SIABSSeiOVtVIUSl Van flor Boon ffontliolt en STEIN METZ WariOBsslr. 2, Haarlem, Tel. 10387 Electro-Radio Projectie-Lantaar ns Muntian-Ficher Plaatstroom- Apparaat J10TTGERIHG HAARLEM Uit andere Gemeenten Groote steden, annexatie en gewestelijke plannen. Tooneel RECTIFICATIE Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. DEPOSITIE VAN DEN MIDDEN STAND FOTOMAGAZIJN EN ATELIER RIJKSSTRAATWEG 14 bij het Soendaplein - Haarlem „Torpedo" compleet f 27.50 „Optica" compleet met zwaar statief en koffer f 37.50 Camera's - Platen - Papieren Ontwikkelen en afdrukken van platen en films ElectroTechnisch Bureau Lood- en Zinkwerkersbedrijf ElectriscSie Haarden en Kachels KOLENHAARDEN Geen Anode Batterijen meer Werkt zander Lampen. Geen Zoemtoon Gierstraat 53 - Telef. 15425 '81 vanaf 11.00 f 1.55 SCHOOLLAARZEN L FABER, 8 Zn, KI. Houtstraat 10, HAARLEM IVEBFT-STODMTj GOEDSNEL^ STGDMERil-VERViRU, STOEL's 111011111GBUREA8, BioeiGidaaische uieg in, Bioemendaa Zondag 1 November Het Rika Hopper Gezelschap EEN ZEER WILD HUWELIJK blijspel met muziek, zang en dans in 3 bedrijven Maandag 2 November Italiaansche Opera: TRAVIATA Dinsdag 3 November Volksvoorstelling van„DE NAR" Donderdag 5 November Vereenigd Tooneel (Verkade Verbeek) DE PELIKAAN tooneelspel in 4 bedrijven jje door ons bijgewoonde interland wedstrijd Nederland—Denemarken geeft ons aanleiding tot het geven van een na betrachting) die niets te maken heb bende met een geregeld verslag slechts beoogt, indrukken weer te geven en vergelijkingen te maken. Van meer dan één zijde werd de op merking gemaakt, dat den Denen meer toekwam dan hun in het eindcijfer ge geven werd Wij zijn 't met deze opmerking niet eens. Wel geven we onmiddellijk toe dat in 't veld door de gasten een technisch hoogstaand spel vertoond werd, dat staaltjes voetbalkennis en voetbalkunde vertoond werden waartoe 't Nederlandsch elftal onmachtig was, maar we zagen geen dezer voetbalvirtuosen schoten los sen als waaruit v. Slangenburgh en Bui tenweg het 2e en 4e doelpunt scoorden. En.... beslist het maken van doelpun ten tenslotte niet den wedstrijd! Zonder twijfel, qua elftal stond de Deensche' ploeg boven de Hollandsche, maar individueel taxeerden wij de Hol landers hooger. Zeker, v. d. Meulen (onze plaatsgenoot) heeft op sublieme wijze zijn doel verdedigd, en stak boven zijn Deenschen collega uit, maar is ook de keeper niet een deel van 't elftal! Het werk door hem geleverd, op zijn plaats, is toch evenveel te waardeeren als bijv. 't spel van den rechtsbuiten der Scandinaviërs! Waarom hebben al die schitterende rennen, die sublieme voor zetten van den laatsten speler zoo wei nig succes gehad! Omdat liet binnen trio in 't veld keurig combineerend en ma thematisch plaatsende, voor 't doel meer malen alleronbenulligst stond te schutte ren, waaruit blijkt, dat de voornaamste factor voor het winnen van een wed strijd by de Denen afwezig was. En juist de Hollanders die, we geven het toe, zonder eenig systeem speelden, waren voor de goal allergevaarlijkst. Ons binnentrio wist de kansen te benut ten werkelijk heel veel meer dan vier serieuse kansen zijn er niet geweest en daar dan vier doelpunten uit te fabri- ceeren, ziedaar, waarom wij de overwin ning voor Nederland alleszins verdiend achten! Op het Deensche elftal rust onmisken baar liet stempel van het Engelsche (en Duitsclie) „tik-tik" spel. Maar de kwaal, den bal in 't doel te willen drijven, ont siert ook deze ploeg. Levendig herinne ren we ons den wedstrijd Holland Duitschland, voor twee jaar in 't Am- serdamsche Stadion gespeeld, en waarin Duitschland was vertegenwoordigd door de befaamde Nürnberg-Fürth-com- binatie. De zekerheid waarmede deze hee- ren een wetenschappelijk spel demon streerden, was verbazend, zonder eenige afwisseling werd gedurende 1V2 uur tot vervelens toe het driehoek- en