dit blad LAAS "TEL IARLEM HENK tr., Tel. 10131 ICHTING D STAAN VAN ZATERDAG 21 NOV. 1925 No. 46 HAARLEM nconfectie gen, wat gij coopen kunt. NABETRACHTING |r|A# p p p n I ML huishouding) en van art. 166. (Commissie oogenblikkelijke nood is, de menschen moe- I wv CCiUIb voor de Strafverordeningen). ten hier twee jaar gewoond en gewerkt vak het De heer Prinsenberg wenscht verduide- hebben voor ze in aanmerking komen voor BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD lijking van de voor?estelde redactie van een woning, het beste zal zijn zelf de hand JIG MONDJE >1 HOUDT, WEL HOUWDI BEVELEND, W. WORST STRAAT 9, TELEF. 10058. c ht-c o 11 eet ie r als voorwaarde i een bijzonder een ieder, die arwaarden zeer NOG ZIEN! Manufacturen, Huishoudelijke Ledikanten. tellen. C1AAL VOOR •ID GEBONDEN E PRIJZEN 3 DEZE EENIGE KEURCOLLECTIE OP TE BELLEN il te dwaas gaan aanstel- rnders vertelen. Die ouwe liet willen doen, vast niet. :ns uit te stappen, en een ie, wat die chink (Chinees] een electrische tram zag? ie, maar Vlug als de helle elkander steeds op. Guy rijpostigheden komen, die afgingen. Hij wist niet of verliefd was of niet. Wei :ste meisje, dat hij kende, moest 'hij steeds aan haar ndige kon 'hij peinzen over ïgen, waarbij hij zich dan ij gebruikt had, voor den hij dan de meest verge in vastknoopte. Hij ver- ijn armen te trekken, in Als zij niet bij elkander gemakkelijk, maar als zij hield steeds iets onover- elijks hem op een afstand 'oelde er dan steeds een ie in hem. Hij bewonder en beetje bang voor baar. lij in Cod's pool hall ge" t op haar toepasselijk 'e aste. Daar was zij veel te rbaarlijk; ook in zekeren atte gedachten. (Wordt vervolgd)- Openbare Vergadering van den Gemeenteraad van Donderdag |l9 November 1925, n.m. 2 uur. Aanwezig: alle zittende leden, behalve |de heer J. Th. Bornwater. (2 vacature's) VOORZITTER: de Burgemeester. De vergadering wordt geopend door den I Voorzitter met de vraag of iemand iets art. 7. Het voorstel luiddeZoo dikwerf op de noodige terreinen te leggen, want deze het wettig en noodig oordeelen, dient willen de eigenaren niet (geen arbeiders- iedere Commissie den Raad, Burgemeester j woningen bouw)dan geeft 't toch weinig, en Wethouders en den Burgemeester over Wat de grondprijzen betreft, de woning- alle tot haren werkkring behoorende zaken bouwvereenigingen betalen de prijs er van bericht en raad. Zij is tevens bevoegd daaromtrent aan hen zelfstandig voorstel len te doen." Hij meent dat deze slaat op Raad, B. en W. en Burgemeester maar het is niet duidelijk. Dit laatste blijkt, want de heer Schulz zegt't slaat op de Commissiën zelve. Wet houder Van Nederhasselt maakt iets op en gaat er mee naar den heer Schulz. De hee- iheeft op te merken naar aanleiding van de r/n zitt™ le11.kfar even in het daar over notulen der vorige vergaderingen, welke in dinge"' die blijkens eene opmerking van J uk bij de raadsstukken ter inzage heb- "en keer Van Kessel op een misverstand h zeiegen berusten, waarmede de voorzitter en ten De heer Prinsenberg vraagt het woord 8j°"e ook de-Raadt hat eens is, waarna be en verklaart dat z.i. incidenten aan de pers- a!