TWEEDE BLAD Het Bloemendaalscb Weekblad f 165.- FT straat OKERIJ Haarlem feZn. No. 7. ZATERDAG 20 FEBRUARI 1926. RAADSVERSLAG 8. G. BEGEER'KRANEKBURG NABETRACHTING PLAATSELIJK NIEUWS BLOEMENDAAL TALLATIE DSPRfKER F 35.-- NBINDEN TEN, ENZ. 2 cent ge- de adresssen Bloemendaal, tgiro 30785. Telef. 22177. 94, Haarlem, tgiro 93208. jn 39, Leiden, 93154. n hebben, waar hij n. Was dat meisje, hem liep, dezelfde, n zijn armen gehad 't niet geleden hand gevoeld had, hem verwijderd te "h opnieuw de vrij- haar nog eens te n misschien zagen, oo'n. gewoon, alle- naar den ice-cream die beiden slechts den hemel geweest pen de beteehenis moerende liefde; zij van den eenen drinkend en geeu- rven. Dat was dan n! hoe verrukkelijk! otm zoo flink en g veranderd te zijn, erkeerde eind van menschen schenen zonder beteekenis, verrichtingen kon- nenschdom. Hij was god, die op een ver zien op een grap- fosten om zulk een e veroveren, vooral n. Hij zou dan dat n. Tezamen zouden choone gedachte ender van dien sta- met het verzilverde oed gekleed, elkan- in den levensavond- van het leven was (Wordt vervolgd)- OPENBARE VERGADERING VAN DON DERDAG 18 FEBRUARI 1926, NAM. 3 UUR TEN RAADHUIZE TE OVERVEEN Aanwezig alle leden, behalve de heer-en Mollerus en Schulz. De notulen der vorige vergadering worden goed gekeurd. Eenige beraadslaging had plaats over he aan de leden gezonden afdrukje van bet contrac met de Erven Van der Vliet, deel uitmakende van die notulen. De heeren werden het spoedig eens ze zijn goed gehumeurd, de lach en de scherts zijn niet van de lucht. Behandeling der agenda: (Zie ons vorig nummer). Punt 1. De heer de Waal Malelijt krijgt onder applaus eervol ontslag als ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Nagenoeg zonder beraadslaging worden goedge keurd: Punt 2. Verkoop van pl.m. 630 M2 gemeentegrond aan de Noordertuindorpslaan aan S. Duin te Scho ten voor f 5.per M. Punt 3a. Aankoop van pl.m. 1190 M2. grond ter ver breeding en verbetering van den Zilkerweg van W. F, van Waveren te Hillegom voor f 1.p. M Punt 3b, Aankoop van pl.m. 200 M2. grond ter verbreeding en verbetering van den Zandvoorter- weg van J. Groen te Amsterdam voor i 829. Punt 4. Overname kosteloos van ongeveer 460 M2 grond van de dames Bispinck om voor de ge meente in eigendom te verkrijgen een, naar de heer Laan meedeelde, reeds aan den openbaren weg toegelegden strook met hoornen, aan de hoek van Korte Kleverlaan en Bloemendaalsche weg. De voorwaarde is gesteld, dat de zic'h op het perceel bevindende boomen gedurende het leven der te genwoordige eigenaressen niet zonder hare schrif telijke toestemming zullen worden verwijderd of belangrijk gesnoeid. Dankbaar aanvaard. Punf 5. Zonder beraadslaging werd besloten om in overeenstemming met het advies van de com missie van bijstand in onderwijszaken de vol gende vergoedingen toe te kennen aan de hier onder vermelde bizondere scholen: a. de Christelijke sohool voor U.L.O. te Bloe mendaal (met 58 leerlingen en 17l/o (maximum 15) uren vakonderwijs f 3325.92 de Christelijke school voor gewoon lager onderwijs te B'-oemendaal (met 193 leerlingen en 3} uur vak onderwijs) f 5627.70 de Bloemendaalsche Schoolvereeni- ging te Bloemendaal (met 123 leer lingen en 16 (maximum 7'/a) uren vakonderwijs)f 3500. de St. Theresiaschool te Bloemen daal (met 124 leerlingen en 5 uren vakonderwijs f 3947,33 de St. Aloysiusschool te Overveen (met 130 leerlingen en 4 uren vak onderwijs