NABETRACHTING PLAATSELIJK NIEUWS BLOEMENDAAL KALENDERS ONDERWIJS VOOR DE HUISVROUW INGEZONDEN STUKKEN ONZE PRIJSVRAAG ONZE KUNSTBIJLAGE BURGERLIJKE STkm KERKAGENDA BLOEMENDAAL AERDENH0UT. SANTPOORT HAARLEM. TEEKEN-WEDSTRIJD overzichtelijk, kan die nog niet eens omgewerkt worden? Met de huurkoop toestellen vraagt spr. zich al of 't wel goed is het aankoopsysteem van deze toestellen aan te bevelen? In dit systeem schuilt een groot moreel gevaar; een zekere cate gorie menschen wordt geprikkeld te koopen boven hun kracht. Wie draagt de strop van de waarde vermindering van het toestel, en hoe krijgt men de achterstallige termijnen binnen? 'De heer De Roo van Alderwerelt antwoordt: Huur van toestellen komt hier eigenlijk niet voor. Wat de andere vragen betreft als de heer Mollerus onze Gascommissie vooraf van zijn vragen kennis had gegevenl hadden wij hem kunnen antwoorden. Volgens de heer Schulz is het afzonderlijk gas bedrijf nog te kort geleden ingericht, om er nu reeds een behoorlijk overzicht van te hebben Zoo had spr. ook bij de begrooting, een overzich telijke winst- -en verliesrekening van het water leidingbedrijf en balans gewenscht. Hij dringt daarop aan voor het vervolg. De heer Van Kessel legt er den nadruk op, dat de overheid zich houden moet buiten het huurkoop- systeem van deze toestellen, en dat dit ook geble ken is de geest van den Bloemendaalschen Raad te zijn. De heer Hogenbirk zet uiteen dat in October van dit jaar een verlaging van den prijs van het gas van Haarlem is verkregen van 16.13 op 13.10 cent per M3. Den heer Schulz antwoordt spr. dat een jaarbalans enz. niet vóór Mei van het volgend jaar kan worden gegeven. De Roo van Alderwerelt: De winst die wij ma ken op het water vinden wij niet zoozeer in den prijs van het water, maar in de kosten van aan sluitingen e.d., die sterk verband houden met de uitbreiding der gemeente. De heer Van Kessel dringt er op aan, dat bij het werken van het gasbedrijf, de metercontrole zoo ge schiedt, dat ieder weet waarom hij betaalt en de gemeente wat ieder betaald heeft. De aanwezige leden der gascommissie verklaren dat dit ook in de bedoeling ligt De geheele begrooting wordt nu met algemeene stemmen aangenomen. De heer Luden vraagt het woord: Mijnheer de Burgemeester, het is voor U en de beide Wethou ders een groote voldoening, dat deze begrooting nu is afgehandeld en goedgekeurd. Wij danken U voor al Uw werk en wenschen U ingenomenheid met Uw arbeid bij het ten uitvoer leggen dezer begroo ting. ((Applaus). De Burgemeester wenscht de heeren een aange name overgang van het oude in het nieuwe jaar en de Raad gaat na geduchten arbeid opgewekt uit een. RECTIFICATIE. In ons'vorig raadsverslag heeft de zetter, niette genstaande onze uitdrukkelijke correctie laten staan: Maar een beetje gauw, (volgt een woord dat voorkomt in uitdrukkingen als: een goeie kerel, een stevige kerel, een kerel als 'n boom enz.), het geen de heer Laan den thee-aanbrengenden bode zou hebben toegevoegd. De zaak zit zoo, de bode is een naamgenoot van Karei V en van Karei van Mander, maar onze zetter geloofde dat niet. Alles is nu echter weer gezond, en gelukkig is er nie mand boos geweest. Dus, tot de volgende vergis sing. De gemeenteraad is er in geslaagd de geheele be grooting voor 1926 in het tijdsverloop van 63/t uur te verwerken, van 10 