PLAATSELIJK NIEUWS BLOEMENDAAL HANDEL EN NIJVERHEID NEDERL. OOST-INDIË Commissie voor de Publieke Werken niet na te gaan. Het doet er trouwens weinig toe. De heer Schulz heeft met zijn vele malen weggestopte motie een volledig suc ces te boeken. Daarnaast was het belang rijkste moment van den dag gelegen in de beraadslaging over het geval met den ar chitect Beaumont, die zelf als publiek, aanwezig was. Heeft het gemeentebestuur terecht over de schoonheid of leelijkheid van een bouwontwerp den staf te breken? Volgens de gemeentewet zeker niet. De schoonheid valt niet onder de catagorieën zedelijkheid, openbare orde of gezondheid, waarover de Baad verordeningen kan ma ken, ook behoort ze niet tot de huishoude lijke belangen der gemeente. Men heeft in ons land een welstandsvoorschrift, gelijk wij er ook een bezitten gebouwd op art. 6 der Woningwet. Ged. Staten van Zeeland zijn destijds begonnen de gemeentebestu ren hunner provincie daarop te wijzen, Noordholland is gevolgd. Art. 6 zegt: voor zoover eene verordening met betrekking tot gebouwen B. en W. daartoe uitdrukke lijk bevoegd verklaart kunnen zij nadere eischen vaststellen ten opzichte van in die verordening bepaaldelijk aangewezen pun ten. Onder den naam welstand is nu de schoonheid onder de verordeningsbevoegd heid binnengesmokkeld. Zou de Rechter dit eventueel sanctioneeren Het antwoord houdt verband met dat op de vraag of welstand en schoonheid objectieve dan wel subjectieve begrippen zijn. Dit is een mooi onderwerp om eens afzonderlijk over te boomen. In ieder geval schijnt een hoogst voorzichtig hanteeren dezer bepaling aan te bevelen. BAZAR PROTESTANTENBOND. Zaterdagmiddag hadden wij 't genoegen de opening van de bazar van den Protes tantenbond afd. Bloemendaal bij te wonen. Inderdaad: dit was een genoegen, want zoo ooit, dan werd hier gedemonstreerd, wat bij goede organisatie, gepaard aan lust en wil te bereiken is! Eerst sprak de energieke organisatrice Mevr. Verschuijl-Veltman, die den kinde ren, haar ijverige helpers en helpsters al len lof toezwaaide, doch daarbij niet ver gat het Bestuur der afdeeling, dat haar zoo schitterend bijgestaan had te roemen. Geestig vergeleek zij de dames en heeren bij een vlucht vogels, vliegende en neer strijkende boven het jonge volkje, al maar roepende: „We willen jullie helpen! Daarna nam de voorzitter, de heer J. C. de Wijs het woord, die in een kernachtige wél doorwrochte rede het ontstaan dezer bazar uiteenzette, en een der schoonste menschelijke deugden, de philantropie, naar voren bracht. In verband daarmede sprak hij in 't bijzonder den grooten wel doener den heer Nienhuijs, die de opening met zijn tegenwoordigheid vereerde, toe, en dankte hem namens de geheele afdee ling, daarbij wijzende op de benijdens waardige vitaliteit, die de krasse grijsaard geniet. De heer De Wijs hoopte, dat de milde schenker nog lang getuige mag zijn van den grooten bloei, waarin de afdeeling zich verheugt, en tevens, dat hij de open baring van 't zieleven, zich gevende in de nieuwe kerk (die waarschijnlijk met Kerst mis in gebruik genomen zal worden), nog lang moge gadeslaan! Nadat de heer De Wijs zijn spontaan toegejuichte rede beëindigd had, werd 't al leven en beweging. De verkoopsters kwijtten zich met bijzondere opgewekt heid van hun dankbare taak, de Indianen, pierots en pierettes bewogen zich onbevan gen tusschen de bezoekers, en.... de koopers veroorzaakten klanken van zilvergeld en geritsel van biljetjes, terwijl daartusschen zich bewoog met opgewekt gezicht de ijverige secretaris, de heer Tinholt, immer gereed met raad en daad voor ieder, die zich hiertoe tot hem wendde! Zoo was 't Zaterdagmiddag, zoo was 't ook 's avonds, zoo was 't Zondagmiddag. Of de bazar geslaagd is? Met gerustheid