R.SMINKyHFÏRMAJ.J. BEUKERS Hf H H STOEL HANDEL EN NIJVERHEID EERSTE HAARLEMSCHE BEGRAFENIS ONDERNEMING BEGRAFENISSEN-CREMATIES EN TRANSPORTEN EIGEN ROUW EN VOLGAUTO'S KINDERHUISVEST 29-31-33 TELEFOON 10441 SPORT rt FOTOGRAFIE BU ITEf LAND NEDERL. OO Tot een groot feest in de meisjeswereld wordt dan de verschijning van „School idyllen". Het was voor Holland iets onge kends, zooveel enthousiasme, zooveel spon tane lust en leven door dit boek onder de al grootere meisjes was gewekt. In den boekhandel was maar één vraag: Top Naeff, „School-Idyllen". En toen nader, hand „De Tweelingen" en „Het Veulen" kwamen, toen vormde dit drietal boeken het gelukkigst en rijkstbezit van stellig negentig procent der Hollandsche meisjes. Inmiddels (in 1901) had ze „Aan Flarden", tooneelspel in vier bedrijven voltooid, dat door het Rotterdamsche Tooneel werd op gevoerd; was in 1902 de prachtige bundel „In Mineur" verschenen en volgde in 1905 de fijne roman „De Dochter" en een dra matische schets „'t Weerzien". Volledig vangt dan haar volle ontpfooing als schrijf ster aan. De periode der meisjesboeken is met „In den Dop" (1906) afgesloten en daarmee de jeugdige uitbundigheid voor goed achter den rug. En terwijl ze regel matig in de Dordrechtsche Courant baar tooneelcritieken schrijft, komt daar „De Stille Getuige" bewijzen, welk een norma len en schoonen ontwikkelingsgang Top Naeff heeft doorgemaakt. In 1908 ver schijnt dan de mooie schetsenbundel „Oogst" en ten slotte, in 1912, de kroon op al haar arbeid „Voor de Poort". Het schijnt dat na dezen roman zich in Top Naeff weer een dieper geëvolueerd leven heeft vastgezet, want nadien voelt ze het scheppen van zuiver en groot werk steeds meer als een zwaar drukkende verantwoor delijkheid. Wij krijgen nog van haar, in 1920, het prachtige boekje „Vriendin" en in 1921 „Charlotte von Stein", waarin zij het zoo onvoorwaardelijk, zoo oprecht en welsprekend voor haar sexe tegen Goethe opneemt. Een zeer bijzondere verrassing, voor de fijnproevers althans, was toen nog de uitgave van een keur uit haar tooneel critieken, waarvan tot nu onder den ver zameltitel „Dramatische Kroniek" vier kloeke bundels verschenen zijn. Haar criti- sche tooneelarbeid, 12 jaar aan de Dord rechtsche Courant voorgezet, vervolgde ze van 1914 af in De Amsterdammer, van welk weekblad zij wat later lid van de re dactie werd. Volledigheidshalve vermelden wij nog Top Naeff's uitmuntende vertalin gen van Augier en Sandeau „Le gendre de monsieur Poirier", Beaumarchais Le ma. riage de Figaro" en van Grillparzer „Es ther". En tegelijk zoowat met de verschij. ning van dit nummer van De Tijdingzaal zal haar nieuwe boek, getiteld: „Voorbij, gangers", het licht zien. Top Naeff is een vrouw, op wie Holland trotsch mag zijn. De firma H. D. Tjeenk Willink te Haar. lem noemt haar catalogus een lijst van goede boeken door haar uitgegeven; zij kan dit gerust doen. De namen Potgieter, Busken Huet, Wallis, dr. K. Kuiper, dr. J. Huizinga, Joh. W. A. Haber, Marceilus Emants, Charivarius, dr. Wijnaendts Francken, zeggen genoeg. De rechtsgeleer de af deeling wordt in de laatste jaren door deze firma goed verzorgd, nieuw is daarin de algemeene inleiding tot de rechtsge leerdheid van Prof. van der Vlugt en mr. Van Dam's arresten over Staaatsrecht. Intusschen heeft het bestuur van den N'ederlandschen Uitgeversbond zeiven niet stilgezeten, in een kloek bewerkt boek van pi.m. 187 bladzijden geeft het met ruim 60 portretten van schrijvers een volledig overzicht van de in 1925 in ons land ver schenen boeken, het aantal loopt in de dui zenden, waarna ruim 60 Nederlandsche uitgevers