HUMOR IN WOORD EN BEELD IHAARL Nacht7eiIi£liB HET OM 20ste JAARGANG TOONEEL Johanna Gatharina v. d. Werff UITGAVE D Bijkantoor VE RAAKS 32 - Tl laconie die betrekkelijk rustgevend werkt maar toch ook een lachwekkende kant had de Raad scherpte de felle verwijten van den heer Schulz niet nog wat aan, gelijk dat vroeger wel gebeurd isin bepaalde onver beterlijke toestanden en verhoudingen is resignatie vaak van nut. Trouwens een strijd van allen tegen een is wat al te ge makkelijk; nu bleef het een strijd van één tegen niemand. De heer Laan was zelfverzekerd. Hij ge voelt zich en de gemeente met deze men- schen en contracten volkomen verantwoord. Tegen de bezwaren van den heer De Visser, ook door ons geuit, dat hier privilegiën op het stuk van belastingen dreigen gegeven te worden in strijd met art. 175 der Grond wet, beriepen de heeren Laan, Schulz, Van Kessel en Van Nederhasselt zich om strijd op het advies van den rechtsgeleerde der gemeente, die naar de heer De Visser uit een der adviezen aanhaalde, alleen om trent het „redactioneele" gedeelte had ge adviseerd, waaronder de heer Van Neder hasselt wel de heer De Visser niet het juridische rangschikte. Er zou 'n brief worden voorgelezen die zou bewijzen wat aan den heer Van Styrum was gevraagd, doch de brief werd niet gevonden en bleek later te hebben bestaan in een gesprekvan den inhoud daarvan, had, gelijk de heer Schulz terecht opmerkte, 'n schriftelijke aanteekening moeten zijn gehouden. Ge schiedt dit in het vervolg, dan hebben onverkwikkelijke discussiën als deze nog eenig nut. In de kleine schermutseling tusschen de heeren De Visser en den Burgemeester eenerzijds en den heer Van Kessel ander zijds over de ligging van den as van den weg in den zin onzer verordeningen scharen wij ons aan de zijde van eerstgenoemden die as ligt o.i- niet in het midden der be- harding maar in het midden van het weg- lichaam, ongeacht of den voor weg bestem den zand- of anderen begaanbaren grond afgedekt is of niet. Dat de behoorlijke en volledige aanleg van gas- water- en andere geleidingen de gemeente ten slotte ongeveer 3 ton zal kos ten, werd door den heer Hogenbirk met klem betoogd. De tijd zal 't leeren. Jammer was dat de heer Van Kessel de leden der Commissie voor de bedrijven aanwreef door een zwarten bril begroot te hebben, omdat ze tegen de overeenkomst gekant waren; dit laatste was niet gebleken, de heer Hogenbirk zeide zich volmaakt vrij te gevoelen. De heer Van Kessel, zoekt 't wel eens meer in een door hem veronderstelden psychischen ondergrond der personen, wier standpunt hij bestrijdt; dit is altijd gevaarlijk werk; aldus spreekt het gevoel mee en wordt aan de rede een benauwend stoombad toegediend. De rede kan wel eens verkouden zijn en snotterpruttelen, maar als ze gezond is, is 't toch beter dat zij in affaire's van de gemeenschap de boven hand houdt. Wij hopen dat de gemeente niet te laat betreuren zal, dat de heer Ho genbirk ongelijk kreeg met zijn voorstel te verbieden eigen waterleidingen te maken. Het Noordwijk-achtig hotel-complex dat de heer Laan voor zijn geest bij het Bloemen- daalsche strand ziet verrijzen, zou daar mede wel eens een leelijke streep, door de gemeenterekening kunnen halen. In de laatste dagen schoot sommigen het hart in de schoenen door de opkomen de angst, dat de exploitanten de door hen aan te koopen gronden ook konden gaan afzanden voor bollenvelden. De heer Ho genbirk diende daarom het amendement in waarvoor wij verwijzen naar ons verslag? zijne vondst kwam in de plaats van het vervallen artikel 4. Het verdwijnen van dit artikel schenkt eenigermate bevrediging aan hen die het verkapte privilege of de verholen vrijstelling van belastingen niet konden