eiADSSCHOUUIBURG Koopt Uw SLUIS' Zaadhandol Firma J. l KRUL Jr. Overveen Bloemendaal ONDERNEMING R.SMINK TEL.1044I PEDICJJRE-MAWCURE KINDERHUISVEST 33 TEL.10441 Riviervischmarkt 8 Telefoon 13121 VAN DIJK 6 OKKER| WONING INRICHTING M VOLS- AUTO 'S Van den politieken sterren hemel Handel en Nijverheid. Sport. HAARLEM NU IS HET NOG TIJD OM TE PLANTEN To De Bazar Protes KINDERHUISVBST HAARLEM de revolutie, uitgenomen alle barbaarsch- heid, slecht zijn geweest. De boeren heb ben den grond in bezit gekregen en het is niet aannemelijk, dat er een kracht zal zijn, in staat hun dien weer te ontnemen. Nu worden de boeren weer uitgebuit, ten bate van de steden. Hoe lang zij dat zullen dulden, is een open vraag. Doch ten slotte ljjkt het niet uitgesloten, dat Rusland, hoe dan ook, eenmaal den volkenbond zal binnentreden. De begrooting in de Kamer. Critiek op de kabinetsformatie. Wenschen en klachten. De heer Braat en de ambte naren. Het woordensteekspel is dan eindelijk begonnen. De Tweede Kamer maakte een begin met de algemeene beschouwingen over de begrooting. En er werden heel wat op- en aanmerkingen aan het adres der regeering gemaakt. De heer Albarda (s.d.) opende het vuur en verklaarde, dat de wil van de kiezers miskend is, door het optreden van den heer Colijn als ka binetsformateur. Om den achteruitgang der rechtsche coalitie te illustreerén, wees spr. er op, dat zij thans 114.000 stemmen minder heeft behaald, dan noo- dig zou zijn geweest om dezelfde positie te behouden, die de coalitie in 1922 innam. Hij vond het een waagstuk, dat deze re geering met zoo geringe meerderheid op treedt. Doch het optreden van den heer Colijn vond spr. een aanmatiging van macht, en in strijd met den volkswil. Ook vond hij, dat het program niet veranderd is. De koers van de laatste twee jaren wordt eenvoudig voortgezet. En de minis ters achtte hij gespeend van democratie. En dan de belastingen. Men gaat de las- ten voor de rijken verlagen, maar waar om gaat men, indien men de lasten der minder gegoeden wil verminderen, niet I over tot opheffing van de opcenten op in komstenbelasting en op suiker accijns? Spr. vond verder, dat wij in een over gangsperiode leven, welke aantoont, dat de kapitalistische productiewijze niet meer j voortbestaan kan en dat noodzakelijk wordt een reorganisatie van de produc-J tie en circulatie. Maar de heer Albarda had nog meer wenschen. Er moest n.l. medezéggenschap der arbeiders komen en hij diende ten slotte daartoe een motie in, waarin de Kamer de wenschelijkheid uit sprak, dat een wetsontwerp over de rege ling van de medezeggenschap wordt inge diend. De heer Dresselhuys (v.b.) vond ook, dat de oplossing van de kabinets crisis niet in het belang van het land is, maar nu de coalitie met deze oplossing wil regeeren, heeft men dat te aanvaar den. En als de regeering gematigd op treedt, zal dat deel der oppositie, dat hij vertegenwoordigt, de regeering steunen. Wel had deze spr. natuurlijk verschil lende wenschen, als eenvoudiger inrich ting van den staatsdienst, enz. maar bij herhaling' verzekerde hij toen, dat als de regeering maar gematigd in haar op treden is, de v.b. haar steunen zullen. Ook de heer Lingbeek (H. Ger. St.p.) zou heel welwillend zijn. Hij kon zich wel niet scharen onder de voorstanders van het kabinet, maar in naam der Ger. geloofs belijdenis, zou spr. een welwillende op positie, maar dan toch oppositie voeren: Daarna kwam de leider der vrijz. dem. aan het woord n.l. mr. Marchant, die de bestendiging van de coalitie schadelijk voor 's lands belang achtte. Verder