M. J. SMINK-BEUKERS R.SMINKXfühjJ.J. BEUKERS iSil Victoria-water PEDICURE-MAMICURE KINDERHUISVEST 33 TEL.10441 VAN DEM POLITIEKEN STERRENHEMEL EERSTE HAARLEMSCHE BEGRAFENIS-ONDERNEMING BEGRAFENISSEN-CREMATIES EN TRANSPORTEN EIGEN ROUW EN VOLGAUTO'S KINDERHUISVEST 29-31-33 TELEFOON 10441 SCHAAKRUBRIEK Schertsprobleem No. 6. jp~mm «f CORRESPONDENTIE KUNST ONDERWIJS KALENDERS SPORT BURGERLIJKE STAND ADVERTEN1 KOSTHUI GEMEENTELI WAT ER LEID Straatweg 48, Klevt Telefoon 22' Gedeputeerde Staten van Noordholland stellen voor hun een bedrag van 114.000.. beschikbaar te stellen tot aankoop van 38 H.A. duinterrein aan den Bergweg te Bloemendaal, thans eigendom van de Er. ven van der Vliet en de Maatschappij „Veenduin". Door aankoop van deze terreinen zal de vvandelgelegenheid voor de patiënten van de Provinciale Ziekeninrichting belangrijk uitgebreid worden, terwijl het de bedoeling is een gedeelte dezer gronden in cultuur te brengen, en te bestemmen voor moes. tuin. Gaat deze koop door, dan zijn deze gronden in de toekomst dus voor bebou. wing verloren, waarover we niet rouwig kunnen zijn. Maar tevens is dan de kans verloren, dat het publiek er ooit vrije wandeling zal krijgen. HAARLEM. WETENSCHAP. Onder groote belangstelling en met eene feestviering heeft de afdeeling Haarlem en Omstreken der Ned. Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst, welke maat schappij het karakter draagt zoowel van een wetenschappelijke als van een Vak- vereeniging, j.l. Zaterdag haar 75.jarig be- staan herdacht. De kabinetscrisis „und kein Ende" Het falen van Mr. Marchant Wie volgt? Terug naar de coalitie? De eerste ronde is voorbij. Een week is voorbij gegaan met bespiegelingen en be sprekingen. Het ging er nu om, of de R. K. Staatspartij op het voorstel van den heer Marchant, om met hem een meerder-, heidskabinet te vormen, steunende op de drie groepen, V. D., S.D.A.P. en R. K. zou ingaan. Er waren zeer groote optimisten, die zeiden van „ja". En werkelijk, er scheen de laatste dagen een eenigszins meer vriendschappelijke geest uit de R. K. pers over te waaien. Men wees het niet heelemaal van de hand. Maar de fractie vergadering der R. K. leerde ons anders. In voltallige vergadering (op één na) bij. een, werd eenstemmig geweigerd mede werking te verleenen tot het vormen van een parlementair kabinet, steunende op de genoemde fracties. Alleen bij uiterste noodzaak ditzelfde standpunt werd im mers reeds dadelijk na de verkiezingen in genomen zou de Katholieke kamerfrac tie tot de om verschillende redenen voor haar zeer ongewenschte samenwerking met soc. dem. kunnen overgaan. En deze noodzaak werd nu nog niet aanwezig ge acht. Het is te voorzien geweest. Want, zooals de officieele mededeeling van de R. K. fractie ook vermeldde, de diepere beginselen van de Soc. Dem. arbeiders partij zijn met de R.K. beginselen in lijn. rechten strijd. Waar noch V. D., noch S.D.A.P. neiging gevoelden gezamenlijk een minderheids kabinet te vormen, zag de heer Marchant zich dus genoodzaakt H. M. de Koningin mede te deelen, dat hij niet had kunnen slagen in zijn pogingen tot kabinetsfor matie. Een rood-zwart bloc is dus, voor- loopig althans zeker van de baan. Maar de opgave van redenen tot weigering door de R. K. fractie bevatte nog een zinsnede, die te denken geeft. Zij handhaafde n.l. onverzwakt haar meening, dat een kabinet, steunende op de