M. J. SMINK-BEUKERS R.SMINK%™üJ.J.BEUKERS EMSER'ZOUT PEDICURE-MAniCURE KIMDERMUISVEST 33 TEL.10441 EERSTE HAARLEMSCHE BEGRAFENIS-ONDERNEMING HET NATUURLIJK NEDERL. OOST-INDIË BEGRAFENISSEN -CREMATIES EN TRANSPORTEN EIGEN ROUW EN VOLGAUTO'S KINDERHUISVEST29-31-33 TELEFOON 10441 VOOR DE HUISVROUW VROUWEN KRONIEK SOCIALE VOORZORG EEN BESCHAMEND GETUIGSCHRIFT ADVERTENTI 6. KLIMAAT. Wij willen ditmaal ter afwisseling met de bevol- kings-belangen bet klimaat bespreken. Ons eilandenrijk ligt ter weerszijde van den evenaar, zoodat het voor de hand ligt, dat wij er een tropisch klimaat hebben. De kenmerken van zulk een klimaat zijn: veel zon en groote warmte, veel regen en groote voch tigheid van den atmosfeer. Het zal den lezer ook 'bekend zijn, dat men in het tropengebied spreekt van een drogen en van een natten moesson. Nu moet men zich niet voorstellen, dat het in den drogen moesson totaal niet en in den natten moesson bijna voortdurend regent. Dit toch is geenszins het geval. Wel komt het in den drogen tijd soms voor, dat er in een paar maanden tijds geen druppel regen valt, waarvan de gevolgen voor mensch en plant hoogst onaangenaam zijn en waar. in bijv. vele waterputten geheel opdrogen, maar meestal valt er toch oo'k in die periode nog wel eens een enkel buitje. Verder kan het in de natten moesson veel en zwaar regenen, maar het zijn „buien" en deze worden afgewisseld door vroolij- ken zonneschijn, zoodat sombere Hollandsche da gen, dagen achtereen zonder zon, ginds vrij wel niet voorkomen. Maar de buien zijn er dan ook echte „tropische buien". In ons land valt per jaar gemiddeld ruim 700 mM. regen en een bui van 30 m.M. is zulk een uitzon dering, dat men die een „wolkbreuk" noemt. In Indië echter is 30 m.M, maar een matig buitje; 100 m.M. telt mee, 200 m.M noemt men er een zeer zware regen, maar plaatselijk zijn zelfs regens aangeteekenid van 500 m.M. zegge een halve Meter! in 24 uur tijds. Men denke niet, dat wij met deze cijfers over drijven. Wij hebben hier voor ons liggen de regenwaarne. mingen van een cultuur-onderneming in Pekalongan (N. Java). Daar staat vermeld als gemiddelde over 4 jaren: voor de maand Januari ongeveer 800 m.M. voor de maand Februari ongeveer 900 m.M. voor de maand Maart ongeveer 770 m.M. dat geeft dus voor die 3 maanden een dag-gemid delde van ruim 27 m.M. regen! Het jaargemiddelde is daar ter plaatse ruim 6000 m.M. Dat echter dit gemiddelde voor verschillende deelen van Indië sterk uiteen loopt, moge hieruit blijken dat 'het plaatselijk verschilt van 1000 tot 8000 m.M. Zelfs op zeer kleine afstanden komen groote ver schillen voor. Op de kale Oostkust van Billitom (zoo groot als de prov. Noord-Brabant) valt ruim 2600 m.M., op de N. kust, die zeer boschrijk is, 3600 m.M. Trouwens in het oerbosch verdwijnt soms het verschil tusschen een drogen en natten moesson. 'Gedurende een jaar vertoevende in de wouden van Borneo (op 3° N.B.), was daar de langste periode van droogte slechts 3 dagen. Wij spraken boven van veel zon en van veel warmte. Inderdaad kan de zon ginds onbarmhartig op de hoofden branden en het is niet te verwonde ren, dat onze soldaten, die zich soms zeer kern achtig weten uit te drukken, den zon wel eens zeer oneerbiedig betitelen met den naam van „koperen ploert". In de lage landen ligt de schaduwtemperatuur 's morgens vroeg reeds nabij 74 graden en loopt in den namiddag op tot ver boven 90. Mocht als uitzondering de ochtend-temperatuur eens 65 gr. bedragen, dan loopt men uit ongewoonte te rillen van de kou. Onder invloed van den zeewind kan de avond- en nachttemp. dalen tot ongeveer 70 gr., maar ook hierbij is van veel invloed