°ten wordt art. 7 aldus te lezen: „Zoo Se! niet in de raadsnotulen behooren te dlkwff d\ Raad B. en W. of de Burge- '-Lrrlen oogenomen l meester het nuttig en noodig oordeelen, De heer Schulz klaagt, dat zijne, kort- dient iede^ Commissie hen over alle tot „ezegd: arbeiderswoningen-motie weder- haren werkkring behoorende zaken van be- om niet op de agenda is geplaatst. licht en raad. De Voorzitter valt hem in de rede, en wil De heer Kremer verklaart de Commissie blijkbaar wijzen op punt 8 der agenda. ivaa den Zeeweg niet te willen handhaven. Schulz: Laat mij nu eens uitspreken, ik Weth. Laan acht het beter voorloopig weet wel, dat bij een der ontwerpen-uit- o?1 de oude leden De Waal Malefijt, Van bieidingsplan mijn motie ligt, maar er zijn hossel en Bornwater, deze speciale com- elfs raadsleden, die 't niet wetenwaarom mlssie> bijeen te houden en te benutten. De ze niet vermeld? verordening wordt verder ongewijzigd De Voorzitter zegt behandeling bij punt vastgesteld. (Zie onze nabetrachting) Hierop werden de leden De Waal Male-Bij punt 8, drie herzieningen (a. b. en fijt, Hogenbirk en Van Kessel benoemd tot c-> van het uitbreidingsplan der gemeente Commissie voor het nazien der geloofsbrie- verzoekt de heer Schulz er nota van te ven der nieuwe leden Mollerus, en De Vis- nemen dat het slot zijner arbeiderswoning- ser motie gewijzigd was, zoodat hij niet meer De vergadering wordt even geschorst, bepaaldelijk den wensch geuit heeft dat De commissie verlaat de zaal en komt kort de Gemeente grond „in eigendom" krijgt daarop terug. De heer De Waal Malefijt maay, genoegen neemt met „ter beschik- n.pporteert, dat de commissie de geloofs- hing" krijgt, brieven in orde heeft bevonden en tot toe- Be Voorzitter beaamt dit. lating adviseert. Over de toelating wordt De heer Schulz zegt numeer buiten dan gestemd en met algemeene stemmen daar- in den Raad is mijn motie met papieren toe besloten. j bommen bekogeld. (Spr. doelde blijkbaar op Aldus is punt 1 der agenda afgehandeld, dc actie van den heer v. d. Wijck), alsof ik in de geheele gemeente arbeiderswoningen Punt 2 luiddeBenoeming van leden der Vrijwillige Brandweer. In de vacature Van wildeik wil dit niet, mijn doel is alleen, te waarborgen dat zoovaak als in de toe Donselaar moest benoemd worden een se- komst terrein voor arbeiderswoningen noo- (cretaris van den staf. De aanbeveling van I B. en W. luidde F. J. Cassee of F. Witt- grefe. De Raad benoemde den eerste met algemeene stemmen. Verder werden op voordracht van B. en W. als lid der Vrij willige Brandweer benoemd: K. A. Dekker, I A Cassee, H. J. Eichhorn, M. C. Kiev:t en G. M. W. Margadant. Punt 3. Aankoop grond langs de Zuid- Gaan van W. Steetskamp. Het gaat om 92 M2 grond langs den Zandvoorterweg die moet worden verbreed en waardoor de eigenaar 1000.zal ontvangen. De heer De Roo van Alderwerelt vraagt ook in verband met den hoogen prijs, in lichtingen, die hem door den Weth. Van Nederhasselt werden verstrekt. De ge meente Bloemendaal had zich reeds verbon den den grond aan de Ned. Expl. Mij. te le veren voor ze wist dat Steetskamp daarvan eigenaar was, deze wist het zelf ook niet. De Raad keurt met een welsprekend stil- I zwijgen dit voorstel goed. Punt 4. Verkoop voor 5.de M.2 van perceel sectie B. 4020 ged. groot 1200 M2. aan T. de Hoop en J. P. Meijer te~Haarlem. De heer De Roo van Alderwerelt vraagt, waarom is de prijs zoo laag. De heer De Waal Malefijt antwoordt als lid der voor malige Grondcommissieomdat het ter rein tot achter toe loopt konden we niet meer krijgen. De heer Prinsenberg maakt de opmer king dat in den aanhef van het voorstel van B. en W. wordt gezegd: overeenkom stig het advies der Grondcommissie, hij meent dat dit zal moeten zijn: van de Commissie voor de Publieke Werken, om dat de Grondcommissie heeft opgehouden te bestaan. De Voorzitter verklaart dit met hem eens te zijn. Hierna wordt het voorstel van B en W. zonder beraadslaging goedge keurd. Punt 5. Verkoop van +9000 M.2 grond aan den Hoogen Duin en Daalschen weg voor 3.de M.2 aan de heeren