TWEEDE BLAD stvoorwerpen L OEPKES Bet Bloemendaalseh Weekblad NSDORP A. V. D. WERFF ONNEVELD Jr. \ARNE 48 HOENDERDOS N D E R I NK'S [stoffenhandel 3TOGRAAF Luxe Automobielen n Onderhoud heweg 8, Tel. 22387 MENDAAL 4 ESSEX De Hoop" I - Schoten BINNENLAND BUITENLAND SPORT AANBIEDING KORTE KLEVERLAAN BLOEMENDAAL - TEL. 22149 EEN REISAVONTUUR VAN DEN BISSCHOP ARTISTIEKE ELTJES EN LAMP ONTWERPEN VAN ijzonder geschikt oor geschenken tLEM, TEL. 13584 SCHEPLEIN 15-19 11 - TELEFOON 10773 is Mauritsiaan 6a iet Kennemer Lyceum Telefoon 11598 in eigen omgeving /e wordt gaarne verstrekt [No. 47 ZATERDAG 28 NOVEMBER 1925. Motorrijwielen 1 hij haar hand toen niet u er gauw genoeg bij ge- gelegenheid gebruik te iën, die er over het ver- lan willen verklaren," zei irlan er tusschen kan ko- leeft 'n andere theorie. Hij k afkoelt en dat de aarde is hier eenige millioenen ne zal worden, zooals nu loo wordt dan geleidelijk :n enthousiasme; het uiten opwekkend. Zij zat op de pianolooper. Hij voelde, as; 'hij 'kon zijn macht voe- 1 niet, dat hij zoo welbe- or zoo klein en onbedui- aan 't eind was. „Als 'o gelezen, niet?" ;elfs meer dan de meeste e kamer door en keerde i, om naar haar te kijken, zoo hooggestemd gevoeld, i. Er viel niet meer aan te liefde te praten, zoo, als met henzelf niet te ma- f een paar objectieve be- gens uit de verte vandaan leurend schouwspel gade- (Wordt vervolgd). Waarop zou in deze bewogen dagen de aandacht van het meerendeel van het Ne- derlandsche volk anders gericht zijn, dan op de regeeringscrisis Er is in zooverre beweging in gekomen, dat Mr. Marchant, I de leider der Vrijz. Democraten, van H. M. de Koningin opdracht ontving tot vorming van een parlementair Kabinet. Welke op dracht hij voorloopig in beraad hield. Men I twijfelt aan het welslagen in de richting I van een meerderheidskabinet, aangezien de I Katholieke partij haar woord zal houden, om niet samen te werken, met degenen, die voor de motie Kersten stemden. De vor ming eener parlementaire meerderheid wordt dus onmogelijk geacht. Maar een minderheidskabinet op de programma's van de heeren Marchant en Vliegen, zou de op een loyale oppositie der R. K. kun nen rekenen, daar men 't voorbeeld door den heer Marchant op 11 November gege ven, niet wil volgen. Elk der wetsvoorstel- I ierij welke een minderheidskabinet-Mar- I chant zou indienen, zou op zijn zakelijke j waarde worden getoetst en naar eigen ver dienste beoordeeld. Men ziet intusschen de politieke situatie, zooals die zich in de toe komst zal ontwikkelen, in parlementaire kringen niet rooskleurig in. Eenige belangrijke overeenkomsten zijn juist met Duitschland tot stand gekomen. Er zijn twee verdragen gesloten, n.l. een tot uitbreiding van het handelsverdrag met Duitschland van 1851 en een in zake ta riefsverlaging bij den invoer in Duitsch- 5 lend van Nederlandsche land- en tuinbouw producten en verlenging van het Neder landsche crediet aan Duitschland tot 1937, waarbij de rentevoet */2 pCt. lager, n.l. op I 572 pCt. werd gesteld. De aanvulling van het oude handelsverdrag is in zooverre van belang, dat daarbij thans officieel is vast gelegd, dat Nederland in Duitschland aan spraak maakt op de z.g. meestbegunsti- ging. In de practijk bestond die reeds. Voorts zijn nog