wachten we af, hoe groot 't bedrag zal zijn, door 't jonge volkje te besteden aan het interieur van hun kerk. Nader vernemen wij, dat de opbrengst van bovengenoemde bazar pl.m. 2500 bedraagt. RECTIFICATIE. De tentoonstelling in „De Vuurslag" te 's Gravenhage van het nieuwe sierwerk van mevr. Brongersma-Klinkhamer, waar van wij de vorige week melding maakten, wordt niet gehouden in de Toornstraat 66, maar in de DOORNSTRAAT 66 aldaar, bij het einde van de Joh. v. Oldebarneveldt- laan. Ze is geopend van 17 dezer tot 17 Dec. alle dagen van 99 uur. De afd. Haarlem en Omstreken van de Ned. Mij. tot bevordering der geneeskunst, houdt, ter gelegenheid van het 75-jarig be staan der afdeeling op a.s. Zaterdag 28 No vember des namiddags 4 uur eene feestver- gadering in de Kroon te Haarlem, alwaar dr. Jonges zal spreken. Naar we vernemen is de aanleg van den tuin om de nieuwe villa van den heer Kruijmel aan den Hoogen Duin en Daal- schen weg opgedragen aan den fa. Arie v. d. Werff, Kleverlaan alhier. Wij hopen en verwachten, dat onze ge meente weer een schitterend staal tje tuinmanskunst en kunde rijker zal worden, vooral ook, omdat alles staat on der leiding van onzen plaatsgenoot den heer G. Bleeker, tuinarchitect, die op dit gebied reeds lang zijn sporen verdiend heeft CHRIS DE VRIES. Wij, jongeren in Bloemendaal hebben een verlies te betreuren, omdat een der onzen opgeslokt wordt door de eilanden zich slingerend als een krans van smaragd om den evenaar meer prozaisch Nederl. Oost-Indië genoemd. Wij verliezen in Chris een waar vriend, iemand die zich gaf zooals hij is, en im mer de eenvoudige hartelijke jongen bleef, die zoo gaarne werkdadig deel nam aan alles, wat Bloemendaal aangenaam kan maken. De hockey-club „Bloemendaal" zal met leede oogen zijn vertrek aanzien: hij was hier de steunpilaar, de spil waar alles omdraait, de commissie tot viering der Koninginnefeesten derft in hem een groote kracht, vooral als mede-organisator der athletiek-festijnen, maar ook kunnen wij hem noode missen in de voorbereidende vergaderingen voor deze feesten, waar hij door zijn geestige opmerkingen altijd een sfeer van gemoedelijkheid en gezelligheid wist te scheppen, die deze vergaderingen zoo aantrekelijk maakte. Chris gaat, bedriegen de voorteekenen ons niet, een mooie toekomst te gemoet. Geplaatst bij een onzer grootste cultuur maatschappijen, zal hij gesteund door zijn groote kennis en bekwaamheden zich on getwijfeld een mooie positie scheppen. Van harte gunnen wij hem een schitterende carrière, zoodat wij hem na zijn eerste vijfjarig verblijf in de tropen, als een a.s. Indische nabob kunnen begroeten. Morgen vertrekt Chris, onze beste wenschen ver gezellen hem op zijn verderen levensweg. Good luck, boy! KON. NED. MAATSCHAPPIJ VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE De maandelijksche bijeenkomst van de Afdeeling Bloemendaal-VelsenderNed.Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde had plaats op 17 November j.l. in Hotel „Vreeburg" alhier. Na een kort openingswoord geeft de voorzitter het woord aan den heer Springer om zijn mededeelingen te doen betreffende de dendrologische flora van Zwitserland. Aan de hand van lichtbeelden voert spreker zijn gehoor door het bergland van Berner-Oberland en van N. Walisserland en vertelt welke plantensoorten hij daar heeft gevonden, de groeiplaatsen daarvan en de bizonderheden van groei- en bloei- wijze. Herbariummateriaal van alle gevonden planten was uitgestald, waarbij spreker nog vele bizonderheden mededeelde. Met groote belangstelling werd de lezing gevolgd en de voorzitter was de tolk der aanwezigen toen hij den heer Springer nartelijk dankzegde voor zijne belangwek kende mededeelingen. Daarna deed de voorzitter eenige mede