Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Santpoort, Schoten, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang A.H.v.d. STEUR Jr. GRATIS II L. FABER Zn. Hotel Duin en Daal - Heeren- en Oameskleermakerij 19e JAARGANG ZATERDAG 17 OCTOBER 1925 No. 41 Overbevolking. electrische reparatie-inrichting KL. HOUTSTR. 10 TELEF. 2896 CONCURREERENDE PRIJZEN EN VLUGGE BEDIENING DE ARJOS-TABAK Garage F. STAPPERS Gedempte Oude Gracht 40, hoarleiyi Kleverparkweg 154 - Telefoon 10303 Plaatselijk Nieuws. Bewaar deze Bon ZONDAG Namiddag- en Avondconcert BLOEMENDAALSCH WEEEBLAD Abonnementsprijs van Het Bloemendaalsch Weekblad per jaar f 3.50, per half jaar f 1.75per 3 maanden f 0.875. De prijs voor afzonderlijke nummers is 5 cents. Abonnementen kunnen met elk nummer beginnen. Adres voor redactie en administratie te Haarlem bij: Boekhandel EDW. JORIS, Groote Houtstraat 94, Telefoon 13684. Bij kantoor voor redactie en administratie te Bloemendaal: Bloemendaalsche Weg No. 19 (hoek Rustenburcherweg). Tel. 22265, Advertentiën18 cents per regel, bij afname van 500 regels of meer, korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels f 1.50, elke regel meer 15 cents. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief, dat op aanvrage verkrijgbaar is. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. AAN ONZE ABONNEE'S AD VERTEERDERS EN ANDERE LEZERS, VRTENDEN EN BE KENDEN. Wij hebben het voorrecht u mede te dee- len, dat sinds eenigen tijd aan ons blad zijn verbonden: 1. de heer Adr. Cassee, als onze plaatselijke verslaggever en vertegen woordiger in alle aangelegenheden het plaatselijk nieuws en de sportrubriek be treffende; 2. de heer C. Cassee, als onze verte genwoordiger voor de afdeeling annoncen en reclame voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang. Zoowel wat betreft „Het Bloemendaalsch Weekblad" als ons Adres-Jaarboekje „Help u zelf", dat dezer dagen in zijn 14e jaargang ver schijnt; 3. de heer Jaap Koopman, reclame- teekenaar en acquisiteur voor de afdeeling annoncen en reclame voor Haarlem, Scho ten en de andere buitengemeenten. Wij verzoeken u hun en hunnen verte genwoordigers die tegemoetkoming en hulp te willen verleenen, welke zij tot be vordering van den bloei van ons blad van u mochten vragen, en welke wij zelf en ook de heer Edw. Joris en zijn staf, die met hun arbeid blijven doorgaan, steeds in zoo ruime mate van u mochten onder vinden. Wij verzoeken voorts diegenen uwer, die in ons blad een vaste rubriek zouden wenschen voor Schaken, Dammen en andere sport dan voetbal, ons hunne wenschen kenbaar te maken, opdat wij ten opzichte van ons dienaangaande geboden medewerking daarmede rekening kunnen houden. Aan adverteerders wordt bericht, dat de heer Koopman zich bereid heeft verklaard voor ieder die met ons een advertentie contract afsluit van minstens 1000 regels, gratis een aardige reclame-teekening te vervaardigen, vatbaar voor reproductie met cliché; wat betreft het jaarboekje geldt hetzelfde bij het nemen van een ge- heele pagina. Voor beantwoording van vragen betref fende het Jaarboekje en andere daarmee verwante aangelegenheden verwijzen wij naar de Yragenbus in dit nummer. Wat onze Yragenbus betreft, brengen wij u in herinnering dat al onze abonné's, iedere vraag, ook elke rechtsvraag in deze rubriek, kosteloos beantwoord kunnen krijgen. üe heden in ons blad geopende rubriek Nederlandsch Oost-Indië staat onder on der redactie van den heer H. H. Doorman. N.V. Uitgevers-Mij. „Het Midden". N.V. Leidsche Uitg.