eenige in- en uitvoerkwes- ties geregeld. De verlaging der Duitsche in voertarieven voor Ned. land- en tuinbouw producten is van veel belang ook voor onze streek. In de textielnijverheid in Twente zijn weder onderhandelingen gaande tusschen werkgevers en textielarbeiders. Van werk geverszijde wordt aangedrongen op ver lenging van den werktijd, die momenteel 48 uur per week bedraagt. Uit concurren- tieoogpunt schijnt dit noodzakelijk te wor den geacht. Ten minste er werd op gewe 'zen, dat in verscheidene landen eveneens langer wordt gewerkt. En de werkgevers verklaarden nadrukkelijk, dat er ten op zichte van de wenschen der arbeiders (b.v. (vacantiedagen) geen enkele concessie kon worden gedaan, als de organisaties niet bereid waren, hun medewerking te verlee- nen tot langeren werktijd. Van arbeiders- I zijde legde men er den nadruk op, dat het door de werkgevers ten opzichte van den werktijd ingenomen standpunt het tref fen van een overeenkomst in den weg staat. Het is inderdaad te hopen, dat hier alsnog een modus gevonden wordt. Hier smeult weer een conflict. De jongste lang durige textielstaking ligt ons nog te versch in het geheugen, om niet ernstig te wen schen, dat hier een uitbarsting vermeden worde. De heer Ketelaar heeft den Minister van Justitie gevraagd het vervoeren van kin deren met den „dievenwagen" te doen staken. DE SLAPENDE ARBEIDER. In den laatsten tijd is in de Pers stem ming gemaakt tegen een vonnis van een der Kantonrechters te Amsterdam waarbij het feit, dat een arbeider onder werktijd door zijn patroon slapende was aangetrof fen, geen voldoende reden werd geoordeeld om de dienstbetrekking op staanden voet te beëindigen. Een jong advocaat nu, de Gavere is 't met name die in deze zich vrij heftig heeft uitgelaten. O.i. heeft deze on gelijk. De lezing van art. 1639 p. van het Burg. Wetboek kan aan ieder leeren, dat onze Wet op de arbeidsovereenkomst eene enkele misdraging op zich zelf van den werknemer niet als 'n dringende reden be schouwt om den man broodeloos te maken. Het is allerminst juist dat daarmee een vrijbrief zou gegeven zijn aan eiken arbei der om zulk een misdraging te plegenhet zoo te doen voorkomen is ook in strijd met de geldende wet, en in het openbaar den Rechter, die zich niet op dezelfde wijze verdedigen kan, daarop aan te val len minstens genomen onhoffelijk. Nog geen menschenweg ging door duisternis en nacht, of het licht in zijn hart wierp op dien weg een schijn sel. oooo ocooooooooc<xxxx5ocooooooooooocooooooocooooooocoooooocooooooo Men is in Engeland niet bijzonder ge steld op de komst van Mussolini, ter gele genheid van de onderteekening van het ver drag van Locarno op 1 December a.s. La bour wilde hem niet ontvangen en men vreest moeilijkheden. Daardoor komt de mededeeling van Chamberlain aan de vreemde mogendheden, die bij de teeke- ning betrokken zijn, wel in een eigenaardig licht te staan. Hij stelde de regeeringen er namelijk van in kennis, dat de Britsche re geering er zich mee zou kunnen vereeni gen, indien aan de gezanten van die mo gendheden volmacht wordt gegeven tot onderteekening. Die buitenlandsche Mi nisters, die toch aanwezig zullen zijn, zou den van harte welkom wezen. Dit lijkt een vrij duidelijke wenk aan den Italiaanschen