TWEEDE BLAD Het Bloemendaalscb Weekblad raadsverslag nabetrachting laatste berichten recht burgerlijke stand No. 49. ZATERDAG 12 DECEMBER 1925. VAN DONDERDAG 10 DECEMBER 1925 Aanwezig alle leden behalve de H.H. Hogenbirk, Lilden, Mollerus en de Visser, althans bij den aan vang. Voorzitter: de Burgemeester. De Voorzitter opent de vergadering te 2.10 uur nam. en verzoekt den Secretaris de beide nieuwe leden (Jhr. Mollerus en Kolonel De Visser) binnen te leiden. Binnengetreden nemen de heeren plaats voor de tafel van Burgemeester en Wethouders, de Voorzitter staat op en leest hun den eed van zui vering voor, welke om tot den eed van trouw te worden toegelaten eerst moet worden afgelegd en aldus luidt: „Ik zweer, dat ik, om tot lid van den Raad te worden benoemd, directelijk of indirect— lijk aan geen persoon, onder wat naam of voor wendsel ook, eenige giften of gaven beloofd f gegeven heb. Ik zweer, dat ik om iets hoegenaamd in deze betrekking te doen of te laten, van niemand hoegenaamd eenige belofte of geschenken aan nemen zal, directelijk of indirectelijk". Eerst de heer De Visser luide, staande links, tegenover den heer Laan, daarna Jhr. Mollerus, zachter, staande rechts tegenover den heer Van Nederhas- selt, beiden tot den burgemeester gericht, zeggen: Zoo waarlijk helpe mij God almachtig. De Voorzitter leest daarop de eed van trouw voor, aldus luidende: „Ik zweer trouw aan de Grondwet en aan de wetten des Rijks, en dat i'k de belangen der gemeente Bloemendaal met al mijn vermogen zal voorstaan en bevorderen". Ook hierop antwoorden beide heeren, onder het opsteken der beide „voorste" vingers van de rech terhand: Zoo waarlijk helpe mij God almachtig. De Voorzitter wenscht de twee nieuwe leden geluk en spreekt den wensch uit, dat zij slechts zullen medewerken aan het tot stand komen van besluiten die de belangen der gemeente bevor deren. Hierna maken de heeren kennis met hunne me deleden, en gaan zitten, de heer De Visser op de plaats van den heer Otto, de heer Mollerus op die van den heer Blankevoort, Aldus is het eerste punt der agenda afgehan deld en de Raad weer voltallig. Het tweede punt 'is de benoeming van een schoolarts voor de R. K. lagere school te Bloe mendaal (St. Theresia-school). Voorzitter: Ik geloof, dat er een aangewezen persoon is in den vorm van den heer Bos. Er zal worden gestemd met gesloten briefjes. Kremer: Hoeveel klassen zijn er? Voorzitter; Vier. Bij opening der stembriefjes blijkt, dat de heer Bos met algemeene stemmen (13) is benoemd. Punt 3 is benoeming van een lid der Commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs. Aanbe volen zijn door B. en W. de heeren P. J. C. Met- tau (aftr.) en Jhr. Mr. E. H. E. Teding van Berk hout. De voorzitter spreekt den naam van den heer Mettau op 2,'n Hollandsch uit, wordt daarover door den heer Kremer gemoedelijk „terecht" gewezen en zegt daarna volgzaam Mettoo. De in ieder geval bedoelde wordt met algemeene stemmen gekozen. Vlot gaat ook punt 4 der agenda: benoeming van twee leden der Commissie van toezicht op het lager onderwijs, één in de vacature Romeijn (niet herkiesbaar) uit de groep ouders van leerlingen der openbare lagere scholen en één in de vacature H. van der Werff (herkiesbaar) uit de groep onder wijzers aan de bizondere scholen. De aanbevelingen van B. en W. luidden: B, Doorn en P.Prins Dzn. voor de eerste, H. van der Werff en H, Zieren voor de tweede verkiezing. Schulz; Mijnheer de voorzitter, de aftredende heer Romeijn was uit het noordelijk deel der ge meente, als er dus geen bizondere reden is om den heer Doorn te kiezen, zou ik den heer Prins wil len aanbevelen, die ook uit het noordelijk deel der gemeente is. Voorzitter: Er is geen bizondere reden, de