tot ruim 6 uur met l1/,, uur aftrek voor het noenmaal, dat ook ons uitstekend heeft gesmaakt en niet te duur was. Wij hopen door de enorme uitbreiding, die ons blad krijgt, in het komende jaar in staat te zijn onzen collega's ver slaggevers van elders een begrootings-noenmaal aan te bieden, dat klinkt als een klok, en waarbij wij het niet zullen laten ontbreken aan hartige toosen op onze onderlinge vriendschap, onze on partijdigheid, ons geduld, ons goed humeur, onze nauwgezetheid, en den geweldigen ijver tot behar tiging van het belang van de gemeente Bloemen- daal, welke ons, zwijgzame ridders vande pen en van het potlood tot in lengte van dagen, naar ach teren en naar voren gerekend, siert. Echter, ge achte lezer, om een beeldspraak aan een der raads. toosten te ontleenen, deze lofuiting op ons zelf is nog maar „een druppel in de woestijn" van het geen ons toekomt. En die woestijn is op haar beurt maar een peulschilletje vergeleken bij den lof die den Raad toekomt. Ook in zijn vergadering immers was vriendschap, onpartijdigheid, goed humeur, nauwgezetheid en een geweldige ijver tot behar tiging van het belang der gemeente. Schering en inslag, maar alles in eenvoud, in welsprekende har monie, en vooraf georganiseerd overleg. Vooral dat laatste is van belang. Alleen geduld hebben de raadsleden, althans volgens den heer Laan niet zóóveel als hij zou wenschen. Men zou zeggen, dan hebben zij altijd nog wel genoeg. Maar nu over iets anders. Wat dr. Bornwater in zijn hoofd heeft, heeft hij niet in zijn pet. Wij hebben deze uitdrukking eens op de markt te Barneveld gehoord uit den mond van iemand die van 'n ander wou zeggen, dat i geen boertje was maar wel een koppige mijnheer. Wat de dr. in z'n hoofd heeft ligt ook niet in een laadje van z't schrijftafel, en wie van hem de wind van voren krijgt, krijgt om den dood geen minnebrief. In zake de Zijlweg-affaire4, danste de heer Laan (de heer Kremer zou zeggen tegelijk jolig en gochem) dan ook heel verstandig om den dr. heen, afkeeerig van meer dan een schemutseling op af- sand, „Ik blijf er buiten", heeft een onzer vredelie- maal die spreuk o de onze. Wan den dr. zou men in Rotterdam zeggen, tot vijand te hebben, geeft weinig hoop op beterschap. Weth. Laan was, wat ge noemt op dreef, de Bur gemeester precies en gereserveerd en Weth. Van Nederhasselt „bij"; de heer Schulz heeft 'n sym pathiek succes 'behaald door de losvaste werklie den, op een rechtspositie vast te schroeven, de telefoon van den heer Krimp kroop door het oog van een naald; de heeren Hogenbirk, Van Kessel en De Waal Malefijt deden zich weer eens als on- vervalschte kruidnoten kennen (echte port is toch altijd weer wat anders dan import), zoowel van de Muze der geschiedenis als van die van het lan delijk natuurschoon, immers wordt gezegd dat zij elkaar reeds in den tijd van Floris V hebben toe geroepen: Kruidnoten êel van smaak te bakken is mijn zaak, men heeft om hen te roemen van Kes sel, Hogenbirk en Malefijt te noemen. Maar mijne heeren roept ineens een onzer lief- talligste dames-aboanee's verbaasd uit: U is heele- maal niet serieus! Ach mevrouw, wij. vragen wel verekskuus, we hebben van vanmorgen 6 uur af serieus zitten pennevruchten, nu even een losbol- ligheidje, een volgende week beginnen we weer van droog af aan. Pleizierig uiteinden luitjes. Eind