dictator, om maar liever thuis te blijven. Het Hoogerhuis houdt zich thans ook met het verdrag van Locarno bezig. Bal four wees er o.m. op, dat, zoodra de Vol kenbond volledig zou zijn, het pact van Locarno waarschijnlijk overbodig zou we zen en de voor de waarborging van den vrede geschapen organen van den Volken bond voldoende, om de taak te verrichten, die voorloopig door het pact van Locarno wordt vervuld. Ten slotte dient nog vermeld, dat het Engelsche koningshuis in rouw gedompeld werd door het overlijden van de koningin- moeder, koningin Alexandra. Haar stoffelijk overschot is Vrijdag ochtend overgebracht geplaatst op het af fuit van een kanon uit een kapel naar een abdij, terwijl de militairen langs welke de stoet ging, minuutschoten losten. Het doet eenigszins denken aan Oudejaars- avondschieten. Wij zullen te eeniger tijd onze Koningin-moeder anders ten grave brengen. 't Gezondmaken der Fransche financiën heeft weer een ernstige vertraging onder gaan door den val van het tweede kabinet Painlevé. Sedert enkele dagen wass de kleine meerderheid aan de rechterzijde van het cartel afgebrokkeld. En daar zich niet als op 12 Juli 'n deel van de kern van het cartel heeft afgescheiden, verwacht men in sommige kringen, dat niet opnieuw een cartelregeering aan het bewind zal komen en de oplossing moet worden gezocht in een concentratie-ministerie, dat op cen trum en links, met uitsluiting der socialis ten zou steunen. Doch ook dit zal moeilijk zijn. Briand werd al dadelijk belast met de vorming van een groot, naar links ge oriënteerd concentratie-ministerie, dat de leiders van de socialisten met het rechtsche centrum zou vereenigen. Maar de socialis ten weigerden daaraan deel te nemen. Men meldt hedenmorgen, dat Briand, socialist en minister van buitenlandsche zaken, er in geslaagd zou zijn een eenigs zins naar de middenpartijen gericht Mi nisterie samen te stellen, omtrent de na men zal men hedenavond in de dagbladen wel meer kunnen lezen. In den Rijksdag zijn dan eindelijk de debatten over het verdrag van Locarno begonnen, waarbij men eigenlijk van te voren al wist, hoe de stemming ongeveer zal uitvallen. Men achtte reeds 't pleit, ten gunste van het verdrag en toetreding tot den volkenbond, dadelijk beslist. Toch ko men de verschillende afgevaardigden nog eens met hun bekende motieven aandra gen. De S. D. zijn er voor, omdat zij den Europeeschen vrede willen en omdat de Duitsch-Nat. naar 'n nieuwen oorlog stre ven. De Duitsch-Nationalen ontkennen dit. Ook zij willen een accoord met de vroegere vijanden, maar een accoord, dat den Duit- schen grond van vijandelijke troepen zui vert. Daarom verwerpen zij het verdrag van Locarno. Het centrum hoopte, dat in de toekomst de fouten, die het verdrag nog aankleven, zullen worden verbeterd. De Duitsche Volkspartij achtte Locarno een vooruitgang, terwijl de democraten het een etappe noemden op den weg, dien zij reeds zes jaar bewandelen. Alle dezen zou den vóór stemmen. Luther en Stresemann, zullen op 5 De cember, na hun terugkeer uit Londen, het ontslag van het kabinet indienen, ten einde de reconstructie van het kabinet mogelijk te maken. Nadat de Duitsche Volkspartij dezer dagen zeer duidelijk de politiek der Duitsch-Nationalen afwees, gelooft men, dat