of men al of niet in boschrijke omgeving zit. Is het terrein, waarover de zeewind ons bereikt, onbegroeid en zandig, dan is dit overdag zoo gloeiend geblaakt, dat ook de avondzeewind ons sterk verhit om- wuift. Zoo is in Batavia en Soerabaya in den dro gen tijd, de nachttemp. veelal ver boven 80 graden. Om de warmte te ontloopem trekt men zoo mo gelijk de bergen in, om er „een koude neus" te halen. Reeds op geringe hoogte is een sterke af koeling in de eerste avonduren merkbaar. Op Tosari en op het Diëng-plateau, beide op ruim 6000 voet hoogte, daalt de nachttemp. als regel tot on geveer 40 gr, en somwijlen vindt men er des mor gens de plasjes lichtelijk toegevroren. Dat in een land, waar zóó veel regen valt en waar de zon zóó brandend gloeit, de lucht sterk met waterdamp bezwangerd is, ligt wel voor de hand. Toch voelt men op open terrein niet die drukkende warmte, die men hier in een broeikas waarneemt en die men ook ginds voelt in de dichte oerbosschen, met hun van water doordrenkten mos bodem. Gevolgen van de overmatige vochtigheid zijn, om er eenige te noemen, dat zout in een open zoutvaatje binnen 24 uur tot pap is geworden, dat sigaren open bewaard na dien tijd ongeveer tot een knoop zijn te draaien, dat alle leder snel beschim melt, dat boekwerken en gelijmd hout (klokken en schilderijlijsten) spoedig uiteen vallen en dat piano's niet bijzonder voor Indië gemaakt soms bin nen enkele maanden onbruikbaar worden. Ik stip hier aan, dat Tosari den gunstigen roep heeft, dat het er droog is en dat daar de sigaren wél goed blijven. Toch zit men daar, en ook elders in de berg streken, 's nachts en zelfs overdag vaak in de wol ken verscholen. Op Tosari moet men niet zelden het tennisspel enkele minuten onderbreken tot zoo'n wolk weer .voorbij is. Elders, op een thee- land op 5000 voet hoogte, kwam het 's middags ongeveer half 5 vaak voor, dat tijdens de thee op de veranda, op het signaal ,,'berg je" een ieder iets van de theetafel mee naar binnen pakte om nog juist in tijds de opkomende mist te ontvluchten. Mist in de lage landen behoort tot de groote uit zonderingen. Toch heb ik op een der rivieren van Borneo eens een half uur met onze boot stil ge legen, wijl men door de mist geen hand voor oogen zien kon. Ik kom nog even terug op den zon, In de stre ken langs den evenaar gaat de zon, met verschil len van slechts eenige minuten, 'het geheele jaar door op om 6 uur 's morgens en onder om 6 uur 's avonds. Waar de zon zoolang hij aan den he mel staat zoo onbarmhartig kan branden, is dit wel als een voordeel te beschouwen en maakt dit oo'k een groot verschil met een bijzonder warmen zomerdag in ons land, wanneer de zon zeventien uren of langer aan het firmament staat. Wanneer op zoo'n dag hier een tropische hitte heerscht (ook wij kennen de 96 gr. in de schaduw, die dezer dagen als uitzonderlijk hooge temp. voor Batavia werd gemeld) snakken wij naar het uur, dat de zon ein delijk ter kimme gaat. De schemering duurt in Indië slechts kort, hoe wel men niet moet gelooven, dat de heldere dag plotseling overgaat in de nacht. Van de nacht sprekende, moet ik nog even roe men de prachtige Indische maannachten, wanneer de bijzonder helder schijnende maan in een betrek kelijk licht gekleurden blauwen hemel, zijn zilve ren licht doet vallen op de Indische palmboomen, waarop door de harde, gladde geaardheid der blaren die stralen honderdvoudig worden weer spiegeld. Zoo'n tropennacht is schitterend! TARWE UIT INDIE. Waar de Nederlandsche bodem Onvoldoende koren geeft, Voor het groote aantal monden, Dat men hier te voeden heeft, Moeten wij dus telken jare Door een grooten graan-import