AUG OEPKES m Ruime Bijverdienste Hier gaai hei mr VIOOLLES I. VAN Dl BOSCH Alle dagen verselie 'T KLEVEKPARK FIRMA J. P. STAAL BRANDSTOFFEN HANDEL Electrlsclie Wasch- en Strijklnrlchtlng J. J. LANSDORP Kroiirs- bi (Merswaii ™»ecTb=™ 11589 Adverteert in dit Blad DRUKKERIJ E. HUIZING Bioemendaaischeweo 8, Tel. 22387 Muziek. Handel en Nijverheid. Brieven van een winkelier in ruste. wordt gegeven door ORANJE HASSAOLAAN - OtEIN FOTOGRAAF OVBRVBEN Te koop gevraagd 9CÏ ge 111e ene 23neftljanbel cn ICeegM&üotljeefe Cenipeiiersptraat 42, Haarlem Hunne ^ortecritig öoeften np eïït geïiieti ïtinberöoeïten fiomang (^ollant^cl), jrran^rij, €ngcl£cï) cn <©uit£cïj). a^atus* hicn£t JUMjgfiegeette (Hebicïjten ens. binnen* en 2&uitenïantisd}c ttjbgcïjtiften en periobuf cn jPrufttaerft ll" Titiehureau O. H0ENDER80S l VUNDERENK'S Lempiein 15-19, - Heariem Wij bedienen U vlug - elbertsbergstraat Leveren Uw werk keurig at - tegen billijken prijs Telefoon 10131 hoek Santpoorterstraat W. WORST, Zijlstraat 9, Tel. 10058. luis CH. P. SERRARENS Zeeuwsche Detailhandel te Goes Let daarom op het loodje, waar mede elke origineele verpakking i verzegeld is. Alleen door dezej controle kunt ge zeker zijn P. SLUIS' Ochtendvoerj en gemengd graan te ontvangen. PLUIMVEE- EN VOGELVOEDERFABRIEKEtT WEESPERKARSPEL KI. Keillglatid 38» Haarlem is het adres voor Uw DRUKWERK BLOEMENDAAL Stock teraden in kleinere steden en provincie plaatsen bezet worden door middenstanders. Op grond zijner werkzaamheid in verschil lende provinciesteden durft schrijver dezer regelen de veronderstelling wagen, dat naast de vertegenwoordigers van den ar beidersstand in de gemeenteraden van pro vinciesteden de vertegenwoordigers van den middenstand het grootste aantal zetels in nemen. De verklaring voor dit verschijnsel is, dat in de provincieplaatsen een flinke winkelier, eigenaar van een behoorlijke zaak, een veel belangrijker plaats in de ge meente inneemt dan zijn collega, met een zelfde soort zaak, in een'groote stad. Hij treedt eigenlijk als vanzelf in het openbare leven zijner gemeente veel meer op den voorgrond, doet veel spoediger mee in de politieke beweging, welke zijn overtuiging bevredigt en in heel veel gevallen komt hij dan, mede als vertegenwoordiger van een tak van handel, in den gemeen teraad. In de provinciesteden wordt de handel drijvende en industrieele middenstand ook ook meer dan in de groote steden als bron van welvaart erkend en gewaardeerd. Op dit eigenaardig verschijnsel hebben wij eens de aandacht willen vestigen. Het doet zich natuurlijk niet overal, en niet in de zelfde mate voor. Maar dat er van een vrij algemeen verschijnsel in dit opzicht mag worden gesproken, gelooven wij wel. H. H. J. v. d. P. Voor deze opvoering zijn décors en vo gelmaskers ontworpen en uitgevoerd door den Heer Willem Deering." Daar er voor deze opvoering veel belang stelling bestaat, wordt nu reeds de gele genheid geopend, plaatsen te bestellen, vóór de algemeene plaatsbespreking, die op 3 November 1925 begint. Tot dit doel zijn aan onze kantoren Duinwjjckweg 3, Bloemendaalsche weg 19 en Groote Hout straat 94 (Haarlem) inteekenlijsten neer gelegd. De aldus bestelde plaatsen zullen tegen betaling aan huis worden bezorgd. Men kan zich ook opgeven aan den heer Balthazar Verhagen. De prijzen der plaatsen zijn Stalles, Fauteuils de Balcon en Midden- loge f 3.50, Front-Bovenloge en Beneden- loge f 3.—, Zij-Bovenloge en Parket f2.50, Parterre f 2le Amphitheater f 1.50, le Gaanderij fl.25, 2e Amphitheater f 1.