de weg voor een groote coalitie ge baand is al zullen de meeningsverschillen tusschen Volkspartij en S. D. nog langdu rige beraadslagingen noodig maken. De Rijksdag heft gisteren het geheele wetsontwerp in zake Locarno en Duitsch- lands toetreding tot den Volkenbond met 291 tegen 174 stemmen en 3 onthoudingen aangenomen. VOETBAL. Ditmaal vullen we ons overzicht met een bespreking van de positie der diverse Bloemendaal-elftallen aan de hand van on derstaande ranglijstjes, bijgewerkt tot en met 22 Nov. 1925. 2e KLASSE A. D. E. C. 11 11 0 Hollandia 11 7 2 West-Frisia 9 4 3 Alc. Victrix 12 6 0 Schoten 10 4 1 Zandvoort 12 3 4 Bloemendaal 8 2 2 W. F. C. 11 2 3 K. F. C. 11 2 4 D. W. S. 11 2 1 N. V. B. 0 22 42— 7 2 16 24—14 2 11 23—19 6 12 21—23 5 9 14—21 5 10 18—27 4 6 9—15 6 7 15—16 5 8 10—18 8 5 13—27 2e KLASSE B. Haarlem 3 Bennebroek Hillegom R. C. H. 4 Zandvoort 2 Bloemend. 2 Schoten 2 T. H. B. 2 H. F. C. 4 Haarl. Vet. E. D. O. 3 H. V. B. 1 11 31— 9 1 11 27—16 1 7 22—23 2 10 22—22 2 6 16—10 7 19—13 6 17—17 4 11—24 5 9—21 4 17—24 1 4—16 2.— 1.45 1.22 1.— 0.90 0.83 0 75 0.63 0.72 0.46 1.57 1.57 1.40 1.25 1.— 1.— 1.— 0.66 0.62 0.57 0.20 3e KLASSE B. H. V. B. Bloemend. 4 7 E. H. S. 3 8 R. C. H. 9 7 Swastika 2* 7 Steeds Voor. 6 E. D. O. 8 6 E. G. K. 3 5 R. G. H. 10 6 Swastika 2 7 0 0 14 44—11 2.— 6 0 2 12 49—23 1.50 4 1 2 8 43—17 1.14 3 13 5 18—21 0.71 2 0 4 4 17—17 0.67 1 2 3 4 13—21 0.67 0 1 4 1 8—35 0.20 0 15 1 14—61 0.17 2 strafpunten. 3e KLASSE D. H. V. B. Bloemend. 3 4 4 0 0 8 35— 3 2.— Haarlem 8 4 3 1 0 7 25— 7 1.75 E. D. O. 7 5 2 1 2 5 17—16 1.— H. F. C. 7 5 2 1 2 5 15—23 1.— R. C. H. 8 6 2 0 4 4 13—34 0.67 O. V. A. 4 5 1 1 3 3 23—16 0.60 D. S. K. 3 5 1 0 4 2 6—15 0.40 van Vaste Planten en Heesters, tegen zeer concurreerende prijzen. Kweekerij Kennemerweg tegenover Aelbertsberg 3e KLASSE E. H. V. B. D. O. A. 2 7 5 1 1 11 35—10 1.57 I V. O. 3 4 3 0 1 6 21—12 1.50 Schoten 4 6 4 0 2 8 19—10 1.33 Spaarnest. 3 6 4 0 2 8 20—15 1.33 Bloemend. 5 6 2 1 3 5 34—18 0.83 D. I. O. 4 6 2 1 3 5 15—27 0.83 Damiaten 2 6 0 2 4 2 10—20 0.33 E. D. O. 9 5 0 1 4 1 4—46 0.20 De vijf elftallen behaalden dus dit resul taat: doelpunten gesp. gew. gel. verl. pnt. voor tegen gem. 32 17 6 9 40 141—60 1.25 Uit deze standen blijkt, dat de positie van 't eerste elftal momenteel de meeste zorg baart. Hoewel er voor te groot pessimisme geen onmiddellijke aanleiding bestaat, dient 't eerste toch in de komende wed strijden eenige punten te verzamelen. Zij heeft dit voor, dat ze ten opzichte der an dere elftallen nog eenige wedstrijden ach ter zijn, ^waardoor de kans bestaat hier uit de noo'dige puntjes te halen. D. E. C. staat in deze afdeeling schitte rend bovenaan, en 't zal al heel gek moe ten gaan, mogen we nu niet al in dit kra nige elftal de a. s. kampioen begroeten. D. W. S. sluit de rij, of dit echter defini tief is, zal niemand durven beweren, en in tegenstelling met den strijd om de eerste plaats, zal die in de onderste regionen iiard er. spannend zijn. Verrasingen zijn dan ook geenszins uitgesloten, en 't zaï o.i. nog lang een open vraag zijn, wie dit jaar de- gradatie-wedstrijden moet spelen. Momen teel zou men kunnen aannemen, dat de candidaten D. W. S., W. F. C., K. F. C. Bloemendaal en Zandvoort zijn, maar 't