goedkeuren. Wij voor ons achten de daartegen in gemaakte opmerking waardeloos, dat het hier maar eene pri vaatrechtelijke overeenkomst geldt. Als of ook deze niet aan bepaalde eischen moet voldoen om geldig te zijn. Het recht om be lasting te heffen, trouwens elk overheids- recht is eene zaak die niet in den handel is en het kan dus geen onderwerp eener over eenkomst uitmaken. En dan deze vraagis het onderwerp dezer overeenkomst bepaald (ook een der eischen van ons burgerlijk recht) wanneer zooals in art. 5, dat is blij ven staan vermeld wordt: dat ten aanzien van het gebied en of de bewoners van dat gebied, „geene minder gunstige gemeente lijke verordeningen of bepalingen met in begrip van belastingen" zullen gelden of „van wege Bloemendaal geen minder gun stige behandeling" zal worden onder vonden dan ten aanzien van een ander deel der bewoners geldt? Welke geoorloofde oorzaak niet met de openbare orde in strijd heeft deze overeenkomst? De Raad heeft gelukkig verleerd, zooals vroeger wel eens gebruikelijk was op juridische bezwaren met minachting neer te zien. Zooals het wa ter in een spons zoo dringt het Recht door alle poriën de maatschappij binnen. Of een omgekeerd beeldde spons (het Recht) zuigt alle maatschappelijk leven als wa ter in zich op en eerst daarna is èn het een èn het ander een bruikbaar geheel. De rechtsregelen zijn voor allen die zaken wil len doen met rechtskracht, gedragsregelen en wie zich daarbuiten stelt heeft het aan zich zelf te wijten, wanneer hij in moei lijkheden gekomen, niet beschermd kan wordenNatuurlijk ieder privé persoon kan een friendly agreement een vriendschappe lijke slechts moreel bindende afspraak met 'n ander maken, de heer Kremer noemde het een gentlemen-agreement, en zeker wel met het complex de Erven Van der Vliet in zijn tegenwoordige samenstel ling, maar kan een gemeentebestuur dit doen met wie ook Hoe het zijhier zou in derdaad met een winstzoekende firma wor den afgesproken, de Erven Van der Vliet zijn hier niet meer dan de brug die ge meente en Erven tot elkander brengt. In ieder geval is het staatsrechtelijk bezwaar wat overeenkomst B betreft niet opgeheven door den Raad, die de porteé van 's heeren De Visser's beschouwingen op dit stuk niet heeft begrepen. Dat de Erven Van der Vliet zeiven hierbij ook wel degelijk aan een privilegie op 't stuk van belastingen denken maken wij op uit eene opmerking op de publieke tribune vernomen, dat 't hier maar om 'n tijdelijk privilegie zou gaan. De zaak blijft interessant. Het voorspel is gespeeld. OPENBARE VERGADERING VAN DEN RAAD DER GEMEENTE BLOEMENDAAL, TE HOUDEN OP DONDERDAG 18 FEBRUARI 1926, DES NA MIDDAGS 2 UUR, OP HET RAADHUIS TE OVERVEEN. AGENDA: 1. Verleeniag eervol ontslag aan 'den heer A. J. de Waal Malefijt als ambtenaar van den Bur gerlijken Stand. 2. Verkoop van grond langs de Noordertuin- dorpslaan aan S. Duiim. 3. Aankoop van grond langs den Zilkerweg van W. F. van Waveren. 4. Overname van grond langs den Bloemendaal- schen weg van de dames Bispinck. 5. Verleening voorschotten aan de bijzondere scholen voor Lager Onderwijs, ingevolge art. 103 Leger Onderwijswet 1920. 6. Verleening meidewerking ex art. 72 Lager Onderwijswet 1920 wegens verandering der eerste inrichting van de St. Jozefschool. 7. Aanstelling vijfde leerkracht aan de open bare lagere school D. 8. Belooning schoolartsen. 9. Vaststelling uitbreidingsplan voor het terrein tu'sschen Houtvaart, Munters'laan, Oosterduin weg. 10. Wijziging bouw- en wegenplan voor het ter rein tusschen Houtvaart, Munterslaan, Ooster duinweg. 11. Wijziging Algemeene Politieverordening. 12. Wijziging Bouwverordening. 13. Motie-Van Kessel inzake- afschaffing klass - stelsel bij de politie. 