aan beveling is alp'habetisch gesteld. Wethouder Van Nederhasselt: Deze aanbeveling is aldus opgemaakt op advies van den heer Tinholt. In de eerste vacature wordt met algemeene stemmen gekozen de heer Prins. (Stemmen: daar beleef je plezier van, nu weten we tenminste dat er n prins in 't noorden woont enz.) In de tweede vacature gaat de benoeming van den heer Van der Werff met algemeene stemmen, van een leien dakje (Van de perstafel in de noord oosthoek: hoera). Als punt 5 komt in behandeling de wijziging en het opnieuw vaststellen van de Verordening op het gasbedrijf. Voorzitter: Gedeputeerde Staten wenschen, flat de afschrijvingen niet lager zijn dan de aflossingen (op de door de Gemeente voor dit bedrijf aange gane leeningen). Zonder beraadslaging wordt het voorstel van B. en W. goedgekeurd. Punt 6, voorstel van B. en W, om van J, J. Lansdorp met ingang van 1 Januari as. voor 250 per jaar den zolder van perceel Bloemendaalsche- weg no. 8 te huren als een doelmatige bergplaats voor het brandweermateriaal. Zonder beraadslaging goedgekeurd. Stem: We rijn om half drie thuis! Bij punt 7 voorstel van B, en W. tot verhuur van een terrein langs den Zeeweg aan de firma J. Back. huys Zonen vraagt de heer Prinsenberg het woord: Bij 'n vorige gelegenheid heb ik mijnheer de Voorzitter zooals U zich zult herinneren niet willen medewerken om die foeileelijke bak aan het einde van den Zeeweg daar te houden, het 's n ontsiering van dat prachtige punt; omdat 't nu maar voor 1 jaar is, zal ik niet tegenstemmen, maar ik hoop dat hij zoo spoedig mogelijk ver dwijnt. Voorzitter: Kunnen de overige leden zich met 't voorstel vereenigen? (Geen geluid). Goedgekeurd. Punt 8. Wijziging der bouwverordening, waardoor vervallen de bepalingen van art. 28 sub c, d, e, en f, waadbij de eigenaar van een huis met rieten dak verplicht werd buiten aan het huis 'n kastje voor gemeentelijk brandbluschmateriaal te hebben. Goedgekeurd. Eveneens zonder discussie worden achtereen volgens vastgesteld de uitbreidingsplannen ter weerszijden van den Zijlweg en op Rijnegom, ter wijl wordt goedgekeurd, dat B. en W, met „De Binnenlandsche" een overeenkomst sluiten krach tens welke de gemeente onderhoudsplichtige wordt van de boomen langs Waldeck Pyrmontlaan, Oranje Nassaulaan en PrinsHendriklaan. Punt 9 vaststelling van een aanvullend kohier Hondenbelasting 1925 (tezamen 1391.15 in be dragen van 3.75 tot 15. Zonder beraadslaging goedgekeurd. Komt aan de orde het laatste punt (10) der of- ficieele agenda: Ingekomen stukken. a. Allereerst een ingekomen mededeeling van B. en W. dat zij het Binnenpad niet voor rijwiel- verkeer willen afsluiten, daar het den Bloemen- daalschen weg ontlast. De heer De Waal Malefijt wil dan 't bordje van verboden daar te rijden weggenomen hebben. De Roo van Alderwerlt: 't is geen voetpad. Wethouder Laan: 't Is wel degelijk een voetpad: 't bordje moet weg. Goedgekeurd. b. De kring Haarlem van den algemeenen bond van politiepersoneel in Nederland had gevraagd om den bezitters van een gewoon politiediploma jaar lijks 50 extra te geven. B. en W. stellen voor hierop afwijzend te beschikken, in overeenstemming met een oud advies der raadscommissie voor een nieuwe salarisregeling van het gemeente-personeel, en de meerderheid der commissie van georgani seerd overleg inzake 't politiepersoneel. Van Kessel: Mijnheer de Voorzitter, in ons heele personeel zijn er maar 2, zij hebben 16 en 18 jaren dienst, die geen aanteekening hebben in hun di ploma, er zijn er die 't wel hebben, wier strafr - gister niet zoo schoon is; ik vind 't schrijnend als deze twee met minder salaris naar huis gaan; de examens zijn zeer verscherpt, op hun leeftijd wordt 't wat moeilijk daar aan