TWEEDE BLAD Het Bloemendaalscii Weekblad DE DROOGMAKING DER ZUIDERZEE WOENSDAG 30 DECEMBER 1925 SCHAAKRUBRIEK PLAATSELIJK NIEUWS BLOEMENDAAL 0VERVEEN. SF0RT KALENDERS no. 52. - m We ontleenen aan een rede van den keer Ir. S Smeding, rijkslandbouwconsulent te Hoorn ge houden liet volgende: Door de droogmaking der Zuiderzee zullen twee groote voordeelen ontstaan, zoo merkt de heer Smeding op, n.l. inpoldering van pl.m. 224,000 H.A. grond en een voortdurenden aanvoer van zoet water voor de provincies Noord-Holland en Fries land. Men zal beginnen met de droogmaking der Wie- ringermeer (pl.m. 20.000 H.A.), In 1921 had men het plan, den Zuid-Westelijken en den Noord-Wes telijken polder samen te voegen, waardoor één groot schitterend kleigebied zou ontstaan. Later hiervan teruggekomen, heeft men op het plan tusschen beide polders een breed scheepvaart- kanaalontworpen, wat uit landbouwkundig oog punt wel valt te betreuren, waar men ook voor nemens is, tusschen het oude en het nieuwe land een vrij breede strook water open te laten. Waar om is het grondonderzoek van zooveel beteekenis? Omdat de geschiedenis vele voorbeelden geeft, waarbij een droogmaking op teleurstelling is uit- geloopen, zooals bijv. met Anma-Paulowna, Heer- Hugowaard en Zijpe. Bij de Zuiderzee heeft men niets nagelaten om een zoo goed mogelijk gefun deerd oordeel te hebben over den grond, welke boven zal komen. Van 1866 tot 1890 zijn er op meer dan 1000 plaatsen "boringen gedaan en vooral Prof. van Bemmelen en Prof. Adolf Mayer hebben zich bijzonder voor deze zaak geïnteresseerd. Het Zuidelijk bekken is te vergelijken met de IJ-pol- ders; de kleilaag is hier l1/, a 2 M. dik. Prof. van Bemmelen vond hier ook de z.g.n. blauwe klei, zooals deze o.m. in den Beemster voorkomt. Waar de Zuiderzee is ontstaan door het wegslaan van groote veenlagen, werd gevreesd, dat hieronder zure kleilagen zouden worden aangetroffen doch het is Prof. van Bemmelen niet mogen gelukken zure reactie aan te treffen, behoudens in een strook aan het Hoornsche Hop, welke echter vaarwater zal worden. Het zeezand komt in hoofd zaak voor in den Oostelijken polder, maar dank zi; de kunstmest en de inlating van zoet water zal men hier nog uitstekende cultuurgronden van kun nen maken. In de Wieringermeer heeft men groo- ter verscheidenheid van grondsoorten. Het is te betreuren, dat men in enkele streken geen kool zure kalk heeft kunnen vinden, maar daartegen over is de ondergrond van de kleilaag in de Wie ringermeer zeer licht, wat als een voordeel kan worden aangemerkt. De N. O.-polder is onderzocht door Prof. Mayer, Ook hier heeft de grond een groote waarde voor de cultuur, mede diooi het geringe zoutgehalte. De conclusie van onderzoekingen is tenslotte ge weest, dat in totaal drie-vierde van de polders bouwgrond zal zijn van groote waarde en een on dergeschikt deel van geen onmiddellijke waarde Dit laatste betreft de zeezandgronden, waarm e tegenwoordig ook reeds veel valt te bereiken. Tientallen jaren geleden is er reeds veel voor de droogmaking der Zuiderzee gedaan en nu 'heeft de Haagsc'he Post nog den treurigen moed te advi- seeren geen gelden beschikbaar te stellen voor gronden van inferieure kwaliteit. Hoe durft men de goegemeente zoo voor te lichten! Hierop komt spr. tot de kwestie van het zout gehalte van het water. Er is een strijd gaande, om niet eerst de Wieringermeer droog te maken, om dat deze zoo zout is. Hierin ligt wel een grond van waarheid, doch andere redenen maken dit wen. schelijk. De commissie-Lovink heeft een onder zoek ingesteld naar de waarde der verschillende gronden, in