deelingen verduidelijkt door een viertal lichtbeelden aangaande de schade door non-vlinders toegebracht aan den zomer- houtgroei van dennen en deelde verder een en ander mede betreffende de onder zoekingen van Prof. Nez te Koningsbergen omtrent de verwantschap der planten, ge baseerd op een specifieke eiwit-reactie en uitgaande van de bacteriën opklimmende tot de hoogere planten, waarbij de onder zoeker vermoedt dat bij de draadwieren eene vertakking plaats heeft, die er op wijst dat daar wel de oorsprong van het dierlijk leven zou kunnen zijn. Tijdens de pauze werden de inzendingen voor het puntenstelsel bezichtigd. De Com missie van beoordeeling, bestaande uit de heeren C. G. Kohier, B. P. Vader en A. Koper kende de volgende punten toe aan: punten H. Heesberge Chrysant Flora King 8 id. Capcicum 7 id. groep Cyclamen 9 J. Ende id. Stam-Chrysanten 8 id. id. Cyclamen 10 id. Stam-Chrysant Ada Owen 10 K. Griffioen Jr. groep Azalia indica Mad. Petrisk 9 J. Spaargaren afgesneden Chrysanten 10 welk resultaat na de pauze werd bekend gemaakt; tevens werd toen de zilveren wis- seibeker getoond, waarom, te beginnen met 1926, met het grootst aantal tienen zal worden gestreden. Vervolgens werden de notulen voorge lezen van de vergaderingen van 15 Sept. en 22 October; aan de laatste werd op verzoek toegevoegd de mededeeling van uen heer Ënüe in üie vergadering gedaan, dat de engelsche gazonhark van de firma 1 abernal goed nad voldaan voor gazon waarin mei veei onkruid is. oe heer A. Tabernal, onze afgevaar digde ter Alg. Vergadering van 28 Oct., kiijgt dan het woord voor net uitDrengen van zijn veisiag. bpreker zcgi, dat reeds een algemeen verslag in ons Orgaan heeft gestaan en nij zien daaraan zou kunnen refereereri, maar toch wensctit hij eenige punten naai voren te brengen en wel over Punt 8, hei voorstel van de Afd. Naarden Bussuin, want net bleek ter vergadering, dat dit voorstel niet zoo zeer Deoogde aesthetische verzorging van het drukwerk enz., dan wel voornamelijk de bloembinderij op meer artistieke wijze te doen plaats hebben. De tegenwoordige wijze van bloembin- den is verre van artistiek, mist allen kunst zin. Wel worden de vormen van een of ander voorwerp mm of meer gelukkig na gebootst, maar eene weergave van het karakter van het voorwerp wordt nooit oereikt. Spreker haalt ais voorbeelden aan de weergave van een waaier, een vlinder of een kussen, waarin men absoluut mist de weergave van het elegante, het luciiiig-vlinderacniige of het mollige en dat zou toch essentieel moeten zijn. Waar verkoopers wellicht min of meer gebonden zijn aan den smaak van het koopend publiek en beweren daarom niet m die richting te kunnen sturen, hoopt spreker dat onze Afdeeling, waarin toch ook goede krachten zijn, die niet gehandicapt zijn door ver hoop, de bloembinderij op eene volgende icnioonstellirig eens in die richting zullen willen beproeven. Verder releveert spreker dat de Afd. Amsterdam eene Commissie van keuring voor de Volkstuintjes had ingesteld die tevens eene commissie van advies was voor alle leden-liefnebbers van planten en daarmede veel succes had. Algemeen was men van oordeel dat geen goed den- urologisch standaardwerk in onze taal uestaat, ook algemeen was men in zijn crinek op het Orgaan en verzocht het Hoofdbestuur aan de afdeeiingen om eens op te geven welke verbeteringen in het Orgaan men zich gedacht had. Ais plaats voor de vriendschappelijke bijeenkomst stemde spreker, bij ontstente nis van instructies, op Aalsmeer. De voorzitter dankt den heer Tabernal voor zijn uitvoerig en zakelijk verslag. Een der leden merkt op, dat eene commissie van advies al eenige jaren geleden dooi onze afdeeling werd ingesteld, maar m deze omgeving geen succes heeft gehad. Vervolgens wordt de