hunne nieuwste uitgaven noemen en aanprijzen. De heer Jan T(adema) prijst na het voorbericht het bezit van het boek logisch aan. Het boek is uitnemend gedrukt. De huotsneden van Wilm Wou. ters kunnen ons minder bekoren. Edw. Joris te Haarlem deelt een soort, gelijk werk uit met een overzicht van de Duitsche Literatuur in 1925. Het is wel minder kostbaar uitgegeven, trouwens deze uitnemende boekhandelaar heeft dat alles in 't hoofd, en men doet ais boeken liefhebber 't beste hem in zijn zaak in de Groote Houstraat 94 te bezoeken. Wij eindigen ditmaal met ter lezing aan te bevelen Marianne Hoogland, het nieuwe werk van mevr. Marie van Zeggelen, door Scheltema Holkema's boekhandel uitge geven. Van deze jonge meisjesroman gaat een bekoring van reinheid en vriendelijk heid uit, die nu en dan aan het dramatische grenst en van het begin tot het eind blijft boeien; op het stramien van de liefde van een jonger zusje voor haar ouderen broer wordt het thema geborduurd van den inner, lijken strijd eener jonge generatie die zich niet aan de opstormende krachten, die 't nieuwe willen onttrekken kan, maar die zich met de oudere generatie weder ver zoent, zooals altijd gebeurt, als het ware het innerlijk menschelijke de leiding be houdt. Bij den Kamer van Koophandel is ingekomen een verzoek betreffende beëediging van 1. J. C. Cramer, Haarlem, Nieuwe Gracht 1, als Makelaar in onroerende goederen, hypo theken, assurantiën, bouwmaterialen en meu belen. 2. J. C. Schilling, Schoten, Ged. Sohalk'burger- gracht 75, als Makelaar in automobielen en motoren in den uitgebreidsten zin. VOETBAL. ,,Als 't ijs den tragen plas omspant, „Ontsluit hem d'eer haar spoor: „Hij zwiert kunstkeurig op de baan, „Den schaatsenrijder voor, „Of schuift een meisje in de slee „En vliegt er als een veder mee.... („DE WINTER.") Een bewijs van de populairiteit der sneeuw- en ijssport in Nederland is de groote instemming, v/aarmede telkenmale het bericht van aflassching der voetbalwedstrijden ten behoeve van eerstge noemde wintervermaken ontvangen wordt. Toen de vorige week Vrijdag de Secretaris-Pen ningmeester op instigatie van het Bestuur bekend maakte, dat alle voor Zondag vastgestelde wed strijden uitgesteld werden, is er ongetwijfeld al- lerwege een zucht van verlichting opgegaan, omdat de talrijke voetballers zich thans als echt Holland sche jongens de schaatsen onder konden binden. Even onverwacht als hij gekomen is, is de win tervorst weder verdwenen, en hoewel met ons kli maat alles mogelijk is, gelooven we niet, (het is Woensdagavond) dat er op Zondag wederom niet gespeeld zal worden. Water en Molenaar hangende het onderzoek ge schorst, tgelijk met een Enkhuizer. (Weer een toe passing dus van de maatregelen ter onderdrukking van ruw spel de vorige week door ons in dit blad besproken). Zeer begrijpelijk is dit akkefietje voor de geel- blauwen een geduchte handicap, maar anderzijds kunnen wij het ingrijpen van de strafcommissie niet anders dan toejuichen, vooral waar het twee spe lers betreft, die grootendeels schuldig zijn aan het hcogst onaangename verloop, dat de wedstrijd eenige maanden geleden in Zandvoort had. Een voorspelling omtrent den uitslag kan niet twijfelachtig zijn: :het zou het prestige van Bloe mendaal schaden, indien de prognose slechts gelijk spel luidde. Als Bloemendaal Zondag niet wint. (vult U maar in). AlcmariaVictrix gaat hoogstwaarschijnlijk met angst en beven naar Koog-Zaandijk, om daar de D.E.C.