aspect kan na enkele wedstrijden zóó ver anderen, dat te dien opzichte geen uit spraak gedaan mag worden. De reserves doen heel wat beter als 't vorig seizoen. Wisten ze toen pas in de laatste wedstrijden 't veege lijf te bergen, thans staat reeds vast, dat 't ditmaal zoo'n vaart niet zal loopen: Integendeel we blij ven van meening, dat 't tweede elftal bij ernstig willen in staat is, elke vereeniging uit zijn afdeeling te slaan, en zoo doende 'r: goede gooi naar een der bovenste plaat sen te doen. Jammer is 't daarom, dat niet alle spelers van dit elftal hiervan door drongen zijn, en maar al te dikwijls een slapte in hun spel demonstreeren, die on behagelijk aandoet. E. D. O. 3 en de Haar lemVeteranen schijnen de zwakke broe ders te zijn, terwijl Haarlem 3, Benne broek en Hillegom, aspiraties voor de eere plaats hebben, en elkaar in den strijd om den eeretitel weinig toegeven. Vervolgens vallen de uitstekende pres taties van 't derde en vierde elftal direct in 't oog. Er bestaat tusschen de spelers van deze elftallen een weldadige naijver, in het behalen van 't afdeelingskampioen- schap: wie zal de eerste zijn, en wie heeft de beste cijfers. Wel is 't derde op 't oogenblik in 't aantal gespeelde wedstrij den gehandicapt, maar ze hebben twee wedstrijden minder te spelen, zoodat 't op een spannende nek-aan-nek-race uit kan loopen. Natuurlijk kan zoo iets de veree niging slechts ten goede komen. We heb ben reeds eerder gewezen op 't feit, dat derde, vierde en vijfde elftal in de derde klasse H. V. B. spelen. Dat dit een onhoud bare toestand is, en 't kweeken van reser ves niet in de hand werkt, zal iedereen duidelijk zijn. Hoe eer een of meer elftal len dus een hoogere klas opzoeken, hoe be ter 't is. De kans is ditmaal grooter dan ooit, waarmee we zeggen willen, dat èn Sinterklaasvertelling door H. G. CANNEGIETER (Nadruk verboden) „En dan zingen ze nog; Zie 'de maan schijnt door de boomenl 't Moc'ht wat! Je kunt geen hanid voor de oogen zienl", bromde Sinterklaas, terwijl I bi) zich achterover wierp in de veerende kussens j der luxe-auto. „Ja man, 't is gevaarlijk genoeg met dit mistige weer", gaf Piet toe, die, naast zijn meester geze ten, een sigaret opstak. „Waarom tgaan we ook niet als van ouds op onzen schimmel? Sinterklaas in een auto; eigenlijk vloekt 'het met elkaar". „Vloeken of niet, we 'komen er zoo toch het gemakkelijkst, en ik ben maar blij, dat we met dit druilerige weer een geriefelijker voertuig hebben I dan een paard1." I De auto had den grooten straatweg verlaten en was een zijweg ingeslagen, die dwars door de bos- schen liep. Het was de naaste weg naar het land- goed, waar de tante der beide studenten vanavond als naar gewoonte 'het Sinterklaasfeest met haar neefjes en nichtjes zou vieren. Reeds driemaal hadden de broeders, die te Utrecht studeerden, K voor den Hei'ige en zijn Knecht gespeeld en ook nu weer had op de kamer van Frans de verkleed partij plaats gehad. Keurig geschminkt en gccos- tumeerd hadden zij die chauffeur afgewacht, die hen naar Havikszate zou rijden. En nu bespraken zij in hun welverz rgden wagen het gezelschap, dat Weer bijeen zou zijn, „Zou nicht Emmy oak weer van de partij we- I zen? vroeg Hans. „Ik heb altijd met haar te doen, ze zoo tusschen die rumoerige kinderen zit. 