drie rechtsche partijen, de meeste waarborgen geeft voor een alzijdige behartiging van 's lands belangen. Ei, ziet, daaraan zou de onbevooroordee1 de iezer toch een eigenaardige geur, men zou zoo zeggen een coalitie-geur, meenen te ont dekken. Het spreekt van zelf, dat men in democratische kringen zeer teleurgesteld is over de houding der katholieken, meer in het bijzonder der katholieke democraten. Dat verklaart, dat men in die kringen a priori een herstel der coalitie uitgesloten acht. In de politiek dient men de woorden „onmogelijk" en „uitgesloten" echter met de grootste reserve te gebruiken. Men gaat in Soc. Dem. kringen zelfs zoover, om te verklaren, dat een coalitiekabinet uitge sloten is. En waar een minderheidsregee- ring in elk opzicht ongewenscht is, zou er, nu de R. K. fractie weigert samen te werken, voor een parlementair regeering geen plaats zijn. Een nationaal kabinet dan of een dictator? Hier zwijgt de profetee- rende leider der S.D.A.P. Retournons a nos moutons. We signa leerden de coalitie-geur verspreidende uit lating der R.K. fractie. Nu komen de Ch.H., die tegen de gezantschapspost stemden, in een eigenaardig parket. En nog eigenaar diger is deze verklaring der R. K. Want de coalitie, waarvan de Ch. H. deel uitmaken, zou de beste waarborgen bieden voor een alzijdige behartiging van 's lands belan gen. Zou men dat zoo moeter opvatten, dat de gezantschapspost dus geen lands belang was, maar een meer principieel R. K. belang? Van sommige zijden wil men dit opvatten als een aanwijzing, dat de R. K.bereid zouden zijn, een compromis te sluiten, in dien geest, dat bijvoorbeeld een protestant gezant het gezantschap bij den Paus zou waarnemen. De Ch. H. zou. den dan bij een hernieuwde indiening van het ontwerp blanco kunnen stemmen. Dit wordt door anderen weer bestreden, met de bewering, dat de Ch. H. uit beginsel tegenstemden. Maar, het is ten slotte niet uitgesloten, dat de Ch. H. in dit opzicht water in den wijn zouden doen, met het oog op het groote landsbelang, dat aan een spoedige spoedige oplossing van den crisis verbonden is. Thans is dus het oog gericht op de Ch. H. en denken wij, dat hun leider wel eens Mr. Marchants opvolger kon zijn. Intusschen gaan de dagen voorbij en het aantal zaken, dat om afdoening vraagt wordt steeds grooter. Indien eenigszins mogelijk, zal de Tweede Kamer de vol gende week bijeenkomen, om eenige wets ontwerpen te behandelen, welke vóór 1 Januari a.s. moeten zijn afgedaan, met het oog op tegen dien tijd afloopende ter mijnen. Laten we hopen, dat de Kamer spoedig weer haar geregelde arbeid zal kunnen hervatten. Oplossingen, bijdragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur van dit blad, den heer A. J. Ridderhof, Kleverparkstraat, Haarlem. J. F. HEEMSKERK, Middelburg. Capablanca heeft zijn score verbeterd, maar voldoende is die nog niet om onder de eerste drie prijswinners te komen en éen wereldkampioen mag nu eenmaal niet met de 4e of 5e plaats tevreden zijn, want ook hier geldt „noblesseoblige". Bij het verschijnen van de volgende rubriek is het pleit reeds beslecht, vermoedelijk reeds a.s. Maandag. Oplossing Probleem No. 61. (H. W. v. DORT). Stand der stukken: Wit: Ke8, De2, Tc4, Td6, Lg5, Pa5, Pe6, b6, g4, g6. Zwart: Ke5, Dhl, Tb4, Le4, Lf8, d3 1. Pe6—c7, enz. Oplossing Probleem No. 62. (C. SCHLECHTER). Stand der stukken WitKa2, De2, Ta8, Tg8, Le5, Pd4. Zwart: Ke7, Tg3, La5, Pb2, Pfl, a3, b6, b7. 