—, 2e Gaanderij f 0.60, vermeerderd met 20% belasting en vestiaire- en bespreekgeld. Alphons Diepenbrock-fonds Het bestuur van bovengemeld fonds, dat den naam draagt van een onzer meest geniale, helaas te vroeg ons ontvallen land- genooten meldt ons bij monde van den heer Balthazar Verhagen, Valeriusstraat 177 Amsterdam, zijn Secretaris, het vol gende „Het succes, dat de opvoering van Ari stophanes' komedie „De Vogels", in de vertaling van Dr. Chr. Deknatel, op het Nederlandsch Muziekfeest te Utrecht heeft gehad, heeft het Bestuur van het Alphons Diepenbrock-Fonds doen besluiten, eene her haling van die voorstelling te Amsterdam te organiseeren, en wel op Vrijdag 6 No vember 1925, des avonds 8 uur in den Stadsschouwburg, (einde IOV2 uur). Deze opvoering zal geheel identiek zijn aan die te Utrecht: de muziek van Al phons Diepenbrock zal worden uitgevoerd door het Utrechtsch Stedelijk Orkest onder leiding van den Heer Evert Cornelis, met medewerking van den Heer Louis van Tulder (tenor), in de rol van „De Hop". Voorts zullen medewerken de dames: J. Diepenbrock, M. Konijn en M. Biemond en de heerenMr. N. R. H. van Essen, J. C. S. Warendorf, Mr. A. A. W. Diepen brock, Mr. J. den Tex en R. Korthals Altes, leerlingen van het Stedelijk Gym nasium en het Vrouwenkoor der Afd. Utrecht van de Maatschappij tot Bevorde ring der Toonkunst. Ziektewet. Een der weinige positieve toezeggingen, die in de Troonrede gevonden worden, is die omtrent de invoering der Ziektewet. Hieromtrent zegt het Staatsstuk„Invoe ring der Ziektewet, nadat deze gewijzigd is, ook in dien zin, dat meer ruimte wordt gelaten aan hetgeen in de maatschappij is opgekomen, is geboden." De Ziekteverzekering is, ofschoon deze zelfstandig geregeld zal worden, een aan vulling van de verschillende wetten op de sociale verzekering. De eerste wet was, zooals algemeen be kend zal zijn, de Ongevallenwet 1901 (thans 1921). De verzekering dezer wet beperkte zich in hoofdzaak tot de arbeiders in in dustrieele en aanverwante bedrjjven. De verzekering droeg een publiekrechtelijk karakter, d. w. z. de arbeiders, die daartoe in de termen vielen, waren zonder meer verzekerd. De wet verplichtte de werk gevers eenvoudig de arbeiders, die werk zaam waren in verzekeringsplichtige be drijven, op te geven en daarvoor premie te betalen, terwijl de uitvoering van Staats wege geschiedde en dus bij ambtelijke in stellingen berustte. De invoering alleen van de Ongevallen wet was een groote fout, want algemeen werd erkend, dat de Ziekteverzekering vooraf had behooren te gaan. Dan toch zouden al de kleine ongevallen, die thans zooveel geld kosten, onder de Ziektever zekering gebracht zijn, waardoor de uit voering ongetwijfeld vereenvoudigd was. Eerst twaalf jaren later kwam op het gebied der sociale verzekering iets nieuws tot stand. In het jaar 1913 toch kwamen de bekende Talma wetten tot stand, n.l. de Ziekteverzekering, de Invaliditeitsver zekering en de Radenwet. De Ziekteverzekering droeg, evenals de Ongevallenverzekering, een verplicht, ka rakter. De arbeider was verzekerd tegen de gevolgen van ziekte. Maar anders dan bij de Ongevallenwet verstrekte deze wet geen medische hulp. De verzekering betrof alleen die van het z.g. ziekengeld, d. w. z. een uitkeering van een vergoeding voor het loon, dat de arbeider tengevolge van ziekte zou moeten derven. Maar toch was de hulp verplicht. De wet bepaalde n.l., dat de verzekerde arbeider alleen dan uit keering zou krijgen, wanneer hij was aan gesloten bij een ziekenfonds of