14. Verleening goedkeuring op beroepschriften ge meentelijke inkomstenbelasting. 15. Afschrijvingen Hondenbelasting dienstjaar 1925. 16. Ontheffing bepalingen der Bouwverordening. 17. Ingekomen stukken. 18. Voorloopige vaststelling wijziging uitbrei dingsplan voor het Naaldenveld. (Ongecorrigeerd). Met „Der Schatten" van Nicco-demi had Tilla Durieux de forsche Duitsche een stuk gekozen, dat als thema slapte van mannen doet uitkomen tegen een achtergrond van sterke vrouwen net iets voor haar. Tilla Durieux heeft zoo nu en dan forsch spel noodig om heelemaal zich zelf te zijn maar hoe veelzijdig is zij bovendien! Het eerste bedrijf geeft haar beminnelijk, liefdevol als op haar man ver trouwende zieke, wier levenslust ongebroken is niettegenstaande de verlamming van hare ledema ten; als zij bemerkt door den beminden man be drogen te zijn speelt zij op het tooneel den o-ntzet- tenden strijd uit tusschen haat en wanhoop, resig natie of verstarring. Zij kiest de resignatie; de man en de vriend die haar bedrogen worden sym bolen voor haar en vrijwillig keert zij in de zie kenstoel terug om daar innerlijk nog alleen te leven van de herinnering van wat eenmaal was, Tilla Durieux maakt van dit gegeven alles wat er in zit; men zou bij ons die ook 't fijnere Fransche spel leeren 'kennen hier en daar wat minder la waai wenschen. De herinnering aan deze voor stelling zal evenals die van hare He-dda Ga- bler de 'bezoekers van den Stadsschouwburg te Haarlem in elk geval lang genoeg bijblijven om hen een volgend jaar weder onder haar gehoor en aspekt naar het Wilsonsplein te drijven. Minder voldaan zijn wij over het stuk waarmede Magda JaGssens j.l. Woensdag is komen jubil'eeren. Welk een kinderachtig, leeg, uitgerekt stuk! Le vend begraven" heet dit fantastisch (waarom fan tastisch?) blijspel in 4 bedrijven elk van twee tafereelen door Arnold Bennett; wij gevoelden ons menschelij'k aandoeningsvermt-gen lev nd begraven onder de aaneengeplakte reeks flauwe grappen, die zeker om den toeschouwer te doen griezelen (de -eerste flauwe en ongepaste grap) hun uitgangspunt nemen in het op 't tooneel bijna ster ven van een huisknecht, (achter de schermen gaat 't dan heelemaal mis met hem) van 'den beroemden kunstschilder Carve (Eduard Verkade) die reeds dadelijk als de dokter komt zich zelf tot knecht secretaris vernedert om in die rol bij te wonen -wat -de -wereld zoo al over zijn ei-gen -dood zeggen zal en doen. Het juffertje Janet Canot, een weduwe erg tuk op mannen-omgang (ook een goedkoope grap) voorgesteld d-oor Mag-da Janssens wordt de I vrouw va-n den pseudo-knec'ht, ze trouwen met Heden overleed in volle vrede onze innig ge liefde Moeder, Dochter en Zuster, Behuwd dochter en Behuwdzuster Wed. van den Heer G. J. VAN RIESSEN, in den ouderdom -van 33 jaren. ANNIE. WED. A. W. VAN DER WERFF. A. VAN DER WERFF. P. VAN DER WERFF-BECIUS. C. VAN DER WERFF. P. H. VAN DER WERFF-ADDING H. G. VAN RIESSEN. BLOEMENDAAL, 12 Febr. 1926. Alb. T-hijmlaan 9a. Postadres: Santpoort. De begrafenis zal plaats hebben Dinsdag 16 Febr. a, s. te 1 ure nam. op de Oude Be graafplaats- te Bloemendaal. Geen rouwbeklag. het gevolg dat ze pas tot de ontdekking komt m .t mijnheer z 'f getrouwd te zijn als de buitenwereld hem gaat fêteeren. Eerst in de laatste bedrijv n 'koimt er 'n beetje leven iin de brouwerij als de sappige mevrouw Carve allerlei malle lakens gaat uitdeelen en -den boel een beetje op stelten wil z-etten. Dit laatste gelukte Magda Jans sens wel bij het publiek, maar niet bij de droogstoppels, die o-p de planken mede gerc-epen waren het publiek te amuseeren. Het droge brood werd -door enkele krenterige geestigheden ge kruid. Magda, Magda hoe kunt gij ons zoo onder schatten. De