Zorgen, dat niet in ons landje Hongersnood geleden wordt. Maar het hedendaagsche Rusland Is voor ons geen voorraadschuur, En het graan uit 't verre Westen, Was den laatsten tijd steeds duur; Daarom is het ons een vreugde, Nu de pers ons mededeelt, Dat men in ons eigen Indië Móóie tarwe heeft geteeld. Dit geeft ons de stille hope, Dat, indien ooit mocht geschiên, Dat de andre bronnen drogen, Indië ons hulp kan biën. Knoopt steeds nauwer dus de banden Tuschen ons en Indië aan; 'Heerlijk brood, uit Indisch koren, Zal hier eens op tafel staan. voudige manier dus om een goed ei van een duf te onderscheiden. U kunt Uw zakdoeken veel vlugger, met minder moeite, wasschen, als U ze een nacht in het water laat staan, waarin een handvol zout is opgelost. Gaat U strijken? Veel gesteven goed? Hou dan een stukje kaars, in een neteldoeksch lapje bij de hand. Als U daar de bout af en toe over 'haalt, zal het nooit blijven kleven op het goed. Een zwartgebrande braadpan moet met koud wa ter, waarin een flinke hoeveelheid soda, opgezet worden. Dan langzaam aan de kook brengen. Heeft U houtasch bij de hand dan kam dit prach tig helpen om de boel schoon te krijgen. Gooi nooit Uw aardappelschillen in den win ter weg. Laat ze goed drogen, dan kunt U ze uitstekend gebruiken, om de kachel aan te ma ken, in plaats van houtjes. Moet U uw linnengoed merken? Maak het dan nat in koud water, waarin wat stijfsel is opgelost. Laat het goed drogen en strijk de plek, die U merken wilt. Op de gladde oppervlakte kunt U dan makkelijk schijven. ■Linoleum moet niet te veel gedweild worden. Dat is er niet goed voor. Een theekopje vol petro leum bij het water, waarmee we dweilen, is een best imi'del om het linoleum goed te houden. Het geeft meteen een glans, terwijl we geen geva r loopent uit te glijden. Een midel om te voorkomen dat zich stof ach ter de schilderijen vastzet, is, een klein stukje kurk achter tegen de 'benedenhoeken van de schilderij te bevestigen. De schilderij hangt dan vrij van 'den muur, zoodat er geem stof achter kan blijven zitten. H u i sv rouw. draagt geen sluier en heeft dus recht op een mantel van wit velours de coton, afgezet met wit vossen- of konijnenbont. Nummer twee draagt een sluier, geen grove en weinig smaakvolle kanten ulster, zooals men den laatsten tijd wel ziet, maar een fijne tulle sluier, die buitengewoon mooi staat bij het eenvoudige japonnetje van witte mouseline de soie. De japon is recht, terwijl van voren een ruim stuk, een z.g. tablier, is opgezet en afgezet, evenals de bovenmouwen, met bloemen, als rozen, jasmijn en oranjebloemen. De- worden dan ook het beste belicht door ter zake deskundige personen. Gelukkig, dat op dit terrein deze voorlichting niet ontbreekt. Zoo heeft eenigen tijd geleden een commissie, ingesteld door den Nationalen Vrou wenraad van Nederland, een rapport uitgebracht over het .vraagstuk van de moederschapszorg. Wat de wijze van de zorg aangaat, kwam de commissie in de eerste plaats tot de conclusie, dat „selfhelp" hier geboden was. „De moederschaps zorg" aldus 't rapport, „is in eerste instantie een zaak van het gezin. De steun aan economisch- zwakke moeders blijve voor zoover noodig in handen van het particulier initiatief, daarbij ge steund, gecontroleerd en zoo noodig aangevuld door de Overheid. Er home een beter organisatorisch verband tus schen allen arbeid, door het particulier initiatief en de Overheid op dit terrein verricht." Met den grondslag van deze hulp zullen de meesten het wel eens zijn. Door vooral de moe derschapszorg te maken tot een zorg van het ge zin, wordt datgene, wat op dit terrein reeds door het particulier initiatief