goed al goed. Ook de begrooting heeft niet meer voeten in de aard, als d'r neus lang is. Wij zijn nog van meening, dat die zaak in ver gelijking met de dringende behoefte aan betere we gen en voetpaden ia andere deelen der gemeente, te veel wordt opgeblazen, maar durven dit (in de stille hoop dat de dr. haar niet leest) alleen in deze noot verklaren. In de Muloschool aan den Vijverweg wordt Maandagavond 21 Dec. a. s. een ouderavond gehou den, waar in de plaats van mevr. C. M. Förstner, die bedankte als lid van de oudercommissie een nieuw lid benoemd moet worden. Daarna zal de heer H. F. Tillema vertellen van zijn rondreis door de Indische archipel, en zijn voordracht met licht beelden aanvullen. De etalage en winkel van den heer J. W. C. van der Veer is in verband met het a. s. Kerstfeest in orde gemaakt, op een wijze, welke deze zaak, die toch al zoo'n uitstekende reputatie geniet, tot een sieraad van onzen winkelstand maakt. Een, bezoek aan den winkel zal zelfs den meest nurkschen criticus tot de overtuiging brengen, dat men voor kerstboomversierselen en andere kerst artikelen in den meest uitgebreiden zin van het woord, geen reis naar Haarlem of Amsterdam be hoeft te doen. De heer Van der Veer heeft er bij zijn inkoopen naar gestreefd, een sorteering te bereiken, die een vergelijking met de groot-maga zijnen der steden doorstaan kan, en o. i. is hij hier wonderwel in geslaagd. De prijzen zijn zoo gesteld, dat ze niet alleen niet duurder maar in de meeste gevallen zelfs goed- kooper zijn, dan bij de groote naburen. Het is dus geen beletsel, maar wel een voordeel, in deze Bloemendaalsche zaak z'n kerstinkoopen te doen. Zijn die hier in Bloemendaal? (Red.) Donderdagavond gaf het Christelijk fanfarecorps „Sursum" een uitvoering voor hare donateurs en kunstlievende leden in de groote zaal van Hotel „Vreeburg". In ons volgend nummer hopen we na der op dit concert terug te komen. Dezer dagen werd bemerkt, dat men zich door afrukken van een luik,, en inslaan der venster glazen, toegang verschaft heeft tot het gebouwtje aan 't einde van den Zeeweg, dat in den zomer dienst doet voor politiepost, doch 's winters leeg staat. Geen blind paard kon er schade aanrichten, waarom de politie van meening is, dat landloopers of stroopers er beschutting gezocht hebben voor 't booze weer, hetwelk in de laatste weken een ver blijf in de duinen verre van aanlokkelijk maakte. De beschadiging is hersteld en voorzieningen zijn getroffen, die een herhaling van het gebeurde zoo goed als onmogelijk maken. Vrijdagavond wilde een motorrijder de spoor wegovergang aan den Kleverlaan passeeren, maar had hierbij de onoplettendheid niet te zien, dat de hoornen neergelaten waren. Hij gooide nog op het juiste moment het stuur om, en kwam tegen het terzijde geplaatste hek terecht, waardoor dit in elkaar gereden werd. Proces-verbaal is opgemaakt. Uit een hok, staande op 't erf van een huis aan den Zijlweg, zijn Dinsdagavond twee kippen ont vreemd. Dader onbekend. VICTORIA-WATER Oberlahnstein. Door de Maatschappij tot Exploitatie van de Victoria-Bron te Oberlahnstein wordt een zeer practische Weekkalender verspreid, voor welke zeer zeker gaarne een plaatsje in elk huis zal wor den ingeruimd. OPENING VAN HET CHRISTELIJK LYCEUM AAN DE EMMAKADE HAARLEM. Onder groote belangstelling had Donderdag 17 