J. H. A. Kruimel, P. J. André de la Porte en H. fcchiinerman onder voorwaarde dat daarop wet meer dan drie woningen mogen wor den gesticht en de toegang van den open baren weg tot elk terrein na de verkaveling over de geheele lengte een breedte krijge en houde van 12 M., welke bepalingen als erfdienstbaarheden worden vastgelegd, donder beraadslaging goedgekeurd. Punt 6. Verhuur van 640 M.2 grond aan e" Hoogen Duin en Daalsche weg aan Kruimel en Th. Moumme voor 100 sjaars vöor 5 jaar onder voorwaarde van egalisatie en zoodanige beplanting dat het nJ uitzicht van den weg op (leesover) o dumen behouden blijft, een en ander ten genoegen van B. en W. Zonder beraadsla ging goedgekeurd. Punt 7. Vaststelling van de Verordening P samenstelling en werkkring der vaste ommissiën van Gemeentewet art. 54 (a -.n y?°rbereiding meestal genoemd „Com missiën van advies"; b. van bijstand in eer van bepaalde takken der gemeente- d!g is, B. en W. niet, als vroeger, zeggen we hebben daarvoor geen terrein. Het prea- advies van B. en W. dat zij bij plan b heb ben gelegd is m.i. zeer oppervlakkigB. en W. vragen (als destijds de heer Blanke voort) alleen wat is op het oogenblik de behoefte; maar 't gaat juist over de toe komst doch al ging 't alleen om het heden dan nog was het toch zeer oppervlakkig. Er is alleen nagegaan hoeveel forensen (be doeld zijn personen die elders wonen maar hier werken) komen voor een arbeiderswo ning in aanmerking; alleen reeds de Wo- ningvereeniging Bloemendaal-Noord heeft 100 leden, die nog geen woning hebben, waarvan 30 a 40 direct daarvoor in aan merking komen. Hetzelfde geldt voor Over- veen en elders. Doch 't is onjuist alleen naar de forens te zien, er zijn de huwbare kinderen van hier wonende arbeiders, dan verschillende gevallen van gezinnen die uit nood samen wonen. Ik gevoel dat de lust bij B. en W. in arbeiderswoningbouw niet groot is, vooral als ik deze uitbreidings plannen zie; het eenige plan waarop ze staan valt in door Haarlem te annexeeren terrein als de kleine annexatie doorgaat, Of dat terrein waarschijnlijk moet er geheid worden, het meest geschikt zal zijn is ook nog de vraag. Verder heb ik niets vernomen over de noodzakelijkheid dc Bouwverordening te wijzigen door vast stelling van profielenworden de profielen vastgesteld als voor villabouw dan worden de grondprijzen voor arb. woningen te hoog. Spr. doet een beroep op den Raad zijne z.i. volkomen redelijke motie aan te nemen. De heer Luden heeft de motie van den heer Schulz opgevat als een beginseluiting te geven door den raad; spr. voelt er dan heel veel voor. Persoonlijk ben ik geen aanhanger van aanbouw of beheer van woningen voor arbeiders door stad, pro vincie of gemeente; maar de voorsteller der motie meent, dat als de gemeente een uitbreidingsplan maakt met wegen, paden, bouwterreinen, er dan bij voorbaat terrein voor arbeiderswoningen moet worden aan gewezen, en dat is zeer juist. In groote ge meenten, zooals de onze toch is, moet niet alleen ruimte voor villa's zijn, maar ook voor kleine woningen (want wat nu eigen lijk een arbeider en een arbeiderswoning precies is zou ik niet kunnen zeggen)en dit behoeft volstrekt niet leelijk te zijn, ver spreidt aardige woningen tusschen de an dere en 't landschap zal niet worden ont sierd. De heer Hogenbirk: Zie maar naar 't Bloemendaalsche bosch. De heer Luden: De motie gaat uit van een juistbegrip en bevat een goede wenk. Weth. Laan komt er tegen op, dat B. en W. de arbeiderswoningbouw zouden tegen werken. De heer Schulz heeft reeds ge zien, dat de heer Cuijpers terrein er voor heeft gereserveerd. Aan den Zeeweg zal het ook geschieden; we hebben destijds 'n flinke som willen geven voor terrein bij Aelbertsbergdat alles bewijst dat 't Dag. bestuur er veel voor voelt; een gemeente kan niet bestaan zonder arbeiderswonin gen; onze verordening wijzigen is ook goed; maar ontkend moet worden dat er voor, aan Tuindorp verkoopen wij de M. voor 5.en op de H. D. en D. weg voor villabouw voor 3.