tot stand gekomen is, uiter mate versterkt. De hulp van de Overheid, wij merkten dit reeds meermalen op, moet in de eerste plaats aanvullend en regelend zijn. Zoolang de particuliere zorg voldoende in de behoefte voor ziet, blijve Overheidszorg achterwege. Als verklaring van het begrip moederschapszorg zegt de Commissie: „Onder moederschapszorg in het algemeen wor den gerekend alle maatregelen, welke ten bate van de aanstaande moeder worden genomen, d.w.z. zoowel de verloskundige hulp als alle soorten van voorlichting en steun, die in het belang van de moeder en haar kind worden verstrekt, hierbij in begrepen de directe en indirecte steun in geld." Als maatregelen om daartoe te geraken geeft de Commissie een viertal groepen aan. Deze omvat- ten in de eerste plaats de opvoeding tot moeder, een ge or uu e ran van <j<jor mjddei van cursussen. Daarnaast de wette- i lijke maatregelen, die a.s, moeders verbiedt in be- z bloemenversiering komt op den sluier voor. werkplaats en fabrieken door te brengen. In bepaalde industrieën zou zelfs 't ar beiden voor vrouwen geheel verboden moeten De derde japon is van heel zuiver wit velours de soies, met witte bontgarneering, bij voorkeur mara- 1 bout, 'dat niet zoo buitensporig duur is. En ten slctte, voor het trouwcostuumpje, dat men toch maar eens in het leven hoopt te maken of laten maken, tast men allicht wat dieper in de beurs (van vader of moeder). Dat weet uit eigen ondervinding MADELEINE. RECEPT. Voor 6 personen, Deensche rijst. W'e nemen l1/ 'kan melk, 2 ons rijst, een klein ons suiker, 1 ei, 11/2 ons bitterkoekjes en wat zout. Op de gewone wijze koken we eerst rijste brij. Deze wordt met de suiker, de eierdooier en het stijfgeklopte eiwit vermengd. Deze massa nu leggen we, laag om laag, met de bitterkoekjes in een vuurvast schoteltje, waarbij we zorgen, dat de onderste laag uit bitterkoekjes bestaat. Daar na laten we het schoteltje in een matig warmen oven rijzen en bruin worden. Het moet dadelijk uit den oven op tafel gebracht worden. Bereidt men het zonder eieren, dan moet het onderste laagje uit rijstebrij bestaan. worden. In de derde plaats wijst de Commissie op de medische hulp, het stichten van klinieken, rust huizen en toevluchten voor kraamvrouwen, de wijk verpleging, consultatiebureaux voor zuigelingen enz. Ten laatste wordt gewezen op de noodzakelijk heid van geldelijken steun ten 'behoeve van aan staande moeders (en van moeders). Verzekering zou hier goede diensten bewijzen. Van economisch standpunt is moederschapszo'g belangrijker dan wel vermoed wordt. Immers éin goede zorg van moeders en zuigelingen voorkomt dikwijls de latere invaliditeit van arbeiders en komt dus ook aan handel en industrie ten goede. Kerstgebakjes. Duizende huisvrouwen, in ons landje en daar buiten, loopen in deze dagen te piekeren over het feestgerecht, dat zij met Kerstmis zullen be reiden, om de huisgenooten te verrassen. Mag ik U een handje helpen? 'Neemt U eens de echte En- gelsche kerstgebakjes. Daarvoor heeft u in de eer ste plaats noodig een half pond bloem en bijna ecm ons boter en wat water. Voor het vulsel moet men de volgende ingrediënten nemen: een ons rozijnen, een ons krenten, samen een ons sucade en snipers (het meeste sucade), een ons niervet, een pond zure apelen, een klein 'ons suiker, ge rapte schil van een citroen en het sap van twee citroenen, 1 theelepeltje gemberpoeder en een zelfde hoeveelheid gestampte kruidnagelen. Het meel zeven we in een 'kom, 'doen er de boter bij en hakken dit door elkaar, tot het zoo fijn als broodkruim is. Vlug en luchtig roerend doen we er zooveel water bij, dat het deeg als een stevige bal aan elkaar hangt. Deze rolen we op een met meel bestoven plaat tot een dunne lap uit. Dit is ■nu slap geworden, waarom wij het een half uur onder een vochtigen doek laten rusten. Het nier vet wordt gewasschen (velletjes er af halen) net als de krenten en rozijnen en de kii vieren gesne den zuren appelen. 