn tot overeenstemming gekomen, doch veel waarde hecht men daar niet aan. Veel tastbaar resultaat is nog niet be reikt, doch de deelnemers zijn vol goeden moed. Naar verluidt zou art. 11 van hV pact bepalen, dat het veiligheidspact eerst in werking treedt met Duitschlands intrede in den Volkenbond, terwijl art. 6 zou bepalen, dat de garantieverdragen de geallieerden niet berooven van hun recht op sancties ingevolge het verdrag van Versailles. Op het jongste Labourcongres te Li verpool werden eenige merkwaardige resoluties aangenomen, o.a. een met be trekking tot het garantiepact. Daarin werd o.m. verklaard, dat de partij vast houdt aan de beginselen van arbitrage- protocols als de eenige practische basis voor vrede en algemeene ontwapening en het houden van een desbetreffende con is verhuisd naar bij het Kennemer Lyceum NIEUW TELEFOONNUMMER IN NEDERLAND OPGERICHT Ao. 1883 2 Reguliersdwarsstraat 74 - Te efocn 47627 VRAAGT REIZIGERBEZOEK OF ONZE PRIJSCOURANT ORTHOPAED1E Concurreerend Adres voor alle soort Ortho paedisch schoenwerk I speciale inrichting voor schoenen naar maat FRANKENSTR. 13 HAARLEM -- IEL. 1353A Koopt geen brandstof met een [vreemde uit de lucht gegrepen naam. Koopt Uw anthraciet uit mijnen van gerenommeerde faam. Krul voorziet U van het beste dat op dit gebied bestaat. Krul heeft jaren reputatie en daardoor zijt gij gebaat. BRANDSTOFFENHANDEL Telef. 11617 Telefoon 22012 Ruime keuze in Ruime keuze in Ook merk LIPS en PETERS Victoria-Water kwam in 't het land, Ruim veertig jaar geleden. In honderdduizend woningen Treft men het aan op heden. Geen enkel tafelwater kan Op zoo'n tritfmftocht wijzen. Victoria-Water hoort men thans Alom volmondig prijzen. OBERLAHNSTEIN De scheepvaar teindigd. In Ka meen weer aan geen definitieve Ook te Melbourr Men gelooft c laatste stadium 1 In Marokko v sche beweginge verwacht toch, tijd worden stop berichten word* als van Franse! of kleine overwir „begchaving" op vrijheidsliefde d of het publiek z niet nog herinne den modernen schaafden" teg* eerste plaats imperialisme te plaats, dat alleei het van andere niek. beheerscht, beschaafden" tei De handels Duitschland en te sluiten Duits drag worden be liet beginsel der gunstiging gehai drag zich niet Rusland. Dadel handelsverdrag gen aanvangen drag tot regel iry ningsbergen zal sischen handel z De Griekscke Griekenland der kondigd, terwijl ve censuur i hiertoe was, dat (waarvan Papa Deze P. werkte publiek met der dent Pangalos n er groote opwin clamatie heeft wordt geprotesti van het parleme: I.- (Een stu De oorl de oorl gezet. Langzaam, he ropa zich uit zi te maken, waar: door de felle sl; vier lange jaren Maar het herste Nog zijn er tal die schrijnen en zeven jaar bezig ren en nog is h< van de moeilijk: liquidatie is wel Wat in den c moet nu terugb Frankrijk's mini geruimen tijd de Yankees te terugbetaling d( ten. En 't vlotte Frankrijk staat schuldenvloed. I male met kunst wicht gebracht brokkelt de fra modus gevond< vooral het schu weg te ruimen, Frankryk's beta heeft zijn schi geld. Maar het millioenen en b nen. Het Duitse mische debacle ^geschiedenis er dert jaren aa: communisme tei de zwarte terr* bracht ons de li En dan te wet* van al die onh* nen worden. Da chologisch mor w .arop men m*

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 2