(gelach) De heer Van Kessel zegtik ben blij, dat dc heer Laan mij voorging, zoo optimist als nu heb ik hem nog nooit hier gehoord. De gegevens van den heer Laan zijn niet juist. Reeds in onze Vereenigingen (in Overveen) zijn er een kleine 80, gecontro leerd ter secretarie, die voldoen aan art. 6 der Woningbouw-verordening en dus hier ï.s aanmerking komen vóór een arbeiders woning. Dan wordt er niets gedaan aan het afkeuren van slechte woningen. Het gemeentebestuur heeft zelf wel on bewoonbaar verklaarde woningen laten op knappen! We moeten in de toekomst zien. Do plek in het uitbreidingsplan aangegeven is drassig, wordt door heien voor bouwen te duur. Verder mogen we hier de lasten (dat bepaalde gronden alleen voor arb. woningen bestemd worden) niet leggen op kleine eigenaren, terwijl groote terreinen veel beter geschikt voor woningen, bunders aan bunders hier overal liggen, maar die worden gespaard. Vandalisme is niet noo dig, maar voor minder geld kan men van die grondeigenaren beter terrein krijgen. De heer Schulz dankt voor den onder vonden steun. Met de heer Luden is hij 't eens, dat niet alles op een hoop moet wor den gebouwd. Aan den heer Laan zegt hij it in het noorden der gemeente dT behoef te wel degelijk groot is. Laat men de bouw- profielen tijdig vaststellen. Spr. hoopt dat het niet noodig zal zijn zooals de heer Van Kessel zeide de heer Laan ooit te herin neren aan wat hij heden verklaarde, de toe zeggingen van den heer Laan zijn hem vol doende. De motie Schulz wordt nu in stemming gebracht en algemeene stemmen (12) aangenomen. De Raad gaat nu over tot voorloopige vaststelling van het herzien uitbreidings plan: a. voor de terreinen tusschen Hout vaart, Munterslaan en Oosterduinweg. Zonder beraadslaging overeenkomstig het voorstel van B. en W. goedgekeurd. b. voor de terreinen ter weerszijden van den Zijlweg. De Voorzitter deelt mede, dat de op 25 Meter breedte geprojecteerde weg tot 18 M. breedte is teruggebracht. Weth. Laan legt uit, dat door belangheb benden aanmerking is gemaakt op de te ruime uitmonding van 82 M van den groo- ten weg in den Zijlweg, deze weg is tot 48 M. teruggebracht, waarbij (van uit het hart van den weg) een straal is genomen van 15 M. De heeren Prinsenberg en Schulz wijzen voor dit plan op de zoo juist aangenomen motie. De heer De Roo: Het is meer een voor loopige vaststelling. Wethouder Van Nederhasselt: We kun nen het plan toch niet in eens veranderen Voorzitter: We kunnen vóór de definitie ve vaststelling met de motie rekening houden. c. Voor de terreinen tusschen Klever laan en Spoorbaan HaarlemOverveen. De heer De Roo: Ik zie op dit plan dat er wegen zijn ontworpen door terreinen van „De Beek", daar zal dan bouiyverbod op gelegd moeten worden. Gaat dat zoo maar? Wethouder Laan: De menschen hebben bezwaren kunnen inbrengen, alles heeft ter visie gelegen. De heer Hogenbirk vindt hier veel te weinig plantsoen, het lijkt te veel op stads- bouw. De heer Schulz heeft ook hier weer ter rein voor arbeiderswoningen gemist. Wethouder Laan wijst er op dat het terrein der gemeente voor de gasfabriek hier in valt, dit is geschiktook de Domp- vloedslaan valt er in; de menschen wonen wel graag bij elkaar, dat is