nog te voldoen; maar ik zou willen vastgesteld zien, dat voor nieuw aan te stellen personeel de eisch van 't bezitten van een diploma met aanteekening zou gelden en dat allen het volle salaris van ƒ2400 ontvangen. Schulz. Ik voel niet voor het verzoek van den kring Haarlem, en ga ik zoover met B. en W. mee. De maatstaf om voor bijzondere diploma's verhoo ging van salaris te geven is m. i. onjuist; het klasse, stelsel moet weg, noem desnoods allen le klas, of alleen agenten van politie. Kremer: Ik gevoel ook niets voor het klassen- stelsel. Een agent van politie is een agent van po litie, 'n goeie of een kwaje; in Haarlem Voorzitter: In Haarlem heeft men 'n zeer sterk klassenstelsel. Kremer: Neen alleen de onderscheiding in hoofd agenten en gewone agenten. Voorzitter:: Laat ons dit liever de volgende week behandelen bij de begrooting. Van Kessel: Neen, 't is nu net 'n gemoedelijke middag er voor. Mijn bedoeling is ook 't klassestel sel af te schaffen, maar benoemt dan voortaan al leen, die 't diploma met aanteekening hebben. De Roo van Alderwerelt. Dat is 'n verkapte sa- larisveriiooging. Van Kessel. Neen, 't is openlijk. De twee agenten toonen liefhebberij. Weth. Van Nederhasselt:: Ik vind het onbillijk tegenover de anderen; wij maken de praktische vrucht van hun werk weer weg. De commissie van overleg wilde wat B. en W. nu voorstellen; 't is niet gewenscht daarvan af te wijken. Van Kessel: Als we onbillijk geweest zijn, is dat destijds geschiedt: vergeet U niet de agent in Vo gelenzang heeft niets. (Stemmen: dat is wat an ders, dat is 'n andere buurt). Schulz: Als de heer Van Nederhasselt in de commissie van overleg de vraag had gebracht 't klassestelsel af te schaffen, zouden zij daar unaniem voor zijn geweest. Het tegenwoordig stelsel is 'n soort compromis geweest, in de ver wachting, dat 't op opheffing van 't klassenstel sel zou uitloopen. Ik ga mee met B. en W. èn met de heer Van Kessel nu hij zijn voorstel beeft toegelicht; de andere agenten zullen 't niet als h onbillijkheid gevoelen. Nuyens: Mijnheer de Voorzitter, in de commissie van overleg heb ik geveold, dat de 2 agenten, waarover gesproken door hunne prestaties gedu rende 't groot aantal dienstjaren eigenlijk gelijk moeten staan met de anderen. Wat 't voorstel van den heer Van Kessel betreft, dat kan ik niet overzien. Maar er is nog een andere weg mogelijk. Het diploma is 'n zware eisch; de aanteekening 'n buitengewoon zware, laat men 100.verhooging geven voor 10 jaren trouwen dienst. De heer Nuyens maakt hier echter geen voorstel van. Het voorstel van B. en W. wordt nu aangeno men, dat van den heer Van Kessel verwezen naar de commissie van overleg. Van Ged. Staten is bericht ingekomen, dat zij de jaarwedden van burgemeester en secretaris h.i. iets verhoogd moeten worden in verband met de toename der bevolking, op 1 Januari 1918: 9306; op 1 Januari 1925: 12589; het burgemeesterssala ris komt dan tusschen 4500 en 5500; het sala ris van den secretaris tusschen 4000 en 5000. Ged. Staten vragen advies vóór 20 December. B. en W. geven in overweging te berichten, dat men zich met 't denkbeeld van Ged. Staten kan vereenigen. De Voorzitter wil met den secretaris de verga dering verlaten, omdat bij salarisbehandeling de functie niet geheel te scheiden is van de personen. Schulz: Mijnheer de Voorzitter, de vraag is eerst of ook niet 't salaris der wethouders te laag is.' Er zijn meerdere werkzaamheden dan vroeger, maar dat geldt ook voor hen. Ik stel voor dit aan Ged. Staten er bij te schrijven, bij de begrooting zal de finantieeele commissie dit ook wel aanvoeren. Op voorstel van den heer Prinsenberg wordt in plaats van den heer Blarfkevoort de heer Luden aangewezen om met den heer