M. J. SMINK-BEUKERS Firma J.H. KRUL Jr. BANDEN REPARATIE INRICHTING GARAGE F. STAPPERS PEDICURE-MAWCURE KINDERHUISVEST 33 TEL.10441 Brandstoffenhandel PRIMA ANTHRAC.IET AUTOMOBIELEN en MOTOREN STALLING EXPERTISE BINNENLAND BUITENLAND TOONEEL FOTOGRAFIE PLAATSELIJK NIEUWS SANTPOORT BLOEMENDAAL GEVONDEN VOORWERPEN OVERVEEN BLOEMENDAAL EMSER-PaSTILLES i EERSTE KLAS stock- michelin- Ged. Oude Gracht40, Haarlem Telefoon 14454 Nederland. Van het verleden week in een sneeuw storm zoekgeraakte militaire vliegtuig, bemand met twee onderofficieren, is tot nog toe niets meer vernomen, zoodat reeds lang de hoop werd opge geven dat zij zouden terugkeeren. Door land- en zeemacht is met alle beschikbare middelen gezocht naar eventueele overblijfselen van de machine, maar er werd niets gevonden. Natuurlijk heeft het gebeurde tot onmiddellijk gevol'g gehad, dat de commandant van het vliegkamp Soesterberg door sommigen aansprakelijk werd gesteld voor het ongeval. Hij had geen opstijgen mogen gelasten. Het is niet fair, hier onmiddellijk de schuld aan den superieur in kwestie te wijten. Want thans is gebleken, dat een commandant nooit een vlieger kan dwingen (op grond van insubordinatie) op te stijgen. Hadden de vliegers dus zelf bezwaar gehad om te vliegen, dan hadden ze niet de lucht in hoe ven gaan. We hebben hier dus te doen met een betreurenswaardig ongeval, dat aan twee kordate Hollandsche vliegers het leven kostte. Dr. de Visser heeft de opdracht tot vorming van een kabinet teruggegeven en is een welverdiende verpozing in het buitenland gaan genieten. Thans is Mr. Limburg (v.d.) belast met de vorming van een extra-parlementair kabinet. In zekere parlementaire kringen schijnt men nogal optimistisch gestemd te zijn ten aanzien van het welslagen van deze nieuwe poging. Dit kan geen kwaad, doch zegt intusschen niet veel, daar de heer Limburg nog bezig is met het opstellen van een program, waarop zijn kabi net zal worden gebaseerd en eerst daarna officieel contact zal zoeken met zijn adspirant-ministers. Er schijnt iets te broeien in verband met de her vatting der Nederlandsch-Russische handelsbetrek kingen. Dezer dagen werd n.l. gemeld, uit Duitsche bron, dat de Sovjetregeering „besloten" zou heb ben, haar betrekkingen te hervatten. De onder handelingen tusschen Nederland en Rusland zou den te Parijs plaats vinden, waarbij door de Sovjet regeering een compromis-voorstel tot regeling der Russische schulden in Nederland gedaan zou wor den. Deze mededeeling klinkt wat vreemd. Voor zoover wij weten, ligt de macht om de betrekkingen met Nederland te hervatten, niet alleen bij de Sovjets. Het wil ons zelfs voorkomen, al klinkt de bewering in Sovjetooren misschien wat boud, dat de Nederlandsche regeering in deze ook een klein woordje heeft mee te spreken. En in den Haag weet men van niets. Officieel ten minste. Toch zit er een aanwijzing in dit bericht, waardoor de ge dupeerde Nederlandsche houders van Russische fondsen weer een klein sprankje hoop zien. Men ziet in breede kringen dan ook vol verwachting naar nadere berichten uit. Het herstelwerk in het land van Maas en Waal is reeds begonnen. Men is al een paar weken bezig met het dichten der dijken, het leggen van ring en hul'pdijken om de groote gaten, enz. Te Nijme gen is een bouwbureau voor de woningvoorziening in de overstroomde gebieden gevestigd. De opbouw van de ingestorte huizen zal onder leiding van dit bureau geschieden. Zoodra het water zal zijn ver dwenen, wordt met tien bouw van houten nood woningen begonnen. Volgens schatting zijn er in het geteisterde gebied 525 huizen onherstelbaar ver nield, terwijl 600 huizen grondige