dezer de plechtige opening van het Christelijk Lyceum plaats. De plechtigheid werd aangevangen met het zin gen van Ps. 121:1. Daarna nam de Voorzitter van het schoolbestuur de heer Graaf van Limburg Sti- rum het woord. In een goed gedocumenteerde rede schetste spreker het verleden van de schoo., een eere-saluut brengend aan de oorspronkelijke op richters, van wie nog slechts de heer Petrie in het Bestuur zitting heeft. Spreker bracht dank aan den vertegenwoordiger van den Minister van Onder, wijs, den heer Referendaris de Boer voor diens tegenwoordigheid en voor de vele steun en mede werking van departementswege ontvangen. Groote lof werd gebracht aan den architect den heer De Maaker en den Rector den heer Van Dorp. Met een krachtig, opwekkend woord tot de scholieren eindigde de heer van Limburg Stirum zijn openingswoord. De vertegenwoordiger van den Minister verkreeg daarna het woord. Uit zijn antwoord aan den voor zitter bleek dat de regeling van de rechtstoestand van de Lycea de volle aandacht van de regeering heeft. Spreker noemde de faktoren die tot nu toe remmend gewerkt hadden de Staatkundige toe stand en de groote waardeering die het thans lei dend gezag nog heeft voor de instituten die dezen hun kennis bijbrachten. Naar sprekers meening heeft Haarlem met zijn M. O. inrichtingen een zeer vooraanstaande plaats. In mooie, welgevoelde, be zielende woorden dankte Rector Van Dorp het schoolbestuur en allen 'die hebben medegewerkt aan het tot stand brengen van zijn mooie school. Sterk kwamen sprekers frissche idealen en zijn groote toewijding naar voren. Het mooie orgel, bespeeld door den heer Halzema, onderbrak hier de rij van sprekers. Vooraanstaande menschen op onderwijs gebied tt Haarlem kwamen daarna aan het woord. Plaats gebrek belet ons, hier hun woorden weer te geven. We moeten volstaan met het opsommen van de sprekers, t. w. de Rector van het Gymnasium, de heer Spoelder, het lid van de Commissie v. Toe zicht op het M. O. de heer Gratama. De Inspecteur van het L. O.; het Hoofd van de Chr. school voor L. O. de heer v. Leiden. De 'heer Jhr. Teding van Berkhout, lid van het Schoolbestuur, sprak nu de voorzitter toe, Z, E. wees op de energieke leiding van den heer van Limburg Stirum, door wiens krachtig werken en streven zooveel goeds tot stand is gekomen. Na een woord van dank van den voorzitter tot de spreker en het zingen van het lied „Geluckig Vaderland" door een meisjeskoor onder leiding van den heer Halzema, werd de plechtigheid'door ds. J. C. Brussaard van hier met gebed gesloten. POTLOODPRAATJE. We zitten midden in het winter-, dus ook het potloodseizoen. Fornuizen en kachels moeten schoon en mooi zwart glimmend gehouden worden en tegen roest gevrijwaard. Daarom moeten we ze potlooden, want potlood weert roest. Daarvoor zijn verschillende middelen in den handel. Voor het grootste deel zijn deze poetsmiddelen samenge steld uit potlood. Verder zit er beenzwart, of zwartsel in, om de zwarte kleur te krijgen en zwarte was, waardoor de poeder niet verstuift en verder terpentijn of water, om een papje te maken. Maar een zuinige huisvrouw kan zulk een poets middel ook zelf maken. Het grootste deel moet uit potlood bestaan. Dit wordt fijngemaakt door het even te weeken in een flink nat lapje. Ook kan men er wat heet water op gieten. Daarbij wordt dan