Bornwater en hem vóór de behandeling der begrooting in commissie Ged. Staten te bezoeken om over verhooging van het Wethouderssalaris te spreken. Het voorstel zelf wordt verder stilzwijgend naar de begrooting verwezen. Bij de nagekomen stukken is de mededeeling van den kring Haarlem van den politiebond dat het verzoek om verhooging der rijwieltoelage tot 75.per jaar (nu 60.om tactische rede nen zooals in de stukken staat, wordt ingetrokken. De Raad heeft al bet bovenstaande werk in pre cies 40 minuten en toch met aandacht en nauw keurigheid verricht. De Voorzitter constateert dat het 10 minuten vóór drieën is, bij vraagt of de Raad de dispensa- tie's op de bouwverordening nog wil behandelen. Weth. Laan: stuk voor stuk nagaan of 't kan. Voorzitter: Vindt de Raad 't goed? (stemmen: Ja). De commissie (van publieke werken) heeft 't onderzocht, we gaan dus niet over ijs van één nacht. Voorzitter belt. De bode treedt binnen. Voorzitter. Wil je de thee brengen? Laan: 'n Beetje gauw, kerel! En onder het genot van den geurigen drank, opgediend in de keurige koppen van hotel Oud-Roosendaal terwijl de secre. taris binnen den hoefijzervormigen tafel bij de leden rondgaat om hun de situatieteekeningen te laten zien, besluit de Raad het volgende: Goedgekeurd i.z. Architect J. Roosdorp de bouw van 4 dubbele villa's aan de Oosterlaan. Idem i. z. Mevr. BoomKruseman Aretz een garage aan den Hoogen Duin en Daalschen weg. Idem i.z. Mej. J. G. Fontein, de aanbouw van een spoelruimte met verwarmingskelder aan haar per ceel Pentislaan. Idem. i. z. de N. V. Bouw- en Exploitatie Maat schappij „Bandoeng", de bouw van 9 dubbele villa's, afwijking voor 'n paar garage's. Idem. i. z. Architecten C. J. van Tilborg en A. J. Thieman, het aanbrengen eener serre aan perceel Orchideënlaan, Afwijzend i. z. de verkaveling van zijn terrein door den heer M. J. Doemen. Een nieuw plan wordt verwacht. Alles overeenkomstig 't prae-advies van B. en W. Aangehouden werden de zaken Van Schaik (huisjes aan de Delft) en Jansma en Agricola (5 woonhuizen op terrein voor 4 geschikt) Stem men: hij heeft 't al teruggenomen, hij probeert 't maar. Nu komt de Rondvraag. De heer Van Kessel is de tolk van de dankbaar heid der bewoners van de Rampenlaan en Tuin dorp voor het opknappen van den weg, nu moet er echter nog een kolk komen, willen de bewoners met nat weer den weg kunnen bereiken. Er zal in worden voorzien. De heer Kremer vraagt hoe staat 't nu eigenlijk met de tram aan den Zijlweg; de toestand is met gladheid nog veel gevaarlijker. Weth. Laan. De toestand is werkelijk gevaar lijk; maar er is met de tram niets te beginnen. Zoo ook met de bestrating; in de concessie staat, dat de tram de bestrating 'bezijden de rails in een goe den toestand moet houden ten genoegen van B. en W. Maar of er geen geld is? Trouwens de Zijlweg is 'n puzzle. Hij is niet goed aangelegd, te laag, wij vroegen de tram langs de rails twee rijen keien te leggen, maar 't zijn klinkers en halve klinkers. De tram vindt 't te duur. 'Het is voor B. en W. moeilijk dit te forceeren, 't kon wel eens zijn dat intrekking der concessie de tram aangenaam was. Nu is er 'n request ingekomen van den heer Bornwater en anderen, maar onze goede dokter houdt geen rekening met de financiën, wat hij wil moet 50.000 kosten. Het riool in den Zijlweg ligt 60 duim onder 't waterpeil, er moeten dus 2 riolen komen, aan elke kant van den weg een; de waterleiding moet verlegd, de electrische licht- kabel moet vernieuwd worden en dan kunnen wij de oude voor de balanswaarde overnemen; en als alles dan netjes in orde is komt Haarlem mis schien en pakt 't zaakje in. Als de tram niet mee wil werken, weet ik 't niet. Maar de klachten wor den erg overdreven; bij den heer Bornwater ligt de weg goed, dat hij eigenlijk voor schandaal ligt vind ik niet. Intusschen wordt aan nieuwe plannen gewerkt. Kremer: Ik ben dankbaar voor het antwoord, aar niet tevreden, 't Is geen menschenleven waard. (Spr. doelt hier op de halte bij 't Raadhuis). Laat men verder de zaak zelf in orde maken en di tram de rekening prvsenteeren; ik zou wel eens willen zien, dat de concessie werd opgezrgd, des noods moet de gemeente 't betalen, desnoods 1000.