aandacht geves tigd op de a.s. bestuursverkiezing, di Vragenbus behandeld, en naar aanleiding daarvan in principe vastgesteld dat a.». zomer een Latnyrus-avoud zal uitgeschre ven worden. Bij de rondvraag brengt de heer Alb F. Bos een klacht in tegen de wijze van optreden van het bestuur van de afd. Arnhem ter gelegenheid der groote keu ring aldaar, waardoor hij zeer in zijn», belangen werd geschaad. Hij verzoekt het bestuur die klaent voor te brengen bij het Hoofdbestuur en te verzoeken zoodanige maatregelen te nemen dat de belangen van de leden der Maatschappij die op de Groote Keuring inzenden, behoorlijk wor den gewaarborgd. Aan dat verzoek zal worden voldaan. EEN VOLGENDE INBRAAK TE BLOEMENDAAL MISLUKT. DE DADER OP HEETERDAAD BETRAPT! HULDE AAN ONZE POLITIE. Zoo is dan tenslotte de groote activiteit en bijzondere waakzaamheid van ons ge heele politiecorps zonder eenige uitzonde ring naar de volle waarde beloond. In den vroegen morgen van Dinsdag is de man, die, thans staat dit reeds vast, onze gemeente in opspraak bracht, op hee- terdaad betrapt, en ingerekend. Ontdaan van alle franje en fantasiën heeft de zaak zich als volgt toegedragen. De agenten Terbeest en Bronkhorst, die in burger (als voorzorgsmaatregel waren de agenten 's nachts niet in uniform) op sur veillance waren in het Duinlustpark, had den elk een gedeelte voor hun rekening genomen, en daarbij afgesproken, elkaar op een bepaald punt te ontmoeten. Ter beest fietste langs villa Mignon, bewoond door den heer Koch, en zag in 't licht van een lantaarn, geplaatst voor deze villa, een man die op verdachte wijze aan een der kozijnen morrelde. Oogenblikkelijk stapte Terbeest af, vloog het tuinhek in, op den man af, die zeer begrijpelijk de bee- nen nam, achtervolgd door den agent, die én om schrik aan te jagen, én om zijn col lega te waarschuwen, een viertal revolver schoten loste. De inbreker klom katachtig vlug over een pl.m. l1/2 M. hoog prikkel draad hek, gevolgd door Terbeest, die er bij deze klimpartij niet zonder kleerscheu ren afkwam. Inmiddels was Bronkhorst op 't geluid der schoten toegesneld, en beiden zochten ze. het boschterrein, waarin de achtervolg de verdwenen was af, voorloopig zonder resultaat. Bij den heer Koch werden nu de poliie- posten, en de Commissaris opgebeld, ter wijl tevens het personeel der Provinciale Ziekeninrichting, ter zake bevoegd, werd gewaarschuwd. Onmiddellijk werden de toegangswegen der gemeente afgezet, ter wijl ook de stations Santpoort en Bloemen daal onder bewaking werden genomen in verband met het vertrek der eerste trei nen. Dit leverde geen resultaat op, en de agent Oosterhof, onverrichterzake van een dezer stations teruggekeerd, begaf zich naar 't terrein van de misdaad, om zich daar met zijn confraters in verbinding te stellen. Terbeest, in de nabijheid nog steeds op zijn quivive, reed onwetend Oosterhof tegemoet, waarbij 't geluk hem dienstig was, ongeveer 6 uur, den man op den weg te zien, tusschen hem (Terbeest) en Oos- terhof in. Ontkomen was niet meer moge lijk en zeer gewillig liet hij zich dan ook aanhouden, zich geheel van den domme houdende, zelfs nog toen bij fouilleering in brekerswerktuigen op hem bevonden wer den. De inbreker zekere Van O. werd naar de Politiepost te Bloemendaal gebracht, waar hij thans nog in het arrestantenlokaal ver toeft. Hij onkent alles, hoewel er genoeg aan wijzingen zijn, die het vermoeden wetti gen, dat hij de dader is van zeer zeker de meeste inbraken, die in Bloemendaal en Overveen gepleegd zijn. In de eerste plaats komen zijn vinger afdrukken overeen met die, welke genomen zijn na de inbraken bij de families Mollin- ger, Dudok de Wit en De Clercq. In de tweede plaats werd bij een huiszoeking in dt woning te Schoten, in een