herstelling noo- dig hebben. Ten slotte heeft H. M. de Koningin ee» speciaal eereteeken ingesteld voor de erkenning van uitstekende daden van zelfopoffering, moed en beleid, door de personen die bij de hulpverleening op den voorgrond zijn getreden. Het Duitsch-Nederlandsche verkeer wordt met ingang van 1 Februari vergemakkelijkt, daar op dien datum de overeenkomst tusschen Nederland en Duitschland in werking treedt, waarbij de we- derzijdsche onderdanen bij het verkeer tusschen beide landen in het vervolg worden vrijgesteld van het verplichte bezit van een pasvisum. Iets dat kan bijdragen tot de bevordering der Duitsch-Neder landsche handelsbetrekkingen. Zooals bekend trok de heer Braat onlangs zijn compromis-voorstel in zake den zomertijd in. Thans heeft de minister van Binnenlandsche zaken en landbouw bepaald, dat in 1926 de zomertijd zal aanvangen op 15 Mei en zal eindigen op 3 Octo ber. Verleden jaar 'begon de zomertijd op 5 Juni en eindigde op 4 October. Als het getij verloopt moeten de bakens verzet. Gedachtig aan dit gezegde houdt de directie der Ned. Spoorwegen zich bezig met de electrificatie 'der spoorwegen. Zij moet thans overwegen om, ge lijk met de electrificatie van de lijn A'dam-R'dam, over te gaan tot electrificatie van den spoorweg HaarlemIJmuiden. Dit zou gebeuren tegen Mei van het volgende jaar. Haarlem is dan het voor naamste knooppunt van electrische lijnen. Engeland. Bewonderenswaardig snel1, d'e belang rijkheid van de materie in aanmerking nemende, is men te Londen met Italië tot overeenstemming ge komen in zake de Italiaansche schulden. Italië krijgt een gedeeltelijk uitstel van betaling van 5 jaar. Maar het begint dit jaar al met een gedeel telijke betaling. De jaarlijksche termijnen zijn voorts vastgesteld op 5 millioen. Zekere Britsche concessies op politiek gebied moeten aan een en ander niet yreemd zijn. De dreigende Engelsche spoorwegstaking naar aanleiding van de beslissing van den loonraad (weigering van duurtetoeslag) is vermeden. Na langdurige besprekingen werd door de National Union of Railwaymen met een kleine meerderheid de uitspraak van den loonraad aanvaard. De staking zou anders Vrijdag 29 Jan. uitgebroken zijn. Onder de liberalen dreigt splijting. Sir Alfr. Mond, invloedrijk liberaal, oud-minister en be kwaam leider, is uit d'e partij getreden, als gevolg van principieele bezwaren tegen de agrarische her vormingsvoorstellen van Lloyd George. Men ver wacht dat meerdere liberalen Mond's voorbeeld zullen volgen. Mond zal nu de conservatieven steu- Frankrijk, De Fransche Kamer bereidt zich voor op het groote financieele debat, waarbij de regee- ringsvoorstellen omtrent de saneering gewikt en gewogen zullen worden. Men is nu nog bezig met de algemeene beschouwingen. De regeering is voornemens, eerst na de beschouwingen het woord te nemen, waarbij Doumer de bezwaren zal moeten weerleggen, terwjil Briand daarna het regeerings- standpunt zal uiteenzetten bij de artikelsgewijze be. spreking van het voorstel der financieele com missie. Links is het daarmee niet eens en wilde da delijk met de kernpunten beginnen en na de ver dediging van het ontwerp der commissie den al- gemeenen rapporteur en van dat der regeering door Doumer, meteen een stemming uitlokken over de belasting op de betalingen. In Frankrijk's houding ten opzichte van de Hon- gaarsche regeering is een wijziging ingetreden. Eerst was zij zeer voorzichtig en gereserveerd, maar nu moet zij besloten hebben algeheele ophel dering te eischen, met deelneming van Fransche politie-ambtenaren aan het onderzoek naar de valsche munterszaak, daar de Franschen ontdekt hebben, -dat de