f 3979.36 de R. K. Meisjesschool te Overveen (met 104 leerlingen en 6f uren vak onderwijs) f 3637.89 de sehoolvereeniging „Aerdenhout- Bentveld" te Aerdenhout (met 45 leerlingen en 5 uren vakonderwijs) f 1840.24 de St. Jozefschool te Vogelenzang (met 128 leerlingen en 2 uren vak onderwijs) f 3320. b. f. Totaal f 29178.44 onder bepaling, dat het voorschot betaalbaar za zijn in 4 gelijke termijnen, waarvan de eerste wordt geacht vervallen te zijn op 1 Januari 1926 en d tweede, derde en vierde termijn respectievelijk zullen vervallen op 1 April, 1 Juli en 1 October '26 Het geldt hier de vergoeding van de kosten van' instandhouding, met uitzondering van de jaarwed den en wedden, op welke vergoeding de Gemeente raad ieder jaar, in afwachting van de eindbeslis sing omtrent het bedrag, over dat jaar verschul digd, indien de schoolbesturen dit verzoeken, een voorschot moet geven van ten hoogste 80 pCt. van hetgeen terzelfder zake voor de overeenkomstig openbare scholen in de gemeente is uitgegeven ove het laatste dienstjaar, waarover de rekening is gesloten. Indien de gemeente ten behoeve van een of mee openbare scholen vakonderwijzers heeft aangesteld vergoedt zij bovendien jaarlijks aan de bijzondere schoolbesturen, die ook vakonderwijzers hebben aangesteld, een zelfde bedrag per lesuur, als de gemeente voor haar vakonderwijzers heeft uitge geven. Deze vergoeding wordt niet voor een groo- ter aantal 'lesuren toegekend dan waarvoor aan de overeenkomstige openbare school in het onmid dellijk voorafgaande kalenderjaar vakonderwijzers werkzaam zijn geweest, terwijl, indien aan meer dan één overeenkomstige openbare school vakon derwijzers werkzaam zijn, deze vergoeding wordt toegekend voor ten hoogste het gemiddeld aantal lesuren, dat in het onmiddellijk voorafgaande ka lenderjaar aan die scholen door vakonderwijzers werd les gegeven. De in de 1ste alinea bedoelde kosten bedragen volgens de laatst gesloten rekening (1923; die over 1924 berust nog bij Gedeputeerde Staten) f 30.30 per leerling van de openbare school voor M.U.L.O. en f 33.34 per leerling van de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs. De kosten der vakonderwijzers hebben bedra gen f 160per wekelijksch lesuur; het maximum aantal lesuren, dat voor vergoeding in aanmerking komt is 15 voor de U.L.O, school en 71/2 voor scho len voor gewoon lager onderwijs. Bij punt 6 komen de tongen even los. Het be stuur der St. Jozefschool te Vogelenzang heeft ge vraagd' gelden beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van eenige banken en eenig meubi lair, voor aansluiting der school bij het electrisch net en de aanschaffing van een stofzuiger en een projectielantaarn. Dit verzoek was gegrond op art. 72 der Lager Onderwijswet. De Commissie van bijstand had gunstig geadviseerd behalve wat de lantaarn en stofzuiger betreft. Wethouder Laan is er niet voor. De school heeft een goede gasleiding. De heer de Roo van Alderwerelt wil wachten tot uitgemaakt zal zijn of Heemstede wordt uitgebreid. De heeren Luden, Prinsenberg, Hogenbirk en Wethouder Van Nederhasselt pleiten voor toe stemming. De heer Luden zegt o.a.: „we moeten de kinderen geven 't beste licht dat we hebben". De heer Prinsenberg zegt: de zaak gaat eigenlijk alleen B. en W. aan, de Raad moet, zegt hij, zijne medewerking verleenen. Wethouder Laan beaamt dit, en laat 't aan den Raad over. Lantaarn en stofzuiger behooren ech ter niet tot de meubelen, welke op grond van art. 72 der L.O.