zich in allen gevalle van medische hulp voorzien had. Uitgezonderd enkele erkende bijzondere ziekenfondsen, behoorde de verzekering te geschieden bij de Raden van Arbeid. In de wet-Talma was voorts bepaald, dat de premie door arbeider en werkge ver, ieder voor de helft, gedragen zou worden de uitkeering bedroeg 70 procent van het loon, terwijl als hoogste uitkee- ringstermijn zes maanden werd genoemd. Een der grootste grieven tegen deze wet was, dat de medische hulp geheel en al was uitgeschakeld. Talma was echter van oordeel, dat de geneeskundige verzorging van on- en minvermogenden een zaak was, die meer het terrein van de Gemeen tebesturen raakte en dat een goede, af doende verzorging van het volk niet langs den weg van verzekering kon worden verkregen. Ofschoon hij de moeilijkheden met de doktoren niet ontkende, waren het toch niet deze, die hem de medische hulp deden uitschakelen. De Ziekteverzekering was het begin van uitvoering van zijn plannen; zijn doel was om later een be tere regeling tot stand te brengen. De oorspronkelijke bedoeling van Talma betreffende de uitvoering was één kas, die door den Raad van Arbeid, bestaande uit patroons en arbeiders, beheerd zou worden. Een gevolg daarvan zou geweest zjjn, dat al de bijzondere kassen verdwenen waren. Het ontwerp-Talma ontmoette van ver schillende zjjden tegenstand. Ook in eigen kring. Yelen waren van oordeel, dat men te veel op den weg van staatssocialisme zou gaan. De Staat behoorde zich vooral van dit terrein te onthouden, hét parti culier initiatief voorzag immers al meer dan voldoende in de behoefte. De Invaliditeitswet regelde voorts de verplichte verzekering van de arbeiders tegen de gevolgen van invaliditeit en ouderdom, tewijl de Radenwet uitsluitend betrekking had op de uitvoering der wet, dus op de organisatie. Blijkens de Troonrede nu zal de Re geering tot invoering van de wet-Talma overgaan, met dien verstande echter dat sterke wijzigingen zullen worden aange bracht. Immers zal er meer ruimte worden gelaten aan hetgeen in de maatschappij is opgekomen. Deze mededeeling kan een belofte in houden en wel deze, dat voor een deel de uitvoering zal worden gelegd in handen van belanghebbenden zelf. Het toezicht blijft opgedragen aan de Overheid, dus aan de ambtelijke organen. Maar daar naast zal echter ook rekening worden gehouden met wat in de maatschappij zelf is opgekomen, dus met de door pa troons en werklieden opgerichte zieken fondsen. Wij denken in dit verband ook aan de collectieve contracten. In tal van collectieve contracten toch zijn reeds be palingen opgenomen betreffende uitkee- ringen bij ziekte. De groote vraag is maar, in hoeverre zij het particuliere initiatief in dezen erkennen zal. Ook betreffende de uitkeeringen zal wel het een en ander gewijzigd worden. De loonen toch zjjn sinds 1913 verhoogd en de vaststelling der dagloonen zal wel in overeenstemming gebracht worden met die van de Ongevallenwet. Dus een maxi mum dagloon van acht gulden. Wij kunnen dus met belangstelling de indiening tegemoet zien. Vinkhuizen, 2 Sept. 1925 M'n beste Jongen! Het vordert best met ons 10 Augustus- comité. Er wordt voor flinke bedragen op de lijsten geteekend. Vooral de dochter van onzen notaris heeft er slag van om d'r slacht offers zilverlingen af te troggelen. Ja, de macht van de vrouw is wel groot. Als het er op aan komt hebben wij mannen weinig of niets in te brengen. Ik heb ook een lijst, waarmee ik den boer op trek, maar ik moet soms wel tien minuten redeneeren voor ik