wat zwartsel gevoegd, juist genoeg om de kleur diepzwart te maken, verder een beetje zwarte was en ten slotte zooveel terpentijn of water, dat een makkelijk uitsmeerbaar papje gevormd wordt. We gebruiken water of terpentijn, naar gelang het voorwerp dat we poetsen, warm of koud is. Is het koud, dan gebruiken we terpentijn. Water zou roest kunnen vormen. Is het warm, neem dan water, daar terpentijn licht brandbaar is en bij warmte te spoedig verdampt, zoodat het poets middel verstuift. En het potlooden zelf? Wel, flink, gelijkmatig inwrijven, en daarna met een kachel borstel uitborstelen, totdat alles glimt. Nawrijven met een wollen of fluweelen lap, totdat het voor werp niet meer afgeeft, is verstandig. WENKEN, DIE JE NOOIT VERGEET Inktvlekken uit wit hout verwijderen we door ze met wat bleekwater te betten of te beleggen met een papje van zuringzout en water. We kunnen deze middelen ook na elkaar toepassen. Het papje moet er een tijdje op blijven liggen. Dezelfde vlekken uit z.g. „hout in de was" ma ken we weg, door ze te schuren met schuurlinnen. Dan borstelen we het afgeschuurde hout af en wrij ven het met was of lijnolie. Gebeitst hout moet na de behandeling weer bijgebeitst worden. Er wordt dezen winter veel fluweel gedragen. U heeft bijvoorbeeld een oude lap, die eerst opge knapt moet worden, voor U er iets van maakt. Wel, stoom die uit. Laat een ander de lap strak vasthouden, met de keerzijde naar beneden, boven een pan kokend water. Borstel er dan overheen, zoowel tegen den draad in, als met de vleug mee. Stel U voor, U morst petroleum op een mat of looper, iets wat vooral in den winter licht kan voorkomen. Is de vlek niet ernstig, laat die dan maar zitten, zonder er iets aan te doen. Want de petroleum verdwijnt langzamerhand vanzelf. Is de plek erg nat en groot, leg er dan een stuk grauw papier op en strijk daarover met een heete bout. In den zomer is het goed, de mat in de zon te hangen. Vuile borstels en schuiers kunnen we op twee ma nieren reinigen. Grove schuiers met water en soda, fijnere borstels door ze te doopen in warm water, waarin een scheutje ammonia is opgelost. Sieraden enz. van echt git knappen we op, door ze met een zachte lap, waarop een paar drup pels zoete olie, te wrijven. Vooral goed nawrijven. Wil U het karpet schuieren en heeft U geen thee bladen bij de hand? Maak dan wat oude kranten vochtig en scheur die in snippers over het kleed. Die doen dezelfde dienst als theebladen. BLINDE VINKEN. Voor deze bijzondere en fijne vogelsoort hebben we noodig 6 magere runderlapjes van elk onge veer 3/i ons, verder 3k ons spek (versch) 6 augurk jes, zout en 'It ons boter of rundvet, De lapjes wor den gewasschen, geklopt en gezouten. Het gewas- sthen spek moet in 6 gelijke plakken gesneden wor den. Deze leggen we op de lapjes, daarop een augurkje, waarna we elk pakje oprollen. De aldus gefabriceerde blinde vinken binden we met een dun touwtje dicht, waarna we ze in het vet of de boter aan alle kanten bruin bakken. De jus wordt met water afgemaakt, waarin we het vleesch een uur nastoven. MOOIE MESSEN. Messen, met mooie glimmende zwart houten hef ten, of blanke ivoren heften, zijn dikwijls de trots van de huisvrouw. Maar in den loop der jaren wor den de zwarte heften dikwijls vaal en de witte geel. Geen nood, wij weten raad. Wil men zwarte heften