-helden te ontmoeten. Inderdaad lijkt het ons geen makkelijke tocht, die de Alkmaarders gaan ondernemen, en veel meer als gelijk spel denken we hun ook niet toe. Vrij wat vaster staan we in onze schoenen ten opzichte van SchotenWest-Frisia. Zonder eenige restrictie verwachten we dat beide punten in Schoten zullen blijven. Slechts twee der lagere elftallen spelen Zondag voor de competitie van den Haarlemschen Voet- 6> X 'ÖJ 2e KLASSE A U ~U cd TJ cö cd V) 'u O VEREENIGINGEN. Q) s w cd ui <S> O 1*4 ui O j G S Q Q cc ai uO >S N 1-3 0-5 5-2 2-1 1-0 2-0 0-1 0—1 2—1 3-4 0-0 D. E. C 3—2 6-1 5-1 4-1 2-0 4-1 6-0 0-4 3—1 0-1 1-1 1—2 3-1 3-0 2—1 i. 1-0 2—1 1-0 2—1 1—3 0—0 2—2 1-0 2-2 1-0 2-4 1—0 0-0 6-2 6-1 W. F. C 2-3 1-4 6-3 0-1 1—2 1—1 2—0 3-1 0-0 0-3 2—2 4-2 4-4 Fotografie. Het tweede November-nummer van „Fo cus" brengt vele fraai gedrukte ciiché's naar foto's, bekroond in de maandelijksche prijsvraag. Bijzonder aantrekkelijk zijn de met eer sten prijs bekroonde foto's van Hub. Leuf- kens en Mevrouw Hooyer-Dubois. De redactioneele rubriek „Ons Matglas" bevat een stukje over projectiepsychologie verder een mededeeling over een nieuwe Hollandsche fotoplatenfabriek te Soester- berg. De fabricage van fotografische pla ten is voor ons land een nieuwe industrie en de aandacht van alle amateurs en vak fotografen is gesplitst op dit nieuwe Hol landsche fabrikaat. Over nachtfotografie, een onderwerp, dat in dezen tijd met korte dagen zeer actueel is, schrijft J. G. Staal een artikel, geïllustreerd door twee fraaie nachtfoto's. Van de hand van Ir. G. Goettsch bevat dit nummer een belangwekkende studie over eenige ervaringen met kleurstofverster kers, waarin talrijke practische aanwijzin gen voorkomen. De rubriek „Geïllustreerde Critiek" be vat een drietal aardige foto's, waarbij on der den titel „Kinderen en Zonneschijn" een critisch opbouwende bespreking wordt gegeven. Een volgend artikel behandelt het nut van het silchrotintprocedé voor het maken van reproducties. Dit procédé stelt den amateur in staat zijn opnamen, die nega tief zijn, onmiddellijk in een diapositief om te zetten, dat uitnemend geschikt is voor projectie. We zullen .dus ons wekelijksch overzicht geven, er beginnen met het programma voor de Tweede klasse A te publiceeren: D. E. C.—W. F. C. K. F. C.Alcmaria Victrix. BloemendaalZandvoort. D. W. S.Hollandia. SchotenWest-Frisia. f i T: '***- W. F. C.,dat zich in de laatste weken zoo uit stekend wist te herstellen, gaat een zwaren dag te gemoet. Het is geen peuleschilletje, op bezoek te gaan bij een elftal dat je in je eigen huis met 41 n.rres leerde. Maar wat vrij wat zwaarder weegt is het feit van de ongedachte nederlaag,, die de Kooger buurjongens 'het ongenaakbare D. E. C. wisten toe te brengen. Het staat voor ons dan ook vast, dat W. F. C. op vreeselijke wijze de wraak van de in hun wiek geschoten Amsterdammers zal ondervinden. Het is trouwens zaak voor D. E. C. zich niet te veel vrij heden te veroorloven. Wel bedraagt de voor sprong op 'Hollandia nog 4 punten, maar die zijn bij verder falen gauw versnoept. De Hollandianen gaan zelf op bezoek bij D.W.S. dc staartsterren. In Hoorn verloor dit elftal met 3-0, en het verdere optreden van D.W. S. heeft ons geen perspectieven geopend, thans een gunsti ger resultaat te voorspellen. In Bloemendaal de match van den dag. Toch heeft zij o. i. veel van hare belangrijkheid verlo ren, omdat het toch al zoo verzwakte Zandvoort weer twee van haar beste spelers op non-activi teit moest stellen. Als gevolg van de tijdens den wedstrijd ZandvoortWest-Frisia plaats gegrepen hebbende onregelmatigheden, zijn n.l. de spelers balbond, namelijk het tweede en derde. Voor 'beide staat er veel op 't spel: de reserves toch ontvangen Hillegom, dat, willen Jansen c.s. in the running 