-Maatschappij. Zaterdag 17 Oct. (Nadruk verboden.) Den laatsten tijd hooren wij weder va ker spreken over een spook, dat menige angstige ziel voortdurend verontrust. Schrikwekkender dan de spoken van oor log en revolutie, epidemie, storm en overstrooming is de veronderstelde be dreiging met overbevolking. Welk een ontzetting, wanneer het aantal menschen op aarde dermate toeneemt, dat wij bin nen verloop van tijd op elkaar zitten ge drongen als kikkers op een kluitje, elkan der bevechtend om den laatsten hap brood! Maar zal het eenmaal zoover komen? Laten wij ons niet door de nachtmerries der verbeelding overstuur maken, doch van alle soorten Schoenen en Laarzen is verkrijgbaar bij Fa P. J. DE ZWART, Bloemendaal. C. LINNEKAMP, Bloemendaal KOELEN, Overveen C. KOOPMAN, Tuindorp, Overveen TELEFOON 14454 le klasse Reparatie-inrichting. Expertise vragen wij de nuchtere, zakelijke gege vens der wetenschap. Helaas, deze stel len de ongeluksprofeten in het gelijk. Er is kortgeleden een statistiek versche nen van het Permanent Bureau van het Internationaal Instituut voor Statistiek, dat onder leiding van prof. mr. TI."W. Methorst in den Haag werkzaam is. Vol gens deze statistiek neemt het aantal on zer medemenschen de laatste tientallen jaren snel toe. Bedroeg in 1910 de bevol king der geheele wereld 1600 millioen zielen, in 1920 was dit cijfer gestegen tot 1790 millioen en in 1924, dus slechts vier jaren later, tot 1894 millioen. Bij elke honderd menschen zijn dus sinds 1910 zeventien nieuwe menschen gekomen. Zeventien nieuwe menschen, dat be- teekent zeventien monden meer om ge voed, zeventien lichamen meer om ge kleed, zeventien gasten meer om geher bergd, zeventien paar handen meer om aan arbeid geholpen te worden. Zeventien per honderd; in het geheel 294 millioen menschen meer, en dat in dezen tijd van schaarschte, werkloosheid en woning gebrek! Is het niet begrijpelijk, dat me nige angstige natuur de schrik om het hart slaat! Overbevolking, dit onheilspellend ver schijnsel gelijkt een natuurramp. Hoe an ders staat echter de mensch tegenover de meeste natuurrampen, dan zijn voor vaderen eeuwen en eeuwen geleden daartegenover hebben gestaan! Er is een tijd geweest, dat men het godslasterlijk vond, zeedijken aan te leggen; moest men niet God's water over God's akker laten loopen! Er is een tijd geweest, waarin een bliksemafleider het teeken was op de woning van een goddeloos mensch en waarin men het zonde achtte, zich te la ten inenten tegen besmettelijke ziekten. Allengs echter heeft de mensch het ge bod, te heerschen over de natuur, stelsel matiger toegepast. Hij liet noch het wa ter, noch het hemelvuur, noch de pesti lentiën als geeselen Gods langer hun gang gaan, maar wendde de krachten, die hem vroeger ten verderve waren geweest, tot zijn voordeel aan. Het wapen van den dondergod werd als electriciteit de be weegkracht voor techniek en verkeer. Zelfs greep hij m in het scheppingspro- ces; niet langer ontzag hij de maagdelijk heid der ongerepte wouden en woeste gronden en zijn landontginning liet hij volgen door veredeling van planten en dieren. Nu hij ook den oorlog niet langer als een onvermijdelijke natuurramp is gaan beschouwen, maar dit kwaad onderzoekt en er tegen te keer gaat, is de vraag niet ongerijmd, of ook het spook van de over bevolking' vatbaar is voor bestrijding. Op drie middelen heeft men alreeds gewezen. Men kan, om overbevolking te j voorkomen, de sterfte bevorderen, de ge boorte beperken en de cultuur intensie ver maken. Het eerste middel vindt nog steeds zijn verdedigers in hen, die den oorlog nood zakelijk achten voor de „opruiming". Maar afgezien van het ongerijmde en onzedelijke, dat dit middel erger maakt dan de kwaal, hebben de nuchtere cijfers het ontoereikende ervan bewezen. Noch de oorlog, noch de griepepidemie van 1918 hebben, naar de straks genoemde statis tiek aantoont, de toeneming van de be volking belangrijk geremd. Beperking van geboorte, het tweede middel, wordt algemeener aanvaard naarmate het eerste middel algemeener weerzin gaat vinden. Toch kan men ge boortebeperking nooit anders beschouwen dan als een noodzakelijk kwaad; het is een negatieve leuze, waarover men niet in geestdrift geraken kan, gelijk over het verlengen van den levensduur, dat, als uitkomst van onvermoeid wetenschap pelijk onderzoek en hardnekkigen arbeid in dienst der hygiëne, opbouwend werk beteekent en als zoodanig eerbiedwaar dig is. Men zal het spook van de overbevol king niet met vrucht kunnen bestrijden, zoo men ook het derde middel niet stel selmatiger in toepassing brengt. Wan neer men eens nagaat, hoeveel land nog braak ligt, hoeveel water nog kan wor den gedempt, maar vooral, hoeveel meer profijt men van den rijkdom der aarde kan trekken door toepassing van nieuwe vindingen, komt men wel tot de overtui ging, dat de voorraadkamers onzer pla neet vooralsnog niet zijn uitgeput. Intensiever cultuur met behulp van hetgeen de wetenschap nog zal ontdekken en uitvinden, maar daarbij ook: minder verspilling van hetgeen men als vrucht zijner moeite oogst. Het gebruik van de hulpmiddelen en vruchten der aarde ken merkt zich nog steeds door een stelsel loosheid en ondoelmatigheid, die eigen lijk van misbruik zouden moeten doen spreken. En hoe onoordeelkundig ver deelt men hetgeen men wint! Komt het niet dagelijks en op alle gebied voor, dat op het cóiio ieel der aarde over productie is van een bepaald levensmid del en op het andere deel schaarschte daaraan? Doelmatiger aanwending van het ver; kregene, oordeelkundiger arbeidsverdee- ling, meer overleg en samenwerking bij het uitreiken van den- oogst, al deze dingen kunnen de schatten der aarde, die de menschheid ten dienste staan, tot het honderd- en duizendvoudige doen stijgen. Yoorloopig maant den verstandige al dus het spook der overbevolking tot me dewerking aan den opbouw van een op de toekomst beter berekende maatschap pij. Vruchtbaarder dan de angst der alar misten is de idealistische arbeid van hen, die in de eeuwige wijsheid van het leven gelooven, dat tegen elk gif een tegengif, tegen elk wicht een tegenwicht heeft, en aldus zichzelven in stand houdt. C. TEGENOVER DE MIDDELB. TECHN. SCHOOL OPGERICHT 1903 Wie van uit het Bloemendaalsche Bosch bij de Planten- en Vogeltuin over de Saxen- burgerweg het Bloemendaalsche park binnentreedt, wordt dadelijk aan de rechter zijde getroffen door een bijzonder gebouwtje, dat door zijn opschrift „Pulchri Studio" (de naam ook van het bekende Haagsche Schildersgenootschap) aanduidt, dat daar de schoone schilderkunst beoefend wordt. Voor den heer C. J. Laan, den, als wij het goed hebben jongsten zoon van onzen wethouder den heer J._ C. Laan, werd dit atelier gebouwd door den heer J. A. van Voorthuysen, architect te Schoorl, oud inspecteur van het bouw- en woningtoezicht te Amsterdam, die er uitnemend in geslaagd is de bedoeling van zijn opdrachtgever een eenvoudig onopgesmukt schildersatelier met bijbehoorend entreekamertje, werkplaats voor de etserij, modelkamertje en eenige bovenvertrekken doeltreffend, stevig en smaakvol te verwezenlijken; de lichtinval uit het Noorden waarborgt de rustige af wezigheid van slag-schaduwen zooals de