DE NIEUWE ZEEWEG-QUAESTIE IN EN BUITEN DEN RAAD Tel. 10131 kker SDORP TWEEDE BLAD VAN HET BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD VAN ZATERDAG 30 JANUARI 1926 N°. 4 :Swö li kNDEL db Zll. omCEMTC :n. rt )ut. - 7 JANSEN 'rijscou- bloem. /ZADEN Stoffeerderij 22053 Verhuizingen e Automobielen Onderhoud reg 8, Tel. 22387 :ndaal ESSEX tVt* fz£s^. X^U%$£*CZJ ZAMDVOORf SCHAAL Ia5000. u - B vvv<^ C - !luWVift»ft ~2>'.}vi£ 5T in gebouw „Mara 10 uur. feling-leeraar te Roi- voormiddags 10 uur, IBOND, gebouw der voorm. 10.30 uur. RE SCHOOL, avonds 8 uur de heer voormiddags 10 uur, iergh van Eysinga, ïpheze 6 13a. erdenhout—Bentveld, laan 5, v.m. 10.30 u. tris der N.C.S.V. kt 16 - Haarlem irer eenige verplichting. M, TEL. 13121 riNBIUDFJ IFTEJf, ENZ. Motorrijwielen conclusies te komen, nste te laten merken, Hij trok snel terug en hun figuur verlegen. handen hebt", zeide e: „ja je handen zijn eld haar hand' op. 'Orm'd". Hij greep er ii hij voelde, dat hij n voor een pianiste, s dikke, lompe vin- ijn vergelijking slecht verschrikkelijk eene a Bee te hebben ge en mij", zeide hij tot rbereidingen voor de bij hun oppervlak- ids zichzelf de meer- lelfvertrouwen. Maar ig te zijn om in haar :ht gauw wat beters Nog steeds speelde nu haar heele hand as die; het deed hem iij haar zoo vasthield erug te keeren. Na het al iets heel na- vasthield en al gauw beide eigen handen. (Wordt vervolgd). B. en W. hebben aan de raadsleden doen toe komen twee ontwerpen van overeenkomst, welke zij voorstellen te treffen met de Erven Van der Vliet, betreffende de exploitatie der gronden aan en bij den Zeeweg. Op Voorstel van de H.H. Kre- mer, Mollerus en de Visser is de behandeling dezer zaak verdaagd tot 11 Februari. Wij laten in de eerste plaats hier de beide ont werpen A en B. volgen en drukken met de kaart der gronden waarom het gaat en zonder welke de Concepten niet te begrijpen zijn, het schrijven af, dat genoemde H.H. onder dagteekening van 27 Januari aan den Gemeenteraad hebben toegezon den. OVEREENKOMST A. t. Ten aanzien van den grond, welke doorsne den wordt door of grenst aan den Zeeweg en in groene en blauwe kleur is aangegeven op de aan deze acte gehechte, door partijen met hunne hand- teekening gewaarmerkte kaart en met inbegrip van de strcoken wit voorloopig genomen voor we gen, doch met uitsluiting van den Zeeweg, wordt bepaald: Aan den Zeeweg zal worden vergund te bouwen woningblokken van ten hoogste twee aaneengeslo ten woningen. De minimumdiepte van onbebouwde ruimte op een erf langs den Zeeweg of aangren zende terreinen zal zijn: van den voorgevel tot den Zeeweg vijftien Meter, vanaf de achterscheiding tien Meter en vanaf de Zijwaartsche scheidingen vijftien Meter. Voor de bebouwing van den overigen grond zal een zooveel dichtere bebouwing als mogelijk is door den Raad van Bloemendaai worden toegelaten. E.ke woning op dien overigen grond moet zoodanig worden gebouwd, idat zij slechts bestemd is om te worden bewoond door één gezin, zoodat woningen met afzonderlijke onder- en bovenwoningen uitge sloten zijn; den eigenaar van terrein, behoorende tot dien overigen grond, is het echter veroorloofd om ten aanzien van door Bloemendaai aan te wijzen terreinen van het evenbepaalde af te wijken, mits op elk te bebouwen terrein ter oppervlakte van ten minste duizend vierkante Meter niet meer dan vier woningen worden gebouwd, bestemd om door vier gezinnen te worden bewoond, en zoodanige terrei nen ter oppervlakte van ten minste duizend vier kante Meter onderling op een afstand van ten minste vijf en zeventig Meter van elkaar zijn ge legen. Met inachtneming van bet bovenstaande en overi gens van de Bouwverordening van Bloemendaai, voorzoover door het bovenstaande daarvan niet wordt afgeweken, en voorzoover den bouw aan andere wegen dan den Zeeweg betreft, met in achtneming van het door Bloemendaai vast te stellen en volgens de wet goed te keuren uitbrei dingsplan, zal zonder deswege vergoeding ver schuldigd te zijn, vergund worden te bouwen aan den Zeeweg en andere wegen. 