vervaardiging der valsche franc-bil jetten een deel moet zijn geweest van een groot opgezette onderneming, welke den vrede in Europa bedreigd zou hebben. Duitschland. Het nieuwe kabinet Luther heeft geen warme ontvangst in den Rijksdag gehad. De regeeringsverklaring, waarin verschillende sociale maatregelen, o. a. ter verzachting van den alge- meenen noodtoestand in 'het landbouwbedrijf, wer den aangekondigd, werd door Duitsch-nationalen en hun tegenvoeters de sociaal-democraten, niet bijster enthousiast begroet. De Duitsch-nationalen dienden een motie van wantrouwen in, evenals de communisten en Vö'lkischen, Veel hangt nu van de soc. democraten af. Als deze besluiten met de re- geeringspartijen tegen de moties te stemmen, is de regeering gered. Onthouden zij zich, dan zal het er om spannen. Reeds leed de regeering haar eerste nederlaag, door aanneming van het Duitsch-natio- nale voorstel, om de debatten over de regeerings verklaring te verbinden met die over de D. N. In terpellatie betreffende uitstel van Duitschland's toetreding tot den Volkenbond, totdat de terugwer kingen van het verdrag van Locarno zouden zijn geregeld. Inmiddels heeft het ministerie thans officieel de uitnoodiging tot deelneming aan de ontwapenings conferentie aanvaard'. Te Brussel is Zaterdag de bekende kardinaal Mercier, opvallende figuur uit den tijd van Bel-gië's strijd tegen het machtige Duitsche leger, op 75-ja- rigen leeftijd overleden. Door geheel België heeft ■zijn verscheiden diepgevoelde belangstelling ge wekt. Hij was een scherp tegenstander der Vlaam- sche beweging. Tusschen Rusland en China is een conflict ont staan over de weigering van den Russischen be drijfsleider van den Oosterspoorweg om zonder betaling Chineesche soldaten te vervoeren. De Chi- neezen arresteerden den bedrijfsleider, waarop de Russische regeering protesteerde en dreigde met troepen te zenden en het beheer van den spoor weg op zich te nemen. Volgens het verdrag van 1924 hebben de Chineezen geen recht op gratis ver voer van soldaten. De berichten dat Japan zou in- tervenieeren, worden bepaaldelijk tegengesproken. De Amerikaansche senaat houdt zich bezig met het voorstel tot toetreding tot het Int. Hof voor justitie te 's-Gravenhage. Verschillende reserve- bepalingen en beperkingen werden ingediend en de eerste, n.l. dat de Ver. Staten geen enkele wette lijke verplichting ten opzichte van den Volkenbond aanvaardt, werd met 98-1 stemmen aangenomen. langzaam maar zeker aan den gang is; wij waren evenwel niet als Pers uitgenoodigd en konden dus die opmerking niet plaatsen. Een album met herin- neringskaarten en een cadeau voor een studiereis weid aangeboden en een door mej. Te Winkel ver sierde volledige lijst van geschriften door den jubi laris gepubliceerd; zijn zoon die volgens een der bladen een en ander met penteekeningen had ver sierd, zal de zoon zijn geweest van den heer Ver- weij, daar ds. Van den Bergh van Eysinga slechts (dit woord alleen in dit redekundig verband te verstaan) in het bezit is van drie aanvallige dochters. Crescat, floreat cum uxore familiaquel De Uitgeverij C. A. Mees alhier zal binnenkort de Indische reisbrieven van den heer Elout, den hoefijzer-correspondent van het Hbld. in het licht geven; dit geschrift wordt door vele oud-Indisch- gasten aanbevolen. Wij verzoeken den uitgever er indien het nog mogelijk is voor te waken dat de heer Elout, die zelf zoo vaak strijd voert voor taal zuivering, uit die brieven schrapt het daarin vaak voorkomende „watbelangt",een ontsierend en hinderlijk germanisme. Van mevr. Gusta de VosPoolman te Hilversum ontvingen wij de volgende mededeeling; Mijn doel