schilder dat noodig heeft; de ruimte van het atelier, even lang als hoog, heeft door de omhoog gewelfde fransche plafond-con structie met balken en verankeringen iets dat het midden houdt tusschen de wijding van een kerkruimte en de stoere degelijk heid van een meer wereldsch interieur. De intieme kunst, welke hier wordt be oefend met name het portret-schilderen dat, niet alleen een zielkundige maar ook een sociale kant heeft, bezit hier door de goede zorgen van den bouwmeester de sfeer, die zjj behoeft. Wie onzen plaatsgenoot, den jongen schilder Laan heeft leeren kennen, prijst hem gelukkig dat hij nu eens een ernstig jong kunstenaar is, wiens ouders in zien, dat de hoogere opbouw van een men- schenleven, speciaal dat van een kunstenaars talent, aan voorbereiding, geduld en uit houdingsvermogen, vooral in dezen tijd van specialisatie op elk gebied, niet altijd kan samengang met de zorg voor het dagelijksch brood en dat ook de beste schilder eerst op lateren leeftijd geheel in eigen materieele behoeften kan voorzien, als hij als schilder slaagt. De gewone weg van den aanko menden schilder om tot bekendheid te ge raken is lid worden van een kunstgenoot schap en met behulp daarvan exposeeren in het openbaar; valt zijn werk daarbij als goed onder de aandacht van een welwil lend criticus of van een bekend kunstkoo- per, dan heeft hij eenige kans en anders blijft het jaren, soms een heel leven lang vreezen, hopen en wachten. De portret schilder evenwel kan niet wachten. Na tuurlijk hij kan (en moet) vaste en onvaste modellen nemen, er zijn ook altijd wel mannen en vrouwen, die,zich de moeite van het poseeren willen getroosten, omdat het zoo aardig is, (Laren zit vol met zulke figuren, diejechter langzamerhand een zeker pose-type aan zich krijgen) maar het is de portretschilder te doen om den levenden zielsinhoud en ook dames en heeren be zitten dien en ten slotte haakt iedereen naar het beste en naar afwisseling en naar het hem verwante. Wij vermoeden dat dit een der aanleidingen is geweest, waarom de bescheiden jonge man, als hoedanig wij den aankomenden schilder hebben leeren kennen, er toe is kunnen komen thans in zijn atelier voor genoodigden eene exposi tie van zijn daarvoor vatbaar werk te geven. Van 18 dezer tot 1 November, dagelijks van 1012 en van 24 uur ontvangt de heer Laan zijne 'bekenden en de bekenden van zijne bekenden tot het bezichtigen van eenige zijner portretten, studiën en teeke- ningen. Wij komen, wanneer de eerste stroom van bezoekers wat is gepasseerd, uitvoeriger op deze expositie terug, doch willen ditmaal niet eindigen zonder mede te deelen, dat de heer Laan, blijkens de ons bekende meening van zijn voortreffelijken leermeester Wenckebach, een uitgesproken talent heeft in het bizonder voor het por tret en dat hjj door stoerhard werken van een 4 V2 jaar ongeveer het reeds nu tot eene hoogte heeft gebracht, die hem het recht geeft met zijn werk bij ernstige en aandachtige vrienden voor den dag te komen. Wenckebach, deze rondborstige, gearriveer de schilder, wiens doeken om verschillende redenen den roem vormen van Kennemer- land, is als leermeester veeleischend en buitengewoon streng. En dat deze leerling hem ook aldus heeft leeren kennen blijkt uit Laan's portret van Wenckebach, dat mede tot de geëxposeerde schilderstukken behoort, en den rechtschapen leermeester pregnant en vol verve afbeeldt, wel natuur getrouw, maar in een vorm en stemming, waarin wij gewone menschen den gemoe delijken rasschilder niet aantreffen. Laan heeft zijn volle aandacht en zjn hevige eerbied voor