zijner klee- dingstukken een „Swan" vulpenhouder gevonden, die door de fam. Mellema perti nent herkend is, als de bij haar vermiste, en in de derde plaats was aan den sleutel ring van den aangehoudene een sleutel be vestigd, gestolen bij mevrouw Dudok de Wit, toch is van deze sleutel een gedeelte van de baard af geveild, doch deze vermin king is niet van dien aard, dat herkenning onmogelijk werd. Van O. is ongeveer dertig jaar oud. Hij werd geboren te den Helder als zoon van een Hoofdconducteur der spoorwegen, en verhuisde later naar Leiden. Toen hij op eigen beenen kon staan, kwam hij als vrij williger bij de Huzaren te Haarlem in gar nizoen, en teekende later over, naar Indië. Teruggekomen huwde hij in Haarlem met een vrouw, met wie hij voor zijn ver trek reeds in relatie stond. Thans leeft hij gescheiden (zijn vrouw is werkzaam als strijkster te Heemstede). Het eenig kind uit het huwelijk, een meisje, is ongeveer een jaar geleden op 5-jarigen leeftijd ge storven. In zijn huwelijk zette hij zijn zwervers leven voort. Hij was in Parijs, waar hij tot het gilde der Apachen behoorde, en Bar celona, waar hij een jaar in de gevangenis zat. Weer naar Holland teruggekomen, scharrelde hij voort, tot hij wegens po ging tot doodslag tot acht maanden ge vangenisstraf veroordeeld werd. Uit dit al les blijkt dat Van O. niet zoo ongevaarlijk is, als men tot nu toe in de pers deed voor komen. We vergaten haast nog te vermelden dat bij huiszoeking ook papieren te voor schijn kwamen met een soort programma voor zijn werkzaamheden, en waar diverse adressen van villa's reeds bewerkt of nog te bewerken op voorkwamen, en andere met teekeningen van valsche sleutels en deur- scharnieren. Bewijs is er dus te over hoe belangrijk de vangst is, door de Bloemendaalsche politie gedaan. Een woord van warme hulde aan 't politiecorps met Commissaris Hiemstra aan 't hoofd in 't algemeen en aan de agen ten Terbeest en Bronkhorst in 't bijzonder is zeker op zijn plaats, terwijl het punctu- eele werk van den rechercheur Togtema wel gereleveerd mag worden. Nog wordt ons meegedeeld, dat zoo goed als zeker is, dat van O. ook de dader is van de inbraken in April 1924 gepleegd op 't Kopje en in Heemstede. De volgende week hopen wij nadere bij- zonderheJen te vermelden. OOOCXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX) Wie een veilig snelverkeer wil, geve den wielrijder aan iederen kant van den weg een rijwielpad. oooooooooooooooooooooooooooooooc OVER DE WERKLOOSHEID. Als laatste passage in de Troonrede van ons terrein rakende beloften is die van de bestrijding der werkloosheid. „Maatrege len", zoo heet het, „tot uitbreiding van werkgelegenheid zijn in overweging". De werkloosheid is in de laatste tijden een van de groote schaduwzijden van ons hedendaagsche maatschappelijk stelsel. Een schaduwzijde, die des te donkerder is omatd daardoor zooveel leed en ontbering in duizenden gezinnen gebracht wordt. Het spreekt vanzelf, dat aan een stelsel van voortbrenging en verdeeling, zooals wij menschen dat thans kennen en dat het bes te vergeleken kan worden bij een uiterst ingewikkelde machinerie,, steeds fouten en gebreken moeten aankleven. Dat gaat met alles nu eenmaal zoo. In den ontwikkelings gang van ons maatschappelijk leven zijn nu eenmaal groote fouten geslopen en als gevolug daarvan geeft ook ons economisch- systeem groote schaduwzijden te zien. Naast de ongelijke verdeeling van het inkomen is de werkloosheid wel een der grootste schaduwzijden. De hoofdoorzaak hiervan moet gezocht worden in het moder ne industriewezen. Wil deze industrie nor maal werken, dan moet het aantal arbei ders, als gevolg van het onregelmatige der productie, kunnen worden vermeerderd of verminderd. Bij die op- en neergaande be weging