2. Ter verkrijging van gas, water en electriciteit, legt Bloemendaai voor hare rekening de noodige buizen of geleidingen door den Zeeweg, voor zoo ver die op haar grondgebied is gelegen. De erven Van der Vliet verbinden zich om de helft der werkelijke kosten van aanleg van gas, water en electriciteit in den Zeeweg te bekostigen tot een bedrag van ten hoogste f 80.000,zullende de Erven Van der Vliet de desbetreffende opgaaf van Bloemendaai onvoorwaardelijk moeten acceptee ren. Bij de uitvoering dier werken door of namens Bloemendaai zal overleg met de Erven Van der Vliet op prijs worden gesteld. Bloemendaai ver leent, voorzoover hare bevoegdheid daartoe strekt aan die buizen of geleidingen aansluiting op de voor aansluiting gebruikelijke voorwaarden, zooals deze in Bloemendaai voor zoodanige aansluiting volgens de dan vigeerende verordeningen worden toegepast. Voor de achtergelegen terreinen worden de vereischte buizen of geleidingen door Bloe mendaai aangelegd, onder voorwaarde, dat de aan- legkosten van waterleiding en brandkranen voor de helft en die der electrische kabels geheel voor rekening van den exploitant komen, terwijl deze (d.i. de exploitant) van d'e aanlegkosten der gas leiding jaarlijks tien pCt. aan Bloemendaai be taalt, verminderd met 5 cent voor eiken kubieken Meter verkocht gas. Voor het gebied, dat gevormd wordt door den in den aanhef van 1 beschreven grond, voor zoover in Bloemendaai gelegen, be hoeft de exploitant niet in de kosten van een eventueele rioleering bij te dragen, behoudens dat op enkele plaatsen gelegenheid besta voor het ma ken van putten en riolen yoor afvoer van het he melwater, waartoe de exploitant het benoodigde terrein kosteloos moet beschikbaar stellen. 3. De Erven Van der Vliet betalen uiterlijk een maand nadat de juridische levering van allen in den aanhef van 1 beschreven grond aan hetzij de firma H. van Dam Azn. Zonen, hetzij door deze aan te wijzen derde of derden heeft plaats gevon den, aan de gemeente Bloemendaai als bijdrage in de kosten van aanleg van den Zeeweg en voor de in 7 bedoelde concessie een bedrag van drie hon derd zeven en zeventig duizend twee honderd ze ventien gulden in contanten. 4. Indien door Bloemendaai van of wegens den in den aanhef van 1 beschreven grond, onge bouwd' of gebouwd, of eenig deel daarvan, een be lasting, als bedoeld in artikel 242 b en/of d der Gemeentewet mocht worden geheven, is Bloemen daai verplicht jaarlijks een bedrag, gelijkstaande aan het totaal bedrag dier jaarlijks door haar ge heven belasting te vergoeden aan de personen, te wier laste de belasting komt. 5. Ten aanzien van het gebied, dat gevormd wordt door den in den aanhef van 1 beschreven grond en/of de bewoners van dat gebied, zullen geen minder gunstige gemeentelijke verordeningen of bepalingen met inbegrip van belastingen gelden, of vanwege Bloemendaai geen minder gunstige be handeling worden ondervonden dan ten aanzien van het deel der gemeente Bloemendaai, dat ten Noorden van den Zandvoorterweg is gelegen, ol de bewoners daarvan. 6. Voor zoover zulks in de macht van Bloemen daai staat, wordt gelegenheid verleend, om op den in den aanhef van 1 beschreven grond tenminste twee café-restaurants met vergunning volgens de Drankwet te stichten. 