voor hen niet zoo duur en gezelliger. De heer De Roo: Volkomen met U eens. Wethouder Laan: Dringt bij allen op aanneming van plan C aan. De heer Hogenbirk is niet overtuigd; er is niet een weg, die behoorlijk naar den Bloemendaalscheweg leidt, 't geheel is niet landelijk, het Gehrelsterrein is onbruik baar. Wethouder Laan: Ons idee is geweest, dat daar later wegen door zouden loopen. De heer Hogenbirk: Waarom staan die ei dan niet op? De heer De Waal Malefijt is dit met hem eens, laat ons enkele plekken arceeren waar wij dan óf voor plantsoen óf voor ar beiderswoningen nader over zullen beslis sen er moet afgewerkt worden. De Voorzitter stelt voor aanhouding tot den 2en Donderdag in December, de 3e is bestemd voor de begrooting. De Raad heeft zich nu uitgesproken. De heer Prinsenberg wenscht een uit spraak van den Raad over het denkbeeld van den heer Hogenbirk om alles landelijk te maken, dat zal veel geld kosten ook aan onderhoud. De heer Schulz wil B. en W. opdragen tegemoet te komen aan het denkbeeld Ho genbirk zonder meer kosten, en enkele ter reinen voor arbeiderswoningen gearceerd hebben. De heer Prinsenberg waarschuwt er nog maals tegen meer dan 1/3 van eenzelfden eigenaar met bouwverbod te beleggen, dan moet men onteigenen en de grondprijzen stijgen na de vaststelling van een uitbrei dingsplan enorm. De Voorzitter: Nu gaat 't naar de Com missie voor Publieke Werken. Aldus wordt besloten. PUNT 9. Het bouw- en wegenplan voor de terreinen tusschen Houtvaart, Munters laan en Oosterduinweg worden zonder be raadslaging definitief vastgesteld. PUNT 10Het bouw- en wegenplan voor het terrein tusschen den Kennemerweg, den Dennenweg en de naar het Oosten ver lengde. Krullenlaan. wordt, onveranderd vastgesteld. De heer De Roo stelde daarbij vast, dat de gemeente 4000.zal betalen voor verharding; de 32e conditie van het besluit luidt: de gemeente zal in de kos ten voor aanleg van weg no. 1 (Dennen weg) eene som van ƒ4000.bijdragen verminderd met 1500.welk bedrag adressante verplicht is te storten voor eventueelen aanleg van den verbindings weg tusschen Dennenweg en Krullenlaan, loopende van noord naar zuid. Wethouder Laan legt dit uit. Het St.- Josephgesticht aan den Dennenweg deelde destijds mee geen belang te hebben bij een normaal verharden weg, nu moet de Den nenweg. volslagen, behard worden (met eene tijdelijke beharding met koolasch van de belt hebben wij het gesticht, dat ons een stuk grond cadeau had gegeven, ge noegen gedaan) een wegriool en trottoir aangelegd en vast staat dat slechts aan de eene (zuid) zijde van den weg zal wor den gebouwd; als regel zou die den aange legen grond in exploitatie brengt een en ander 8000.moeten betalen, maar 't zou onbillijk zijn dit van de exploitatie- maatschappij te eischen en van 't gesticht kan 't nu niet meer geëischt worden, daar om neemt de gemeente de helft voor haar rekening en ook de helft van 3000.die de verharding van den verbindingsweg kosten zal. Behalve de heeren Prinsenberg en De Roo nemen nog de heeren Hogenbirk en Van Nederhasselt aan de beraadslagingen deel, doch 't Blijft er bij. PUNT 11. B. en W. worden gemachtigd een geldleening aan te gaan groot hoog stens ƒ310.000.