verband met het zoutgehalte, dat er boven staat. De Wieringermeergronden bevatten 2 pCt. keukenzout, die van het Hoornsche Hop 1 pCt., die van den Z.O. en N. O. Polder resp. drie-vierde en een half pCt. Het in cultuur bren gen der gronden is moeilijker, naarmate 'het zout gehalte grooter is. Daarom zullen vooral in de Wieringermeer de eerste jaren de resultaten niet meevallen, maar van de zijde der Zuiderzeewerken is uitdrukkelijk de wenschelijkheid betoogd, hier mede te beginnen dit om technische redenen, Hoe kunnen de boeren profiteeren van ervarin gen, in vroegere polders opgedaan? Het zou ge- wenscht zijn, dat de jaren, die ons nog voor de droogmaking resten, zoo goed mogelijk werden be nut om een studie te maken van wat pioniers moesten ondervinden voor zij zulke gronden in cul tuur konden brengen. De adviezen in het rapport der com'missie-Lovink berusten op ervaringen, opgedaan door boeren in Anna Paulowna, Waard en Groet, IJ-polders, enz. Het is deze commissie gelukt in zeer korten tijd vele gegevens te verza melen. Het grootste en moeilijkste punt is dat van de ontwatering der gronden. Men zegt wel, dat het eerste geslacht op jongen poldergrond is ge doemd straatarm te worden. Dit zal waarheid zijn, zoo de afwatering niet uitstekend wordt verzorgd. Anders zal men ontzettende teleurstellingen krij gen, want ook in andere polders zijn kapitalen verknoeid door onvoldoende afwatering. Wij weten nog op geen stukken na, hoe de Zuiderzeegronden ontwaterd moeten worden en het wordt meer dan tijd, dat deze studie landbouwkundig wordt aange pakt. Diepe, open greppels is wel de gewenschte methode, maar dit vordert veel arbeidsloon. Elke andere goede methode is dus beter. Het is lang niet zeker, of bijv. moldrainage kan worden toegepast, waarom proeven dienen te worden genomen op overeenkomstige gronden. Het in cultuur brengen zal dus de eerste jaren niet meevallen, zoodat men voorloopig de gronden groen zal moeten laten en bijv. met schapen be weiden die onkruid eten en het brakke water vrij goed kunnen verdragen. Komen de gronden een maal in cultuur, dan is klaver wel aan te bevelen, vooral om een goede structuur te bevorderen. Laat sloot de voorzitter deze zeer geanimeerde vergade ring. men nu reeds aandacht schenken aan de bestu deering dezer gronden, want anders zullen de boeren er later tijd en geld moeten verprutsen. Er moet aandrang worden uitgeoefend op de regee ring voor het nemen van proeven op 'de reeds in cultuur gebrachte gronden, welke een beter in zicht niets aan. Er zal een proefpolder worden-gemaakt bij An- dijk van 40 H.A., welke in één jaar gereed kan zijn. Deze grond is absoluut vergelijkbaar met die van de Wieringermeer en de inpoldering zal niet te groote kosten met zich brengen, zoodat dit geld goed zal zijn besteed. Hierop werd gepauzeerd. Tn de pauze is spreker een vraag gesteld welke hij direct wenscht te beantwoorden. Terwijl we idden in de bestudeering van de kanalisatie van West-Friesland zitten, heeft spr, beweerd, dat een kanaal tusschen de zuidelijke polders niet ge- Schoten, C. v. d. Wilden te Hillegom. wenscht is. Dit schijnt minder logisch, maar voor dit standpunt gelden de volgende redenen: Hel kanaal zal zoo breed worden gemaakt, dat Na eenige opwekkende woorden i. z. trouw be- hoede het tot zeven doelpunten wist te brengen, zoek der repetities met het oog op het a. s. concert, Hiervan nam Spoor 'die uitstekend als links-binnen Bij het op 16 en 17 'December 1.1. gehouden kunnen geven op 'dit punt. Men doet er examen te Haarlem vanwege de Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden te Amsterdam, slaag den voor het practijkdiploma Boekhouden' o.a. de heeren: E. R. J. Davidson te Beverwijk, J. Peschar te Heemstede, E. P. Ebben te IJmu'iden, J. C. Schip per te Wijk aan Duin, J. van Gelder te IJmuiden, J. F. W. Schuchart te Wijkeroog, J. A. Hoeken dijk te Heemstede, L. Silvis te Heemstede, K Hulsbos te Lisse, G. Strijker te Velsen, J. Kroon te Vogelenzang, J. C. Kroon te Heemstede, debuteerde, er drie voor zijn rekening, 'H. Beijk als midden-voor twee, en G. Strik en H. de Jong elk één. Immer werd op de m'id-'half plaats geprobeerd. Hij voldeed uitstekend: zijn opstellen, afnemen en plaatsen was alleszins voldoende. De bezetting van de rechtshalf plaats was eveneens in uitstekende handen (voeten) 'bij J. Cassee, terwijl R. Strik zeer voldoende Spoor op de linkerwing verving. Links back stond M. Jansen, die in de eerste helft zijn mannetje stond, maar in de tweede helft afzakte, waarin, zooals reeds gezegd, het zware terrein par ten begon te spelen. Doelman Beijk heeft een schitterenden wedstrijd gespeeld, en was dé man van het veld. Jammer is het daarom, dat de populaire Jan in 't laatst ge blesseerd raakte, waardoor het niet zeker is, 'hem Uit het Politierapport. Een bewoonster van een woning aan den Ken de polders absoluut van eikander worden geschei- nemerweg, heeft aangifte gedaan van d' den. Waarom is de droogmaking der Zuiderzee voor den landbouw van algemeene beteekenis? In de laatste 25 jaren is de intensiteit der be drijven ten zeerste toegenomen, waardoor de pro- M. v. 'd. Kuil te IJmuiden, H. Loerakker te Scho ten, P. Wegman te Heemstede, E. van Oene te Zondag tegen Schoten onder de lat te zien. De ontvangst was hartelijk, en de Zuidelijken toonden zich wederom prima gastheeren. Alles bij elkaar genomen, kan Bloemendaal met groot ge noegen op dit Kerstuitstapje terugzien. Plannen worden gesmeed, Middelburg ook eens in eigen huis te ontvangen, waarbij getoond kan worden, hoe goed ook de Bloemendalers den rol van gast heer weten te spelen. Oplossingen, bijdragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur van dit blad, De Genestetweg 23, Bloemendaal. PROBLEEM No. 67. H. VAN BEEK, Naaldwijk. sing van twee 'konijnen, uit een hok staande op het erf. De politie heeft 'de zaak in onderzoek. Eerste Kerstdag bemerkte een surveilleerend agent van politie in den Aerden'hout een man, die op verdachte wijze met een kerstboom onder den ductie belangrijk is vergroot. 'De import en export arm' u>' bet Naaldenveld kwam. Na ondervraging zijn hierbij ten nauwste betrokken, zooals door spr. b'.eek, dat 'de aangehoudene, een Zandvoorter, dit aan de hand der cijfers wordt aangetoond. Er wordt veel veevoeder ingevoerd, waardoor wij in staat zijn meerdere zuivelproducten te exportee ren. De landbouw bevordert de industrie door de suiker-, aardappelmeel- en stroocartonfabrieken. In 1924 exporteerde Nederland aan landbouw producten voor 672 millioen gulden. De export der industrie bleef hier beneden met 646 millioen gul den. Dat de landbouw van belang is, vindt men boompje in het bosch gekapt had, wat nu eenmaal niet mag. Proces verbaal werd opgemaakt. Eveneens werd verbaliseerd een Heemsteedsche voerman, die zijn voertuig 'bespannen had met een kreupel paard. Ten slotte werden in den nacht van eersten op tweeden Kerstdag op den Zandvoorterweg vier jon gens aangehouden. Zij hadden een dooden eend bij zich, die allerminst op rechtmatige wijze in hun bezit was gekomen. dan ook duidelijk afgespiegeld in de landbouw- begrooting. (Gelach). 