wijdde spr. nog een paar woorden aan het inci dent met minister Colijn, waarbij hij er op wees, dat dit is voorgesteld als een persoonlijke aanval op den minister. Dat was niet waar. Wat spr. gezegd heeft naar aanleiding van art. 40 van het be zoldigingsbesluit, was een ambtelijke kwestie. Daarom was er voor spr. geen reden om iets terug te nemen. Ja, maar zei minister Colijn, U heeft mij persoon lijke trouwbreuk ten laste gelegd. Neen, vond mr. Marchant, wanneer men een ambtelijke handeling' van een bewindsman niet meer mocht becritiseeren, zou elk debat in het parlement onmogelijk wor den. Vervolgens gaf mr. Marchant te kennen, dat de politiek van de Regeering beinvloed wordt door de economische machthebbers. Verder was spr. tegen de militaire uitgaven. Hij vond het niet meer aannemelijk, dat nog eens een groote Europeesche oorlog zou uitbreken en achtte het daarom onverantwoordelijk verder geld te verkwisten voor militaire uitgaven. Ook de.kabinetsformatie bracht spr. weer naar voren. De heer Colijn had die niet moeten aanvaarden. Het parle mentaire stelsel is in deze niet juist toe gepast. Ten slotte kwamen ook hier de wenschen op de proppen. Er moest ge streefd worden naar een beleid, dat ten eerste het rechtsgevoel ontziet, ten tweede, dat de volkskracht en de productie ver sterkt en den belastingdruk voor de klei ne lieden en groote gezinnen vermindert en zich weet te onttrekken aan den invloed der groote economische machthebbers, die er naar streven de regeering naar hun lïand te zetten. Opvallend was, dat tijdens des heeren Merchant's betoog, de minister geen enkele aanteekening maakte. Deze negeerde dus blykbaar de rede van den heer Marchant geheel. En toen de heer Braat. Deze schijnt geen vriend van de ambtenaren te zijn. Ten minste hij wees op verschillende landbouwbelangen en klaagde er over, dat er te veel ambtenaren zijn, wier belangen, ten nadeele van de belangen van duizen den neringdoenden altijd in de Kamer worden behartigd. Over de ambtenaren wordt altijd gesproken, voor hen wordt altijd gezorgd. Men is hang voor hen. En de ambtenaren die onder de bescherming staan van S.D.A.P. en Vrijzinnig Demo craten, zijn naar spr.'s meening nooit te bevredigen. De bezuiniging van 23 mil- lioen, die men beoogde met de herziening der ambtenaarssalarissen, is niet eens be reikt, en toch wil de regeering weer drie mihoen werpen in dien ondankbaren put, om plooien glad te strijken, klaagde spr. Wat de medezeggenschap betreft, ver klaarde hij nog, dat de arbeiders ten plat- tenlande daarom niet vragen. De heer v. d. Tempel (s.d.) had het eindelijk nog over de welvaartspolitiek en de werk loosheid en hij zou gaarne wenschen, dat de regeering ook zal overwegen het ont ginnen van gronden van wege den staat, bevordering van tot standkoming van industrieën in streken waar daaraan be hoefte bestaat enz. Ook werd behandeld een tweetal ver zoeken om schadeloosstelling, in verband met in beslagneming enz. in den crisis tijd. Tot een beslissing kwam het niet, omdat in het eene geval (schadeloosstel ling Wentink voor inbeslaggenomen zeep) de stemmen staakten en in het andere ge val de zaak werd aangehouden, om de kwestie nader te onderzoeken. In verband met de aanneming van het voorstel van een Tweede Kamerlid tot schrapping in de begrooting van de post: gezantschap bij het Yaticaan, is een re- geeringscrisis ontstaan die vele hersenen en pennen in beweging brengt. Wat (de anti-revolutionaire) „Rotterdammer" naar aanleiding dezer zaak eenige dagen ge leden schreef, dat men omtrent buiten- landsche