mooi houden, wrijf ze dan met zwarte was. En zijn ze door het gebruik vaal geworden zet ze dan een uur of vier in een sterke oplossing van overmangaanzure kali in water. De drogist kan U daaraan wel helpen. Na deze behandeling moet men ze laten drogen en met zwarte was opwrijven Men moet echter oppassen, dat alleen de houten heften met de overmangaanzure kali in aanraking komen, aangezien dit goedje op het staal leelijke vlekken zou maken. Ook moeten we er niet mee morsen, omdat de vlekken moeilijk weg te krijgen zijn. Het beste neemt men voor de behandeling der messenheften een jampotje, dat men zoover met het vocht vult, dat de heften net onder staan. Dit wat de zwarte houten heften betreft. Hoornen hef ten moet men geregeld afzeepen en met witte was wrijven. Heeft U ivoren heften, die geel geworden zijn? Zet die maar een paar dagen in terpentijnolie. Daarna kunt U ze verder bleken in de zon, onder een stuk glas. Ook kan men ze met waterstofsuper. oxyde schoonwrijven, nadat men ze eerst ontvet heeft, door ze af te wasschen in gelijke deelen spi ritus en ammonia. En dan nog dit. Vele zuinige huis moeders hebben een stel messen voor dagelijksch gebruik en bewaren nog een extra mooi stel voor bijzondere gelegenheden. Die laatsten worden dus maar zelden gebruikt. Daarom moeten we deze messen op doelmatige wijze opbergen. Dit kan men doen, door ze in goed gedroogde stopflesschen te bewaren. Doch heeft men zulke groote stopfles schen niet, smeer ze dan in met ongezouten reuzel of vaseline, waarna men ze in grauw papier of fla nel wikkelt. Worden de messen op een goede, droge plaats bewaard, dan kan men reeds volstaan met ze enkel in flanel te wikkelen. STEL U VOOR Stel U voor, dat U voor het twaalfuurtje wat aardappeltjes wilt opbakken, maar er tegen op ziet, vanwege het spatten in de keuken, die pas schoon is. Doe dan een beetje zout op den bodem van de braadpan en het vet zal niet spatten. Stel U voor, dat dit bakken bovendien erg vlug moet gebeuren. Wel, bestrooi de koude aardappe len dan vóór het bakken met meel, dan zullen ze veel vlugger bruin worden. Maar stel U nu eens voor, dat de soep of de jus te vet is. Wat nu? Wel, om vet uit jus of soep te verwijderen, zeeft men die door een doek, die men vooraf in koud water vochtig gemaakt heeft. En stel U eens voor, dat U last van torren in huis heeft. Strooi dan een mengsel van borax en witte suiker bij de gaatjes, waar ze uit komen en de torren zullen al heel spoedig verdwijnen. En heeftU los zittende knoppen aan tafelladen, laden van buffetten, aan deurtjes van vliegenkast, keukenkast, enz.? Die kunt U weer vastzetten met wat aluin, dat U in een ijzeren lepel gesmolten heeft. EEN FIJN WARM TWAALFUURHAPJE. Wil U de huisgenooten bij het twaalfuurtje laten wij zeggen dat vader jarig is eens trac- teeren? Geef ze dan eens kaassandwiches. Snijd oudbakken brood, liefst casino, in gelijke dunne sneedjes. De korstjes moeten er af gesneden wor den. Leg op elk sneedje een plakje kaas, dat er net op past. Op de helft van de sneedjes wordt ver der een passend plakje ham gelegd. Nu legt men er de andere sneedjes op, met de kaas naar beneden. Men laat in de koekenpan wat boter bruin worden en legt daarin de sandwiches, waarna men ze voor zichtig aan beide kanten lichtbruin bakt. Oppas sen, dat de sneedjes niet van elkaar