— Weth. Laan: 1000.is niets; maar de heer De Jong zal in ieder geval zorgen, dat de gaten wor den opgehaald. Bornwater: Ik 'ben in 't geval betrokken en moet zeggen, dat ik wel degelijk weet, dat 't veel geld zal kosten; ik had een 30 a 40.000 gedacht, laat 't 50 zijn; maar ik vind het ongepermitteerd dat een hoofdweg van de gemeente in dezen toestand verkeert. We hebben 'n reserve van 670.000, dan blijft er altijd nog 'n 620.000 over. Prinsenberg. Zijn de concessie-voorwaarden nog wel van kracht? Er rees destijds twijfel, om dat de Minister de lijn onder de locaalspoorwegen bracht. B. en W. zouden dat onderzoeken. Voorzitter. Het is in handen gesteld van Mr. Van Styrum. Bij de begrooting zal het antwoord er wel wezen. De heer De Waal Malefijt vestigt de aandacht op de duisternis van den Bovenweg bij het huis van den heer De Vries, een lantaarn, die tevens de Elswoutlaan verlicht is noodig Weth. Van Nederhasselt: 't Zou kunnen bij den wegwijzer. Weth. Laan. 't Idee is om meteen den Bovenweg te verbreeden; de familie Van der Vliet wilde des tijds wel meewerken. Er zal aan gewerkt worden Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter te ongeveer half vier de vergadering. Wanneer de eerste vergadering met de nieuwe leden een toonbeeld is van wat ons college in zijne tegenwoordige samenstel, ling ons zal geven, kunnen we korte, snelle en gemoedelijke vergaderingen verwach. ten. Eigenlijk was dit de eerste openbare vergadering na de nieuwe bedeeling, waar. in alles vooraf in raadscommissiën wordt voorbereid zoodat de gemoederen alreeds ontlast zijn, en het verstand alreeds ge. scherpt is, alvorens wordt beraadslaagd ten aanhoore van iedereen. De vraag van den heer Kremer naar het aantal klassen der St. Theresia-school hield verband met de vergoeding die de school, arts per klasse ontvangt, groot 25. per jaar. Het is een duidelijk uitvloeisel van het beginsel, dat ook het bijzonder onder, wijs rijkszaak is geworden, dat de school, artsen van gemeentewege bezoldigd wor. den al worden zij voor de bijzondere scho. len alleen aangesteld als de besturen dier scholen dit verzoeken. De heer Prinsenberg deed een goed werk door te wijzen op de buitengewone ontsie. ring, waaronder de Zeeweg lijdt door de bergplaats voor auto's die de fa. Back. huis Zn. daar op het van de gemeente gehuurde terrein heeft geplaatst; mis. schien weet de firma er zelf iets op te vinden om aan het bezwaar van den heer Prinsenberg tegemoet te komen, anders vreezen wij, dat zij een volgend maal niet zulk een coulante medewerking van Raad en Dag. Bestuur zal ondervinden. De eigenaren van rieten daken kunnen zich binnenkort ontslagen rekenen van zorg voor het brandblusch.materiaal in de hokjes naast hun huizen; de invoering der nieuwe brandweerregeling maakt dat ma. teriaal overbodig en bespaart de gemeente het onderhoud van 50 M. slang per woning bij 48 met riet gedekte huizen. Het Dag. Bestuur heeft bij de stukken aan den Raad medegedeeld, dat nu in overweging kan worden genomen in hoeverre 't aanbeve. lenswaardig (en misschien billijk) is het materiaal dat de particulieren zich zelf hebben moeten aanschaffen van dezen over te nemen. Wij wijzen onze lezers in dit verband op het nut van onze courant. Ook