'blijven, noodzakelijk geslagen moet wor den. Maar ook de hoop van Bloemendaal, het derde elftal, moet thans toonen of het werkelijk de man nen zijn waarvoor ze gehouden worden. Aan den Schoterweg begint om tien uur de titanenkamp tegen Haarlem8 ja, 't staat er duidelijk: Haarlem 8. En toch zit dit zuigelingen-jan-van-den Berg-elftal de Schreur-van-Kooten-en-en-andere- Enakskinderen-ploeg vlak op de hielen. Schreur, als je de vertelling van David en Goliath vergeten mocht zijn, laat je die dan nog eens verhalen en., doe er je voordeel mee. Eerste Elftal: J. Beijk, C. A. Bakker—J. Yfs, H. Loerakker, H. Beijk, H. de Jong, G Kopjes Nieman, J. Sunter, P'h, Immer, P. Parson, W. Spoor. Tweede Elftal. K. Schoehuijs, G. van Dam, M. Jansen, J. Veldhuis, C. Kluit, H. S. van Lent, J. Cassee, H. van Beem, G. Strik, P Sabelis, M. Strik. Derde Elftal. E. Mooij. G. van Kooten, J. Schreur, J. van Maren, Ant. Cassee, M. van Loon, J. van Outersterp, W. van den Bosch, W. van Zanten, G. van Laar, J. Parson. FOTOKUNSTKALENDER. Uitg. „Fo cus", Bloemendaal, prijs 1.40. Onder de talrijke kalenders voor het nieuwe jaar neemt deze fotokunst.kalen. der een bijzondere plaats in. Het is een weekkalender, die telkens een ander plaatje brengt, gekozen uit het beste wat amateur fotografie ten onzent in het afgeloopen jaar heeft opgeleverd. Op het dekblad treft men aan een reproductie naareen stemming volle winterfoto van J. H. Wagenvoorde, getiteld: „Ver van de bewoonde Wereld". In den kalender bladerend, vindt men verder talrijke uitnemende werkjes gere produceerd, meestal gekozen in verband met het jaargetijde, zoodat ze voor den amateur aanleiding zijn in die richting zijn krachten te beproeven. Op de achterzijde van ieder blaadje vindt men een kort arti keltje over allerlei fotografische onderwer pen, welke stukjes voor den amateur heel j wat „wijsheid" bevatten. De typografische uitvoering van dezen kalender is uitnemend. De ciiché's zijn zorg vuldig op fijn kunstdrukpapier gedrukt, schild en dekblad zijn gedrukt in fijne har monische tinten. Het is inderdaad een 'mooie kalender, niet slechts voor amateur fotografen, doch voor alle natuurvrienden. Het opschrift van het dekblad met name het slot is wat overdreven. 1 December j.l. Op 1 December j.l. is het verdrag van Locarno te Londen geteekend, wij zullen binnenkort op de film het schouwspel de zer plechtige handeling kunnen aanschou wen. Het verdrag van Locarno sluit aan bij de beginselen van den Volkenbond. Het is een wederkeerig waarborg-verdrag tus- schen de zeven mogendheden Duitsch- land, België, Engeland, Frankrijk, Italië, Polen en Tschecho Slowakije. Het Volken bondsverdrag bepaalt, dat om de voorbe reiding mogelijk te maken van een alge meene beperking der bewapening van alle natiën Duitschland zich verbindt om zijn leger op hoogstens 100.000 man te stellen officieren en depots inbegrepen en dat dezen uitsluitend zullen bestemd zijn voor orde-handhaving binnenslands en aan de grenzen. Duitschland heeft te kennen gegeven van dat Contingent dan niets te kunnen afzonderen om deel te nemen aan gemeen schappelijk optreden van den Volkenbond. Daar is nu iets op gevonden. Te Londen hebben genoemde mogendheden nu eene verklaring geteekend, hierop neerkomende dat iedere mogendheid kan volstaan met deel te nemen aan het gemeenschappelijk optreden van den Bond in eene mate vereenigbaar met zijn militairen toestand en zijne geografische ligging. Omdat Duitschland met 70 millioen inwoners 100.000 man op de been mag houden is de Volkenbondsmaatstaf voor Nederland 10.000 man. Voor zulk een Nederlandsche legersterkte heeft de