1 DEMONSTRATIE MOTORSPUIT. De voordeelen van ontwikkeling van intensieve Heden werd de nieuwe motorbrandspuit of- cultuur zijn zeer groot. Zij geeft de toenemende ficiëel door de Gemeente overgedragen aan de landbouwbevolking een beslaan. Er is echter wel- Vrijwillige Brandweer. vaart noodig in de omliggende landen voor de export. Waar moeten onze kleine bedrijven heen, als wij niet meer kunnen uitvoeren? Er is groote behoefte aan cultuurgrond. De hooge huur-- en pachtprijzen leiden tot ongeWenschte toestanden: jonge kleiboeren gaan naar de zandgronden en er wordt getracht in het buitenland werk te vinden. Omtrent de noodgedwongen splitsing der bedrij ven heeft ook de commissie-Lovink een onderzoek ingesteld, waarna de volgende cijfers zijn gepubli ceerd. In 1919 hadden 87 pCt. van het totaal aan tal bedrijven een grootte van 1 tot 20 H.A. In 1921 is dit percentage gestegen tot 88.5, wat wil zeggen, dat in 10 jaar tijds niet minder dan 100.000 H.A. is gesplitst tot bedrijven van minder dan 20 H. A. Het aantal bedrijven vermeerderde met 12500 van pl.m. 8 H.A. Dit is een zeer 'bedenkelijk verschijnsel, dat wijst op groote behoefte aan cul tuurgronden. Daarbij komt, dat de landbouw op geen stukken na aan de vermeerderde bevolking plaatsing kan geven. De toename van de bevol king over de laatste 10 jaar bedraagt 17 pCt., waar van de landbouw slechts 1.4 pCt. kon plaatsen, 't Groote overschot der landbouwende bevolking moet het in andere richting zoeken. Er is ruw ge nomen in de laatste eeuw in ons land 400.000 H.A. bijgekomen, d.i. gemiddeld 4000 H.A. per jaar. Er Vóór de plechtigheid had in 'Hotel Roozendaal een vóórvergadering plaats. Hierna verzamelden staf en leden zich voor het Gemeentehuis. Wethouder Laan, bij ontstentenis van den Burge meester het woord voerende, releveerde de ge schiedenis der oprichting, en droeg daarna de mo torspuit over aan den Commandant den heer Ir, W. L Bruning. Deze dankte 'het gemeentebestuur voor de ver leende medewerking, en gaf namens alle leden de verzekering, dat de Vrijwillige Brandweer zich in alle opzichten van den haar opgelegden taak zal kwijten. Daarna had onder groote belangstelling de de monstratie plaats. Onder de aanwezigen merkten we op: de Wethouders Laan en Nederhasselt, de leden der Gemeenteraad, de Waal Malefijt en Prinsenberg, Verdegaal, Van Kessel, de Roo van Alderwerelt, Dr. Bornwater, Kremer, de Visser en de Gemeente-secretaris Mr, Dr. Veeren. Binnen 6 minuten na voorrijden der spuit, werd met 4 stralen water gegeven. De h^erschende wind werkte niet mede om de maximum hoogte te bereiken. Later werd met een straalpijp, de zware 21/2 duims, water gegeven en toen bleek volkomen, welk een druk met de m. tor bereikt kan worden. g l; n n t e r a a d s 1 e J c n en de bride Wetnouders een tochtje *":n de richting Aerdenhout, hoofdzak', "|'r bedoeld rom de snelheid van het voertuig te con troleeren. Ook deze proef verliep naar' wensch. Een gezellig samenzijn 'besloot de officieele plech tigheid. is thans nog 460.000 H.A. woeste grond, doch welkNa afkoppeling der slangen maakten diverse deel is geschikt voor landbouw? Moet meii-Qêil strijd om het bestaan in de zandstreken nog meel lijker maken? Ook de toenemende bevolking ont trekt steeds meer grond aan de cultuuri ppervlakte. In de laatste jaren is er door bebouwing en verkeer 24000 H.A. verloren gegaan, terwijl de geheele Wieringermeer slechts 20.000 H.A. zal zijn. Men dient ernstig voortgang te maken met de Zuider zeewerken, omdat er spoedig paal en perk moet worden gesteld aan de splitsing der 'bedrijven. Wij krijgen een vermeerdering van het cultuuropper vlak met 10 pCt., de waarde van den uitvoer