deze zaak is in eene raadscomissie die natuurlijk niet in het openbaar verga, dert, behandeld, doch onze verslaggever gaat voor elke raadsvergadering de stuk, ken zelf inzien, waardoor wij in staat zijn de belanghebbenden op zaken als deze te wijzen. Laat dus ieder zijne vrienden of kennissen die hier komen wonen overtui. gen dat de geregelde lezing van ons blad voor ieder inwoner voordeelig is. De Burgemeester heeft, gelukkig, in het debat over de politiezaken zich niet als zoovele Burgemeesters in ons land in een groote mate van gezagsijver plegen te doen, op het standpunt geplaatst, dat hij alleen over die zaken te beslissen heeft, be. houdens dan het recht van den Raad om de koorden der beurs te houden. Algemeen (Italië, Rusland, Spanje, Turkije en ande, re miserabel geregeerde landen mag men uitzonderen) immers dringt meer het be. sef door, dat de politie er is ten dienste en niet ter onderdrukking der burgerij. Waar, zooals in onze gemeente, de verhou. ding tusschen het politiepersoneel en het publiek normaal is, stelt het publiek ook belang in het lot der politiemannen, die, als 't goed gaat, de vrienden der burgerij zijn. Moge dat zoo blijven! De door den heer Van Schaik gewensch. te bouw van eenige huizen te Overveen aan de Delft.bij het spoorwegviaduct in de lijn HaarlemZandvoort had zeer de aandacht van den Raad. Destijds moet aan den heer Abr. Meijer te Haarlem ver. gunning tot bouwen in dezen trant aldaar geweigerd zijn. Een goede oplossing zal daar een goede architectuur en een goed beleid eischen, want het terrein is voor een productieve bebouwing niet erg ge. schikt. Met genoegen hoorden wij de heeren Van Kessel en De Waal Malefijt voor het belang van hunne parochie (Overveen) bij droge en goed verlichte wegen opkomen. Deze houding steekt gunstig af bij die der raadsleden uit de wijk Bloemendaal, die zich nog nimmer warm maakten over den meer dan ergelijken toestand op de Zomerzorgerlaan bij den Duinwijckweg en op dien weg zelf waar het 's winters en 's zomers een plassen en ploeteren is om thuis te komen, en waar het gemis aan licht op den hoek dier beide wegen den toestand zelfs gevaarlijk maakt, hetgeen trouwens meermalen gebleken is. Het heet daar dan ook in de wandeling: het end van het Christendom. De heer Schulz zagen wij er ook nimmer, het is daarom mischien een geschikt geval voor onze nieuwe raadsleden om mee te debuteeren; anders noodigen wij bij voorbaat de hee. ren Van Kessel en De Waal Malefijt uit om zich in missie naar die buurt te bege. ven om ook daar droogheid en licht te brengen. In 't voorbijgaan zou meteen de Zomerzorgerlaan tot 't Huis te Bloemen, daal geinspecteerd kunnen worden. Deze komt dan zeker nog veel hooger op de lijst van noodzakelijke verbeteringen te staan dan de Zijlweg. In vergelijking met de zooeven ge. noemde, met kleine middelen te verhelpen misstanden, achten wij met den wethou. der Laan de klachten over den slechten toestand van den Zijlweg werkelijk over. dreven. De trambaan zelf lijkt zoo op het oog vlak en op zijn eigen niveau, dat kan ook moeilijk anders, en dat de steenen naast de rails inzakken vindt natuurlijk zijn oorzaak niet in de eerste plaats in het rijden der trams, die de straat niet raken, noch in de honderd.en.