aangelegenheden nergens betel en vollediger gegevens kan krijgen dan bij den pauselijken kardinaal-staatssecre taris Gaspari, lijkt ons in zoover niet juist, dat, zijn wij goed ingelipht, de lieer Gaspari in verband met de verhou ding van het Yaticaan tot Mussolini, den dictator, heeft moeten abdiceeren. meuten in de Hervormde Kerk, aan elk van beide predikanten te Maastricht is verzekerd. Misschien staat u in aangename be trekking tot onze stad. Wellicht zijn er oude banden, die u met ons binden. Dan kunt u weten, dan wilt u hooren dat te Maastricht menigmaal offervaardigheid is betoond. Wij noemen u den hoofdelij- ken omslag, die meestal zonder morren wordt voldaan, de electrische verlichting van onze schoone St. Janskerk, enz. En u wilt gelooven dat wij eenige hulp niet onwaardig zijn. Stel ons dus niet te leur. Steun ons! Schenk uwe gift, of als u ge regeld wilt bijdragen, uwe contributie aan het Pastoriefonds-1932, zoo mogelijk acht jaren lang. In het feestjaar 1932 zal men, als het doel dan is bereikt, zicli ver heugen! Pin het nageslacht zal u en ons eens danken. Bestuurders van het Pastoriefonds, W. Bax, voorzitter, St. Hubertus- laan 233, postrek. 51783. P. Veenenbos, secretaris, Matthias W-ijnandstr. 23, porstrek. 102192. Dr. -T. P. G. v. d. Meer, penningm., St. Lambertuslaan 4, postrek. 116203. Mevr. A. Meuwissen-Helder. PI. C. Micheels-Fermin. A. M. de Mos-Francken. C. Ylot-de Waard. Mr. Th. van Doorninck. Dr. D. Knuttel. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie), Aan de inwoners van Bloemendaal. In 1632 is de Hervormde gemeente van Maastricht gevestigd. Hare boeken be ginnen althans met dit jaar, waarin onze Stadhouder Frederik Hendrik de stad in nam en de vrije uitoefening van den „Her vormden godsdienst" heeft verzekerd. In 1932 zal zij dus drie eeuwen hebben be staan. Zeker zullen al hare vrienden het drie honderdjarig bestaan onzer gemeente met eenigen luister en dankbaarheid wil len vieren. Het leek der kerkvoogdij ge oorloofd en goed om het naderend feest jaar te zien als eene groote en welkome kracht tot bereiking van een stoffelijk doel, dat aan het geestelijke nauw is verbonden. En wij, ondergeteekenden, hebben ons gaarne bereid verklaard om de kerkvoogdij in deze bij te staan, door werkzaam te zijn als bestuurders van het Pastoriefonds-1932. Wij willen onze gemeente met hare ge schiedenis, ja! om hare geschiedenis, ver sterken en verrijken door haar eene pas torie te bezorgen! Wij willen de jaren, die ons van 1932 scheiden, gebruiken om te garen en te sparen. Maastricht zelf wil hierbij voorgaan. Wij zelf zijn immers de eerste belanghebbenden. Pin wij weten al dat velen onder ons tot een offer gaarne bereid zijn. Onze kerkvoogdij besloot naar vermo gen het fonds te steunen. Yoorts zal jaar lijks in onze St. Janskerk eene collecte worden gehouden, namelijk in de gods dienstoefening van Palm-Zondag, in wel ke de bevestiging van lidmaten plaats heeft. Maar door ons zelf kan het werk niet tot voltooiing komen. Wij dienen wel buiten Maastricht aan belangstellenden, aan meer vermogende gemeenten en stich tingen om hulp te vragen. Zoo komen wij ook tot u! Verblijd ons met de toezegging uwer contributie voor dit schoone doel. Elke bijdrage, ook als gift in eens, is ons welkom. Help ons! De wenschelijkheid van het bezit eener pastorie behoeven wij wel niet te verdedigen. Indien het ons gelukt de gelden te verzamelen tot ver krijging eener predikantswoning, dan verlichten wij voor onze kerkelijke ge meente de jaarlijksche zorg voor de huis huur, die