zal zeer veel toenemen (die van den invoer lang niet in gelijke mate), het werk zal een arbeidsgelegen heid geven aan duizenden menschen. In de pol ders zullen zich neringdoenden vestigen en handel en industrie zullen er zich ontwikkelen. Laat dus de nooit volprezen Hollandsc'he bedachtzaamheid plaats maken voor voortvarendheid 'het belang van het Nederlandsche volk zal hierbij gebaat zijn. Melden we reeds eerder, dat door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland machtiging gevraagd zou worden tot aankoop van een gedeelte der voor malige buitenplaats „Jagtlust", in de j.L gehouden Statenzitting zijn Gedeputeerden gemachtigd, van de N. V. „Veenduin" een ongeveer 10 H.A. groot duinterrein te koopen tegen 3000.per H.A. We herinneren er aan, dat dit is ten behoeve van de Provinciale Ziekeninrichting, en dat de terreinen deels moeten dienen voor wandelgele genheid der patiënten, deels voor tuingrond. JAARVERGADERING BLOEMENDAALSCH GEMENGD KOOR. Maandagavond had in een der bovenzalen van Hotel Vreeburg de jaarlijksc'he Algemeene Verga dering plaats van Bloemendaalsch Gemengd koor. Uit de verslagen van den penningmeester en secretaris bleek, dat de vereeniging in een bloeien- den toestand verkeert. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de zittende leden bij acclamatie werden herkozen, ter wijl in de commissaris-vacature werd voorzien door de benoeming van Mejuffr. Van der Meer. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: Adr. Cassee, Voorzitter. K. Dekker, Secretaris. Ant. Cassee Jr., Penningmeester. Arie v. d. Ham, Commissaris. Mej. G. v. d Meer, Commissaris. Ook hier Maandagavond een ouderbijeenkomst. Niettegenstaande 't weer verre van gunstig was, viel de opkomst mee. In een der lokalen van 'de O. L, School verwel komde de voorzitter der aanwezigen, hij meest tot zijn spijt mede'deelen, dat de spreker van dezen avond, Dr. Lens, die zich tot onderwerp gekozen had „Infectieziekten" bericht van verhindering ge zonden 'had. De secretaris deed daarna mededeelingen over het door hem verrichte werk in 't belang der ou'dercommissie, waaruit zich een 'lange discussie ontspon betreffende de juiste plaats voor een nieuwe school. In de berooide toestand der kas werd staande de vergadering voorzien. Na 'de beantwoording van eenige vragen, had er een geanimeerde 'bespreking plaats tusschen de leerkrachten, en 'de ouders. Met de voor dezen tijd van 'het jaar gebruikelijke wensch sloot 'de heer Hoekstra de vergadering. Tot leden van de Kascommissie werden gekozenr de heeren J. Vermeer, J. Bakker, en Mejuffrouw j zware veld, eenige malen achtereen moest capi- VOETBAL. Het programma voor 3 Januari 1926 luidt: W.F.C.AlcmariaVictrix. D, E .C.Zandvoort. K. F. C.—Hollandia. West—Frisia—D.W.S. BloemendaalSchoten. Voor de bespreking van deze wedstrijden, een korte beschouwing naar aanleiding van de op twee de Kerstdag gespeelde friendly-game Middelburg Bloemendaal. Het gelukte den onzen met een overwinning te rug te keeren, voorzeker een ongedacht resultaat, vooral waar het elftal met drie invallers den strijd aan moest binden tegen een der sterkste Zuidelijke tweede klassers. Wel waren de Zeeuwen ook niet op z'n sterkst, maar Bloemendaal was meer ge handicapt én door de lange reis, én door het ter rein-nadeel. De overwinning werd met de merkwaardige cij fers 75 behaald, cijfers, welke niet pleiten voor de kracht der respectieve verdedigingen. Bloe mendaal stond een gegeven moment zelfs met 6-2 voor. Toen deed de vermoeidheid zich echter danig voelen, zoodat de verdediging, uitgeput door het En nu 't programma: In Wormerveer recipieért W. F. C. Alcmaria. In de beste dagen van W. F. C. was deze ontmoeting „the topic of the day" voor geheel Ncord-Holland boven 't Y. Die beste dagen zijn voor de Wormerveerders nog slechts vage herin neringen. In de laatste jaren kraaide 'de Alcmaria- naam dan ook 'bijna steeds victorie, en dat zal Zondag wel weer het geval zijn. D.E.C. zet met een gerust 'hart het nieuwe jaar in En daar is alle reden toe: onbedreigd stevenen de rood-witten op hun eerste kampioenschap in 'de tweede klas af. Dat Zandvoort 'het ongeslagen re cord in de Meer zal breken, gelooven we niet. Wél, dat D.E.C. zich bijzonder in zal moeten spannen, om de geestdriftige gasten er onder te houden. Keesman schijnt weer tot zijn oude 'liefde terug' gekeerd te zijn, en dit beteekent een geduchte ver sterking der geel-blauwe voorhoede. K.F.C. krijgt kans, het aantal thuis-overwinnin- gen met één te vermeerderen: Hollandia toch, vrij wel voor het kampioenschap uitgeschakeld, achten we op vreemd terrein tot geen bijzondere dingen meer in staat. Hoogstens zal 'het in Hoorn de sup porters wat tevreden willen stellen, en daar krijgt het eenige malen gelegenheid voor. West-Frisia, dat na een veelbelovend begin danig aan 't aftakelen is, (overigens geheel volgens onze voorspelling) zal trachten, zich tegen D.W.S. nog eens in de oude kracht te toonen. Deze Amster- damsc'he ploeg liet het tijdens de Kerstdagen leelijk liggen: twee vriendschappelijke wedstrijden tegen derde klassers, werden even zoovele nederlagen, den eersten dag werd voor eigen publiek met liefst 1-7 verloren van het Leidsche Lugdunum, terwijl j.l. Zondag in Beverwijk met 20 de meerderheid der Kennemers erkend moest worden. Erg rooskleurig lijken deze resultaten niet voor een ploeg, die in egra'daUegcvaar verkeert, maar.voetbal is wis selvallig, waardoor het best mogelijk is dat D.W.S op de sombere vooruitzichten met een klinkende overwinning reageert. Bloemendaal dient Zondag te bewijzen, een ploeg te zijn, welke in de tweede klas hoort, en daarin wil blijven. We hebben vertrouwen in 'het elftal zooals het thans is samengesteld. Wo.'dt dit ver trouwen ditmaal niet 'beschaamd, 'dan kan er, we beweerden 't al eerder, nog veel goed gemaakt worden. Hoofdzaak is, dat er over alle linies ge werkt wordt van 't begin tot het einde. Vooral tegen Schoten. De geel-zwarten zijn op Bloemen daal steeds graag geziene gasten geweest: het zijn spelers, wars van salonvoetbal, maar die er tevens voor ztttgen, hun naam van eerlijke tegenstanders hoog te 'houden. Bloemendaal 2 zagen we in Bennebroek tegen 'de club van dien naam met 4—5 verliezen, een uit slag, die anders geweest was, indien de reseres hun gewone competit'ie-elftal (zé waren onvoltallig en onvolledig) in 't veld gebracht hadden. De re turnwedstrijd heeft Zondagmorgen aan den Brede rodeweg plaats. De gelegenheid tot revanche komt dus spoedig. Captain Schreur deed met zijn elftal weer een stap in de goede richting door Aurora 4 volgens de regelen der kunst met 50 te slaan. 2 Januari hebben ze gelegenheid van de vermoeienissen uit te rusten. Het vierde elftal, dat vrij magertjes met 20 van R.C.H. 9 won, staat voor een zware taak. Een ernstige concurrent, E.H.S. 3 moet in eigen hol op gezocht worden. Toch achten we de vierde editie, voor deze extra gelegenheid zoo sterk mogelijk aangeschreven wel in staat, zich staande te houden. Het vijfde, zonder de crack-goal-getter Frans Bak ker in hun midden, zag zich door I.V.O 3 met 42 geslagen. Ook voor dit elftal is geen wedstrijd vast gesteld. Mat in twee zetten. Stand der stukken: Wit: Kd7, Dal, Lfl, Pe4, d4, e3, f4. Zwart: Kd5, La7, Pe8, b4, f5. PARTIJ No. 20. Gespeeld in het tournooi te Moskou, 19 Nov. '25. Wit: Zwart: TORRE. F. SaMISCH (New York). INDISCH. (Ga'blonz). d2d4 1. Pg8—f6. Pglf3 2. e7e6. Lelg5 3. c7c5. e2e3 4. Pb8c6. Pbl—d2 5. b7b6. c2c3 6. Lc8—b7. Lfl—d3 7. c5Xd4. e3Xd4 8. Lf8e7. Pd2c4 9. Dd8c7 Ddl—d2 10. Ta8—c8. 