't I toch zonde, dat zoo'n vroo'lijke en gezellige vr uw geen kinderen heeft." „Geen wonder, dat ze zoo zuur wordt, daar op dat eenzame buiten. Niets te doen haar man op de lacht of naar de een of andere paardententoon- stelling of wedstrijd, al naar het seizoen is „Ze is eigenlijk te goed om zoo te verzuren. I'k geloof dat ze op zoo'n avond' haar gemis dubbel I voelt." I.,"^0C^ aardig, dat Tante ook haar er altijd weer 'j vraagt, 't Is echt een goed mensch, die Tante. Maar wat is dat?l" Een hevige schok schudde de broeders door el kaar. Er kllonk gerinkel van glas, en de auto stond, scheefhellend, stil. De chauffeur uitte een kreet van schrik en stommelde uit het voertuig. „Mijn schuld niet!", riep hij, toen de broeders ontsteld naar buiten klommen. „Die kaffers van boeren, daar heeft er een zijn kar zonder licht op den weg laten staan. Juist bij de kromming. Ik kon er niets aan doen, met dezen mist. Ik geef het den be-te, 'dat ding op tien meter afstand te zien. 's Is me wat mooisl" „Ben je daar tegenop gereden? Niets bezeerd? De voorruit kapot, zie ik. Maar kerel, je bloedt!" „O, dat is maar een schram. Maar 't is zonde van den wagen. Ik mag wel eens nakijken, of er verder niets defect is." De vrachtwagen, waarop de auto gebotst was, stend voor een armelijk huisje, dat zich louter door het 'licht van een venster verried. „Daar zal di_ kerel meer van hoorenl", riep Hans verontwaardigd. „We zullen hem uit zijn bed kloppen." „Hij zal nog niet naar bed zijn; 't is nog geen acht uur. Maar, al lijkt het een smerig krot, allicht heb ben ze er water om Johan's bloedende hand af te wasschen en hem behoorlijk te verbinden. We zijn er tenslotte nog gezegend' afgekomen, kameraad!" „Hallo, baas, doe open!" Het gebons en gerammel op de deur deed niet alleen den vrachtrijder opschrikken uit zijn zaligen dut, maar ook zijn jongetje, dat juist in de bedstee gekropen was. De vrachtrijder moest er vaak met zijn kar op uit en gewoonlijk nam hij den jongen, die nog geen zes jaar was, mee. Gerrit's moeder was bij de geboorte gestorven, en zijn vader, een eenzelvig man, wou daarna geen vrouwvolk meer over den vloer hebben. Hij bekokstoofde alles daar in zijn kamertje en zat eigenlijk met den jongen wel opgescheept. Karig van woord, liet hij het ventje maar praten en vragen. Hij hield het kind zindelijk, zoo goed en zoo kwaad dat ging, gaf het op tijd eten en stopte het des avonds in. de 'bedstee. Dan ging hij nog een pijpje rooken in zijn rieten armstoel en kroop daarna ook zelf ter kooi. In de eenzaamheid thuis verwerkte het kind al do indrukken, die het bij zijn tochten met Vader opdeed. Het hoorde zoo aan den weg van het een en 'het ander, en mijmerde daar verder op door. Goedige klanten hadden wel eens met het ventje t'. doen, namen het terwijl Vader de boodschap pen verzorgde, uit den wagen, gaven het een ver snapering of een stukje speelgoed en maakten een grapje met Gerrit. En zoo was Gerrit ook aan de weet gekomen, dat het vandaag Sinterklaas was. Verschillende taaipoppen en stukken speculaas waren hem onder weg ten deel gevallen en de vrouw uit het bestel huis had hem verteld van den Heilige, die op zijn schimmel de wereld rondreed, om de 'lieve kinde ren te beloonen en de