'Dit ales wordt met de sucade tot een fijn mengsel door elkaar gehakt, waar na we er de suiker, het gemberpoeder, de ge stampte kruidnagelen, 'de citroenschil en het ci troensap door roeren. Alles is nu voor het bak ken gereed. Een stuk of 25 zandtaartvormpjes voeren we met het 'deeg, vullen ze met een beetje van het vulsel, dekken dit weer toe met een laagje deeg, waarbij we de randen flink op elkaar drukken. Dan gaan de vormpjes op een bakblik in een matig warmen over, waar ze licht bruin en gaar gebakken worden, hetgeen ongeveer 20 minuten duurt. Dan uitstorten. En heeft U er de gelegenheid en 'den tijd voor, bewaar ze dan eerst een paar dagen in een trommel, voor U ze aan de huisgenooten of vrienden voorzet. Dingen, die een huivrouw moet weten. De geraspte schil van citroen of sinaasappel geeft niet alleen een fijne geur aan alerlei gebak, maar voorkomt tevens 'het oudbakken worden. Wil U weten of een ei goed is, voordat U het kookt? Leg he t dan in het water. Als het dikke einde boven drijft, is het niet versch. Een een WINTERBRUIDJES. Deze week is gewijd aan de wmterbruidjes, de jonge vrouwtjes, die voor 'den dag, die de geluk kigste van haar leven moet zijn, een schitterenden winterdag kozen, als de prikkelende winterlucht de wangen rood verft, of wanneer de zachte witte sneeuwvlokken een donzen tapijt legden, waarover het bruidje den weg naar het huwelijksleven be treedt. Op 'het eerste gehoor klinkt het vreemd wanneer iemand beweert, dat de winter een zeer goed tijdstip is, om in het huwelijksbootje te stap pen. Immers, over het algemeen hoort men als ideale huwelijikstijd de lente noemen. 'De lente, niet waar, als alles groeit en bloeit, enz. Zeker. Maar voor het vestigen van een eigen haard, een eigen gezin, een eigen huis, kijk, daar is de koesterende gemoedelijkheid van den winter toch veel idealer voor. Want in den winter, dan brandt inderdaad de eigen haard, dan noodt de gezellige huiskamer, met 'haar gouden lamplicht en zoetjes snorrende kachel of haard tot thuisblijven, dan wenkt de zoete inti miteit van het eigen „home". Wanneer men het zoo bekijkt, dan geloof ik dat velen mijner lezeressen, ook de oudere, wier „gelukkigste dag des levens" al eenigen tijd achter haar ligt, het met mij eens zullen zijn, dat de winter wel een goed tijdstip is, om den „eigen haard" te bouwen, om het nieuwe leven, het gezinsleven te beginnen. En dan komt de vraag, wat zullen de winter- bruidjes dragen? In de eerste plaats zou ik dit wil len opmerken ,laat de eenvoud zegevieren. De hu welijksdag, die, naar wij allen hopen, het begin zal zijn van vele gelukkige dagen, is toch ook een ern stige dag. En laten wij ook bedenken, dat de mooiste versiering, van het 'bruidjebestaat in haar jonkvrouwelijke frischheid en het gelukkige lachje, om haar mond. De eerste van de drie jonge meis jes, die den grooten stap op onze teekening gaan doen, draagt een eenvoudige japon van witte crêpe •de c'hine, gegarneerd met zes stukken (voor en achter drie) witte kant, die ruim zijn aangezet. Zij MOEDERSCHAPSZORG. De gecompliceerde samenstelling van ons maat schappelijk leven brengt noodzakelijkerwijze ook mede een bescherming van de economisch-zwakke. ren. De samenstelling toch is nu eenmaal van dien aard, dat er zoo langzamerhand groepen van per sonen ontstaan zijn, die economisch