1. De2—a6, enz. Goede oplossing ontvangen van F. ERLINGS te Bloemendaal. Door het te laat binnenkomen van di. verse advertenties moesten de stukken be. treffende „Ontvangen boeken", „Fotogra. fie" en „Buitenland" blijven liggen tot het volgende nummer. In het bekende atelier aan den Meester Lottelaan no. 10 te Heemstede, tusschen Dreef en Wagenweg is tot en met Zon. dag 13 December batikwerk van Georges Gussenhoven ten toon gesteld en klein beeldhouwwerk van L. Bolle, H. Chabot, H. J. Jansen, Van Galen en J. Trapman. De entreeprijs a 0.25, toegang tusschen 10 en 4 uur. Wit, aanzet, geeft in één zet mat. Stand der stukken: WIT: Ke5, Te4, Lc7, Pa6, g6. ZWART: Kc8, Dg8, Td8, Tf8, Lh7, b7, d7, f7. Op St. Nicolaasavond bereidt men elkaar ver rassingen, de humor is niet van de lucht. Vandaar dat wij den schakers uitnoodigen den zwarten Koning in één zet mat te geven. Dat kan toch iedereen Tournooi te Moskou. Twaalfde ronde: Remise werden de partijen Genefski-Rubinstein, Werlinsky-Grünfeld, Tarta- kower-Samisch. Voorts won Réti van Romanofski, Torre van Lasker, Capablanca van Chotimirski, Spiel mann van Subarioff. Afgebroken werden de partijen Bogatirtschuk-Yates, Marshall-Gotthilf, Lüwenfisch-Bogoljuboff. Rabinowitsch was vrij. Dertiende ronde: Spielmann won van Shmisch, Bogoljuboff van Tartakower, Capablanca van Marshall, Lasker van Chotimirski, Romanofski van Torre, Griinfeld van Réti, Yates van Werlinsky, Bogartirtschuk van Rubinstein. Remise werden de partijen Gotthilf-Löwenfisch, Rabinowitsch-Ge- nefski. Subarioff was vrij. Veertiende ronde: Bogatirtschuk won van Rabinowitsch, Réti van Yates, Romanofski van Chotimirski, Lasker van Marshall, Bogoljuboff van Spielmann. Afgebroken werden de partijen Wer- linsky-Rubinstein, Subarioff-Samisch. Genefski was vrij. Voorts werden remise de partijen Torre- Grtinfeld, Löwenfisch-Capablanca, Tartakower- Gotthilf. Vijftiende ronde: Bogoljuboff won van Subari off, Capablanca van Tartakower, Marshall van Romanofski, Yates van Torre. Afgebroken werden de partijen Gotthilf-Spielmann, Lasker-Löwenfisch, Rabinowitsch-Werlinsky. Remise werden de par tijen Grünfeld-Chotimirski, Rubinstein-Réti.Genef- ski-Bogatirtschuk. Shmisch was vrij. Zestiende ronde: Werlinsky won van Genefski, Réti van Rabinowitsch, Chotimirski van Yates, Remise werden de partijen Torre-Rubinstein, Marshall-Griinfeld, Tartakower-Lasker. Afgebro ken werden de partijen Löwenfisch-Romanofski, Spielmann-Capablanca,Subarioff-Gotthilf,SSmisch- Bogoljuboff. Bogatirtschuk was vrij. Stand: Bogoljuboff IIV2, Lasker IOV2. Torre9Vs, Capablanca 9, Marshall 8V2, Réti 8V2, Romanofski 8, Tartakower 8, Griinfeld 8, Bogatirtschuk 7V2, Rubinstein 7V2, Genefski7, Werlinsky 6, Spielmann 5V21 Chotimirski 5V2. Rabinowitsch 5V2,Samisch5, Löwenfisch 4V2, Yates 4!/2, Qotthilf 3V2» Subarioff 2VS. Er zijn echter 14 afgebroken partijen, welke op 1 December nog niet waren beslist. De firma J. H. de Bois, Kruisweg 68, Haarlem exposeert tot 31 December schil derijen en aquarellen van freule M. de Jonge. De firma deelt mede, dat zij na ontvangst van 25 cent franco toezendt een geïllustreerde catalogus met 92 repro- ductie's waaronder naar werken van Mil let, Toorop, Cuyp, Van Goyen, Degoude de Nuncques en Hans Thoma. ooooooooooooooooooc Alleen op breede wegen kan het verkeer voldoende