0—0 11. 'h7h6. Lg5-f4 12. d7d6. Tfl—el 13. Pc6d8! Met 't oog op Lb7Xf3. Dd2—dl 14. Pf6d5. Lf4—g3 15. 0—0. Pf3—h4 16. Daarna is f7f5 (Pd5f4!) wel 't beste. Minder goed schijnt 16Le7Xh4; 17. Lg3Xh4, Pd5—f4; b.v. 18. Ddlg41, Pf4X'd3; 19. Lh4—f6, g7g'b6; 20. 'Dg4—h4, Kg8—h7; 21. Pc4—e3l. 16. g7-g5? Dat leidt slechts tot remise; ik wilde echter meer. Ddl'h5 17. Kg8g7?? Er moest g5Xh4; 18. Dh5Xh6, f7f5 geschieden, waarop Wit „eeuwig schaak" heeft of zich kan in- aten met 19. TelXeó, PdSXeó; 20. Dh6Xe6f, Kg8—g7; 21 LglXdó, Le7Xd6; 22. Pc4Xd6, Tf8-f6; 23. De6Xc81, Dc7Xc8; 24. Pd6Xc8, Lb7Xc8; 25. Tal—el, Tf6—<e6; 26. TelXeó, Lc8Xe6. Die variant is moeilijk te beoordeelen, doch vermoede lijk ook remise. Nu werd ik echter noodlottig ver rast! TelXeó!! 18 Ph4f5f 19. Pf5Xh6j 20. ik matgezet zal worden. (Aanteekeningen van .Funkschach") t OPLOSSING PROBLEEM No. 65. (E. KELLER). Stand der stukken: Wit: Kcl, De8, Pd2, Pfl, b5, h3. Zwart: Kei, e2, f2, f3. D'h5 Pf3:f Pelf. 1. 2. 3. efl:D Ke2f onv. 4. Dame geeft mat. CORRESPONDENTIE. Den lezers wenschen wij een gelukkig 1926 toel Pd8Xe6. Kg7—g8. Opgegeven, daar den zwart-speler in W. Schotvanger. tuleeren. Een verblijdend teeken is, dat de voor- Voor Zondag zijn de elftallen als volgt samenge steld: Eerste elftal: J. Beijk (reserve J. Cassee). J. Yfs, C. A. Bakker, H. Loerakker, Ph. Immer, H. de Jong, G. Kopjes Nieman, J. Sunter, H. Beijk, W. Spoor, R. Strik, Tweede elftal: B. van Basten, G. van Da,m M. Jansen, G. van Laar, J, Veldhuis, Ant. Cassee. J. Cassee, H. van Beem, G, Strik, P. Sabelis, H. S. van Lent. Vierde elftal: J. de Jong, M. Wories, C. Grootegoed, P. Scheffelaar Klots, A. Witvoet, J. van Beem, W. van Hooff, Adam Cassee, H. Eijsten, A. de Jong, W. Bruijnis, reserve H. Kohier. Behalve de bekende in sterk blauw en oranje ge drukte kalender der Hollandsche Sociëteit van Levensverzekeringen (ditmaal 'n kalender voor 2 jaar ontvingen wij een aardige reclame 'kalender van de N. V. Wernink's Tennisvloeren te Leiden, hij vertoont een levendig gekleurde afbeelding van een tenniswedstrijd op de bekende roode ten nisvloeren van gemalen baksteen, waarvan de fir ma Wernink er ook eenige in onze gemeente 'heeft geleverd. DIOGENES—DE VISSER. In de oude stad Athene, Leefde zoo wordt ons verteld Eens een zeer geleerde wijsgeer, Die op „eenvoud was gesteld. Zóóver dreef hem dat beginsel, Dat hij eindelijk verzon, Zich als woning te behelpen Met niets dan een groote ton. Eens liep deze man de stad door Met een helder brandend licht, En d'Atheners zagen 't schouwspel Met een zeer verbaasd gezicht; Eindelijk dorst iemand vragen Of hij hem van dienst zijn mocht, Maar vernam toen vani den wijsgeer, Dat hij enkel „menschen" zocht. Zoo zoe'kt ook Dr. De Visser, Die ten tweede male tracht, 'n Kabinet te gaan formeeren, IDat niet 't landsbelang verkracht. Naar een tiental wakk're mannen, Wier verleden niet belet, Mee te werken om te vormen, 't Nationale Kabinet. Hooggeachte Heer De Visser, Neem nu ook een lamp ter hand; Denk aan 't: „Zoekt en gij zult vinden", In 't 'belang van 't Vaderland. Neem daarvoor een lamp, die aanwijst Bij wien menschelijk gevoel Uitgaat boven al het andere, En gij komt wel tot het doel!

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 6