-wet door de gemeente betaald moeten worden: De heer Van Kessel vraagt of 't schoolbestuur die voorwerpen mag aanschaffen uit de gelden, welke het op grond van art. 101 L.O.W. van de gemeente ontvangt, waarop Wethouder Van Nederhasselt bevestigend antwoordt. Voor banken, eenig meubilair en aansluiting aan het electrisch licht worden de noodige gelden ge voteerd. Punt 7. Zonder eenige beraadslaging wordt goedgekeurd aan de zich steeds uitbreidende school D te Overveen (hoofd de heer Hoekstra) een 5e leerkracht te -verbinden. Het advies van de On- der wijs-commissie aan B. en W, laten wij hieron der volgen. „De groei van het leerlingental aan de openbare sohool D (Hoofd de heer H. Hoekstra) heeft o,m, tot gevolg, dat het lokaal, waarin de onderwijzer De Vries les geelt, thans geen plaats meer biedt voor nieuwe leerlingen, terwijl de mogelijkheid van aanmelding in den komenden verhuistijd niet is uitgesloten. Bovendien is het onderwijs geven aan 2 klassen met een aantal van 40 leerlingen in een school, welke op een zeer druk punt staat, niet 'wel mogelijk. In verband hiemede achten wij het noodzakelijk, dat een vijfde leerkracht aan genoemde school wordt aangesteld, waarom wij U verzoeken, daartoe de toestemming aan den Gemeenteraad te willen vragen. Indien deze toestemlming wordt verkregen, zal het lokaal, dat thans in gebruik is bij de Ned. Herv. Gemeente vrijgemaakt moeten worden. In overleg ■met genoemde gemeente zou het w-ellicht mogelijk zijn om in de plaats van dat lokaal tot de tot standkoming van de nieuwe kerk aan de Rampen laan des Zondags het gymnastieklokaal te harer beschikking te stellen. Behandeling van deze aan gelegenheid in Uw eerstvolgende vergadering zul len wij op faoogen prijs stellen. Bij de besprekingen over dit onderwerp kwam in onze Commissie weer duidelijk naar voren, hoe noodzakelijk het is om in Overveen een nieuw schoolgebouw te stichten, ten eerste om de onge- wenschte plaats van de tegenwoordige school en ten tweede omdat in een gebouw met 5 leslokalen nimmer een behoorlijke verdeeling van arbeid kan plaats vinden. 'Wij mogen dan ook met den mees ten klem aandringen op 'de spoedige stichting van een nieuw gebouw." Punt 8. De bezoldiging der schoolartsen, die eerst berekend werd per klasselokaal later per klasse, (f 25.per jaar) werd zonder beraadslaging gebracht op f 1.per kind, berekend over het ge middeld aantal leerlingen, dat een school op de zestiende der maanden Maart, Juni, Sept., en Dec. heeft bezocht. Punt 9. Zonder beraadslaging werd goedgekeurd een wijziging in het uitbreidingsplan, park Rijne- gom. Punt 10. Eenige wijzigingen worden gebracht in het raadsbesluit van 19 November 1925 betrekking hebbende op het bouw- en wegenplan op gronden tusschen Oosterduinweg en Houtvaart. In de gemeentekas moet als de wegenaanleg be gint f 10.000 worden gestort voor den bouw van een brug over de Houtvaart; verder is bepaald, dat winkels op die gronden alleen zullen mogen worden gebouwd langs de Munterslaan en langs weg no. 7 over een lengte van 70 M. gemeten van uit het hart van de Munterslaan. B. en W. kunnen vrijstellingen verleenen. De huizen mogen niet booger worden dan 9 Meter, Punt 11, Aanvulling der Alg. Politieverordening met een verbod om in of uit een in beweging zijnde tram te stappen of pogingen daartoe aan te wenden, idem tot aanwijzen van een gedeelte Zilkerweg als eenige verblijfplaats voor