veilig zijn. IOOOOOOOOOOOOOCXXJOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOCCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO Nederlandsche Handels-Hoogeschool te Rotterdam. Tot leeraar voor het Maleisch aan de Nederlandsche Handels-Hoogeschool is be noemd de heer H. A. von Dewall, Oud inspecteur van den Pandhuisdienst op Ja va, te 's Gravenhage, terwijl aan Prof. C. Spat als zoodanig op zijn verzoek eervol ontslag is verleend. Het Nederlandsch Schoolmuseum te Amsterdam. In de afgeloopen maand November no teerde deze instelling 221 bezoeken en 58 aanwinsten. Van Morks' Advertentiebureau en Uit geversmaatschappij J. P. Coenstraat 13 den Haag ontvingen wij een hangkalender, die door eenvoud en practische bruikbaarheid uitmunt. yrryvvr»yyyYr»r^nivrrm^fïYyïY/yKvmyxx)OOOOOOQOOOOO Geen land ter wereld is rijk genoeg om zich de weelde van slechte wegen te kun- VOETBAL. De St.-Nicolaas surprise is er dit jaar een week te vroeg! K.F.C. was de verras- ser. D.E.C. de verraste, maar, zooals 't oude en alom bekende Sinterklaasversje luidt: wie de koek krijgt wie de gard! 't was de partij die de gard kreeg inplaats van de koek! Zelfs de grootste K.F.C. aan hanger zal dezen uitslag niet voorspeld hebben; 't is inderdaad een kranig werk van het elftal, dat den bijnaam: de groote Koogsche, ditmaal alle eer aandeed. Alle andere wedstrijden voor de Tweede klasse A werden uitgesteld; 't is, als we ons overzicht schrijven nog danig aan 't winteren, en er zal heel wat moeten gebeu ren, als er Zondag 6 Deecmber gevoetbald wordt. Daarom onthouden we ons ditmaal van een uitgebreide bespreking, en volstaan met een prognose: West-FrisiaD.E.C. D.E.C. wint. W.F.C.—K.F.C. K.F.C. wint. Alc. VictrixBloemendaal gelijk spel. Zandvoort—D.W.S. gelijk spel. HollandiaSchoten. Hollandia wint. Haarl. Voetbalbond: BennebroekBl'daal 2. Bennebroek wint Bl'daal 3—O.V.A. 4 Bl'daal wint. Bl'daal 4—R.C.H. 9. Bl'daal wint. I.V.O. 3—Bl'daal 5. I.V.O. 3 wint. Ie Elftal tegen Alc.Victrix uit: J. Beijk J. IJfs, C. A. Bakker H. Loerakker, H. Beijk, H. de Jong G. Kopjes Nieman, J. Sunter, Ph. Immer, P. Parson, W. Spoor. 2e Elftal Bennebroek uit, 2 uur: K. Schoehuis G. van Dam, M. Jansen J. Veldhuis, C. Kluit, H. S. van Lent J. Cassee, H. van Beem, G. Strik, P. Sabe- lis, M. Strik. 3e Elftal O.V.A. 4 thuis 2 uur: E. Mooy J. van Kooten, J. Schreur J. van Maren, Ant. Cassee, M. van Loon J. van Outersterp, W. v. d. Bosch, W. van Zanten, G. van Laar, J. Parson. 4e Elftal R.C.H. 9 thuis 10 uur: J. de Jong M. Wories, C. Draaijer C. Grootegoed, P. Scheffelaar Klots, H. de Jong H. van Beem, H. Eysten, Adam Cassee, A. van Meeuwen, W. Bruynis 5e Elftal I.V.O. 3 10 uur uit: N. van Gelder J. A. Levy, L. v. d. Meij W. R. Müller H. Kohier, A. Grootegoed C. Vogel, F. Bakker, J. Kohier, C. Kenbeek, Th. Mulder. nen veroorloven. OOC<XXXXXXXX)OOCOOCOOOOOOOOC BEVALLENA. M. van der Meer-Smit, z. A. van Duin-Vader, z. M. Kok- Valster, d. C. B. Nupoort-van Nes, z. B. C. Bos-van den Enden, d. ONDERTROUWD: A. de Haan en A Gratama A. H. M. Stuurman en E. W. C Knoop. GETROUWD: L. C. Martron en B. Heer wig D. de Graaf en P. M. Greebe. OVERLEDEN: J. L. van Popta, 13 jaar, M. A. Flumans, 91 jaar. We nemen de gelegenheid te baat, ie'ts te schrijven over ruw spel, de positie van den scheidsrechter tegenover spelers en publiek, zijn macht en zijn recht. Waar de exessen van 