nu niet tot de sterkeren gerekend kunnen worden. Groepen, die steun of hulp noodig hebben, willen zij maatschap pelijk staande blijven en in den harden bestaans- strijd niet ten onder gaan. De grens voor deze groepen is niet altijd gemak kelijk te trekken. Wanneer iemand door eigen schuld, door luiheid, laksheid, onverschilligheid enz,, eigen bestaan in den grond boort en dan maar aanklopt bij particulier of overheid, dan ligt het voor de hand, dat men eenerzijds wel met een economisch zwakke te doen heeft, maar ander zijds toch ook niet verlangen kan, dat zoo iemand maar vegeteert op kosten van medeburger of Staat. Als overgangsmaatregel kam zoo iemand dan wel de helpende hand geboden worden, maar hoofd zaak zal dan toch moeten zijn, dat zoo iemand in de eerste plaats leert inzien, dat hij, wil hij eten, eerst zal moeten ieeren werden. Het a'truisme, ook op maatschappelijk terrein, zal nimmer mogen lei den tot het kweeken van luiaards en lediggangers. Wat een gezond bedrijfsleven noodig heeft, is vóór alles menschem, die door krachtigen, energieken ar beid dat bedrijfsleven in stand helpen houden. Onder economisch zwakkeren verstaan wij dan ook in de eerste plaats die individuen, die door omstandigheden', buiten hun wil en wenschen om, voor korteren of langeren tijd niet in staat zijn in hun onderhoud te voorzien. Dat dezulken ge holpen worden is iets wat vanzelf spreekt. De groote vraag is nu maar, moeten zij zelf, door ver zekering, daarin voorzien, of moeten particulieren of zoo noodig de overheid daarin voorzien. Een vraag waarover veel getwist wordt en waarover wij ook reeds een enkele maal schreven. Onder de economisch-zwakkerea worden in den laatsten tijd ook gerekend de vrouwen, die door handen- of geestesarbeid in hun levensonderhoud helpen voorzien en die daarin onderbroken worden door het moeder worden. Dit vraagstuk is nog van betrekkelijk recenten datum. Een tiental jaren geleden b.v. was deze kwestie nog niet aam de orde en was het een zeld zaamheid in tijdschriften daarover een artikel aan te treffen. Maar in de laatste jaren is dit sterk ver anderd en thans treft men niet alleen im tal van bladen artikelen over deze aangelegenheid aan, maar is dit vraagstuk zelfs een programmapunt ge worden van verschillende politieke partijen. Een gevolg daarvan is, 'dat deze kwestie wel een weinig vertroebeld is, daar zooals het met veel algemeene en politieke aangelegenheden gaat, tal van z.g. deskundigen opdoemen, die over de zaak eeni eigen oordeel hebben, doch wier be voegdheden om te oordeelen vaak beneden die van een kwakzalver blijven. Vraagstukken als dit, tot zulke excessen komt de overheid De „goede oude tijd" is voorbij, toen im een be drijf de patroon al zijn arbeiders 'bij name kende en op de hoogte was van hun familieomstandig heden. Met de vlucht, die de industrie nam, kwa men de zorgen van de specialisatie em het gemoe delijke in de onderlinge betrekkingen moest w<l verdwijnen. Voorts werden de arbeiders naar men het noemde: bewust en hierin lag de kiem opge sloten van de latere verhouding, gelijk wij deze thans kennen, van in den grond der zaak eigenlijk eenigszins vijandig tegenover elkaar staande par- tijen. Gelijkgerechtigd heetten ze nog niet dadelijk, maar wel voelde men al spoedig een tegenstelling van belangen, alsof de eene partij slechts alles naar Zich wilde toehalen en de andere voortdurend het slachtoffer was van sluwe berekening. In vele ge vallen was dit inderdaad 'het geval en ook nog heden ten dage zouden er voorbeelden van aange haald 'kunnen worden maar daarnaast zijn er ilch- tende uitzonderingen op dezen met te groot genot als