van den arbeid, welke bij de groot industrie van onze dagen periodiek voor komt, is de arbeider gedurende de dalende periode de dupe, daar hij dan tevergeefs naar werk zoekt. Het zijn deze arbeiders, die 't z.g. industrieele reserveleger uitma ken. Vandaar, dat in landen met sterk ont wikkelde industrie de werkloosheid steeds van grooter omvang is dan in landen waar midden- en kleinindustrie nog overwegend zijn. Van welke beteekenis de werkloosheid iri ons land is, geven de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek te zien. In de Memorie van Antwoord nopens de Staatsbegrooting wordt opgemerkt, dat de Regeering het standpunt inneemt, dat de werkloosheid niet meer geacht kan worden een tijdelijk verschijnsel te zijn. En dat wij hier met een maatschappelijk ver schijnsel te doen hebben, dat tal van jaren alle zorg en toewijding zal vergen. Hier wordt van Regeeringswege erkend, dat de kwaal chronisch is, en dus ligt het voor de hand, dat de maatregelen, die ge nomen moeten worden, ook van dien aard moeten zijn, dat zij zullen bijdragen tot blijvende vermindering van de kwaal. Aan_een sub-commissie uit de commis sie voor de economische politiek zal worden opgedragen een grondige bestudeering te maken van het vraagstuk, door welke factoren het huidige economische leven on gunstig wordt beinvloed en welke midde len verbetering zouden kunnen brengen. In afwachting van het resultaat van deze commissie, heeft de Regeering over wogen in hoeverre werken van algemeen nut, die in de naaste toekomst, en in elk geval tot uitvoering moeten komen, door toepassing van een bijzondere wijze van financiering, in een vlugger tempo tot stand kunnen worden gebracht, dan an ders het geval zou zijn. Een gevolg is, dat de uitvoering van de Zuiderzeeplannen bespoedigd zal worden. Voorts wordt gedacht aan een betere scheepvaartverbinding tusschen Amster dam en den Rijn en aan de verbetering van de afwatering in daarvoor in aanmer king komende streken, zooals b.v. het wa terschap Vollenhove. De groote moeilijkheid is de financieele kwestie. Zal op breedopgezette schaal tot het verschaffen van werk worden overge gaan, dan zullen groote sommen gelds daarvoor benoodigd zijn. En 't lijkt on doenlijk, dat zonder nieuwe leeningen, waarvan rente en aflossingen moeten wor den betaald, werkelijk belangrijke werken tot stand zullen komen. Hoe of het ook gaan zal, een feit is, dat de Regeering hier staat voor een ui terst moeilijke taak, die echter zeer be langrijker is omdat het welzijn van dui zenden er bij betrokken is. Het steeds toenemend verkeer leidt tot ontwrichting van het verkeer; daarom grijpe men in met spoed. 4. BEVOLKING VOLKSAARD. Wij zeiden reeds in ons vorig opstel, dat er groot verschil bestaat in ontwikkeling tusschen de bevolking der verschillende deelen van ons tropengébied. Even groot als dit verschil in ontwikke ling is ook de geneigdheid tot het verrich ten van geregelden arbeid. De meer ontwikkelde inlander heeft daarmee tevens grootere behoeften gekre gen en om deze te kunnen bevredigen is het hem duidelijk, dat er gewerkt moet worden. Zoo kan men zeggen, dat de bewo ners van Java en ook meerdere ande ren alle hun geregelden arbeid verrich ten en wel voor het meerendeel als land arbeider, ten deel ook als ambachtsman, als handelaar of in eenigen anderen tak van bedrijf. Dat echter dit werken met grooten lust en ijver geschiedt, zou ik niet gaarne be weren. Ter kenschetsing geef ik de vol gende voorbeelden: De meest geliefkoosde bezigheid voor den z.g. huisbediende is naar ik meen te hebben opgemerkt messen slijpen. Het slijpen geschiedt zonder eenige krachts inspanning, en duurt lang, zoo lang, dat hem nu en dan de oogen toevallen, uit welken slaap hij slechts wakker schrikt