gepensioneerde lui tenant-generaal G.J.W. Koolemans Beijnen gepleit. In de „Democraat" van 27 Novem ber j. 1. motiveert deze oud-militair zijn standpunt dienaangaande tegenover prof. dr. Frangois, die in de Ver. voor Krijgs. wetenschap een ander standpunt innam. De heer Koolemans Beijnen eindigt zijn arti kel aldus: „Sinds het einde van den oor log ben ik overtuigd geweest dat die vrede (de Vrede ingeluid door het verdrag van LocarnoLonden), de echte vrede, komen moest. Enfin, het verdrag van Locarno is te Londen geteekend. Opmerkelijk en ken. schetsend voor den nieuwen geest, was wel het feit, dat de Duitsche afgevaardigden, Luther en Stresemann bij hun aankomst voor White hall door de aldaar verzamelde menigte met een levendig applaus werden ontvangen. Ook de toespraken, door de verschillende vertegenwoordigers uitge. sproken, ademden dien geest. Het tref. fendst waren in dat opzicht de verklaringen der Fransche en Duitsche gedelegeerden. Briand zeide o.m., dat Europa nu één groot gezin wordt, hetgeen mogelijk is gemaakt door het verdrag van Locarno. Ik zie tegen, over mij zitten, aldus Briand, den Duit. schen rijkskanselier en ik ben zeker, dat ik door hierheen te komen, een goed Franschman ben. Doch beiden zijn wij Europeanen en ik hoop, dat Europa weldra één groote volkerenfamilie zal zijn, waar. van geen enkel volk zijn karakter, nationa. liteit, manieren of gewoonten zal verliezen, doch die allen zullen samenwerken aan den vrede op het continent en aan de bescha. ving, de wetenschap en den vooruitgang. Stresemann dankte Briand voor zijn woor. den en gaf te kennen, dat de volken van Europa slechts één keuze hebben, n.l. tus. schen allen ondergaan of gezamenlijk om. hoog streven. Gedragen door de meerder, heid van het Duitsche volk hebben de Duit. sche afgevaardigden hun handteekening onder het verdrag van Locarno gezet. Latere geslachtenzullen hen voor dit vre. deswerk danken. Wij allen zijn bereid, al. dus verklaarde Luther, het laatste wan. trouwen te begraven, om aan het vormen van een gelukkiger wereldbeeld mede te werken. Wat den Engelschen binnenlandschen politieken toestand aangaat, kan nog mei. ding worden gemaakt van een scherpen aanval van Mac Donald op de regeering naar aanleiding van de veroordeeling der twaalf communisten. En hij diende in het Lagerhuis een motie in, waarin hij deze veroordeeling een schending noemde van de traditioneele Britsche rechten betref, fende de vrijheid van het woord. De motie werd verworpen. Briand is er in geslaagd, een Ministerie samen te stellen. Daarvan noemen wij: Briand, Premier en Buitenlandsche zaken, Chautemps, Binnenlandsche Zaken, Lou. cheur Financiën en Painlevé Oorlog. Alle belangrijke posten zijn door cartellisten bezet. De oriënteering van het nieuwe Mi. nisterie moet in verband met de samen, stelling der Kamers naar links zijn. De portefeuille, die het buitenland het meest interesseert, n.l. die van financiën, is aan Loucheur toevertrouwd, wiens saneerings ontwerp in veel opzichten met dat van de Socialisten overeenkwam. Naar verluidt zal Loucheur geen consolidatie der schat, kist ons voorstellen, doch nieuwe belastin. gen, die per jaar 5 milliard opbrengen, tot aflossing van de bons. Ook zou Berengei' weer naar Amerika gezonden worden, om de onderhandelingen over de schulden, regeling te hervatten. Het blijft nog tob. ben, maar het rijke Frankrijk met zijne werkzame en spaarzame bevolking (hierbij denke men nu eens niet aan 't Parijs der vreemdelingen) zou er ongetwijfeld spoe. dig bovenop komen wanneer het inwendig en uitwendig eenige jaren van arbeidzame rust kon genieten. Met ontruiming