vallen. Bij het koffiedrinken een heel lekker, hartig hapje, dat de huisgenooten met glundere gezichten zullen be groeten. HUISVROUW. Vereenvoudigde spelling. Geachte Redaktie, Beleefd verzoek ik U onderstaande regels in Uw veelgelezen weekblad te willen opnemen. Reeds verscheidene jaren mocht ik het genoe gen, ja zelfs het voorrecht smaken Bloemendaal als vakantie verblijf te bezoeken. Voorrecht noem ik dit, omdat zelfs de gehele plaatsruimte van dit blad niet toereikend zou zijn om mijn loftuitingen te bevatten over dit bekoorlike met al het schoon, dat het schenken kan, zelfs aan iemand, die in eigen woonplaats niet van natuurschoon verstoken is. Die lof te zingen is dan ook het doel van deze enkele woorden niet, maar wel om te wijzen op enige kleine vlekken, die het aureool van Bl'daal's gkrie zeker ontsieren. Laat ons dankbaar zijn, dat het slechts enige kleine vlekken zijn. Waar het wegennet over 't algemeen zo uitstekend is, moet het ieder wel dadelik opvallen, hoe enkele wegen, met name Zomerzorgerlaan (vooral vooibij hotel Zomerzorg) en Duinwijckweg zich zeer gemotiveerd tot stiefkinderen van Openbare Werken mogen rekenen. Wie met het afwisselend winterweer van de laatste weken deze wegen nu eens tot ijs-, dan weer tot watervlakten zag worden, zal 't met mij eens zijn, dat 'n zodanige toestand onhoudbaar is, te meer, waar deze overvloed van hemelvocht, dat geen lozing vinden kan, een zeer fatale invloed op de bestrating heeft. Waar ik in deze zeer zeker wel mag rekeinen op de steun van U, geachte Redaktie, om aan mijn klachten meer klem te verlenen, wil ik eindigen in de verwachting bij een volgend bezoek 'n juichkreet te kunnen uiten in de vorm van 'n variant op het bekende rijmpje: Men heeft om Bloemendaal te roemen Slechts zijn wegennet te noemen. U, geachte Redaktie dankend voor de plaats ruimte, H. N. BIERMAN, Amersfoort. Naschrift van de Redactie. Gij zoon van hooger streken, Doet ons het 'harte breken, Wij wonen in dien waterpoel En zien van de redactie-stoel De glibberige beken En niemand is er die ons schraagt, Er is geen man die dat verdraagt, Had naar iets aêrs gekekenl Tot nu toe is geen enkel antwoord bij ons inge komen op onze prijsvraag: Waaruit blijkt dat het Bloemendaalsch Weekblad sedert 1 Juli 1925 niet neutraal is? Op de redelijke beantwoording dezer vraag is een prijs van 25.of een waarde aan boeken van 30.gesteld. Wij geven nog gedu rende het geheele jaar 1925 gelegenheid tot inzen ding van antwoord, (waarvoor men onze vorige nummers raadplege) dus nog 'n kleine 14 dagen. In onze Kunstbijlage staat in regen 21 aetheti^ men gelieve de uitgevallen s met inkt in te vullen In de tekst dezer bijlage is veel wijsheid samen, gedrongen, men leze haar daarom langzaam t( aandachtig. Wie al ware het enkel om de kunstbijlage 50 van ons blad wil bezitten, hij of zij belle 2200) op, en verzoeke den heer Timmer om een nummer BEVALLEN: E. M. Solkamans-Botje, z. GETROUWD: A. de Haan en A. Gratama, A, H M. Stuurman en E. W. C. Knoop. OVERLEDEN: D. Paap, 60 jaar. ZONDAG 20 DECEMBER. NED. HERV. GEMEENTE, voormiddags 10 uur, Ds. J. C. van Dijk. 