(nominaal) tegen een koers niet lager dan 96% (in de 4% zit dan de courtage van den bankier die de leening neemt en de obligatie's onder an dere bankiers en 't publiek brengt. Red. E.W.) Ook de Financieele Commissie was in meerderheid voor zoodanig leeningsbesluit maar de minderheid en in den Raad de heer Schulz wenschten van den Raad een bepaald voorstel voor de gunning van een precies omschreven leening. De Raad gaat met B. en W. mee, de heer Schulz vraagt aanteekening dat hij tegen is. PUNT 12. Ontheffing van bepalingen der Bouwverordening. Onze notaris mag een wachtkamer bou wen bij zijn kantoor Bloemendaalscheweg 214; H. W. A. Jansen mag broeikassen bouwen aan de Jan Willem Frisolaan. De Binnenlandsche krijgt ontheffing voor den bouw van een dubbel woonhuis aan de Waldeck Pyrmontlaan, hoek Julia- nalaan, 't is een goede oplossing voor deze hoekbebouwing. E. Lehner mag zijn per ceel Vinkenbaan verbouwen. De heer G. Kamminga mag 2 garages aan den Dr. D. Bakkerlaan niet bouwen, ze zijn 2 M2. te groot. Het herhaald verzoek van den heer H. Tuininga om Thalatta, dicht op de bestaande erf scheiding een ge deelte in hout te mogen bouwen wordt zon der discussies van de hand gewezen. Alvorens het laatste agendapuntDe in gekomen stukken wordt behandeld geeft de Voorzitter inlichtingen over het toezicht op het gebruik der fietspaden. Het blijkt dat voetgangers van die paden wel gebruik mogen maken maar voor fietsers moeten wijken. De politie kan in deze niet veel doen. Op den Brederodeweg trouwens is voet pad en rijwielpad slecht te onderscheiden. De heer Schulz: Als dit zoo is heeft de politie wel recht, toch hecht hij meer aan een welwillend verzoek van de politie om zich aan de wegverdeeling te houden, even tueel moet de zaak naar de Commissie voor de rechtskundige adviezen (lees: voor de Strafverordeningen) De heer Luden: Wat de heer Schulz zegt is zeer redelijk, ik wil echter iets ver der gaan, den voetgangers moet ook ge vraagd worden niet op de rijwegen te loo pen, ze veroorzaken gevaar voor anderen en voor zichzelfhij wil bordjes met hand wijzers of witte strepen op den weg gelijk in Engeland gebruikelijk is. De heer De Waal Malefijt (in een ietwat ondeugende bui)Ik meen dat indertijd oogluikend is toegestaan met name op het Binnenpad te fietsen, hoewel dit voetpad is, omdat de heer De Roo het altijd deed. Een voetganger wordt nu bij regen door lang bellen uitgenoodigd in een plas te gaan staan en de fietsers triomfeerenmen sluite 't Binnenpad voor hen af behalve tuschen Bloemendaalscheweg en Gehrels laan. De heer Luden wil nu bordjes hebben 'waarop: Verboden voor wielrijders, zelfs voor den heer De Roo van Alderwerelt. (hilariteit) De heer De Roo: Wat mij betreft mag 't, ik kom er nooit meer langs. (In de nieuwe vroolijkheid gaat schuil of er iets beslo ten is). Onder de ingekomen stukken is aller eerst de gemeente-begrooting voor 1926. Ook de Pers, die ten Raadhuize zeer vrien delijk behandeld wordt, heeft een exem plaar ontvangende gewone dienst sluit in ontwerp op 893612.de kapitaaldienst op 124350.De beide werkstukken, be grooting en toelichting in druk 164 en 49 folio bladzijden groot, zullen hier nader besproken worden. Van het Waterbedrijf en het Gasbedrijf zijn afzonderlijke begrootingen opgemaakt. De aanvragen om subsidie worden naar de Finantieele Commissie en de begrooting verwezen, de heer Nuyens doet reeds nu een beroep op 's Raads mildheid voor de Schietvereeniging Graaf Floris V, door luchtiger nagedachtenis. De heer De Waal Malefijt wijst reeds nu op de wenschelijkheid 4 a 500.uit te trekken voor de aanvulling van het foto grafisch gemeente-archief. Vóór de Rondvraag komen de heeren De Roo, Luden, De Waal Malefijt en Schulz met een motie om B. en W. te manen on verwijld over te gaan tot doortrekking van den Julianaweg naar den Militairenweg. Wethouder Laan gewaagt van allerlei onderhandelingen die gevoerd worden en verzoekt eenig geduld; minstens kunnen we een ƒ40.000.uitsparen, maar 't is niet te