7. Bloemendaai verbindt zich, voorzoover zij daartoe zeggenschap heeft, om, indien de Erven Van der Vliet of door hen aan te wijzen derden daartoe binnen vijf jaren na de dagteekening dezer overeenkomst schriftelijk aan Bloemendaai haar wensch te kennen geeft, gedurende 30 jaren uit sluitend aan de Erven Van der Vliet of door hen aan te wijzen 'derden zonder vergoeding, doch on der nader door Burgemeester en Wethouders vast te stellen voorwaarden, concessie te verleenen voor de exploitatie over den in den aanhef van 1 be doelden grond met inbegrip van den Zeeweg, van autobussen, en/of andere vervoermiddelen, waar onder een tram, en de daartoe bestemde onder grond kosteloos ter beschikking te stellen, terwijl door Bloemendaai (met inachtneming van het be paalde bij de wet betreffende de openbare mid delen van vervoer, met uitzondering der spoorweg diensten, Wet van 2 April 1880, Stbl. no. 67) aan geen andere autobussen of vervoermiddelen (met uitzondering van den bestaanden electrischen tram Julianalaan, indien deze met onderling overleg mocht worden doorgetrokken) vergunning zal wor den verleend om te stoppen tot het in- en uitla ten van passagiers. Een aangevraagde concessie moet binnen drie jaar na de kennisgeving harer verleening in exploi tatie zijn gebracht; anders kan zij worden inge trokken. 8. Bloemendaai verbindt zich, om na verloop van drie jaren na de dagteekening dezer overeenkomst het zich op den Zeeweg bevindend gebouw, inge richt tot café, te doen verwijderen. 9. Bloemendaai verklaart zich bereid na verloop van drie jaren na dagteekening dezer overeenkomst, voorzoover zij daartoe de bevoegdheid bezit, om aan den eigenaar van ieder hotel, dat gebouwd wordt aan den Boulevard, het strandgedeelte, ter breedte van het hotel-terrein, langs den Boulevard te verhuren tegen een prijs, voorwaarden en duur, door partijen in onderling overleg vast te stellen, of bij niet-overeenstemming door scheidslieden, aangewezen conform art. 16 hieronder te bepalen. 10. Bloemendaai verleent zoo tot den Zeeweg als tot alle andere op het gebied van den in den aan hef van 1 bedoelden grond aan te leggen wegen, zonder eenige heffing toegang ten dienste van den in den aanhef van 1 bedoelden grond. 11. Bloemendaai verklaart zich bereid om het terrein, dat zij op het gebied der gemeente Zand- voort bij onteigening zal verkrijgen, aan Zandvoort over te dragen, onder voorwaarde, dat dat terrein geheel tot openbaren weg moet worden be stemd, des dat 'dit voor het publiek toegankelijk is en 'daaraan kan worden gebouwd en dat daarop andere wegen kunnen uitmonden. 12. De Erven Van der Vliet zullen gerechtigd zijn, alle rechten en verplichtingen, uit deze overeen komst voortvloeiende met uitzondering van die, om schreven in artikel 3 dezer overeenikomst, geheel of gedeeltelijk over te dragen aan een of meer per sonen (waaronder begrepen rechtspersonen), in dier voege, dat die persoon of personen in de plaats van de Erven Van der Vliet wederpartij of weder partijen van Bloemendaai in deze overeenkomst worden. Indien de Erven Van der Vliet van dat recht ge bruik maken, zullen zij 'door de enkele aanwijzing van den persoon of personen aan wien de over dracht geschiedt ontheven zijn van de op hen rus te de verplichtingen, met uitzondering als in het eerste lid is vermeld. Voor en door het gebruik ma ken van het beschreven recht van overdracht wor den de Erven Van der Vliet aan Bloemendaai schuldig een bedrag, gelijk aan de som, die Bloe mendaai aan de Erven Vat: der Vliet schuldig is als vergoeding wegens de onteigening van den Zeeweg. 13. Zoodra de Erven Van der Vliet schriftelijk aan Bloemendaai hun wenscb te kennen geven, wordt het op de in 1 bedoelde kaart in roode kleur aangegeven terrein geacht in d'eze overeenkomst te zijn begrepen. 