woonwagens. De heer de Roo van Alderwerelt verklaart zich ee'n tegenstander van veel verordeningen vooral als niet de hand gehouden wordt aan die bestaan; dit is z.i. het geval met -het vei bod om een stil staande tram voorbij te rijden. Hij wil iedereen vrij laten, een ongeluk heeft men dan aan zich zelf te wijten. De heer Van Kessel: Als een vreemde hier een ongeluk krijgt moeten wij de verpleging bekostigen. Wethouder Laan: De bepaling gaat vooral tegen jongens. De trammaatsohappij vraagt er om; aan den heer De Roo antwoordt hij; verordeningen zijn er nu eenmaal om overtreden te worden. De heer Luden zegt als lid der Commissie voor de Strafverordeningen: voor een tram die niet onder de locaal-spoorwegen valt is een plaatselijk verbod als dit noodig, anders is er niets. De commissie stelt zich er 'niet verantwoor delijk voor dat geen overtredingen plaats hebben. Nadat de 'heer De Roo van Alderwerelt er bij den voorzitter op heeft aangedrongen, dat streng de hand 'gehouden wordt aan het verbod om stil staande trams voorbij te rijden, wordt het tweeledig voorstel zonder hoofdelijke stem'ming aangenomen. Punt 12. Vrij belangrijke wijzigingen en aanvul lingen der Bouwverordening gingen zonder beraad slaging onder den hamer door. Ze betreffen de afstanden, waarop langs -de verschillende wegen mag worden gebouwd, de onbebouwde ruimte, gevelbreedte, trapruimte, schuurtjes en garages en dergelijke. Punt 9. Het volgende voorstel was een van den heer Van Kessel luidende als volgt: 1. Het klassestélsel bij ons Politiecorps af te schaffen. 2. In verband hiermee aan de twee agenten, welke in het bezit zijn van een diploma, echter zonder aanteekening, 'het volle salaris uit te keeren, n.l. f 2400.op grond dat deze personen reeds een belangrijk aantal jaren in gemeentedienst hebben doorgebracht, dat zij hun dienst evenals de andere agenten zeer correct verrichten en de eischen voor het behalen van de aanteekening op het diploma zeer zijn opgevoerd, waardoor het voor menschen op hun leeftijd moeilijker was om bedoelde aan teekening te behalen. 3. Bij het eventueel aanstellen van nieuwe agen ten het diploma met aanteekening te blijven vor deren voor hun aanstelling. De Commissie van overleg in zaken van Politie personeel had daarop het volgende advies gegeven: Naar aanleiding van het 'hierbij gevoegd voorstel van den heer Van Kessel tot afschaffing van hef klassenstelsel bij het politiepersoneel, hebben wij de eer U mede te deelen, dat onze Commissie heeft gemeend U te moeten adviseeren, dit voor stel niet aan te nemen. Men was van oordeel, dat waar het klassestelsel hier gedurende een zestal jaren goed gewerkt 'had, het in het belang der continuïteit niet juist was, 'hierop (hans reeds weder terug te komen. Het klassestelse'l heeft vele voor- deelen, waaronder het voornaamste wel is de prik kel om het z.'g. diploma met aanteekening te be halen, hetgeen ongetwijfeld een groot dienstbe lang is. Door de minderheid in de Commissie werden geen argumenten tegen het klassenstelsel aange voerd, die in staat waren, degenen die een andere meening hadden, van zienswijze te doen veran deren, terwijl men zich bovendien niet ontveinsde, dat het in den grond van de zaak niet ging om de afschaffing van het klassenstelsel, doch om een tegemoetkoming voor 2 agenten, die door hun leeftijd niet meer in staat waren de aanteekening te behalen. Punt I van het voorsfel werd dan ook door bei'le groepen met 1 tegen 