stoute kinderen te straffen. Ze had hem een prenteboek meegegeven, waarin Sinterklaas afgebeeld stond met zijn langen, grij zen baard en zijn rooden tabberd en vergezeld van den Zwarten Piet. In dit prentenboek had Gerrit heel den dag zit ten bladeren en in verschillende winkels had hij het portret van Sinterklaas en den Knecht op allerlei wijze uitgestald gezien. En nu kon hij maar niet in slaap komen, omdat hij maar aldoor moest denken aan dien geheim- zinnigen ruiter met zijn witten baard en aan den angstwekkenden zwarten knecht. De vrachtrijder sprong op uit zijn armstoel. In een oogenblik had hij de deur opengetrokken, maar verbaasd deinsde hij achteruit, toen hij het zonder ling tweetal zag, dat in de deuropening stond. „Daar heb je ons een koopje geleverd, vader!", begon Sinterklaas, en zijn toon Monk lang niet ma'lsch. „Ook stom van je, je wagen daar zonder liebt te laten staan op zoo'n smallen weg, en dat vlak bij een scherpen bocht!" voegde Piet er aan toe. „Wat is er aan de hand?", stotterde de vracht rijder, die vreesde met een Sinterklaas-grap te dc en te hebben, en in zijn verlegenheid niet wi6t, hoe zich daaronder te moeten houden. „Wat er aan de 'hand is?!" riep Sinterklaas, nu hevig kwaad, „Kom maar eens kijken wat je ons op den hals hebt gehaald. Je moogt nog van geluk spreken, dat we er zoo goed af zijn gekomen. We hadden best alle drie dood kunnen zijn en dan was jij de kast ingedraaid. Als dat tenminste nou nóg niet gebeurt!" Een onverwacht gekerm leidde plotseling de arndacht der broeders af. Gerrit had de bedstee- deuren opengestooten en zat nu het tweetal ver wezen aan te staren. De booze toon had het kind van schrik aan 't huilen gemaakt. De aanblik van het angstige kind verteederde de studenten. „Dat is waar ook," zei Frans (lachend, „Sinter klaas behoort niet boos te wezen. Stil maar, vent, er zal je niks gebeuren. Kijk maar eens naar Sin terklaas' zijn mooien mantel. En Piet doet ook niks 'hoor, al is hij zwart." De chauffeur kwam binnen, met den zakdoek om zijn geschramde hand. Gelukkig was hem gebleken, dat er aan den wagen verder niets mankeerde „Geef nu maar gauw wat frisch water, vader," zei Zwarte Piet, „dan 'kunnen we de hand verbin den en doorrijden. Ze wachten op ons; we hebben toch al oponthoud met dien mist." De aanwezigheid van een gewoon mensch bij die twee vreemde schepsels stelde den vrachtrijder eenigszins gerust. Hij wendde zich tot den chauf feur en toen die hem in zijn eigen dialect omtrent het gebeurde inlichtte, was hij spoedig op streek er stamelde verontschuldigingen jegens de heeren. Hij vroeg, of ze er alsjeblieft geen werk van wilden maken, en wat hij voor 'hen zou kunnen doen, dat zou hij doen. Wilden de heeren misschien een kop kolfie, voor den schrik? Opgelucht, nu ze zonder verdere schade of op onthoud door kond'en rijden, kregen de studenten schik ini 't geval, en onderwijl Zwarte Piet de hand van den chauffeur verbond, maakte SinterMaas een grapje met het kind. Gerrit, gerustgesteld, was nu één en al bewon dering voor Sinterklaas en zijn Knecht. Dit waren ze nu, heuseh en echt waar, de mannen van het plaatje, en de baard en de tabberd waren nog veel mooier dan in het prenteboek. Sinterklaas vermaakte zich met het aanvallige kereltje