short- passing- spel gedemonstreerd; het was machinaal, als een van buiten geleerde les, maar ook even machinaal liepen de Zuid-Duitschers ruim twintig maal in de off-side val, die de lachende Hans Tetzner niet listig, maar grof-openlijk uitzette. Onze oostelijke sportbroeders wonnen slechts met 10 en 't is slechts te wijten aan de omstandigheid, dat we toen geen Buitenweg in de voorhoede hadden, dat we geen tegenpunten gemaakt hebben. Op den duur zal dit systeem zich ook niet kunnen handhaven. Italianen, Zwit sers, Spanjaarden en Tsjechen, coming men in de internationale voetbal-bewe ging, hangen 't trouwens niet aan. Zelfs de Oostenrijkers, voetbalrotten van pro fessie, komen er van terug en zien 't groote nut van open spel, waarbij indi vidueel optreden tot productiviteit leidt, meer en meer in. Hugo Meisl, dè man in de staten van het vroegere Oostenrijk- Hongaarsche Keizerrijk, sprak zich open lijk tegen de oude speelwijze uit. Tenslotte is ook de laatste speelwijze veel aantrekkelijker dan de streng weten schappelijke (dus dorre!) die al heel spoedig monotoom woirdt en dan niet meer boeit, en ook de veranderde buiten spel-regel laat 't short-passing in de finesses uitgevoerd niet meer toe. Ten bewijze hiervan diene, dat de wei- keeren dat Zondag voor buitenspel gefloten werd, dit tegen de Denen was. Afgeluisterd gesprek tusschen twee bezoekers (voor de rust). Nee hoor, 't is niks snert wat een spelers! Hé stommerd, kijk wat je doet. Zie je nou hij zat bijna. v. d. Meulen, kijk uit! Die Denis toch laat 'm den man nu afhouden. Van Kol, van Kol, denk nou om dien rechtbuiten. Ach, van Kol is niks. (Als van Kol goed wegtrapt), 't Is toch maar een fijne back! Jan, (de Natris) wees niet zoo lui, of verdje 't weer! Nee, nee, zie je wel, ze houwen em niet bij. Wout kan ook niet meer schieten, van Putten motten ze nemen. Vindt jij Baar wat! De vent is veel te langzaam. Hé Wamsteker, heb jij al meer ge voetbald! (Tap maakt de eerste goal). Heb ik 't niet gezegd, Holland wint vast. Ze komen niet door onze verdediging- heen. Hup Holland. Rust! De Nederlandsch-Duitsche Vereeniging afd. Haarlem e.o. kwijnt; het bestuur wil liquideeren; wie van een ander verlangen en eene andere bedoeling is, wordt ver zocht zijn naam voor 1 Nov. op te geven bij den secretaris Jordensstraat 55, Haarlem. I)e Vereeniging van oud- en actief dienende onderofficieren van het Ned.- Ind. leger en van de troepen in West- Indië „Madjoe", verzocht ons den naam koloniaal uit ons redactioneel woorden boek te schrappen als grievend en on waardig. Het is gemakkelijk hieraan te voldoen, want sedert de jongste grond weteherziening hebben wij geen „kolo niën" meer. Er is opgericht een Bond van anti- annexatie-comité's. Ook ons plaatselijk comité van dien naam maakt daarvan deel uit. In eene uitnemend gestelde me morie wijst deze Bond op het tegen heden te Amsterdam belegde congres van de Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten en het Nederlandsch Instituut voor Volkshuisvesting en Stedenbouw, dat aan de orde heeft gesteld: Geweste lijke uitbreidingsplannen. De Bond be schouwt in verband met dit onderwerp het verouderde annexatie-systeem. De bedoeling moet volgens de memorie zijn een nieuw orgaan: Het Gewest te schep pen, dat gemeenschappelijke streekbelan- gen te behartigen krijgt; noch door inlij ving van kleinere bij grootere gemeen ten, noch door een gewestelijk uitbrei dingsplan, noch door verplichte samen werking van gemeentebesturen kunnen de belangentegenstellingen overbrugd worden tusschen de stad, die neiging heeft tot eene monstergemeente uit te groeien en de historisch gevormde eigen aardige gemeenten in haar omgeving. „Tot nu toe werd nagenoeg uitsluitend gelet op het belang van de stad, die vol gens de gebruikelijke redeneeririg expan sie noodig had, waarmee machtsbegeerte