één auto's met luchtbanden, die dagelijks daarvoor heen glijden, maar in de vrachtauto's van duizenden kilo's met houtharde in de be- strating dringende banden, waarvan een rit van één paar minuten, niet het minst bij nat en vriezend weer, vernielt, waar. over tram en gemeentebestuur maanden hebben onderhandeld en waaraan de stra. tenmakers dagen hebben gewerkt. Na. tuurlijk, zoolang de Zijlweg niet is een bitumenweg, wordt het toch niks, gelijk de volksmond zegt, maar alleen in dien zin, dat de toestand niet ideaal te noemen is. Dat de tram niet ingegaan is op het voorstel van wethouder Laan om ter weerszijden der rails keien te leggen, gaf ons, terugkeerende van de raadsvergade. ring, aanleiding eens te zien, hoe dat ge. steld is op het Haarlemsche gedeelte van den Zijlweg en zie, daar was alles kei, maar met de noodige gaten en dieptespo. ren langs de spoorstaven. Het spook der annexatie door den heer Laan hierbij weder opgeroepen kan ons geen vrees aanjagen; het is zooiets als een slappe dweil aan een touwtje han. gend en waarachter eenige Haarlemmers staan te blazen, zoodat het zaakje wat heen en weer gaat, maar 't komt niet van zijn plaats. Wat de wegen betreft, beware ons de hemel voor annexatie hoe gering ook! De Kleverlaan, in de 17e eeuw uit den faillieten boedel van Hendrik van Bre. derode door Haarlem gekocht „met de gabelle en de halve sloot ter weerszijde", ligt daar nu zonder tol en zonder sloot, zonder rijwielpad, te smal en te ellendig bestraat om ons elders naar iets hoe ge. ring ook in dezen trant te doen verlangen. Mocht er ooit iets komen van eene uit. breiding van Haarlem over ons gebied, hoe gering ook, zonder schadeloosstelling in geld dan mag de regeering daartegenover wel bepalen dat alle burgerrechterlijk eigendom dat Haarlem in onze gemeente heeft, kosteloos aan deze overgaat. Dat de N.Z.H. Tramweg Mij, een doch. ter.maatschappij der Holl. IJzeren Spoor, weg Maatschappij naar men zegt, niet coulant is in zake de Overveensche baan zal wel^ verband houden met de opbrengst daarvan; maar waarom komt zij niet te. gemoet aan het verzoek om bij de halte Raadhuis steeds aan de trottoirzijde te mogen in. en uitstappen; De heer Kre. mer heeft nu tweemaal dringend op het gevaar gewezen; de verantwoordelijkheid voor het eerste ongeluk dat staat te ge. beuren komt nu, naar leekenmaatstaf, mo. reel voor de leden van het trambestuur, in hoogsten aanleg misschien voor den heer Kalff! Met den nieuwsten uitleg die de Hooge Raad aan art. 1401 van het Bur. gerlijk Wetboek geeft, zou die moreele aansprakelijkheid echter nog wel eens van eene andere kunnen vergezeld gaan. Dat een zoo kordaat man als de heer Laan 't nu maar tegen de tram opgeeft, valt niet aan te nemen, trouwens met kordaatheid en goede adviseurs valt in de wereld heel wat te bereiken. Was het gemeentebestuur al eens op audiëntie bij den heer Van der Vegt? BLOEMENDAAL OPENBARE VERGADERING van den Raad der Gemeente Bloemendaal, te houden op Donderdag 17 December 1925, des voormiddags 10 uur, zoo noodig voort te zetten op Vrijdag 18 December 1925, op het Raadhuis te Overveen: 1. Agenda: Ontheffing bepalingen der Bouwverorde ning. Verzoek van J. G. van Schaik voor bouw van drie huizen aan de Julianalaan op Sectie A. no. 6997. Burgemeester en Wethouders stellen voor, het verzoek in te willigen. Behandeling der Gemeentebegrooting c. a. dienst 1926. (Tusschen 1 en 2 uur is gelegenheid voor gebruik van het noenmaal, van gemeentewege te verschaf fen.) 2. De lijst van den uitslag der verloting ten bate van het Centraal Neutraal Ziekenhuis ligt er inzage bij den heer P. Tideman Jr., Duinwijckweg 3, alhier. HAARLEM. De plechtige opening van het Ghristelijk Lyceum aan de Emmakade te Haarlem zal 17 Dec. a.s. te 2.30 uur plaats vinden. 'Het nieuwe wetboek van Strafverordening, krachtens 't welk o.a. de raadsman reeds bij het vooronderzoek wordt toegelaten, zal 1 Januari a.s. in werking treden. BEVALLEN: C. Helderman-de Koster, d. F. M. Weijers-van Marwijk, z. E, M. Evers- Roes, d. G. de Vries-Brossois, d. M. J. Uitendaal-Daans, d. OVERLEDEN: M. E. Beelen, 80 jaar L. Klomp, 60 jaar.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 5