2 stemmen verworpen, waar mede punt 2 als vanzelf verviel. Ten aanzien van punt 3 was de Commissie van oordeel, dat de Raad niet bevoegd was een derge- iijken eisoh te stellen, omdat daardoor de Burge meester in zijn benoemingsrecht werd beperkt. Over een voorstel om aan de 2 agenten een jaar- lijksche gratificatie van f 100.te geven, waren de beide groepen het niet eens. De vertegenwoordi ging van 'het Gemeentebestuur -verklaarde zich daar met 2 tegen1 1 stem tegen, die der organisaties was ér met algemeene stemmen voor. Hierom trent zal de Raad dus zelve een uitspraak moeten doen." 'De Burgemeester brengt een en ander in 't mid den, wat in de commissie van overleg is bespro ken, o.a. dat de loonen der politieagenten hier aan de hooge kant zijn. Daarop verdedigt de heer Van Kessel uitvoerig zijn voorstel. Drie bonden zijn voor de afschaffing, in tal van gemeenten van ons land heeft dit reeds plaats gehad; doordat in- de' coinmissie's van over leg niet de vrijgestelde onafhankelijke hoofdbe stuurders -van landelijke organisatie's zitting heb ben maar minderen naast hun plaatselijke superi euren, is de gedachtenuiting daar niet vrij. Spr. haalt ook een rapport van den heer Ray- makers aan waarin aan een 5-rangen stelsel de voorkeur wordt gegeven boven 't klassenstelsel. Hij breekt er verder een lans voor, om niet als gratificatie zooals 't in 't advies van de meerder heid der Commissie heet, maar als meerder sala ris aan onze twee agenten zonder aanteekening op hun diploma, f 100 per jaar uit te betalen; zij heb ben denzelfden dienst dezelfde verantwoordelijk heid, het onderscheid is niet noodig, op patrouille heeft de oudste toch de leiding, het -verschil kweekt animositeit, volgens de or-ganisatie's heeft 10 jaar praktijk evenveel waarde als het diploma met aan- teekeningen. De heer Nuyens sluit zich bij den heer Van Kes sel aan; hij komt er tegen op dat in de Commissie van overleg zoowel -door den Burgemeester als door den heer Hogenbirk de vrees voor de superieuren van den mindere 'die mee aanzat is aangewakkerd. De Burgemeester en de heer Hogenbirk komen hier tegen op. Er is alleen gevraagd of de mogelijkheid bestond dat het salaris van f 2400, dat allen hebben met diploma en aanteekening bij aanneming van het voorstel, zou worden verlaagd. Die mogelijkheid is toen toegegeven, doch zonder eenige bedoeling daarmee influenceeren. Onbillijk - gelijke behandeling van beide groepen waarvanderwijswetten het zijn allen labyrinthen 'de eene door eigen vlijt is vooruitgekomen, terwijl voor niet ingewijden. Voor het geniak Van 'de andere ook nu nog geen moeite doet ota de lëden der vertegenwoordigende lichamen, „aanteekening" te verwerven. bestaan er leiddraden op die wetten, zoo hebben uitgevers en boekhandelaren ook •hetberoepschrift door B. en W. ingediend bij de Kroon in een belastingzaak. De heer J. P. van den Bosch had gesteld sedert 1 Mei 1922 te Amsterdam hoofdverblijf te hebben gehad; 1 Juli 1925 hadden Ged. Staten hem gelijk gegeven, daartegen gaat nu de actie. Punt 15. Eenige afschrijvingen op het kohier Hon denbelasting 1925 werden goedgekeurd. Punt 16. Aan de heeren J. P. Rootlieb, J. F. Hed- lund, J. Martijnse, N. Roodenburg, J. Klaassen en G. de Keijzer wordt ontheffing verleend van bepa lingen der bouwverordening voor den bouw van resp. een garage, een villa, een dubbele schuur, 'n garage en nog eenige garages. Bij de beraadslaging komt uit, dat aan de