m'n klantjes er toe krijg in te teekenen voor het dubbele van het bedrag, dat zij van plan waren te geven. Onze blonde Frida hoeft maar even te lachen enje teekent wat ze vraagt. Gisteravond, op de soos, hebben wij de be dragen op de lijsten eens opgeteld. Het is een respectabel sommetje. Ons arbeiderslid, dat met zijn lijst ook een_goed figuur maakte, deed opmerken, dat er toch nog wel geld „zit" bij de menschen. „Man," zei de oud directeur van de Provinciale Hypotheek bank, „d'r is geld genoeg, maar die het heb ben, wagen het niet in zaken. Ze houden het liever achterbaks." En toen had je de pop pen aan 't dansen. Tot over elven hebben onze bankier en de arbeider zitten debat- teeren over kapitalisme, socialisme en weet ik wat al meer. Ik heb van die vreemde woor den, die ze tegenwoordig gebruiken, geen ver stand, maar het eind van het liedje was dan toch dat beiden het er over eens waren, dat het geld niet „zitten", maar „rollen" moet; en dat de vraag is: „hoe krijgen wij het aan het rollen1?" Minister Colijn heeft allerlei trucjes, die hij kan toepassen. Hij laat ijzeren plaatjes van nog geen twee cent waarde slaan enheel fietsend Nederland laat millioenen guldens naar 's lands brandkast rollen. Maar een minister kan dwingen, in het zakenleven bereik je hiermede in den regel bitter weinig. Wanneer ik een koek- fabriek wil beginnen, kan ik niemand dwin gen mij daarvoor geld te leenen. Ik moet de menschen, die op d'r dubbeltjes zitten, lek ker maken, zeggen, dat ik goed koek kan maken en wat het voornaamste is dat mijn koek verkocht zal worden. Nu is juist de narigheid dat er wel veel koekebakkers zijn, maar weinig koeketers. Je begrijpt wat ik bedoel? Er zijn in ons land meer dan genoeg menschen die wat maken kunnen, inaar zij krijgen de dubbeltjes niet, omdat er geen zekerheid bestaat, dat wat gemaakt zou worden, ook verkocht wordt. En waarom is dit zoo! Niet omdat de kos ten zoo hoog zijn, maar omdat de kosten niet eclcer zijn. Het eenige wat zoowel de man met de dubbeltjes als de fabrikant vraagt is: zekerheid. Kosten hoog, of laag, och dat is minder. Of het pond thee, dat ik verkoop tachtig cent, of negentig cent kost, doet er weinig toe, niaar die prijs moet niet voort durend veranderen. I11 een lang tijdsverloop mag er beweging in de prijzen komen, dat is niets, maar zoo ais het nu op de markt is met de meeste waren, weet niemand feitelijk waar hij aan toe is. De oorzaken van dat geschommel in de prijzen liggen meer voor de hand, dan me nigeen denkt. Kijk eens, wij hebben in de jaren van den oorlog prijzen zien opjagen. De productie liep terug, er kwam minder op de markt, er konden hoogere prijzen gevraagd worden. De mensek is gewend aan z'n levens gemakken, doet er niet graag afstand van; wat lag er nu meer voor de hand, dan dat hij, om de kosten van zijn levensgemakken te kunnen betalen, meer loon eischte? Het hemd is nader dan de rok! Men denkt eerst aan zich zeiven, dan aan anderen. Zoo is men in den oorlog begonnen met de loonen te re gelen naar de kosten van het levensonder houd. Na den oorlog is men bij ons den ar beidstijd gaan verkorten. Wat beteekent dit? Dat iemand minder voortbrengt, maar even veel verdient. Dit alles heeft tot gevolg gehad, dat er niet alleen steeds minder geld beschikbaar kwam voor den aankoop van grondstoffen en machines, maar bovendien, dat de kapitaalbezitters er weinig meer voor gingen voelen om geld in onze ondernemin gen te steken. Zoo is de toestand op het oogenblik. Maarer is een kentering. De