en annexatie van belastingebetalers ge rechtvaardigd scheen. Wanneer nu ge westelijke plannen tot stand komen en dus niet langer het belang van één bevoor deeld centrum, maar enkel het belang van het gewest bij te nemen maatregelen den doorslag gaat geven, dan zal an nexatie meestal onnoodig en ongewenscht blijken. Het historisch bestaan van le venskrachtige, welvarende gemeenten blijft ongeschonden gehandhaafd, terwijl anderzijds behoorlijk aan de eischen, die de moderne tijd stelt, wordt tegemoet ge komen, omdat een nieuw orgaan de ge meenschappelijke streekbelangen zal be hartigen. Het verlangen naar het verouderde annexatie-systeem zal zoodoende verdwij nen en mocht bij uitzondering grensuit- breiding toch nog onvermijdelijk zijn, dan is een betere waarborg geschapen voor een werkelijk objectieve, onpartij dige beoordeeling, want nooit zal men tot dien ingrijpenden maatregel meer over mogen gaan dan nadat overtuigend ge bleken is dat noch verplichte samenwer king van gemeenten, noch een geweste lijk plan aan de bezwaren tegemoet kan komen." Men lette op de verslagen, die Zon dagochtend of Maandag in de dagbladen van bedoeld congres verschijnen zullen, om zich op de hoogte te houden van het beloop dezer ook voor de zelfstandigheid onzer gemeente zoo belangrijke aange- lefenheid. Het nieuwe gebouw van het Christelijk Lyceum aan de Emmakade te Haarlem Als wij de Lyceum-gedachte goed vat ten, is een barer elementen dit, dat de school van praat-luister- en dril-inrich- ting meer en meer een denk- en doe- school moet worden, waarin het onder wijs in de eerste plaats gericht is op op voeding van elk kind in overeenstem ming met zijn eigen aanleg tot eene veel zijdig en harmonisch ontwikkelde per soonlijkheid. De Lyceum-gedachte is in ons land in geslagen; geen groep, geene richting on der de bevolking, of ze is door deze ge dachte aangegrepen, en in eene edele en vredelievende concurrentie wedijveren zij allen met de hun ten dienste staande middelen, elk aan eigen kinderen het beste te geven. Inderdaad de tegenwoor dige jeugd is wel bevoorrecht, en als het waar is, dat voorrechten plichten mee brengen, dan zal het nu jong zijnde ge slacht later door veelzijdige en harmoni sche ontwikkeling Nederland moeten hlepen „opstooten in de rij der Volke ren", tot heil der gansche menschheids- gemeenschap. Dezer dagen hadden wij het voorrecht de behuizing te aanschouwen van het Lyceum dat de mannen, die het protes tant Christelijk Voorbereidend Hooger en Middelbaar onderwijs voor Haarlem en omstreken in ééne inrichting willen sa menvoegen, voor de kinderen van hunne en geestverwante richting hebben ge sticht. Het imposante gebouw dat aan de Emmakade, naast de bekende glasbran derij van den heer Bogtman is verrezen, geeft in de eerste plaats een indruk van kracht, geloofskracht, wilskracht, daad kracht in de tweede plaats is met overleg gebruik gemaakt van wat de moderne techniek der bouwkunst toestaat op het gebied van licht- en luchttoetreding, ver warming en verdere eischen der hygiëne te bereiken, terwijl voor zoover de beurs dit toeliet (zooals het gebouw c.a. er staat zal het geheel gereed 4V2 ton gouds kos ten) door tegelwerk, afwisselende kleu ren van wanden en vloeren, half-doorzich- tig en gekleurd glas, gebracht is binnen den architectonisch stoeren en logischen bouw een atmosfeer van vriendelijkheid te scheppen, die, als eenmaal het jeugdige volkje daarin is aangeland, weldadig zal aandoen. Wat wij verder zagen aan leer middelen op het gebied der gymnastiek, der empirische wetenschappen (op den zolder is zelfs een draaibare sterren wacht aangebracht), der teekenkunde (voor lijn- en voor modelteekenen zijn afzonderlijke, uitnemend geoutilleerde lokalen ingericht), voor geografie enz. toont met de algemeene inrichting der leslokalen, dat hier zoowel