is bereikt: ik kan bij mijn man blijven, hem verzorgen. Ik ben tevreden, ik ben gelukkig. Daar ben ik ook U dankbaar voor, innig dankbaar: en dat zal ik blijven. Wanneer wij op deze week terugzien, d'an kun nen wij niet "ontkomen aan den indruk dat het 'den Stadsschouwburgte Haarlem onder de tactvolle leiding van den heer Carel van Hees goed gaat. Niet, dat de zaal iedere avond is uitverkocht, zoo ver strekt zijn invloed' niet, maar er is leven, fleu righeid, met allerlei kleine dingen, spiegels in de gangen bij de kleedruimten wordt het gerief ge diend, van het personeel gaat iets uit als of het meeleeft en eerst nu blijkt hoe confórtabel prof. Van der Steur heeft gezorgd voor het binnengaan en het heen gaan en het bereiken der plaatsen; natuurlijk blijven er klachten bestaan over acou- stiek en zicht op het tooneel, maar het hangt er veel van af waar men gewend -is te zitten, men went aan allerlei wijzen van zitten en lieden met een scherp gehoor en eenigszins lange hals kunnen „het" overal vinden. „Het", d.w.z. het genot soms het geluk, altijd bestaande in een soort bevrijding, van objectief, buiten 'den eigen kring van denk beelden, gevoelens en overleggingen leven te zien uitgebeeld, dat het onze niet is, -en toch in ons leven aanknoopingspunten vindt, en somtijds verrijkt. Somtijds, want niet altijd is de liefde van ■het tooneel voor verrijking van ons innerlijk leven bestendig van duur. 'Het repertoire van de Neder landsche tooneelwereld is veelzijdig en daarin ont moet het, tot groot profijt van het publiek den nieuwen directeur, die nog bovendien de gave heeft zelfs voor het oog der half ingewijden al de beslommeringen, welke voor een goeden gang van zaken aan eene instelling als deze zijn vereisc'ht te verbergen. Achter deze coulissen: lieve leden van het Groot Publiek zijt allen welkom, de schouw burggang zij voor U een tocht die Uw waardigheid als mensch verhoogt, Uw gevoel veredelt, althans verfijnt, Uw geest verdiept althans verscherpt, of gewoonweg een feest. Wij woonden deze week drie voorstellingen bij; Rijken geen geld en Het onbekende land beiden d'oor Van der Horst en Musch' Sc'houwtoo- neel gegeven en Tokayer door Louis Saalborn's nieuw Ned. Tooneel. i „Rijken geen geld" is een naar den roman van Oppenheim bewerkt stuk, een zedenschets, die alleen past in dezen tijd van overmatige rijkdom hier, afgrijselijke zorgen ginds, en waarin alles bl ijeindi-gt, omdat het lieve typistetje dat voor haar bloedverwanten werkt het -hart steelt van den door weelde verslapten maar innerlijk nog niet bedor ven jongen rijkaard, die door haar leert zien en ondervindt -dat voor -die veel hebben, de eenige uitweg uit zedelijke verwording is veel te geven en arbeiden uit liefde voor den arbeid. Zoo gaat er van dit lichte en luchtige stuk nog iets uit van zedelijke opfrissching. Jacq. de Haas en Emmy de Leeuwe, 'hebben met hun beschaafde en levendige personen en spel de hoofdrollen uitnemend ver vuld. Van de bijrollen noemen wij in 't bijzonder Zerman als Mott de verloopen herbergier, die al leen nog maar genoeg zelfbeheersching over heeft om zijn privé 'bezittingen zijn herberg tot een dwangbuis voor z'n vrouw en zijn buffet tot een troon voor zijn eigen buffetachtige zelfstandigheid te maken. Het publiek was zeer tevreden, en kreeg voor zijn Zondagavondduiten vijf bedrijven, In „Het Onbekende land" van Herman Midden dorp (bedoeld schijnt te zijn het rijk van de duis ternis der verstandsverbijstering) hebben we te doen met een 'boosdoeners-en-detectief-verhaal met psyc'hologischen inslag en gelardeerd met een beetje sarcast-isch-getinte 'humor, met type's van volslagen