nu immers, krachtens het be kende reglement op de predikantstracte- De Middenstandscentrale voor Haar lem en omliggende Gemeenten heeft eene gecombineerde vergadering uitgeschreven van de voltallige besturen van Middenstandsvereenigingen uitHaar- lem en omstreken tegen Maandag 16 No vember 1925, des avonds te 8 uur in de bovenzaal van liet café-restaurant „de Kroon" (Gebr. Brinkmann), Groote Markt te Haarlem. Hierin worden behan deld: Het Cadeau-, Spaar- en Rabatzegel- systeem. De heer Chris Jansen, directeur van het Centraal Hanzebureau te Amsterdam zal het onderwerp inleiden met eene voor dracht over: „De nadeel en voor en bona fide handel van het cadeau-, spaar- en rabatzegelsysteem". Hierna zal de heer P. J. M. van Tetering, alg. secretaris der Mid denstandscentrale, eene uiteenzetting ge ven van „De Deensehe wetgeving op het gebied der oneerlijke concurrentie". Ten derde zal de heer H. Leemhuis secretaris van en Ned. Grossiersbond, mededeeling doen van „De middelen, die zijn bond tot bestrijding van gemeld systeem heeft aan gewend en wat dit heeft geleerd". Ook de secretaris van de Kamer, den heer Mol- lerus zal spreken. Hierna onderlinge gedachtenwisseling en bespreking, om, indien noodig en mo gelijk, tot eene vereende actie te komen. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Haarlem en Omstreken vestigt de aandacht van belanghebbenden bij den export naar Engeland erop, dat zij hun goederen, als daarop eenige etiketten of merken met Engelsche woorden voor komen, moeten merken „Made in Holland" en wel op duidelijk zichtbare wijze. Als er een etiket gebruikt is met woorden of zelfs één woord in de Engelsche taal, dan moet dat etiket, en wel op denzelfden kant, als die waarop de Engelsche woorden staan, met den naam van het land van herkomst gemerkt worden. De te dien op zichte bestaande bepalingen in Engeland worden met groote gestrengheid toegepast. 2e Klasse A. De resultaten der Zondag gespeelde wedstrijden zijn: K.F.C.D.W.S. 1—0. D.E.C.—Schoten, 41. W.F.C.Hollandia, 0.1. Alcm. YictrixZandvoort 2—0. Voor Zondag 15 .Nov. zijn vastgesteld: BloemendaalK.F.C. D.W.S.D.E.C. SchotenW.F.C. HollandiaAlcm. Victrix. ZandvoortWest-Frisia. Bloemendaal kon Zondag rustig thuis blijven, omdat er reeds vroegtijdig be richt uit Enkhuizen gekomen was, dat West-Frisia ons wel kon ontvangen voor een polo, maar niet voor een voetbalwed strijd op haar buitendijksch terrein. We hebben dit pretje te goed laten houden tot. Juli '26, dan zijn de oranje-witte zwembroeken pas klaar. D.W.S. gaat voort met bokkesprongen maken, en liet zich door K.F.C. slaan. De blauw-rooden accepteerden dit bui tenkansje dankbaar en stapten van de laatste plaats af, deze overlatende aan hun tegenstanders, die dit wel allerminst verwacht zullen hebben. De D.E.C.'ers lappen eiken tegenstander aan hun voetbalschoenen; thans was het „Schoten" dat de 2 punten in het Am- sterdamsche laagveen liet zitten. Met niet minder dan 41 werd de club van den Vergierdenweg geklopt; en vaster dan ooit, staan de rood-witte hoofdstedelingen aan den kop, van welke plaats zij waar schijnlijk wel niet meer af zullen komen. W.F.C. zag zich op eigen terrein door Hollandia geslagen, een resultaat, dat haar talrijke supporters wel teleurgesteld zal hebben. Een overwinning toch zou de blauw-witten een eindje uit de gevaarlijke zone gebracht hebben, nu loert D.W.S. op den eersten misstap om zich ten koste der Wormerveerders van haar weinig be nijdenswaardige plaats af te werken. Zandvoort presteert dit seizoen al heel weinig. Nu werd weer van