aan de leer krachten als aan de leerlingen de beste mogelijkheden worden geopend. Óp den bouw heeft, onder leiding van den bekwamen architekt den heer A. de Maaker, en zijn trouwen hoofdopzichter den heer H. Meijer Jr. (hoofdaannemers zijn de heeren Gebr. v. d. Putten te Heemstede) tot dusver niet dan zegen gerust. Plaatsruimte belet ons allen te noemen die naar vermogen aan het wel slagen van dezen belangrijken bouw heb ben medegewerkt; slechts willen wij onze plaatsgenooten noemen, de firma Keiler en MacDonald voor de electrische licht-, schel- en telefoon-installatie en de plaatsing der ornamenten, en den heer J. A. de Vries voor het stucadoorwerk in de dagbladen heeft men omtrent in deeling en afwerking van het geheel meerdere bizonderheden vermeld gevon den. Wij hebben tal van ons welwillend verstrekte gegevens over deze inrichting een plaats gegeven in een dossier, dat onze abonné's ten allen tijde bij ons kun nen raadplegen. Zoowel onder de be stuursleden, als onder de leeraren treffen wij plaatsgenooten aan. Mr. O. E. G. graaf van Limburg Styrum is voorzit ter, Jhr. mr. E. H. E. Teding van Berk hout onder-voorzitter, de heer M. Pe- trie penningmeester van het bestuur; ds. J. C. Brussaard is leeraar in gods dienstleer en hebreeuwsch, mr. F. J. D. Theyse in staatsinrichting. Moge het gegeven zijn aan den heer Ir. W. van Dorp, den rector, tevens leeraar in godsdienstleer en wiskunde, die tot de aanwezige journalisten bij den rondgang in zijn kamer zeide: „hier ze telt liet hoofd en zoo mogelijk ook het hart der school", om, gesteund door zijn aanzienlijken staf van mannen en vrou wen deze inrichting in de nieuwe omge ving te maken tot een opvoedingsinsti tuut waarin kracht, wijsheid en schoon heid samen gaan. Dan zal weder een deel onzer jongens en meisjes tot de hoogte kunnen geraken, waar heel een geslacht van misdeelden naargeest en naar lichaam 0)1 wacht om uit hun mond en van hunne hand de goede gaven te ontvangen, die God aan de bevoorrechten tot plicht heeft gesteld om in belangelooze toewijding uit te reiken. J.l. Dinsdag had het cabaret-gezel- schap „Der blaue Vogel" wederom groot succes. Voor de laatste en derde maal komt het Maandag 23 November. De mogelijkheid dat „Nora" van Ibsen In ons nummer van verleden week zijn in de advertentie van de KENNEMER- FOTOHANDEL GERARD BERMAN twee fouten geslopen. Men leze Telefoon 13320 en voor inrichtingen VOOR donkere kamers, INRICHTEN VAN DONKERE KAMERS. dezen winter ook in Haarlem weder wordt opgevoerd, met Else Mauhs in de hoofdrol, is niet uitgesloten. De hoef ijzer-correspondent van het „Hbld." roemde hare opvatting zeer. Indien het gezelschap van de heeren Verkade en Verbeek er toe overgaat Hamlet in mo dern cosctuum te spelen en hiermede ook te Haarlem komt, zal dit waarschijnlijk in November a.s. plaats vinden. Het tooneelspel „De Pelikaan" van F. Tennyson en H. M. Harwood, zeer goed vertaald door Paul Huf, wordt a.s. Don derdag 5 Nov. voor de tweede maal op gevoerd in den Haarlemsclien Stads schouwburg door het gezelschap Veree nigd Tooneel (Verkade en Verbeek) met Magda Janssens in de hoofdrol. Het stuk werd j.l. Zondag zeer goed ontvan gen. De Pelikaan is de vrouw die alles, maar ook letterlijk alles over heeft voor haar kind, een jongen die uit roeping in militairen dienst wil in Engeland, gelijk zijn vader en zijn grootvader, terwijl zijn moeder juist met hem Engeland en de omgeving van haar man en schoonvader is ontvlucht, omdat dezen haar ten on rechte van ontrouw verdachten en haai man, de eehte vader van haar zoon zich er niet tegen heeft verzet, dat bij de echt scheiding de jongen aan do vrouw werd toegewezen, ja zelfs eene actie tot onwet- tigverklaring van het kind heeft doorge zet. Het verhaal is blijkbaar aan de wer kelijkheid ontleend van een ongeveer ge lijk verloopend