boosheid (Angelique Verschure de ver pleegster, en mevr. Jaspers), volslagen correctheid (dr. Hoogeveen en zuster Van der Dussen) en van volslagen krankzinnigheid ((Jaspers en prof. Schuur- mans) waartusschen de hoofdfiguur Dr. Eikenberg (Jan Musch) 'de knappe en goedhartige maar zin nelijk onbeheerschte directeur van het krankzin nigengesticht waarin alle tooneelen zich afspelen slachtoffer wordt, slachtoffer van zijn tot twijfel omslaande geleerdheid en van zijne door de listige verpleegster Verschure uitgebuite karakter-eigen schappen. Voor het meeleven met den geweldigen strijd in Eikenberg tusschen de in hem opkomende waanzin en verwildering en zijn degelijk fond ne men wij vele overdrijvingen in de andere figuren op den koop toe, omdat wij niet van een schrijver verlangen, -dat hij eene historische realiteit be schrijft als hij maar eene mogelijke realiteit uit beeldt, en omdat onze ervaring op het gebied van krankzinnigheid en misdaad de reeële mogelijk heid van figuren als juffrouw Verschure en mevr. Jaspers niet uitsluit. Wel' achten wij een figuur als professor Schuurma-ns reeël ondenkbaar en daar om op het tooneel in een niet symbolisch stuk ontoelaatbaar. Met „Tokayer" van Hans Muller, Louis Saalborn en Greta Lobo-Braa'kensiek (en, de heer Schuil ves tigt terecht de bizondere aandacht op he-m, Mau- rits Parser) zijn we ineens weer in een ander milieu, ook wel mal', maar ongevaarlijk gek: de hotelka mer en de kleedkamer van den Weener helden tenor Lutz, d'ie nog op z'n ouden dag aan alle ka nten tintelt van leven en er een heel systeem "van overweldiging, omsingeling en suggestie op na h( udt om zijn jonge en wat trouw betreft uit haar aard niet zoo heel stevige vrouw aan zich te bin den. Het stuk houdt het midden tusschen tooneel- spel en klucht; zinspelingen op allerlei vrijmoedig heden zijn herhaaldelijk aan de lucht, de omhelzing (die goed'koope maar treffende uitbeelding) ver vult meermalen de plaats waar wij liever een geestige opmerking 'hadden aangetroffen, doch alles bij elkaar genomen is het stuk, uitgezonderd de figuur van Stanis-laus (mengsel van een salon apache en een Svengali) zeer houdbaar; de spelers maa'kten er voor ons een heel pleizier van, Greta Lobo fijn en leif, Saalborn uitbundig en goedmoe dig. Gretawerkte zeer elegant met allerlei fraaie toiletten, in he ltaatste bedrijf met een jurkje, of hoe moet men het noemen, aan de achterzijde open gesneden bijna tot waar de mensch in tweeën gaat. Deze mode moet, naar wij vernemen beduiden, dat de moderne vrouw steeds meer hare open zijde van den man afkeert. Dat is-jammer. Op het too neel echter gebeurde Donderdagavond het tegen deel, de oude heldentenor draagt aan het slot hoog in de lucht zegevierend zijn van liefde en dankbaar heid spartelende vrouw buiten het voetlicht. Het publiek was echt dankbaar. Wie Tilly Durieux nog eenmaal wil zien spelen, bestelle tijdig plaatsen voor a. s. Vrijdag. Zie de ad vertentie in dit nummer. Het tweede Januarinummer van „Focus" is ge heel gewijd aan nachtfotografie, een genre, dat den laatsten tijd talrijke beoefenaars vindt. Over dit onderwerp verschijnt van de hand van den Oostenrijkschen majoor Max. von Karnitschnigg een interessant artikel onder den titel „Artistieke Tooneelopnamen". Van den schrijver daarvan zijn prachtige foto's op groot formaat gereproduceerd, twee van scènes uit „Faust", buitengewoon inte ressante tooneel-figuurstudies, en één getiteld „Die Einladung des Todes", uitgebeeld door Helmuth Ebbs. De andere platen in dit nummer hebben even eens betrekking op het onderwerp „Nachtfotogra fie", en zijn gekozen uit een prijsvraag, door „Focus" uitgeschreven. Bijzonder treffend is wel een foto van een Arnhemsch steegje, getiteld „On der het Matte Schijnsel.van den Arnhemschen amateur K. L. F. Goelst. Een prachtig interieur met kunstlicht is er van den Amsterdamschen amateur C. W. v. Goor, terwijl er o. m. heel mooi werk is, getiteld ,,'s Avonds elf Uur" van H. Kruyer. In dit nummer wordt 'de serie over den pigmo- overdruk vervolgd^ nu met een uitvoerige beschrij ving van de toepasing van celluloidfilm als cliché. Het volgende artikel houdt zich bezig met de prijs vraag „Naohtopnamen" en daarin verschijnen nog enkele zeer interessante nachtfoto's, o.a. een foto, getiteld „Dans", die bij gewoon iooneellicht in het Theater Tusinsky opgenomen werd, gedurende de voorstelling. De rubriek „Geïllustreerde Critiek" houdt zich ook bezig met nachtfoto's en daarbij zijn drie stemmingvo'llc Amsterdamsche nachtgezichtjes ge reproduceerd. Eindelijk de „Foto omroep voor be ginners", die zich bezighoudt met het ontwikkelen en een duidelijke afbeelding geeft van een te kort en een juist ontwikkeld negatief. Verder -de gewone red'actioneele rubrieken. Op Zondag 24 Januari j.l. werd te Santpoort de Ned. Herv. Predikant de bekende geleerde op nieuw-testamentiscn gebied dr. G. A. van den Bergh van Eysinga door geestverwanten en vrien den gehuldigd. Prof. Meijboom sprak namens de geleerde theologen en de heer Verweij namens de vele vrienden, die 'de heer Van den Bergh van Eysinga zich gedurende vele jaren heeft verwor ven. De huldiging droeg een eenvoudig, een intiem en toch een intellectueel 'karakter in overeenstem ming met dat van den jubilaris; er lag eenigszins een schaduw op het feest, doordat de Raad van Amsterdam dezen zooals prof. Meijboom het uit drukte professor Honoris causa (de heer Van den Bergh van Eysinga is buitengewoon hoogleeraar aan de Utrechtsche Universiteit voor het Haagsch Genootschap) juist voor eenige dagen met 15 (tegen 25 stemmen op den heer Plooij) voor gewoon hoog leeraar had gepasseerd. Wij hadden er willen bij voegen, dat, wanneer de jubilaris er maar niet naar verlangt (in Nederland' bereikt wie geen „streber" is, zelden wat hij verlangt) hem een welverdiend gewoon hoogleeraarschap van zelf in den schoot zal vallen, daarvoor behoeft alleen maar de politieke constellatie iets te verschuiven, een proces dat Terug te bekomen bij: Snuverink, Kinheimweg 19 Bloemendaal, een fantasie broche; W. Spoor, Ti- niorstraat 100 Schoten, een bruin lederen porte- monnaie met inh.; Altman, Rustenburgerweg 14 Bloemendaal, een bruin lederen portemonnaie met inh.; W. Kuipers, Saxenburgerlaan 1 Bloemendaal, een damestaschje; Selbach, Zijlweg 18 Overveen, een trekhond; K. v. Apeldoorn, bode Raadhuis Overveen, een zwarte tasch; M. Bijvoet, Juliana- 'laan 318 Overveen, een gulden; M. Visser, Mid- dentuindórplaan 19 Overveen, een rozenkrans; mevr. Panhuis, Bloemendaalscheweg 176 Overveen, een lorgnet; aan het bureau van politie te Over veen, een rozenkrans in etui, een nikkelen cruci fix, een wollen he eren handschoen, een paar wol len kinderhandschoenen, een Lipssleutel, een da- meshandtaschje, een wollen dameshandschoen, een rozenkrans. Telefoon 11617 Telefoon 22012 LEVERT EN ANDERE BRANDSTOFFEN TEGEN CON- CURREERENDE PRIJZEN. ER WORDT ALLEEN UIT DIE ENGELSCHE-, BELGISCHE- EN DUITSCHE MIJNEN GELEVERD, WIER PRODUCTEN BEKEND STAAN ALS DE GROOTSTE BRANDWAARDE TE BEZITTEN. het afdoende middel j tegen HOEST, VER- KOUDHEID en alle aandoeningen der slijmvliezen. Prijs per alum, kokerktje 32 ct. SB9aBB«naEt5EHaHHBRHMflBE«BeeiBaa*RBBflREBSa0C3OKt!C VAN

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1926 | | pagina 2