Juliana- laan wel volgens de bouwverordening aaneenge sloten bouw is toegelaten, doch dat de Binnenl. Exploitatie Mij. op de goede gedachte is gekomen om 4 M. afstand voor te schrijven. In afwijking van het aanvankelijk advies van B. en W„ die na een bezoek van den heer Laan aan het terrein van imeening veranderd zijn, en onder ver zet van den -heer Prinsenberg wordt aan G. de Hoop toegestaan aan de Houtvaart een nieuw huisje te bouwen, hoewel aldaar geen weg loopt. Afgewezen werden de aanvragen van F. v. d. Waals voor bouw van 2 garage's en C. Adriaanse voor verbouw van perceel Nic. Beetslaan 2, het laatste omdat B. en W. hier zien een verkapte poging om er af zonderlijke woningen van te maken. De adviezen van B. en W. waren in overeen stemming met die der Commissie voor Publieke Werken. Punt 17. Ingekomen stukken. Voor kennisgeving aangenomen werden de volgende ingekomen stukken: 1. Dankbetuiging van den hoofdagent van politie, A. M. Smits, voor ondervonden erkentelijkheid bij 25-jarig Ambtsjubileum. 2. Dankbetuiging der Bloemendaalsche Reddings brigade voor verleende subsidie. 3. Verslag over den gezondheidstoestand in Vo gelenzang gedurende 1925. 4. Verzoek van een drietal organisaties in het bouwbedrijf om: a. werkverruiming te bevorderen; b. in de bestekken op tenemen de contractueele bepalingen geldende voor het bouwbedrijf; c. aan den dienst „Bouw- en Woningtoezicht" opdracht te verstrekken, nauwlettend toe te zien op de veiligheid en voorziening van schaftgelegen- heid. Naar aanleiding ■van dit adres deelden Burge meester en Wethouders mede, dat, als bouwwer ken van gemeentewege ondernO ïen worden, met de wenschen van die organisaties rekening zal worden gehouden-, 'doch dat het toezicht op de na leving der arbeidswet geen Gemeente-, doch Rijks-zaak is. De heer Prinsenberg maakte de opmerking dat art. 72 der gemeentelijke Bouwverordening ver schillende gezondheid- en veiligheidsvoorschriften bevat en 't toezicht daarop gemeentezaak is. Wethouder Laan zegt hier op, dat hij 't Bouw bureau op dit punt voor actief houdt, en ook nim mer een klacht over 't tegendeel kreeg. De Raad gaat daarna over tot eene gemoede lijke beschouwing over 't bouwplan „Naaldenveld", dat de a'lgelmeene goedkeuring zelfs bewondering der leden bleek weg te dragen; er zal aan de Ge meente komen een groot stuk boschterrein (den nen). De heer Van Kessel pleit voor het aanwijzen van plekken aldaar voor arbeiderswoningbouw, in aan sluiting aan hetgeen de heer Schulz steeds heeft gevraagd. Dit bouwplan zal ter visie worden gelegd. Onder luid applaus besluit de Raad het Hugo Muller Duinterrein niet te verkoopen, (zie ond-r Plaatselijk Nieuws). Als laatste punt brengt de heer De Roo van Al derwerelt ter sprake de doortrekking van de Julianalaan. De heer De Waal Malefijt stelt voor de 2 door de gemeente aangekochte huizen voor afbraak te verkoopen. 'De heeren Laan, Van Ne derhasselt en Prinsenberg verzetten zich hierte gen. De Raad houdt deze zaak aan. Sluiting. IN PLAATS VAN KAARTEN. Heden den 19den Februari overleed zacht en kalm in de hope des Eeuwigen levens onze geliefde Moeder, Grootmoeder en Overgrootmoeder Mej. de Wed. in den ouderdom van bijna 94 jaar. Uit aller naam, C. H. SLOT-BEGEER. BLOEMENDAAL, Straatweg 112. Op verzoek van de Overledene geen bloemen. tram mogen springen. De heer Laan zegt wel: „de verordeningen zijn er om over treden te worden", je zou ook kunnen zeg gen ze zijn er om met tact en reserve toe gepast te worden, maar ondertuschen zit de politie er maar weer mee. En is 't wel juist wat de heer Laan zeide: ,,'t gaat vooral om de jongens", die stappen toch niet in of uit de tram, maar klimmen er achter op. Inhoud en vorm van 's heeren Van Kes- sel's verdediging zijner in vele opzichten sympathieke motie waren in orde. 