sympathieke Vlaam-sche werd intus- sc-hen door het met minzaamheid geslagen publiek gul -gehuldigd. De heer Van Hees had geen moeite haar een hartelijk -woord toe te voegen, hij is har telijk, Magda Jans-sens ook. Van de andere spelers behalve E-d. Verka-de di-e altijd interessant is (doch interessant te zijn in zulk een blijspel is toch eigenlijk ook maar een ongepaste grap) was Henri Ercns, de neef van de beroemdheid, de eenige, die wat pit aan 't geival gaf. De poging van Paul Hut om Lord Leonard Alcar voor te stellen moet o.i. als mislukt worden -beschouwd. Wij roepen uit den grond van ons 'hart 't „Vereeni-gd Tooneel" van Verka-de to-e a. u. 'bl. -hierna beter. En aan Magda het verzoek om Fi-entje. Worden -de -menschen in Uw familie allemaal zoo oud, vroeg iemand aan een krasse negentigjarige. Dat is te zeggen, was het antwoord-, wij waren met zijn- achten thuis en ik ben 'de jongste en ze zijn allemaal n-og in leven, op één na, die is jong gestorven. -Hoe oud- was die, toen hij stierf? Een en zeventig. R u y Bias, Parijs. Der Brummer, Berlijn. Gauw, gauwmiin man is al een half uur met een andere kerel aan het vechten Maar waarom roept u me dan nu pas? Tot nu toe kreeg de ander op zijn kop! Hij is bepaald aan 't staken.... Waarom ben je zoo stil? Gisteren stierf een vriend van me.... Laten we een glas champagne drinken op zijn nagedachtenis P 1 e M 1 e, Parijs. Blijf een eind van me afje hebt weer gedronken! Opmerkelijkde menschen weten altiid precies wanneer ik gedronken heb, maar nooit wanneeer ik dorst heb! Neen, lieve kind, aan je kookkunst twijfel ik nietMaar zou er dezen keer niet een drukfout in het Kookboek zijn geweest? GevangenisdirecteurNu ik hoop je hier niet meer terug te zien Vertrekkende gevangene: Hoezoo? Gaat u met pensioen Vikingen, Oslo. Karikaturen, Oslo. Vikingen, Oslo. Je riekt naar drankEn ik dacht, dat je lid van de Blauwe Knoop was? Ben ik ookMaar ik heb mijn con tributie niet betaald. Pêle M I e, Parijs. Amaliaje hand 1 je hand Spreek met papa HEI 'Abonnementsprijs vooruitbetaling aan verhooging van 15 Buitenland met verh Abonnementen kuni HOOFDADMINISl DE GENESTETWf ADRES VAN DEb (Nadra Toen men een magnaat vroeg, w was, om milliardai de hij met een gli wat ge door ander Spelenderwijs k< om te zien, of zij het omgekeerde vt wij ls even waar. „Laat nooit iets kunt doen." Milliardair zult j worden. Maar ve dan een milliarda ofschoon hem dezi is gekomen, zich levensgewoonte he ik benijd hem or dagelijks leven. Er is veel, wat t doen. En we doen deren. Maar er is vaak iets krampac' bij vlagen, en dar neer een stormrar komen of de armo ons wordt onthul instelling in nood omgeving zijn vi wel, dan moeter menschen zijn, z beroep op ons do zelfs wel het init: bij onze vrienden nooten. Maar onze te dominee zeggen, - oefening van de 1 doelt niet, dat wij een handreiking druk van een of digheid moet ons en drinken; niet i in buitengewone j maar natuur. He waarvan hier spr; Laat nooit iets kunt doen. Er is z wij voor anderer zonder dat het on geen geldbeurs, h( het is waar, dat kwistig te zijn rr integendeel, on: rijker door. Ik wou, dat gi kondt gaan met in praktijk breng! gezelschap breng pruimer, die de oogen uitslaat. E tuurlijker menst eenige, wat her scheidt, is dat her wat gij en ik ma daan kunnen krijj Kleinigheden zi ken van den dag eigenlijk zijn dez talrijkheid belang beurtenissen. Een eens in de hond vrouwtje, dat i hulpeloos op het voortdurend op el terwijl het ons ger offer voor Borcul ons niet, dat 01 oplettendheid te en wel op den trei Het zijn de tal) y<\or anderen kun nrspanning, en de we in den winkel NACHT EN GECONTROl

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1926 | | pagina 6