loonen worden verlaagd, de werktijden ver lengd. Hiervan is heel het arbeidende deel van ons volk het slachtoffer! Er is niets har der en onaangenamer voor een mensch dan zooals men dat noemt: „achteruit te boe ren". Ik ben geen politieke partijman en ook geen leider van een fabrikanten- of een ar- beidersvereeniging, maar een vrij man, die zeggen kan wat hij meent. Welnu, ik vind het allei'treurigst dat het grootste deel van ons volk teruggaat in welvaart. Jij, m'n jongen, zult het in den winkel wel merken, al heb je nog het voordeel, dat je levensmiddelen verkoopt en geen dingen waar de menschen desnoods buiten kunnen. Ik vind het, zooals ik zeg, treurig, dat er van de loonen weer af moet, maardit is nu de straf voor de zonde! In de jaren van den oorlog en on middellijk daarna, hebben wij raak geleefd. Nu komen de stroppen! En of je nu door je politieken bril den boel groen, geel, zwart of rood ziet, de werkelijke kleuren zie je alleen zonder bril. Zonder bril zie ik alles, zooals ik het je geschreven heb en wanneer nu over een paar weken, op dien gewichtigen derden Dinsdag in Sep tember, die honderd eerbiedwaardigen op het Binnenhof plechtiglijk zweren hun gekleurde brillen bij den griffier ter verzegeling in bewa ring te zullen geven tot over vier jaren, is het mogelijk, dat ieder burger er op vertrouwen gaat, dat men daar binnen de muren van 's lands vergaderzaal al het mogelijke doet om te voorkomen, dat de loonen steeds meer omlaag moeten. Al het mogelijke, schrijf ik, want veel kunnen ze daar niet. Ik merk. dat mijn brief te zwaar wordt voor een dubbeltje; ik eindig. De volgende week zal ik je schrijven, hoe ik mij voorstel, dat ook door het parlement de welvaart,s- afname gestuit kan worden. Gegroet door je Vader is verhuisd naar bij het Kennemer Lyceum Nieuw Telefoonnummer Duinkonijnen vanaf f 1.— Tamme konijnen, Eendvogels, Soep- en Braadkippen vanaf f i.50 Verbindingsweg 28, Tel. 22377. Bloemendaal. Villatje, liefst met garage, prima stand, omtrek Overveen circa tien mille. Br. fr. lett. E. boekh. Weijtingh Brave Gasthuismolensteeg 4. AMSTERDAM Telefoon 10773 V r-i Verras Uw meisje of Uw vrouw breng haar iets lekkers mee! Loop Zijlstraat negen even in Dan stelt ge ze vast tevree P.S. Chocolade letters in 3 diverse maten. Fgne kwaliteit, concurreerend, eigen fabrikaat. u In Groente- en Bloemzaden, Gras- en Klaverzaden, Land- bouwzaden en Zaaigranen, vraagt voor onderstaande plaat sen, soliede, ijverige Agenten-Depothouders voor den ver koop van zaden aan particulieren. Hooge Provisie. BLOE MENDAAL, SCHOTEN, HAARLEM, EN HEEMSTEDE. Wanneer ge aan Uw winkelier een zakje Ochtendvoer vraagt en ge krijgt dat in een linnen zak zonder naam, dan weet ge niet, wat men U geeft en wanneer op den zak het woordmerk P. SLUIS voorkomt, dan hebt ge evenmin de zekerheid, dat men U werkelijk P. SLUIS' Ochtendvoer ver koopt, omdat het mogelijk is, dat een ledig zakje voorzien van onzen firmanaam met waardeloozen namaak gevuld is. HAARLEMS ASYL DIERENPENSION KENNEL - „HAERLEM" TERSPYTSTRAAT 3 (BIJ DEN STADSKWEEKTUIN) TEL. 14479 Pension voor konden, katten, konijnen, pluimvee, gevogelte, enz.. QEHEEL MODERN INGERICHT BEDRIJF "B» ^gl O0"*™,, &0 fflS «^"oCMTENpVOeP OCHTENDVOER - Pril» L*h*l Goedkoop Nette afwerking Vlugge levering Automobielen - Motorrijwielen Verhuur van Luxe Automobielen Stalling en Onderhoud Michelin HUDSON ESSEX Bloemendaalsche Straatweg 1, BLOEMENDAAL - Tel. 22242 OPGERICHT 1845

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 4