Alcmaria ver loren. Wel is de nederlaag eervol, maar met dit al zakken de badmannen toch gevaarlijk af; zij behooren op dit oogen- blik zelfs tot de degradatie-candidaten: 't eene jaar promotie-wedstrijden voor de eerste klas, 't jaar daarop degradatie dito voor de derde klas. ,,'t Kan verlceeren" zei Breêro de ou-bollige Hollander heeft nog steeds gelijk! Yoor Zondag een zeer smakelijk pro gramma. Bloemendaal probeert, door een overwinning op K.F.C. op de vierde plaats te komen. Als de tegenstanders maar niet te licht opgevat worden, kan de hoop verwezenlijkt worden. Maar dan aanpakken en direct op volle kracht. Niet wachten op de traditioneele fout in de achterhoede: een slag voor zijn, de eerste klap telt dubbel! Zeker is 't, dat het niet makkelijk zal gaan. De Koogers, die in de laatste weken ongedachte successen be haalden, zullen spelen voor wat ze waard zijn, waarom met gelijke munt betaald moet worden. D.W.S. ontvangt D.E.C. voor den returnwedstrijd. In de Watergraafs meer werd met 52 verloren, en de Wes telijke Mokumers zullen verwoede pogin gen in 't werk stellen den Oostelijken kampioen-candidaten een zekere hoeveel heid roet in 't eten te gooien, t' Zou in derdaad een kranige prestatie van D.W.S. zijn (en een groote eer bovendien) D.E.C. een of meerdere punten af te snoepen. In ieder geval zal 't in de Spaarndammerpolder spannen, en veel toeschouwers zullen getuigen van deze ontmoeting willen zijn. W.F.C. gaat op bezoek bij Schoten. Op eigen terrein werden de Wormerveerders met 21 geslagen en er is voor ons geen enkele reden, den blauw-witten nu een overwinning te voorspellen, integendeel gelooven we. dat ze er voor de Jpyeede maal met duidelijker cijfers in zullen gaan, vooral ook omdat Schoten van de laatste weken wel iets goed lieeft te ma ken. Dat W.F.C. daarvan het slachtoffer zal zijn staat bij ons vast! In Hoorn „de dag voor West-Fries land". Daar komen de oude tegenstanders Hollandia en Alcmaria tegen elkaar in 't veld. In Alkmaar eindigde de strijd met een groote overwinning voor de gasten. Toen zat echter Alcmaria nog dik in de décadence. Nu is de toestand veel in 't voordeel van laatstgenoemde veranderd, waardoor de ontmoeting een heel ander aspect zal krijgen. We onthouden ons daarom van een voorspelling. Zandvoort ten laatste recepieert West- Frisia. Bijzonder aangename herinnerin gen heeft Zandvoort niet aan dit elftal: in Enkhuizen immers stoofden ze hun een 61 kooltje, een nederlaag, die, naar we meenen, nog nimmer door de geel- blauwen geleden werd. Dat ze dus op wraak zinnen is zeker, en dat West-Frisia het slachtoffer van Zandvoort zal wor den, nemen we ten volle aan. De reserves hadden Zondag bepaald een off-day, zoo slecht zagen we het tweede dit seizoen nog niet spelen. Ze spelen geen rol meer in de beker-compe titie, en we zullen weer een jaar moeten wachten op het eerste succes in deze wed strijden. Nu a.s. Zondag tegen T.II.B. 2 in Heemstede. „Na regen komt zonne schijn". De twee punten komen dus mee naar huis. Het elftal van Schreur treft het niet erg, weer werd geen wedstrijd voor dit kampioen-beluste elftal vastge steld. Het vierde wil het naast-hoogere elftal voor zijn; het won.met 92 van R.C.H. 9, en zal het Zondagmorgen op eigen terrein tegen R.C.H. 10 nog wat aandikken. Het vijfde gaat op den goeden weg voort, en sloeg E.D.O.S. met 40. Zoo'n liooge score zal het tegen Damiate 2 niet worden, maar de derde overwinning is in zicht. We publiceeren den stand zooals die nu is, en de aandachtige lezer zal bij nadere beschouwing zien, hoe (uitgenomen de eerste plaats) interessant de strijd om de plaatsen is. Ie Elftal. J. Beijk, J. IJfs, C. A Bakker, H. Loerakker, II. Beijk, P. Parson, G. Kopjes Nieman, J. Sunter, Ph. Immer, H. de Jong, W. Spoor. 