14. Het in deze overeenkomst bepaalde vervalt van rechtswege zonder eeruge rechterlijke tusschen- komst, indien niet uiterlijk 15 April 1926 de juri dische levering van allen in den aanhef van 1 be schreven grond op hetzij ue fliiiia H. van Dam Azn. en Zonen, hetzij door deze aan te wijzen derde of derden heeft plaats gevonden. 15. Alle geschillen of verschillen, inclusief alle vorderingen of aanspraken, uit- of in verband met deze overeenkomst ontstaande, zullen in hoogste ressort worden beoordeeld en beslist door drie scheidslieden, die als goede mannen naar billijk heid zullen oordeelen. Deze drie scheidslieden zullen, worden benoemd dcor partijen in onderling overleg, en bij gebreke van overeenstemming dienaangaande, in hoogste ressort door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem, op verzoekschrift van een der partijen, na verhoor of althans behoorlijke oproeping der andere partij. Slotbepaling. Deze overeenkomst laat onverlet de verplichting van de Erven Van der Vliet om, wanneer de ge meente Bloemendaai den eigendom zal hebben ver kregen van de ter onteigening aangewezen percee- len, met gesloten beurzen met de gemeente Bloe mendaai te ruilen den grond, die tot onteigening is aangewezen, doch niet voor den aanleg van den Zeeweg is benuttigd (op de hieraan gehechte situ atie-kaart met een paarse kleur aangegeven) tegen den grond, die niet tot onteigening is aangewezen, doch met onderling goedvinden wel voor den aan leg van den Zeeweg is gebruikt (op voormelde situatiekaart met een oranje kleur aangegeven). OVEREENKOMST B. 1. Bloemendaai verleent, voor zoover hare be voegdheid daartoe strekt, zoo tot den Zeeweg als tot alle andere op het gebied van den in den aan hef van 1 der voormelde overeenkomst bedoel den grond aan te leggen wegen, zonder eenige hef fing toegang van aan evenbedoelden grond gren zende, op heden aan de Erven Van der Vliet toe- behoorende terreinen. 2. Voor het geval doOT Bloemendaai van of we gens het terrein met zwarte kleur aangegeven op de aan deze acte gehechte door partijen met hun handteekening gewaarmerkte kaart, of eenig dee- daarvan, zoolang en voorzoover dat terrein ver blijft aan de tegenwoordige eigenaren en hun recht verkrijgenden onder algemeenen titel en door hen niet als bouwterrein wordt productief gemaakt, een belasting als bedoeld in artikel 242, b, c, cn/of d der Gemeentewet mocht worden geheven, is Bloe mendaai verplicht jaarlijks een bedrag, gelijkstaan de aan 'het totaalbedrag dier jaarlijks door haar ge heven belasting te vergoeden aan die eigenaren. Voor het geval door Bloemendaai van of wegens het terrein, geel bedrukt op de in 2 vermelde kaart, of eenig deel daarvan, ongebouwd of gebouwd, een belasting als bedoeld in artikel 242 b en/of d der Gemeentewet mocht worden geheven, is Bloemen daai verplicht jaarlijks een bedrag gelijkstaande aan het totaalbedrag dier jaarlijks door haar ge heven belasting te vergoeden aan de personen te wier laste de belasting komt. 3. Het in deze overeenkomst bepaalde vervalt, indien de voormelde overeenkomst mocht komen te vervallen, op grond van het in artikel 14 dier over eenkomst bepaalde. 4. Het in de voormelde overeenkomst in 15 be paalde omtrent de beslissing van geschillen geldt mede ten aanzien van geschillen, welke uit de on derhavige aanvullende overeenkomst mochten voortspruiten. Dit artikel 15 luidt als volgt; Alle geschillen of verschillen, inclusief alle vor deringen of aanspraken, uit- of in verband met deze overeenkomst ontstaande, zullen in hoogste res sort worden beoordeeld en beslist door drie scheidslieden, die als goede mannen naar billijk heid zullen oordeelen, Deze drie scheidslieden zul len worden benoemd door partijen in onderling overleg