algemeen gestelden regel. Het gebruik van machines in de nijverheid, de steeds verder voortschrijdende industrialisatie heb ben gezamenlijk met de politiek ontwakende drif ten de groote wijziging gebracht, waarop in de eerste regels is gezinspeeld. Men kan zulks be treuren, maar het feit moet aanvaard worden als niet meer te veranderen en misschien is het ook wel beter zoo: de azbeiders'bescherming liet in dienzelfden „goeden ouden tijd" al zeer veel te wenschen over. De machinale vervolmaking der bedrijven deed steeds dringender de behoefte ge voelen aan een macht, welke regelend kon optre den en wetten voorschrijven ter bescherming van den arbeider tegen de gevaren, waaraan zijn arbeid hem bloot stelt. De inmenging van den staat in arbeidsvraagstukken werd een noodzakelijkheid, waarvan thans wel een ieder overtuigd kan heeten. Maar al wordt dit grif toegegeven, met de aan vaarding van dit mensc'hkundig alleszins toe te is alleon verkrijgbaar in vierkante glazen fla cons. Prijs per flacon F 1.20 beginsel was tevens de d koor te ver gedreven bemoeizuch ieleidelijkheid eerst breidde de erkgever op sociaal terrein fveneroenten daarna gingen er e meepraten en weldra kwam er dat met volkomen negatie lamenteele beginselen van een het bedrijf 'de staat Zich i hoor te schrijven, waarnaar de 1 gedragen. Hebben wij het n ergste crisis-periode na den s bij de beoordeeling van fverwerkvergunning de ministe zulks te weigeren, met de: verkregen order (veroverd nzicht en gebruikmaking van naar verdeeld moest worden o genten, die veel werkloozen oi hadden? Overigens moreel nog Het is een booze herinnering [tijden, maar tot zulke excessen vanneer zij door welk mot venhaar eersten en uitsluite: gn het arbeidsvraagstuk slecht [lijnen te trekken, voorzorgen 1 deugdelijke arbeidsprestatie ii digheden en alleen uitwassen Lijn voor ons land, gelukkig, a l'bleven voor proefnemingen a, Ibeerde, 'dat de staat het zelf r bedrijven niet van operib hebben ook nu nog van die h< de practijk nog niet hun krachtig protesteerden. Natui niet de arbeidswet, want deze 1 onbuigzame bepalingen ge lieverd, welke een 'herleving v Idustrie ernstig belemmerde. VI [blik voor den geest staat, is c |wet. Ook hier verdient de grol [stemming. Het moet inderdaad [men, dat hetzij door werkstal [sluiting het economisch e [wordt, het sociale leven uit zij I bemiddeling, welke de wet voi [gevaren voor de gemeenschap al neemt men den kring van de [trokkenen klein, de ellende n Izulk een conflict wettigt het i j lenden z'in van een buitenst: doende macht is bekleed om te verleenen, als zijn persoo I trouwen inboezemt. De wet e en aangenomen in een period wen heel weinig sprake was, gezindheid van den werkgev in een ethischen zwijmel, w; 18 cent per regel, bij contract t Irijke korting. Kleintjes: Vraag en a Huur en Verhuur, Koop en Verkot 11—5 regels 60 ct., elke regel meei uitsluitend bij vooruitbetaling, onder of naast den tekst speciaal REDACTIE van „Het Bloemendaalsch Week p.f. DE LEIDSCHE UlTGEVf MAATSCHAPPIJ Exploitante van „Het Bloemendaalsch Week p.f. DRUKKERIJ T. TIMM1 Drukker van „Het Bloemendaalsch Weel p.f. De VERSLAGGEVERS MEDEWERKERS va .Het Bloemendaalsch Weel p.f. De COLPORTEURS REIZIGERS van „Het Bloemendaalsch Wee p.f. Fa. GRAS SPOO v.h. Joh. J. van Kemp Behangers en Stoffeer A. G. POST Wagenmaker en Carouss Verbindingsweg 53 wenscht zijn geachte Cliër Gelukkig Nieuwjaar. Bloemendaal, 1 Januari KENZEN'S RIJWIELHA wenscht zijn geachte Clië Begunstigers een Gelukkij Bloemendaal, 1 Januari O - wuuilUVI Met dankzegging voor I kende zijn geachte Cliëi

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 2