't ruwe spel in de laatste jaren zóó talrijk werden, dat niet alleen de beoefening der voetbalsport maar ook de belangstelling zienideroog ging min deren in die mate zelfs, dat het op een crisis ging lijken was de N.V.B. genood zaakt zeer strenge maatregelen te gaan nemen. Gebleken is, dat ditmaal de put niet ge dempt werd, voor 't kalf verdronken was, want we gaan gelukkig in opgaande lijn, niet alleen dat het aantal beoefenaars zeer gestegen is, maar de publieke be. langstelling is weer belangrijk toegenomen, zoodat er nu reeds geconsateerd kan wor den, dat men op 't zelfde peil gekomen is. Waar bestaan die maatregelen in? Elke scheidsrechter heeft 't recht een speler, die zich aan onbehoorlijk spel schuldig maakt, van 't veld te zenden. Vroeger had dit geen verdere gevolgen, dan dat alleen in de ernstigste gevallen de N.V.B. de be trokken speler voor korter of langer tijd schorste. Thans is de scheidsrechter, die een speler om welken reden ook (dus niet alleen voor ruw spel, maar ook b.v. door onbehoorlijk optreden) 't verder medespe len ontzegt, verplicht dit aan het Bestuur van den N.ViB. te melden. Deze gevallen worden doorgegeven aan de strafcommis- sie, die onverwijld over kan gaan tot schor, sing, hangende het, onderzoek. D.w.z. dat een voetballer, zijn schoenen al direct op kan bergen tot 't onderzoek plaats vindt, ongeacht, of er voor straf al of niet aan leiding is. Men begrijpt, hoe uitstekend dergelijke drastische bepalingen werken. Dat er wel eens onsehuldigen getroffen worden, kwam reeds eenige malen voor, toch weegt dit nadeel van 't systeem niet op tegen de groote voordeelen, die 't ongetwijfeld biedt. De diverse aanvoerders weten nu dat de stok achter de deur staat, en doen meer moeite dan ooit, hun spelers in bedwang tc houden. Elke week kan men het Offici- een Orgaan van den N.V.B. een lijst uitge stotenen vinden, een bewijs, dat de zaak energiek aangepakt wordt. Vooral ook het brutaliseeren van den arbiter was schering en inslag. Werd een wedstrijd verloren, tien tegen één, dat de scheidsrechter een prul was, partijdig floot, niet uit zijn oogen keek e.d. fraaiïg. heden meer, terwijl meestentijds de eigen blunders over 't hoofd gezien werden, 't Publiek, lastig als het is als de favorieten verliezen, is 't natuurlijk voor een groot deel met de spelers eens, en in no-time brandt 't vuurtje lustig. Meerdere malen moest een referee stations.waarts gebracht worden, 't baantje is onder zulke omstan. digheden weinig te ambiëeren. Uit 't oog dient niet verloren te worden, dat het wed. srijd.leiden absoluut belangeloos gebeurt, in tegenstelling met Engeland, waar men een vergoeding van 25.voor reis. en verblijfkosten toucheert. Ook hierin trad de N.V.B. streng op, door vereenigingen op wier terrein onre gelmatigheden voorkwamen ernstig te waarschuwen voor herhalingen, en eenige weken terug werd 't terrein van een groo te oostelijke 2 klas vereeniging vier wed strijden voor 't publiek gestoten! Hieruit blijkt, idat de toeschouwers niet zichzelf, maar ook hun vereeniging dupee ren. Voor de betreffende vereeniging zai het tenminste zeer waarschijnlijk een schadepost van 800.worden, omdat juist een der belangrijkste wedstrijden van seizoen geen entree geheven kan worden. Welke opvattingen verschillende niet spelers.enthousiasten er over de spelregels en de toepassing daarvan op na houden is