't Is nu mis geloopen met de afschaffing van het klassenstelsel, dat hier trouwens uit sterft, maar indien de Raad in politiezaken wat meer zeggenschap had, weten we niet of deze volksman niet een meerderheid had behaald. Hij heeft o.i. vooral op de histori sche gronden den nederlaag geleden. De vechters voor het behoud van na tuurschoon in onze gemeente hadden Don derdag om den d.... geen slechten dag, een deel van Naaldenveld en de Hugo Muller- duinen behouden voor de gemeenschap! Hulde aan B. en W. Maar ook aan dien ouden sympathieken rentmeester van de maatschappij Veenduin (de familie-ven nootschap, waarin mej. C. Crommelin van Wildhoef hare bezittingen inbracht) den heer Reinders Folmer van Buiksloterham buiten wiens gunstigen invloed hier zonder twijfel minder zou zijn bereikt. Nu moes ten we allemaal nog eens om beurten eventjes rijk worden en vrijen tijd krijgen en voorzooveel noodig nog gezondheid ook om van al dat moois nu ook werkelijk te genieten. Een vriend van ons, die Salomo heet beweert dat dit allemaal van zelf voor elkaar komt, als we maar allen alleen doen wat door den beugel kan, ons gedragen als vrije mannen en vrouwen en voor die van goeden wille zijn wat over hebben zonder er bij te. denken. Ook al struikelen we in vele, vele opzichten, zegt hij, dan wordt 't toch zoo goed mogelijk. Het is ongetwij feld een voortreffelijke preek om deze na- betrachting mee te besluiten. Wie van doolhoven houdt kan genieten door de Lager Onderwijswet ter hand te nemen. Wie krijgt subsidie, wie kan ze geven en wie moet het doen, hoeveel voor dit, hoeveel voor dat, alles even fijn uitge sponnen; en de belastingbetalers zijn er chibri"" h™£°ed voor. Belastingwetten, Kieswet, On- De theoretisch onderlegden doen hun werk beter. De heer Hogenbirk memoreert in 't bijzonder, dat de bestaande regeling met klassenverdeeling 5 jaar geleden -mede door den heer Van Kessel is gewild. De heer Nuyens repliceert. Het eerste deel van het voorstel wordt met 9 tegen 4 stemmen verworpen. De Burgemeester verklaart het -derde deel on aannemelijk, omdat het ligt buiten de bevoegdheid van den Raad. He tweede deel wordt nu besproken; De heer Van Kessel komt warm voor de twee mannen op. De Burgemeester verzoekt hem 't vuur niet te na aan de schenen te leggen gelijk de heer Van Kessel deed, te beweren dat de twee mannen in elk opzicht evengoed werk deden als de anderen. Vogelenzang is volgens Burgemeester een goede standplaats voor een der beide mannen. Nadat de heer Kremer heeft opgemerkt, dat de agenten hun distinctief voor 't diploma met aan teekening zelf moeten bekostigen en de 2 zonder een en ander met 100.meer, dus zij 't ook in geringe mate financieel bovenaan zouden staan wordt dit deel van 't voorstel in stem'ming gebracht en met 10 tegen 3 stemmen verworpen. Punt 14. De Raad verleende zijn goedkeuring aan weer wat te doen. Het regeeren en besturen wordt hoe langer hoe meer een geheugen werk, een verstandswerk en een techniek; en wie er het vaardigste in is behoedt zich en de zijnen 't best voor nadeel. Vallen de kosten voor aanschaffen