als hem het onvermijdelijke strootje (de inl. sigaret) uit den mond valt. Zoo kan hij uren lang „bezig zijn". Ik zag in der tijd op Java een ploeg in landers werken met de z.g. trekhei. Kent ge den trekhei? Het heiblok hangt in de stelling, het touw loopt over den katrol en is aan de andere zijde daarvan verdeeld in 8 of 10 trektouwen, elk touw in handen van een heiër. Eén dezer lieden is de „in- zinger". Hij zingt of zegt een deuntje, waarop alle gelijk het blok ophijschen en laten vallen. Zoo'n deuntje moet, wat lengte betreft, geëverredigd zijn aan den tijd, noodig om het blok voldoende hoog op te trekken. Het Javaansche deuntje kenmerkte zich door zijn buitengewone langdradigheid. Het was meer dan slaap verwekkend, een wiegenliedje! Wat karaktereigenschappen betreft, zoo worden waarheidsliefde en eerlijkheid niet al te nauw genomen, wat vooral menige Hollandsche huisvrou; hoop heeft gebracht. Spaarzaam is de ir meen niet en heeft hij wordt dit spoedig uit) bioscoop, aan sieraden aan opium. Daar hij die genoeg hij geen geld in hand gebruikelijk iets het j werkgever. Een inlandsche bediei zonder schuld is dan c en lost uw bediende o ste guldens schuld af, middellijk daarop „en nieuw voorschot hebbt Sprak ik hier van de de inlanders uit de van Sumatra, Borneo die van vele andere eilr zeer weinig behoeften, Een prikkel tot daardoor en deze doet len als enkele hoog u hoedanig ik noem kati dingstuk of zout i geschaft. Is het zóó ver, dan dagen het bosch in, vei rubber, damar (hars) dit naar een handelaar al .een Chinees of Arc noodigde waren voor i Thuisgekomen 'breel van zalige rust aan, in toeziet dat zijn vrouw arbeid verricht om in vensonderhoud tc vooi Moet een nieuw stu genomen worden (de zijn grond niet, doch voudig zijn tuin, desn< dan heeft hij een zwar bosch te kappen, om huis te verzamelen en Ik zeide reeds vroegt een zekeren kunstzin de man zich in zijn hetgeen zelfs voor schijnt te zijn dan i hand om een of ander i en werkelijk komen dz werpen voor versiering van zijn woning voor arbeidslust der inlandc ten nauwste verband i de gewoonte om weini; aan wat wij luiheid not niet altijd luiheid is. Ook ter kenschetsinj beidslust bij de mindej ders wil ik een paar er Op Borneo zijnde v een nieuwe mijnontg; begonnen worden met stuk oerbosch, op we woningen zouden bouv mij een zijner rijksg; tal arbeiders om het De eerste dagen daver het woud en telkens ho sen boomen vallen. De kunst om eerst een men iets in te snijden woudreus zóó te doen - verzwakte boomen in Na drie dagen echter arbeidslust en versche ven onder hun afdak deren dag waren er m het geheele werk, dat digd had kunnen zijn, Een ander voorbeelc in het algemeen Chint de huizen bouwen voc Tin-onderneming, wore aanneming" het verzan rialen (planken, balkei opgedragen. De aannemer begint leenen". De eerste be komt vrij spoedig bini leend, maar nu gaat d en trager en het duurt meer dan een jaar, eer ten einde is. Dat een Europeesch in deze weinig ontwik werk ter hand neemt, ders niet zal kunnen o lezer wel duidelijk zijn i Men is daar dus geno ten van elders aan te v voor de oogen op althi lustige inlanders, in h nen of op de als werki neezen. Deze lieden wc bepaalde overeenkomsl kosten van den ondei Dit zijn de z.g. contra „poenale sanctie", waa sproken en geschreven veroordeeld, maar oo wordt genoemd, van to Wij hopen later op tie", tegelijk met ee: vraagstuk, nog terug De nieuwe Indische een geest van groote wonder. In 1922 en 19S cieele toestand heel zo de grootste moeite, cnvoordeelige voorwaa ring gelden leenen om j te dekken. Aanzienlijk' I ertoe bijgedragen, dat begrooting is verkrege De Indische openbar I ben een zeer beperkte worden niet verkregen

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 10