dikwijls belachelijk, en verraadt een gebrek aan kennis der meest elementaire spelre geltheorie. Men kan 't b.v. nimmer verge ven, dat in 't strafschop-gebied voor een overtreding niet altijd een penalty gege ven wordt. Toch is dit zeer best mogelijk, Verschillende chauvinisten verwijten den grensrechter van hun vereeniging meer malen slap optreden, doch vergeten, dat I een grensrechter zich nooit met de leiding mag bemoeien, tenzij de scheidsrechter j hun zienswijze vraagt. Juist door herhaal, delijk geappeleer van den lines.man heeft deze de kans dat de scheidsrechter hem I gaat negeeren, en dan werkt de lijnrichter juist negatief. In Engeland stelt men daarom bij eiken j Bondswedstrijd neutrale grensrechters aan. Ook hier te lande zou men deze rich ting gaarne op willen gaan, als de toch a! niet geringe onkosten rekening der clubs nog niet zwaarder belast zouden worden, Niet altijd echter gaat de leider vrij uit, I Over zijn toepassing der spelregels valt niet et praten, daarover dient hij altijd in 't gelijk gesteld te worden, ook al „is hij er naast". Immers, bij een te bewijzen ver keerde beslissing staat beroep op de pro-1 test-commissie altijd open, en blijkt, dat I de desbetreffende regel inderdaad verkeerd I is toegepast, wordt men in 't gelijk ge steld. Men begrijpe ons goed: niet, wan. neer deze verkeerde toepassing een gevolg I is van het onjuist waarnemen der overhel din£, wat dus beteekent, dat de referee wel degelijk een overtreding constateert dit dus toegeeft)maar faudeert in de toe I passing der spelregels. Met een voorbeeld geïllustreert als volgtDe bal is achter ge raakt, de back zal den bal in de handen van den keeper spelen, om dezen uit te doen trappen, maar door een onhandigheid I van den doelverdediger belandt „het brui-1 ne monster" in de goal, via de handen ven den keeper. (Raakt de keeper den bal niet I OBERLAHNSTEIN NATUURLIJK MINERAALWATER VOOR HUISHOUDELIJK GEBRUIK ZEER VOORDEELIG EN GEMAKKELIJK, IN HEELE LITER-SCHROEFFLESSCHEN, PRIJS 32 CTS. aan, doch komt hij rei achterspeler in 't doel, Stond nu de scheidsre< naar 't doel, en heeft bal 't doelvlak passeer punt moeten geven. Be in de richting van 't d waardoor hij 't gebeu nemen, dan zal hij nin gen fluiten, ook al zie uit 't doel halen. Dit is ge weken terug in een c den Haarl. Voetbalbe Toen de scheidsrechter toepaste (hij had 't do ken) door weer uit te een helsch spectakel tos absoluut in zijn recht middellijk toegaf, dat voor de gedupeerde p: blaam treffen. Sterke wél het doelpunt toeg elftal, tegen wien dus testeerd, zou het zeer steld zijn geworden! Men ziet dus, dat 1 zoo makkelijk is als alle reden is, deze fun pecteeren, en ten m waarde, die ze voor or Hij gaat echter ni< zijn optreden, of ruw werkt wordt, of ander geprovoceerd worden voorbeelden. Eenige Bloemendaal in Amst 18 cent per regel, bij contri rijke korting. Kleintjes: Vraag Huur en Verhuur, Koop en Vi 1 5 regels 60 ct.,elke regel i uitsluitend bij vooruitbetalir onder of naast den tekst spe GEVRAAGD te Bloeme degelijk in de prijs van f 12.50, a grepen. Br. No. 48, Drukkerij Bloemendaal. BURGEMEESTER HOUDERS van BLOEJV maken bekend, dat weg zaamheden aan het bui: waterleiding, de waterto de gelieele gemeente, n dering van Vogelenzang zijn in den nacht van A op DINSDAG a.s., de: dags van 12 tot 5 uur.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 2