forceeren. Bij de nagekomen stukken is een ver zoek van den architect Van Beaumont wien vergunning tot bouwen van een landhuis op Aelbertsberg was onthouden, omdat de heer Jos Cuypers 't niet mooi vond en toen deze later had te kennen gegeven, 't gaat wel, B. en W. bezwaren bleven koesteren met het oog op den welstand. Hij heeft op grond van Cuyper's laatste goedkeu ring aanbesteed en kosten gemaakt. Het is onbillijk dat hij in die moeilijkheden zit. De heer Kremer maakt zich de tolk van deze klachten en dringt er op aan dat de vergunning nu als gevraagd door den Raad wordt verleend, hetgeen de Raad na am pele discussie met 7 tegen 4 stemmen doet. Bij die discussie bleek geen eenstemmig heid te bestaan over het recht van B. en W. of den Raad om over de schoonheid van een bouwwerk te oordeelen, over de vraag of B. en W. wel machtiging hadden den heer Jos. Cuypers als adviseur in zulke zaken te betrekken, wat het gevolg zal zijn als B. en W. hun smaak niet laten gelden enz. Bij de rondvraag verzoekt de heer Van Kessel bij de werken in het park Rijnegom te waken voor de belangen der werkloozen alhier; wethouder Laan zegt dit toe. Verder vraagt Van Kessel de adressen van politieambtenaren om hooger rijwiel- geld en van den bond van overheidsperso neel om vaste aanstellingen voor enkele niet name genoemde leden van het gemeen telijk personeel te behandelen in de Com missiën voor georganiseerd overleg. Blijkbaar wordt hiertoe besloten. De heer Kremer wijst op het gevaar bij instappen in de tram bij de halte Raad huis; hij wil een vluchtheuvel. Wethouder Laan deelt mede, dat men reeds geschreven heeft aan den Minister om de tram, die in alles altijd onwillig is, voor te schrijven de halte voor instappen op dit punt aan de andere zijde te maken. Nadat de heer Van Kessel en de Voor zitter er op hebben gewezen, dat hier, als in Amsterdam en Haarlem bij verordening verboden is met voertuigen een stilstaande tram te passeeren, staat de tramwagen der raadsheerlijke discussie stil en fiet sen wij ongeacht alle denkbare verordenin gen, daarlangs rustig naar huis. Men zou ook aan deze Raadsvergade ring stof voor een novelle, een tooneelstuk of minstens genomen een boekdeel kunnen ontleenen. Liepen de zaken over het alge meen vlot van stapel, de beraadslagingen zeiven waren niet alle evengoed te volgen; de heeren hebben df gewoonte al spreker de zoo nu en dan 3 man hoo'g te spelen. Om ernstig te worden beginnen we met de opsomming der Commissiën welke wij nu hebben. De Grondcommissie is opgelost in de Commissie van Bijstand voor Pub. Werken; de Zeeweg-commissie, een Com missie met een tijdelijke opdracht is nog in leven gebleven, verder hebben we een vaste Commissie van Toezicht op de Brand weer, een Commissie van Advies voor de gemeente-financiën en nog de volgende Commissies van Bijstand: voor Sociale Belangen, voor Onderwijs, en voor de Gas- en Waterleiding. Dan nog de Commissie vcor de Strafverordeningendeze Commis sie is geen rechtskundige of rechtsgeleerde Commissie, zij heeft uitsluitend tot taak advies te geven over uit te vaardigen straf bepalingen. Men zal in de 14e jaargang van „Help U Zelf" de namen vinden van de leden, die tot die verschillende college's behooren. Aangezien de Verordening, waarbij die Commissiën zijn georganiseerd, geacht wordt op 1 November 1925 in werking te zijn getreden was de juistheid der opmer king van den heer Prinsenberg dat in de considerans van een der genomen beslui ten niet meer van de Grondcommissie ge sproken had moeten worden, maar van de

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 5