en 'bij gebreke van overeenstemming dien aangaande in hoogste ressort door de Arrondisse ments-Rechtbank te Haarlem, op verzoekschrift van een der partijen, na verhoor of althans behoorlijke oproeping der andere partij. Aan den Gemeenteraad. Ondanks de buitengewone moeite, die aan de voorbereiding dezer voordracht ten koste gelegd' is, achten ondergeteekenden het voorstel betreffende de met de Erven Van der Vliet te sluiten overeen komst niet in het belang der gemeente. Van het eerste cogenblik af is 'de opzet van deze zaak on juist 'geweest en het is naar onze overtuiging niet gelukt en kon niet gelukken later de gevolgen hier van ongedaan te maken. Wij zijn van meening, dat do gemeente zich nooit met 'onderhandelingen als de hier gevoerde had moeten inlaten, doch zich op 't eenig juiste stand punt had moeten stellen, dat de Erven Van der Vliet, wanneer zij hun terreinen in exploitatie wenschten te brengen, bij de Gemeente hadden moeten komen, ten einde de voorwaarden te ver nemen, waaronder deze exploitatie zou kunnen ge schieden. Na 't bovenstaande zal 't duidelijk zijn, dat naar onze overtuiging zelfs ingrijpende wijzigingen in het voorstel niet in staat zullen zijn, dit aannemelijk te maken. Bovendien meenen wij, dat de bestaande verordeningen de Gemeente voldoende middelen in de hand geven om langs den gewonen weg een betere exploitatie der gronden te waarborgen. Niet temin achten wij ons verplicht, aangezien de stem ming over het 'voorstel eerst na afloop der be raadslagingen plaats vindt, zooveel 't in ons ver mogen is tot verbetering van 't voorstel reeds bij voorbaat mede te werken. Op grond van bovenstaande overwegingen hebben ondergeteekenden de eer, de volgende amende menten in te dienen op het ontwerp-overeenkomst A. annex B. L In punt 1 worden alle bepalingen betreffende bouw en exploitatie geredigeerd overeenkomstig de bestaande bouwverordening. Toelichting. Ondergeteekenden achten het principieel on juist, dat wijzigingen in de bouwverordening en in het uitbreidingsplan incidenteel bij een contract als dit worden aangebracht. Wij meenen, dat een wijziging van deze beide, indien noodig, onafhan kelijk van deze voordracht had bebooren vooraf tc gaan. Wij herinneren in dit verband aan den brief van Gedeputeerde Staten betreffende de voorloopige goedkeuring van het besluit van 16 Juli 1925. 2. In punt 2 worden de woorden:: tot een bedrag van enz. geschrapt Toelichting. Indien 't werkelijk de bedoeling is, dat de Er ven Van der Vliet de helft der kosten betalen, dan nassen deze woorden niet, en in het andere geval dient inen niet van de helft te spreken, 3. In punt 3 woorden de woorden: nadat de juri dische levering enz. vervangen wordt door „uiter lijk een maand nadat dit contract tot in hoogste instantie zal zijn goedgekeurd." Toelichting. Bij dit punt in 't bijzonder dringt de overtuiging zich op, dat 't rechtstreeksch belang der Ge meente niet afhankelijk mag worden gemaakt van een transactie tusschen de wederpartij en een of meer onbekende derden. 4. Punt 4, benevens punt 2 van overeenkomst B worden geschrapt. Toelichting. Er is geen enkele reden om de wettelijke be voegdheden der Gemeente voor alle toekomst op zijde te schuiven ten behoeve van een bepaalden contractant, terwijl bovendien de omvang van het geldelijk bedrag, dat hiermede gemoeid is, niet is te ramen. Wij merken bovendien op, dat bij deze punten niet alleen sprake is van de zoogenaamde baatbelasting (waardevermeerderingsbelasting), maar ook van de wegenbelasting (straatbelasting) en de bijzondere belasting op bouwterreinen. 