Wenckebach, welke echter niets van slaafsheid hebben in dit portret pieus neergelegdde verhouding tusschen den terwille der kunstmeedoogen- looze, niets door de vingers ziende maar toch liefdevolle ouden en den uit liefde voor kunst en menschenziel het uiterste van zijn kunnen gevende jongeren kunstenaar, komt in dit stuk duidelijk uit. Wanneer wij daarnaast nog wijzen op het markante geteekende portret van den ons allen hier zoo goed bekenden ouden heer Bos, zelf een man vol kunstzin en talent, meenen wj voor ditmaal genoeg te hebben gezegd, om hen onder onze lezers, die eene intro ductie tot deze voor Bloemendaal merk waardige gebeurtenis ontvingen op te wek ken daarvan gebruik te maken zij zullen het zich niet berouwen. Voor Bont- en Pelswerk het beste adres. Prijzen uiterst billijk. wone postpakketten voor het buitenland een nieuw model adreskaart in labelvorm te voegen. De bij het publiek in voorraad zijnde oud-model adreskaarten kunnen wor den opgebruikt. Deze blijven geldig voor pakketten met aangegeven waarde. Bloemendaal. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bijJ. Meij, Donkere- laan 1, Bloemendaal, een poes; J. Dekker, Bloemendaalsche weg 130, Bloemendaal, een beige ceintuur; Beversluis, Zomerzor- gerlaan 2, Bloemendaal, een poesBerg- horst, Schroeder v. d. Kolkweg 2, Bloemen daal, een rol vitrage; Ronner, L. v. Dalen laan 34, Overveen, een rijwielbelasting- plaatje BijvoetWalraven, Schoonoord Overveen, een poesjeL. Boorsma, Zand- voorterweg 28, Aerdenhout, een tienritten- kaart E.S.M;E. Eigenberger, Zanderjjvaart 2, Overveen, een zilveren armband; H. v. Velzen, Delftstraat 3 zw., Haarlem, een tinnen waterkan J. Terol, Lange Bagijne- straat 4, Haarlem, een poes (kinderspeel goed)mevr. Wald van Praag, Enschede- weg, Aerdenhout, een Duitsche staande hondM. Heisterkamp, Zylweg 73, Over veen, een achterlicht sluitstuk van een autoaan het bureau van politie een alu minium sleutel, een jongenspet, drie stalen panlappen, een damesparapluie, een sport- muts, een hondenhalsband. Overveen. De bruidsparen, die het op hun huwe lijksdag niet met het weer treffen, zullen gelukkiger zyn dan zij, die voorheen onder dezelfde omstandigheden verkeerden. De laatsten toch moesten tenzij voorzien van parapluie, onbeschermd van het voertuig uit, het gemeentehuis instappen. Thans is daar verbetering ingebracht. Boven den ingang van het Raadhuis wordt een afdak aangebracht, dat op regenachtige trouwdagen het groote euvel zal verhelpen. Bloemendaal. Wij ontvingen een door „Dixi" verspreid protest tegen de motie van den heer Schulz, gesteld in de Raadsvergadering van 8 Oct. 1.1., en welke in behandeling zal komen in de e.k. raadsvergadering. Men weet dat de steller van deze motie hierin de wensche- lykheid uitdrukt, van gemeentewege bij het maken van uitbreidingsplannen, reke ning te houden met beschikbaarstelling van bouwgrond voor arbeiderswoningen. Het protest is vervat in de volgende bewoordingen QUO YADIS De motie Schulz. (Overal mogen arbeiderswoningen verrazen). Niemand kan voor zich het recht op- eischen om woningen te bouwen op door vernikkeld Lucifersdoosje ont vangt U bij uwen winkelier door inlevering van deze BON met zes ledige LIN C O L- busjes, -doozen of -pakjes Geldig lot 1 JANUARI 1926 Wenscht U geen doosje dan ont vangt U de vastgestelde prijzen Wijziging Pakketpost. Op de bijpostkantoren te Heemstede en Santpoortstation en op de hulpkantoren Bennebroek, Vogelenzang, Spaarndam en Santpoort-dorp is vanaf 12 October bij ge-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 1