familiedrama, dat tijdens den oorlog zich op Engelschen en Fran- schen bodem afspeelde. Zoodra Magda Janssens op het tooneel verschijnt, komen de zielen los en van dat oogenblik af tot het einde toe is er op het tooneel bewe ging, stemming en spanning. Tusschen de twee eerste en de twee volgende be drijven ligt 'n tijdperk van 17 jaar; de regie heeft gezorgd dat de personen er dienovereenkomstig ouder uit zien en zich zooveel ouwelijker gedragen. Dat na 17 jaar op dezelfde plekken van dezelfde tafel dezelfde bloemen staan is echter onwaarschijnlijk. De spelers toonden zon der, uitzondering veel toewijding. Bij de Kamer is ingekomen een verzoek van de Arrondissements-Rechtbank te Haar lem, om advies uit te brengen betreffende het verlangen van: 1. M. A. Joustra, 0verveen, Wilhelmina- laan 2, onroerende goederen. 2. C. Heere, Ymuiden, Kennemerlaan 64 rd., roerende en onroerende goederen- 3. P. Heere, Ymuiden, Huigestr. hoek Fultonstr. 12, roerende en onroerende goederen, om als makelaar in de achter hunnen naam vermelde vakken te worden beëedigd. zonder de aandacht willen vestigen. In het algemeen, zoo komt het ons voor, verkeert de middenstand in deproviwis'in de kleinere plaatsenin een veel betere positie. Hij heeft daar namelijk veel meer invloed op, doet zich veel meer gelden in het maat schappelijk leven. Het zou interessant we zen na te gaan, hoeveel zetels in gemeen- De laatste jaren is in de kringen van den handeldrijvenden en industrieelen mid denstand „de positie van den middenstand" herhaaldelijk ter sprake gekomen. Hoe meer de arbeidersstand uiterlijk en innerlijk in beteekenis en waarde in ons land toenam, hoe meer dientengevolge deze stand de publieke aandacht op zich wist te ves tigen, hoe meer de middenstand het gevoel kreeg achter te blijven. I)e vooruitgang van den arbeidersstand werkte daardoor als een prikkel voor den middenstand, om zelf ook tot grooter vooruitgang te komen. De zucht, zich meer in het maatschappelijk leven te doen gelden, werd sterker bij den middenstand. H(j wilde zijn beteekenis meer in het publiek zien besproken. Hij organi seerde zich met het oog daarop krachtiger, breidde zijn periodieken uit, deed daarin meer en meer mannen aan het woord komen, wier aandacht niet alleen het terrein van den middenstand gold, maar dat van het geheele maatschappelijke leven. Zoo werd de beteekenis, de waarde van den midden stand in ons land niet vergroot, althans niet wezenlijk want de beteekenis van een maatschappelijke klasse wordt niet (al meent men dat in een zekere klasse wel) bepaald door de kracht en de langdurigheid, waarmee men over haar spreekt en schrijft maar zoo werd wel zijn uiterlijke positie verbeterd. Immers, de achteruitzetting in de publieke aandacht werd geringer, de invloed op het publieke leven daardoor grooter. Heel in het algemeen meenen w(j te mogen zeggen, dat dus in ons land de „positie" van den middenstand ongetwijfeld is verbeterd. „Heel in het algemeen," zeiden wij. Daar mede willen wij zeggen, dat niet overal in ons land, in alle plaatsen, de middenstand een gelijke positie inneemt. En het is op één onderscheid, dat wij hier in het bij V.H. CHEF ATELIER WIJLEN CLAUSING HAARLEM DONKERE KAMERS EN ELECTRISCH ATELIER GRATIS DISPONIBEL, DAARBIJ VOLLEDIG ONDERRICHT Ruime keuze in Ruime keuze in Ook merk LIPS en PETERS VEAAGT DEMONSTRATIE MET HET Twee jaar garantie. Prijs slechts f 37.50 4-lamps toestellen in mahoniekast compleet met Philips-lampen, luidspreker en antenne vanaf f 140.— Let op het luiste adres Voor de a.s. koude ontvingen wij een ruime keuze Alles in verschillende kleuren en soorten. Ruim gesorteerd. Tevens onze welbekende Houtgepend en leer gevoerd No. 25/28 29/32 33/36 37/40 f 2.75 f 3.15 f 3.55 f 3.95 Aanbevelend, TELEFOON 12896 staa

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 3