van een stofzuiger voor 'n bizondere school on der art. 72 of art. 101 L.O.W. We laten de oplossing over aan gezelschapsavondjes van onze lezers, die allen geacht worden de Wet te kennen en ook allen de bevoegdheid bezitten om als ze niet tevreden zijn met de beslissingen van den Raad op dit gebied, daarvan bij Ged. Staten in beroep te ko men. Demokratischer kan het al niet. De heer De Roo van Alderwerelt dacht toen hij iets zei tegen de verordenings woede bepaald aan de vrouw van een vroe- geren nachtwaker, die uitriep: het zal nog zoover komen dat we aan den Burgemeester moeten vragen of we onzen neus mogen snuiten. De verordening, is in de moderne landen het gewatteerde en gesmeerde dwangbuis, waarin de meerderheid der men schen de minderheid strekt. Zoo zal nu geen sterke mijnheer of mevrouw, ja zelfs geen lid van de B.G.V. hier meer van dej Weldadigheidsconcert van Bloemendaals Gemengd koor. De concertzaal van Hotel Vreeburg was goed bezet, toen om ongeveer acht uur het koor den avond opende met het Wilhelmus, dat staande werd aangeboord. Breed en vol klonk de mooie melodie. Minder geslaagd waren de t-wee Latijnsche nummers; O Jesu Christe en In Monte Oliveti. Het leek ons of de Böhnen-fieber hier een kleine rol speelde. Daarna vertolkte mej. Ilse le Roy op haar eenig mooie viool la Folia (Corelli-Leonard). Aanstonds stal de jeugdige soliste aller harten door haar be- 'heerscht spel; wat nog meer tot uiting kwam in de Adagio Reli'goso (H. Vieuxtemps) doch haar hoogepun bereikte in de Slavische Fantasie (Dvóra'k-Kreisler). Juffr. le Roy kon aan geen toe gift ontkomen, en heeft een bijzonder goeden in druk van haar kunnen achtergelaten. Gezien haar jeugd, 'voorspellen we haar hij voortgezette, ern stige studie een scboone toekomst. Mevr. Blankevoort, de sopraan soliste is in Bloemendaal geen onbekende. Wij mochten haar al eerder hooren, en constateeren met genoegen dat haar orgaan aan 'klankvolume niets 'heeft inge boet, integendeel vooruit gegaan is. Jammer was 't, dat zij niet meer Hollandsch zong: voor de pauze was 't Fransch en Duitsch, na de pauze Hollandsch en Italiaansch. Geestig werd voorgedragen: Bloesem van 'de roode bessen, 't meest inslaand: Groen blad van den moerbeiboom. Ook Mevr. Blankevoort was verplicht „een toetje" te zingen, en koos hiervoor een aria uit „Butterfly". Het bestuur van Bloemendaals gemengd koor verdient een pluim voor de keuze der solisten. Ze hebben de aanwezigen muzikaal doen genieten. 't Koor zong voor de pauze nog Middernacht van Wi-erts, dat behoudens enkele vlekjes zeer verdienstelijk gezongen werd. 't Tweede 'gedeelte werd geopend met 't Viooltje van Hoogerwerf, en daarna Wandellied (Loots). Het laatste werd buitengewoon goed ten gehoore ge bracht. Aan samenzang, rythme en voordracht mankeerde niets. Tot slot ging den Uil van Die- penbrock. Deze geestige compositie met haar vele moeielijkheden werd door Hoogerwerf uitstekend gedirigeerd. Het koor gaf blijk van ernstige studie, en voor het machtige slotkoor ten einde was, brak bet applaus reeds los. In -de zaal heerschte een genoegelijke, intieme stemming, Bloemendaals Gemengd koor kan met genoegen op dit welgeslaagde concert terug zien, We hopen dat een flink bedrag aan het Algem, Steuncomité kan worden afgedragen. Donderdag stond voor de Haarlemsche Rechtbank terecht de inbreker Van Os, de bedrijver van de

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1926 | | pagina 5