van de Keulsche zone is j.l. Maandag een begin gemaakt. Dus nog een etmaal vóór de onderteekening van het verdrag van Locarno, een tactvolle beleefd, heid van de Engelschen. Het Duitsche Ministerie zal aftreden, zoodra Luther en Stresemann uit Londen zullen zijn teruggekeerd. De besprekingen over de vorming van een nieuw kabinet zijn inmiddels begonnen. Centrum en De. mocraten zijn voorstanders van de vorming van een groote coalitie. De Duitsche Volks, partij is voor een coalitie van het midden, onder Luther. De Sociaal-Democraten zijn tegen de groote coalitie. Maar zij weigeren eveneens steun aan een coalitie uit de mid. denpartijen, als deze niet een zeker econo. misch program onderschrijven. Dit pro. gram zou volgens de Soc. Dem. in de eerste plaats moeten behelzen, dat aanzienlijke bedragen voor werkloozensteun en verhoo. ging van loonen en salarissen worden uit. getrokken. OVER ONZE Koffij, Koffij, Koffij Koffij Koffij Koffij Koffij Koffij Koffij Koffij Koffij Koffie Koffij Koffij Koffij Koffij Koffij Koffij zuster van c koffij geldt is een eêle maakt geen maakt een r lokt gezelscl warmt en k reinigt, kof: maakt den c is voor zieke wakers nood zuivert maa maakt ons i maakt ons '1 smaakt op drinkt men drinkt men ongepegelt Aldus zong een paar e zekere dichter Jonke koffie. Het gebruik van dezi nog ver van algemeen. P 17de en der 18de eeuw g'ang te vinden en wei aan de ontbijttafel door In dien tijd kookte mei tinde blikken of b dronk ze zoo heet als m dragen kon. Ze werd m zoet gemaakt, ook wel j. len of kaneel. Om aan d thesaurier-generaal Hop koffie wilde gebruike warm water te doen te Haagsche hopjes verva In 't algemeen wen koffie zeer aangeprezei neesheeren. Dr. Bontek uitstekend geneesmidc buik, keelgezwellen, koli gal, slechten adem, roo Blankaert, die zelf per pen vol gebruikte,hield zondste aller dranken, ook veelal voor aan zijn gemeen oordeel en raad luidde„Drinkt koffii geen ziekte van te wacl luchtig verstand en dc menten vaardig wezen. buiten bederving en ui scheurbuik. In 't kort, z: die geen drank tot nog zoo veel bekend is, heeft kracht in om onze ge houden als ik met mijn Met het grootste ent nieuwe drank dus ontv zamerhand, in 't midd kwamen ook de tegensl derlandsche Spectator 5 waarlijk een zaak van onze landgenooten ee wordt gebracht, hoezeei langzaam en op tijd w zwakt, bederft en vernie verderfelijk koffie- en jaarlijks velen ter aard groot gedeelte van o moedertjes brengen krachtelooze scheppels zij haar gestel reeds vr hebben door het ordii meer die verderfelijke hand krijgt, hoe oni Onze voorgaande eeuw vaderland sterker me als de tegenwoordige, e tuigd te zijn, beschouw muntende en veelvuld onze voorvaderen, zoo zalen der Hollandsche si senteeren. Wat ziet gij ruggen en wat hebbe kleur ligt er op die boll armen en beenen gespi lessen bij onze hede persen waar van daar door het misbruik van en thee." Dit oordeel was niet overdreven als de meer koffie een middel tege dekten. Men heeft niet alle voor- en nadeelen, aa koffie verbonden, maai sprong. Zeer waarschi het vaderland van de b Arabië het land, waar als genotmiddel is geb tersche landen leven c verscheidene sagen ove koffie. Eens ontdekte een 1 zijn groote verbazing, een nacht niet als gewi maar den geheelen nac pelde. Hij vertelde zij] paar monniken van ee Deze schreven de oc voedsel. Op de plaats graasd had, vonden zij de dieren gegeten hadc te zien was. De monnik vruchten van den struil klooster koken. Zij dr en werden daarop heel ten den nacht slapeloo tijd gaf men aan de mo waken moesten, van di

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 2