en ondervroeg den vader over zijn huise lijke omstandigheden. „Dat kind moest een goede opvoeding hebben, meneer, en die kan ik hem niet geven!", aldus be ëindigde de vrachtrijder zijn uiteenzetting. ,En nu weet je wel, dat Sinterklaas vandaag jarig is?", vroeg Frans aan het kind, dat stralend van vreugde knikte van ja. „Wou je mee met Sinterklaas om in Sinterklaas' zijn paleis zijn verjaardag te vieren? Ja, dat mcesten we maar doen, hé? We brengen hem op onzen terugweg weer; dat vindt Vader wel goed?" De vrachtrijder kende de freule van Havikszate, die een klant van hem was, en 'had geen bezwaar tegen het voorstel. Schielijk schoot hij Gerrit zijn Zondagsche kleertjes aan, en, beduusd van opwin ding en blijdschap, ging het kind op den schoot van Sinterklaas mee in de auto, die spoedig in den mist verdween. „Daar zullen we een grap mee hebbenl", zei Frans tegen zijn broer. „Ik heb een pracht-ideel" En hij legde uit, wat hij van plan was te doen. Het voornemen had de volledige instemming van Zwarte Piet. Zoodra zij op het kasteel waren aangekomen, begon het feest, want de kinderen hadden al lang op de komst van den Heilige gewacht. Toen deze na zijn plechtige intree had plaats genomen tusschen de beide keurig versierde man den met pakjes, richtte hij zich tot het gezelschap en zeide: 'Dames en heeren, voordat ik deze man den ga openen en u de pakjes ga uitreiken, hoop ik, dat u mij toestaat, vooraf aan onze alom geliefde nicht Emmy een geschenk aan te bieden, dat niet in de mand kon worden verpakt. Zwarte Piet heeft het hier buiten de deur klaar gelegd, en ik verzoek u. daar het een levend voorwerp is, u in uw tee kenen van goed- en afkeuring te matigen, teneinde het niet te zeer te verschrikken. Nicht Emmy, ik draag u de zorg op voor dit kostbare kleinood, dat misschien veel van u toewijding zal vergen, maar u in rijke mate voor uw bemoeienis zal beloonen." „Een poes; o jongens, dat zal een poes zijnl", juichtte een van de meisjes. „Misschien wel een honidl" zei een van de jon gens. Toen de kleine Gerrit, op den arm van Zwarte Piet binnen kwam, schuw met zijn oogjes knippend tegen bet licht en op het zien van al die vreemde menschen angstig zijn kopje op den schouder van den student verbergend, begroette hem een ver ba sd stilzwijgen. Nicht Emmy wist niet, hoe ze kijken moest bij deze vreemde verrassing. Maar toen Sinterklaas de bed eling had uitgelegd, en het avontuur met de auto verteld 'had, oogstte het algemeen bijval. Dat was juist iets voor Emmy, de zorg op zich te nemen over dit aardige arme kind. Ze zou den vrachtrijder behulpzaam kunnen zijn, dat zijn zoontje de opvoeding kreeg, die hij het kind zelf niet kon geven. De kinderen verdrongen zich om den kleinen Gerrit, om hem al het moois te laten bewonderen. Langzamerhand op zijn gemak gesteld, begon het kind mee te genieten van het sprookjesachtige feest, dat hem niet verbijsterde, omdat het juist was, zooals 'hij zich Sinterklaas' verjaardag ge droomd 'had. En toen de goede bisschop het ventje na af'oop weer heelhuids aan zijn vader 'had afgeleverd, troostte hij het imet de mededeeliag, dat Gerrit een nieuwe tante op Sinterklaas had gekregen, die hem morgen zou komen 'bezoeken.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 5