5. Punt 6 wordt geschrapt. Toelichting. Niet alleen zouden d'e woorden: minder gunstig dan tot alle mogelijke moeilijkheden (processen) aanleiding kunnen geven, maar bovendien is 't vastleggen van de gemeentelijke autoriteit op een dergelijk punt voor alle toekomst naar onze over tuiging principieel verwerpelijk. 8. In punt 7 wordt inplaats van 5 jaar gelezen 3 ten hoogste 10 jaar beperkt. Toelichting. Ondergeteekenden achten 't verleenen van een dergelijke monopolistische concessie onjuist en zeker moet een termijn van 35 jaar veel te lang worden geacht, vooral in een tijd, waarin de exploi tatie van dergelijke vervoermiddelen door de Ge meente zelf steeds meer in zwang komt. 7. In punt 9 wordt de duur van den verhuur tot ten hoogste 10 jaar beperkt. Toelichting komt ons hierbij overbodig voor. 8. Punt 10 benevens punt 1 van overeenkomst B. worden geschrapt. Toelichting. Hij volstaan met verwijzing naar de toelichting bij voorstel 4. 9. In punt 11 wordt het slot (onder voorwaarde enz.) geschrapt. Toelichting. Men mag van de Gemeente niet verlangen, dat zij makelaarsdiensten zal bewijzen ten behoeve van de eigenaren van d'e gronden langs den Boulevard. 10. In punt 12 wordt inplaats van art. 3 gelezen: „art. 2 en 3." Toelichting. Ondergeteekenden achten de geheele bepaling van punt 12 principieel verwerpelijk, omdat hierbij langs een omweg wederom derden (welke der den?) tot wederpartij der Gemeente worden ge maakt, niet als gevolg van overleg tusschen de Ge meente en deze belanghebbenden, maar op een voudige aanwijzing door de Erven Van der Vliet. Bovendien mag toch zeer zeker de betaling van de kosten der leidingen, zelfs al zou deze beperkt blijven tot 80.000.(punt 2), niet voor over dracht aan onbekende derden in aanmerking komen. Hoogachtend, w. g. A. F. KREMER. MOLLERUS. C W, DE VISSER. Naar onze bescheiden meening is het twijfel achtig of de voorstellen van B. en W. staatsrech terlijk wel door den beugel kunnen. Bij ons te lande bestaat nu eenmaal een strikt verbod van bevoor rechting van wie ook (het Koninklijk huis uitge zonderd) op het stuk van belastingen en het lijkt ons in strijd met de Wet, dat de overheid bij eene overeenkomst die uit den aard der zaak een pri vaat-rechtelijk karakter draagt (eene publiek rechtelijke overeenkomst van dien aard is natuur lijk volstrekt ondenkbaar) hetzij rechtstreeks, het—ij langs een omweg ten behoeve van bepaalde parti culieren afstand doet van zekere overheidsrech- ten, welke de Wet haar heeft toegekend om te worden toegepast op den tijd en op de wijze die door de overheid zelve worden bepaald in ver band met de gesteldheid en het belang der ge meenschap op dat oogenblik. De lezer, die de voorstellen heeft begrepen, zal er uit gelezen hebben, dat B. en W. niet minder willen dan bij voorbaat het grootste gedeelte van ons gemeente-gebied (alleen het zwart-gekleurde en daarbij bedoelde terrein beslaat ongeveer ons ge heele duingebied, ruim 3000 Hectaren) uitschake len uit in deze gemeente te heffen baatbelasting, weg- of straatbelasting, uitweg-retributie en der gelijke heffingen. Het gevolg daarvan is, dat, in dien te eeniger tijd b.v. voor openbare werken ten behoeve van diezelfde Zeeweggronden gelden uit soortgelijke heffingen gevonden moeten worden, de eigenaren en belanghebbenden van alle andere dee- len onzer gemeente meervoudig moeten betalen, en ten behoeve van wie? Gedeeltelijk ten behoeve van een of meer speculanten, met name wordt eene Amsterdamsche fifma genoemd, met welke de Er ven Van der Vliet alreeds eene voor-overeenkomst hebben gesloten, gedeeltelijk ten behoeve van de Erven Van der Vliet zeiven die aldus niet zooals men zegt „slapende rijk worden" (want ze zijn al lang rijk en slapen volstrekt niet) maar t. z. t. zon-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1926 | | pagina 5