2e Elftal. K. Schoehuys, II. S. v. Lent, G. van Dam, J. Veldhuis C. Kluit, P. Sabelis, J. Cassee, J. Parson, G. Strik, H. v. Beem, R. Strik. Zaterdag 14 November Het Schouwtooneel Met de verkeerde getrouwd Blijspel in 3 bedrijven van Leo Walther Stein Rudolf Presber Zondag 15 November Matinée Pietje Bel 's Avonds 8 uur de Opvoering van DE PELIKAAN Dinsdag 17 November Het Schouwtooneel De Huwelijksbarometer Blijspel in 3 bedrijven van Avery Hopwood Woensdag 18 November Vereenigd Tooneel (Dir. Verkade Verbeek) ALS IK WILDE.... In de Hoofdrol Vera Bondam. Donderdag 19 November Gouden Jubileum van Frits Tartaud De Fabriek Hutherford BLOEMBOLLEN IN Brandstoffen van Krul zijn prima; Ze zijn gruis- en steenen-vrij. Laat van Krul Uw brandstof komen, Want daar hebt ge voordeel bij. Brandstof wordt, een ieder weet dit, door geen dienst gecontroleerd. Koop daarom met goed vertrouwen Brandstoffen die Krui offreert. BRAKDSTOFFEMHANDEL Te lef. 11617 Telefoon 22012 Behangerij Stoffeerderij BLOEMENDAAL TELEFOON No. 22053 4o Elftal. M. Worie N. N. A. Wit IW v. Hooft, H. I A. v. Meeuw fee Elftal. N. v W. Akersloc W. Huisman, H. h p.'Vogel, J. Levy Tli D.E.C. Hollandia West-Frisia Alcmaria Schoten Bloemendaal I Zandvoort I K.F.C. W.F.C. D.W.S. „Als de zon opg zeggen„Bij Zonsc een tooneelspel in Volhner. Het Scho [vertaald door J. regie van Adr. speelt in Noord-A jen 1918, tusschen schrander waren tooneelspelers ded De schrijfster h eenige symboliek de verzoening m de hoofdpersoon, c Caggle eindigt m beurtenissen, die [zouden noemen ee lijk maken, dat vaderland ten oorlo j dan thuis te blij ve omtrent den ondei van den oorlog en plaats waar en de wordt gevoerd, in Het lukt haar nat aannemelijk te mat op onzen plicht te toch boeit zij, omd I schrijfster is en d I eeuwig-oude en I scbiedenissen van haat weet te wev I een van het meloc I teele niet geheel af I naar den Schout I De goede decors I maar vooral het I geheele gezelscba] deren wij Willen gedeserteerd vlucl gejaagdheid er n oplegde, dan deed onafgebroken geni I in het bijzonder signaleeren, die natuurlijk spreke j stille spel de mo i, hartigen maar hal tot iets belangwe We wilden on I moedelijk vermak I programma van I vrolijke kameradei I op het program met de werkelijl doet weinig ter z Radi Roeters m die eenige aardij de piano gaf. Rc teekenaar en cai de dolle dansen en Lita waren gr De sympathieke scène „Narrenlee en romantiek, wa Het publiek, waa dene vrienden en waren, schiep ati telijk te applaud men zou men ze) ten van dit ge met de besten wij onlangs in d ben-gehad dan k stand komen. D van „De blauwe ben toont dat kunst wel smaa ook alles prima wordt dit gezelsc De schrijver zie zich niet bewus Schouwburg op ontnuchterend kunst in den vo moeilijk gedijd. Matrassen Verhuizingen Het is veertig jaar geleden, dat V iotoria=Watef| OBERLAHNSTEIN hier te lande werd ingevoerd. De omzet van Victoria-Water is sinds verdui- zendvoudigd en gestadig neemt het gebruik toe. Alleen het beste kan zoo populair worden- Voor huishoudelijk gebruik bijzonder aanbevo len, in heele liter scliroefflessehen, inhouds-1 prijs 32 ets. Wij brengen o lijk ten overvlo* de Bazar van i Bond, afdeeling dag 2 uur geop< zitter der afdei Wijs. He Bazar zi van 25 uur, v van 25 uur. Het belooft daalsche Schoi ment te word.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 2