's Avonds 5 uur geen dienst. Bidstond Zaterdag 19 December 's avonds 9 u. in de Consistoriekamer. JON GELIEDENSAMENKOMS T in gebouw „Mara. natha' des voormiddags 10 uur. De heer J. Yserinkhuijsen, Amsterdam, Lithur- gische dienst. GEREFORMEERDE KERK, voormiddags 10 uur Ds. J. C. Brussaard. Nam. 5 uur dezelfde. Ie Kerstdag. Ds. J. C. Brussaard. Nam. 5 uur Ds. J. Brinkman, Haarlem, 2e Kerstdag. Geen dienst. Zondag 27 December. Ds. J. C. Brussaard. Nam. 5 uur dezelfde. Oudejaarsavond. Nam. 7.30 uur Ds. Brussaard. NEDERL. PROTESTANTENBOND, gebouw it, Bl'daalsche Schoolvereen. voorm. 10.30 uur. Prof. Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga vat Santpoort. Onderwerp: Het blijde vooruitzicht Luiai 21 28b. Ie Kerstdag. Ds. G. J. Sirks, 's-Gravenhage, Audejaarsavond. Nam. 7 uur Prof. Dr. G. J. Heerling, Leidei „RELIGIEUZE KRING" AerdenhoutBentveld, Vereenigingslokaal Eikenlaan 5, v.m. 10.30 u, Ds. N. Padt, Zandvoort, Woensdag 23 December, Nam, 4 uur Kerstviering, Alle kinderen van 614 jaar van Aerdenhout en Bentveld zijn welkom. Ie Kerstdag. Dr. C. E. Hooykaas, Rotterdam. NED. HERV. GEMEENTE, voormiddag 10 uur, Geen dienst. 's Avonds 7 uur Prof. Dr. G. A. van den Bergt Eysinga. „Het daghet in het Oosten". (2 Petri 119). Ie Kerstdag. Prof. Dr. C. A, van den Bergh van EysiDga. 2e Kerstdag. Nam. 5 uur Kerstboom voor de Zondagschool Zondag 27 December. Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga, VERREN. VAN VRIJZINNIG HERVORMDEN, in het gebouw van den Ned. Herv. Protestan tenbond, v.m. 10.30 uur, ingang Jacobstraat, Ds. A. Trouw Oudejaarsavond. Nam. 7 uur Ds. A. Trouw. Lieve kinderen. Ik heb er dikwijls over gedacht om eens met jullie te komen praten. Maar er zijn zooveel kin deren die Het Bloemendaalsch Weekblad lezen, dat ik 't niet zou kunnen bijbeenen. Neen, al liep ik nu veertien dagen aan één stuk huis in huis uit, ik zou nog niet al mijn jonge vriendjes en vriendinnetjes bezocht hebben. Daarom heb ik er wat anders op gevonden. Ik heb een echt leuk verhaal voor je uit den ouden tijd; jonge, jonge, wat zul je daar van ophooren. Ik wed, dat er jon gens zijn die het gauw uit hun hoofd kennen, zoo leuk is het. „Toen nog in overouden tijd, de beesten konden spreken", zoo begint het, „toen was er eens een looze vos, vol listen en vol streken". Maar eerst heb ik een ander appeltje met je te schillen. Ik vind dat een vers waar geen plaatjes bij zijn, maar zoo'n beetje half is. Als ik nou voor het vers zorg, moesten jullie voor de plaatjes zorgen. Dat doen we zoo. Ik vertel over de vos: „Hij heette Rijntje van der Schalk,, uit edel bleod geboren, hij droeg een rok van groen satijn en bellen in zijn ooren, een wijde broek, van geel damast en schoenen aan zijn voeten, ook zag men al het woudgediert met eerbied hem begroeten". Als je dat zoo leest, dan zie je de looze vos staan, kijk i es slim uit z'n oogen zien, en aam zijn klee- ren zou je denken, dat 't een heele meneer wat, maar uit de pijpen van z'n wijde broek steken twee vossepooten naar buiten. Probeer dit nu eens na te teekenen. Je kunt ook een heel ander stuk uit het vers nemen bijvoorbeeld dit: „Daar stapt sinjeur in zijn karos, bespannen met vier katten, een olifant was zijn koetsier en zijn lakeien rat ten". Je meemt nu een vel wit papier, en een pot lood of een pen met inkt en dan teeken je maar. Dat is heusch heel gemakkelijk, want het hoeft niet heelemaal te lijken. Probeer jullie het eens? Goed zoo en dan stuur je je teekening maar naar mijn-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 6